Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Poduzetništvo, računovodstvo i porezi Pokrećemo poduzetništvo u Hrvatskoj - za računovođe i one koji ih trebaju

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 10.03.2017., 09:30   #11581
Quote:
konto12345 kaže: Pogledaj post
Radim sa 31. u mjesecu ,jedan knjižim njima i u njihov registrator,jedan spremam sebi. Usluga bi trebala biti fakturirana na kaju mjeseca kad je izvršena,tako da ti nije baš zakonito raditi jedan godišnje ako im uslugu radiš svaki mjesec.
Tako i radim... a ukoliko se usluga odradi povremeno, recimo 3 puta godisnje, predaja pdv-s obrazaca... Dali mogu krajem godine izdati racun?
Pacifica is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.03.2017., 10:29   #11582
tr

Quote:
Darsey kaže: Pogledaj post
Pošalji mi mail na pp.
Pun vam je inbox, ne mogu poslati pm.
majalii is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.03.2017., 12:19   #11583
Quote:
Pacifica kaže: Pogledaj post
Tako i radim... a ukoliko se usluga odradi povremeno, recimo 3 puta godisnje, predaja pdv-s obrazaca... Dali mogu krajem godine izdati racun?
Ne možete jer i ta tri puta godišnje ne napravite u zadnjem mjesecu nego tri puta godišnje kako ste i rekli. Znači,usluga se mora fakturirati na zadnji dan u mjesecu u kojem je izvršena. Ako nešto napravite samo u npr. 4.mjesecu onda ćete fakturirati sa 30.04. Ako im ništa ne radite do 8.mjeseca onda im i ne fakturirate nego opet radite fakturu onda kad ste im nešto odradili. Kako vam plaćaju klijenti? Kako ćete njima knjižiti papire,npr.izvode ako vam recimo plaćaju svaki mjesec,a vi im niste izdali fakturu... Kužite?
konto12345 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.03.2017., 20:47   #11584
Quote:
konto12345 kaže: Pogledaj post
Ne možete jer i ta tri puta godišnje ne napravite u zadnjem mjesecu nego tri puta godišnje kako ste i rekli. Znači,usluga se mora fakturirati na zadnji dan u mjesecu u kojem je izvršena. Ako nešto napravite samo u npr. 4.mjesecu onda ćete fakturirati sa 30.04. Ako im ništa ne radite do 8.mjeseca onda im i ne fakturirate nego opet radite fakturu onda kad ste im nešto odradili. Kako vam plaćaju klijenti? Kako ćete njima knjižiti papire,npr.izvode ako vam recimo plaćaju svaki mjesec,a vi im niste izdali fakturu... Kužite?
Ako sam dobro razumio, paušalcu kojemu tek na kraju godine odradim obračun, a tijekom godine službeno ništa ne radim, mogu izdati jedan račun u mjesecu kada sam odradio godišnji obračun?

"Službeno" mislim da se ne vidi nigdje na e poreznoj i slično da se išta odradilo...
Pacifica is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.03.2017., 12:21   #11585
Jel bi imalo smisla otvoriti neku temu za pocetnike? Ja imam bezbroj glupih pitanja, koja mi je i bezveze ovdje postavljati i gnjaviti ljude koji imaju ozbiljnije probleme

Npr. zanima me, broj fakture je propisan zakon i mora sadržavati formu u obliku broja izdane fakture, poslovnice i blagajne i to je ono kako dobavljač vodi izlazni račun?

A mi kao kupac onda dodjeljujemo broj ufe proizvoljno obično po redu? A koji broj ide pod vezu ili interni broj? Malo mi je teško to sve povezati koji je broj je zašto? I gdje unosimo broj vezane kalkulacije, jel to pod interni broj?

I buni me datum knjiženja i datum? Meni kažu da pod datum knjiženja unosimo datum fakture iako je to kasnije i to se smije koliko kužim ako pdv nije još predan? A pod datum računa mora ići datum na računu obvezno?
enduring is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.03.2017., 21:04   #11586
Quote:
majalii kaže: Pogledaj post
Pun vam je inbox, ne mogu poslati pm.
uuuups... očistila... probaj ponovo.
Darsey is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.03.2017., 21:18   #11587
Vezano uz ove koji se čude obrascu PD-IPO i svakvim novim nebuloznim obrascima koji se se bjesomučno propisuju iz dana u dan kao što je pd-ipo ili opz-stat, neznam što se čudite, pa u Hrvatskoj živite, mene sve to sve manje i manje čudi. Hrvatske ovce sve šutke promatraju, a u Francuskoj npr. ljudi izađu van i gore ulice za svako sranje koje se pokuša donijeti.

