Natrag   Forum.hr > Kultura i zabava > Fotografija

Fotografija Fotografiram. Dakle, svijet postoji.
Podforumi: Foto natječaji, Fotoaparati i oprema, Video

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 29.09.2011., 12:26   #1
Radionica velikoformatne fotografije

nesto mi je palo na pamet dok sam diskutiral o novim canonima s elkarrideom..

Imam u firmi hrpu analogne srednje i veliko formatne opreme koja trenutno skuplja prasinu i nemam vremena radit s njom..

s druge strane cini mi se da nove generacije fotografa ili nisu nikad imali doticaja s time i/ili nisu upoznati sa specificnostima rada s kamerom s pomacima i njezinim mogucnostima..

stoga bi predlozio, ako ima zainteresiranih, da se u sklopu vasih foto druzenja napravi neka mini radionica velikoformatne fotografije..

ja mogu dofurati sinara, ili dva , a ako netko zeli i neki srednji format, poput pentaxa 6x7 ili mamye RB67

Snimati mozemo na plan filmu (ouch) i to 13x18 cm ili 10x13, ili mozda bolje na roll filmu, 6x9 ili jos bolje 6x11...

predlazem neke aplikacije poput arhitekture, sto je nekak ocito, ali bilo bi zanimljivo odraditi i neke portrete, low light fotografiju, ili nes trece...

s obzirom da sam redovito u guzvi i da nemam neki reprezentativni studio, moj prijedlog je, da ako ima zainteresiranih, da sami osmislite koje bi motive isli snimati i to nekak isplaniramo vremenski i organizacijski, a vi se sami pobrinete za eventualne modele ili nes trece... Ja sam tu da vam pruzim tehnicku podrsku i kratku skolicu velikog formata..

naravno, to bi bilo sve besplatno, moramo jedino vidjeti sta i kako s filmovima i razvijanjem..

Video materijali (©Rakurs):
Radionica velikoformatne fotografije 1.dio
Radionica velikoformatne fotografije 2. dio
Radionica velikoformatne fotografije 3.dio

Zadnje uređivanje mljac1 : 10.10.2011. at 21:43.
turbolimac is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.09.2011., 12:40   #2
Def. sam za.... koliko mi se čini dolaskom jeseni i zime Outdoor aplikacije malo ispadaju iz igre, ali sve ostalo ... portreti i sl što si spomenuo... Može.
Što se tiče razvijanja i ostalog, mislim da bi to trebao svatko o svom trošku, tako bi bilo najpoštenije. Možemo eventualno filmove rješavati skupno (e-bay, nešt treće).
__________________
All... those moments... will be lost ... in time...like....tears...in the ...rain...
mamurni is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.09.2011., 14:00   #3
Quote:
turbolimac ...Ja sam tu da vam pruzim tehnicku podrsku i kratku skolicu velikog formata..
Pozdrav, o velikom formatu znam jako malo ili ništa i bilo bi lijepo naučiti nešto od nekoga sa iskustvom. Ako se nešto izdogovori, vrlo rado bih prisustvovao, pa računajte na mene.
__________________
WEB G+
mladen77 is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.09.2011., 14:13   #4
ja imam barem dvije kutije neotvorenog CB plan filma (5x4) koji mogu donirat za potrebe velkoformatne fotografije, a i razvijanje istog je gro jednostavnije i jeftinije nego razvijanje slide filma (kojeg isto imam kutiju negdje u fridžu). Ako turbolimač ima rollfilm backove nek ih def donese jer kad ekipa vidi 6x9 ili 6x11 slide film mislim da će biti vrištanja

sad dolazi jesen i može se lijepo hvatati priroda, a bogme se u ZG da nać i reprezentativnih primjeraka arhitekture za poslikat...

