Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija > Teologija i religijska praksa

Teologija i religijska praksa Religije/denominacije, teološka i ostala vjerska pitanja

Pogledaj rezultate ankete: Može li se Bog inkarnirati kao čovjek?
Boga nema ! 2 12.50%
Može,i jest, ali samo 1 put (Isus). 3 18.75%
Može,i to više puta (Krišna,Buddha, Isus.. 2 12.50%
Može,ali još nije. 2 12.50%
Ne može i nikada neće. 7 43.75%
Glasovatelji: 16. Ne možete glasovati u ovoj anketi

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 02.09.2015., 00:18   #1
Može li se Bog UOPĆE IKADA inkarnirati kao čovjek ?

(koliko sam pogledao ove teme nikada nije bilo ?)

Pitanje iz naslova upućeno je prvenstveno muslimanima ,ali naravno, može odgovarati tko god želi.

Kao začetnik teme molio bih moderatora i one koji budu pisali da se nastoje držati teme i strogog okvira mog pitanja tj. da ovo nije tema o tome da li je Isus Bog ili nije.
Onaj koji želi raspravljati o Isusu ima bezbroj drugih tema. (Ovdje bi smo trebali prvenstveno ,kao što kaže (jedan kamen) tj Ajn-štajn ,razumijeti misli i motive ''Starog'' i pokušati shvatiti da li bi Tvorcu imalo smisla postati čovjekom.

(Naravno ,razumijem da će teško biti ne spomenuti Isusov slučaj , i to nije zabranjeno , ali ponavljam, tema nije o Isusu nego o mogućnosti ili nemogućnosti inkarnacije Boga '' u liku čovjeka '') i zašto bi to tvorac učinio ili zašto to još nije učinio ili zašto nikada neće.


Naime, nije mi jasno kako će muslimani odgovoriti na pitanje iz naslova teme

-Ako kažu da se Bog može inkarnirati kao čovjek (jer je Bog svemoguć), onda se samo postavlja pitanje koje bi uvjete morala ispuniti ta inkarnacija da bi od muslimana bila prihvaćena( i što onda fali Isusu da bi bio ''dostojan'' Boga)

-Ako kažu da je Bogu nemoguće postati čovjek onda se postavlja pitanje
zašto bi Bogu to bilo nemoguće i kakav je to Bog kojem je nešto takovo nemoguće pa bi to trebali obrazložiti

====================================

(Da me naša braća muslimani ne bi krivo shvatili tj da ne pomisle da je ovo neka provokacija ,samo nešto kratko o sebi da se ne naljute na mene
( Nisam pripadnik neke religije ali i Islam i Kršćanstvo cijenim i mislim da je svijet bolje mjesto zato što postoji Islam i Kršćanstvo (kao i ostale religije).
(Sa kršćanima i muslimanima imam zajedničko to da vjerujem da Bog postoji. Ali ,mislim da se osobine i ''plan'' i motivi 'mog'' Boga ne bi baš svidjele ni muslimanima ni kršćanima ,ali to je za neku drugu i dugu raspravu.)

Zadnje uređivanje ključno pitanje : 02.09.2015. at 00:46.
ključno pitanje is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.09.2015., 13:53   #2
Moze ili nemoze tocno onoliko koliko vjerujes da moze ili ne moze, a vjerujes uglavnom tocno onoliko koliko slijedba kojoj pripadas tvrdi da moze ili ne moze.

Nema bas neceg za raspru.
__________________
SMISAO ZIVOTA !!!
Beljki is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.09.2015., 12:49   #3
Određene osobe, se upravo štuju kao Bog (ne bogovi, jer je jedan).

Ako definiramo Boga kao sveprisutnu svijest, a ljude kao pojedinačne svijesti, onda je pojam avatara itekako moguć, samo što se inkarnacijom Boga ne gubi njegova sveprisutnost.

