Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje > Sam svoj majstor

Sam svoj majstor Radionica u kući

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 30.01.2011., 08:13   #481
Quote:
Emmet kaže: Pogledaj post
Pitanje za znalce...

Imam dimnjak koji promjerom odgovara peći koju sam dobio ali predviđeno mjesto priključka je prenisko. Zanima me da li postoji mogućnost izrade novog mjesta priključenja na već postojećem dimnjaku, koji je dakle u dobrom stanju i zadovoljavajućeg promjera.

Ako ne, molim bilo kakvu ideju kako riješiti problem a da to nije rušenje i gradnja novog dimnjaka ili prodaja peći. Ndam se da nije prezahtjevno.
Hvala.

Pozdrav.
Da ja imam taj problem, prvo bih u tu rupu nagurao nečega da ništa nemože pasti kroz nju, tada bih iznad toga probušio novu, ugradio šamotnu cijev, a onu ispodkad izvadim sve smeće i šutu što je palo odozgora, samo zatvorim...
to mi je na prvu, a sad...trebalo bi to na licu mjesta pogledati dali je izvedivo.
Nadam se da sam pomogao...
marion56 is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.01.2011., 12:26   #482
Quote:
marion56 kaže: Pogledaj post
Da ja imam taj problem, prvo bih u tu rupu nagurao nečega da ništa nemože pasti kroz nju, tada bih iznad toga probušio novu, ugradio šamotnu cijev, a onu ispodkad izvadim sve smeće i šutu što je palo odozgora, samo zatvorim...
to mi je na prvu, a sad...trebalo bi to na licu mjesta pogledati dali je izvedivo.
Nadam se da sam pomogao...
Čuo sam da je ta šamotna cijev od dimnjaka izuzetno tvrda i da se jako teško buši. Čime bi ju bušio? Dijamantnom bušilicom?
Planiram se konzultirati sa dimnjačarom...
Emmet is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.01.2011., 14:53   #483
pozdrav svima!

imam jedan problem i nadam se da ćete mi pomoći da ga riješim. naime, u kući imamo centralno grijanje na drva. napravili smo dimnjak izričito za tu peć koja se nalazi u garaži i nismo radili nikakve izvode na katu. međutim, sada bismo uklopili na katu i kuhinjsku peć na drva pa me interesira da li se taj dimnjak smije bušiti kako bismo napravili izvod ili je bolje raditi novi dimnjak za kuhinjsku peć (one bi se nalazile praktično jedna iznad druge)? unaprijed hvala na odgovorima!
enter@ is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.01.2011., 16:40   #484
Quote:
Emmet kaže: Pogledaj post
Čuo sam da je ta šamotna cijev od dimnjaka izuzetno tvrda i da se jako teško buši. Čime bi ju bušio? Dijamantnom bušilicom?
Planiram se konzultirati sa dimnjačarom...
kutnom brusilicom i plocom za plocice izrezes otvor i prikrojis
sasase is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.01.2011., 19:34   #485
Quote:
enter@ kaže: Pogledaj post
pozdrav svima!

imam jedan problem i nadam se da ćete mi pomoći da ga riješim......!
Malo nejasno: -što je to - "(one bi se nalazile praktično jedna iznad druge)? "
-rade li peći u isto vrijeme?

Najbolje da probaš, ako ne ide (dimi se, centralno ne može postići temperaturu) uvijek možeš zatvoriti rupu!
__________________
Ja govorim ono što kažem!
Lee Champa is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.01.2011., 19:45   #486
Molim nekoga da mi objasni koja je razlika između izo dimovoda marke schiedel i dimovoda kojeg proizvodi tvrtka puntižel iz splita,koji je ujedno i 1,500 kn jeftiniji !!!!!!!!!
j.depikolozvane is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.01.2011., 23:12   #487
Quote:
j.depikolozvane kaže: Pogledaj post
Molim nekoga da mi objasni koja je razlika između izo dimovoda marke schiedel i dimovoda kojeg proizvodi tvrtka puntižel iz splita,koji je ujedno i 1,500 kn jeftiniji !!!!!!!!!
kvaliteta
sasase is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.02.2011., 08:48   #488
Quote:
enter@ kaže: Pogledaj post
pozdrav svima!

imam jedan problem i nadam se da ćete mi pomoći da ga riješim. naime, u kući imamo centralno grijanje na drva. napravili smo dimnjak izričito za tu peć koja se nalazi u garaži i nismo radili nikakve izvode na katu. međutim, sada bismo uklopili na katu i kuhinjsku peć na drva pa me interesira da li se taj dimnjak smije bušiti kako bismo napravili izvod ili je bolje raditi novi dimnjak za kuhinjsku peć (one bi se nalazile praktično jedna iznad druge)? unaprijed hvala na odgovorima!
Ja sam svojevremeno imao slično pitanje i od schiedela dobio slijedeći odgovor:

"Prema HRN EN DIN 18160 nije dopušteno spajanje više od jednog otvorenog ložišta na dimnjak ili ložišta čija je izlazna temp. viša od 400°C , ne samo da nije dopušteno već u praksi to ne funkcionira."

