Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Automobili > Nautika

Nautika Hvali more, drž' se kraja.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 08.11.2009., 15:11   #1
Vanbrodski motor duge osovine na gumenjak?

Pozdrav, moreplovci

Pitanje iz usluge, ja kurca premilog ne znam o brodovima i motorima i ničemu, ali ovo će čitat dečko kojeg zanima odgovor pa budite dobri prema njemu, lijepo molim

Dragi planira kupiti gumenjak 3-3,5 metra. Od prije posjeduje vanbrodski motor duge osovine, koji bi volio staviti na taj gumenjak. Postoji li, osim dubine, plićine i tome slično, neki dodatni razlog zašto on taj motor ne bi mogao koristiti na tom budućem gumenjaku?

Hvala unaprijed
__________________
Freedom is just another word for nothing left to lose
kemik is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.11.2009., 16:57   #2
.... postoji


ako je krmeno zrcalo predvideno za dugu osovinu motora, onda ga moze koristiti,.... ali ako je krmeno zrcalo predvideno za kratku osovinu, onda je moguce napraviti kratke extenzije koje mogu podignuti motor do zeljene visine.
Dugu osovinu je moguce koristit na krmenom zrcalu predvidenom za kratku osovinu bez preinake, ali se javlja dosta nedostataka, krma puno tone, odnosno brod ore,upravljivost opada,... ako ga ne misli skidat svaki put kad ga ostavi u moru, peta mu vjerovatno nece biti van mora,...

Mozda da navede koji je to motor, i koji gumi planira, pa virujen da ce biti boljih odgovora.
boles is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.11.2009., 17:07   #3
zna se desiti da slabi motor sa dugom osovinom bude preduboko uronjen u vodu i motor nema snage izbaciti ispušne plinove pa motor normalno ne radi na barci a radi u kanti.
__________________
I ONDA SAM ODLUČIO TRČAT...
a ma is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.11.2009., 18:38   #4
Quote:
a ma kaže: Pogledaj post
zna se desiti da slabi motor sa dugom osovinom bude preduboko uronjen u vodu i motor nema snage izbaciti ispušne plinove pa motor normalno ne radi na barci a radi u kanti.
A koja je razlika tlaka ako je samo 5 ili 10 cm uronjen ?????? Jel 5 centi dublje znači i da je tlak vode veći pa plinovi ne mogu biti ispuhani? Glupost!

Ako može normalno uronjen izbacit plinove može i ako je 5 centi dublje!
__________________
W213 220d ....
Actros1841 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.11.2009., 19:41   #5
Quote:
Actros1841 kaže: Pogledaj post
A koja je razlika tlaka ako je samo 5 ili 10 cm uronjen ?????? Jel 5 centi dublje znači i da je tlak vode veći pa plinovi ne mogu biti ispuhani? Glupost!

Ako može normalno uronjen izbacit plinove može i ako je 5 centi dublje!
Imaš pravo! Vjerojatno kao i uvijek.
__________________
I ONDA SAM ODLUČIO TRČAT...
a ma is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.11.2009., 20:15   #6
gumenjak bi bio yamahin (YAM310S, s ove stranice: http://www.yamaha.com.hr/katalog.asp?g=3), a motor je isto yamaha, 6 KS, duga osovina, star 20ak godina ali radi (hopefully )
__________________
Freedom is just another word for nothing left to lose
kemik is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.11.2009., 20:18   #7
Quote:
boles kaže: Pogledaj post
.... postoji


ako je krmeno zrcalo predvideno za dugu osovinu motora, onda ga moze koristiti,.... ali ako je krmeno zrcalo predvideno za kratku osovinu, onda je moguce napraviti kratke extenzije koje mogu podignuti motor do zeljene visine.
Dugu osovinu je moguce koristit na krmenom zrcalu predvidenom za kratku osovinu bez preinake, ali se javlja dosta nedostataka, krma puno tone, odnosno brod ore,upravljivost opada,... ako ga ne misli skidat svaki put kad ga ostavi u moru, peta mu vjerovatno nece biti van mora,...

Mozda da navede koji je to motor, i koji gumi planira, pa virujen da ce biti boljih odgovora.
potpis na ovo, plus sa duljom osovinom je motor teži, nepraktičniji ako će ga često skidati, lakše u plićini elisom naletiš na hridi....mi smo imali gumenjaka sa Tomosom duge osovine i to kod slabih motora dosta uspori brod....savjet, neka ugradi dodatnu ploču na krmu, ili nek nabavi sa kratkom osovinom....
marcons is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.11.2009., 16:29   #8
Quote:
marcons kaže: Pogledaj post
potpis na ovo, plus sa duljom osovinom je motor teži, nepraktičniji ako će ga često skidati, lakše u plićini elisom naletiš na hridi....mi smo imali gumenjaka sa Tomosom duge osovine i to kod slabih motora dosta uspori brod....savjet, neka ugradi dodatnu ploču na krmu, ili nek nabavi sa kratkom osovinom....
Nisan siguran baš da duga osovina uspori brod,odakle to? Teži može biti za par kila,al zanemarivo. Motor doduše sporije ubrzava je kopa more i diže gumenjaku pramac za što triba sist naprid 10-ak sekundi dok se ne izravna,ako se vozi sam. Ali konačna brzina bi tribala bit ista. Al ako neko može dokazat suprotno,slobodno nek napiše,i mene zanima.
Pluriel is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.05.2012., 17:30   #9
DIŽEM TEMU, MOLIM POMOĆ

Ako je ko od Vas stručnjaka dati kakav savjet, bio bih zahvalan...

Ovak, u prilici sam kupiti gumenjak Honda Marine dužine 4 m ( 2003 g., alu podnice) i sad me zanima kako bi se to ponašalo da na njega stavim vanbrodski motor YAMAHA 15 KS, dvotaktnu...sa dugom nogom?

U biti me najviše od svega i muči ta duga noga . Koliko sam uspio naći, pročitati stare teme, ne preporučuje se baš za gumenjake, no opet, ovaj gumon ima 4 m, pa po ovom kaj sam dosad naučio, i ne bi trebalo bit problema, bar mislim?

Mogao bih dobiti i mlađi motor sa kratkom stopom, prilično jeftino, ali 5 KS, pa imam nekak osjećaj da je to malo premalo za ovu dužinu gumenjaka. Iako je plan da gumi služi za prebacivanje od vale do vale, po svemu pročitanom zaključujem da pokoji konj više, isto ko ni cm, nikad nije na odmet. A vjerujem da će mi apetiti što se tiče vožnje brzo porasti, pa prvu kombinaciju smatram boljom, i volio bih kakav pametan savjet čuti, pročitati...
kinfaka is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.05.2012., 11:26   #10
ostavi 15-ticu, grehota je na 4m stavljat 5KS...

P.S. koliko te traže para za tog honda marine gumenjaka?
MytByte is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.05.2012., 11:30   #11
Ja se samo javljam da smo kupili gumenjak (Zodiac neki) i novi motor, Tohatsu 18 2T (valjda; , ubio bi me dečko da vidi da ne znam što smo točno platili 20+K kn ). Tako da drugima ostavljam temu da rješavaju svoje probleme, mi smo svoje obavili
__________________
Freedom is just another word for nothing left to lose
kemik is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.05.2012., 21:36   #12
Quote:
MytByte kaže: Pogledaj post
ostavi 15-ticu, grehota je na 4m stavljat 5KS...

P.S. koliko te traže para za tog honda marine gumenjaka?
5 komada, ali nadam se spustiti to još malo. Makar mi se to čini OK cijena, 2003 je godina, trajno registriran .
kinfaka is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 19:38.