Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Zdravlje

Zdravlje Najvažnija stvar na svijetu
Podforumi: Žensko zdravlje, Stomatologija i oralna higijena

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 16.11.2009., 16:07   #1
PET/CT - tumačenje nalaza

Pozdrav...Problemi...Nije mi se dalo pisati pa sam copy/paste temu od buraza s drugog foruma...Zanemarite pravopisne pogreske i ako znate kako pomozite...


PET/CT nalaz-molim za pomoc
Prije svega pozdrav svima-obzirom da mi mama ima karcinom s metastazama..molim za pomoc oko isčitavanja istoga te prijedloga za lijecenje ,tableta,ampula,alternativnog lijecenja--ma svega sto bi moglo pomoci-dakle--imala je tumor na zdjelici koji je operiran pred dvije godine ali tad ga lijecnici nisu ocistili u potpunosti-vec na otpusnom pismu napisali da je ostalo nesto zaostataka,dakle tad jos nije bilo metastaza-kao terapije napisano je kontrola-prvo svakih 3mj,pa,6 pa god dana..bez ikakvih lijekova,kemoterapije,zracenja-dakle ništa!?u tom vremenu se mama zalila na bolove ali sve je to kao normalno i potjece od oziljka..da bi bili problemi sa mokrenjem-doktor prepise antibiotik,koji se pokazalo da nije imao smisla jer po nalazu urina nije bilo bakterija,da bi kreenuli raznorazni problemi i doktori uopce nisu posumnjali u da taj tumor koji ga oni nisu u potpunosti odstranili da raste..tak nakon par mjeseci inzistiranja napravljen je ct koji je pokazao da je tumor narastao te da na jetri postoje zarisne lezije-te je bila preporuka da se ide na operaciju sto je i dogovoreno-no u medjuvremenu radimo..PET/ct koji je pokazao metastaze i doktor kaze da operacija ne dolazi u obzir vec prvo kemoterapije-e sad-trebam pomoc oko isčitavanja samog PET/ct nalaza kao i sve moguce prijedloge koji bi mogli pomoc u poboljšanju stanja-Nalaz glasi ovako:U podruciju vrata,ramenog obruča i paravertebralno obostrano(muskulature i masnog tkiva)registrira se nešto intezivnije nakupljanje FDG-a,SUVmax=2.9 U podruciju lijeveaksile pojacan metabolizam u dva limfna čvora,SUVmax=1.7 u podruciju jetrevidljive dvije intezivne patološke nakupine FDG-A U V segmentu,veca vel 30mm rubno intezivna,centralno hladna SUVmax 4,4 a manja vel oko 6mm SUV max =3.2 U podruciju donjeg dijela m.rektusa vidljive dvije intezivne nakupine koje odgovaraju infiltratima u mišicu vel 8mm SUVmax=3.4 i kaudalije vel 19mm,SUVmax 3.6 U podruciju multiplih regija skeleta intezivne fokalne nakupine FDG-a,dominira nalaz u proksimalnom dijelu lijevog femura,SUVmax=5.0 a patološki metabolizam u osteoličkim lezijama crijevne kosti desno SI desno i lijevo SUVmax=3.2 U regiji zdjelice patološki metabolizam u konglomeratima uvecanih ilijačnih čvorova desno SUVmax=4.2-5.7 U području tvorbe zdjelice opisane CT-om koja neposredno prileži uz mokracni mjehur vidljivo intezivno nakupljanje FDG-a,multiple fokalne nekupine koje konfluiraju a bez patološkog metabolizma neposredno uz mokracni mj. SUVmax=5.4 U području kolona izrazenije u dijelu ileocekalne regije registrira se nešto intezivnije nakupljanje FDG-a, koje je još u granicama fiziološke akumulacije SUVmax=4.9 -ZAKLJUCAK DOKTORA: Stanje nakon uteroadneksktomije recidivne tm tvorme desno u maloj zdjelici gdje se sada CT-om vidi tumorska tvorba koja medijalnim dijelom inflitra susjednu stjenku mokracnog mjehura uz patološki metabolizam FDG-a u tvorbi,nalaz ukazuje na aktivnu malignu proliferaciju(recidiv?) Limfonodozni konglomerat desno uz vanjsku ilijakalnu vaskulaturu intezivnog patološkog metabolizma FDG-a,nalaz ukazuje na sekundarizam Intrahepatalno vidljive CT-om dvije lezije u V segmentu koje su i intezivnog metabolizma FDG-a a nalaz ukazuje na sekundarizam a bez fokalnih patoloških nakupina u preostalom parenhimu jetre bez vidljivih morfoloških lezija uz napomenu da iz tehničkih razloga nije primjenjen i.v kontrast Nodozni inflitrat desnog m rektusa abd uz intezivan metabolizam FDG-a koji ukazuje na maligne promjene a takodjer jos jedna sitna fokalna lezija iznad opisane nalaz ukazuje na sekundarizam NA vanjskom gornjem kvadrantu lijeve dojke koji je intezivnog metabolizma FDG-a temeljito suspektne maligne promjene preporuča se mamografija u podruciju lijeve aksile vidljiva i dva limfna cvora pojačanog metabolizma koji je otvorene etiologije - Ostelitičke lezije desne ilijačne kosti i proksimalne dijafize lijevog femura uz intenzivan patološki metabolizam FDG-a NALAZ UKAZUJE NA SEKUNDARIZAM A DISKRETNA PATOLOŠKA NAKUPINA U REGIJI SI ZGLOBA SUSPEKTAN SEKUNDARIZAM --Intrapulmonalno CT-om suspektna sitnodularna diseminacija bez patološkog metabolizma -preporuca se daljnje pracenje -U oatalim dijelovima tijela ne registrira se patološka akumulacija FDG -a koja bi u ovom casu ukazivala na metabolički aktivnu ili proširenu malignu bolest . MOLIM ZA POJAŠNJENJE OVIH NALAZA TE O SVIM MOGUCIM OPCIJAMA ZA POMOC-PRVA KEMOTERAPIJA SLIJEDI IDUCI TJEDAN A ONO STO PRIMJETIM JE DA JE MAMA RAPIDNO PALA U PROTEKLIH 20 DANA IZGUBILA JE NEKIH 8-10KG -
fra Miki is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.11.2009., 19:27   #2
Uh, žao mi je, ali nalaz pokazuje recidiv, odnosno dosta veliku proširenost bolesti. Držite se.

