Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija

Religija Religija u društvu
Podforum: Teologija i religijska praksa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 25.04.2007., 14:20   #21
Bibliju su napisali ljudi posebno nadahnuti Bozijim, Svetim Duhom. Autora Biblije ima vise i uglavnom knjige Starog Zaveta su ujedno u imena autora. Izuzetak su recimo Knjige Dnevnika ili Letopisa koje je napisao prorok Samuilo, kao sto je u Novom Zavetu vecinu knjiga napisao apostol Pavle!
islandjanin is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.04.2007., 16:11   #22
Quote:
Nemruth Dagi kaže: Pogledaj post
da, očito
Spustio se direkt s neba i gurnuo autore u rebra.
Jeli, a koje su ti ono pizdarije pod ND svratište ? Nije loše samo malo je dugačko i zamorno čitati.
Pozdrav.
inverter is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.04.2007., 16:25   #23
Koliko ja znam, autori su mnogi, jer se radi o narodnim pričama koje su nastajale i bivale zapisane kroz dugi vremenski period, a u Bibliji su samo probrane i sistematizirane.
__________________
Zli zeleni kefir
Ego is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.04.2007., 16:44   #24
Quote:
Iron_Fist kaže: Pogledaj post
mislim da svi mi znamo onu verziju kako je biblija bila pisana u prvih 300 g , al ipak neznamo tko ju je uistinu napisao. Mozda je to bio moj pokojni prapra...djed kojemu je bilo jako dosadno.
a mozda je to bio moj sused Tonči, jer njemu je dosadno, ima puno vremena, ja mislim da je sigurno on...
__________________
Svaki izbor rađa kvantnom eksplozijom alternativnih budućnosti...Life is interesting!
soldier is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.04.2007., 19:22   #25
Quote:
forestsilvy kaže: Pogledaj post
pa kaj nije ocito, DUh Sveti !!!???
Duh Sveti je Božja djelujuća sila i pomoću njega Bog je napisao Bibliju . Kako je pomoću svetog duha stvarao nebo i Zemlju , kako je pomoću svetog duha uskrsnuo Isusa i uskrasavat će mrtve ,tako je i pomoću svetog duha napisao Bibliju. Znači Bog je jedini autor Biblije.
San Snova is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.04.2007., 19:30   #26
Aha, pa je odlucio napraviti x verzija originalne misli.
__________________
kokoro arata ni koto ni atare
r0nin is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.04.2007., 21:26   #27
Quote:
r0nin kaže: Pogledaj post
Aha, pa je odlucio napraviti x verzija originalne misli.
obično se ne petljam u ono što ne razumijem
__________________
Uploadanje turbofolk muzike je ZABRANJENO ! THR
normall is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.04.2007., 10:42   #28
Onda se nemoj petljati. Ne moras zato mene kvotati.
__________________
kokoro arata ni koto ni atare
r0nin is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.04.2007., 11:36   #29
Quote:
r0nin kaže: Pogledaj post
Onda se nemoj petljati. Ne moras zato mene kvotati.
razumijem, ali se ne petljam
__________________
Uploadanje turbofolk muzike je ZABRANJENO ! THR
normall is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.04.2007., 11:56   #30
Quote:
San Snova kaže: Pogledaj post
Duh Sveti je Božja djelujuća sila i pomoću njega Bog je napisao Bibliju . Kako je pomoću svetog duha stvarao nebo i Zemlju , kako je pomoću svetog duha uskrsnuo Isusa i uskrasavat će mrtve ,tako je i pomoću svetog duha napisao Bibliju. Znači Bog je jedini autor Biblije.
Pa da, je, u pravu si, ako to gledaš sa stanovišta filma "Deset zapovijedi", samo tamo mu nije pomogao Duh sveti (šta li bi to trebalo biti? Jeli to nešto kao neovisno o Bogu?) nego je On to plamenom pisao po kamenim pločama, dok se Charlton Heston, oups Mojsije, kebečio okolo.
A i u toj istoj Bibliji nisam nigdje pročitao da je pomoću Duha svetog stvarao nebo i zemlju:
"U početku stvori Bog nebo i zemlju......." (sam bez D sv).

A vidi stvarno objašnjenje iz Biblije nakon što je stvorio nebo i zemlju.

"Zemlja biješe pusta i prazna" (Hebrejski-tohu i bohu, "pustinja i "praznina", kao i "tama nad bezdanom", "Duh" (BJ) "vjetar", "dah") to su ovdje slike koje svojim upravo nematerijalnim obilježjem pripravljaju predođbu stvaranja ni iz čega. - Nema Duha svetoga.

...Duh Božji lebdio je nad vodama.....
(Tu nije riječ o Božjem Duhu i njegovoj ulozi u stvaranju. Stvaranje je čin Božje "riječi" ili djelovanja. - Nema Duha svetoga.

