Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija

Religija Religija u društvu
Podforum: Teologija i religijska praksa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 30.03.2017., 10:54   #1
Thumbs up Kako biti vjernik ...i još k tomu ljevičar?

http://www.vecernji.hr/hrvatska/redo...icarka-1158919


Posjetiti (9.4.2017.) će nas žena koja je ujedno vjernica i ljevičarka, što eto u Španjolskoj ne mora biti "zločudna bolest" kako bi je je strogo hrvatski desni "liječnici" dijagnosticirali na vlastitom nacionalnom tlu.


Da li je uopće moguća pomirdba dva načina razmišljanja, i to onih koji su često oprečni jedna drugome u stvarnosti i stoga ljuti neprijatelji

Može li snaga katekizma KC i onoga što očito tu osobu bode u oči svojom nepravdom, učiniti ratnikom/com za neki bolji svijet?
__________________
Čarolija... Svratište
Nemruth Dagi is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.03.2017., 11:53   #2
Pa moze jer ona moze reci da su neke tekstove iz starozavetnog zakonika pisali ljudi i da su samo prorocanstva i Isus ''bozje objave'',a moze jednostavno imati svoje misljenje i reci ''Ja verujem,ali imam i svoje politicko misljenje i nadam se da ce Bog to razumeti''.Gledaj nevernik ili vernik se ne postaje iz politickih razloga,ako neko postane vernik ili nevernik iz politickih razloga,onda je on stvarno mega budaletina.Vera sa politikom nema apsolutno nikakve veze.Takodje ni nauka nema nikakve veze sa stavom da ima ili nema Boga (konkretno generalno Boga) jer je po tom pitanju nauka agnosticna.Medjutim,nevernik koji je to postao iz filozofskih razloga je covek za primer,jer je lako uvideo da taj Bog ako ga ima neverovatni sadista.
DavMla is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.03.2017., 12:02   #3
Dogovor je pao da ćemo dati temi šansu, iako je ja već vidim kao hrpu smeća, spama i trola. Bude li tako, odmah će se ključati.
Meadow is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.03.2017., 12:19   #4
Kao što je DavMla rekao, a u osnovi se slažem, razlikujmo religiju od ideologije.
Začeci ideologije mogu se promatrati već u Savonarolinoj teokraciji, Firenci početkom XVI. stoljeća, kao i Calvinovoj Ženevi.
Ali, ideologija u punom smislu te riječi javlja se nakon revolucije u Francuskoj, prema de Tracyu.
Teresi Forcades lako je pomiriti, recimo, "teologiju oslobođenja" sa kršćanstvom, sa ultramontanizmom se baš ne bi mogla miriti.

Prilike u Španjolskoj i Latinskoj Americi su specifične, povijesno su to različita društva od, npr. Poljske i Hrvatske... tako da je salvadorski nadbiskup Oscar Romero, ljevičar, likvidiran od strane (ultra)desničarskih protivnika, također kršćana (tako su se osjećali... ).

Ne znam zašto bi tema bila spam... ovisi o pristupu.

Evo, neka Meadow precizira što bi ovdje smatrala spamom, smećem i trolanjem, da možemo pripaziti.
cestar is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.03.2017., 14:05   #5
Quote:
Nemruth Dagi kaže: Pogledaj post
http://www.vecernji.hr/hrvatska/redo...icarka-1158919


Posjetiti (9.4.2017.) će nas žena koja je ujedno vjernica i ljevičarka, što eto u Španjolskoj ne mora biti "zločudna bolest" kako bi je je strogo hrvatski desni "liječnici" dijagnosticirali na vlastitom nacionalnom tlu.


Da li je uopće moguća pomirdba dva načina razmišljanja, i to onih koji su često oprečni jedna drugome u stvarnosti i stoga ljuti neprijatelji

Može li snaga katekizma KC i onoga što očito tu osobu bode u oči svojom nepravdom, učiniti ratnikom/com za neki bolji svijet?
Kud sreće kad bi se naši ljevičari ogledali na nju, umjesto što nas vraćaju 70 godina u rikverc.

