Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Gastronomija

Gastronomija Za kuhare i kuharice te one koji to žele postati
Podforumi: Eno i ino, Hrana i zdravlje, Kuhinja bez mesa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 10.02.2009., 14:30   #21
Ošli smo malo v rit..

ovdje se baš radi o skuši, koju mnogi još niste otkrili.. i ko vam kriv! :ljutibaba:



(ali kad smo već v riti... reći ću da se sardine lahko može umatati u lisnata tijesta i peći kratko kao kakve kiflice.. mislim da jei recept za dotično baš na poleđini Evinih sardina..)

No evo dva korisna linka u vezi skuša iz konzervi (prvi je u pdfu, otvara se 15tak sekundi... prvo su recepti sa srdelama, a niže sa skušom i tunom)
http://www.sardina.biz/hrvatski/recepti.pdf

Drugi link je o brodskom kuhanju, te konkretno jedan umak od skuše iz konzerve.
http://www.morsko-prase.hr/skola_kuhanja_4.htm

Eto, da se nešto konkretno i ukusno i od toga napraviti.
Deedy is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.02.2009., 15:07   #22
Quote:
agent kaže: Pogledaj post
pa tuna nema kosti

igzektli
__________________
"The body can be a deadly weapon... when the body is a lethal weapon." (Rage and Honor II, 1993.)
Štrikalica is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.02.2009., 15:11   #23
Quote:
absoluta kaže: Pogledaj post
ma no, no.... pod riba iz konzerve smatram filete tunjevine ili skuše.... ono ostalo (sardina) mi je nešto kašasto, neočišćeno, uljato shranje.
onda ja krivo brijem. po mojim saznanjima tuna jedina nema kosti (i losos, inćuni bla bla..al sad mislim konkretno na one pljosnate konzervice)..sve ostalo: skuše, sardine i ne znam kaj još je onak u obliku cijelih ribica punih kostiju pa u raznim umacima.. sam u krivu? : onaj smajli koji se češe po glavi :

nigdje nisam vidjela filete skuše.. ok, nije baš da sam tražila, ali jako bih ih voljela naći.

...čovječe kak mi se sad jedu te ribetine..
..idem u dućkas..
__________________
"The body can be a deadly weapon... when the body is a lethal weapon." (Rage and Honor II, 1993.)
Štrikalica is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.02.2009., 15:16   #24
Quote:
Deedy kaže: Pogledaj post

No evo dva korisna linka u vezi skuša iz konzervi (prvi je u pdfu, otvara se 15tak sekundi... prvo su recepti sa srdelama, a niže sa skušom i tunom)
http://www.sardina.biz/hrvatski/recepti.pdf
jooooooooooooooooooo, Deedy, bog ti platijo!

sad me ovaj tvoj link sjetio one pogače - kak se zove: Viška, Paška..? Znaš na kaj mislim? onu u kojoj se zapeku i te ribice i masline i ne znam ni ja šta sve...

ako se s ribicama iz konzerve može napraviti recept, onda je to to.. al nemrem se sjetiti koji je otok u pitanju pa da nađem i postam recept..
__________________
"The body can be a deadly weapon... when the body is a lethal weapon." (Rage and Honor II, 1993.)
Štrikalica is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.02.2009., 15:27   #25
Quote:
shree_kali kaže: Pogledaj post
nigdje nisam vidjela filete skuše.. ok, nije baš da sam tražila, ali jako bih ih voljela naći.
Pa bas ova Evina skusa su fileti i bez drače (kosti). Jos kad bi se srdela negdi mogla nac ociscena, stiglo bi kraljevstvo Bozje.
Pogaca je viska, btw.

Deedy, zahvaljujem na linkovima.
Monsignor.m is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.02.2009., 15:38   #26
Quote:
Monsignor.m kaže: Pogledaj post
Pogaca je viska, btw.

hvala!

evo, našla sam na Coolinarici:

Viška pogača (međujelo),
Specijalitet dalmatinske kuhinje

Sastojci:
tijesto:
1 kg brašna
1 svježi kvasac
2 žličice soli
1 žlica različitih začina (ružmarin, majčina dušica, bosiljak)
2 žlice maslinova ulja
voda

nadjev:
50 dag luka
50 dag rajčica
25 dag fileta slane ribe
10 dag kapara
10 dag maslina bez koštica
2 dl maslinovog ulja
papar

