Natrag   Forum.hr > Društvo > Psihologija

Psihologija Vodič kroz um i ponašanje za entuzijaste. Podforum: Psihokauč

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 29.07.2012., 15:41   #41
Quote:
Neocortex kaže: Pogledaj post
koji su uopće "uzroci" škrtosti? što navodi osobu koja ima novca da škrtari npr. na poklonima bližnjima? i ne samo to. čak i na samoj sebi štedi! znači nije stvar u tome da joj do nekoga nije stalo, nego ni samoj sebi neće priuštiti štošta što bez problema može.

kakvi su to mentalni sklopovi? shvaćam da je osoba štedljiva i da ne razbacuje novac, ali ovo o čemu je govorim je situacija da takva štedljivost jednostavno nije normalna. jer radi se o osobi jako dobrih primanja.
ne razumijem što se događa u glavama takvih ljudi.

Neosjetljivost ili manjak suosjećanja prema sebi i drugima ili pretjerana osjetljivost za sebe/ strah za sebe. Zašto? Tko zna.
Škrte osobe su često "krute"- nisu sklone promjenama mišljenja, slabe tolerancije i razumijevanja za okolinu..
zblunjena is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.08.2012., 02:26   #42
Quote:
krena kaže: Pogledaj post
Ja gledam ponašenje svoje majke. Ona je tipičan škrtac ali u svoju štetu. Kada je meni nešto većeg trebalo, dala je bez problema. Ne mogu zamisliti da ona troši za grijanje po zimi 200 kuna na mjesec, a da bi od skromne mirovine uštedjela te kupila još posteljine. A ima je za spavanje cijele satnije vojnika
To bi bilo razumljivo da želi iznajmljivati jedan stan u kući. Ali joj to ne pada na pamet. Kao škrt čovjek bi trebala tako nešto smisliti da zarađuje ekstra još 1500 kuna i da te novce opet investira, jer pati od manije investiranja u sve i svašta.
Na žalost ona to neće, jer da će joj postanari poremetiti njezin mir. Ali što će joj pobogu 20 deka i 80 velikih plahti za nju samu !? Ona uživa u tome. Tako je uživala napuniti regal u primaćoj sa 12 kompleta po 6 kristalnih čaša, a to je ukupno 72 čaše od kristala. Regal više liči na stalažu neke trgovine, negoli na ukusno popunjen prostor korisnim stvarima. Možeš ti njoj objašnajvati u nedogled, ali koristi nema. Ona će i dalje kupovati kristalne čaše iz koji još nikad nije ništa popila, niti su rijetki gosti ikad što pili. A zimi će se i dalje smrzavati, a za hranu jesti odpatke iz mesnicu. Neka jako jebena škrtost, ali prema svome tijelu.
Ako je starija osoba, pretpostavljam da su za nju pun regal i posteljina simboli dobrostoještine, jer je tako bilo prije. Poznato mi je to iz osobnog iskustva (doduše u blažim oblicima).
Nije ona škrta, ni blizu. Nije nikad štedila na tebi, ne želi zaradu od afitavanja. Sam kažeš da uživa u punjenju regala (meni je to simpatično ).
Ako je u djetinjstvu i mladosti živjela u težim uvjetima (možda se i smrzavala i gladovala 10x gore, pa se osjeća kao da sa današnjim grijanjem i "otpacima iz mesnice" čak živi luksuzno), vjerojatno je nenavikla na tetošenje sebe i to joj ne predstavlja ništa, no u njenom umu i danas posteljina i kristalne čaše predstavljaju blagostanje pa si, čak i s malom penzijom, voli priuštiti ono što nije prije imala. Makar joj sve te silne deke, lancuni i spavaćice nikad neće zatrebati, za nju su one statusni simbol i hoće ih imati. Svakom svoje. Reći da je ona škrta je kao da nekome tko troši na putovanja kažeš da je škrt jer se za te novce ne hrani kvalitetnije. Osobni prioriteti, brate.