Zdravi i veseli bili.
inverter is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.04.2007., 20:44   #31
Quote:
No Nick kaže: Pogledaj post
Ljudi.
I to njih oko 40ak u malo duljem razdoblju.
__________________
Zašto je Vatikan među prvima priznao Hrvatsku klikni na link i saznaj
OneManArmy is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.04.2007., 21:07   #32
Quote:
OneManArmy kaže: Pogledaj post
I to njih oko 40ak u malo duljem razdoblju.
Sjeli se i rekli ajmo napisati Bibliju kako bi ljudima uzimali novce makar smo trenutacno u pustinji i nemamo kaj jesti i piti i stalno nas netko proganja.
Klukas is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.04.2007., 21:46   #33
Jevreji.
__________________

Now the sun's gone to hell
And the moon's riding high
...
Semargl is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.04.2007., 22:54   #34
Quote:
Klukas kaže: Pogledaj post
Sjeli se i rekli ajmo napisati Bibliju kako bi ljudima uzimali novce makar smo trenutacno u pustinji i nemamo kaj jesti i piti i stalno nas netko proganja.
Nije stvar u novcu već u kontroli.

Quote:
Semargl kaže: Pogledaj post
Jevreji.
Sigurno imaju i oni prste u tome.
__________________
Zašto je Vatikan među prvima priznao Hrvatsku klikni na link i saznaj
OneManArmy is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.04.2007., 21:52   #35
ja bih radije postavio pitanje: ko skupi hrabrosti da iskrivi Boziju rijec???
__________________
www.kolacici.net
cuveni is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.04.2007., 18:59   #36
Quote:
inverter kaže: Pogledaj post
Pa da, je, u pravu si, ako to gledaš sa stanovišta filma "Deset zapovijedi", samo tamo mu nije pomogao Duh sveti (šta li bi to trebalo biti? Jeli to nešto kao neovisno o Bogu?) nego je On to plamenom pisao po kamenim pločama, dok se Charlton Heston, oups Mojsije, kebečio okolo.
A i u toj istoj Bibliji nisam nigdje pročitao da je pomoću Duha svetog stvarao nebo i zemlju:
"U početku stvori Bog nebo i zemlju......." (sam bez D sv).

A vidi stvarno objašnjenje iz Biblije nakon što je stvorio nebo i zemlju.

"Zemlja biješe pusta i prazna" (Hebrejski-tohu i bohu, "pustinja i "praznina", kao i "tama nad bezdanom", "Duh" (BJ) "vjetar", "dah") to su ovdje slike koje svojim upravo nematerijalnim obilježjem pripravljaju predođbu stvaranja ni iz čega. - Nema Duha svetoga.

...Duh Božji lebdio je nad vodama.....
(Tu nije riječ o Božjem Duhu i njegovoj ulozi u stvaranju. Stvaranje je čin Božje "riječi" ili djelovanja. - Nema Duha svetoga.

Zdravi i veseli bili.
Sveti duh je Božja djelujuća sila.

"I iznenada je s neba nastala huka kao kod naleta jakog vjetra,i ispunila je cijelu kuću u kojoj su sjedili!I pokazali su im se jezici kao od vatre,i razdjelili su se,te je po jedan sišao na svakog od njih.I svi su se napunili DUHA SVETOG i počeli govoriti različitim jezicima,kao im je duh davao da govore!"(Djela apostolska 2:2-4)

Sveti duh je korišten prilikom stvaranja Zemlje.

"A Zemlja bijaše pusta ,i bješe tama nad bezdanom,i DUH Božji dizaše se nad vodom!( 1.Mojsijeva 1:2)

Sveti duh korišten prilikom pisanja Biblije.

"I padne na me DUH Jahvin i reče mivako veli Jahve:dome Izraelov,tako govoriste,i znam misli srca vašega!"(Ezehijel 11.5)
San Snova is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.04.2007., 17:16   #37
Quote:
San Snova kaže: Pogledaj post
Sveti duh je Božja djelujuća sila.

"I iznenada je s neba nastala huka kao kod naleta jakog vjetra,i ispunila je cijelu kuću u kojoj su sjedili!I pokazali su im se jezici kao od vatre,i razdjelili su se,te je po jedan sišao na svakog od njih.I svi su se napunili DUHA SVETOG i počeli govoriti različitim jezicima,kao im je duh davao da govore!"(Djela apostolska 2:2-4)

Sveti duh je korišten prilikom stvaranja Zemlje.

"A Zemlja bijaše pusta ,i bješe tama nad bezdanom,i DUH Božji dizaše se nad vodom!( 1.Mojsijeva 1:2)

Sveti duh korišten prilikom pisanja Biblije.

"I padne na me DUH Jahvin i reče mivako veli Jahve:dome Izraelov,tako govoriste,i znam misli srca vašega!"(Ezehijel 11.5)
1. "I iznenada je s neba nastala huka kao kod..........
Nije mi jasno što s ovim želiš dokazati, .....da je sletjela raketa i svemirci? I da su nekako pomoću nekih sila utjecali na ljude .....Šta li ?

