Natrag   Forum.hr > Društvo > Dijaspora > Emigracija

Emigracija Za sve emigrante i one koji to žele postati

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 08.06.2012., 18:27   #881
Quote:
Silentt kaže: Pogledaj post
Poanta je ta da mi se svedske cijene ne cine toliko razlicite od hrvatskih (osim alkohola i takvih stvari), neke stvari su cak jeftinije, a koliko su puta svedske place vece od hrvatskih...nije ni cudo da im je standard toliko visi.
To je tocno. Jeftinije zivim ovdje nego nekad kao studos u Dubrovniku.
Sharkaat is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.06.2012., 20:18   #882
Quote:
Sharkaat kaže: Pogledaj post
Jeftinije zivim ovdje nego nekad kao studos u Dubrovniku.
Ti si iz suncanog grada, jel bilo tesko naviknuti se na svedsku klimu? Jesi vec dugo tamo?
Silentt is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.06.2012., 20:51   #883
Quote:
Silentt kaže: Pogledaj post
Ti si iz suncanog grada, jel bilo tesko naviknuti se na svedsku klimu? Jesi vec dugo tamo?
Godinu i pol, a vrucine jednako lose podnosim i ovdje. Zima je moje doba. To ovisi od osobe do osobe, makar ovdje nista nije ekstremno.
Sharkaat is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.06.2012., 21:25   #884
Mali ulet - jučer se vratila s jednotjedne turneje po Švedskoj, u kojoj smo naravno skoknuli i do Stockholma. Što reći, zelena sam od zavisti Grad je uistinu divan, kao i zemlja općenito (barem ovo što vidjeh). "Zamjerke" idu klimi (jbt ga i kišurdi i 13 stupnjeva u lipnju) i jeziku (zvuče mi kao da staklo mrve zubima, doduše Švedi koji su nas ugostili tvrde da je nizozemski još gori ). Obzirom da idem ove jeseni u Amsterdam, baš me zanima i taj fenomen.

Pitanje - stanuju li kralj, kraljica i pripadajući u onoj palači u starom gradu? Mi im mahali, pa da znamo jesu li nas vidjeli
Caprice is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.06.2012., 15:03   #885
http://www.blocket.se/kalmar/Fin_2a_....htm?ca=18&w=1

Jel mi moze netko od svedjana potvrditi da vidim jesam dobro shvatio:

- ovo Pris je cijena kvadrata kod kupnje stana, a Månadsavgift mjesecna pricuva, odnosno ono sto se placa svaki mjesec pored cijene samog stana, u slucaju da se stan kupi?
- kakva je onda situacija sa iznajmljivanjem stana, kolika bi otprilike bila cijena najma ovog istog stana, jel pricuva ostaje ista bez obzira da li se stan kupi ili samo unajmi?
- kako se otprilike krecu cijene najma jednosobnog ili dvosobnog stana u predgradju Stockholma, znaci cijena najma i pricuve ako nije bas sami grad nego okolica?
- jel postoje jos kakvi dodatni troskovi osim tog Avgifta?
Silentt is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.06.2012., 15:45   #886
Quote:
Caprice kaže: Pogledaj post
Mali ulet - jučer se vratila s jednotjedne turneje po Švedskoj, u kojoj smo naravno skoknuli i do Stockholma. Što reći, zelena sam od zavisti Grad je uistinu divan, kao i zemlja općenito (barem ovo što vidjeh). "Zamjerke" idu klimi (jbt ga i kišurdi i 13 stupnjeva u lipnju) i jeziku (zvuče mi kao da staklo mrve zubima, doduše Švedi koji su nas ugostili tvrde da je nizozemski još gori ). Obzirom da idem ove jeseni u Amsterdam, baš me zanima i taj fenomen.