Zadnje uređivanje GljivaLudara : 02.08.2012. at 02:31.
GljivaLudara is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.08.2012., 17:00   #43
zasto tebe uopce zanima sto drugi rade sa svojim novcem? njegov je, ako ce ga zapalit ili cuvat, njegova stvar...
__________________
"Could we have everything louder than everything else?"
My Dimension is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.08.2012., 04:06   #44
To što netko kupuje k-plus, ili ne želi izaći van i potrošiti 100-200 kuna jer želi na putovanje, to ne mora imati nikakve veze sa škrtosti. Možda netko nema dovoljno novaca, možda netko čuva novac jer inače ne bi mogao platiti osnovne stvari za život, možda netko ne želi trošiti na stvarima koje mu nisu ključne jer štedi za nešto što mu je bitnije. Tako da vrsta napolitanki, marka parfema ili cijena poklona ne moraju imati nikakve veze sa škrtosti.

Postoji razlika između škrtosti i racionalnog raspolaganja novcem. Škrta je osoba koja ima novaca, ima neku želju, ali ne želi potrošiti novac da si priušti njeno ostvarenje. Čak i onaj koji ima novaca, troši ga na sebe, ali ne želi potrošiti na druge, nije škrt, nego sebičan.
filips13 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.08.2012., 06:36   #45
Quote:
My Dimension kaže: Pogledaj post
zasto tebe uopce zanima sto drugi rade sa svojim novcem? njegov je, ako ce ga zapalit ili cuvat, njegova stvar...
Upravo to. Skrtost je privatna stvar, a zabijanje nosa u tudji novcanik bezobrazluk
Garofeeder is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.08.2012., 13:27   #46
Quote:
Omaha kaže: Pogledaj post
Odgovorno tvrdim da su svi bogataši škrti.
I svi oni koji kukaju da nemaju su škrti.
Ti što imaju najviše kukaju da nemaju. To potpisujem.
nestoslatko is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.08.2012., 03:37   #47
Evo me, ja sam škrta, a nisam bogata.
I priznajem to i svi mi nabijaju na nos i tako ukrug.

Činjenica je da na sebe mogu rasipat kao luda, potrošim 150 eura dok pucneš prstom, možda zato što od staraca dobijam malo love i onda, kad gosti štagod udijele - rasipam isključivo na sebe.

Možda jer tek imam 21 godinu. Možda kada imala svoj posao i zaradu - bolje ću razmišljat i preciznije trošit novac, tako mi kažu. Ja se nadam, inače ću pomislit da nosim kakvo zlo u sebi.
Miss Gavella is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.08.2012., 11:24   #48
Treba razlučiti škrtost iz egzistencijalnih razloga i onu iz karaktera.
Triger može biti nešto iz djetinjstva ali iskustvo mi govori da postoji grupacija ljudi koje bih nazvao štedljivijima po rođenju. Te osobe lako razviju škrtost kao osobinu u svojem karakteru bez obzira na stanje računa. Tu je svijest o konstantnom nedostatku i vanjsko stanje ne može to promijeniti.

Ne mijenjajte štedljivost koja je potrebna ekonomskom ciklusu sa škrtošću koja je ružna osobina na našim karakterima.
__________________
To be so civilized, one must tell civil lies
aljehin is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.08.2012., 15:11   #49
u zadnje vrjeme novcem raspolažem pametno ali i nepošteno
uvjek kad od nekog dobijem lovu(od rodbine,na kladini,na kartama,ubiti uvjek kad bez čekića dođem do love,taj novac rasipam i bezveze trošim jer znam da sam ga dobio bez rada.