U principu ovaj izraz sekundarizam znači metastaza.
lahor is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.11.2009., 14:07   #3
javi se na ovaj topic:

https://www.forum.hr/showthread.php?t=188904

tu su ljudi koji imaju slicnu situaciju i moci ce ti dati koristan savjet, uglavnom sto se tice konvencionalne medicine.

Moj suprug ima los PET/CT vec dvije godine, ali daleko od ovoga sto ti pises. Nazalost, nalaz tvoje mame je jako los i cini se da je prosirenost metastaza velika. Inace, ako pogledas samu snimku koju ste dobili uz nalaz, lokaciju mozebitnih metastaza mozes uociti u vidu svjetlecih tockica.

Ono sto ti ja iz osobnog iskustva mogu reci je da PET/CT moze imati i lazno pozitivnih nalaza - mi smo ih imali preko nekoliko u zadnje dvije godine, ali s druge strane isto tako stoji cinjenica da je u vecini slucajeva u pravu i da je dosta precizan. Nikako ne mozete znati sto je na stvari dok se ne obavi operacija i ne provede patohistoloska analiza. U svakom slucaju je to najbolja dijagnostika trenutno u RH sto se malignih bolesti tice.

Ja ti isto tako mogu reci da se moj suprug lijeci iskljucivo alternativno, buduci da za njegov oblik raka i ne postoji konvencionalan nacin. On se konkretno okrenuo makrobiotici i losim nalazima i crnim prognozama usprkos, jos je tu, bez ikakvih simptoma i poteskoca. Izgleda bolje nego ikad, bavi se sportom i nitko mi ne vjeruje da ima tako tesku bolest.

Do kada ce biti takvo stanje - ne znam. Ali zahvalna sam za svaki dan. Pred dvije godine su mu davali maksimalno 6 mjeseci, eto vec je za 4 puta nadmasio te prognoze.. Bez kemoterapije i zracenja, uz nekoliko velikih operacija tijekom kojih nije uklonjen sav tumor.