2. "A Zemlja bijaše pusta ,i bješe tama nad bezdanom,i DUH Božji dizaše se nad vodom!( 1.Mojsijeva 1:2)

DUH Božji nije Sveti duh...pročitaj moj post o ovome i obrazloženje iz Biblije, ili ti ne vjeruješ ni Bibliji ?

3. "I padne na me DUH Jahvin i reče mivako veli Jahve:dome Izraelov,tako govoriste,i znam misli srca vašega!"(Ezehijel 11.5)

Ezehijel je jedan prorok na temelju čijih opisa su Bloom i ostala ekipa iz NASA-e napravili svemirsko vozilo za mjesec, "orla" koji se spustio i slično.
Ne bih se baš pouzdavao u njegove opise kao vjerodostojne božje opise iz Biblije.

Zdravi i veseli bili.
inverter is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.04.2007., 19:45   #38
Ja ne znam da li si vjernik ili nisi jer i o tome ovisi kako ćeš prihvatiti neke stvari. Biblija je skup više knjiga koje su napisali proroci,kroničari ondašnjih vremena, evanđelisti i apostoli a zajedničko im je to da su bili "nadahnuti" tj pod direktnim utjecajem Boga tj. Duha Svetog. Izvorna Biblija je inače tanja od onih koje mi većinom imamo po svojim domovima. Tanja je jer ne sadrži tzv. apokrifne odnosno naknadno dodane knjige tipa: Makabejci,Sirah,Tobija...itd. Ne znam koliko ti pomaže ovaj kratki odgovor ali kažem, sve ovisi kako gledaš ili ne gledaš na Boga općenito.Ako vjeruješ u Boga onda vjeruješ u čuda i u izravn utjecaj Svetog Duha. Ako ne vjeruješ, onda pokušavaš racionalizirati stvari tako da ih si možeš logički objasniti. Ali Bog i ograničena ljudska logika u jednoj jedinoj rečenici tvore paradoks!

Pozdrav
Derek Trotter is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.04.2007., 20:50   #39
Quote:
Derek Trotter kaže: Pogledaj post
Ja ne znam da li si vjernik ili nisi jer i o tome ovisi kako ćeš prihvatiti neke stvari. Biblija je skup više knjiga koje su napisali proroci,kroničari ondašnjih vremena, evanđelisti i apostoli a zajedničko im je to da su bili "nadahnuti" tj pod direktnim utjecajem Boga tj. Duha Svetog. Izvorna Biblija je inače tanja od onih koje mi većinom imamo po svojim domovima. Tanja je jer ne sadrži tzv. apokrifne odnosno naknadno dodane knjige tipa: Makabejci,Sirah,Tobija...itd. Ne znam koliko ti pomaže ovaj kratki odgovor ali kažem, sve ovisi kako gledaš ili ne gledaš na Boga općenito.Ako vjeruješ u Boga onda vjeruješ u čuda i u izravn utjecaj Svetog Duha. Ako ne vjeruješ, onda pokušavaš racionalizirati stvari tako da ih si možeš logički objasniti. Ali Bog i ograničena ljudska logika u jednoj jedinoj rečenici tvore paradoks!

Pozdrav
Drago mi je da si mi pokušao objasniti Bibliju i Boga s tvojeg gledišta i to je OK. Ja sam puno toga napisao na ovom Forumu u ovoj sekciji (Religija), pa ako ti nije mrsko pogledaj malo tekstove s mojim nikom u : Biblija....,Kršćanstvo, Evanđelja po Isusu-Isusova evanđelja, Baraba, Religija največa obmana i td, pa će ti biti jasno moje gledište na vjeru. Zašto bi netko bezpogovorno vjerovao u čuda (Houdini ih je izvodio, ali nitko nije vjerovao, već su ih razumno objašnjavali) i onda samim tim i u Boga i Duha Svetoga (ma šta to bilo ?)
Ja sam u tekstovima iznad preporučio da se pročitaju i komentari Biblije (glose) koje objašnjavaju neke stvari, a ne samo tekst iz Knjige i onda reći da je to tako, jer to tamo piše. O samoj Bibliji ne bih sad, da se ne ponavljam.
Zdravi i veseli bili.
inverter is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.05.2007., 00:38   #40
Drago je i meni kad se kulturno može debatirati o ovakvim stvarima bez obzira na opredijeljenost glede religije ili vjere općenito. Pogledao sam neke tvoje teme i ono što si pisao i to je ok. Kažem, sve je u stavu! Jedan segment mog posla i jedan dobar dio studija bio je upravo na ovu temu pa sam se nekako osjetio kompetentnim da dam svoj prilog u vidu kratkog pisanog odgovora! Već ćemo se ulovit na nekoj sličnoj temi!

Do tada,lijep pozdrav!
Derek Trotter is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 14:50.