Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Gastronomija

Gastronomija Za kuhare i kuharice te one koji to žele postati
Podforumi: Eno i ino, Hrana i zdravlje, Kuhinja bez mesa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 21.12.2004., 19:48   #21
Quote:
Vanjushka kaže:
Zlatno pravilo: ako je baklava topla, agda se polijeva hladna, ili obrnuto, ako je baklava vec hladna, agda se polijeva dok je jos topla.
E da,to je to...slicno je i kod kadaifa pa onda to krcka,hruska a socnoooo,mmmmmm.

Nego vidi ti vanjushke majstora

Moja mama je sve do prije par godina rucno radila jufke,jedva smo je ubijedili da nije nikakva razlika sa kupovnim-to su za nju bila "sejtanska posla"
A koliko joj je tek trebalo da prizna da joj je baklava od kupovnih jufki
__________________
Frizurica sređena, pomorandža ceđena, brodski podovi, morski plodovi, podno grijanje, intimno brijanje...
smjeskica is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.12.2004., 19:54   #22
Quote:
smjeskica kaže:
E da,to je to...slicno je i kod kadaifa pa onda to krcka,hruska a socnoooo,mmmmmm.

Nego vidi ti vanjushke majstora

Moja mama je sve do prije par godina rucno radila jufke,jedva smo je ubijedili da nije nikakva razlika sa kupovnim-to su za nju bila "sejtanska posla"
A koliko joj je tek trebalo da prizna da joj je baklava od kupovnih jufki
i ja sam ih nekad radila ručno, i sušila fenom da se brže prosuše da ih mogu slagati, a sad ne radim uopće baklavu jer je moji dripci neće jesti a ne da mi se toliki posao raditi samo za sebe
a kadif je jedna od zbilja rijetkih stvari koje nisam nikad jela, znam samo da su to neki sitni rezančići ali ništa više
može nešto o njemu?
__________________
Fukam, gospon magister, fukam!
medeja is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.12.2004., 20:04   #23
Quote:
medeja kaže:
i ja sam ih nekad radila ručno, i sušila fenom da se brže prosuše da ih mogu slagati, a sad ne radim uopće baklavu jer je moji dripci neće jesti a ne da mi se toliki posao raditi samo za sebe
a kadif je jedna od zbilja rijetkih stvari koje nisam nikad jela, znam samo da su to neki sitni rezančići ali ništa više
može nešto o njemu?
Kadaif je zapravo pravi uzrocnik dijabetesa moje mame

To su upravo ti tanki,tanki rezancici(izgleda k'o slama),pola pakovanja stavis u pomascenu tepsiju pa po tome pospes obilno sjeckanih oraha(cesto se dodaju i narezane suhe sljive,suhe smokve pa i kriske tahan-halve) i preko toga rasporedis drugu polovicu.
Po vrhu narezes puter na kriske(na pola kile kadaifa ide skoro 250gr putera)
Ispeces i zalijes jakom agdom.
Rezes na kocke.

Prilikom konzumacije drzi broj hitne pomoci negdje u blizini
__________________
Frizurica sređena, pomorandža ceđena, brodski podovi, morski plodovi, podno grijanje, intimno brijanje...
smjeskica is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.12.2004., 20:13   #24
Quote:
smjeskica kaže:
Kadaif je zapravo pravi uzrocnik dijabetesa moje mame

To su upravo ti tanki,tanki rezancici(izgleda k'o slama),pola pakovanja stavis u pomascenu tepsiju pa po tome pospes obilno sjeckanih oraha(cesto se dodaju i narezane suhe sljive,suhe smokve pa i kriske tahan-halve) i preko toga rasporedis drugu polovicu.
Po vrhu narezes puter na kriske(na pola kile kadaifa ide skoro 250gr putera)
Ispeces i zalijes jakom agdom.
Rezes na kocke.

