Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca > Školarci i adolescenti

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 04.10.2017., 15:33   #1
Maloljetnička ovisnost o marihuani?!

Dobar dan,

Ne znam jesam li na dobrom mjestu no pokušat ću ovdje pa neka admini prebace ako je potrebno.

Imam teenager-a od 15 i sitno, živimo na Trešnjevci, krenuo je u srednju ove godine... Rastavljena sam već dugo godina i kontakt s ocem je vrlo slab, on je dobar đak, vesel, prilično zreo za svoje godine. Imamo otvoren i zdrav odnos.

Prije ljeta je nakon jedne velike svađe jel je kasnio priznao da je probao travu i da ju konzumira svakih par dana, zadnjih par mjeseci. Ispričao je kako većina 15godišnjaka konzumira, da se džoint može kupiti na svakom koraku za 10 kuna (!?) da je svjestan da to ne valja, da to može voditi u dublju ovisnost (o kojoj on sve zna jer smo igrom slučaja imali teškog ovisnika u bližoj familiji) al da on nikada ne bi prešao na jače.

Dogovorili smo, obećao je da će prestati, zajedno smo zaključili da represivne mjere ne donose ništa dobro, naš odnos se uvijek temeljio na povjerenju.
Tada smo otišli na more gdje je proveo cijelo ljeto (što sa mnom, što sa bakom i djedom), maknuo se iz društva u kvartu, na jesen krenuo u srednju i smatrala sam to je novi početak i sve je iza nas....
Nisam ga testirala, nisam kontrolirala mobitel, nisam ga pratila kad ide van, pametan je i zreo dečko i vjerovala sam da je bila samo kratka epizoda i da je to iza nas.

Škola je počela, ocjene su OK, izlazi sa prijateljima al ništa pretjerano (vikendom do 11), i sve je bilo OK dok jučer nisam vidjela slučajno poruku u mobitelu i shvatila da ne samo da i dalje uzima nego da i sam prodaje džointeve po 10 kuna?!
Šok i nevjerica, odrasla sam u centru grada i zaista bila okružena i narkomanima i pijancima i uvijek sam smatrala da mene nitko ne može preveslati, da ću ja znati sa svojim djetetom i prepoznati ako će se drogirati, očigledno sam se prevarila jer ovih mjesec dana otkako se vratio je nastavio sa tim a ja nisam primjetila.

E sad, problem je očigledno kompleksniji nego sam mislila i morat ću poduzeti mjere, imam neke ideje jer već duže vrijeme namjeravamo krenuti sa psihijatrom (imamo zakazan termin za koji tjedan) - zbog epizode od prije ljeta a i općenito njegovog neriješenog odnosa sa tatom.

Što dalje? Uzeti mu telefon? Zatvoriti ga u stan? Kako ga kontrolirati, ja radim i u vrijeme kada nisam doma kako znati da nije otišao? Zaprijetiti mu policijom? Do kada?

Može li se o marihuani stvoriti ovisnost?

Ima li neka institucija kojoj da se obratim, sve što sam guglala - ne postoji savjetovanje osim za teže ovisnike o heroinu.

Za početak, sutra ga vodim na testiranje za sve droge.

Molim savjete i pomoć ako postoji netko sa sličnim iskustvom.

Zahvaljujem!

p.s.
Najljubaznije bi zamolila da zaobiđete sa moraliziranjem i osuđivanjem kako sam dozvolila da se mom djetetu ovo dogodi jer vjerujte, može se dogoditi baš svakome! Svoje dijete sam odgajala najbolje što sam mogla i znala, kao uostalom i svaki roditelj!
Princippessa is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.10.2017., 15:41   #2
Nisam stručnjak tako da ti ne mogu reći stvara li ovisnost ili ne, ali imam ljude oko sebe koji je konzumiraju i normalno funkcioniraju.

I ja bih se zabrinula na tvojem mjestu, ali ne zbog marihune nego zbog mogućnosti da proba i nešto drugo. Također mi se čini da je malo rano počeo. Osobno sam je probala negdje iza dvadesete i par puta nakon toga, ništa osim toga i tu je stalo. To je moje osobno iskustvo.

Zapravo ne znam što savjetovati, moj je još mali za to, 10 godina ima, ali već pričamo i o alkoholu i drogama i da je to loše. Tu i tamo naleti neki primjer osobe koja je propala zbog droge pa o tome popričamo.

E sad, tvoj je već probao, druga je situacija. I sam je svjestan da to nije pametno, ali meni se problematičniji čini dio s prodavanjem. Vidjet će da može zaraditi na tome, prvo sitno pa ako mu se pruži prilika da prodaje nešto skuplje, hoće li se oduprijeti?