a novac koji pošteno zaradim svojom rukom e..to je druga stvar,trošim ga korisno,samo za potrebno i škrtarim na taj način,tad se ne rasipam.
zabogi is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.01.2013., 19:02   #50
Ja bi malo podigla temu...a što bi se moglo reći o osobi koja iznenada dođe do neke love (u 6-znamenkastom iznosu) - nije to zaradila, nego dobila, nevažno kako - ali i dalje živi kao do tad? Sve je oročila i dalje nosi jedne čarape cijeli tjedan, ne razmišlja da se nekako skuči sa partnerom, sad kad ima priliku....partner joj ne radi trenutno, no traži posao, marljiv je, sigurno će nešto naći...no eto, onda oročila novce i dalje tjera po istom, nemaju se ni gdje viđati jer svatko živi sa starcima...ja sam mu rekla da ga ona ne voli, jasno i glasno, a on kaže da se ona brani sa: pa to nam nije dovoljno za stan, nije za ništa, nek samo taj novac bude...niti se maltene večerom nisu počastili...ne treba to, ona kaže da kaj bi trošili...kad i jesu zajedno, nije da ona uvijek sve plaća, jer on nešto zaradi u fušu, ali i dalje moraju kupovati baš najjeftiniju hranu, a i njemu su recimo nedavno zatrebali (iznenada) novci za naočale jer ih je razbio, a ono što je zaradio je otišlo na neke pretrage koje je radio jer je bolestan...ona nije smatrala da bi bilo OK dati mu lovu za naočale, na kraju smo se mi prijatelji "zmetali" za to...meni njega žao. A opet, njeni su novci, nisu vjenčani...hm? Uglavnom, njihova veza se temelji nekako na "svakome svoje", bilo je tako i kad je on radio i kad nije...dakle, iako on sad ne radi, ona ga nikako i nikada ne pomaže. A kad je njoj trebalo, on je ipak znao uskočiti. Njegova bolest bi mogla potrajati, možda duže neće moći redovno raditi, možda hoće....možda ona ne želi nekog uzdržavati.... Zanima me vaše mišljenje. Prije svega o tome kako netko može doći do takve love, a partnera, kvragu, niti na pizzu odvesti?!
__________________
"Radeći bilo što, postajemo bilo tko.""Be excellent to yourself."
Poruka za svaku debeljucu/debeljka koji ovo čita...
Victora is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.01.2013., 23:27   #51
a što reći. stvarno ima bolesnih ljudi.
za mene je ta totalna luđakinja.
gabriela00 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.01.2013., 02:13   #52
to definitivno nije normalno. ne što ona ne želi odmah spiskati te novce, nego nekome u kog je zaljubljena, koga voli, valjda, ne želi pokloniti apsolutno ništa, usrećiti osobu nekim iznenađenjem. nečim što joj je potrebno ili ju veseli. nevezano za te pare koje je dobila. možda je škrtost, ili oooogrooomna sebičnost. dečku koji je bolestan, ne želi ni mrvicu pomoći. blago njemu.
__________________
Ken, I grew up in Dublin. I love Dublin. If I grew up on a farm, and was retarded, Bruges might impress me but I didn't, so it doesn't.
Miss Scare is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.01.2013., 02:57   #53
Quote:
Neocortex kaže: Pogledaj post
koji su uopće "uzroci" škrtosti? što navodi osobu koja ima novca da škrtari npr. na poklonima bližnjima? i ne samo to. čak i na samoj sebi štedi! znači nije stvar u tome da joj do nekoga nije stalo, nego ni samoj sebi neće priuštiti štošta što bez problema može.

kakvi su to mentalni sklopovi? shvaćam da je osoba štedljiva i da ne razbacuje novac, ali ovo o čemu je govorim je situacija da takva štedljivost jednostavno nije normalna. jer radi se o osobi jako dobrih primanja.
ne razumijem što se događa u glavama takvih ljudi.
nije to ništa
za novu godinu šaljem ja sms dobroj frendici gdje joj tu novu godinu čestitam i ona ne potroši niti 20lp da mi se zahvali na čestitci nego mi odgovori navečer na fejs da i ona meni želi sve naj, te da se ispričava što ovako odgovara ali da nema para na mobitelu i da neće kupit bon dok ne dobije plaću (kao nema 40 kn ili makar 10 da uzme bon kad je već ostala bez para na mobu) nego čeka plaću....
inače, pogađate, i više je nego bogata :/
od tad je u drugoj kockici kod mene
Daisy5 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.01.2013., 03:01   #54
Quote:
Indri kaže: Pogledaj post
...škrtost je za mene karakterna osobina, ne podnosim škrtice, jer uz škrtost ide gotovo uvijek u paketu - sitnodušnost, egoizam, egocentričnost....