Pa svaka nova HDZ / SDP vlada koja dođe (sa svojim satelitima) navodno uhljebi oko 20.000 stranačkih uhljeba koji smišljaju ovakve nebuloze i pišu nebulozne zakone i smišljaju nove poreze da bi opravdali svoju svrhu i "zaradili" svoju plaću, a ni sami nisu u svom dvorištu počistiti. Očekujem da toga bude sve više i više kako vrijeme prolazi. Evo vam samo jedan primjer vezan uz fiskalizaciju, odite u neku državnu ustanovu, kao npr. sud, i zatražite kopiranje nekih dokumenata, to će vam naplatiti i izdati vam račun i to ne bilo kakav - ne fiskalni račun već neki rukom napisani račun. A ako si mala firma i hoćeš izdati račun od 5 kuna i naplatiti ga u gotovini, moraš imati fiskalnu blagajnu. Logično, firma od 1 zaposlenog mora imati blagajnu, a neki od najvećih sudova sa par desetina ili par stotina zaposlenih ne mora imati tu istu blagajnu. Ili primjer sa dnevnicama, firme moraju raditi joppd, i isplatiti te iste dnevnice na račun, a ured premijera - niti jedno niti drugo, jer ne bi oni nikad ukrali, nitko od njih, kao što se i pokazuje ovih dana. Ovo je samo kap u moru, a 99% tih krađa se niti ne otkrije. Licemjere na vrhuncu.

Svake godine su proračun i porezi koji se naplaćuju sve veći i veći (državni proračun za 2017. nikad veći u povijesti), a hrvatske ovce iz godine u godinu puše priče o poreznim reformama, kurcima, palcima, itd., i dalje glasaju za jedne te iste uhljebe naizmjence, jednom hdz, jednom sdp i tako u krug. Porezno rasterećenje a osnovica za članove uprave u svojim vlastitim firmama povećana sa 3 tisuće na 5 tisuća kn mjesečno?

Jedino rješenje je potjerat sve u 3 pm i zaposlit se negdje kod njih i biti na državnoj sisi, bilo učlanjenjem u neku stranku ili preko babe / kumova / stričeva i sl.
Nikad spreman is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.01.2023., 09:32   #11588
Question

Poštovanje,
Hrvatski d.o.o. izdaje račun firmi iz EU - treba li još uvijek sa strane pisati i iznos u kunama?
Danijel Domazet is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.01.2023., 17:21   #11589
Molim pomoć.
Uvoz iz KINE. Kako knjižiti. Problem su mi datumi ura i primke.
Račun je izdan u Kini 20.11.2022. Plaćen na dva puta 30.11.22 i 20.12.2022.
Danas je roba na carini.
S kojim datumom treba napraviti uru (uvoz) i prijavu u PDV obrazac?

Hvala na odgovoru.
veronika04 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.02.2023., 20:36   #11590
Quote:
Danijel Domazet kaže: Pogledaj post
Poštovanje,
Hrvatski d.o.o. izdaje račun firmi iz EU - treba li još uvijek sa strane pisati i iznos u kunama?
Ne, samo krajnjim potrošačima.
google1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.02.2023., 20:37   #11591
Quote:
veronika04 kaže: Pogledaj post
Molim pomoć.
Uvoz iz KINE. Kako knjižiti. Problem su mi datumi ura i primke.
Račun je izdan u Kini 20.11.2022. Plaćen na dva puta 30.11.22 i 20.12.2022.
Danas je roba na carini.
S kojim datumom treba napraviti uru (uvoz) i prijavu u PDV obrazac?

Hvala na odgovoru.
Datum carinjenja.
google1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.02.2023., 06:28   #11592
Priručnik s međunarodnim kodeksom etike za profesionalne računovođe

U Narodnim novinama broj 11/23 objavljena je Odluka o objavljivanju Priručnika s međunarodnim kodeksom etike za profesionalne računovođe (s Međunarodnim standardima neovisnosti).
https://seminar.hr/prirucnik-s-medun...za-racunovode/
Emanuel 44 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.02.2023., 09:43   #11593
Dobar dan svima
Pitanje je u vezi prefakturiranja režijskih troškova, točnije plina.

Na koji način najmodavac (tvrtka u sustavu PDV-a) mora fakturirati troškove plina najmoprimcu (tvrtka nije u sustavu PDV-a)?
Pitam iz razloga što je PDV na plin 5%, dok najmodavac fakturira 25% (neto osnovica je ispravna - potrošnja/m2).