Opis:
Zamijesimo tijesto. Podijelijemo ga u 2 lopte i pustite ga da se digne (udvostruči po volumenu).
Jednu polovicu razvaljamo na veličinu lima. U nauljeni lim stavimo tijesto i oblikujemo tako da visi iz lima.
Na listiće narežemo luk, komadiće fileta i ploške rajčica, pa rasporedimo po tijestu.
Pospemo maslinama, kaparima, paprom i uljem.
Razvaljamo drugu polovicu i pokrijemo smjesu. Preklopimo rubovima donjeg tijesta.
Izbodemo odozgo iglom za pletenje ili nečim sličnim, premažemo uljem i pečemo 45 minuta na 180 °C. Poslužimo toplo, narezano na veće kocke uz crveno vino (Viški plavac).
__________________
"The body can be a deadly weapon... when the body is a lethal weapon." (Rage and Honor II, 1993.)
Štrikalica is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.02.2009., 16:10   #27
Quote:
shree_kali kaže: Pogledaj post
jooooooooooooooooooo, Deedy, bog ti platijo!

sad me ovaj tvoj link sjetio one pogače - kak se zove: Viška, Paška..? Znaš na kaj mislim? onu u kojoj se zapeku i te ribice i masline i ne znam ni ja šta sve...
Hehe, znam li...

pitaj moju ekipu gurmanotulumara znam li raditi višku pogaču..

Zadnji put sam ju radio s inćunima i crnim maslinama... bila mljac...
Quote:
Monsignor.m kaže: Pogledaj post
Pa bas ova Evina skusa su fileti i bez drače (kosti). Jos kad bi se srdela negdi mogla nac ociscena, stiglo bi kraljevstvo Bozje.
Pogaca je viska, btw.

Deedy, zahvaljujem na linkovima.
ništa... Bogu hvala (što bi rekla kali)

A sad... očišćene srdele.. mislim ono...

Iako.. jeo sam u restoranu na Hvaru pohane očišćene srdele... onako... polovice po dužini fino.. no ni je to ništa novo... ovdje pričamo o konzerviranim ostvarenjima...

ali gle! Samo bi im falilo još da ih čiste... pa koštale bi negdje 20 kn po konzervi onda.
Deedy is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.02.2009., 16:16   #28
@ _kali:

postoji i opcija da se prvo propirja luka i rajčica.. 10tak min... a onda to, zajedno s maslinama, filetima i tim umakom namaže/poreda na doni dio tijesta, te prekrije gornjim.. i u pećnicu.

Onda se ne mora peći dugo, tako da ostane sočno..

(iss, tolko sam offtopic da me je sram.. idem se kazniti)
Deedy is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.02.2009., 16:16   #29
Quote:
Deedy kaže: Pogledaj post
ali gle! Samo bi im falilo još da ih čiste... pa koštale bi negdje 20 kn po konzervi onda.
Pa neka kostaju, ne zalim ja para za dobru hranu, ali ovo sto se sad prodaje pod sardine to meni smrdi, jos uz ono odvratno ulje. I onda jos kad maknes dracu i ulje, sta ostane? Kurac.

Doduse, ja sam dosta razmazen sto se ribe tice, uvik kad san u Splitu dobijan najbolje komade od ribara, prije peskarije i sto je najvaznije, za mizernu lovu. Jebiga, kad su ti ljudi caci duzni usluge.
Monsignor.m is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.02.2009., 16:53   #30
Quote:
Monsignor.m kaže: Pogledaj post
Pa neka kostaju, ne zalim ja para za dobru hranu, ali ovo sto se sad prodaje pod sardine to meni smrdi, jos uz ono odvratno ulje. I onda jos kad maknes dracu i ulje, sta ostane? Kurac.