...sa škrticama imam veoma definiran odnos - direktan i otvoren - klonite me se ili makar ublažite svoju škrtost...
to je to! potpisujem!

treba svakako biti štedljiv, ali škrt nikako.
gade mi se takvi ljudi
Daisy5 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.01.2013., 03:03   #55
Škrtost je relativan pojam.

Škrtim se naziva svakoga tko ne želi dati nešto onome tko smatra da bi to nešto morao dobiti...

Quote:
Garofeeder kaže: Pogledaj post
Upravo to. Skrtost je privatna stvar, a zabijanje nosa u tudji novcanik bezobrazluk
Slažem se...
__________________
"Nulta tolerancija" je je klasična isprika ljudi bez mozga koji imaju potrebu primjenjivati fašističke metode.
fotomatik is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.01.2013., 11:40   #56
Quote:
fotomatik kaže: Pogledaj post
Škrtost je relativan pojam.

Škrtim se naziva svakoga tko ne želi dati nešto onome tko smatra da bi to nešto morao dobiti...
pa i nije baš relativan.
ova situacija gdje cura ni u kojem slučaju ne pomaže novčano svom dečku, koji je bolestan i iz tog razloga ne može raditi. nije li normalno i ljudski da ona svom dečku pomogne? znači, nije lijen, nije da ne želi raditi, nego ne može. prvo će pogledat svoje dupe, a on nek se već snađe.
vjerojatno su tu i drugi razlozi u pitanju, ali ti to ne bi nazvao... škrtošću?

ili da frenda, brata, sestru, curu, koga god pitaš da ti posudi 20 kn jer tog trena nemaš. i znaš da imaju, i da im nije bed izdvojit taj tren te novce, a vele da nemaju, da ti ne mogu dat. ne bi li to smatrao škrtim? ja bih.

i da imam love, a da ni kune ne želim dat nekom za lijepi poklon, nekom do kog mi je stalo, i da ću radije sve potrošit na sebe nego imat potrebu usrećit nekog drugog s nečim što ga veseli. to ti ne bi bila škrtost?

ja kad god imam neku lovu, razmišljam kaj bi mogla kupit staroj, kaj frendici, kaj dečku. ono, kava, čokolada, parfemčić. nešto što ne očekuju, sitnica, a razveselit će ih. ako čovjek sam razmišlja kak će te novce ostavit sebi. da, to je škrtost.
__________________
Ken, I grew up in Dublin. I love Dublin. If I grew up on a farm, and was retarded, Bruges might impress me but I didn't, so it doesn't.
Miss Scare is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.01.2013., 12:59   #57
Ja mislim da škrtost ne postoji.Postoje samo ljudi koji ne žele trošiti na stvari i/ili osobe koje im ništa ne znače ili im pak nemaju osobitu vrijednost..

Kad osoba upotrijebi frazu "Nisam dovoljno bogat da kupujem jeftino" to prevedeno znači da kalkulira kako nije dovoljno bogat da bi se dovodio u situaciju da po x ili xy puta kupuje neku stvar ili artikl koja se smatra pod loše proizvedenom,kvarljivom i nečim čemu je predviđen kratak rok trajanja,a ne zato što bi toj osobi neki drugi artikl samom svojom skupoćom imao visoki značaj ili vrijednost..
Postoje stvari koje su jeftinije cijene,a dobre kvalitete i stvari koje su visoke cijene,a ništa ne nude od nekakve povišene kvalitete nego samo svoje ime,potpis i etiketu,tj. brand..a sam brand bez kvalitete i dugovječnosti stvari je logično drek na šibici..