inače, brijem da je bolje ne mješat formate, tipa, ili tehnička kamera ili MF kamera jer se radi o dosta različitom načinu fotkanja....
__________________
Prof. Farnsworth:"Everyone's always in favor of saving Hitler's brain. But when you put it in the body of a great white shark, ooohh! Suddenly you've gone too far!"
CrniDjuro is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.09.2011., 14:23   #5
Quote:
CrniDjuro kaže: Pogledaj post

inače, brijem da je bolje ne mješat formate, tipa, ili tehnička kamera ili MF kamera jer se radi o dosta različitom načinu fotkanja....
...fata je fata al 2 put je 2 put..... dakle zašt nebi prvo sa MF radili, jer mislim da je s tim lakše hendlat, a onda sa velikoformatnom kamerom i plan filmom.
__________________
All... those moments... will be lost ... in time...like....tears...in the ...rain...
mamurni is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.09.2011., 14:42   #6
Quote:
mamurni kaže: Pogledaj post
...fata je fata al 2 put je 2 put..... dakle zašt nebi prvo sa MF radili, jer mislim da je s tim lakše hendlat, a onda sa velikoformatnom kamerom i plan filmom.
pa zapravo zato što ne vidim neku divovsku razliku između načina korištenja MF kamere i maloformatne analogne kamere, dok zapravo postoji velik jaz između korištenja LF kamere sa svim pokretima prednjeg i zadnjeg standarda u usporedbi sa MF kamerom koja to nema.
E sad, ako turbolimač ima flexbody hassa, onda ta razlika i nije jako velka i def neka ga donese
__________________
Prof. Farnsworth:"Everyone's always in favor of saving Hitler's brain. But when you put it in the body of a great white shark, ooohh! Suddenly you've gone too far!"
CrniDjuro is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.09.2011., 14:44   #7
Quote:
mamurni kaže: Pogledaj post
...fata je fata al 2 put je 2 put..... dakle zašt nebi prvo sa MF radili, jer mislim da je s tim lakše hendlat, a onda sa velikoformatnom kamerom i plan filmom.
..plus što se cijela ta priča razvodni ako radiš dvije različite stvari...bolje neg bude jedna grupa sa dva sinara neg dvije grupe, jedna sa sinarom a druga sa mamiyom...ako već imamo samo jednu osobu voljnu da pokazuje...
__________________
Prof. Farnsworth:"Everyone's always in favor of saving Hitler's brain. But when you put it in the body of a great white shark, ooohh! Suddenly you've gone too far!"
CrniDjuro is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.09.2011., 16:44   #8
ko sto rekoh, imam i ja nes filma za ispucat, a roll backova ima 6x9 i 6x11 a i kazeta bogme.. Problem s plan filmom je kaj je to skupa igra, al ak je neki dobar motiv, 13x18 dia je strasna stvar za imat..
crni ima pravo, 6x12 kazeta je za vristat.. Sto se tijela tice, mozemo lako slozit 2 sistema, jedan onak vise lagani field sinar f2 i jedan X2 za ljubitelje fine mehanike.. objektiva ima od 75 do 420 mm, nazalost 47 mm mi je nekaj pokvaren..

sto se MF-a tice, to je bilo vise onak usput ak se netko oce igrat, al iskreno nije da bas mogu sve to cukat okolo..

razmislite malo sta bi htjeli snimat pa se lako dogovorimo..

u svakom slucaju, arhitektura + neke osnove rada s kamerom s pomacima + primjene na portretu bi bila dobra kombinacija, da vidite kaj znaci plitak DOF i kontrola ravnine ostrine. .
turbolimac is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.09.2011., 17:33   #9
now you're talking! već valjda pol godine se pokušavam sjetiti ulovit te na PM i užicati te 67icu na koji dan, al nikak da ulovim cajta za doć na forum, a bome i sjetit se.

uglavnom, imam i ja neš filma, mogu donest svoja tri srednjeformatna fotića, mogu se ponuditi razviti cb film, čak.
dovučem i buraza i njegovog Pentacona Six s parom Cajsova.

kaj se tiče cukanja uokolo, maznem ti 67icu (koju planiram kupiti, al nikak da se uvjerim da mi to stvarno treba ) na par dana, pa buš imal jednu stvar manje za cukati.

nda, count me in, obavezno.
elkarrde is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.09.2011., 17:53   #10
interesteeeeeeed
__________________
Ptičica! :)
Ipanema is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.09.2011., 19:32   #11
..kaj onda, preliminarno, sljedeću subotu il nedelju ak je lijepo vrijeme, grad, a mamurni bi možda mogao pogledati za opetovani najam one kuće za portrete?
__________________
Prof. Farnsworth:"Everyone's always in favor of saving Hitler's brain. But when you put it in the body of a great white shark, ooohh! Suddenly you've gone too far!"
CrniDjuro is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.09.2011., 19:37   #12
Quote:
CrniDjuro kaže: Pogledaj post
..kaj onda, preliminarno, sljedeću subotu il nedelju ak je lijepo vrijeme, grad, a mamurni bi možda mogao pogledati za opetovani najam one kuće za portrete?
sljedeća subota je okej kaj se mene tiče.
valjda do tad dobim natrag i YashiMat, nadam se u operativnom stanju.

a kaj se portreta tiče, mislim da je bolje ne pretrpati plan i program odmah u startu - nemremo fotkati i ljude i arhitekturu i svašta nešta.
uostalom, čemu fotkati ljude s tehničkom kamerom, kad ti ne treba niti jedan jedini movement za tak neš.

