Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje > Sam svoj majstor

Sam svoj majstor Radionica u kući

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 17.04.2014., 15:43   #1141
Ne mislim imati kondenzacijski plinski bojler, neću imati podno grijanje, mislim da mi se ne isplati ta investicija..
Pošto će biti dimnjak do dimnjaka onda sam mislio uzeti taj dvostruki dimnjak a kad već gradim stavio bih čak i neki skuplji dimnjak pa da imam neku mogućnost u budućnosti možda i nešto drugo priključiti. Možda peć za centralno na palete..ne znam..
Da li netko zna kolika je cijena tog absoluta i uni plus dimnjaka?
bruce80 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.04.2014., 19:17   #1142
Uni set i pgm bi znaci trebali biti isti otprilike, a Uni plus nesto bolji. Jel zna ko koja je razlika, pošto se svuda prodaje najčešće Uni set, a dodatni elementi od Uni plus sistema?

160 PGM cca 2800, Uni set 3200, Uni plus 4100, apsolut ne znam
renato2107 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.04.2014., 21:04   #1143
Quote:
bruce80 kaže: Pogledaj post
Ne mislim imati kondenzacijski plinski bojler, neću imati podno grijanje, mislim da mi se ne isplati ta investicija..
To nema veze sa podnim grijanjem, ali ima puno veze sa lovom koja ostaje u džepu A možda se više i ne može nabaviti "nekondenzacijski" bojler jer smo u Juropi, a tamo se sluša tetu Merkel!
__________________
Ja govorim ono što kažem!
Lee Champa is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.04.2014., 21:04   #1144
Quote:
bruce80 kaže: Pogledaj post
Ne mislim imati kondenzacijski plinski bojler, neću imati podno grijanje, mislim da mi se ne isplati ta investicija..
Pošto će biti dimnjak do dimnjaka onda sam mislio uzeti taj dvostruki dimnjak a kad već gradim stavio bih čak i neki skuplji dimnjak pa da imam neku mogućnost u budućnosti možda i nešto drugo priključiti. Možda peć za centralno na palete..ne znam..
Da li netko zna kolika je cijena tog absoluta i uni plus dimnjaka?
Set koji ukljućuje sve moguće dijelove dimjaka UNI plus 18cm duljine 7m, jedna cijev sam prije 3 godine platio cca 3500kn.