Quote:
Miss Scare kaže: Pogledaj post
..da imam love, a da ni kune ne želim dat nekom za lijepi poklon, nekom do kog mi je stalo, i da ću radije sve potrošit na sebe nego imat potrebu usrećit nekog drugog s nečim što ga veseli. to ti ne bi bila škrtost?
Ne bi ,to samo znači da tu osobu ne smatraš vrijednom svojih novaca već više zaslužuješ da ih sama potrošiš.

Quote:
Victora kaže: Pogledaj post
...a što bi se moglo reći o osobi koja iznenada dođe do neke love (u 6-znamenkastom iznosu) - nije to zaradila, nego dobila, nevažno kako - ali i dalje živi kao do tad? Sve je oročila i dalje nosi jedne čarape cijeli tjedan, ne razmišlja da se nekako skuči sa partnerom, sad kad ima priliku....partner joj ne radi trenutno, no traži posao, marljiv je, sigurno će nešto naći...no eto, onda oročila novce i dalje tjera po istom, nemaju se ni gdje viđati jer svatko živi sa starcima...ja sam mu rekla da ga ona ne voli, jasno i glasno, a on kaže da se ona brani sa: pa to nam nije dovoljno za stan, nije za ništa, nek samo taj novac bude...niti se maltene večerom nisu počastili...ne treba to, ona kaže da kaj bi trošili...kad i jesu zajedno, nije da ona uvijek sve plaća, jer on nešto zaradi u fušu, ali i dalje moraju kupovati baš najjeftiniju hranu, a i njemu su recimo nedavno zatrebali (iznenada) novci za naočale jer ih je razbio, a ono što je zaradio je otišlo na neke pretrage koje je radio jer je bolestan...ona nije smatrala da bi bilo OK dati mu lovu za naočale, na kraju smo se mi prijatelji "zmetali" za to...meni njega žao. A opet, njeni su novci, nisu vjenčani...hm? Uglavnom, njihova veza se temelji nekako na "svakome svoje", bilo je tako i kad je on radio i kad nije...dakle, iako on sad ne radi, ona ga nikako i nikada ne pomaže. A kad je njoj trebalo, on je ipak znao uskočiti. Njegova bolest bi mogla potrajati, možda duže neće moći redovno raditi, možda hoće....možda ona ne želi nekog uzdržavati.... Zanima me vaše mišljenje. Prije svega o tome kako netko može doći do takve love, a partnera, kvragu, niti na pizzu odvesti?!
U današnje vrijeme je sigurnija stvar imati stan ili novac na štednji od kojeg se ubire kamata nego ikakvog partnera.A zašto? Zato što prvo dvoje ostaje na svom mjestu,a partner se bez pol beda okrene i ode...jer se zaljubio,jel mu je dosadilo,jer je smrtno bolestan pa će umrijet itd...
što onda logički navodi da se bolje oslonit na materijalnu stvar nego na ijednog čovjeka..
Nije to ko Boran i Sila pa da ga u*iješ jer se predomislio

Quote:
zabogi kaže: Pogledaj post
uvjek kad od nekog dobijem lovu(od rodbine,na kladini,na kartama,ubiti uvjek kad bez čekića dođem do love,taj novac rasipam i bezveze trošim jer znam da sam ga dobio bez rada.

a novac koji pošteno zaradim svojom rukom e..to je druga stvar,trošim ga korisno,samo za potrebno i škrtarim na taj način,tad se ne rasipam.
Nije to ništa čudno,ljudi koji novac stječu radom i dobiju još nešta na poklon obično to poklonjeno utuku u gluposti,jer dobiveno gledaju pod "kako došlo-tako ošlo",dok oni kojima je to dobiveno sve na raspolaganju obično znaju i sa time jako racionalno jer im simbolizira egzistenciju,tj. preživljavanje ...
Ja sam naprimjer na svakom poslu koji mi je bio mrzak štedila maksimalno (i to zato što sam taj rad shvaćala u neku ruku kao osobno žrtvovanje),a na poslovima gdje mi je bilo lagodno i laganini,tu ne bi spremila ni lipe...
A što je još bolje,primjetila sam da to tako obično i funkcionira s većinom ljudi -dok se ne opamete..