Isus se poistovjećivao s Bogom, ali Mu se i molio.
__________________
Europske vrijednosti https://www.youtube.com/watch?v=4_vC...ature=youtu.be
pukovnikz is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.09.2015., 17:47   #4
Ako je Bog svemoguc... Moze li stvoriti kamen kojeg ne moze podici...


Tvoje pitanje slici ovome gore. Tesko da se oko toga moze razviti kreativna rasprava.

Bog je svemoguc ali ne cini stvari koje se kose sa Njegovim ostalim Bozanskim atributima.

Bog nece niti ima potrebu da se reinkarnira kao ljudsko bice... Ili bilo sta drugo (nama znano i neznano) sto On stvara.
Palenholik is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.09.2015., 20:37   #5
Quote:
Palenholik kaže: Pogledaj post
Ako je Bog svemoguc... Moze li stvoriti kamen kojeg ne moze podici...

Tvoje pitanje slici ovome gore. Tesko da se oko toga moze razviti kreativna rasprava.
Ista stvar je i s tvrdnjom, da ako je Bog/Alah svemoguć, onda će i oživjeti sve mrtve na Sudnji dan. Podjednako je besmislena kao i ono s kamenom koji Alah ne može podići. Samo što se oko toga "kamena", vjernici baš neće složiti da je u istom rangu apsurdnih tvrdnji o Bogu.

Quote:
Bog je svemoguc ali ne cini stvari koje se kose sa Njegovim ostalim Bozanskim atributima.
A tko smo mi da bismo o tom išta znali. Možemo samo nagađat i vjerovat, posebno ako nam paše i godi zaključak o Alahovu oživljenju.

Quote:
Bog nece niti ima potrebu da se reinkarnira kao ljudsko bice... Ili bilo sta drugo (nama znano i neznano) sto On stvara.
Tako Alah sigurno neće ić oživljavat mrtve ljude. Nema potrebe za time.
__________________
Muhamed ženomrzac: "...ja sam vidio da ste vi (žene) većina stanovnika pakla."
"Nisam vidio da itko ima manje inteligencije i manje vjere u sebi od vas."
Sahih al-Bukhari 304
Nepoznati is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.09.2015., 23:30   #6
Neki ne samo vjeruju da može, nego vjeruju da jedan ponovo boravi među nama:
http://www.share-international.net/h...e_maitreja.htm
krena is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.09.2015., 00:08   #7
Quote:
krena kaže: Pogledaj post
Neki ne samo vjeruju da može, nego vjeruju da jedan ponovo boravi među nama:
http://www.share-international.net/h...e_maitreja.htm
Umjesto "maitreja" staviš "papa" i dobiješ jedno te isto. Kako do kruha bez motike.
konjokradica is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.09.2015., 12:20   #8
Quote:
Beljki kaže: Pogledaj post
Moze ili nemoze tocno onoliko koliko vjerujes da moze ili ne moze, a vjerujes uglavnom tocno onoliko koliko slijedba kojoj pripadas tvrdi da moze ili ne moze.

Nema bas neceg za raspru.
Ako gledaš površno onda ni nema, za raspru.
Ali,
ako zagrebeš ispod površine onda uvidiš da ima.

Pitanje kojim se ljudi vječito pitaju: zašto bi Bog Stvoritelj samog sebe upriličio čovjekom od materije, ima li tu ikakve logike?
Jedni kažu da ima, drugi kažu da nema, a ja kažem da neki su Sveto pismo spoznali a drugi nisu. A zašto nisu, e to je već pitanje za njih.
Pravi Život is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.09.2015., 14:34   #9
Quote:
konjokradica kaže: Pogledaj post
Umjesto "maitreja" staviš "papa" i dobiješ jedno te isto. Kako do kruha bez motike.
Mogao bi biti i sam papa. Ali bi trebao biti puno više svet.