Jesi li pričala s njime nakon što si saznala da dila?
Salammbo is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.10.2017., 17:41   #3
Kakvo moraliziranje.
Za početak, o marihuani se ne može stvoriti fizička ovisnost, samo psihička. Fizički, nakon višekratnop pušenja postaneš ovisnik o duhanu, koji čini veći dio jointa.
Pravi problem je u preprodaji. Jer ako ti mali prodaje jointe po 10 kuna, znači da je ON od nekoga kupio veću količinu trave i sad je prodaje u manjim paketićima, naravno uz priličnu zaradu.
Na tom putu hoće neće mora surađivati sa svakakvim ljudima... počevši od dilera koji mu je to prodao.
Ne mislim te plašit, samo bih ti htjela skrenut pažnju na bitno.
Šta napravit? Šta bih ja napravila?
Psihijatar (ne mora bit specijalno za ovisnosti), uzeti mu telefon, zatvoriti ga u stan, zaprijetiti policijom. Sve ono što si napisala da nećeš, ja ipak bih.
Ovdje je i dalje riječ o djetetu (15g?) koje se glupira i misli da je cool s tim šta radi, i koje naravno ne vidi da ga čeka vrlo vrlo crna budućnost ako odmah ne prestane.
Represivne mjere- odmah, povjerenje- ne tako skoro.
I da, testiranje na sve droge možeš obaviti doma, kupiš test u ljekarni.
Prekopaš džepove.
Pretražiš mobitel.
Sve su to sitnice u odnosu na strahotu u koju bi se mali lako mogao uvaliti.
Eto tako bih ja, valjda sam ti bar malo pomogla


Sent from my iPhone using Tapatalk
Nour Bin Laden is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.10.2017., 20:48   #4
bas sam htjela napisati, problem je u preprodaji. bilo bi dobro da mali shvati sto mu se moze desiti i kako si moze sjebat zivot radi 10 kuna. nase sudstvo voli raditi sranja ljudima koji imajundva jointa u dzepu dok ubojice i zlostavljaci setaju slobodni.
sto se tice pusenja, nista vise ne bi bila zabrinuta nego da pije pivu svaki dan. ni manje.
sto napraviti ne znam, razgovor, ali ne patronizirajuci.
njemu si ti vec neprijatelj, sve sto kazes ce biti na noz docekano.
__________________
“I have nightmares about hell, where all I do is add up numbers and try to have conversations with people like you.”
SummerNight is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.10.2017., 21:55   #5
Ma da, ali ja ne bih razgovarala.
Razgovor, nepatronizirajući, bih upotrijebila da je riječ o mladom
odraslom čovjeku.
Ovdje se radi o djetetu, i ja bih se držala otprilike kao u situaciji gdje dvogodišnjak pokušava skočit s balkona ili istrčat na cestu. Ako me kužiš šta hoću reći.
Točno, vjerovatno te već gleda kao neprijatelja, ali kasnije ćete imati puno vremena poraditi na vašem odnosu, povjerenju i komunikaciji. Imate cijeli pubertet i mladost pred sobom, a ionako svi oko 25 skužimo da "starci nisu baš tako glupi i grozni".
SummerNight kažeš, najmanji problem je pušenje i ja se slažem.
Problem je dilanje, i to ne moguće posljedice od strane sudstva, nego kontakti sa dilerima, zaduživanje i općenito jaako loše društvo. Da ne pričam o ostalim vrstama droga koje ga samo čekaju.
Znam, rekao je da neće.
Ali je dijete, i hoće. Samo da proba... tako to ide.
Zato bih postupila energično i odlučno, bez dugih razgovora, ukratko sine to ti je tako i tako, od danas ćemo ovako!

Ok sad zvuči kao da ja patroniziram, ali zapravo razvijam strategiju što ako se meni desi danas-sutra..... moji su još malci.


Sent from my iPhone using Tapatalk
Nour Bin Laden is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.10.2017., 23:51   #6
još vam samo treba da vam i socijalna služba pokuca na vrata
__________________
Confluence of sounds
manchild is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.10.2017., 00:36   #7
Sad moraš biti oštrija, to je realnost. Rekao ti je već jednom da će prestati no on ne da je počeo opet pušiti nego još i prodaje.

Danas je to 10 kn, sutra 50, za godinu-dvije 200-300, doći će u kontakt sa teškim talogom od ljudi, ne daj Bože nekom nešto dugovat, netko mu ukrast robu, konkurencija ga odrukat, murija ispendrečit da on nekoga 'druka' , kasnije onda živit u strahu hoće li mu se netko osvetit.