Sretno i hrabro!
Dandelion_seed is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.01.2010., 01:50   #4
Imam za a vas jedno vazno pitanje.
Otac mi boluje od Tumora gliobastoma multiforme na mozgu, operisan je primio je hemoterapiju i bio je i na zracenju.Sada je uradjena Magnetna rezonanca MRI mozga.Dobili smo rezultate i neznamo tumaciti. Da li bi mogao objasniti sta znaci sledeca recenica:

"Nalaz u celini ukazuje kako na recidiv tumor (multicentricni) tako i na opsezne postiradijacione sekvele."
szakacs is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.01.2010., 03:45   #5
u biti, nalaz nije dobar, tumor se povratio i to na više mjesta te ima i očito neke promjene zbog samog zračenja.

drž te se, teška su vremena, ali treba biti jak

sretno, ako imate kakvih pitanja, slobodno pm il tu...
__________________
dežurni doktor
ante dumbledore is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.01.2010., 18:42   #6
Quote:
ante dumbledore kaže: Pogledaj post
u biti, nalaz nije dobar, tumor se povratio i to na više mjesta te ima i očito neke promjene zbog samog zračenja.

drž te se, teška su vremena, ali treba biti jak

sretno, ako imate kakvih pitanja, slobodno pm il tu...

Ovo sto cu pisati je zadnja otpusna lista sa MRI-om mozga:
" Pacijent je operisan u ovoj klinici 3. marta 2009 godine zbog multiformnog gliobastoma parijetalno paraventrikularno duboko desno.Postoperativno zaostala teska levostrana hemipareza brahiocefalicnog tipa.Nakon opeacije sprovedena je zracna terapija u Sremskoj Kamenici tokom koje je konkomitantno primao Temozolomid.Posle zracne terapije primio jos 6 kura HT Temozolomida u prosecnoj dozi od 150m/m2 povrisine tela.Jula meseca 2009 radjena kontrola MRI mozga koja je pokazala postojanje opseznih postiradijacionih promena,ali i suspektan recidiv procesa paraventrikularno desno.Levostrana hemipareza se oporavila samo do mogucnosti samostalnog hoda,ruka i dalje tesko pokretna,govor normalan.Sada je pacijent ponovo hospitalizovan radi kontrole MRI.
Pri prijemu na neurohirurgiju pacijent svestan,aktivno pokretan,psihicki neupadljiv,a u neuroloskom nalazu prisutna stara levostrana hemipareza tezeg stepena,hod uz pomoc drugog lica sa cirkumdukcijom leve noge,leva ruka tesko pareticna,saka plegicna.
Tokom hospitalizacije uradjena je kontrola MRI mozga-parijetalno u regiji precentralnog girusa i supramarginalnog girusa diferencira se postoperativnim kavum nepravilnog oblika,koji je ispunjen sadrzajem IS likvora.Oko opisanog kavuma vidi se zona povisenog ID i T2W i FLAIR sekcijama (edem) nepravilnog oglika-dimenzija oko 2.5 x 2 x 3.5 cm sa znacima hemoragije (povisen IS u
T1W sekvenciji).Nakon aplikacije kontrastnog sredstva opisana lezija se delom rubno pojacava u IS.Nekoliko lezija istih MR karakteristika samo manjih dimenzija diferencira se oko opisane lezije parijetalno peri i supraventrikularno kao i u telu korpusa kalozuma,ali za razliku os prethodnih sa restriktivnom difuzijom (DWI).Frontalno,temporalno,parijetalno i okcipitalno desno kao i u regiji splenijuma korpusa kalozuma i parijetalno kontralateralno vidi se zona napravilnog oblika poviseno IS u T2W i FLAIR sekvencijama(postiradijacione sekvele i perifokalni edem).Nalaz u celini ukazuje kako na recidiv tumor(multicentricni)tako i na opsezne postiradijacione sekvele.
Poredjenjem sa nalazom MRI iz jula,registruje se samo diskretna progresija navedenih promena.Pacijent se otpusta s tim sto i dalje lecenje neophodno nastaviti u odgovarajucem centru za fizikalnu terapiju i rehabilitaciju."

