Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Posao i karijera

Posao i karijera Od vratara do direktora u tri tjedna
Podforum: Informacije o poslodavcima, Iza katedre

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 30.05.2005., 17:36   #41
Informacija iz prve ruke - sestra mi je uciteljica sa 20 godina radnog staza. Dobije manje od 4500 kuna. Jad i bijeda.
__________________
veslam u prazno
kem is offline  
Old 30.05.2005., 18:07   #42
strašno
reko mi je frend da nema ni neke šanse da će bit povećanja plaća

a opet, s druge strane, nije baš najlakše dobit posao u školi ko nekoć
prije su im i konobari predavali talijanski
kentaur is offline  
Old 31.05.2005., 12:48   #43
kloni se škole, ako ikako možeš
Murron is offline  
Old 31.05.2005., 14:16   #44
eh, treba mi posao koji pruža sigurnost (koliko-toliko) da mogu na bolovanje kad mi treba

a i ne mogu raditi više od 8h dnevno
imaš neku drugu ideju?
kentaur is offline  
Old 31.05.2005., 15:45   #45
u školi baš i nije neka povoljna situacija što se bolovanja tiče - moraš fakat biti bolestan da ostaneš doma jer se uvijek mora organizirati zamjena što cijelu stvar komplicira mislim, nije to kao kad radiš u uredu i samo javiš da ti nije dobro i nikome ništa... a nije niti tako siguran posao - dođe do smanjivanja broja odjeljenja, promjene u satnici, bla,bla i hopla! eto tebe na pola norme i pola plaće
Murron is offline  
Old 31.05.2005., 16:03   #46
imaš pravo
prije sam bila na zamjeni u školi, odmah se mijenja raspored ako te nema...a treba i satove odradit
kentaur is offline  
Old 02.06.2005., 09:23   #47
Prof. na Gimnaziji, 13 god. staža, 4450 kn čiste plaće....
vinova lozinka is offline  
Old 02.06.2005., 09:50   #48
Quote:
kem kaže:
Informacija iz prve ruke - sestra mi je uciteljica sa 20 godina radnog staza. Dobije manje od 4500 kuna. Jad i bijeda.
Prije takvih zaključaka treba izračunati kolika je vrijednost jednog radnog sata. A s obzirom da profesori za punu satnicu rade 23 ŠKOLSKA sata tjedno, radni sat im je uvjerljivo najveći u struci. Nakon prve godine rada, za pripreme troše minimalno vremena. Pa si ti računaj. Znam puno ljudi koji su profesori i sam sam to završio i mogu samo svakom preporučiti isto.
komarac is offline  
Old 02.06.2005., 15:23   #49
školski knjižničar na pola satnice: 1700 kn sa prijevozom.
paul is offline  
Old 02.06.2005., 16:33   #50
i ja sam u skolstvu i ne mogu rec da sam nezadovoljna jer se slazem s komarcem u potpunosti glede utrosenog vremena i dobivenog novca....

sto se bolovanja tice opet se moram sloziti s gore navedenim al opet i nije to sve tako crno jer nadoknaditi ne moras nista ak imas adekvatnu zamjenu i to je uvik tako ako je bolovanje duze a ak si na bolovanju samo tjedan to i nije neki gubitak koji je nenadoknadiv usput

osobno svaki put kad mi treba 2-3 dana slobodno iz privatnih razloga u dogovoru s ravnateljem to odradim unaprijed i naknadno i iskoristim te svoje dane

