Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest

Povijest Politička, društvena, kulturna, univerzalna povijest.
Podforumi: Vojna povijest i tehnologija, Domovinski rat

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 07.02.2003., 17:14   #501
*kasljuc*Prokleti chateri!
slafko, kaj da napravim? Da te (i sebe) obrisem ili da Legionu dodijelimo znacku 505 s crtom?
Gospon Pes is offline  
Old 07.02.2003., 18:14   #502
Legion, drago mi je da nisi odustao .
Koliko mogu djelovt ću na pravcu tastatura-monitor-forum ne bi li opkolio i uništio grupaciju pitanja i zainteresiranosti.
Prema tome ..........
Je,je Legion. Imaš pravo. Dug je dug. To ti je kao kad ti ja posudim knjige a ti si mi ih dužan vratiti.
Ja znam za jednog Blaskowitza koji je bio general (njemački) u Rusiji. Jel neregistriran mislio na tog tipa?
msekiric is offline  
Old 07.02.2003., 19:36   #503
Ma eto me, kad sam napisao 499 post, i odmah htio nastaviti sa sljedećim jubilarnim 500 postom prokleti komp mi je zablikirao, ko i obično. Onda sam ga odblokiro, ali prokleti HT me poćeo jebat i nije mi dao da se spojim-ko i obićno. To je potrajalo nekih pola sata, pa sam se odlučio privremeno povući i pregrupirati. Ma može i 505 s crtom.
Gospodična pes, svaka čast.
Nego jeli istina da su tog Šveđana, Gustava Adolfa, zjebali Hrvati? Čitao sam negdje da je u onoj bitci koju si spominjla Gustav bio ranjen u ruku, izgubio nadzor na konjem koji je nekontrolirano odgalopirao među Hrvatske čete. Oni ga tri puta raniše, ali old Gustav se nije dao, uspio je nekako pobječi, ali su ga ubrzo neki Austrijanci došli glave, metkom u leđa. Nakon što je pao sa konja, bio je opljačkan, a njegov kožni kaput je otpremljen u Beć. Ta priča (o Hrvatima) je dugo vremena smatrana samo legendom, dok 1918 kaput nije vraćen u Švedsku, onda su nad njim izvršena ispitivanja i ustanovljeno je da ima na desnoj strani tri zvjezdaste rupe, koje potvrđuju tezu jer su tada jedino Hrvati nosili posebne maćeve za probijanje pancira koji nisu bili klasičnog oblika, nego zvjezdastog-isto kao i rupe na kaputu.
A vjerovatno vam je poznat i onaj natpis u jednoj protestatskoj crkvi u Achenu: "Čuvaj nas bože kuge, gladi i Hrvata".

Sekiriću nisam zaboravio, bez brige. Uostalom nikad nikome nisam ništa ostao dužan, pa nebudem sigurno ni tebi.

Nadam se da većerašnje vještice i čarobnjaci budu taj 505 post. Ali ne čekajte vi mene, samo postajte. Broj ko broj.
Priznajm nije mi se dalo pisat duuuge postove, pa zato nastavak čarobnjaka toko dugo čeka, ali danas stiže definitivno.
Pozdrav.

P.S. Nije poanta da odgovor na pitanje dobijem u tome što neko kopa po netu, to isto mogu i ja. Poanta je razgovor i iznošenje znanja, kopanje po netu je neš sasvim drugo. Mislim, normalno, da ću ak mi baš neki djelič odgovora fali, a nemrem ga iskopati, ići na net po pomoč, ali ak nekaj neznate-rađe ni nemojte ić kopat po netu, iz jednostavnog razloga kaj se tamo često puta nađe svakojakih budalaština, koje bi neko mogao uzeti zdravo za gotovo, a ak već imaš kakvo-takvo predznanje o temi, moći češ razlučiti kaj je bliže a kaj je dalje istini.
jebem ti kolko sam postaova dao već sam mogao odavno te Vještice skinuti sa vrata. Danas, definitivno.
Legion is offline  
Old 07.02.2003., 20:31   #504
To o Hrvatima nisam nikad cula i prekopala sam (ipak ) malo internet... (Nemam doma nista gdje se 30-godisnji rat detaljno spominje.)
Ima jako puno o Gustavu Adolfu, cak jedna prilicno detaljna biografija, ali nigdje ni rijeci o Hrvatima.
Spominje se da je pogodjen u glavu i u ledja i izboden macevima, ali ne pise ciji su macevi bili...
Cak pise da su kaput u Bec poslali kao dokaz da je poginuo, a Ferdinand III je navodno uzviknuo:"Ah, tako bih mu rado bio priustio da se vrati u svoje kraljevstvo..."
Ni sami povjesnicari u te rijeci ne vjeruju.
Gospon Pes is offline  
Old 07.02.2003., 22:48   #505
hehehehehe