Hteo bih znati vase misljenje o ovom celokupnom nalazu.
Sta biste preporucili za lecenje?I sta mislite o primeni teorije Rudolfa Breussa 42 dana dijete.Otac mi ima 45 godina i sta biste mogli reci po ovom nalazu,koji je zivotni vek moga oca?
HVALA VAM UNAPRED
szakacs is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.01.2010., 21:01   #7
Quote:
szakacs kaže: Pogledaj post
Ovo sto cu pisati je zadnja otpusna lista sa MRI-om mozga:
" Pacijent je operisan u ovoj klinici 3. marta 2009 godine zbog multiformnog gliobastoma parijetalno paraventrikularno duboko desno.Postoperativno zaostala teska levostrana hemipareza brahiocefalicnog tipa.Nakon opeacije sprovedena je zracna terapija u Sremskoj Kamenici tokom koje je konkomitantno primao Temozolomid.Posle zracne terapije primio jos 6 kura HT Temozolomida u prosecnoj dozi od 150m/m2 povrisine tela.Jula meseca 2009 radjena kontrola MRI mozga koja je pokazala postojanje opseznih postiradijacionih promena,ali i suspektan recidiv procesa paraventrikularno desno.Levostrana hemipareza se oporavila samo do mogucnosti samostalnog hoda,ruka i dalje tesko pokretna,govor normalan.Sada je pacijent ponovo hospitalizovan radi kontrole MRI.
Pri prijemu na neurohirurgiju pacijent svestan,aktivno pokretan,psihicki neupadljiv,a u neuroloskom nalazu prisutna stara levostrana hemipareza tezeg stepena,hod uz pomoc drugog lica sa cirkumdukcijom leve noge,leva ruka tesko pareticna,saka plegicna.
Tokom hospitalizacije uradjena je kontrola MRI mozga-parijetalno u regiji precentralnog girusa i supramarginalnog girusa diferencira se postoperativnim kavum nepravilnog oblika,koji je ispunjen sadrzajem IS likvora.Oko opisanog kavuma vidi se zona povisenog ID i T2W i FLAIR sekcijama (edem) nepravilnog oglika-dimenzija oko 2.5 x 2 x 3.5 cm sa znacima hemoragije (povisen IS u
T1W sekvenciji).Nakon aplikacije kontrastnog sredstva opisana lezija se delom rubno pojacava u IS.Nekoliko lezija istih MR karakteristika samo manjih dimenzija diferencira se oko opisane lezije parijetalno peri i supraventrikularno kao i u telu korpusa kalozuma,ali za razliku os prethodnih sa restriktivnom difuzijom (DWI).Frontalno,temporalno,parijetalno i okcipitalno desno kao i u regiji splenijuma korpusa kalozuma i parijetalno kontralateralno vidi se zona napravilnog oblika poviseno IS u T2W i FLAIR sekvencijama(postiradijacione sekvele i perifokalni edem).Nalaz u celini ukazuje kako na recidiv tumor(multicentricni)tako i na opsezne postiradijacione sekvele.
Poredjenjem sa nalazom MRI iz jula,registruje se samo diskretna progresija navedenih promena.Pacijent se otpusta s tim sto i dalje lecenje neophodno nastaviti u odgovarajucem centru za fizikalnu terapiju i rehabilitaciju."

Hteo bih znati vase misljenje o ovom celokupnom nalazu.
Sta biste preporucili za lecenje?I sta mislite o primeni teorije Rudolfa Breussa 42 dana dijete.Otac mi ima 45 godina i sta biste mogli reci po ovom nalazu,koji je zivotni vek moga oca?
HVALA VAM UNAPRED
Dragi moj, tvoj tata je kao i moja mama "imao peh" pa je u moru svih tumora koji se mogu dobiti na ovome svijetu, dobio onaj koji opada na 0.1% svih, krajnje zloćudan i beznadan u samom startu.
Na žalost, kod tvog tate se bolest razvija "po knjizi". Temodal nije bio preučinkovit.

Ono što se još može pokušati je Avastin, koji se pokazao da ima dobro djelovanje kod glioblastoma. Ne znam kakva je situacija kod vas, ali kod nas taj lijek nije na listi HZZOa za tu bolest, pa ga ljudi moraju sami financirati. Koliko ja znam, firma Roche, koja je proizvođać, odobrava neke donacije i popuste na kupljene doze. Svakako ih kontaktirajte ukoliko se odluči probati s Avastinom. Pitajte njegovog onkologa o toj opciji.

