Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Poduzetništvo, računovodstvo i porezi Pokrećemo poduzetništvo u Hrvatskoj - za računovođe i one koji ih trebaju

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 10.01.2014., 08:57   #641
Quote:
unicom kaže: Pogledaj post
Radi se o izmjeni pravilnika- nn 160/13
bravo za njih... jel znas clanak mozda...

sta sad da radim sa PN iz 12 mjeseca koji su isplaceni u ovoj godini??' da ih prikazujem ili ne posto ide po obracunu
__________________
FORZA MILAN FINO ALLA MORTE!!! - Gennaro Ivan Gattuso
rossonero_Zg is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.01.2014., 11:03   #642
Isplata neto prije doprinosa

Svi se pitamo jel može isplata neto plaće prije doprinosa. Nazvala sam savjetnike RRiF-a, javio se savjetnik Šime Guzić i ja ga pitam, 'Samo da potvrdim, po novom se ne može isplaćivat neto prije doprinosa, zar ne?' On meni zašto ne bi moglo? Ja kažem zbog obrasca JOPPD, kako ću prikazat dvije isplate, neće mi datumi odgovarat. On kaže ovako: kad ide isplata neto plaće, radi se JOPPD obrazac s brojem vezanim uz datum isplate neto plaće. U tom trenutku se napravilo zaduženje u poreznoj za doprinose. Ja pitam kako ću onda stavit u poziv na broj doprinosa šifru JOPPD obrasca, neće mi odgovarat s datumom plaćanja. On kaže da stavim broj JOPPD obrasca koji je bio kad sam ga predala (kao nekad RSm ID) i da nema veze što nije datum na virmanu vezan za šifru JOPPD obrasca na virmanu. Dakle ide jedan JOPPD poreznoj i to u trenutku isplate neto plaće a doprinosi kad budu. Jel još netko čuo za ovo? On kaže da se ništa nije promjenilo s ovim obrascem! Jel još netko zvao i pitao i dobio ovakvu informaciju?
ivana.surya is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.01.2014., 11:25   #643
molim pomoć.

da li komplikacije u trudnoči idu na šifre - prilog 2. šifra 5201. prilog 3. šifra 0
buli6 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.01.2014., 11:39   #644
Quote:
ivana.surya kaže: Pogledaj post
Svi se pitamo jel može isplata neto plaće prije doprinosa. Nazvala sam savjetnike RRiF-a, javio se savjetnik Šime Guzić i ja ga pitam, 'Samo da potvrdim, po novom se ne može isplaćivat neto prije doprinosa, zar ne?' On meni zašto ne bi moglo? Ja kažem zbog obrasca JOPPD, kako ću prikazat dvije isplate, neće mi datumi odgovarat. On kaže ovako: kad ide isplata neto plaće, radi se JOPPD obrazac s brojem vezanim uz datum isplate neto plaće. U tom trenutku se napravilo zaduženje u poreznoj za doprinose. Ja pitam kako ću onda stavit u poziv na broj doprinosa šifru JOPPD obrasca, neće mi odgovarat s datumom plaćanja. On kaže da stavim broj JOPPD obrasca koji je bio kad sam ga predala (kao nekad RSm ID) i da nema veze što nije datum na virmanu vezan za šifru JOPPD obrasca na virmanu. Dakle ide jedan JOPPD poreznoj i to u trenutku isplate neto plaće a doprinosi kad budu. Jel još netko čuo za ovo? On kaže da se ništa nije promjenilo s ovim obrascem! Jel još netko zvao i pitao i dobio ovakvu informaciju?
Ovo je jako dobra informacija pogotovo od nekog toliko "potkovanog" i "napuhanog" kao što je Šime Guzić...

S istim pitanjem sam ja htio nazvat RRIF ali gospoda su zauzeta cijela dva tjedna... kad god nazovem, svi savjetnici su zauzeti...