Moje mišljenje je da je bolje potrošiti 2500kn više na kondenzacijski bojler, kondenzacijske odlične imaš već od 8000kn, samo treba tražiti bolji rabat, nego potrošiti trostruko više na skupi dimnjak.
Kako sam rekao, ako imaš gradski plin, nema govora o razmišljanju o peletima bilo po cijeni bilo po komociji, jedino što dolazi u obzir po cijeni su drva, no to baš i ne pruža ni približno toliku komociju.
Uz kvalitetno izvedenu kuću imaš godišnje potrebe za toplom vodom i grijanjem 8000kwh, to je 3000kn plina godišnje, ugradnjom solarnog sustava to smanjuješ gotovo na pola, te se za te novce ne isplati zezeti s peletima ili drvom. Kaljeva peć za ugođaj u stanu je super, ali to ložiš po želji i potrebi.
Chvembo is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.04.2014., 05:14   #1145
Interesirajući se na forumu došao sam do zaključka ( jer svi tako govore ) da najveću uštedu kod kondenzacijskog bojlera dobiješ sa temp.polaznog voda što nižom tj.kod podnog grijanja je to cca.40stupnjeva. Meni će polazna temp.biti između 65 i 70 stupnjeva, dakle nema smisla ugraditi kondenzacijski bojler. U prodaji ima svakakvih bojlera, dapače zašto dati 5000kn više za bojler ako stvarno neću uštediti na njemu. Kada će mi se ta investicija vratiti..za 20 god kad bojler bude za probiti nogom a ovako ću imati gotov dimnjak na koji mogu spojiti sve..barem ja tako mislim.
Uglavnom hvala na sugestijama, porazgovarati ću sa Schiedelom tel.kad budem u prilici.
bruce80 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.04.2014., 10:34   #1146
S kondenzacijskim bojlerom s polazom do 65C štediš 10-15% plina, što na godišnjoj cifri nekome može biti poprilična stavka. Ako uzmeš vijek trajanja uređaja 10 godina, mislim da se isplati. Kod mene cijele zime nije trebalo podizati polaz preko 55C za ugodnih 22.5C u cijeloj kući.
__________________
Nisam ginekolog ali mogu pogledati
bajadojaja is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.04.2014., 19:10   #1147
Quote:
m.c. kompa kaže: Pogledaj post
Schiedel ima sistem koji se zove UNI koji je "lošije izvedbe" (cijevi su različitih boja. Također imaju UNI PLUS koji je "klasa više". Ako pričamo o tim sistemima i PGM-u onda bi bio slobodan reči da je razlika u cijeni samo radi imena.
pa , ne bi se baš složio s ovime...
prošle godine sam radio dimnjak s PGMovima elementima(cijevi i plaštevi jer sam jedino pgmove elemente mogao kupiti u dijelovima, dok schiedla sam morao kupiti cijeli paket) i imao sam jako puno zamjerki..jedna od glavnih primjedbi je bila što cijevi nisu odgovarale, skoro svi utori su bili elipsastog oblika, pa sam sve to morao dodatno brusiti da sjednu jedan u drugi..
također ne treba olako preći i preko činjenice da je pgmov betonski plašt kud i kamo teži nego isti takav schiedlov.
sisley34 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.04.2014., 08:13   #1148
PGM nema izolacionog plasta..
__________________
Samo dajem savjete!
energon is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.04.2014., 09:57   #1149
Quote:
sisley34 kaže: Pogledaj post
pa , ne bi se baš složio s ovime...
prošle godine sam radio dimnjak s PGMovima elementima(cijevi i plaštevi jer sam jedino pgmove elemente mogao kupiti u dijelovima, dok schiedla sam morao kupiti cijeli paket) i imao sam jako puno zamjerki..jedna od glavnih primjedbi je bila što cijevi nisu odgovarale, skoro svi utori su bili elipsastog oblika, pa sam sve to morao dodatno brusiti da sjednu jedan u drugi..
također ne treba olako preći i preko činjenice da je pgmov betonski plašt kud i kamo teži nego isti takav schiedlov.
Schiedel je ukinuo proizvodnju u Hrvatskoj u sve se dovozi izvana (uključujući i plašteve). plaštevi kod Schiedela nisu pravilnog oblika i dimnjak je nemoguće sazidati "u vagu" (ko ne vjeruje neka provjeri sve 4 strane plašta po dijagonali).

PGM plašt je definitivno teži i osim za dizanje na skelu prilikom zidanja ne predstavlja neki veći negativan faktor.

PGM ima izolaciju, treba naručiti

pojedinačni dijelovi dimnjaka UNI ili PGM se mogu naručiti kod specijaliziranih partnera ali ne i kod građevinskih skladišta (najčešća).

razlika između UNI PLUS i UNI seta je: UNI set nema završni konus, završnu ploču, ventilacijsku rešetku, cijevi su lošije pećene (raznobojne) i mislim da nema vanjska (žuta) vratašca.

cijena ADVANCE seta sa ventilacijom, 7 metara cca 6.800 sa PDV-om (mozda kakav rabat na to).

cijena kondenzacijskog bojlera ide od 6.900 s PDV-om na više.
to što ima manju temperaturu polaznog voda se kompenzira sa većim grijaćim tjelima (cca 10%). ušteda u odnosu na turbo aparate je 20 - 30 %. ako se gradi kuća izpočetka, sigurno ima termoizolaciju baren 7 cm, što je dovoljno da polaz grijanja bude niski. a dalje svatko zna svoju matematiku.

nikako, ali nikako ne preporučam ugradnju atmosferskih bojlera jer je potrošnja u odnosu na Turbo ili Kondenzacijsku tehniku prevelika, a uvijeti za dobavu zraka u prostoriju i izvedba dimnjaka prezahtjevni za izradu (pogotovo za uštedu energije).

za turbo aparat se također radi dimnjak dimenzija 80/125 ali unutarnja cijev mora biti od inoxa ili šamota.

