Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Gastronomija

Gastronomija Za kuhare i kuharice te one koji to žele postati
Podforumi: Eno i ino, Hrana i zdravlje, Kuhinja bez mesa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 02.06.2008., 13:29   #81
šteta da kod nas nema pravog ovčetina/janjetina kebaba.....nikad mi nije bilo jasno kako ljudi ne vole ovčetinu/janjetinu/kozetinu/jaretinu zbog groznog mirisa (not true, upravo suprotno), a istovremeno se ubijaju u svinjetini koja meni užasno smrdi...+ grozno nekvaliteno meso i pogubno teško za moj želudac pa ga ne jedem....valjda je to individualno....kako tko što voli...al kod nas u Istri to meso baš i nije na cijeni (osim kad se radi pršut)...otkad sam došla u Zg, živim na piletini i teletini, jer je drugo meso, a kvalitetno, nažalost teško naći....izgleda da kod nas taj pravi kebab neće tako skoro zaživjeti
__________________
Success is getting what you want. Happiness is wanting what you get.
Allexis is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.06.2008., 17:05   #82
Quote:
turbododo kaže: Pogledaj post
Točno, to faširano je industrijska, jeftina i nekvalitetna varijanta kebaba, ali me ne čudi što nekim ljudima ovdje paše nakon što sam vidio koliko se ovdje na forumu, ali i inače po zg hvale npr. ćevapi u Čingaču, koji su puni sode bikarbone, soje itd.
Ne volim mljeveno meso ni u kojem obliku.
Od ćevapa mi je zlo.
Jela sam kebab s komadima mesa.
nina333 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.06.2008., 17:06   #83
Gyros sam probala, ali više ne bi. Sama mast.
nina333 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.06.2008., 01:15   #84
op vidim da se raspravlja o tome što je pravi kebab
morat ću se složit s turbododom... u beču sam jela takav kebab di je meso bilo u komadima naslagano i onda je čovjek lijepo velikom mačetom rezao fino zapečene rubove mesa (njami njami )....oduševilo me
a onda sam u zagrebu vidla da:
a)meso nije naslagano nego je sve u jednoj smjesi mljeveno i stravično ružno izgleda
b)nema mačete, nego je lik brijao aparatom to meso
c)nije to taj okus ni približno bio

e da mi je onaj iz beča još jednom makar
kontam da takvog nigdje u zg nema :kriiijć:
__________________
Limeni: idem spunat jastučić dok me ne odbaci tokom noći :cry:
reptilia is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.06.2008., 01:26   #85
I u Grčkoj i Turskoj se pod Kebabom/Gyrosom smatraju naslagani komadi mesa, mljeveno meso se koristi samo za jela slična našim šiš ćevapima.

Ideja mljevenog mesa u kebabu je katastrofa, ne kužim da je to nekom ukusno, a to se jedino može naći u Zagrebu, osim par mjesta koji koriste komade piletine (ali to opet nema veze sa kebabom).

I u Njemačkoj, Austriji, Nizozemskoj, itd ... koristi se isto na nekim mjestima mljeveno meso - ta mjesta treba izbjegavati u širokom luku.
Martinn is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.06.2008., 02:26   #86
Evo još malo o terminologiji bliskoistočnih i balkanskih kuhinja: izrazi za jela od mesa potječu iz arapskog i perzijskog jezika. Kebab je arapski naziv za sva jela od usitnjenog mesa (sitne kockice od 1-3 cm), a kufte je perzijska riječ koja označava mljeveno i strugano meso oblikovano u kuglice. I jedno i drugo neovisno o kojem se mesu radi i kako se sprema (roštilj/kuhanje/para/pirjanje). Sve bliskoistočne i mediteranske kuhinje preferiraju usitnjene namirnice jer se brže spremaju i daju na taj način više soka, arome i sl, a i lakše se međusobno kombiniraju jer svako jelo u pravilu sadrži meso i puno različitog povrća. Veliki komadi mesa su tamo nepoznati (osim u novije doba pod utjecajem iz Evrope u restoranima koji nude stranu kuhinju).
U naše krajeve su također dolazili ti recepti a s njima i nazivi pa je u štokavskim govorima u osmanskim krajevima od kebaba postao ćevap, a od köfte, kako turci kažu, ćufte.
i dandanas u Bosni i Srbiji su tradicionalni ćevapi jela od sitno rezane teletine/junetine/bravetine/svinjetine kuhane na pari ili dinstane s povrćem vrhnjem i sl. (npr. hadžijski ćevap: http://www.prijedorcity.com/new/inde...c=detail&id=72).
S vremenom se izraz ćevap proširio i na mljeveno meso u kuglicama/valjušcima pečenim na roštilju što je u današnjoj bosni, Srbiji, Makedoniji, bugarskoj... bila omiljena hrana za izlete i ljetne proslave na otvorenom (teferič), a značenje ćufta se povuklo na faširane kuglice u saftu.
Tako mi danas kažemo ćevap i šiš-ćevap za ono što se u turskom i danas zove köfte tj. şiş köfte.
Šiš inače znači ražanj veliki ili mali.
Ono što se danas u SRB, HR i BIH zove ražnjić u turskom je i dalje şiş kebap, dakle šiš-ćevap u bukvalnom prijevodu jer nije od mljevenog nego od rezanog mesa.