pesica, brijem da se legion ne ljuti na mene zbog 500tog posta... zna da sam malo na svoju ruku i da volim gluposti izvodit svakom prilikom... ali, moram priznat, ovo sam planirao od kad sam vidio "broj postova: 482"... tako mi je to podlo, pokvareno, bedasto, zajebantski da se jednostavno nisam mogao suzdržat. ali zato me i volite.
______________________________________________
__________________
"And that is the most important topic on earth: peace. What kind of peace do I mean and what kind of a peace do we seek? Not a Pax Americana enforced on the world by American weapons of war. Not the peace of the grave or the security of the slave. I am talking about genuine peace, the kind of peace that makes life on earth worth living, ..."
slafko is offline  
Old 07.02.2003., 23:53   #506
AAAHHHAAAAA tu ste daklem.
Neka, eto i mene iako mislim da bum vise cital nek pisal.
kumek is offline  
Old 08.02.2003., 00:30   #507
Tu sme.

Eto više i nastavka čarobnjaka i sličnih veseljaka, ovaj pu u starom Rimu

"Učiti geometriju i baviti se njome u javnom je interesu. Pogubno pak umijeće magije potpunoma zabranjujem." Dioklecijan.

Čarobnjaštvo u starom Rimu nikada nije bilo u potpunosti zabranjeno, mada u različitim periodima rimske države postoje i različita shvačanja i tretiranja te pojave. Prije nego su Magi ili Kaldejci postali popularni, sami Rimljani su imali svoje hokus-pokus frajere i frajerice, koji su-prvenstveno proricanjem budućnosti-prakticirali drugačije nego Magi.
U staroj epohi Rimske države niti jedan krupni državni potez se nije poduzimao bez prethodne suglasnosti bogova.
Magistrati, visoki državni službenici su jedini bili ovlašten za saznavanje volje bogova, što se činilo na nekoliko načina. Najstariji način za traženje savjeta, ili možemo to slobodno nazvati proricanje budučnosti se sastojao od promatranja leta ptica. Postojala su neka pravila glede brojnosti, glasanja i rasporeda ptica u jatu, ili van njega, koje ja osobno neznam. Možda neko zna neku vješticu sa «Vještice on-line» koja bi mogla biti upučena u to, pa da nam pojasni? Još su Romul i Rem gledali te ptice, svaki sa svog brda, pa se onda našli u dolini. Razgovor je išao otprilike ovako.