Što se tiče alternative i gladovanja, znam za samo jednu osobu koja je to preživjela i imala neke rezultate, svi ostali (njih jako puno) su umrli u procesu.
Osobno, svoju mamu ne bih na to nikad stavljala, jer je to preagresivan tumor, a metoda je prebrutalna, i ne vjerujem da bi imalo bilo kakve rezultate, osim što bih joj možda ubrzala smrt, u agoniji.
Ne zamarajte se vremenom koje mu preostaje, jer na to vam pitanje nitko ne može dati odgovor. Usredotočite se u kvalitetu njegovog života, osigurajte mu fizikalnu terapiju, pozitivno ozračje u okolini, zdravu hranu, adekvatnu njegu i puno ljubavi i razumijevanja. Ostatak života podjednako ovisi o ovim parametrima kao i o samom lijeku i medicini. Ovo pišem iz vlastitog iskustva.
Posjeti www.zanovidan.hr i logiraj se na forum. Postoji topic o glioblastomu gdje ima još ljudi sa raznim iskustvima.
__________________
Kad je baka ovo izrekla, strahovito jeknu cijela dubrava, prestadoše čari u šumi Striborovoj, jer je baki bila draža njezina nevolja, nego sva sreća ovog svijeta.

Zadnje uređivanje Ivanicapeca : 05.01.2010. at 21:06.
Ivanicapeca is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.02.2010., 21:48   #8
Quote:
ante dumbledore kaže: Pogledaj post
u biti, nalaz nije dobar, tumor se povratio i to na više mjesta te ima i očito neke promjene zbog samog zračenja.

drž te se, teška su vremena, ali treba biti jak

sretno, ako imate kakvih pitanja, slobodno pm il tu...

Zahvaljujem se sto ste mi prosli put pomogli,ali imam jos jedno pitanje za vasz.Da li biste obsirnije objasnili ovo sto cu pisati,to je jedan deo izvestaja lekara:
"CT endokranijuma-heterogena promena tempoparijetalno desno sa kalcifikacijama, perifokalnoi edem lakseg intenziteta bez mas erekta(recidiv tumora)"
Ako mozete odgovorite sto pre.Hvala.
szakacs is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.11.2012., 15:32   #9
Pozdrav, da li mi moze netko objasniti ovaj nalaz PET/CT-a?

Učinjeno je snimanje cijelog tijela do proksimalnih dijelova natkoljenice.
U području lijevog pluća straga i periferno na granici gornjeg i donjeg režnja vidljiva ovalna nodozna lezija veličine oko 7 mm bez izražene patološke akumulacije FDG-a. U području ostalih regija pluća obostrano bez izražene patološke akumulacije FDG-a.
U području parenhima jetre vidljiv difuzno inhomogen metabolizam, ali bez izražene patološke akumulacije FDG-a. U području abdomena vidljiv difuzno nešto intenzivniji inhomogen prikaz crijevnih vijuga, SUV max = 3.6. U području skeleta bez izraženih fokalnih patoloških nakupina FDG-a.

Zaključak:
U području lijevog pluća ovalna nodozna lezija, u ovom času bez izražene patološke akumulacije FDG-a, otvorena etiologija opisanog nalaza, ne može se isključiti niti sekundarizam(regresija metabolizma radi nedavno završene kemoterapije?), potrebno svakako daljnje praćenje ove regije.
U području abdomena mjestimice difuzno blaže pojačan metabolizam u području crijevnih vijuga, ali bez jasno izraženih fokalnih nakupina FDG-a. Nalaz u ovome času ne bi bio karakterističan za ostatnu aktivnu malignu bolest.
U svim ostalim dijelovima 6tijela u ovom času bez , metaboličkih znakova aktivne maligne bolesti. Preporuča se daljnje praćenje u dogovoru sa nadležnim onkologom.

Sto znaci ovaj SUV?Sto znaci sekunarizam? Zpravo,nis ne kuzim sta tu pise.
sljeme3 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.11.2012., 16:04   #10
Quote:
sljeme3 kaže: Pogledaj post
Pozdrav, da li mi moze netko objasniti ovaj nalaz PET/CT-a?

Učinjeno je snimanje cijelog tijela do proksimalnih dijelova natkoljenice.
U području lijevog pluća straga i periferno na granici gornjeg i donjeg režnja vidljiva ovalna nodozna lezija veličine oko 7 mm bez izražene patološke akumulacije FDG-a. U području ostalih regija pluća obostrano bez izražene patološke akumulacije FDG-a.
U području parenhima jetre vidljiv difuzno inhomogen metabolizam, ali bez izražene patološke akumulacije FDG-a. U području abdomena vidljiv difuzno nešto intenzivniji inhomogen prikaz crijevnih vijuga, SUV max = 3.6. U području skeleta bez izraženih fokalnih patoloških nakupina FDG-a.