Ona je okrenuta pravim vrijednostima, a naši ljevičari uglavnom bauljaju 40tim prošlog stoljeća!
__________________
Europske vrijednosti https://www.youtube.com/watch?v=4_vC...ature=youtu.be
pukovnikz is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.03.2017., 15:38   #6
Quote:
Nemruth Dagi kaže: Pogledaj post
http://www.vecernji.hr/hrvatska/redo...icarka-1158919


Posjetiti (9.4.2017.) će nas žena koja je ujedno vjernica i ljevičarka, što eto u Španjolskoj ne mora biti "zločudna bolest" kako bi je je strogo hrvatski desni "liječnici" dijagnosticirali na vlastitom nacionalnom tlu.


Da li je uopće moguća pomirdba dva načina razmišljanja, i to onih koji su često oprečni jedna drugome u stvarnosti i stoga ljuti neprijatelji

Može li snaga katekizma KC i onoga što očito tu osobu bode u oči svojom nepravdom, učiniti ratnikom/com za neki bolji svijet?
Što je u ovom slučaju "zloćudna bolest"?

Vjera ili ljevičarenje?
__________________
#HoldMyRakija
Leteća is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.03.2017., 20:56   #7
U Velikoj Britaniji Katolici vecinom glasaju za Labour Party, a ne za konzervativce. Doduse, koliko su britanski laburisti ljevicari u pravom smislu rijeci....Meni je to super interesantno bilo kad sam dosla zivjeti u UK. Jer su u Hrvatskoj Katolici uglavnom skloniji konzervativnijim strujama u politici.
__________________
Be patient in affliction, joyful in hope, faithful in prayer
infra red is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.03.2017., 21:25   #8
Ako je Bog osoba, onda Bog ima svoje stavove s kojima se možeš ili ne moraš slagati.
__________________
Čovjek nije drvo, i vezanost je njegova nesreća, oduzima mu hrabrost, umanjuje sigurnost. Vežući se za jedno mjesto čovjek prihvata sve uslove, čak i nepovoljne, i sam sebe plaši neizvjesnošću koja ga čeka. Promjena mu liči na napuštanje, na gubitak uloženog, neko drugi će zaposjesti njegov osvojeni prostor, i on ce počinjati iznova. Ukopavanje je pravi početak starenja, jer je čovjek mlad sve dok se ne boji da započinje. Ostajući, čovjek trpi ili napada. Odlazeći, čuva slobodu, spreman je da promijeni mjesto i nametne uslove. Kuda i kako da ode? (Derviš i smrt, Meša Selimović)
Srebrni-medvjed is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.03.2017., 22:18   #9
Quote:
pukovnikz kaže: Pogledaj post
Kud sreće kad bi se naši ljevičari ogledali na nju, umjesto što nas vraćaju 70 godina u rikverc.

Ona je okrenuta pravim vrijednostima, a naši ljevičari uglavnom bauljaju 40tim prošlog stoljeća!
Hrvatska je većinom rentijersko društvo sa masivnom, neefikasnom državom.
Oni koji ne uspiju popunjavaju prekarijat i/ili odlaze vani...

Društvena dinamika je na razini Trnoružice.

U takvim okolnostima i "ljevica" i "desnica" se uglavnom bave manifestacijskom politikom, isticanjem plemenskih boja i ritualnim glasanjem.

Nema zapreke da društvo-muzej ili društvo-rezervat i u idućim desetljećima ne nastavi u tom stilu.

Quote:
infra red kaže: Pogledaj post
U Velikoj Britaniji Katolici vecinom glasaju za Labour Party, a ne za konzervativce. Doduse, koliko su britanski laburisti ljevicari u pravom smislu rijeci....Meni je to super interesantno bilo kad sam dosla zivjeti u UK. Jer su u Hrvatskoj Katolici uglavnom skloniji konzervativnijim strujama u politici.
Nisam to znao... ostavimo po strani ljevičarstvo, desničarstvo koji su općenito u razvijenom svijetu doživjeli preobrazbu od 80-tih naovamo.
Politička kultura Hrvatske opterećena je i danas zbivanjima prije uspostave nezavisnosti, iz razloga koje sam naveo u odgovoru @pukovniku.

Recimo, Emilia-Romagna, jedna od najnaprednijih regija u Italiji, nije nimalo opterećena supostojanjem tradicije katolicizma i socijalizma.
Također i Baskija u Španjolskoj.