Mislim, znam da zvuči sad grozno i da te plašim ali realno isto kao što si mislila da se ne može dogoditi i ovo s travom tko kaže da danas-sutra neće doći do nečeg ovakvog?

Uvijek je bolje sprječiti nego liječiti. Ja sam isto odrastao uz samohranu majku od 10 godine i nikad mi ništa vezano uz drogu nije palo na pamet, to su stvarno osjetljive stvari posebice što netko reče tu je i CZSS i siguran sam da ne želiš da ti se oni natovare na ledja.

15 godina i pušit svako malo i još prodavat je stvarno zajebano.

Sretno i javi kako je prošlo...
__________________
Nismo ti i ja skupa pecali Megalodone po Privlaci.
Bubochka is online now  
Odgovori s citatom
Old 05.10.2017., 14:53   #8
To s preprodajom je stvarno glupo, to radi ili zato jer misli da nema dovoljno novaca, ili želi biti kul u školi (jer ako u srednjoj školi donosiš i prodaješ, ipak imaš neki malo veći autoritet među klincima.)
Ti sitni dileri po Zg su uglavnom takvi kreteni s pola mozga, nema potrebe da se druži s takvom ekipom ako je pametan dečko.
Mora shvatiti nekako da ne pripada među takve ljude

A što se tiče težih droga, jedino što tu možete je educirati ga. Velika većina ljudi će svakakve droge probati, razlika je u tome koliko su educirani o tome i svjesni samih sebe i svojih mogućnosti. Najgluplje je djetetu reći 'droga je štetna, nemoj se drogirati', ma nemojte, toga je svjestan. Treba djetetu objasniti da ako ikad dođe u kontakt s drogom, da je najsigurnije uzeti nešto s ljudima koje pozna i kojima vjeruje, i to u manjim količinama, paziti na dozu i paziti na sebe.
To je česta zabluda, da samo glupi ljudi ili ovisnici koriste teže droge. Hrpa odraslih, odgovornih ljudi svih godina i staleža, ako tulumare vikendom, vjerojatno uzmu nešto.

Što se tiče pušenja marihuane, podržavam konzumaciju, ali ne u školi (tko zna kakva je to trava i koliko on može pratiti nastavu napušen). Ja konzumiram isključivo doma, radi opuštanja i ljekovitosti marihuane. Zapalim džojint, jedem čips i gledam dokumentarce hahah jako opasno!! Alkohol je nezamislivo opasniji.
__________________
I travel the world looking for understanding
of the time that we live in...
Cleo28 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.10.2017., 14:14   #9
Možete se obratiti i svom županijskom Zavodu za javno zdravstvo, Odjelu za mentalno zdravlje i prevenciju ovisnosti. Tamo su vam na raspolaganju socijalni radnik, psihijatar, psiholog i socijalni pedagog. Nije potrebna uputnica, samo se pojavite, netko će vas primiti i porazgovarati s vama da ustanove tko bi sve trebao raditi s vama, kada i koliko često. Sljedeći termini uglavnom idu vrlo brzo, puno brže nego kod liječnika kod kojih vas upućuje vaš obiteljski liječnik. Možete na prvi razgovor doći i bez djeteta.

Što se dilanja tiče, pokušajte mu za početak približiti posljedice eventualnog susreta s policijom (a vjerojatnost za to je jako velika). Osim već spomenutih problema s ljudskim talogom, s kaznenom prijavom su veliki i jako dugotrajni i drugi problemi. Policija će ga imati u evidenciji, pa će ga svakom prilikom provjeravati i pretresati. Osoba s kaznenom prijavom ne može dobiti uvjerenje da nije kažnjavana, i to tako ostaje godinama nakon završetka postupka i isteka kazne, ovisno o trajanju same kazne. Rezultat: ništa od zapošljavanja na mnogim radnim mjestima u zemlji (sve javne i državne službe) i inozemstvu, ništa od emigracije u mnoge zemlje svijeta... Može proći i petnaest i više godina do brisanja iz evidencije. Klinci tih stvari jednostavno nisu svjesni.
goblena is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.10.2017., 15:06   #10
Meni tu kao najveći problem izgleda to što može imati ozbiljnih sranja sa zakonom zbog preprodaje.

Puši travu, neš ti. Evo, čitaj ovo.

Nek ne pretjeruje i ne vozi, i neka se ne bavi preprodajom jer je u Hrvatskoj gore preprodavati marihuanu nego jebati djecu.
__________________
ali i da trolam, to je moje gradjansko pravo © Natch
chocolatecookie is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.10.2017., 12:44   #11
Ok. Bez okolisanja. IMAS PROBLEM.