Zaključak:
U području lijevog pluća ovalna nodozna lezija, u ovom času bez izražene patološke akumulacije FDG-a, otvorena etiologija opisanog nalaza, ne može se isključiti niti sekundarizam(regresija metabolizma radi nedavno završene kemoterapije?), potrebno svakako daljnje praćenje ove regije.
U području abdomena mjestimice difuzno blaže pojačan metabolizam u području crijevnih vijuga, ali bez jasno izraženih fokalnih nakupina FDG-a. Nalaz u ovome času ne bi bio karakterističan za ostatnu aktivnu malignu bolest.
U svim ostalim dijelovima 6tijela u ovom času bez , metaboličkih znakova aktivne maligne bolesti. Preporuča se daljnje praćenje u dogovoru sa nadležnim onkologom.

Sto znaci ovaj SUV?Sto znaci sekunarizam? Zpravo,nis ne kuzim sta tu pise.
Sekundarizam je izraz koji se koristi za opis metastaza. Dakle primarni tumor je recimo na plućima, a sekundarni tumor tj. metastaza tog tumora na plućima može biti negdje drugdje (npr.kosti, jetra)
SUV je standardizirana mjera količine glukoze iz kontrasta kojeg povuče tumor i po tome se određuje stanje tumora.
Ostalo mi stvarno nije jasno što ti nije jasno. Nalaz je napisan da jasnije ne može. Ne znam kako ti drukčije protumačiti napisano osim da se ne pokazuje pogoršanje i da je potrebno daljnje praćenje stanja. Čini se da je PET napravljen možda malo prerano u odnosu na kraj liječenja kemoterapije.
__________________
Kad je baka ovo izrekla, strahovito jeknu cijela dubrava, prestadoše čari u šumi Striborovoj, jer je baki bila draža njezina nevolja, nego sva sreća ovog svijeta.
Ivanicapeca is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.11.2012., 16:16   #11
Quote:
Ivanicapeca kaže: Pogledaj post
Sekundarizam je izraz koji se koristi za opis metastaza. Dakle primarni tumor je recimo na plućima, a sekundarni tumor tj. metastaza tog tumora na plućima može biti negdje drugdje (npr.kosti, jetra)
SUV je standardizirana mjera količine glukoze iz kontrasta kojeg povuče tumor i po tome se određuje stanje tumora.
Ostalo mi stvarno nije jasno što ti nije jasno. Nalaz je napisan da jasnije ne može. Ne znam kako ti drukčije protumačiti napisano osim da se ne pokazuje pogoršanje i da je potrebno daljnje praćenje stanja. Čini se da je PET napravljen možda malo prerano u odnosu na kraj liječenja kemoterapije.
Mama je operirala rak zeluca i kemoterapija je zavrsila u 9mj.
Ona je zabrinuta zbog te lezije,sto tocno znaci ta lezija?Sve u svemu,nalaz kaze da nema nigdje metastaza?
sljeme3 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.11.2012., 18:10   #12
Quote:
sljeme3 kaže: Pogledaj post
Mama je operirala rak zeluca i kemoterapija je zavrsila u 9mj.
Ona je zabrinuta zbog te lezije,sto tocno znaci ta lezija?Sve u svemu,nalaz kaze da nema nigdje metastaza?
Ne može ti nitko točno reći što znači ta lezija (osim patologa ako se taj dio izreže).
Ono što se može je na osnovi karakteristika lezije na pojedinim pretragama reći što je najvjerojatnije, a što manje vjerojatno.
Po ovome nalazu vjerojatnije je da je ožiljak, ali ne mogu biti ni sigurni da nije metastaza.
Taj nalaz treba interpretirati u skladu sa kliničkim stanjem pacijenta, ostalim pretragama, nalazima, pprovedenom terapijom te osobito ranijim CT ili PET/CT nalazima.
Gerta is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.11.2012., 00:03   #13
sljeme pokušaj ovaj nalaz shvatiti i prihvatiti sa zadrškom, jer on je informativnog karaktera. Iako je aparat vrlo precizan, u mnogočemu ovisi i o onome koji interpretira nalaz te o usporedbi sa prethodnim nalazima. Ništa osim PHD analize nije 100% mjerodavno da bi mogli bez sumnje tvrditi kako nešto je ili nije. Zato će se stanje strogo i dalje pratiti i kroz druge pretrage pa i novi PET-CT u dogledno vrijeme. Najbitnije je da je stvar pod kontrolom i da nije došlo do nekog očitijeg pogoršanja. Mislim da ipak postoji pozitivan odaziv na terapiju. Samo neka mama bude što mirnija i sigurnija u sebe. Ovakvi nalazi su svakodnevnica onkoloških pacijenata i dolaze u paketu s dijagnozom, vječna dvojba i neizvjesnost.
__________________
Kad je baka ovo izrekla, strahovito jeknu cijela dubrava, prestadoše čari u šumi Striborovoj, jer je baki bila draža njezina nevolja, nego sva sreća ovog svijeta.
Ivanicapeca is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.01.2013., 14:09   #14
Molim vas pomozite mi!