opet imam i srecu da imam takav predmet tako da mogu zaraditi putem repeticija sa strane a i u skoli mi je omoguceno dodatno zaraditi vodjenjem odredjenog projekta (al to iskreno je tako sitna lova da je neisplativo prema fusanju s repeticijama) al moje primanje je nakon 4 godine radnog staza 4300 s prijevozom bez projekta sto je mala lova s obzirom na moje skolovanje al s druge strane ja sam zadovoljna jer mi ovakvo radno vrijeme ostavlja dovoljno slobodnog vremena
pipun is offline  
Old 02.06.2005., 16:43   #51
Quote:
komarac kaže:
Prije takvih zaključaka treba izračunati kolika je vrijednost jednog radnog sata. A s obzirom da profesori za punu satnicu rade 23 ŠKOLSKA sata tjedno, radni sat im je uvjerljivo najveći u struci. Nakon prve godine rada, za pripreme troše minimalno vremena. Pa si ti računaj. Znam puno ljudi koji su profesori i sam sam to završio i mogu samo svakom preporučiti isto.
Na ta 23 sata dodaj vrijeme potroseno na pisanje priprava, informacije koje se znaju otegnuti do dugo u noc, sastanke, sjednice, izvannastavne aktivnosti...
Ja se divim svima koji (dobro) rade taj posao i ostajem pri tome da je uciteljska placa jad i bijeda.
__________________
veslam u prazno
kem is offline  
Old 02.06.2005., 16:56   #52
Quote:
kem kaže:
Na ta 23 sata dodaj vrijeme potroseno na pisanje priprava, informacije koje se znaju otegnuti do dugo u noc, sastanke, sjednice, izvannastavne aktivnosti...
Ja se divim svima koji (dobro) rade taj posao i ostajem pri tome da je uciteljska placa jad i bijeda.
Ne moramo se složiti, samo iznosimo mišljenja.
Na pisanje priprema prvu godinu odlazi nešto vremena a poslije minimalno jer se samo prepravljaju. Sastanci i sjednice su uobičajeni i u drugim poslovima, a izvannastavne aktivnosti su plačene dodatno kao i razredništvo. A još treba odbiti 2 - 3 mjeseca slobodno svake godine. To nema nijedan drugi posao. A i da nema toliko slobodnih dana, 23 školska sata tjedno su manje od 20 punih sati (čak ako računamo i odmore), dok drugi rade 40 sati tjedno. Tako da plaća od 4500kn vrijedi bar 9000kn.
komarac is offline  
Old 21.06.2005., 23:40   #53
__________________
pozdrav svima dobre volje
mrgudi me ne zanimaju
keš is offline  
Old 22.06.2005., 00:49   #54
Mozda je malo offtopic, ali:

Ja sam na civilki u skoli vidio na kompjuteru tzv CD Znamen. Na tome su unaprijed napisane sve pripreme. Stvar isprintas i to je to!
__________________
brzo mislim - sporo tipkam ;-)
Life is a journey not a destination!
Everyone Has a Photographic Memory. Some Don't Have Film
ZorcJ is offline  
Old 23.06.2005., 12:28   #55
Quote:
komarac kaže:
Ne moramo se složiti, samo iznosimo mišljenja.
Na pisanje priprema prvu godinu odlazi nešto vremena a poslije minimalno jer se samo prepravljaju. Sastanci i sjednice su uobičajeni i u drugim poslovima, a izvannastavne aktivnosti su plačene dodatno kao i razredništvo. A još treba odbiti 2 - 3 mjeseca slobodno svake godine. To nema nijedan drugi posao. A i da nema toliko slobodnih dana, 23 školska sata tjedno su manje od 20 punih sati (čak ako računamo i odmore), dok drugi rade 40 sati tjedno. Tako da plaća od 4500kn vrijedi bar 9000kn.
Tako sam i ja razmišljao, ali sada mi je žena profesorica na gimnaziji, vrlo ozbiljno shvaća svoj posao i nažalost tih dvadeset i nešto sati tjedno debelo duplira. Uostalom, svaki posao koji želiš pošteno odraditi uzima puno vremena i truda. Naravno, uvijek ćeš naći lijenčine, ali tvoj post generalizira.

Dodatna poteškoća svakog nastavnika je pedagogoška i sociološka komponenta za koje nema normi iz ministatrstva, ali je svaki nastavnik s njima suočen. Teške prilike u obiteljima, nasilje, grozne sudbine pojedine djece koja još nisu ni zakoračila u život, sve to nosiš u sebi, a zapravo si besmoćan. S mnogima od njih treba i posebno raditi jer im želiš pomoći da imaju barem male šanse za normalan život. Naravno, nitko te za to ne plaća, zapravo osim par tvojih kolega nitko to i ne vidi. Činiš to radi ljudskosti i potrebe da pomogneš djetetu, što je na kraju krajeva i motiv većine normalnih profesora.