Samo da ne počnu lupat kazne, jer ovaj Linić sa svojom olujom u glavi niš dobrog ne obećava... ima jako puno toga nedorečenog što se tiče JOPPD-a, a svaku nedorečenost vidim kao opravdanje da se naplati kazna... kome? nama malima naravno jer se velike ne dira...
VTi underhood is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.01.2014., 11:51   #645
Quote:
ivana.surya kaže: Pogledaj post
Svi se pitamo jel može isplata neto plaće prije doprinosa. Nazvala sam savjetnike RRiF-a, javio se savjetnik Šime Guzić i ja ga pitam, 'Samo da potvrdim, po novom se ne može isplaćivat neto prije doprinosa, zar ne?' On meni zašto ne bi moglo? Ja kažem zbog obrasca JOPPD, kako ću prikazat dvije isplate, neće mi datumi odgovarat. On kaže ovako: kad ide isplata neto plaće, radi se JOPPD obrazac s brojem vezanim uz datum isplate neto plaće. U tom trenutku se napravilo zaduženje u poreznoj za doprinose. Ja pitam kako ću onda stavit u poziv na broj doprinosa šifru JOPPD obrasca, neće mi odgovarat s datumom plaćanja. On kaže da stavim broj JOPPD obrasca koji je bio kad sam ga predala (kao nekad RSm ID) i da nema veze što nije datum na virmanu vezan za šifru JOPPD obrasca na virmanu. Dakle ide jedan JOPPD poreznoj i to u trenutku isplate neto plaće a doprinosi kad budu. Jel još netko čuo za ovo? On kaže da se ništa nije promjenilo s ovim obrascem! Jel još netko zvao i pitao i dobio ovakvu informaciju?

ovako sam i mislila da bi bilo ispravno , ali oni kojima sam ponudila metodu nisu bili zadovoljni
jer, mali "problem" s ovakvim postupanjem je da će porezna zaduživati obvezu za doprinose sa danom isplate neto plaće , (tada obveza i po zakonu nastaje, s te strane je u redu) pa ako npr. platiš neto 10.01.14., a doprinose 31.01.14. - automatski imaš i obračun kamata za kašnjenje u plaćanju od 10.01. do 31.01. ..pa to treba uštimavati , a kamate na mio II i u joppd unositi

lakše je platiti ranije doprinose pa onda neto, ili sve istovremeno
knjiza is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.01.2014., 12:02   #646
Quote:
knjiza kaže: Pogledaj post
ovako sam i mislila da bi bilo ispravno , ali oni kojima sam ponudila metodu nisu bili zadovoljni
jer, mali "problem" s ovakvim postupanjem je da će porezna zaduživati obvezu za doprinose sa danom isplate neto plaće , (tada obveza i po zakonu nastaje, s te strane je u redu) pa ako npr. platiš neto 10.01.14., a doprinose 31.01.14. - automatski imaš i obračun kamata za kašnjenje u plaćanju od 10.01. do 31.01. ..pa to treba uštimavati , a kamate na mio II i u joppd unositi

lakše je platiti ranije doprinose pa onda neto, ili sve istovremeno
Jel se može preko e-porezne vidjeti iznos kamata na PPK i samo ih upisat u obrazac? Nemojte se čudit ako pitam blesava pitanja, nisam uopće išla na seminare i proučavala priručnike, doma sam s petomjesečno bebom pa se educiram preko interneta, iz RRiF-a i foruma
ivana.surya is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.01.2014., 12:17   #647
Imam primjer firme koja ima 4 neispl. plaće i ID-ovi predavani kao da je sve plaćeno. E sad, na seminaru postavljamo pitanje što u tom slučaju..odgovovor da se ne ispravlja stare ID-ove, nego iduću JOPPD preda ispravno (neisplata plaće) E SAD...:
1. Što činiti s obrascem kad dođe do isplate neto s doprinosima ako su na ID već prijavljeno kao da je plaćeno!!?
klara6 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.01.2014., 12:20   #648
Ni jučer ni danas ne mogu poslat ID obrazac za 12 mj. jer ne mogu kliknut na ociju "uvezi" na stranici e-porezne. JOPPD obrazac sam poslao bez problema klikom na opciju "dostavi datoteku".
Problemčići, problemčići...
MAKI28 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.01.2014., 12:22   #649
Quote:
knjiza kaže: Pogledaj post
ovako sam i mislila da bi bilo ispravno , ali oni kojima sam ponudila metodu nisu bili zadovoljni
jer, mali "problem" s ovakvim postupanjem je da će porezna zaduživati obvezu za doprinose sa danom isplate neto plaće , (tada obveza i po zakonu nastaje, s te strane je u redu) pa ako npr. platiš neto 10.01.14., a doprinose 31.01.14. - automatski imaš i obračun kamata za kašnjenje u plaćanju od 10.01. do 31.01. ..pa to treba uštimavati , a kamate na mio II i u joppd unositi

