Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija

Religija Religija u društvu
Podforum: Teologija i religijska praksa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 02.11.2016., 23:19   #1241
Quote:
Vojnik Gorčin kaže: Pogledaj post
ima li mekinja za prodat?
Ima. Odeš u trgovinu i kupiš.
shaganappi is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.11.2016., 23:21   #1242
Quote:
Pravi Život kaže: Pogledaj post
prije mlina i vode postojao je Netko oko kog se raspravlja što je bitnije dal mlin il voda da dođeš do brašna

kažu, Bog pazi kako kojeg mlinara
Taj netko je stalno tu i pazi na sve mlinare.
shaganappi is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.11.2016., 23:33   #1243
Quote:
shaganappi kaže: Pogledaj post
Taj netko je stalno tu i pazi na sve mlinare.
Očito ne pričamo o istom "Netkom".
Pravi Život is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.11.2016., 00:51   #1244
Quote:
kom1 kaže: Pogledaj post
Morat ću još nešto reći o Avarisu i Pi-Ramzesu. Avaris su podigli Hetitski faraoni koji su u Avarisu izgradili svoju prijestolnicu. Pojavili su se kao poštovatelji kulta Boga Seta. Poslije je izgrađen Pi-Ramzes i taj grad je prerastao Avaris. Ali u Bibliji se PiRamzes spominje kao jedan od gradova u kome su Židovi navodno bili robovi koji su sa Mojsjijem navodno izašli iz Egipta. U Biblijskom Mitu su načinjeni preokreti u kojima je Mojsije bio Oziris a Set ga progoni kao nezakoniti faraon koji se utopio u Moru.

To nije ništa čudno jer su priče o Mojsiju uglavnom mitološke naravi.

Na primjer postoji tekst pisan Hijeroglifima koji se podudara u opisu deset pošasti koje su pogodile Egipat jer Faraon navodno nije dopustio izlazak iz Egipta. Samo u Egipatskoj priči se ne govori o Mojsiju.
Hetitkinja je majka a otac Amorejac Izraelitima...Izraeliti su potekli iz Kanana selili se i postepeno mjenjali vjerske sisteme u kojima je uvijek bila nadogradnja starih sistema.
EliEliLama is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.12.2017., 17:04   #1245
Quote:
tehuti kaže: Pogledaj post
Biblija je osim par dobrih poetskih dijelova, dobra samo za potpalu.

Sjećam se kad sam vjerovao da se iz nje mogu iščitati ezoterne/duhovne mudrosti. Zapravo je "što je babi milo, to joj se snilo". Ako čovjek hoće, može duboku mudrost naći i u članku Večernjeg lista ili poleđini ambalaže Kraševih keksa. Samo je pitanje mašte - kako će si tko opravdati nebuloze ili jaz između napisanog i željenog značenja.
Vjerovala sam da je biblija sveta knjiga i da je novi zavjet uputa za život. I onda sam ovo ljeto sve pročitala. Zgrožena sam kojom lakoćom se ubija u starom zavjetu i postavljam si pitanje kako Bog koji je bezvremneski može imati dva zavjeta. On ako postoji kao takav što Biblija govori ne treba posrednike i ne treba vrijeme i ne mijenja mišljenja. Moja inteligencina mi više ne doupšta da vjerujem u to, Osim 10 božjih zapovjedi kojima teži svaki čovjek bio vjernik ili ne sve drugo je nemoguće,Meni te priče koje i nisu uputa za život nisu rješile moje pitanje kako treba živjeti. Ostaviti sve i kuću i obitelj i djecu i krenuti za Bogom. Ma ne pada mi na pamet, radije ću u pakao ako postoji. Moj Bog u kojeg ja vjerujem to ne može tražiti od mene.I dalje želim biti kvalitetna osoba, ne mislim ni varati, ni lagati, ni krasti, ali se ne mislim odreći ni svog mozga dok me služi. Više sam cijenila kršćanstvo dok nisam upoznala kršćane i tu ispranost mozga i da ne kažem isključivost koju su mi pokušali nametnuti,.Nema knjige koja govori o Bogu. Boga osjećam kao ono što me čini boljom , što me ohrabruje a ne pravi od mene paćenika i slugu. Prijatelji me smatraju dobrom osobom koja je spremna pomoći i često na svoju štetu... A za mnoge kršćane to ne mogu reći.
Kleopatre is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.12.2017., 21:26   #1246
Quote:
Kleopatre kaže: Pogledaj post
Vjerovala sam da je biblija sveta knjiga... onda sam ovo ljeto sve pročitala.
Naučili su nas da je Biblija sveta knjiga.