U mom konkretnom slučaju govora je bilo o otvorenom kaminu i peći na drva, to je vjerojatno razlika, ali mislim da svjedno može biti problema. Probaj naći što točno piše u toj normi.
Emmet is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.02.2011., 09:06   #489
Quote:
Emmet kaže: Pogledaj post
Čuo sam da je ta šamotna cijev od dimnjaka izuzetno tvrda i da se jako teško buši. Čime bi ju bušio? Dijamantnom bušilicom?
Planiram se konzultirati sa dimnjačarom...

uzmi brusilicu i reži ju, malo pomalo. Naravno da nečeš moći dobiti pravi oblik, krug, ali napravi otvor na knap samo da cijev može ući. Nemoj zarezavati preduboko nepotrebno, polako. Kasnije oko toga zatvoriš posebnim silikonom koji se koristi za dimnjake. Ako imaš na nekim mjestima malo veće rupice onda staviš komadiće šamota, i opet na to sve dobro staviš silikona, i smatram da nečeš imati problema.
marion56 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.02.2011., 09:21   #490
Hvala na pomoći.
Emmet is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.02.2011., 15:47   #491
imam zadnja dva dana problem s dimnjakom. Nakon što je dimnjačar čistio dimnjak neki dan, ja sam očistio ove cijevi od peći. sve super vuče i super gori, samo dok navecer bacimo deblji komad i pritvorimo peć (tako da bude ujutro žara), primjetili smo da niz cijev (na spojevima) curi nešto.....nije smola, vec neka crno-smeđa masa koju sam sastrugao sa peći. malo se i vide tragovi curenja na slici.
što bi to moglo biti i kako da spriječim?


loži se sa bukvom/grabom ...drva su malo vlažna
matej_20 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.02.2011., 18:33   #492
Pozdrav!
Majstor mi nudi inox dimnjak po cijeni od 740 kn po metru, promjera 20 cm. Dali je to u redu cijena ili se može naći jeftinije?
Hvala na odgovoru...
zg123 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.02.2011., 19:47   #493
Quote:
matej_20 kaže: Pogledaj post
...primjetili smo da niz cijev (na spojevima) curi nešto.....nije smola, vec neka crno-smeđa masa koju sam sastrugao sa peći. malo se i vide tragovi curenja na slici. što bi to moglo biti i kako da spriječim?
loži se sa bukvom/grabom ...drva su malo vlažna
To je normalno! Iz drveta izlazi vodena para koja se kondenzira u dimovodnim cijevima jer dim ima temperaturu ispod 100C.
__________________
Ja govorim ono što kažem!
Lee Champa is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.02.2011., 19:50   #494
Quote:
Lee Champa kaže: Pogledaj post
To je normalno! Iz drveta izlazi vodena para koja se kondenzira u dimovodnim cijevima jer dim ima temperaturu ispod 100C.
a kak da to sprecim da mi ne curi, jer na jednom spoju kapa i pada po rubu peći i šprica po zidu :/
matej_20 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.02.2011., 21:42   #495
Quote:
matej_20 kaže: Pogledaj post
a kak da to sprecim da mi ne curi, jer na jednom spoju kapa i pada po rubu peći i šprica po zidu :/
nabavi sad drva za dve sezone prvu polovinu bus kuril na jesen a druga ce bit idealna za kurenje za drugu sezonu

zracno susena drva ( da odstoje u klaftru bar godinu dana ) imaju postotak vlage oko 20 posto sto je maksimum vlage za normalno lozenje