lakše je platiti ranije doprinose pa onda neto, ili sve istovremeno
isplata neta prije doprinosa je svakako prekršaj.
Pa kad si već u prekršaju a vezano za savjet Guzića, nje li onda pametnije platiti netto nevezano za joppd a joppd predavati s isplatom doprinosa?
Gilda. is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.01.2014., 12:22   #650
Quote:
cvajerica kaže: Pogledaj post
pozdrav svima! da li netko ima da isplaćuje plaću zadnji dan u mjesecu za mjesec? npr. 31.01.2014. za 1.mjesec, koje su onda šifre predaje joppd-a? isto kao i da je plaća+doprinosi+porez?? npr. za 1.mjesec, isplaćeno sve 08.02.2014. ? unaprijed puno hvala
itko? zovem savjetnike, stalno zauzeto....
hvala vam
cvajerica is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.01.2014., 12:29   #651
Quote:
klara6 kaže: Pogledaj post
Imam primjer firme koja ima 4 neispl. plaće i ID-ovi predavani kao da je sve plaćeno. E sad, na seminaru postavljamo pitanje što u tom slučaju..odgovovor da se ne ispravlja stare ID-ove, nego iduću JOPPD preda ispravno (neisplata plaće) E SAD...:
1. Što činiti s obrascem kad dođe do isplate neto s doprinosima ako su na ID već prijavljeno kao da je plaćeno!!?


Ja sam jučer imao takav problem.
Znači, ukoliko su plaće neisplaćene, a u ID-ovi su predani kao da je sve plaćeno tada nećeš niti raditi JOPPD obrazac prilikom njihovih isplata u ovoj godini već ćeš doprinose poreze i prirez ispplatiti po starim pozivima na broj i s oznakam RS obrasca od određenog mjeseca na koji se doprinos, porez i prirez odnose.
MAKI28 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.01.2014., 12:36   #652
Quote:
cvajerica kaže: Pogledaj post
itko? zovem savjetnike, stalno zauzeto....
hvala vam


MORA biti isto.
MAKI28 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.01.2014., 12:47   #653
Quote:
MAKI28 kaže: Pogledaj post
Ja sam jučer imao takav problem.
Hvala, hvala, hvala!!!:
klara6 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.01.2014., 12:59   #654
Quote:
unicom kaže: Pogledaj post
Pretpostavka je da vlasnik nece tuziti sam sebe zbog neisplate place, to je njegova odluka jer je u biti isplacuje sam sebi. Tako da za ovo drugo nisam sigurna.

I da, njihov savjet je da firme koje imaju, recimo, servisne usluge, vozaci kamiona koji obavljaju prijevoz, grad. firme, i sl., ne ispunjavaju putne naloge, to je zapravo rad na terenu , ako je, naravno, to dalje od 30 km od sjedista firme ili izdvojene poslovne jedinice, da se ide na terenski dodatak. U tom slucaju kroz JOPPD ide samo terenski dodatak od 170, 00 kn.

Ja to nemam, ali, eto, mozda ce nekome dobro doci informacija,
ja to imam, ali šta ako ja ne obračunavam terenski dodatak; da li sam ga dužna obračunavati (radi se o obrtniku, nismo vezani nikakvim kolektivnim ugovorom)?

Quote:
devilgirl kaže: Pogledaj post
Čisto ako nekog zanima i susretne se sa istim problemom ikad u budućnosti, samo treba windows na hr jezik stavit i onu opciju za unicode isto na hr ...jer kad sejvaš obrazac unutra ne prepozna sve znakove hr jezika i desi se belaj

case
ok, nemojte se smijati ali kako znam da li je moj win7 stavljen na hr, i ako nije kako da to napravim? isto pitanje i za tu opciju unicode...
vejanka is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.01.2014., 13:14   #655
Quote:
knjiza kaže: Pogledaj post
lakše je platiti ranije doprinose pa onda neto, ili sve istovremeno
I ja sam također razmišljala isto kao g.Guzić, tako mi je logično, no ne slažem se s tobom da je lakše platiti doprinose prije neta, nije, jer se stvara problem, doprinosi isto moraju biti vezani za broj jppd-a, a on mora biti sa datumom isplate NETO plaće, jer je vezan za primitke radnicima a ne za doprinose, doprinosi se samo tada usput zadužuju.

Quote:
Gilda. kaže: Pogledaj post
isplata neta prije doprinosa je svakako prekršaj.
Pa kad si već u prekršaju a vezano za savjet Guzića, nje li onda pametnije platiti netto nevezano za joppd a joppd predavati s isplatom doprinosa?
Mislim da nije prekršaj ako se doprinosi isplate do kraja mjeseca, samo idu kamate ali nema kazne ako se sve plati 30 dana po isteku mjeseca...
Gdje si ti našla da je prekršaj, pouči me da i ja nađem?
monito is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.01.2014., 13:17   #656
Quote:
vejanka kaže: Pogledaj post
j
ok, nemojte se smijati ali kako znam da li je moj win7 stavljen na hr, i ako nije kako da to napravim? isto pitanje i za tu opciju unicode...

U control panelu



Ovdje ako nemas HR jezik onda ga uploadas tu ima opcija add language..



Kad to rjesis, onda odes ovdje



i tu ovu opciju namjestis na HR isto...