Pitanje - stanuju li kralj, kraljica i pripadajući u onoj palači u starom gradu? Mi im mahali, pa da znamo jesu li nas vidjeli
šta fali jeziku?jezik je nadasve prekrasan,baš kao i nizozemski...doduše,ako voliš njemački,bit će ti vjerojatno ružan baš kao što je i meni njemački ružan
a to da je zemlja divna,u potpunosti se slažem
pattie_boyd is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.06.2012., 09:59   #887
Quote:
Silentt kaže: Pogledaj post
Jel mi moze netko od svedjana potvrditi da vidim jesam dobro shvatio:
Ako bi netko mogao odgovoriti na ova pitanja bilo bi mi jako drago
Silentt is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.06.2012., 14:08   #888
Quote:
pattie_boyd kaže: Pogledaj post
šta fali jeziku?jezik je nadasve prekrasan,baš kao i nizozemski...doduše,ako voliš njemački,bit će ti vjerojatno ružan baš kao što je i meni njemački ružan
a to da je zemlja divna,u potpunosti se slažem
Meni je njemački drugi materinji jezik i obožavam ga, premda donekle mogu razumijeti da je mnogima "ružan", jer zvuči pomalo grubo u odnosu na recimo talijansko pjevuckanje (tu u RH većina mojih prijatelja i poznanika misli da je njemački grozno težak). Ali švedski mi je koma, medvjeđe mumljanje Mogu razumijeti neke riječi ili dijelove rečenica kad govore onako jaaaako polako ili kad ih vidim napismeno, ali u svakodnevnom govoru se jednostavno pogubim.

Doduše, ja se pogubim i kad mi doleti netko fetivi s juga, najte zameriti
Caprice is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.06.2012., 15:46   #889
Quote:
Caprice kaže: Pogledaj post
Meni je njemački drugi materinji jezik i obožavam ga, premda donekle mogu razumijeti da je mnogima "ružan", jer zvuči pomalo grubo u odnosu na recimo talijansko pjevuckanje (tu u RH većina mojih prijatelja i poznanika misli da je njemački grozno težak). Ali švedski mi je koma, medvjeđe mumljanje Mogu razumijeti neke riječi ili dijelove rečenica kad govore onako jaaaako polako ili kad ih vidim napismeno, ali u svakodnevnom govoru se jednostavno pogubim.

Doduše, ja se pogubim i kad mi doleti netko fetivi s juga, najte zameriti
meni grublje čak i od švedskog zvuči,valjda zato što nije tako ritmičan
a lakši je švedski u pismu neg u govoru jer u govoru svaki priča svojim dijalektom,pa se ti snađi...najviše volim kad mi pričaju onim skonskim: på mi čitaju peu i sl.
pattie_boyd is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.06.2012., 16:31   #890
Quote:
pattie_boyd kaže: Pogledaj post
meni grublje čak i od švedskog zvuči,valjda zato što nije tako ritmičan
a lakši je švedski u pismu neg u govoru jer u govoru svaki priča svojim dijalektom,pa se ti snađi...najviše volim kad mi pričaju onim skonskim: på mi čitaju peu i sl.
Dijalekti i narječja su uvijek priča za sebe, meni je uvijek bila želja na nekom neutralnom terenu spojiti recimo jednog izvornog Međimurca i jednog oriđiđi Istrijanca, baš me zanima kak bi to zvučalo

Nego, da se vratim na temu - htjela bih se vratiti u Stockholm s dečkom, razmišljala sam za Božić, ali ne znam je li pametno na onu zimu, plus kakva je atmosfera? Kad sam bila u Danskoj početkom 4.mjeseca na cesti nije bilo žive duše, rečeno mi je da Danci po "zimi" ne izlaze puno iz kuće osim na posao Ne bih htjela prevaliti cijeli taj put i onda bauljati praznim ulicama.

Zadnje uređivanje Caprice : 13.06.2012. at 16:41.
Caprice is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.06.2012., 18:06   #891
Quote:
Caprice kaže: Pogledaj post
Mali ulet - jučer se vratila s jednotjedne turneje po Švedskoj, u kojoj smo naravno skoknuli i do Stockholma. Što reći, zelena sam od zavisti Grad je uistinu divan, kao i zemlja općenito (barem ovo što vidjeh). "Zamjerke" idu klimi (jbt ga i kišurdi i 13 stupnjeva u lipnju) i jeziku (zvuče mi kao da staklo mrve zubima, doduše Švedi koji su nas ugostili tvrde da je nizozemski još gori ). Obzirom da idem ove jeseni u Amsterdam, baš me zanima i taj fenomen.