Probao je travu. Ok. Mladi eksperimentiraju, rade gluposti, dokazuju se. Pušenje svaki dan je već problem.

Inteligentni ja djeca traže više da se zabave. Sve im vrlo brzo dosadi i u svemu traže nešto više.

Problem je osim u tome što je svakodnevno a ne jednom u par tjedana jer mu je fora.

O preprodaji neću govoriti. To se zapravo vidi i ozbiljnost situacije.

Problem sa zakonom, kad vidi da je laka i brza zarada može ga lako povuc na nešto više u nadi za boljom zaradom.


Ok, posveti mu vrijeme. Potraži nekog tko ima iskustva s maloljetnickim problemima. Psihologa.
Nadziri ga malo više.


Ako ti opet obeća da više neće hoće. Ponovno. Nemoj predugo zavaravati sebe.
__________________
"Sve što je javno štampano treba biti i javno kritizirano." M.K.
lee anabell is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.10.2017., 07:19   #12
Ja bih samo molio kao dugogodisnji konzument da mi netko objasni kako to tocno izgleda joint za 10kn............ja ga nisam vidio od 98.g kad je 25g bilo 100kn.
Evolution28 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.10.2017., 17:36   #13
U uzoj obitelji smo imali ovisnost o kocki kod decka od 20 godina
Isao je na grupnu psihoterapiju 3 godine, s tim da je kockanje orestalo jedno 6-10 mj nakon terapije ali terapija je jednostavno potrebna da bi se njima primjenilo kompletno razmisljanje o tome

Nije isto ali je slicno - ne vjeruj mu nista i samo steogo kontroliraj
Zaboravi na frendovske fore, budi mu mama i to stroga mama
Jednog dana ce ti biti zahvalan za sve sto budes cinila sada
__________________
Moj Zmajek je MPO beba :)

#nemrem
Francesca is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.10.2017., 19:12   #14
Quote:
Francesca kaže: Pogledaj post
U uzoj obitelji smo imali ovisnost o kocki kod decka od 20 godina
Isao je na grupnu psihoterapiju 3 godine, s tim da je kockanje orestalo jedno 6-10 mj nakon terapije ali terapija je jednostavno potrebna da bi se njima primjenilo kompletno razmisljanje o tome

Nije isto ali je slicno - ne vjeruj mu nista i samo steogo kontroliraj
Zaboravi na frendovske fore, budi mu mama i to stroga mama
Jednog dana ce ti biti zahvalan za sve sto budes cinila sada


Baš sam to htjela reći, samo je moj post možda zvučao grublje.


Sent from my iPhone using Tapatalk
Nour Bin Laden is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.10.2017., 03:16   #15
Quote:
Francesca kaže: Pogledaj post
U uzoj obitelji smo imali ovisnost o kocki kod decka od 20 godina
Isao je na grupnu psihoterapiju 3 godine, s tim da je kockanje orestalo jedno 6-10 mj nakon terapije ali terapija je jednostavno potrebna da bi se njima primjenilo kompletno razmisljanje o tome

Nije isto ali je slicno - ne vjeruj mu nista i samo steogo kontroliraj
Zaboravi na frendovske fore, budi mu mama i to stroga mama
Jednog dana ce ti biti zahvalan za sve sto budes cinila sada
Cekaj ti stvarno usporedujes nesto zbog cega su ljudi gubili kuce,aute i supruznike sa jebenim jointom
Evolution28 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.10.2017., 04:21   #16
Koliki mu dzeparac dajes na tjednoj, mjesecnoj bazi?
Splićankaa is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.10.2017., 06:17   #17
Dzaba deparac..............ak hoce bit faca smislit ce nacin da dode do kesa,i nazalost tu se pocinju manifestirati problemi.

Ja sam kul,ja dilam travu............ne nisi kul,sitan si diler.

Kad tad ce past kad idiot,i onda poznata Tram11 uzrecica "tu te sad nebu spasil ni tata".

Ja bi ga osobno pustio da padne jednom pa da vidi kakva nam je policija.

AUTORICI:Za pocetak ja mu ne vjerujem........jointovi danas se bas ne prodaju za 10kn osim ako si idiot sa bogatim roditeljima.

Drugo sigurno ne dila,jer da dilas moras bit dobro uhodan.

One price kojima nas plase kao djecu,prva je besplatna itd,nisu istinite

Ja koji sam odrastao medu kvartovskim dilerima,i jos ih znam dosta NIKAD NIKAD NIKAD nisu netkome dali travu ili ikoju drugu drogu besplatno i na ljepe oci.