Romul-koji će prvi reč?
Rem-ja nebi, ajd ti.
Romul-ma ja nekak nebi, ajd ti.
Rem-ma nebi ja, ajd ti.
Romul-ovak možemo do sutra, moramo nekaj drugo smislit. Imam ja Mađarice u žepu, pa da bacimo Belu, na dve dobivene, pa da vidimo ko će prvi reć.
Nakon nekog vremena.
Rem-bem ti oca očinjeg bezobraznog, neče me taj dečko i deva da se J.
Još malo kasnije.
Romul-he he , buraz nemaš sreče na karatma, a sebi u bradu veli, bolje bi ti bilo da si išao na tečaj –Kako zaraditi na kartanju, nego na Excel he he.
Rem-molim?
Romul-velim mogli bi poslije baciti jedan tablični prikaz tih naših ptica hehe
Još malo kasnije
Rem-OK Bro, dogovor je dogovor. Pošteno izgubih. Ja vidjeh 6969 u V formaciji, na visino do 257-do 312 m. Relativna vlažnost zraka 22%, ispuštahu sretne i razdragane graktaje kra.kra kra kad me vidješe
Romul-Ha papčino, ja vido 9748.15 ptica u romboidnoj formaciji, na visini od 298 do 336 m. Relativna vlažnost zraka na mom brdu bijaše 31%, a one kad me vidješe spustile se na zemlji i rekle:
Ptice-Eke, Eke Romule, ša' ima? Ti ćeš jednog dana biti veliki gazda. Gazda Jezda, ma još i bolji, samo strpljivo. A debil je onaj krele od tvog buraza? Niš od njega. Odma ga rokni, sam ti bude radil probleme kasnije kad se umoriš od oranja. Eke, Eke Romule, poslušaj naš glas, mi smo glasnici Bogova i nema s nama zajebancije, pa ti sad vidi.
Za sada Remu još nije govorio o drugom dijelu ptičjeg proročanstva.
Pompolonije stariji je u svom djelu "Brdo nad Brdima" spomenuo da su tamo rasle: "Male, zeleno bijele gljive, čija konzumacija bi dovodila ljudsku svijest u stanje koje bi najbliže mogli opisati kao neka vrsta opijenosti u kombinaciji sa LSD-om, te strobomoskopom koji prži na 115 bpm-a. Izuzetno su bile popularne kod gledača ptica."
Kraj priče je poznat. Uh al sam zabrijo.
Neznam više ni di sam stao.
U pojedinim izuzetno kompliciranim proročanstvima il važnim prigodama Auguri-posebni svečenici su se stajali u tzv. Collegium augurum i davali mjerodvna tumačenja. No Magistrati su ipak bili glavni i vodili cijeli postupak. No i to je već pred kraj republike, odumiranjem starih vjerskih običaja, postala čista rutina bez ikakvog utjecaja na odluke, kao što je prije imala, pa i sam Ciceron kaže da u njegovo vrijeme i sami Auguri «neznaju baš puno od svoje znanosti».
Ovdje bi se SPQR mogao nadovezati pa napisati nešto pobliže o sustavi državne vlastu u Rimu.
Dobra je još jedna fora, neposredno prije bitke, bilo je uobičajeno proricanje iz promatranje piliča kako zobu. Pohlepno zobanje pri kojemu im je iz kljuna ispadala hranas matraon je povoljnim znakom.
Bogovi su rimljanima davali znakove i kad ovi to i nisu tražil, a to bi se događalo kad bi Rimljani nekim svoji postupkom jako razljutili nekog Boga, a on bi svoj bijes iskazao tzv. prodigijem- ato bi bilo recimo recimo udar groma u neku važnu zgradu ili hram, ili rođenje izrazito nakaznog djeteta ili hermafrodita. Kada bi se dogodio kakav Prodigij, senat je naredio da se pogleda u tajne i dobro čuvane Sibilske knjige-koje su bile Grčkog porijekla-možda neka V. On-line zna nešto i o ovome?-gdje su tažili način kako da udobrovolje bogovima. A često su pozivali i susede iz Etrurije-koji su tada bili poznati po svojem umječu proricanja iz utrobe žrtvovanih životinja, i bili jako cjenjeni u toj disciplini. Krajem drugog Punskog rata-negdje oko 200 pne. U Rim stižu Kaldejci i donose svoje fore.

Znate kaj je bla. bla. bla bla bla, tup?
Forumaš umire tipkajuči.

Da mi se nebi ti dogodilo ode ja.
Legion is offline  
Old 08.02.2003., 00:44   #508
A ja sam ti tu priču o Hrvatima ubojicama kraljeva čuo neki dan u Učilici . Iznio ju neki prof.
A iprije sam o tome čital u Hrv. vojniku, a i knjiga-"Sjaj i tragika Hrv. oružja" mislim da to spomije, budem provjerio pa javim.
Legion is offline  
Old 08.02.2003., 10:44   #509
daj pogle ovaj svoj dugački post iznad ovog

ijonda ti meni kažeš da ja nisam normalan, dabogda ti duško lokin na vrata pokucao
__________________
"And that is the most important topic on earth: peace. What kind of peace do I mean and what kind of a peace do we seek? Not a Pax Americana enforced on the world by American weapons of war. Not the peace of the grave or the security of the slave. I am talking about genuine peace, the kind of peace that makes life on earth worth living, ..."
slafko is offline  
Old 08.02.2003., 13:34   #510
A jebi ga. Ponekad uvati i mene, ali tebe hvata stalno.
Mogu se ja i ponašat i pisat skroz normalno, ak vam to više odgovara? Jebi ga, takav sam, volim raditi scenarije, a Romul i Rem su prilika za dobru zajebanciju. Dajem na glasanje-očete uštogljenog Legiona, ili poluludog?