Pitanje - stanuju li kralj, kraljica i pripadajući u onoj palači u starom gradu? Mi im mahali, pa da znamo jesu li nas vidjeli
Ne, ne stanuju u tom dvorcu. To im je "radna palaca". Zive u Drottningholm-u, dvorcu koji je na popisu svjetske bastine, a nalazi se malo izvan grada. Ak si to propustila pogledati, eto ti razloga da opet "skoknes" do Svedske
Gortyna is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.06.2012., 11:32   #892
Quote:
Gortyna kaže: Pogledaj post
Ne, ne stanuju u tom dvorcu. To im je "radna palaca". Zive u Drottningholm-u, dvorcu koji je na popisu svjetske bastine, a nalazi se malo izvan grada. Ak si to propustila pogledati, eto ti razloga da opet "skoknes" do Svedske
Hm, pokušavam si zamisliti kako je to imati radnu palaču, pa palaču za stanovanje, a valjda imaju i neku palaču za odmor... oćem i ja tako kad odrastem
Caprice is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.06.2012., 18:57   #893
Quote:
Caprice kaže: Pogledaj post
Hm, pokušavam si zamisliti kako je to imati radnu palaču, pa palaču za stanovanje, a valjda imaju i neku palaču za odmor... oćem i ja tako kad odrastem
Za odmor se ima vise dvoraca, ali bez obzira na sve ja se ne bih mijenjala s njima.
Gortyna is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.06.2012., 19:00   #894
Quote:
Silentt kaže: Pogledaj post
http://www.blocket.se/kalmar/Fin_2a_....htm?ca=18&w=1

Jel mi moze netko od svedjana potvrditi da vidim jesam dobro shvatio:

- ovo Pris je cijena kvadrata kod kupnje stana, a Månadsavgift mjesecna pricuva, odnosno ono sto se placa svaki mjesec pored cijene samog stana, u slucaju da se stan kupi?
- kakva je onda situacija sa iznajmljivanjem stana, kolika bi otprilike bila cijena najma ovog istog stana, jel pricuva ostaje ista bez obzira da li se stan kupi ili samo unajmi?
- kako se otprilike krecu cijene najma jednosobnog ili dvosobnog stana u predgradju Stockholma, znaci cijena najma i pricuve ako nije bas sami grad nego okolica?
- jel postoje jos kakvi dodatni troskovi osim tog Avgifta?
Odgovor please Tack så mycket.
Silentt is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.06.2012., 00:28   #895
Quote:
Gortyna kaže: Pogledaj post
Ne, ne stanuju u tom dvorcu. To im je "radna palaca". Zive u Drottningholm-u, dvorcu koji je na popisu svjetske bastine, a nalazi se malo izvan grada. Ak si to propustila pogledati, eto ti razloga da opet "skoknes" do Svedske
dakle,ono u Gamla stanu je samo radni dvorac,kako fora
moram se i ja zaputiti do Stockholma,nadam se sljed god na Eurosongu
pattie_boyd is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.06.2012., 17:41   #896
Quote:
Silentt kaže: Pogledaj post
http://www.blocket.se/kalmar/Fin_2a_....htm?ca=18&w=1

Jel mi moze netko od svedjana potvrditi da vidim jesam dobro shvatio:

