Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Gastronomija > Eno i ino

Eno i ino (Bez)Alkoholna pića - Ne očekujte Mladena Grdovića na stolu

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 18.01.2024., 18:49   #561
Quote:
xlr kaže: Pogledaj post
Nemam bas dobra iskustva s ostalim mokama, jednostavno ne mogu napraviti normalnu kavu u njima, a pokusavao sam. Ali zato u tri bialetti express moke razlicitih velicina napravim kavu zatvorenih ociju :/ Tesko mi je prihvatiti da radim nesto krivo jer kuham u bialettiju skoro 10 godina i jako sam picajzla kad je moka u pitanju.

Tako da me ne bi cudilo da u zepterovoj bude "nesto neobicno drukcije" i da ne budes zadovoljna. Osobno nisam ni znao da oni rade moke, prvi glas (samo kazem). Dosta je skupa, to moram priznati

Ono sto me trenutno odusevljava je "snaga" kave.
Sad, da li je to do branda kave ili nacina kuhanja kave, nemam pojima. Ali cak ni kod frendice, koja ima Sage Barista (super kremasta kava) me tako dugo ne drzi budnom i ne "digne"!
Prije pila 3 Nes i 1 espresso u parkicu (imam dvoje klinaca ispod 3 godine). Dakle, umor cjelodnevni... A sad kad ovu popijem iz Moke, ujutro dodjem k sebi za ravno 5 minuta, i popodne presjecem oko 14-15 i drzi me do 22 sata! Dakle, odusevljena sam. I nekak je.. fina.. ali kao da nesto fali.. Punoca.. Mozda ocekujem previse espresso dozivljaj od moke.
U SAD-u smo imali u uredu samo onaj glupi aparat za filter kavu i fizickim svojstvima mi kava najcesce slici na tu. Nemrem skuziti u cemu grijesim? Ili ona zaista (samo u fizickim svojsvima) slici na filter kavu a manje na espresso?

Iskreno, da sam znala da mama ima takvo sto na umu, rekla bi joj da onda kupi, upravo tu spomenuti Bialetti moku ali za 4 ili 6 šalica.. Ali mame kao mame.. Idu same, misle najbolje iako cesto ne ispadne najbolje (pogotovo kad su te mame 65+)
FlyingAlpha is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.01.2024., 00:29   #562
Moka nije niti moze biti slicna espresu. Dva potpuno razlicita nacina spravljanja kave. Zaboravi na pjenicu Moka je crna vodica.

Tesko je ovako kroz rijeci shvatiti sto je s kavom... Ako je prevodenasta, fali joj tijela, probaj sljedece:
- Posuda za kavu mora biti potpuno puna i ravnomjerno rasporedjena kavom, bez pritiskanja. Ako voda nadje rupu u kavi, stvorit ce si put i prolazit ce linijom manjeg otpora i imat ces losiju kavu.
- kuhaj na naaajmanjoj vatri. Neka moka curi 20-30-40 sekundi, nije problem. Lagana vatra, ako ne mozes postici malu temperaturu, igraj se s podizanjem moke s vatre. Kontroliraj kako curi kava. Ako uspori, vrati je malo na plamen. Kad krene jace, podigni je 10cm u zrak. Obavezno je prekini i ohladi/zaustavi kuhanje prije nego kipuca voda pocne nekontrolirano ici van na kraju. To kvari okus. Radije je prekini 5 sekundi prije nego prekasno. Ja moku kuham 5cm iznad plamena u ruci (kuham na plin).

Igraj se, ali probaj nabaviti lavazzu rossa ili crema e gusto. Meni je godinama oro bio top, ali je nesto skuplji. Nemoj se sad previse igrati s kavom u zrnu jer ces si uvuci previse varijabli u pricu.. pitanje je i kakav ti je taj mlinac. Pretpostavljam blade mlinac ako secer u njemu radis. Taj je najgori Ali vjeruj mi, ne zelis jos ici u svijet mlinaca. To onda za sobom povlaci nabavku bolje kave i onda si gotova, nema vise nazad na lavazzu. Pitaj me kako znam

Uzivaj u kuhanju! Pro tip, ako ti i ispadne prejaka kava, nemoras je baciti, ide dobro i s mlijekom ili onim soja/badem napicima
__________________
♕ Keep calm and fastboot oem unlock. ♕
xlr is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.01.2024., 17:56   #563
kupila sam nekakvu noname, lijepu al sirotu izgleda, kad se ugrije da bi voda trebala ići gore u lončić ona se počne izlijevati na spoju kod spremnika s kavom i pištati. što mislite što joj je?
da, dobro ju zašarafim.
inače kuham u bialetti, ona nema i nikad nijedna nije imala takav problem.
__________________
"Stojane, pet sati je ujutro. Šta ti pada na pamet? Spavam."
Trickie Q. is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.01.2024., 21:25   #564
Losa brtva, eventualno ako pase neka rezervna.
marinnn is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.01.2024., 08:26   #565
https://www.lonciipoklopci.hr/bialet...lice/pid/34424

Pozdrav kupio bih ovu kafeteriju al vidim ima da ih ima vise vrsta ova moka,break itd

Zanima me dal ova sta sam linko je dobra te dal opcenito ove stvari rade na indukciju?
bignike is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.01.2024., 08:34   #566
Ova koju si linkao nece raditi na indukciji jer je baza od aluminija. Imas od Bialetija bas moke za indukciju sa celicnom posudom

Primjer
https://www.bialetti.com/it_en/moka-...ion-rossa.html
__________________
♕ Keep calm and fastboot oem unlock. ♕
xlr is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.01.2024., 08:47   #567
Za indukciju moraš koristiti INOX katetijeru kao što je ova dolje, jer obične aluminijske ne funkcioniraju.

https://www.lonciipoklopci.hr/bialet...lica/pid/34029
BigDaddy is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.01.2024., 09:32   #568
Znaci za indukciju ili inox, aluminijska sa uoresanim zeljeznim dnom, ova bialetti u pretprošlom postu ili zeljezni podlozak koji se stavi izmedju indukcije i kafetijere.
marinnn is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 00:41.