Dilanje trave se ne isplati osim ako mjesecno ne prodas minimalno 500g-1kg.Sve ispod toga je gubljenje vremena nakon kojega si u nuli ili minusu.LJUDI SHVATITE TU NEMA NEKE ZARADE.........na ostalim drogama se da zaraditi,ali i to je rizik samo takav.

Trece:Ako mislite da policija ne radi svoj posao..........tu se gadno varate.........oni manje vise tocno znaju tko tocno dila,kad je dobio posiljku i slicno.........ako vam nije jasno pokusat cu vam predociti primjer frenda(nije diler) koji je nakon tuluma nasao vrecicu sa 25g trave i prodao ju u jednu vecer,a policija se tri mjeseca raspitivala tko je taj decko iz xxxx kvarta koji 5g prodaje za 50kn.
Evolution28 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.10.2017., 08:09   #18
Quote:
Evolution28 kaže: Pogledaj post
Dzaba deparac..............ak hoce bit faca smislit ce nacin da dode do kesa,i nazalost tu se pocinju manifestirati problemi.

Ja sam kul,ja dilam travu............ne nisi kul,sitan si diler.

Kad tad ce past kad idiot,i onda poznata Tram11 uzrecica "tu te sad nebu spasil ni tata".

Ja bi ga osobno pustio da padne jednom pa da vidi kakva nam je policija.

AUTORICI:Za pocetak ja mu ne vjerujem........jointovi danas se bas ne prodaju za 10kn osim ako si idiot sa bogatim roditeljima.

Drugo sigurno ne dila,jer da dilas moras bit dobro uhodan.

One price kojima nas plase kao djecu,prva je besplatna itd,nisu istinite

Ja koji sam odrastao medu kvartovskim dilerima,i jos ih znam dosta NIKAD NIKAD NIKAD nisu netkome dali travu ili ikoju drugu drogu besplatno i na ljepe oci.

Dilanje trave se ne isplati osim ako mjesecno ne prodas minimalno 500g-1kg.Sve ispod toga je gubljenje vremena nakon kojega si u nuli ili minusu.LJUDI SHVATITE TU NEMA NEKE ZARADE.........na ostalim drogama se da zaraditi,ali i to je rizik samo takav.

Trece:Ako mislite da policija ne radi svoj posao..........tu se gadno varate.........oni manje vise tocno znaju tko tocno dila,kad je dobio posiljku i slicno.........ako vam nije jasno pokusat cu vam predociti primjer frenda(nije diler) koji je nakon tuluma nasao vrecicu sa 25g trave i prodao ju u jednu vecer,a policija se tri mjeseca raspitivala tko je taj decko iz xxxx kvarta koji 5g prodaje za 50kn.
Kako ne pa svaki diler koji padne u optužnici ima konzumiranje, preprodaja i čašćenje (ili kako već) lakih droga.

Slažem se, ali ako mali takbsitno prodaje. U to za 10kn. Onda će se izvući ako očinska veću ribu.
__________________
"Sve što je javno štampano treba biti i javno kritizirano." M.K.
lee anabell is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.10.2017., 09:15   #19
Quote:
Evolution28 kaže: Pogledaj post
Cekaj ti stvarno usporedujes nesto zbog cega su ljudi gubili kuce,aute i supruznike sa jebenim jointom
naravno da ne, ali nije isto u subotu navecer na parkicu zapaliti ili pusiti svaki dan. isto kao sto bih se ozbiljno zabrinula da mi dijete svaki dan popije pivu ili casu vina, tako bi se i za ovo zabrinula.

a posebno dilanje, kako je i kuki rekla, u hr je bolje ubiti i silovati nekoga nego prodati joint.
mali ziher ne dila ozbiljno nego prodaje klincima iz razreda ono kaj on moze nabaviti od nekoga s kime oni nemaju kontakta. sto je jos opasnije jer ce ga oni cinkati bez jebemti.
__________________
“I have nightmares about hell, where all I do is add up numbers and try to have conversations with people like you.”
SummerNight is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.10.2017., 10:11   #20
Quote:
Evolution28 kaže: Pogledaj post
Cekaj ti stvarno usporedujes nesto zbog cega su ljudi gubili kuce,aute i supruznike sa jebenim jointom
Joint je najmanja stvar u toj priči, mali dila (treba i čitati sa razumjevanjem) - tu ne da može izgubiti kuće, aute i supružnike nego cijelu svoju budućnost
__________________
Moj Zmajek je MPO beba :)

#nemrem
Francesca is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 22:54.