I mislim da u tom isto moras jos na formats i namjestit engleski britanija da ti datum ide normalno, inace ce sinesis bacat gresku da moras to promjenit da radi kako treba..ili na hr vise ni sama nisam sigurna... sad udaram obrazce ko na traci.... ovo mi vec izaslo iz glave
(ovo sam pokazala u slikama, na drugom laptopu di mi je i dalje vin na engleskom, da se ljudi mogu snac...)



nadam se da se nisam spetljala... nesto..
devilgirl is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.01.2014., 13:17   #657
Quote:
RIN-KA kaže: Pogledaj post
Molim malo pomoći!
Danas sam napravila JOOPD obrazac za isplatu plaće i provjerila da.
Javilo mi da je OK.
Sinulo mi je da imam i Ugovor o djelu. Obrišem obrazac,
napravim novi i pokušam ga poslati e-poreznom,
Javlja mi da taj obrazac već postoji.
Ne kužim, nisam ga potpisalal i poslala
Quote:
apis16268 kaže: Pogledaj post
Odi u obrasce, u JOPPD i pozicioniraj se tekst više..., uđi i obriši obrazac koji si slala. Zatim pobriši folder u kojem ti je stara snimka (ovo je previše, ali da se isključe sve moguće nepotrebne situacije).
Nakon što si napravila sve ovo, i što treba i što ne treba, ponovi spremanje obrasca, učitavanje i slanje. Trebalo bi upaliti.
situacija pogrešnog obračuna MO za jednog radnika; obračunat mu je MO 20% (a on ima I. i II. stup) i tako je ušlo u JOPPD, kliknuli smo punu provjeru ali nismo čekali rezultat nego smo ga potpisali i poslali. I onda smo skužili grešku. Pa smo napravili JOPPD sa oznakom 2 - ispravak, međutim javlja da je taj obrazac sa tom šifrom i oznakom već poslan?!
E sad, na PK karticama se ne vidi taj JOPPD, ne vidi ga se ni u poslanim obrascima, provjera javila natrag grešku za JOPPD za oznakom 1.

šta sad? obračun smo ispravili, da obrišemo napravljene JOPPD-e (i u synesisu i na c disku) i ponovo napravimo JOPPD sa oznakom 1 (radimo u synesisu) i probamo poslati? Hoće to proći, je netko probao?

Zadnje uređivanje vejanka : 10.01.2014. at 13:25.
vejanka is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.01.2014., 13:22   #658
Quote:
Gilda. kaže: Pogledaj post
isplata neta prije doprinosa je svakako prekršaj.
Pa kad si već u prekršaju a vezano za savjet Guzića, nje li onda pametnije platiti netto nevezano za joppd a joppd predavati s isplatom doprinosa?
ovisi što držiš pametnijim jel

zahebati državu za par kuna kamata, il ne

tehnički je izvedivo, ali nije zakonito

doprinosi dospijevaju sa danom isplate neto plaće ili zadnjeg dana u mjesecu za prethodni ako neto nije isplaćen

u skladu s tim bi i izvještaje trebalo podnositi , a u slučaju kašnjenja s plaćanjem obveza i kamate plaćati
knjiza is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.01.2014., 13:22   #659
Quote:
devilgirl kaže: Pogledaj post
nadam se da se nisam spetljala... nesto..
uspjela sam provjerit, postavljeno mi je na hr, hvala! a datum nisam dirala, ako sam slučajno sad nešto zbrčkala već će synesis javit da moram popravit format datuma, valjda
vejanka is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.01.2014., 13:32   #660
Quote:
ivana.surya kaže: Pogledaj post
Jel se može preko e-porezne vidjeti iznos kamata na PPK i samo ih upisat u obrazac? Nemojte se čudit ako pitam blesava pitanja, nisam uopće išla na seminare i proučavala priručnike, doma sam s petomjesečno bebom pa se educiram preko interneta, iz RRiF-a i foruma
možeš vidjeti kamate




Quote:
monito kaže: Pogledaj post
I ja sam također razmišljala isto kao g.Guzić, tako mi je logično, no ne slažem se s tobom da je lakše platiti doprinose prije neta, nije, jer se stvara problem, doprinosi isto moraju biti vezani za broj jppd-a, a on mora biti sa datumom isplate NETO plaće, jer je vezan za primitke radnicima a ne za doprinose, doprinosi se samo tada usput zadužuju.
e, ovako daleko u proučavanju nisam išla, moram priznati, znači nek lijepo lovu skupljaju na računu dok ne bude za sve ...
u praksi radim samo istovremenu isplatu plaće i doprinose, nema vrdanja
knjiza is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 18:16.