Nimalo slučajno, obje regije imaju tradiciju radničkih kooperacija.
cestar is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.03.2017., 08:29   #10
Quote:
Leteća kaže: Pogledaj post
Što je u ovom slučaju "zloćudna bolest"?

Vjera ili ljevičarenje?
Ovisi kako gledaš
Španjolska je podijeljena zemlja; kao i mi oni imaju svoje ustaše i partizane.
Kod njih ipak časna može otići baviti se politikom kontra pravila da je ne razapne katolička javnost i biskupi.
__________________
Čarolija... Svratište
Nemruth Dagi is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.03.2017., 08:35   #11
Quote:
cestar kaže: Pogledaj post
Kao što je DavMla rekao, a u osnovi se slažem, razlikujmo religiju od ideologije.
Začeci ideologije mogu se promatrati već u Savonarolinoj teokraciji, Firenci početkom XVI. stoljeća, kao i Calvinovoj Ženevi.
Ali, ideologija u punom smislu te riječi javlja se nakon revolucije u Francuskoj, prema de Tracyu.
Teresi Forcades lako je pomiriti, recimo, "teologiju oslobođenja" sa kršćanstvom, sa ultramontanizmom se baš ne bi mogla miriti.
Religija jeste ideologija, specifična po nastajanju ali posve uobičajena ideološka po svojem djelovanju.
Ona usput ima svoju duhovnu stranu ali jako naginje politici i uređenju društvenih odnosa. Ako nije uključena u te procese i nastojanja, postoji opasnost da bude marginalizirana a s time i opasnost da ju se izbaci iz javnog diskursa.
Za ideologije svih boja to je jednako uništenju.
__________________
Čarolija... Svratište
Nemruth Dagi is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.03.2017., 09:08   #12
Quote:
Nemruth Dagi kaže: Pogledaj post
Religija jeste ideologija, specifična po nastajanju ali posve uobičajena ideološka po svojem djelovanju.
Ona usput ima svoju duhovnu stranu ali jako naginje politici i uređenju društvenih odnosa. Ako nije uključena u te procese i nastojanja, postoji opasnost da bude marginalizirana a s time i opasnost da ju se izbaci iz javnog diskursa.
Za ideologije svih boja to je jednako uništenju.
Kojoj politici i ideologiji ?

Da li se general Franco za vrijeme građanskog rata u Španjolskoj jako zabunio, jer je strijeljao baskijske svećenike ?

Msgr. Svetozar Rittig je greškom dospio u partizane, postao ministar bez portfelja u vladi Narodne Republike Hrvatske ?

Nekakav nesporazum je bio u pitanju, jer je "dobar i bogobojazan" general Videla bacao u zatvore i mučio i svećenike koji nisu dijelili negove političke stavove ?

Kad je major Roberto D'Aubuisson dao ubiti salvadorskog nadbiskupa Oscara A. Romera, to je bio neki njihov interni obračun i sređivanje računa ?



Što su to kršćani, katolici štoviše, radili jedni drugima ?

Isto se odnosi na "deideologizirane" sekulariste... hajdemo ih sve staviti na drugu hrpu...
cestar is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.03.2017., 09:13   #13
Quote:
cestar kaže: Pogledaj post
Kojoj politici i ideologiji ?
Žalosno je da ne vidiš ili ne želiš vidjeti kako ta ideološka pijavica srče društveno tkivo. I što je najgore od svega ne pada kad se napije jer ima veliki apetit.

Bez politike i društva, religije nemaju što raditi
__________________
Čarolija... Svratište
Nemruth Dagi is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.03.2017., 09:31   #14
Quote:
Nemruth Dagi kaže: Pogledaj post
Žalosno je da ne vidiš ili ne želiš vidjeti kako ta ideološka pijavica srče društveno tkivo. I što je najgore od svega ne pada kad se napije jer ima veliki apetit.
Više je pijavica koje srču društveno tkivo i podjednako su žedne, a njihove boje me ne zanimaju. Mislim da sam bio jasan.


Quote:
Bez politike i društva, religije nemaju što raditi
Zapravo da, o tome i govorim stalno... ali ne vidim to kao problem. Bez politike i društva, čovjek niti nije čovjek.