Zadnje uređivanje elkarrde : 29.09.2011. at 19:44.
elkarrde is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.09.2011., 19:54   #13
Quote:
elkarrde kaže: Pogledaj post
sljedeća subota je okej kaj se mene tiče.
valjda do tad dobim natrag i YashiMat, nadam se u operativnom stanju.

a kaj se portreta tiče, mislim da je bolje ne pretrpati plan i program odmah u startu - nemremo fotkati i ljude i arhitekturu i svašta nešta.
uostalom, čemu fotkati ljude s tehničkom kamerom, kad ti ne treba niti jedan jedini movement za tak neš.
ma nisam mislio isti dan obje stvari, nego pogledati za opciju B u slučaju lošeg vremena....nije neka zabava fokusirat na sinaru dok pada kiša
__________________
Prof. Farnsworth:"Everyone's always in favor of saving Hitler's brain. But when you put it in the body of a great white shark, ooohh! Suddenly you've gone too far!"
CrniDjuro is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.09.2011., 20:03   #14
Quote:
CrniDjuro kaže: Pogledaj post
ma nisam mislio isti dan obje stvari, nego pogledati za opciju B u slučaju lošeg vremena....nije neka zabava fokusirat na sinaru dok pada kiša
vidim više potencijala s kišom, nego s portretima.
ak baš dođe do toga, sam vi fotkajte tamo neke ljude, ja ćem kišu.
elkarrde is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.09.2011., 00:04   #15
Quote:
elkarrde kaže: Pogledaj post
vidim više potencijala s kišom, nego s portretima.
ak baš dođe do toga, sam vi fotkajte tamo neke ljude, ja ćem kišu.
Ima kuća velke prozore i nbalkon
__________________
All... those moments... will be lost ... in time...like....tears...in the ...rain...
mamurni is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.09.2011., 00:48   #16
Za one koje zanima, a ne mogu doći - je li moguće cijelu radionicu snimati videokamerom, pa snimke staviti na YouTube ili neki sličan servis?
__________________
19. svibnja 1991. - Hrvati na referendumu izabiru neovisnost, samostalnost i izlazak iz višenacionalne državne zajednice...
22. siječnja 2012.
- Hrvati na referendumu izabiru ovisnost, nesamostalnost i ulazak u višenacionalnu državnu zajednicu ***Piramida moći***
Negromant is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.09.2011., 01:17   #17
jel mogu i ja
__________________
Plastic Jesus shelters me - for His head comes off, you see. He's hollow, and I use Him for a flask.
Plastic Jesus, plastic Jesus, riding on the dashboard of my car... Plastic Jesus is a holy bar!
PrittPen is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.09.2011., 02:02   #18
preliminarno, sljedeci vikend je meni ok...

kaj se mene tice mozemo napravit nekaj opcenito za pocetak, ak ce biti interesa mozemo i ponovit s nekom drugom temom.. Moja ideja je bila priblizit ljudima jedan malo drugaciji nacin rada u fotografiji..
turbolimac is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.09.2011., 09:18   #19
..nego, kako ćemo sa razvijanjem plan filma? pol gušta je u fotkanju, al druga polovica dođe od toga da imaš i neku fotku na kraju
eh da, ja imam nekih 10ak standardnih kazeta za 5x4 film pa mogu to donijeti (i napunit filmom prije toga). Štoviše, u fridžu mi leži i zadnja kutija 4x5 polaroida, a imam i back za to....
__________________
Prof. Farnsworth:"Everyone's always in favor of saving Hitler's brain. But when you put it in the body of a great white shark, ooohh! Suddenly you've gone too far!"
CrniDjuro is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.09.2011., 09:49   #20
hehe, imam back isto..

provjerim oko razvijanja..

bojim se jedino da ce kisa u subotu..
turbolimac is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 01:54.