To bi bilo ok kad ne bi postojao jedan mali problem.
Problem je u tome što je nažalost napisana na hrvatskom pa ju možemo pročitati.

Puno bi bolje bilo da je napisana na klingonskom, jer onda bismo i dalje mogli vjerovati da je sveta.


Quote:
On ako postoji kao takav što Biblija govori
Ne postoji.
Biblijski Bog je izmišljotina.


Quote:
ne treba posrednike
Ali posrednici trebaju njega. Zato su ga izmislili.


Quote:
Ostaviti sve i kuću i obitelj i djecu i krenuti za Bogom.
Kad vjerniku njegov imaginarni Bog postane važniji od konkretnih ljudi s kojima živi, to je siguran znak da se taj prilično udaljio od Boga.


Quote:
Ma ne pada mi na pamet, radije ću u pakao ako postoji.
Pakao postoji ali ti tamo nećeš ići.


Quote:
I dalje želim biti kvalitetna osoba, ne mislim ni varati, ni lagati, ni krasti
S takvim stavom si na putu prema Bogu.
Ne moraš ni vjerovati u Njega jer vjera je posve nevažna.

Važno je samo to kakva si osoba.


Quote:
ali se ne mislim odreći ni svog mozga dok me služi.
Onda se pazi religija i njihovih svetih knjiga, jer one će tražiti od tebe da se odrekneš svoga mozga i da koristiš njihov mozak.


Quote:
Više sam cijenila kršćanstvo dok nisam upoznala kršćane
Temelj kršćanstva je Biblija.
Kakav je temelj takvo je i sve drugo.


Quote:
i tu ispranost mozga i da ne kažem isključivost koju su mi pokušali nametnuti
Isključivost je pokazatelj zatucanosti.

Sve religije su isključive. "To je istina jer tako piše u našoj svetoj knjizi".

Naravno u pozadini nema nikakvih argumenata zašto bi to bilo istina. Jedini "argument" je da tako piše u njihovoj svetoj knjizi.


Quote:
Boga osjećam kao ono što me čini boljom
Jako dobro si ovo rekla.
Dobrota u tebi nije originalno tvoja dobrota. Ona je Božiji utjecaj u tebe.
Nji Hao is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.12.2017., 21:38   #1247
Bibliju shvatite kao oruđe. Kao nešto što će vam pomoći na Vašem duhovnom putu.
toma juda is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.12.2017., 00:01   #1248
Quote:
Kleopatre kaže: Pogledaj post
Vjerovala sam da je biblija sveta knjiga i da je novi zavjet uputa za život. I onda sam ovo ljeto sve pročitala. Zgrožena sam kojom lakoćom se ubija u starom zavjetu i postavljam si pitanje kako Bog koji je bezvremneski može imati dva zavjeta.
On ako postoji kao takav što Biblija govori ne treba posrednike i ne treba vrijeme i ne mijenja mišljenja. Moja inteligencina mi više ne doupšta da vjerujem u to,
Tvojoj inteligenciji nedostaje poimanje koncepta alegorije i razumijevanja jezika simbolike.