drva spiljena na jesen ili proljece ce na pocetku sezone imat vlage cak 35 % pa na vise da bi ta vlaga isparejela drvo treba prvo potrosit energiju tek onda daje toplinu ak racunamo da ima bukva-grab oko 7000 kalorija kod vlaznosti 18-20% onda lako nam je izracunat koliko energije bespotrebno bacamo dimnjak plus sto si kompliciramo zivot sa slicnim stvarima ko kod tebe
sasase is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.02.2011., 18:27   #496
Quote:
matej_20 kaže: Pogledaj post
a kak da to sprecim da mi ne curi, jer na jednom spoju kapa i pada po rubu peći i šprica po zidu :/
To ne možeš izbjeći, ali moraš predvidjeti
Tamo gdje kapa postavi žicu da curi po njoj u neku posudu.
__________________
Ja govorim ono što kažem!
Lee Champa is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.02.2011., 12:26   #497
Imam dimnjak koji prolazi sredinom kuće, zidan ciglom. Na dimnjaku je plinski bojler. Na dimnjaku je prije bila peć na drva. Na dimnjaku se pozna 1 pukotina od možda pola milimetra dužine pola metra (čini mi se da je samo boja pukla). Pitanje je može li kroz tu pukotinu proči monoksid? Trebam li hitno intervenirati?
rale2505 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.02.2011., 20:18   #498
Question dimnjak

LJudi tko se razumije molila bih pomoć,imam novo napravljeni dimjnak i na njega spojena nova peć na drva.Dimnjak je napravljen u sklopu novog izgrađenog kata i na gornjoj etaži je cijeli sazidan ,a na donjoj(na kojoj ja živim i na kojoj je peć) probušen je plafon i spojena peć,sad mi se dešava da tu curi čađa prvih 15 minuta kad se peć naloži.Neki kažu da je to radi one kamene kape na dimnjaku da se na njoj stvara kondezacija a ako skinem tu kapu upadat će mi voda,dimnjak je promjera 200.Da li netko zna uzrok tome i kako rješit taj problem.Hvala

Zadnje uređivanje KRLDU : 06.02.2011. at 20:28.
KRLDU is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.02.2011., 20:20   #499
Quote:
Emmet kaže: Pogledaj post
Ja sam svojevremeno imao slično pitanje i od schiedela dobio slijedeći odgovor:

"Prema HRN EN DIN 18160 nije dopušteno spajanje više od jednog otvorenog ložišta na dimnjak ili ložišta čija je izlazna temp. viša od 400°C , ne samo da nije dopušteno već u praksi to ne funkcionira."

U mom konkretnom slučaju govora je bilo o otvorenom kaminu i peći na drva, to je vjerojatno razlika, ali mislim da svjedno može biti problema. Probaj naći što točno piše u toj normi.
Ja imam sličnu dilemu, trenutno samo u fazi ideje.
U staroj kući (prizemlje, kat, potkrovlje) planiram izgraditi dimnjak. Prvotna zamisao je bila kamin, ali onda otpada socijalna komponenta druženja uz roštilj. Idaja da pored vatre hranu spravljam na električnom roštilju mi zvuči bogohulno...

Društvo navija za otvoreno ložište , što kod gradela ima više prednosti, više je prostora, dodatna vatra za opskrbu žeravicom i slično.

Kako otvoreno ložište ima nisku iskoristivost kod grijanja, a koristilo bi se u manjem broju slučajeva, treba mi nešto toplinski mnogo efikasnije.
Pa mi se rodila ideja da pored otvorenog ložišta za grade, sa strane imam i peć na drva koja bi se koristila u redovitom radu za grijanje.

Da li je to uopće izvedivo, ponekad bi možda radile i zajedno, a da se ne zidaju dvije cijevi dimnjaka?

Ili mi preostaje samo varijanta da potražim zatvoreno ložište u kojeg se mogu ugurati pristojne gradele?

Ima li netko iskustva da mi kaže je li moguće dati napraviti dovoljno veliko željezno ložište po narudžbi i koristiti ga za grijanje i povremeno gradelavanje?
Znam da je to teže izvedivo, ali ideja mi je napraviti ložište od debelih željeznih ploča međusobno zavarenih (bočne stijene i stražnja strana), sprijeda vrata sa staklom, na gornji rub uzduž navariti U profil u kojeg bi onda nasadio vrh ložišta (piramidalni oblik s odvodom).
Tako bih izbjegao problem deformacija uslijed temperature. Možda.
U ostatak U profila bih onda nasuo neku "smjesu za brtvljenje" da ne propušta dim. Pada mi na pamet pepeo...
Iznad i unaokolo cijele ove konstrukcije zamišljam nadozidati kamin.
Suludo ili izvedivo?

Svaki suvisli savjet je dobrodošao.
noriega is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.02.2011., 20:30   #500
ima li ko na ovom blogu da mi pomogne
KRLDU is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 17:30.