Doduse, ja sam dosta razmazen sto se ribe tice, uvik kad san u Splitu dobijan najbolje komade od ribara, prije peskarije i sto je najvaznije, za mizernu lovu. Jebiga, kad su ti ljudi caci duzni usluge.
Zanimljiv osvrt na dobiveno u konzervi.
Deedy is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.02.2009., 16:56   #31
Ja nekad onaj oslić iz konzerve ( mislim da je isto eva) pomiješam s kuhanim krumpirima, dodam dosta češnjaka, malo peršina, može i koja kaparica i prelijem s maslinovim uljem- mi to doma zovemo konzerva ala bakalar
murtela is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.02.2009., 17:28   #32
Quote:
murtela kaže: Pogledaj post
Ja nekad onaj oslić iz konzerve ( mislim da je isto eva) pomiješam s kuhanim krumpirima, dodam dosta češnjaka, malo peršina, može i koja kaparica i prelijem s maslinovim uljem- mi to doma zovemo konzerva ala bakalar
ay, mamacita!

u životu nisam teže dočekala kraj radnog vremena.. sad ću ko Katrina prohujati prvim špecerajem i investirati jedno 8000 kn u konzerve s ribom..

OT: skuše (ok, priznajem, nemam niš za reći a da bude on-topic.. al morala sam prokomentirati ovaj recept )

skuše... khm.. Eva.
__________________
"The body can be a deadly weapon... when the body is a lethal weapon." (Rage and Honor II, 1993.)
Štrikalica is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.02.2009., 18:14   #33
Skuša iz konzerve je dobra podloga za paštetu. Detaljno ocijediš sve ulje iz konzerve, pa makar pisao i maslinovo jer ne valja.

Zdrobiš skušu, dodaš svježi kravlji sir, maslinovo ulje i onda začine po želji i sve smiksaš u paštetu. Npr. malo kvasine, žličica senfa, malo limunovog soka i neko svježe začinsko bilje.
Martinn is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.02.2009., 20:06   #34
filete skuša i srdela (da, da.. bez kože i kosti) imate u lidlu.. ja kupujem filete skuša u paradajzu (oko 7 kn) i filete srdela isto u paradajzu (5-6 kn).. pakiranja 125 g.
postoje i varijante samo u ulju.. skuša je proizvedena u danskoj a srdela u maroku.
__________________
Svaki put kad pomislim da sa mnom možebit nije baš sve u redu dođem na forum i odmah mi je lakše :D (by Cats)
solar is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.02.2009., 20:31   #35
na Postirinim skušama postoje na omotima neki recepti. sad ko za vraga nemam ni jednu da prepišem.

btw, solar, jesi ziher da ne govoriš o onim haringama iz Lidla?
x-type is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.02.2009., 20:49   #36
Quote:
x-type kaže: Pogledaj post

btw, solar, jesi ziher da ne govoriš o onim haringama iz Lidla?
ziher sam.. imam ih u frižideru.. mogu poslikati!

jesam

__________________
Svaki put kad pomislim da sa mnom možebit nije baš sve u redu dođem na forum i odmah mi je lakše :D (by Cats)

Zadnje uređivanje solar : 10.02.2009. at 21:14.
solar is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.02.2009., 21:42   #37
Je , ja živim u danskoj i ovdje su sve skuše u konzervi bez kostiju, off- topic : ma ovdje ti je teško naći i frišku ribu s kostima, sve filetiraju
murtela is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.02.2009., 22:48   #38
Pa ne mozes ni u Hrvatskoj naci konzervu u kojoj ribe imaju kosti o kakvim kostima pricate? ))
Martinn is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.02.2009., 23:47   #39
Quote:
Martinn kaže: Pogledaj post
Pa ne mozes ni u Hrvatskoj naci konzervu u kojoj ribe imaju kosti o kakvim kostima pricate? ))
Ehm... reci to ekipi s početka topica, koja sniva o očišćenim srdelama iz konzerve...

a i u skuše se nađe koskica dvije... ja brojio..

I u jajetu bih naš'o kosku, nda..
Deedy is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.02.2009., 23:49   #40
Quote:
x-type kaže: Pogledaj post
na Postirinim skušama postoje na omotima neki recepti. sad ko za vraga nemam ni jednu da prepišem.

btw, solar, jesi ziher da ne govoriš o onim haringama iz Lidla?
Ima i toga, ima... cijene poprilično bile ok, čak bila i akcija, jeftine bile tamo.... maaalo su mi prekiseli umaci, ali ok je meso... kao međuobrok ili light večerica..

a vidimo kako se takvo meso može sljubiti i ukomponirati i u štogod složenije simfonije okusa
: oli mlakar '83će:
:ide se ubit':
Deedy is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 10:40.