.
omen4k is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.12.2017., 09:17   #1249
Quote:
Srebrni-medvjed kaže: Pogledaj post
a kad spomeneš npr homoseksualizam onda ti odmah citiraju doslovno bibliju gdje piše da se to ne smije
Čisto tehnički gledano, ne piše da se to ne smije. Dapače, Pavao u Prvoj Korinćanima izričito kaže kako je sve dopušteno, ali sve ne koristi.
Osim toga, u Bibliji nema direktne osude homoseksualizma samog, kao pojave, makar ima osude homoseksualnih spolnih odnosa koji doduše po piscima tih biblijskih tekstova predstavljaju grijeh, ali svi se grijesi mogu oprostiti.
Speare Shaker is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.12.2017., 11:09   #1250
Quote:
omen4k kaže: Pogledaj post
Tvojoj inteligenciji nedostaje poimanje koncepta alegorije i razumijevanja jezika simbolike..
Moja inteligencija i iskustvo mi govori da u nekoliko smjerova kršćanstva se ta alegorija i shvaćanje shvaća na jako puno načina. Svatko tko čita tu istu knjigu je drugačije prezentira.Osim toga ratovi nastaju između kršćana a svi se pozivaju na Bibliju. A kakava je to knjiga ako je pisana maskirano u alegorijama a ne jasno da bi svaki čovjek i pametan i glup mogao znati što je istina i život. Jednako sam razumjela Ilijadu i Odiseju.Istinu i Boga ne treba dešifrirati, to bi trebalo biti vrlo jasno napisano da ne dođe do zabune i krivog tumačenja, što sa Biblijom nikako nije slučaj.
PS, spominjanjem moje inteligencije smatrat ću da me želiš uvrijediti.
Kleopatre is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.12.2017., 11:16   #1251
Nji Hao
Hvala ti.
Kleopatre is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.12.2017., 12:37   #1252
Quote:
Kleopatre kaže: Pogledaj post
Moja inteligencija i iskustvo mi govori da u nekoliko smjerova kršćanstva se ta alegorija i shvaćanje shvaća na jako puno načina. Svatko tko čita tu istu knjigu je drugačije prezentira.Osim toga ratovi nastaju između kršćana a svi se pozivaju na Bibliju. A kakava je to knjiga ako je pisana maskirano u alegorijama a ne jasno da bi svaki čovjek i pametan i glup mogao znati što je istina i život. Jednako sam razumjela Ilijadu i Odiseju.Istinu i Boga ne treba dešifrirati, to bi trebalo biti vrlo jasno napisano da ne dođe do zabune i krivog tumačenja, što sa Biblijom nikako nije slučaj.
PS, spominjanjem moje inteligencije smatrat ću da me želiš uvrijediti.
Biblija je u principu u 70% svog sadržaja modifikovana, s namerom i nenamerom iskrivljena, prebačena u suštu suprotnost u pogledu opisa prirode Boga i kao takva poslednjih 150 godina vešto "zaštićena" od reformi. Suština tih promena ogleda se direktno kroz postupke onih koji su bili njome inspirisani, većina njih jednostavno nije duhovno razvijena te je dozvolila svoje vrlo štetne postupke prebaciti u "Božju volju" - to se čini svakako i danas. Ona manjina koja je inspirisana i proniknula u božansku Hristovu prirodu sveopšte inkluzivnosti, ljubavi, praštanja oni su pravi predstavnici onoga što je Sveto pismo u svojoj suštini, i što je bilo u prvim vekovima akumuliranja znanja i širenja uticaja od duhovno razvijenih soba prema svim ostalim.
__________________
"Bilo da jezde kosmičkim prostranstvima ili da istražuju dubine okeana, ljudi će ostati kakvi jesu, nepromenjeni, zbog toga što ne mogu zaboraviti na sebe, niti se setiti da u život uvedu milosrđe opraštanja."
yakuzza is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.12.2017., 12:43   #1253
Quote:
yakuzza kaže: Pogledaj post
Biblija je u principu u 70% svog sadržaja modifikovana, s namerom i nenamerom iskrivljena, prebačena u suštu suprotnost u pogledu opisa prirode Boga i kao takva poslednjih 150 godina vešto "zaštićena" od reformi. Suština tih promena ogleda se direktno kroz postupke onih koji su bili njome inspirisani, većina njih jednostavno nije duhovno razvijena te je dozvolila svoje vrlo štetne postupke prebaciti u "Božju volju" - to se čini svakako i danas. Ona manjina koja je inspirisana i proniknula u božansku Hristovu prirodu sveopšte inkluzivnosti, ljubavi, praštanja oni su pravi predstavnici onoga što je Sveto pismo u svojoj suštini, i što je bilo u prvim vekovima akumuliranja znanja i širenja uticaja od duhovno razvijenih soba prema svim ostalim.
Ja osjećam tu ljubav, praštanje u sebi, ali Biblija me jako razočarala.
Kleopatre is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.12.2017., 14:48   #1254
Quote:
Kleopatre kaže: Pogledaj post
Ja osjećam tu ljubav, praštanje u sebi, ali Biblija me jako razočarala.
Upravo.
__________________
"Bilo da jezde kosmičkim prostranstvima ili da istražuju dubine okeana, ljudi će ostati kakvi jesu, nepromenjeni, zbog toga što ne mogu zaboraviti na sebe, niti se setiti da u život uvedu milosrđe opraštanja."
yakuzza is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.12.2017., 21:05   #1255
Quote:
Kleopatre kaže: Pogledaj post
Moja inteligencija i iskustvo mi govori da u nekoliko smjerova kršćanstva se ta alegorija i shvaćanje shvaća na jako puno načina.
Jedan koristan:

https://www.amazon.com/How-Understan.../dp/1786770083

Quote:
Kleopatre kaže: Pogledaj post
Jednako sam razumjela Ilijadu i Odiseju.
O cemu govori Odiseja ?

Quote:
Kleopatre kaže: Pogledaj post
Istinu i Boga ne treba dešifrirati, to bi trebalo biti vrlo jasno napisano da ne dođe do zabune i krivog tumačenja,
Da, to bi bilo bas zgodno.

Ali nije realno ocekivanje.