Nadam se da će što manje ljudi ići u profesore samo zato da bi mogli ljenčariti i ništa ne raditi. Moguće je i tako dogurati do penzije, ali to je posve kriva preporuka, komarac. Na kraju krajeva svaki poziv se može banalizirati i popljuvati.
mestar is offline  
Old 23.06.2005., 13:39   #56
Quote:
kem kaže:
Informacija iz prve ruke - sestra mi je uciteljica sa 20 godina radnog staza. Dobije manje od 4500 kuna. Jad i bijeda.
Meni sad tu nekaj ni jasno.
Imala sam jamicu za kredit prije 4 godine i morala sam odnjeti u banku njenu poreznu karticu. Žena je imala prosječnu mjesečnu plaću 5.400,00 kn, netto nakon svih poreza i doprinosa bez prijevoza. 15 godina staža, učiteljica razredne nastave (1-4) razred bez ikakvih dodatnih zaduženja kao što su boravak, vođa smjene i slično. Porezna olakšica za kćer i muža.

Ni meni žal kolko zarade, ali što je stvarno istina.
Dala bi ja nekima i višestruke plaće, a neke bi bome dala zatvorit.

A kaj se tiče bolovanja i ja moram fakat biti bolesna da ostanem doma jer inače bi dobila radnu knjižicu
polly is offline  
Old 23.06.2005., 16:00   #57
Vjerojatno su joj u tom mjesecu isplaćivali neke zaostatke ili prekovremene, možda je ipak šef odjela ili slično, možda je prijavljena u nekom drugom prigradskom mjestu, pa ne plaća zg-prirez i sl....za dijete može dobiti max.250 do 300 kn dodatka (za muža ne znam).
Ja bih na Gimnaziji bila sretna da imam 5400kn, ali to jednostavno ne može biti čista plaća!

Mestre, slažem se u potpunosti s tobom! Ja na školi radim bar duplo od propisane satnice, kad uračunam pripremu za nastavu i dodatan (besplatan) rad s učenicima. Ljudi misle da je priprema prepisivanje lanjskog snijega. Ne kažem, netko radi i tako jer na školi je nažalost po sistemu "radio neradio tu je radio". Ako želiš biti kreativan, uspješan i dobar nastavnik onda se moraš debelo iskrviti za to! Nažalost, jako je malo ljudi spremno raditi na taj način jer smatraju da njihova kreativnost i trud moraju biti adekvatno plaćeni. Odnosno, da krenemo još i ranije u uzrok problema: u školstvo najčešće idu oni koji se nemaju gdje drugo zaposliti i koji razmišljaju kao i Komarac - ne mogu oni mene tako malo platiti koliko ja malo mogu raditi!
O rješavanju životnih problema učenika da i ne govorim! Roditelji danas misle da će škola odgojiti djecu, a njihov je zadatak da ih donesu na svijet
vinova lozinka is offline  
Old 25.06.2005., 20:16   #58
... da da

...
Problem prvi...
raditi u strukovnoj skoli znaci da mozda predajes 9-11 razlicith predmeta... za koje nema literature (ako ima, nije odobrena od ministrastva pa nes mijes preporuciti djeci).... ministarstvo mijenja svakih par godina programe i predmte... pa ti budi bez brige...
Problem drugi...
ovisis o upisnoj kvoti i potencijalnom broju klinaca koji jedva upisu jedan razred...
Problem treci...
djeca bez roditelja, djeca silovana, djeca pijana, djeca trudna, djeca pala iz vlaka, djeca ljubomorna, djeca bez love, djeca koju tuku roditelji, djeca koja se ne peru, djeca koja ne cuju, djeca koja ne znaju pisati kako treba, djeca koja jedva citaju... i to sve u srednjoj skoli... i sve u istom razredu... moras paziti da necijeg tatu PTSP ne razljutis jer je dijete dobilo 1 iz kontrolnog, moras tjesiti klinca de se ne isplati ubiti jer je cura otisla s drugim...
..
Ipak, sve je to super... djeca su divna... samo mi svoj posao nosimo doma, sanjamo djecu, njihove probleme, ucjene i molbe...

ja recimo nemam novaca da si platim tecaj od 2000 kn za nesto naprednije na kopmu...

i jos nesto... svaki sat koji si izgubio (pa i ak je bio przanik) moras odraditi... pa sam tako zadnji tjedan (zbog aljkavosto satnicarke) imala jedan razred 12 sati... luda ja--> luda djeca --> luda ja...
__________________
...............high...speed..train..
night_train is offline  
Old 26.06.2005., 13:31   #59
Re: ... da da