najmanji šamotni dimnjaci su fi 120, ali da bi nabavili 140 je već problem a kamoli manji.
__________________
www.topdom.hr
m.c. kompa is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.04.2014., 10:40   #1150
Tražio sam odgovor na ovoj opširnoj temi, ali nisam pronašao....
Dakle, spremam se na zidanje schiedela uni plus. Uglavnom...u setu koji kupujem kao završetak dolazi konus od inoxa
Nije mi jasno da li je on dovoljan kao završetak (što je sa kišom, kakvom ptičicom kad nije sezona loženja) ili na konus treba još namontirat neku zaštitu ?!
Ako da, kako - obzirom da konus baš i nije zgodan za pričvršćivanje nekakve kape

Hvala
alfred stokes is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.04.2014., 11:30   #1151
ma ne treba ti kapa..kapa ti u biti samo smeta za normalan protok.
pogledaj malo po krovovima.tko god ima kapu, sve crno je gore čađavo a kiša to ispire i slijeva se lagano niz dimnjak.
ja imam konus i samo mali rub na završetku konusa je malo čađav...
a po zimi , u sezoni grijanja vidiš kako stup dima zadržava liniju izlaza iz dimnjaka još dobrih 1m iznad završetka
a kiša koja padne u taj otvor je zanemariva, barem je tako rekao dimnjačar na mome područiju.

a koliko se sjećam čišćenje dimnjaka ide prije sezone grijanja, tokom je kontrola i pri završetku sezone...barem je tako kod nas u kutini.
sisley34 is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.04.2014., 14:17   #1152
Quote:
alfred stokes kaže: Pogledaj post
Tražio sam odgovor na ovoj opširnoj temi, ali nisam pronašao....
Dakle, spremam se na zidanje schiedela uni plus. Uglavnom...u setu koji kupujem kao završetak dolazi konus od inoxa
Nije mi jasno da li je on dovoljan kao završetak (što je sa kišom, kakvom ptičicom kad nije sezona loženja) ili na konus treba još namontirat neku zaštitu ?!
Ako da, kako - obzirom da konus baš i nije zgodan za pričvršćivanje nekakve kape

Hvala
I mene je mučilo isto pitanje, pa sad ne znam ništa. I ja imam isti dimnjak sa tim konusom na vrhu i nekakvim ravim poklopcem odignutim nekih 30 cm. Kako kod mene kiša rijetko kada pada ravno, već uglavnom s vjetrom, dimnjak se u dnu redovito napuni s par cm vode.

E sad, ja taj dimnjak ne namjeravam koristiti u skorije vrijeme pa sam ga poklopio nekim poklopcem i silikonirao, ali s tim da je to kratkotrajno rješenje dok ne smislim nešto pametnije....
Blade is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.04.2014., 15:58   #1153
jeba.e čitam ovu raspravu i ne vjerujem

ajmo probati ovako... sigurno imate neki podrum, prostoriju koju jako rijetko otvarate, i kaj se dogodi nakon kaj uđete nakon malo većeg vremena u nju? jel 'miriše'? a kak miriše soba u kojoj je non-stop otvoren prozor?

ljudi, dajte se skulirajte, ta 3 dana kaj pada kiša, pa da pada ko iz kabla, to ne može, ako je dimnjak napravljen kako spada, napraviti apsolutno ništa, a kaj je sa ostalih 250 ili koliko već dana kad ne pada kiša!? što je bolje, 'štititi' tih 100 dana ili imati super stanje 250 dana ne kužim, zbilja mi niste jasni...

Zahebi, zaboravi kapu, zahebi silikon, trošite svoje slobodno vrijeme bezveze...
mranderson is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.04.2014., 19:52   #1154
Quote:
m.c. kompa kaže: Pogledaj post
Schiedel je ukinuo proizvodnju u Hrvatskoj u sve se dovozi izvana (uključujući i plašteve). plaštevi kod Schiedela nisu pravilnog oblika i dimnjak je nemoguće sazidati "u vagu" (ko ne vjeruje neka provjeri sve 4 strane plašta po dijagonali).