Pitanje je kakvo je društvo i o kakvoj se politici radi. Kada si spomenula sveopću opterećenost politikom, rekao sam da se slažem, ali to je politikantstvo, kolokvijalno govoreći... koje sasvim zaslužuje atribut "najstarijeg zanata".

Ja religiju vidim povezanu sa duhovnošću, jedno bez drugoga ne ide... kod onih koji su "samo duhovni", ulogu religije preuzima nešto drugo.
Već je čovjek paleolitika bio do srži religiozan, o tome nam govore obredi pokapanja i spiljske slike.

Religija ne nastaje tek sa uspostavom države, klasa i pripadajuće hijerarhije. Istina je kako ona tada uvelike mijenja karakter, neki takvu religiju nazivaju "organiziranom".

History of religions

O tom pitanju se definitivno ne slažemo, kao i u odnosu religije i duhovnosti.
cestar is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.03.2017., 10:37   #15
Postoji razlika između tzv. organizirane religije i općenitih narodnih vjerovnja... Organizirana religija je ipak ideološka, a nastaje iz narodnih vjerovanja u situacijama u kojima društvo postaje jače strukturirano
__________________
Neka prefora meta šala
Sakat is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.03.2017., 12:33   #16
Quote:
cestar kaže: Pogledaj post
Ja religiju vidim povezanu sa duhovnošću, jedno bez drugoga ne ide... kod onih koji su "samo duhovni", ulogu religije preuzima nešto drugo.
Već je čovjek paleolitika bio do srži religiozan, o tome nam govore obredi pokapanja i spiljske slike.

Religija ne nastaje tek sa uspostavom države, klasa i pripadajuće hijerarhije. Istina je kako ona tada uvelike mijenja karakter, neki takvu religiju nazivaju "organiziranom".
Religija manipulira duhovnošću, ona ne želi slobodnog, samostojećeg čovjeka koji promišlja o svemu; ona promišlja umjesto njega boreći se da usadi svoje ideje, tumačenja i viđenja stvarnosti društva.

Čovjek je duhovno biće a ne religiozno jer religije su partikularne zamisli dok je duhovnost naša osnovna priroda.

To što smo mi u povijesti podredili našu duhovnost, kako pojedinca tako i zajednice, religioznošću svoj korijen ima u našoj slabosti jer naginjemo krdu jer smo i društvena bića.
Linija lakšeg otpora otvara prostor svakoj manipulaciji.
__________________
Čarolija... Svratište
Nemruth Dagi is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.03.2017., 12:38   #17
Covjek je religiozno bice, a ne duhovno, jer je religija socialna pojava koja reflektira temeljne psiholoske i bioloske uvjetovanosti dok je duuhovnost samo fensi rijec kojom se zelimo osjecati posebnijima u svojoj jednako religijskoj identifikaciji, makar i nesto alternativnije prirode
__________________
SMISAO ZIVOTA !!!
Beljki is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.03.2017., 12:41   #18
Quote:
Beljki kaže: Pogledaj post
Covjek je religiozno bice, a ne duhovno, jer je religija socialna pojava koja reflektira temeljne psiholoske i bioloske uvjetovanosti dok je duuhovnost samo fensi rijec kojom se zelimo osjecati posebnijima u svojoj jednako religijskoj identifikaciji, makar i nesto alternativnije prirode
Duhovnost je fensi...

odoh ja

dok nisam vrlo šmensi!
__________________
Čarolija... Svratište
Nemruth Dagi is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.03.2017., 12:43   #19
Nije tacno da je covek duhovno bice,evo ja sam apsolutno neduhovan.To nije u nasoj prirodi.
DavMla is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.03.2017., 13:01   #20
Lijeve ideje svoje ishodište imaju u altruizmu a čovjek se kao altruist ne rađa-već postaje, i to nakon puno rada na sebi. Religioznost je s druge strane nešto čime te indoktriniraju u nježnoj dobi i onda se toga kasnije moraš otarasiti, nadrasti i odbaciti, što također zahtjeva dosta rada.
Vjernik ljevičar uistinu je oksimoron, neprirodna pojava kao primjerice drvena peć-može postojati ali zbilja nema nikakvog smisla.
Inače, ta pojava je prilično česta na hr. političkoj sceni, no kako je ista nakaradan teatar apsurda to samo potvrđuje tezu
Goc-369 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 18:16.