Ma di nam je više taj Amerikanac?
Legion is offline  
Old 08.02.2003., 13:50   #511
Ako nemre skroz ludi, onda bar pola. Kaj slafka slusas. Pozeli mu Zdravka Colica na vrata i stvar OK.

Amer se nekud zavukao i meni sprema osvetu...hehe...
Kad sve skuha, valjda ce se pojaviti.

Ah, idem pitati na Vjestice ima li tko pojma o onome sto si trazio...
Gospon Pes is offline  
Old 08.02.2003., 13:51   #512
Pa di su te vještice Legion? Pa daj više poludi ili ću ja nastaviti tlačiti ljude sa taktičkim pomacima 90. lake motorizirane na pravcu Acroma-Gazala u svrhu olakšavanja pripreme za mogući manevar na pravcu Tobruk-Knin!!!
msekiric is offline  
Old 08.02.2003., 15:16   #513
Placamo dugove...

... a Legionu dugujemo avioncice. Male. slatke, japanske letjelice sa crvenim krugom sa strane...

Pricati u japanskim avionima i bitkama u kojima su sudjelovali ne ide bez spominjanja njihove mornarice... zato cu uporedo pisati o oboje. Valjda ne smeta...

Zanemaricu napade na Kinu, pa se posvetiti Pearl Harbouru i Japanskim snagama, posebno nosacima aviona i avionima. Znaci Japanci salju sest nosaca aviona predvodjeni Akagi, a slijedili su Soryu, Shokaku, Hiryu, Kaga i Zuikaku. Tu je bilo jos mnostvo pratecih brodova, koje necu spominjati. Interesantno je da su Japanci imali i minijaturne podmornice koje su rasporedili oko Hawaii, za pracenje kretnji Amerikanaca. Prvi val napada se sastojao u bombardiranju aerodroma, da bi osigurali nadmoc u vazduhu, da bi u istom valu poslali i avione koji su bacili torpeda. i probojne bombe na brodove... Drugi val koji je uslijedio nekih petnaestak minuta kasnije trajao je oko sat vremena. Tu su japanci koristili horizontalno i poniruce bombardiranje, u stvari, odvalili si iz svega sto su imali. Amerikanci su znaci imali nekih petnaest minuta izmedju napada da se srede, sto je rezultiralo i vecim japanskim gubicima u drugom valu. U prvom su Japsi izgubili samo devet aviona, a u drugom dvadeset.

E sada malo o avionima. Osnova im je bila "tip 99" - Val, koji je mogao nositi bombice od 250 kg, zatim "tip 97" - Kate i naravno "tip 00" - Zero, kojeg smo spominjali i ranije. Zeroi su imali crveni "navy sign" na repu pa se zna da su polijetali sa nosaca Akagi, Shokaku i Hiryu. Evo i jedne slicice sa nosaca aviona Shokaku, neposredno prije polijetanja. Amerikanci su uspjeli oboriti samo jedan Zero, kojeg su kasnije rastavili za ispitivanja. Interesantno je da su u njemu nasli americki radio kompas.

Japanci su napali sa ukupno 180 aviona od kojih su izgubili 29. Uh, to sam vec rekao. Sutradan je Roosevelt objavio rat Japanu, da bi par dana kasnije Njemacka i Itaija objavili rat Americi...