Moja mama je imala zapaljenje pluca i skener joj je dao 3 mogucnosti:
1.Inflamatorna i neresorbovana postnflamatorna promena.
2.Segmentna atelektaza ali diff.dg.
3.Neoplazma sa perifookanom reakcijom.
Molim vas objasnite mi sta sve to znaci i sta moja mama dalje da radi.?!
Unapred sam zahvalan.
l4z1nj0o is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.01.2013., 19:02   #15
Quote:
l4z1nj0o kaže: Pogledaj post
Moja mama je imala zapaljenje pluca i skener joj je dao 3 mogucnosti:
1.Inflamatorna i neresorbovana postnflamatorna promena.
2.Segmentna atelektaza ali diff.dg.
3.Neoplazma sa perifookanom reakcijom.
Molim vas objasnite mi sta sve to znaci i sta moja mama dalje da radi.?!
Unapred sam zahvalan.
1. Neresorbirana (to znači da tijelo još nije samo razgradilo) promjena na tkivu nastala kao posljedica preboljene upale

2. Označava nedostatak zraka u plućima tj. alveolama sa istovremenim smanjenjem zapremine zahvaćenog dijela pluća. Alveole su kolabrirale. E sad treba vidjeti što je uzrok tome.

3. Neoplazma je drugi naziv za malignu bolest ili rak, na žalost. Da bi se stvar potvrdila ili odbacila, potrebno je napraviti pretragu bronhoskopija pri kojoj će sa sumnjivog mjesta biti uzet mali uzorak tkiva koji će se analizirati i dati konkretniji rezultat.
Osim toga vjerojatno će biti potrebno još neke pretrage tipa spirometrija npr.
__________________
Kad je baka ovo izrekla, strahovito jeknu cijela dubrava, prestadoše čari u šumi Striborovoj, jer je baki bila draža njezina nevolja, nego sva sreća ovog svijeta.

Zadnje uređivanje Ivanicapeca : 13.01.2013. at 19:10.
Ivanicapeca is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2013., 10:57   #16
Quote:
Ivanicapeca kaže: Pogledaj post
1. Neresorbirana (to znači da tijelo još nije samo razgradilo) promjena na tkivu nastala kao posljedica preboljene upale

2. Označava nedostatak zraka u plućima tj. alveolama sa istovremenim smanjenjem zapremine zahvaćenog dijela pluća. Alveole su kolabrirale. E sad treba vidjeti što je uzrok tome.