Zadnje uređivanje Lyte-as-a-rock : 28.01.2013. at 13:36.
Lyte-as-a-rock is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.01.2013., 13:33   #58
Ovo sto vi navodite kao primjere skrtosti je meni smijesno. Ja znam jednu osobu koja recimo ne pali svijetla u stanu ako bas ne mora, takodje pali samo jedno svjetlo, ne daj Boze da 2 svijetla gore. TV ne gleda skoro nikad po danu, vec samo navece, sve kako bi ustedjela na struji. Tako isto i sa ostalim racunima. Vodu cuva kao oci u glavi, proizvode kupuje iskljucivo najjeftinije moguce, bez obzira na kvalitetu, a o poklonima za druge ne treba ni pricati, jednostavno ne moze dozvoliti sebi da nekom nesto kupi, a ako bas bas mora, to je najjeftinije. Naravno gleda s druge strane samo da dobije od nekoga nesto. Ne stedi dakle samo na drugima nego i na sebi, na svakom koraku. Nije imucna, ali nije nije ni siromasna. Koliko znam ne skuplja novce nizasta nego jednostavno ne moze preci preko toga da nesto potrosi ako bas ne mora, ali nije samo u pitanju novac. Sto kupi za te pare, gleda da iskoristi 100%, ne daj Boze da nesto baci. Tako da mislim da tu nije u pitanju samo skrtost, to je cini mi se vise od toga.
dzoni dzins is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.01.2013., 13:43   #59
Quote:
dzoni dzins kaže: Pogledaj post
Ovo sto vi navodite kao primjere skrtosti je meni smijesno. Ja znam jednu osobu koja recimo ne pali svijetla u stanu ako bas ne mora, takodje pali samo jedno svjetlo, ne daj Boze da 2 svijetla gore. TV ne gleda skoro nikad po danu, vec samo navece, sve kako bi ustedjela na struji. Tako isto i sa ostalim racunima. Vodu cuva kao oci u glavi, proizvode kupuje iskljucivo najjeftinije moguce, bez obzira na kvalitetu, a o poklonima za druge ne treba ni pricati, jednostavno ne moze dozvoliti sebi da nekom nesto kupi, a ako bas bas mora, to je najjeftinije. Naravno gleda s druge strane samo da dobije od nekoga nesto.
Nadam se da takva osoba nema ukućane,ili još gore malu djecu jer takvo ponašanje bi se trebalo uvrstit u zlostavljanje..
Zamislite npr. da dijete u zimi natjera da uči kraj svijeće u pet popodne samo da uštedi na struji ili stavi grijanje na minimum i zabrani djetetu da popije sok na razrjeđivanje (i to neki najjeftiniji),jer se troši voda..
Lyte-as-a-rock is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.01.2013., 13:49   #60
Quote:
dead-as-a-rock kaže: Pogledaj post
Nadam se da takva osoba nema ukućane,ili još gore malu djecu jer takvo ponašanje bi se trebalo uvrstit u zlostavljanje..
Zamislite npr. da dijete u zimi natjera da uči kraj svijeće u pet popodne samo da uštedi na struji ili stavi grijanje na minimum i zabrani djetetu da popije sok na razrjeđivanje (i to neki najjeftiniji),jer se troši voda..
Djecu nema ali ukucane ima, i znam da svi zbog toga imaju velikih problema jer ona insistira na tim stvarima pod svaku cijenu.
dzoni dzins is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 23:36.