Jel Crna Gora jos uvijek u ratu s Japanom?
Ame®icano is offline  
Old 08.02.2003., 15:57   #514
Polako sekiriču. Viš da sam malo previše krenuo u detalje, ali kaj sad mogu? Moram nastaviti tako i dalje. Tek smo na starom Rimu, kad s time završim preskačem par stolječa i selim se u Evropu početkom 2 milenija. Morao sam tako krenuti da se dobije dublji uvid u Magiju. Eh, viš kud te jedns Španjolska inqvizicia odvede? Mislio dam samo nju napisat, a mala digresija me odvela u stari Babilon, pa nadalje. No nema veze. Kad sam tolko pisao o WW2, mogu sad malo detaljizirat i o čarobiranju. Nastavak slijedi.
Pesica i ja smo pozvali čarobnjake i vještice da uskoče i daju svoje stručno mišljenje o tome, a i objasne nam neke stvari.
Legion is offline  
Old 08.02.2003., 16:51   #515
welcome back dude!

još malo detalja oko PH.. japanska flota je isplovila 26/27.11.1941. iz baze Etorofu, otočje Kurili. došli s Kurila i dobro skurili amere.

Quote:
Interesantno je da su Japanci imali i minijaturne podmornice koje su rasporedili oko Hawaii, za pracenje kretnji Amerikanaca.
tako jeeeee, džepne podmornice svima, a ne samo njima! upravo jedna takva je potopljena par sati prije zračnog napada Japanaca. Istu je potopio razaraš USS Helm - što će reć; AMERIKANCI SU ZAPUCALI PRVI!

Japanci, precizni i fanatični koliko jesu, ipak su se malo sjebali prilikom izvedbe napada. Naime, japanski ambasador je trebao predati kuvertu s objavom rata eSADu točno sat vremena prije napada. tip je mislim zakasnil nekih čuku i pol. ko zna kaj mu je bilo. možda mu se strgal auto, a kurbl su doma ostavili... može bit da su im neki pranksteri nalijali šećer ili pijesak u rezervar za bengu.. ili je možda bilo bukkake sa spremačicama u ambasadi, pa su izgubili pojam o vremenu... ostaće nepoznanica.

nastavljamo u revijalnom tonu: slika1 (ujedno i jedina) - admiral Nagumo, sin starog Naguma i žene mu. glavni zapovjednik japanske flote (ukupno 31 brod) koja je imala zadatak razjebat Pearl Harbour toliko detaljno da se benaflek može preseravat i da vjera brdić može otpjevat nekaj na saundtreku. u ovoj enciklopediji piše da je flota isplovljavala od 10. pa do 18.studenog 1941. glavni zapovjednik japanske carske mornarice je u to vrijeme bio admiral Isoroku Yamamoto. njegovu malu biografiju i sliku imate par stranica prije.