Hvala
Jurrasic is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.02.2023., 10:00   #11594
Najmodavac vjerojatno nije obveznik koji obavlja isporuku prirodnog plina, koji zaračunava naknade za usluge transporta i distribucije prirodnog plina, stoga je dužan iskazati pdv po stopi od 25%.
pzec is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.02.2023., 08:57   #11595
Prijavio bih ženu u svoju firmu par dana prije otvaranja komplikacija (nakon kojih slijedi roditeljski dopust od 6 mjeseci i rodiljni dopust od 2.5 godine jer se radi o trećem djetetu)?
E sad žena nema radnog staža i znam da će dobiti minimalnu naknadu, koju bi dobila i da je ne zaposlim međutim koje su prednosti zaposlenja osim što joj ide radni staž? Utječe li zaposlenje za iznos naknade za rodiljni dopust koji će trajati 2,5 godine?
Raynor is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.03.2023., 10:57   #11596
Jel netko zna nešto o neoporezivom pomorskom dodatku, kako to funkcionira u praksi što se tiče isplate, porezne, joppd i slično. Kako se vodi evidencija??
Imam radnika, održava jahtu i ići će na teren(plovidbu) uskoro, pa da vidim kako se to isplaćuje, vodi evidencija i slično, ako netko ima iskustva s pomorcima.
Nacionalna plovidba , ništa internacionala.
vladjan1901 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.03.2023., 09:03   #11597
Rok usklađenja temeljnog kapitala zbog uvođenja eura

Upis svih promjena koje se provode u sudskom registru u vezi s uvođenjem eura kao službene valute u Republici Hrvatskoj registarski sud provest će bez naknade.
https://seminar.hr/rok-uskladenja-temeljnog-kapitala/
Emanuel 44 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.03.2023., 14:14   #11598
Djelatnost iznajmljvanja - građanin????

Dobar Vam dan,
molim Vas za pomoć. Naime obrt-dobitaš je zatvoren 31.12.2022., nema ga više. Vlasnik je od 1.mjeseca iznajmio poslovni prostor j.d.o.o.-u uz naknadu. Dobila sam poruku od porezne da moram predati PDV-obrazac za vlasnika obrta, čiji je obrt zatvoren. Otišla sam u poreznu i oni mi kažu da se vlasnik obrta (kojeg više nema) sada bavi djelatnosti iznajmljivanja i da s obzirom da je prošle godine prešao limit od 300.000,oo kn., automatski ušao u sustav PDV-A kao građanin. I sada ne samo da je platio 10% poreza na iznajmljivanje, mora još ispostaviti fakturu na mjesečni iznos najma i zaračunati 25% PDV-A.
Ako se on kao građanin bavi djelatnosti iznajmljivanja, da li to znači da može i kupovati stvari u skladu s djelatnosti i odbijati pdv? Mora li voditi knjige. Ma uglavnom sve mi je to novo i nejasno. Molim Vas za pomoć.
talas is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.03.2023., 15:43   #11599
Quote:
talas kaže: Pogledaj post
Dobar Vam dan,
molim Vas za pomoć. Naime obrt-dobitaš je zatvoren 31.12.2022., nema ga više.
Možeš pojasniti kako je zatvoren obrt?
Gdje je što odjavio?

Quote:
Vlasnik je od 1.mjeseca iznajmio poslovni prostor j.d.o.o.-u uz naknadu.
Misliš vlasnik obrta koji ostvaruje dobit?

Quote:
Dobila sam poruku od porezne da moram predati PDV-obrazac za vlasnika obrta, čiji je obrt zatvoren.
Radiš za bivšeg obrtnika, knjigovodstvo ili što?

Quote:
Otišla sam u poreznu i oni mi kažu da se vlasnik obrta (kojeg više nema) sada bavi djelatnosti iznajmljivanja i da s obzirom da je prošle godine prešao limit od 300.000,oo kn., automatski ušao u sustav PDV-A kao
građanin.
Bivši obrtnik je već bio u sustavu PDV-a ili uopće nije prijavljen, ako je ostvario dobit u prethodnom razdoblju, pretpostavka da je već bio obveznik PDV-a.

Quote:
I sada ne samo da je platio 10% poreza na iznajmljivanje, mora još ispostaviti fakturu na mjesečni iznos najma i zaračunati 25% PDV-A.
Ispravno, znači da bivši obrtnik nije odjavio obrt iz sustava PDV-a niti je zatvorio obrt po pravilniku o porezu na dobit, plaća 25% i izdaje račune za najam, ne može biti obveznik poreza na najam nekretnina, kao fizička osoba koja nije u sustavu PDV-a.

Quote:
Ako se on kao građanin bavi djelatnosti iznajmljivanja, da li to znači da može i kupovati stvari u skladu s djelatnosti i odbijati pdv?
Za onaj obrt po kojem je obveznik PDV-a da.
Quote:
Mora li voditi knjige. Ma uglavnom sve mi je to novo i nejasno. Molim Vas za pomoć.
Knjige za obrt dok obrt ne zatvori po pravilniku o porezu na dobit, ne dohotka to je razlika i nije samo tako zatvorim i gotovo.
pzec is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.03.2023., 17:12   #11600
Pozdrav,

Da li ima netko dobre volje, ujedno bitno i da je dobar knjigovođa, te je slobodan sutra tokom jutra da mi pomogne s jednim ispitom?

Naravno da bi nagradio pomoć.

Ako ima netko, neka mi se molim javi u inbox.

Zahvaljujem se!
klif is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 06:33.