Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija > Teologija i religijska praksa

Teologija i religijska praksa Religije/denominacije, teološka i ostala vjerska pitanja

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 20.09.2013., 18:57   #21
Quote:
barmen jitro kaže: Pogledaj post
Letimično sam ju pregledao, e sad taj "pradavni" ili fig.im.Atik Amin, znaš li pobliže reći o njemu malo više?
Ovaj predmet zahtjeva razvijanje teze a ne popćeno mišljenje o tome.Naravno ako misliš da sagledam iz samo biblijske perspektive.

To što sam ja Danijela poredio s Otkrivenjem ne znači da između nema povezica i prije i onda ako se to ne poznaje može se nagađati ustvati što teologija i u kojem pravcu ide.

Tu treba poznavati dosta starog zavjeta jer ako se to preskoči onda se sve svodi na jedan mlin dok priča može imati više scenarija.
Ne znam koliko je tko spreman da uđe detaljinije u to sve...

Možemo krenuti s citatima iz Danijela recimo pa redom ...

Što kažeš?

Poslije ću ubaciti citat iz Danijela a i tekst na Hebrew iako Danijel je izvorno pisan na Aramejskom kao što je Atik Amin i Aramejski naziv za pradvnoga ili starovječnoga koji sjedi na tronu.
Nešto malo drugačije Hebreji imaju za njega naziv no vidjeti ćete i sami...
EliEliLama is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.09.2013., 19:02   #22
Quote:
EliEliLama kaže: Pogledaj post
Možemo krenuti s citatima iz Danijela recimo pa redom ...Što kažeš?
...
Slažem se, mislim da ovdje ima mjesta za jednu jako dobru temu. Otvoriti neke skrivene horizonte, dapače.
__________________
Σύμφωνα με τον Ιησού Χριστό, τον Ηλία
barmen jitro is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.09.2013., 22:55   #23
Za sada hajmo u kontekst samo vezano za Atik Amina ili starovječnoga koji sjedi zauzeo mjesto ali zapazi da ima više prestolja jer piše postavljna prestolja.
Sina čovječijega možemo ubaciti u kontekst poslije jer u daljenjem tekstu on dolazi pred starovječnoga u daljem tekstu Danijela...

Quote:
9 Dok sam još gledao, bili su postavljena prijestolja, i jedan staroviječan zauze mjesto. Odijelo njegovo bilo je bijelo kao snijeg. Kosa mu na glavi kao čista vuna. Prijestolje mu bilo plamen ognjeni, točkovi mu kao oganj razgoren.
10 Rijeka je ognjena izlazila od njega i tekla dalje. Tisuća tisuća služila mu i deset tisuća po deset tisuća stajalo pred njim. I sud sjede i knjige se otvoriše.
DANIJEL 7

Evo jedna mala pomoć vezana za prevod tu možete pratiti i hebrew i prevod...

http://biblehub.com/text/daniel/7-9.htm


EliEliLama is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.09.2013., 23:34   #24
Mi dakle (uzevši iz Otkrivenja primjerno) znamo (imamo podatak) o prijestolju Oca, i dva mjesta – da li možemo povezati da je riječ o prijestolju koje Otac čuva za Sina, sve dok se slava Sina od Oca ne ispuni u dano vrijeme svršetka misije Isusova zemaljska života, prije odlaska „gore“. Da li si ti mislio pod „više prijestolja“ neka druga mjesta, koja se možda za nekog još čuvaju? Taj Atik Amin, i njegova poveznica sa starovječnim? U kom se on kontekstu uklapa u sve ovo (uloga). Ovo drugo što si podvukao leži u otkrivenju (pasus 9 i 10 posta) pa dakle onda Isus on (Atik) je vjerovvatno sišao sa „čuvanog“ prijestolja, na koje će se opet vratiti nakon što završi zemaljsku misiju. Ima se o čemu razmišljati, prostora ima.
__________________
Σύμφωνα με τον Ιησού Χριστό, τον Ηλία
barmen jitro is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.09.2013., 23:47   #25
Quote:
barmen jitro kaže: Pogledaj post
Mi dakle (uzevši iz Otkrivenja primjerno) znamo (imamo podatak) o prijestolju Oca, i dva mjesta – da li možemo povezati da je riječ o prijestolju koje Otac čuva za Sina, sve dok se slava Sina od Oca ne ispuni u dano vrijeme svršetka misije Isusova zemaljska života, prije odlaska „gore“. Da li si ti mislio pod „više prijestolja“ neka druga mjesta, koja se možda za nekog još čuvaju? Taj Atik Amin, i njegova poveznica sa starovječnim? U kom se on kontekstu uklapa u sve ovo (uloga). Ovo drugo što si podvukao leži u otkrivenju (pasus 9 i 10 posta) pa dakle onda Isus on (Atik) je vjerovvatno sišao sa „čuvanog“ prijestolja, na koje će se opet vratiti nakon što završi zemaljsku misiju. Ima se o čemu razmišljati, prostora ima.
Nisam ja na ništa mislio nego tako piše u Danijelu množina prestolja a Atik Amin je na tome vrhu no isto tako ima sin čovječiji koji doveden pred njega kojem sam Atik Amin daje ovlasti i vjerojatno određeno postolje no nema pomena u kontekstu nikakva sina niti je nužno da se radi o Isusu kršćana.A isto tako malo je besmisleno da sin čovječiji koji je doveden pred Amina je sam on i doveden samom sebi bez obzira kako shvatili to bukvalno ii simbolično..
Zašto misliš da Isus je tu opisan?