Doner ili giros je bliskoistočno jelo nastalo na prostoru današnje sirije libanona jordana i iraka koje tamo ima poseban naziv "šavarma", a izmislili su ga ljudi sjetivši se da bi mogli narezane odreske nabiti na ražanj i okretati ih na vatri te postepeno tanko rezati ispečeni površinski sloj. U početku ručno na vodoravnom ražnju kao janje. To je postalo popularno kao jedno od jela za proslave ili u čaršijama velikih gradova gdje je bio veliki promet ljudi pa se isplatilo jer je obrok gotov za par sekundi. Iako su ti krajevi dugo bili pod osmanlijama ono se nije intenzivnije proširilo prema istanbulu i na Balkan pa ga mi zato tradicionalno ne poznajemo.
Prije sto godina u istanbulu, Solunu, Bitoli i sl. moglo ga se naći u ponekom lokalu koji je držao npr. neki Sirijac.
Tokom XX. stoljeća izmišljen je električni motor pa su se roštiljdžije sjetile da ga spoje s ražnjem koji je sad mogao stajati i okomito (štednja prostora) i tako je utrt put njegovoj masovnoj popularnosti u Grčkoj i Turskoj. I konačno u novije vrijeme s turskom, grčkom i arapskom dijasporom i na zapadu samo, nažalost, često u lošijoj tj. faširanoj verziji na plinu.

Zadnje uređivanje turbododo : 03.06.2008. at 04:44.
turbododo is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.06.2008., 10:29   #87
Quote:
reptilia kaže: Pogledaj post
kontam da takvog nigdje u zg nema :kriiijć:
Pogledaj u Ciboni...
__________________

Japan mi je tek na trećem mjestu . . .
štemajzl is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.06.2008., 14:49   #88
vidjela sam taj kod kojeg se slažu komadi mesa u SC Prečko...kebab kum se zove...drže ovaj prvi i onaj mljeveni...ovaj naslagani je toliko odvratno masno izgledao da mi je zlo došlo...čista mast ...mesa u tragovima...btw. čula sam da se kod njih radi od puretine...
__________________
Success is getting what you want. Happiness is wanting what you get.
Allexis is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.06.2008., 16:21   #89
Dakle, u Ciboni postoji slagani kebab, ali kod izlaza na Andrašecovu. Onaj kiosk u kod savske je city kebab i uvaljuju ono faširano nešto.
__________________

Japan mi je tek na trećem mjestu . . .
štemajzl is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.06.2008., 16:26   #90
Quote:
nina333 kaže: Pogledaj post
Gyros sam probala, ali više ne bi. Sama mast.
Actually, to je relativno dobar način pripreme mesa (slično kao i roštilj) jer se mast topi i cijedi sa mesa, a ne ostaje u mesu kao npr. kod pečenja na tavici ili nedajbože pohanja...
daz is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.06.2008., 17:17   #91
Ne volim ga, i nije stvar samo u masnoći, naprosto mi se nije dopao.
nina333 is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.11.2008., 14:54   #92
Kebab-energetska vrijednost

Zanima me energetska vrijednost kebaba.Jedem ga bar jedanput tjedno i mastan je,pa me baš zanima.
markolopolos is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.11.2008., 16:03   #93
Quote:
markolopolos kaže: Pogledaj post
Zanima me energetska vrijednost kebaba.Jedem ga bar jedanput tjedno i mastan je,pa me baš zanima.
trebas probati pravu shawarmu sto je kebab ali na bliskom istoku, lagan, izdasan, ovo ovdje nema veze sa istinom.

Vrlo je kaloricno, stavlja se gro umaka u obican somun. Katastrofa. Doduse fino je dok ne probas original.
Le Chef is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.11.2008., 16:11   #94
Znam,ja uvijek kažem manje umaka.Kakvo je meso tamo ,na Bliskom istoku?
markolopolos is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.11.2008., 16:21   #95
Ma sve ti to ovisi. Ovdje kod mene u Kopenhagenu imas na svakom koraku i shawarma i kebaba ( dncima je to već nacionalni specijalitet) i razlikuju se, po kvaliteti i masnoci, od lokala do lokala

Razlika izmedju s i k je uglavnom u začinima

Zadnje uređivanje murtela : 25.11.2008. at 16:27.
murtela is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.11.2008., 16:23   #96
Ček,što je shawarm?Nikad čuo.
markolopolos is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.11.2008., 16:24   #97
Quote:
markolopolos kaže: Pogledaj post
Znam,ja uvijek kažem manje umaka.Kakvo je meso tamo ,na Bliskom istoku?
imas od piceka, zatim govedina, pa janjetina, pa mijesano itd. Ali oni tamo stave odredjenu kolicinu koja se potrosi a ne stoji danima kao ovdje na sipki, Ide u pitu, tanki kruh stavi se svjeze povrce i malo tahninija, a po potrebi i par kapi ljutog umaka i mljac
Le Chef is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.11.2008., 16:25   #98
Quote:
markolopolos kaže: Pogledaj post
Ček,što je shawarm?Nikad čuo.
kebab naziv u Turskoj
Gyros u Grčkoj
Shawarma u arapskim zemljama

ista stvar

pitam se kaj stavlajju kod nas, vjerojatno neku cudnu mjesavinu
Le Chef is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.11.2008., 16:35   #99
Jedino što u gyros ide i svinjetina
murtela is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.11.2008., 16:37   #100
Quote:
Le Chef kaže: Pogledaj post
i Ali oni tamo stave odredjenu kolicinu koja se potrosi a ne stoji danima kao ovdje na sipki,
Vjerojatno se radi baš o tome da nema dovoljno prometa.
murtela is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 15:49.