Prilikom konzumacije drzi broj hitne pomoci negdje u blizini
jako mi se sviđa ,hvala
na sreću ne znam gdje ima za kupiti kadaif i tahan-halva inače bi i moj šećer i kolesterol podivljali
__________________
Fukam, gospon magister, fukam!
medeja is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.12.2004., 21:53   #25
ja vooolim baklavu, jedan komad mi je dosta da je se zasitim.... mislim da vise od jednog komada nebi bilo dobro za moj krvotok
njasa is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.04.2006., 13:54   #26
Baklava

Nešto kao kroz maglu sjećam se da sam negdje čitala neke recepte za bakljavu, ali nisam sigurna ni kada ni gdje. Morti i na forumu. Lepe prosim ak je to bilo tu da mi se da link ili da se spoje topici.
Fala!

Daklem, bila danas kod Turaka, kupila i kore za bakljavu, između ostalog (47 deka, prosim lepe)

Ako netko ima kakav spešl recept, prosim da mi ga šenka, inače bum morala improvizirat (ono, mleveni orehi- doteglila iz HR, sjeckani orehi- jope iz HR, šerbet)....

Ahm..... UPOMOĆ!!!!!
Fala!
__________________
"Svatko od nas je pametan za druge, međutim vrlo često kad se nađemo u nekoj konkretnoj situaciji prvo iznenadimo sami sebe jer postupimo apsolutno suprotno od nekih svojih dotadašnjih uvjerenja, a onda iznenadimo i druge jer ti drugi su jako hrabri kad se ne radi o njima." roko 1
Dora K is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.04.2006., 07:56   #27
Kaj je jučer opet pal forum?

Ne obazirite se na mene, upravo bezobrazno dižem thread
__________________
"Svatko od nas je pametan za druge, međutim vrlo često kad se nađemo u nekoj konkretnoj situaciji prvo iznenadimo sami sebe jer postupimo apsolutno suprotno od nekih svojih dotadašnjih uvjerenja, a onda iznenadimo i druge jer ti drugi su jako hrabri kad se ne radi o njima." roko 1
Dora K is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.04.2006., 08:42   #28
a je, sunovratio se u bezdan

ja ti to otprilike, bez recepta

protvu malo nauljim, stavim 3 lista, posipam mljevenim orasima u tankom sloju tak da tijesto nije sasvim prekriveno, pa slažem jedan po jedan list i svaki pospem, na vrh 3 lista, narežem na rombove i gurnem u rol
skuham vodu i šećer, nemam neki propisani omjer, probam kolko je slatko
možeš u vodu staviti i jeadan limun narezan na tanke šnitice pa se sve tako kuha
s vrućim zalijem još vruću bakljavu

jako je dobro i ne kuži se uopće kad se 1/4 oraha zamijeni sa mljevenim petit keksom
i ne pada tak teško na želuček

probala sam jednom napraviti onu di se u nadjev stavljaju i jajca i jogurt, meni nije fina
klasika je najbolja

nisam ti baš pomogla
potražiti ću među svojim receptima, znam da ih imam par, pa ti odaberi

već se neko vrijeme spremam složit je, samo mi fali događaj koji bi popratila baklavom
polly is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.04.2006., 08:47   #29
Fala polly!

Daj pliz pogledaj malo, čisto radi šerbeta. To mi je najveća frka, da ne napravim prerijetki ili preslatki.

Ne treba mi ta verzija s jajcima i jogurtom, ne bih to isprobavala.
Čista klasika mi je dovoljna

Fala još jednom!
__________________
"Svatko od nas je pametan za druge, međutim vrlo često kad se nađemo u nekoj konkretnoj situaciji prvo iznenadimo sami sebe jer postupimo apsolutno suprotno od nekih svojih dotadašnjih uvjerenja, a onda iznenadimo i druge jer ti drugi su jako hrabri kad se ne radi o njima." roko 1
Dora K is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.04.2006., 09:59   #30
evo sve od mene po toj tematici
možda netko drugi oće verziju s jajcima, jogurtom,...