Quote:
Kleopatre kaže: Pogledaj post
PS, spominjanjem moje inteligencije smatrat ću da me želiš uvrijediti.
Sto god zelis, tvoji mentalni procesi su tvoj izbor, no prije gradnje te vjetrenjace probaj obratiti paznju na kontekst tog citata.
omen4k is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.12.2017., 21:20   #1256
Quote:
omen4k kaže: Pogledaj post
Jedan koristan:




O cemu govori Odiseja ?

Ništa nisam razumjela stil pisanja Ilijade i Odiseje, i da dobila sam neku peticu iz toga,,,



Da, to bi bilo bas zgodno.

Ali nije realno ocekivanje.
Za mene je realno da tako važne stvari budu razumljive a ne da ih svatko tumači drugačij



Sto god zelis, tvoji mentalni procesi su tvoj izbor, no prije gradnje te vjetrenjace probaj obratiti paznju na kontekst tog citata.
Moj mentalni izbor sam ja. I govorim iz svoje perspektive. Ne mogu ga birati. I ne mogu govoriti kao npr, ti. Različiti smo
Kleopatre is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.12.2017., 22:01   #1257
Quote:
Kleopatre kaže: Pogledaj post
Moj mentalni izbor sam ja.

I govorim iz svoje perspektive. Ne mogu ga birati. I ne mogu govoriti kao npr, ti. Različiti smo
Sto ne mozes birati ?

Malo prije si izmislila da tebe netko zeli uvrijediti.
Netko drugi upravlja s tvojim mislima ?

Nedavno si pretpostavila da je tvoje vidjenje nekih zapisa tocno, u kojem slucaju problem je u zapisima. Da li uzmes u obzir tu i tamo "sto ako nije tako kako mi se cini?"
omen4k is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.12.2017., 09:31   #1258
Quote:
omen4k kaže: Pogledaj post
Sto ne mozes birati ?

Malo prije si izmislila da tebe netko zeli uvrijediti.
Netko drugi upravlja s tvojim mislima ?

Nedavno si pretpostavila da je tvoje vidjenje nekih zapisa tocno, u kojem slucaju problem je u zapisima. Da li uzmes u obzir tu i tamo "sto ako nije tako kako mi se cini?"
Ovdje nikako ne pokušavam uvjeriti nekoga da je moje mišljenje točno. Samo iznosim svoja zapažanje i želim obogatiti temu svojim viđenjem. Netko će se složiti, netko ne, ali kad je pitanje vezano uz Boga tu nitko ne može ništa tvrditi jer se radi o osobnoj vjeri. Zato se i zove vjera jer nema dokaza, činjenica i prepušteno je pojedincu da odluči.
Kleopatre is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.12.2017., 13:33   #1259
Quote:
Kleopatre kaže: Pogledaj post
Ovdje nikako ne pokušavam uvjeriti nekoga da je moje mišljenje točno. Samo iznosim svoja zapažanje i želim obogatiti temu svojim viđenjem. Netko će se složiti, netko ne, ali kad je pitanje vezano uz Boga tu nitko ne može ništa tvrditi jer se radi o osobnoj vjeri. Zato se i zove vjera jer nema dokaza, činjenica i prepušteno je pojedincu da odluči.
Uvjeravanje nema smisla jer se bazira na prisili.
Moze se jedino ukazati na nesto razlicitim alatima kojima se ukazuje a dalje ovisi o pojedincu.

Ti si odlucila da su tvoj inicijalni dojam i rezultirani tijek misli tocni pa uzrok razocaranja mora da je negdje drugdje. Npr. u nekoj knjizi.

Btw, imas ubacene svoje rijeci u citat mojih a to pitanje nije bilo vezano za neciju ocjenu tvoje intepretacije tog djela, nego za tvoju interpretaciju.
omen4k is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.12.2017., 14:20   #1260
l

Quote:
omen4k kaže: Pogledaj post
Uvjeravanje nema smisla jer se bazira na prisili.
Moze se jedino ukazati na nesto razlicitim alatima kojima se ukazuje a dalje ovisi o pojedincu.

Ti si odlucila da su tvoj inicijalni dojam i rezultirani tijek misli tocni pa uzrok razocaranja mora da je negdje drugdje. Npr. u nekoj knjizi.

Btw, imas ubacene svoje rijeci u citat mojih a to pitanje nije bilo vezano za neciju ocjenu tvoje intepretacije tog djela, nego za tvoju interpretaciju.
Bila sam veća kršćanka dok nisam pročitala cijelu Bibliju.Ja ne mogu po tome živjeti. Stalno sam u grijehu. Svaki dan, Čak i obavezu mislma.Uvalila sam se u jedan ogranak kršćanstva i to je sve ono što sam željela postići Bibijom dok je nisam pročitala, sve je uništilo .
Kleopatre is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 08:24.