još malo detalja: japanci su na torpeda ugradili dodatne horizontalne stabilizatore i drvena krilca, montirana na repu torpeda. zašto? pitate se. e, pa zato jer je Pearl Harbour plićak. dovoljno dubok da možeš plovit nosačem avijona, ali torpedo izbačen iz aviona bi udario u dno.
__________________
"And that is the most important topic on earth: peace. What kind of peace do I mean and what kind of a peace do we seek? Not a Pax Americana enforced on the world by American weapons of war. Not the peace of the grave or the security of the slave. I am talking about genuine peace, the kind of peace that makes life on earth worth living, ..."
slafko is offline  
Old 08.02.2003., 18:40   #516
E pa slafkec jesi napokon došel na svoje?
Nego momci, kolko ja znam, PH je ustvari bio veliki Japanski promašaj. Osim kaj su im zgibali svi nosači, nisu uništili obalnu infrastrukturu, radionice, večinu skladišta goriva, streljiva i sl. tako da čim su zvadili nekoliko brodova koji su im smetali za plovidbu, luka je maltene nesmetano mogla dalje raditi. Greška, velika greška. Kad ideš tak nekaj delat, treba se pobrinut da ne ostane kamen na kamenu a ne sredim ti par starih krama i kao sad sam neka strašna faca. Banzai, ma bolje mi im bilo da su se išli bavit sa Bonsaiem.
Uopće im je cijeli plan od početka bio u banani. A takav iznenadni i mogli bi reči podli napad je samo mobilizirao Ameriku, u kojoj je do tada javno mjenje bilo protiv uplitanja u rat, ali kad su Japanerosi udarili prvi, i više od 1000 Američkih Home Boyova poginulo-Amerikanci su se raspizdili u stilu; Nebu nas niko Jebal, Grrrr. I to je bio početak kraja za Japance. Po mome su oni lijepo trebali čekati da Ameri prvi udare, jer bi se vrlo lako mogla ponoviti scena iz 1904 Rusko-Japanskog rata kad su preko pola svijeta doplovile Ruska Crnomorska i Baltička flota i lijepo dobile po njušci. I Ameri bi praktički prek pola svijeta trebali ploviti, a kad bi dobili po njupi veliko je pitanje dali bi javno mjenje i dalje bilo na njihovoj strani.
Promašaj totalni promašaj, i velika Japanska glupost. Zbog par potopljenih starih Bojnih brodova možda su čak i izgubili rat.
Jer ne zaboravimo, Ameri su u toj fazi, da ih niko nije direktno dirao, vrlo lako mogli se opet baciti u izolacionizam.
Americano, mene zanimaju konkretno Japanski avioni, tehnički podaci, godina proizvodnje, i kako su se pokazali u akciji, bitke kao bitke znam.
Legion is offline  
Old 08.02.2003., 18:47   #517
A di nam je Imperator? Odmara malo nakon onako dugih i zanimljivih napisa. Neka, odmaraj buraz, bome si zaslužio, a kad ti se bude opet pisalo ajde malo nekaj reci o državnom uređenju Rima. A more bit da i ti nekaj znaš o čarobnjacima i sl. brijačima i brijačicama u tom periodu.
Legion is offline  
Old 08.02.2003., 19:06   #518
da, sjebali su se...

da su odmah napravili i iskrcavanje 10000 vojnika na havajsko otočje i zauzeli ga... recimo da bi se u Friscu i LAu govorilo japanski. inače, admiral Yamamoto se jako protivio napadu na SAD, znal je koje su to budale i da kad zabriju da će napravit sranje. i napravili su... možda su u nekom paralelnom svijetu i zauzeli havaje... ali taj paralelni svijet nema Patriciju Ford i Kelly Hu. jebeš to.

Rusko-Japanski rat? Bitka kod Tsushime? hehehehe... jako dobro. super kaj si me sjetil


amer, di je link na FW190? trebam tu sliku.
__________________
"And that is the most important topic on earth: peace. What kind of peace do I mean and what kind of a peace do we seek? Not a Pax Americana enforced on the world by American weapons of war. Not the peace of the grave or the security of the slave. I am talking about genuine peace, the kind of peace that makes life on earth worth living, ..."
slafko is offline  
Old 08.02.2003., 19:09   #519
TANK OF THE YEAR

frajerski topic proudly presents: najbolji europski tenk, njemački Leopard 2 A5

posada: 4
masa: 59.7 tona
duljina: 9.6 m
visina: 2.64 m
širina: 3.74 m
motor: Diesel, 1500KS
specifična snaga: 25.12 KS/t
max.brzina: 72 km/h
autonomija: 500km bez tankanja
top: 120mm, glatka cijev
ammo: 55 granata
proizvođač: Krauss-Maffei Wehrtechnik

znam, i meni je dosta tehničkih podataka, ali mora se... here we go. tenk je razvijan usporedno s američanskim Abramsom. u serijskoj proizvodnji tenk je od 1979. godine i švabe su ih naštancali debelo preko 2iposoma komada. prodan je Austriji, Nizozemskoj (koji će vrag njima tenk, bolje im je bilo da su uboli neke buldožere i bagere kad im se oni nasipi počnu raspadat, mamicu im napušenu), Švedskoj i Švicarskoj (jest da ne vidim di buju se oni vozili s njima. možda su im skije ugradili ili nekaj. glavno da oni imaju tenkove i da kupe med u hrvatskoj, naljepe "oriđiđi med s alpskih pašnjaka, made in switzerland" i da ga prodaju nama). topčina od 120mm je postala standard NATO saveza. nakon 2008. trebala bi se pojavit inačica A6, sa topićem od 140mm, automatskim punjačem, dva člana posade i koječime još. top je proizvela i proizvodi tvrtka Rheinmetall. koliko su opaki top napravili govori i to da je top ugrašen na američanskog Abramsa, izraelsku Merkavu3, japanski Type90, južno korejski K1A1 i na francuski Leclerc. (zamisli ti koeficijent sjebanosti planete na kojoj židovi NJEMAČKIM topovima pucaju po palestincima i još se vesele! ovakve sjebane logike ima jedino Discworld Terrya Pratchetta).