Sin čovječiji je i za Enoha i Ezekiela isto korišten a i za još neke.

No ako ćemo preskakati stvari nećemo razumijeti njihovu teologiju a ja upravo to želim da kažem.
Treba stari zavjet još analizirati...

A li da ti budem iskren imam na umu jednu sumnju da netko je htio pod mus ubaciti kršćanskog Isusa da je Atik Amin i tu vidim Rim ...
No nisam to dokazao ali razvijam tezu u tom pravcu..

Ne želim to vrednovati ni kao dobro ni loše niti umanjiti bilo čiju vjeru s time no jednostavno treba to analizirati...

Inače osobno ni Atik Amin ni Isus kao osobe ako su uopće ništa mi osobno ne znače tako da ne navijam ni za jedno ni drugo jer tražim suštinu da razumijem čemu to sve...

Zadnje uređivanje EliEliLama : 20.09.2013. at 23:52.
EliEliLama is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.09.2013., 00:12   #26
Quote:
EliEliLama kaže: Pogledaj post
ne navijam ni za jedno ni drugo jer tražim suštinu da razumijem čemu to sve...
Pa to je najvažnije, steći misao koja će te osloboditi od nametnutog vakuma. Vakum treba istražiti. Pod Atik Aminom starovječnim mislim na Gospoda Sabaota, ja sam mislio na onoga iz osmog neba, na njega, koji šalje sina čovječjeg, a u gnozi je rečeno još da postoji i visoki Spasitelj koji gleda sa visina na donje prijestolje/nebo, koji je iznad. Ako je taj Koji sjedi na prijestolju osmog neba poslao u zemaljsko tijelo Isusa, onda on može biti (a i nemora) Sabaot. Teško mi je šta pametnije reći za sada. Isusa povezujem sa Otkrivenjem koje se lako uklapa u Danijela - a dalje možemo još mozgati.
__________________
Σύμφωνα με τον Ιησού Χριστό, τον Ηλία
barmen jitro is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.09.2013., 01:46   #27
Quote:
barmen jitro kaže: Pogledaj post
Pa to je najvažnije, steći misao koja će te osloboditi od nametnutog vakuma. Vakum treba istražiti. Pod Atik Aminom starovječnim mislim na Gospoda Sabaota, ja sam mislio na onoga iz osmog neba, na njega, koji šalje sina čovječjeg, a u gnozi je rečeno još da postoji i visoki Spasitelj koji gleda sa visina na donje prijestolje/nebo, koji je iznad. Ako je taj Koji sjedi na prijestolju osmog neba poslao u zemaljsko tijelo Isusa, onda on može biti (a i nemora) Sabaot. Teško mi je šta pametnije reći za sada. Isusa povezujem sa Otkrivenjem koje se lako uklapa u Danijela - a dalje možemo još mozgati.
Istraživanje nečije tradicije nije mozganje nego konkretno praćenje niza koji postoji od sama početka pa naprijed...
No ponavljam se izgleda ...
EliEliLama is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.09.2013., 17:27   #28
Quote:
EliEliLama kaže: Pogledaj post
Istraživanje nečije tradicije nije mozganje nego konkretno praćenje niza koji postoji od sama početka pa naprijed...
No ponavljam se izgleda ...
Da čujem dalje tvoje izlaganje, tema mi je zanimljiva,nastavi sa izlaganjem.
__________________
Σύμφωνα με τον Ιησού Χριστό, τον Ηλία
barmen jitro is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.09.2013., 22:34   #29
Quote:
barmen jitro kaže: Pogledaj post
Da čujem dalje tvoje izlaganje, tema mi je zanimljiva,nastavi sa izlaganjem.
Nekako mi se ne da prepričavati kratak sadržaj onima koji knjige ne žele da čitaju u cjelosti.

Trenutno ne...
EliEliLama is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.09.2013., 02:37   #30
Nemoj nikako pričati onda.
__________________
Σύμφωνα με τον Ιησού Χριστό, τον Ηλία
barmen jitro is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.09.2015., 22:11   #31
Quote:
MukaFFa kaže: Pogledaj post
Hmmm jako lijep pasus...

kako hebrejski piše Ezeikel 1. 28. tj konkretno me zanima "Slava Gospodnja"

U Bibliji SZ piše da je Slava gospodnja u Zavjetnom Kovčegu
Kovčeg s dva Kerubina je izrađen po nacrtu onoga što je gore i između dva Kerubina slava prebiva ili Shekina.

Zašto su dva kerubina fizički izrađena a ono što je između nevidljivo nije materijalizirano iako to troje čini jedno?
EliEliLama is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 08:13.