Zanči ispada da sve ima naku manu, zapravo je sve isti drek. Kod PGM-a kazu da znaju keramiče cijevi imat loše dosjede, Schiedlov plast ni ravan.

A i razlika između Schiedla UNI i UNI PLUS sistema je zapravo nikakva, kad se na Uni doda konusni završetak i ostalo šta se ne dobi u UNI setu dođe skoro na isto.
renato2107 is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.04.2014., 03:45   #1155
A zašto su prije stavljali kape na dimnjak?
Iz neznanja?
bruce80 is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.04.2014., 09:10   #1156
Zato jer su peći imale puno manje iskorištenje i toplije dimne plinove pa im nije smetalo.
__________________
Volim sve komade koje vole mladi.
Kupujem minsko polje radi ugodne šetnje s punicom.
link
kerbi is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.04.2014., 06:34   #1157
Osobno doma imamo kapu na dimnjaku, dimnjak je schiedelov, visok je oko 7 m. Nikad nije bilo problema sa tom kapom. Mislim da kapu imati nije loše. Ima tu više faktora, u primorju je to bura gdje vjetar može nabiti dim nazad u dimnjak ako kapa nije izvedena kako treba, a bez kape nema šanse da dimnjak funkcionira. Jedan od faktora je i ta da tu kod nas u primorju baš pada pun klinac kiše a primjerice gore u G.Kotaru gdje moji rođaci žive zna napadati i do metra snijega. Sve do jedne kuće imaju kape i to funkcionira. Osobno na ovu novu kuću koju gradim isto ću staviti kapu. To će biti nastrešnica od inoxa koja će grubo pokrivati da stvari ne padaju nazad u dimnjak. Koliko sam vidio sve okolne kuće to imaju.
bruce80 is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.04.2014., 14:52   #1158
Quote:
renato2107 kaže: Pogledaj post


Zanči ispada da sve ima naku manu, zapravo je sve isti drek. Kod PGM-a kazu da znaju keramiče cijevi imat loše dosjede, Schiedlov plast ni ravan.

A i razlika između Schiedla UNI i UNI PLUS sistema je zapravo nikakva, kad se na Uni doda konusni završetak i ostalo šta se ne dobi u UNI setu dođe skoro na isto.
jep, jep i jep.

ako je dimnjak za peć na drva, najbitnije je da ga se sazida ispravno i kak spada. razlika kvalitete između proizvođača i modela je minimalna.
__________________
www.topdom.hr
m.c. kompa is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.04.2014., 14:59   #1159
kapa služi da oborinske vode i eventualno snijeg ne ulaze u dimnjak.

šamotni sistemi dimnjaka koji su predviđeni za priključenje isključivo peći na drva ne podnose vlagu (od par kapi šamotu neće biti ništa ali konstantno izlaganje vlagi može dovesti do uništavanja šamotnih cijevi s obzirom da nisu glazirane).

u dalmaciji i područjima sa jakim vjetrovima, kape služe kako bi zaštitile izlaz dimnjaka od vjetra.

kape ne služe da ptice ne padaju unutra.

ukoliko se stavlja kapa, najbolje je kontaktirati proizvođača i vidjeti što on preporuča, jer nije svaki lim na dimnjaku kapa. kape se projektiraju i računaju (visine, širine, odnos na promjer dimnjaka, oblik, otpor na vrhu dimnjaka itd).

ukoliko je riječ o vanjskom dimnjaku (izvan kuće) onda je predviđeno da se ne stavlja kapa ako nemora ali je NUŽNO napraviti ispust iz donje posude kako se voda nebi zadržavala.

NEKAD su se kape OBAVEZNO stavljale jer su dimnjaci bili izvedeni od opeke. opeka je vezana mortom. mort je porozni materijal.

nekad i sad je ko sjeverna i južna koreja
__________________
www.topdom.hr
m.c. kompa is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.04.2014., 08:54   #1160
Baš me zanima kako bi dimnjak bez kape funkcionirao u Kraljevici ili na Grobniku..nema šanse..
A da ne kažem kada metar snijega napada u G.Kotaru..
bruce80 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 14:38.