Koncept utjelovljenja Boga je u indijskoj religiji nešto uobičajeno: https://hr.wikipedia.org/wiki/Avatar
Avatar ili Avatara (Sanskrit: अवतार, Avatāra) u hinduističkoj filozofiji je manifestacija ili inkarnacija božanskog bića u više različitih oblika na Zemlji. Obično se radi o očitovanju u vidu životinje, čovjeka ili nekog drugog bića. Sanskrtska riječ avatāra doslovno znači "silaženje" i obično podrazumijeva silazak u niže razine postojanja kako bi se ostvarila posebna svrha.

Rama je avatar Višnua, vrhovnog hinduističkog boga. Dok se Šiva i Ganesha isto opisuju kao oni koji silaze u obliku avatara, avatari Višnua u sebi nose veću teološku važnost. Najvažniji avatari u hinduističkoj mitologiji su: Kurma, Varaha, Vamana, Rama, Balarama, Krišna, Buda, Kalki itd.

Neki hinduistički spisi sadrže detalje i legende o Višnuovim avatarima, a također pripovijedaju o Višnuovom avataru Kalki.

Prema legendi, kad je Višnu sišao na Zemlju, bio je ribica. Manu je prao ruke u rijeci, a ribica ga zamoli da ga spasi. Manu je ribicu stavio u vrč, a kad je već bila veća, bacio ju je u ocean. Riba mu je rekla da će uskoro biti potop i da se mora pripremiti. Sagradio je lađu i tako je spasio ljude i životinje.


Koncept utjelovljenja Boga je ipak malo drugačiji negoli je to u Indiji. Recimo ovako je to u muslimana:
http://isacedoci.blogspot.hr/2011/01...ti-isaa-s.html

Ko ce moci prepoznati Isaa, a. s?
U prethodnim poglavljima smo, na dokazima iz Kur’ana, iznijeli da Isa, a. s., nije umro, da je uzdignut kod Allaha i da ce se ponovo vratiti na Zemlju. Naravno da ce, nakon svega ovoga, pitanje: “Kako ce biti jasno ko je Isa, a. s., i preko kojih odlika ce ga biti moguce prepoznati kada ponovo dode na Zemlju?wwww biti prvo koje ce citalac postaviti. Kur’an je, opet, jedini izvor na koji se možemo pozvati u aktualnom kontekstu.
Jedna od odlika Kur’ana je ta što se u odredenim kazivanjima i ajetima daju razlicita saopcenja o proteklim poslanicima. U kur’anskim ajetima moguce je naci niz zajednickih znakova u vezi sa poslanicima i odabranim vjernicima. Štaviše, u kur’anskim ajetima moguce je i pojedinacno pronalaženje svih odlika vjernika. S tim u vezi, izvanredne odlike imana Isaa, a. s., mogu se otkriti pozivanjem na Kur’an. Prema tome, analiziranjem ovih izuzetnih odlika koje uoce u Kur’anu iskreni vjernici moci ce ga prepoznati.
Medutim, u ovom momentu ne smije se gubiti iz vida da možda svi nece moci prepoznati Isaa, a. s. S tim u vezi, Bediuzzaman Said Nursi kaže slijedece:
Kada dode, ne moraju svi znati da je on Isa, a. s. Svjetlom imana prepoznat ce ga njegovi bližnji i ugledni vjernici. Inace, sasvim je ocito da ga nece svi prepoznati (Mektubat, str. 54).


Razlika je velika. Kod indijaca Krist je Bog koji se utjelovio. I umro kao Bog. Ali samo tijelom.
Muslimani to ne priznaju, nego da Krist nije umro, nego je tjelesno išao u nebo.
I neće se ponovno roditi, nego će se spustiti kao odrastao čovjek.

Kršćanima je ipak bliže koncepcija koju zastupaju muslimani:

U ono vrijeme: Dođe Isus u krajeve Cezareje Filipove, upita učenike: "Što govore ljudi, tko je Sin Čovječji?"
Oni rekoše: "Jedni da je Ivan Krstitelj; drugi da je Ilija; treći opet da je Jeremija ili koji od proroka."
Kaže im: "A vi, što vi kažete, tko sam ja?" Šimun Petar prihvati i reče: "Ti si Krist-Pomazanik, Sin Boga živoga."