- ovo Pris je cijena kvadrata kod kupnje stana, a Månadsavgift mjesecna pricuva, odnosno ono sto se placa svaki mjesec pored cijene samog stana, u slucaju da se stan kupi?
- kakva je onda situacija sa iznajmljivanjem stana, kolika bi otprilike bila cijena najma ovog istog stana, jel pricuva ostaje ista bez obzira da li se stan kupi ili samo unajmi?
- kako se otprilike krecu cijene najma jednosobnog ili dvosobnog stana u predgradju Stockholma, znaci cijena najma i pricuve ako nije bas sami grad nego okolica?
- jel postoje jos kakvi dodatni troskovi osim tog Avgifta?
Danas sam ovaj oglas pokazala svojim kolegicama na poslu i one ne smatraju da je to cijena kvadrata nego cijena stana. Zasto je tako niska, nemam pojma. Mozda nije aktualno mjesto. Ali ipak neobicno niska cijena. Ja inace ne pratim trziste nekretnina tak da nisam sigurna da li je ovo tocan odgovor.
Unajmit stan nije bas jednostavno. U Stockholmu ces na stan cekati godinama ak ne nadjes nesto iz druge ruke. Cijena najma takvog stana isto ovise o tome gdje se nalazi. U Stockholmu ce cijena takvog stana biti izmedju 4000-7000 kruna. Obicno su voda i grijanje ukljuceni u cijenu. Struja se najcesce placa posebno.
Gortyna is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.06.2012., 18:30   #897
Quote:
Gortyna kaže: Pogledaj post
Danas sam ovaj oglas pokazala svojim kolegicama na poslu i one ne smatraju da je to cijena kvadrata nego cijena stana. Zasto je tako niska, nemam pojma. Mozda nije aktualno mjesto. Ali ipak neobicno niska cijena. Ja inace ne pratim trziste nekretnina tak da nisam sigurna da li je ovo tocan odgovor.
15 000 kruna je 1700€, ne znam kako cijeli stan moze tako malo kostati bez obzira na lokaciju
Pogledao sam par tih oglasa, evo ovaj npr http://www.blocket.se/kalmar/Mellang....htm?ca=18&w=1
Tu je cijena 135 000 kruna, znaci 15 000€ sto mi se isto cini izuzetno malo za takav stan. Nesto mi tu ne stima...

Quote:
Gortyna kaže: Pogledaj post
Unajmit stan nije bas jednostavno. U Stockholmu ces na stan cekati godinama ak ne nadjes nesto iz druge ruke. Cijena najma takvog stana isto ovise o tome gdje se nalazi. U Stockholmu ce cijena takvog stana biti izmedju 4000-7000 kruna. Obicno su voda i grijanje ukljuceni u cijenu. Struja se najcesce placa posebno.
Ma da znam da je jako tesko naci stan u tim vecim europskim gradovima, ali nisam ni mislio bas sami Stockholm, nego znaci nekakvo predgradje ili uza okolica, tipa Sesveta ili Dugog Sela ovdje u Zg.
Ali opet, 4000-7000 kruna mi se ne cini tako puno za svedske place, s obzirom da je ipak glavni grad i jos su uracunate neke rezije. Definitivno sam ocekivao vecu cifru, ali dobro kad se doda jos ovaj Avsgift i struja, telefon, internet, pretpostavljam da ispadne ipak neka malo postenija cifra
Silentt is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.06.2012., 21:11   #898
To su cijene stana, cijelog stana a ne kvadrata.
Cijena je niska zato sto je lokacija totalno neatraktivna, ili se radi o ponudi (pa ko da vise tako se cijena napuse).
Obicno ako je aukcija, kod oglasa stoji hbj ili högstbjudande
tsh is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.06.2012., 10:59   #899
Quote:
Silentt kaže: Pogledaj post
15 000 kruna je 1700€, ne znam kako cijeli stan moze tako malo kostati bez obzira na lokaciju
Pogledao sam par tih oglasa, evo ovaj npr http://www.blocket.se/kalmar/Mellang....htm?ca=18&w=1
Tu je cijena 135 000 kruna, znaci 15 000€ sto mi se isto cini izuzetno malo za takav stan. Nesto mi tu ne stima...