3. Neoplazma je drugi naziv za malignu bolest ili rak, na žalost. Da bi se stvar potvrdila ili odbacila, potrebno je napraviti pretragu bronhoskopija pri kojoj će sa sumnjivog mjesta biti uzet mali uzorak tkiva koji će se analizirati i dati konkretniji rezultat.
Osim toga vjerojatno će biti potrebno još neke pretrage tipa spirometrija npr.
Hvala vam puno.
l4z1nj0o is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.03.2013., 14:38   #17
Neznam gdje da drugdje postam, pa se nadam da nećete zamjeriti. Naime, prijatelj je dobio nalaz sa PET/CT-a i kaže sljedeće:
"U području retroperotonealne limfadenopatije nema patološkog metabolizma glukoze koji bi jasno ukazivao na aktivnost maligne bolesti. Ne uočava se niti patološki metabolizam u ostalim limfnim bazenima, kao niti u slezeni, odnosno koštanoj moždini.
No radi izražene limfadenopatije preporuča se daljnja evaluacija čvorova, PHD (moguće da se radi i o low grade limfomu, tj. s niskom utilizacijom glukoze u ostalim dijelovima tijela nije se prikazalo metaboličke aktivnosti glukoze koja bi ukazivala na aktivnu malignu bolest).
- To piše pod zaključak, po tijelu ima natečene sve limfne čvorove, stoji u nalazu kolike su veličine i prikaz na slikama; e sad, njegova je baka imala leukemiju, a on je prošle godine naglo obolio od embolije pluća i tad je sve krenulo nizbrdo...s tim da su liječnici u općoj bolnici VŽ tvrdili dva mjeseca da mu nije ništa, poslali ga kući i rekli da pije andol i lupocet, u međuvremenu je tromboza zahvatila nogu i na štakama je...na svoju ruku su dalje išli na pretrage, jer naravno, njemu nije dobro
__________________
TheChloee's everyday
TheChloee's is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.03.2013., 06:23   #18
Obzirom na premještanje posta ponovno - što je vaše pitanje?
yedwy is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.04.2013., 11:29   #19
Poštovani, molim Vas da mi netko kaže što ovo sve znači tata mi je išao na PET/CT i slijedeće piše u zaključku nalaza:
" Patološki metabolizam glukoze u gore opisanim lezijama u jetri, koje nisu bile vidljive na prethodnom PET/CT nalazu iz prosinca 2010. godine, a koje u usporedbi s ranijim CT nalazom iz travnja 2012. godine pokazuje progresiju veličine, ukazuje na sekundarizme.

Patološki metabolizam glukoze u lobuliranoj tvorbi u području jezgre desnog donjeg plućnog režnja paramedijastinalno, uz bronhovaskularni rasplet, te u leziji u donjem režnju lijevog pluća, što također nije bilo prikazano na ranijem PET/CT nalazu, a u usporedbi s ranijim CT nalazom je vidljiva progresija veličine, također upućuje na sekunarizme.

Pojačani metabolizam glukoze registrira se u malo većem limfnom čvoru na vratu desno u regiji II, iza angulusa mendibidule, malo izraženiji u usporedbi s ranijim nalazom, otvorene etiologije, preporuča se učiniti UZV pregled s ciljanom citološkom punkcijom.

Nekoliko fokusa nešto jače metaboličke aktivnosti registriraju se u gore navedenim pojedinim dijelovima skeleta, bez adekvatnog patomorfološkog supstrata na CT-u, u ovom trenutku otvorene etiologije, preporuča se daljnje praćenje, scintigrafija skeleta."
confused25 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.04.2013., 12:13   #20
Quote:
confused25 kaže: Pogledaj post
Poštovani, molim Vas da mi netko kaže što ovo sve znači tata mi je išao na PET/CT i slijedeće piše u zaključku nalaza:
" Patološki metabolizam glukoze u gore opisanim lezijama u jetri, koje nisu bile vidljive na prethodnom PET/CT nalazu iz prosinca 2010. godine, a koje u usporedbi s ranijim CT nalazom iz travnja 2012. godine pokazuje progresiju veličine, ukazuje na sekundarizme.

Patološki metabolizam glukoze u lobuliranoj tvorbi u području jezgre desnog donjeg plućnog režnja paramedijastinalno, uz bronhovaskularni rasplet, te u leziji u donjem režnju lijevog pluća, što također nije bilo prikazano na ranijem PET/CT nalazu, a u usporedbi s ranijim CT nalazom je vidljiva progresija veličine, također upućuje na sekunarizme.

Pojačani metabolizam glukoze registrira se u malo većem limfnom čvoru na vratu desno u regiji II, iza angulusa mendibidule, malo izraženiji u usporedbi s ranijim nalazom, otvorene etiologije, preporuča se učiniti UZV pregled s ciljanom citološkom punkcijom.

Nekoliko fokusa nešto jače metaboličke aktivnosti registriraju se u gore navedenim pojedinim dijelovima skeleta, bez adekvatnog patomorfološkog supstrata na CT-u, u ovom trenutku otvorene etiologije, preporuča se daljnje praćenje, scintigrafija skeleta."
Razlog odlaksa na PET/CT tj. dijagnoze?,terapija?,drzgi nalazi?dob?.
hrvoje dr. is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 17:46.