ova mrcina može bez ikakvih problema jebat mater svima, dovoljno nesretnim da nalete na nju, 24 sata bez prestanka (posada garant drma po tripićima i brzini) i u svim vremenskim uvjetima. sendvič oklop, priča se po kvartu, pruža zašitu od višestrukih pogodaka granatama tenkovskog topa od 125mm. ludi Švedi na svoju inačicu, Strv 122, postavljaju još malo oklopa, zlu netrebalo. makina koja fura sve ovo je diesel motor od 1500 konja. švabe su odabrali diesel turbine, a ameri plinske za svog abramsa. ispostavilo se da su švabe ipak bolje izabrali. motor proizvodi njemačka tvrtka MTU. diesel motori ove tvrtke, serije 870 i 880 su standard NATO tenkova. zanima vas koliko ovakva makina troši i kako će se to odraziti na kućni budžet? čitajte dalje.

kad su šveđani išli kupovat tenkove organizirali su usporedni test: došli ameri i doveli Abramsa, francuzi doveli Leclerca, a njemci Leoparda. abrams m1a2 je prešao 3820km sa 56.488 litara (14.8 litri po kilometru), leclerc (s francuskim motorom, ne njemačkim) je napravio 3soma km sa 41.400 litri ilitiga 13.8 litri/km. leopard se pokazao kao najisplativiji – 3730km prešel je sa 26.874 litre diesela. malo više od 7 litri po km. na testu su odmah skužili da je njemački motor full najbolji, bolji čak i od američanskog riješenja s plinskom turbinom.

u novoj verziji tenka očekujemo: multimedijske sustave najnovije generacije, prepoznavanje govora, touchscreenove, podršku za najnoviji ram, sabirnicu na 1GHz, interaktivnu belu – budući da bu bilo 2 čovjeka po tenku, da mogu igrat tenk protiv tenka dok čekaju u zasjedi ili na benzinskoj, pokrivače za nevidljivost (ste vidli onog ludog japanca?! miče nekakvu ploču ispred sebe i kostur mu vidiš!! lud je tip totalno. a ni onaj kaput nije za bacit)

slika: Leopard 2 A5 s upaljenim maglenkama i šminkerskim tekstom "leopard zwei" na koji padaju sve trebe koje iole drže do sebe. (spojleri, trepavice, remusi i alu felge se nalaze u prostranom prtljažniku koji je najveći u svojoj klasi. dodatna oprema se potavlja jednostavno i brzo. svog čeličnog ljubimca iz blatne mrcine krvavih gusjenica pretvorite u pravog picolovca u ciglih 6 minuta i 48 sekundi).
__________________
"And that is the most important topic on earth: peace. What kind of peace do I mean and what kind of a peace do we seek? Not a Pax Americana enforced on the world by American weapons of war. Not the peace of the grave or the security of the slave. I am talking about genuine peace, the kind of peace that makes life on earth worth living, ..."
slafko is offline  
Old 08.02.2003., 19:22   #520
slafko je LUUUUUD kao i obično. Neaj se slafkec. Stvarno mi je užitak čitat tvoje postove. A Discworld , ali ti si mi veća fora od toga 5 puta.
Nego, priznajem, neda mi se više pisati o tehnikalijama, niti o ratovima, tenkovima, Bojnim brodovima, i sl. "frajerskim" stvarima. Momentalno su mi draže vještice i teme u tom i takvom stilu. No naravno da čitam i uživam u vašim postovima, ali od mene neko vrijeme nebude dobili niš kaj je mlađe od 1900.
Pozdrav.
Nego di mi je neka vještica da kaže neš o toj temi?
Legion is offline  
Zatvorena tema



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 10:00.