Ma da znam da je jako tesko naci stan u tim vecim europskim gradovima, ali nisam ni mislio bas sami Stockholm, nego znaci nekakvo predgradje ili uza okolica, tipa Sesveta ili Dugog Sela ovdje u Zg.
Ali opet, 4000-7000 kruna mi se ne cini tako puno za svedske place, s obzirom da je ipak glavni grad i jos su uracunate neke rezije. Definitivno sam ocekivao vecu cifru, ali dobro kad se doda jos ovaj Avsgift i struja, telefon, internet, pretpostavljam da ispadne ipak neka malo postenija cifra
Gle, sto se ove cifre tice stvarno ne znam, i meni je jako cudna. A u okolici Stockholma je jednako tesko naci stan kao i u gradu. Ako iznajmis stan onda se taj iznos koji placas zove hyra, a u slucaju da kupis stanarsko pravo avgift. Znaci ako iznajmis stan, ne placas i jedno i drugo. Ja zivim u predgradju Stockholma i ovdje su trosobni stanovi izmedju 7000-10000 kruna. Ja ne mislim da je to jeftinio, isto kao ni jednosoban stan koji dodje oko 5000.
Gortyna is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.06.2012., 11:30   #900
Quote:
Caprice kaže: Pogledaj post
Pitanje - stanuju li kralj, kraljica i pripadajući u onoj palači u starom gradu? Mi im mahali, pa da znamo jesu li nas vidjeli
Nope, inace nisu tamo.

Ako se ne varam, oni zive u Drottningholm palaci



Quote:
Silentt kaže: Pogledaj post
http://www.blocket.se/kalmar/Fin_2a_....htm?ca=18&w=1

Jel mi moze netko od svedjana potvrditi da vidim jesam dobro shvatio:

- ovo Pris je cijena kvadrata kod kupnje stana, a Månadsavgift mjesecna pricuva, odnosno ono sto se placa svaki mjesec pored cijene samog stana, u slucaju da se stan kupi?
Koliko ja shvacam, postavljena cijena je pocetna cijena (znaci rijec je o bidingu).
Månadsavgift jest mjesecna pricuva. U ovom ful losem i sumnjivom oglasu nije uopce receno sto ide pod to. Imas opcija kada je u to ukljucena pricuva, komunalije, kabelska, grijanje i voda. Ponekad je i ukljucena i struja.

Quote:
Silentt kaže: Pogledaj post
- kakva je onda situacija sa iznajmljivanjem stana, kolika bi otprilike bila cijena najma ovog istog stana, jel pricuva ostaje ista bez obzira da li se stan kupi ili samo unajmi?
Uglavnom, kada iznajmljujes stan ne placas pricuvu. Placas samo stanarinu. Kao sto je vec receno moze biti od 4000-7000kr, zavisi o mjestu stanovanja i iznajmljivacu.

Quote:
Silentt kaže: Pogledaj post
- kako se otprilike krecu cijene najma jednosobnog ili dvosobnog stana u predgradju Stockholma, znaci cijena najma i pricuve ako nije bas sami grad nego okolica?
Najam takvog stana: 5000 - 9000 kr

Quote:
Silentt kaže: Pogledaj post
- jel postoje jos kakvi dodatni troskovi osim tog Avgifta?
Kada kupis stan; struja, ako nije ukljucena.


Quote:
Caprice kaže: Pogledaj post
Nego, da se vratim na temu - htjela bih se vratiti u Stockholm s dečkom, razmišljala sam za Božić, ali ne znam je li pametno na onu zimu, plus kakva je atmosfera? Kad sam bila u Danskoj početkom 4.mjeseca na cesti nije bilo žive duše, rečeno mi je da Danci po "zimi" ne izlaze puno iz kuće osim na posao Ne bih htjela prevaliti cijeli taj put i onda bauljati praznim ulicama.
Zadnja dva Bozica sam ovdje provela i grad je predivan Tijekom zimskih blagdana je bilo dosta dogadanja i ljudi (koliko sam ja primjetila).

Obozavam Stockholm tijekom zimskih blagdana, predivno je ukrasen svjetlima

Zadnje uređivanje nienna : 18.06.2012. at 11:42.
nienna is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 01:10.