Ivan Krstitelj; Ilija; Jeremija mogu doći ponovno na zemlju, ali kao odrasli.

Zadnje uređivanje krena : 08.09.2015. at 14:51.
krena is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.09.2015., 11:27   #10
Hvala neka je Njemu koji je potpuno "On" i koji je apsolutni Jedan, od kojeg sve ovisi, a On sam ne ovisi ni o čem i ni o kom, a zatim...

Pitanje inkarnacije Boga kod muslimana je uglavnom tema koja se može čuti među ljudima koji izučavaju tesavufske nauke.
Odmah da kažem u startu da se inkarnacija ne razumijeva na način kako se to razumijeva kod drugih vjera.
Na jedan specifičan način svi poslanici su bili inkarnacije. Tako Isa a.s. je nazvan Kelamullahom i Ruhullahom. tj Allahova Riječ i Allahov duh.
Muhammed a.s. je nazvan Habibullahom tj. Allahova Ljubav tj Allahov Miljenik.
u Suri Jasin se na jednom mjestu kaže da nije on(poslanik a.s.) bacio već je Allah bacio ima još mnogo ovakvih naoko škakljavih primjera.

Međutim zbog čega muslimani ne vjeruju da je Isus Allah.
Kada govorimo o pojavnom svijetu onda je sve što se nalazi u njemu manifestacija ili evidencija Boga tj Ajetullah znak Božiji/Boga.
Tako velikani tesavufa navode na je postojanje samo po sebi šehadet/svjedočenje potvrđivanje Boga.

Isto tako, bilo je neuspjelih pokušaja da se u Islamu ustoliči panteizam međutim ni to nije uspjelo.

Glavna intencija unutar puta ka Bogu jest negacija lažnih božanstava koja na kraju rezultira negacijom svoga jastva kako bi se spoznao Bog.
Mislim da je u budizmu, neka me bolji poznavaoci isprave i dopune, Nirvana spoznaja da je sve ništavilo. Islam ovo nadopunjuje sa spoznajom da je sve ništavilo spram Boga.

Tako ašik će reći Da jest Bog ali i da nije. To je zato što on zapravo nema oruđe i sredstva kojim bi mogao opisati svoj odnos i vezu sa Bogom.

Na nivou šerijata Bog se ne može inkarnirati jer Bog ne potpada pod propise koje je On stvorio za ljude( ljudi imaju nefs kojeg je potrebno odgajati).
Postoji Sunetullah a on je viši od šerijata.
__________________
https://mislislam.blogspot.com/ U plodnom predjelu raste bilje voljom Gospodara njegova, a u neplodnom tek s mukom.
Vojnik Gorčin is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.09.2015., 07:23   #11
Biblija i PREEGZISTENCIJA -
http://tanah44.wix.com/biblijaimi#!b...cija----/c11tk

videti u likovima :

Jovanov jasan dokaz je to što je Isus odbio da tvrdi da je Bog
Sukob sa Jevanđeljem po Jovanu
Problemi sa pojmom doslovne preegzistencije
Da li se Jovan razlikuje od Mateje, Marka i Luke po pitanju preegzistencije?
Reč u Jovanovom prologu
Još jedan pogled na Jovana 1:1
Jovanova namera
Razmišljati kao Jevreji
Šta Jovan zaista kada kaže da Isus dolazi i da je poslat?
Isus pre Jovana
Jovan 3:13 i 6:62
Slava pre nego što svet postade
Isus pre Avrama Ivan 8:58
Dvosmislenost Jovana 8:58
Idealna preegzistencija.
miky-maus is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.09.2015., 21:15   #12
Mislim da je u pitanju nešto što se ponavlja pa je izrečeno preko priče koja je interpretirana bukvalno kao jedna epizoda.
EliEliLama is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 06:50.