BANJALUČKA BAKLAVA
- ½ kg tijesta
- 4 jaja
- 3 čaše šećera
- 2 čaše ulja
- 1 vrhnje
- 1 prašak za pecivo
- 2 vanilin šećera
- 25 dkg mljevenih oraha
- šaka grožđica
- ribana korica limuna
Jaja i šećer pjenasto izmiješati, dodati ostalo osim oraha.
Svali list tijesta premazati nadjevom i posuti orahe po sredini ili po jednom kraju i saviti savijaču. Staviti u protvu i narezati na komade. Ispeći.
- 6 čaša vode
- 6 čaša šećera
- 1 narezani limun
Prokuhati i još vrućim zaliti prohlađenu baklavu.
Čaša = 2 dl


BAKLAVA SA BADEMIMA
- 12 listova tijesta
- 25 dkg putra
- 20 dkg mljevenih badema
- 8 dkg grožđica
- cimet
Složite na dno protve 4 lista tijesta, pospite smjesom badema, grožđica i cimeta, dalje slažite jedan po jedan list i posipajte svaki smjesom. Na vrh idu opet 4 lista. Svaki list tijesta dobro premažite rastopljenim putrom.
Narežite na kocke ili rombove i ispecite.
- 30 dkg šećera
- 0,5 l vode
- 1 vanilin šećer
- sok od 1 limuna
Prokuhajte i prelijte pečenu baklavu.


MEDENA BAKLAVA
- ½ kg tijesta
- 35 dkg mljevenih oraha
- cimet
- 1 šalica putra
- 1 šalica vode
- 1 šalica šećera
- ½ šalice meda
- ½ limuna narezanog na šnitice
Složite baklavu, narežite na kocke ili rombove i ispecite.
Vodu, šećer, limun i med prokuhajte i zalijte pečenu baklavu.

Baklava
8 listova tijesta za baklave
Nadjev:
4 jaja
4 dl oraha
1 dl griza
1 dl secera
Sirup:
6 dl vode
45 dag secera
2 vanilin secera
1 limun
Rastopiti malo maslaca i svaki list premazati. Redom slagati list tijesta, tanki sloj nadjeva, list tijesta, ...(tijesto je na dnu i na vrhu!), sirovo izrezati na rombove i ispeci.
Dok se kolac pece, u dubljoj posudi skuhati sirup. Vruci kolac zaliti vrucim sirupom. Ostaviti da se ohladi.
BAKLAVA
Tijesto: ½ kg tankih kora za savijacu.
Kore slagati 1 po 1 i premazivati. Rezati hladno. Peci dok ne porumeni.
Hladnu baklavu prelili vrucim sirupom:
Pustiti da provri
½ kg secera,
1 vanilin secer,
½ kg vode
Nadjev: dobro izmutiti
30 dkg mljevenih oraha
30 dkg secera
3 jaja
2 male salice ulja
1 jogurt
1 prasak za pecivo



Koliko se sjećam, imam negdje recept za baklavu napisan na komadiću šlajfne.
A kaže, ½ kg tijesta, 30 dkg mljevenih oraha, 10 dkg mljevenog petit keksa, po volji šaka grožđica, 12 kavenih šalica vode, 10 kavenih šalica šećera, 1 limun tanko narezan, ulje.
Fina i zgodna za vidjet je kad se mali dio (2-3) žlice oraha jako sitno nasjecka.

Meni je jako dobro kad se baklava napravi od maka. Volem mak .
Netko se tu na forumu hvalil da kak je izvrsna baklava od kokosa. Tražila sam recept, dobila ga nisam.
polly is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.04.2006., 10:04   #31
Ma pusti recepte, prave tajne baklava su u glavama kuharica, da mi je mama blize pitao bih je za recept, ali

Recimo recept za agdu ilitiga slatki preljev je precizan i svako odstupanje od recepta producira losu agdu. A ja se vise ne sjecam tacnih mjera, znam samo da ako je baklava jos topla nakon pecenja, zaljeva se hladnom agdom, ili ako je baklava vec ohladjena onda se zalije toplom agdom.
Vanjushka is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.04.2006., 10:15   #32
Hvala polly! Morti sada netko i napiše recept za baklavu s kokosom

Vanjuška, upravo agda (moja mama to zove šerbet, ne znam zašto ) mi predstavlja najveći problem, kako, koliko, koji omjeri....