Quote:
night_train kaže:
...
Problem prvi...
raditi u strukovnoj skoli znaci da mozda predajes 9-11 razlicith predmeta... za koje nema literature (ako ima, nije odobrena od ministrastva pa nes mijes preporuciti djeci).... ministarstvo mijenja svakih par godina programe i predmte... pa ti budi bez brige...
Problem drugi...
ovisis o upisnoj kvoti i potencijalnom broju klinaca koji jedva upisu jedan razred...
Problem treci...
djeca bez roditelja, djeca silovana, djeca pijana, djeca trudna, djeca pala iz vlaka, djeca ljubomorna, djeca bez love, djeca koju tuku roditelji, djeca koja se ne peru, djeca koja ne cuju, djeca koja ne znaju pisati kako treba, djeca koja jedva citaju... i to sve u srednjoj skoli... i sve u istom razredu... moras paziti da necijeg tatu PTSP ne razljutis jer je dijete dobilo 1 iz kontrolnog, moras tjesiti klinca de se ne isplati ubiti jer je cura otisla s drugim...
..
Ipak, sve je to super... djeca su divna... samo mi svoj posao nosimo doma, sanjamo djecu, njihove probleme, ucjene i molbe...

ja recimo nemam novaca da si platim tecaj od 2000 kn za nesto naprednije na kopmu...

i jos nesto... svaki sat koji si izgubio (pa i ak je bio przanik) moras odraditi... pa sam tako zadnji tjedan (zbog aljkavosto satnicarke) imala jedan razred 12 sati... luda ja--> luda djeca --> luda ja...
Sve lijepo rečeno.
A da ne govorimo o situaciji u zbornicama i nezdravoj atmosferi koja tamo često vlada. I o tome koliko sam puta sanjala neke zločeste kolege. A tek djecu.

Taj poziv jednostavno nije za svih.
A što se novca tiče, ako ima sreće instrukcije i neke privatne škole (u mom slučaju stranih jezika) pomažu za poboljšanje financijske situacije. Dok nema obitelji i obaveza u njoj.

Znam da se u školi neću obogatiti, ali za početak radnog staža ni to nije loše. S vremenom možda uleti nešto bolje.
Kyra is offline  
Old 26.06.2005., 13:44   #60
Moram dodat još nešto.

I sama sam, dok nisam radila u školi, pripadala onoj većini koja misli da je raditi u školi super, jer imaš cijelo ljeto slobodno (imaš vraga), radiš 4 sata na dan (radiš vraga), glumiš Boga u razredu (glumiš vraga a ne Boga ). Kad je bio neki štrajk, uvijek sam govorila: šta sad ovi hoće?? pa super im je

Enivej, kad sam počela raditi u školi, shvatila sam da je situacija sve samo ne takva. Jer ja nikad ne radim samo četiri sata (iako ih satnica predvidja samo toliko), jer uvijek ostaneš još nešto obavit, ili te ravnatelj treba, ili naleti neki roditelj, ili imaš kontrolne za pregledavat. Da ne govorim o tome koliko puta posao nosiš doma (ne materijalno već u mislima, jer razmišljaš da li si mogao ovako ili onako...no to je, ako si takav, odlika mnogih zanimanja). Ako želiš kvalitetno radit, moraš se uvijek pripremit, bez obzira na predmet i na godine iskustva, jer svakim se danom nešto mijenja i škola više nije kreda-ploča-knjiga. Treba pratiti vrijeme i promjene koje ono nosi.
Zatim, praznici su relativna stvar: imaš zimske i proljetne kao i djeca, ali ljetni ne počinju 17.6 kad završio škola, već oko 10.7 (makar kod nas), jer imaš mature, popravne ispite, ako si razrednik imaš veliku čast popunjavat matične knjige i statistiku. A vraćaš se na posao odmah poslije 15.8. jer tada počinju opet mature i popravni i valja se pripremiti novu školsku godinu. Ipak, slažem se da imamo više slobodnih dana od ostalih, ali ne onoliko koliko se obično misli.
A propos razredništva, to se plaća 2 (slovima: dva) sata mjesečno. Nekim razrednicima s obzirom na to koliko se brinu za "svoju" djecu ne bi trebalo plaćati ni toliko, ali oni koji obavljaju korektno taj posao zaslužuju bogami i više. Rad u razredu je svakim danom sve teži jer su djeca drukčija i dolaze sa sve više problema u škole.

Unatoč svemu, ja sam tek na početku i imam još dosta entuzijazma (dao Bog da me čim kasnije napusti). Ima nas par mladjih u zbornici i čekamo da se smjeni generacija pa da se možda i tada nešto promjeni u nastavnom osoblju...
Kyra is offline  
Zatvorena tema


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 23:37.