Hmmmm.... a ima li mama telefon? Bi li se prepala da ju ja zvrcnem?
__________________
"Svatko od nas je pametan za druge, međutim vrlo često kad se nađemo u nekoj konkretnoj situaciji prvo iznenadimo sami sebe jer postupimo apsolutno suprotno od nekih svojih dotadašnjih uvjerenja, a onda iznenadimo i druge jer ti drugi su jako hrabri kad se ne radi o njima." roko 1
Dora K is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.04.2006., 10:25   #33
I da je pitas "gospodjo mama, pomagajte!!!! kako se pravi agda?!?!?!" ???

Da, prepala bi se

Ona pravi odlicnu baklavu, a naucila ju je praviti od svoje mame, moje bake, koja nije Bosanka znam da ne stavlja taj takozvani tirit u baklavu, da stavlja iskljucivo orahe, i da gornju koru pravi samostalno a kupovne idu unutra, kao, gornja se vidi, pa zbog ljudi i komentara, pravi svoju, da izgleda kao da je sve kore pravila svojim rukama

Pisao sam nekome na PM recept za baklavu, prije godinu dana, bas pogledah je li mi slucajno taj pm ostao u sanducicu, na zalost nije.

Ajd kad se cujem sa mamom, pitacu je za agdu
Vanjushka is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.04.2006., 10:27   #34
Hvala! Nemoj me zaboraviti, plizzzzz!!!!
__________________
"Svatko od nas je pametan za druge, međutim vrlo često kad se nađemo u nekoj konkretnoj situaciji prvo iznenadimo sami sebe jer postupimo apsolutno suprotno od nekih svojih dotadašnjih uvjerenja, a onda iznenadimo i druge jer ti drugi su jako hrabri kad se ne radi o njima." roko 1
Dora K is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.04.2006., 10:29   #35
Quote:
Dora K kaže:
Hmmmm.... a ima li mama telefon? Bi li se prepala da ju ja zvrcnem?

A tvoja? - Tamo se još čeka obećani recept za uskršnju sirnicu
Lapulapu is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.04.2006., 11:40   #36
Dora, jel ostalo sta u tom ducanu nakon tvoje posjete?
 
Odgovori s citatom
Old 25.04.2006., 14:46   #37
od kojeg tijesta radite baklavu?
x-type is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.04.2006., 13:22   #38
One ful tanke kore.

Ak nisi siguran, pitaš tetu na štandu na placu di prodaju tjesteninu
__________________
"Svatko od nas je pametan za druge, međutim vrlo često kad se nađemo u nekoj konkretnoj situaciji prvo iznenadimo sami sebe jer postupimo apsolutno suprotno od nekih svojih dotadašnjih uvjerenja, a onda iznenadimo i druge jer ti drugi su jako hrabri kad se ne radi o njima." roko 1
Dora K is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.04.2006., 14:14   #39
par puta sam radila baklavu, kore kupim gotove u trgovinu ( jufka), sipam mljevene orahe i šećer, prije premažem listove, peče se, na vruće polijem hladan šerbet od 1 litre vode s kilom šećera. I obično super ispadne
Evo sad za Uskrs kad sam radila stvarno sam zabrljala, dan poslije sam vidjela da je baklava popila sam šerbet pa sam išla kuhati još, očito stavila premalo šećera u njega ili zato što sam dolijevala dan kasnije...nemam pojma ali bila je skroz gnjecava, lakomi kak jesmo naravno da smo ju pojeli ali nije ispala kak spada. Eto, za one koji se tek uvježbavaju s baklavom nemojte to radit jel ne bu dobra..
dobardan is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.04.2006., 14:35   #40
Quote:
Dora K kaže:
One ful tanke kore.

Ak nisi siguran, pitaš tetu na štandu na placu di prodaju tjesteninu
ne bum se baš upušto u avanturu baklava. to mama radi. samo me zanima jel isto s čim i ona radi radite. a jel postoji i neka fora s lisnatim il tak nečim sličnim ko one u slastičarnama?
x-type is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 15:30.