Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca > Trudnice

Trudnice Za trudnice i sve one koji se tako osjećaju

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 26.05.2017., 10:32   #141
Quote:
Mala Svemirka kaže: Pogledaj post
svi koji zatraže dobe tu jednokratnu naknadu...

http://www.hzzo.hr/rodiljne-i-roditeljske-potpore/

Jednokratna novčana potpora iznosi 70% proračunske osnovice, odnosno 2.328,20 kuna.
Hvala na informaciji .

Quote:
vedrana84 kaže: Pogledaj post
aria ne mozes primat i naknadu za nezaposlene i porodiljnu istovremeno, i ne mozes birat koju ces primat , primas porodiljnu
Tako sam i mislila ali su me zbunili u firmi gdje su mi rekli da moram na HZZ... hvala!

Quote:
scopic kaže: Pogledaj post
Ne javljate se na HZZ već isključivo u HZZO i to tamo gdje inace predajete komplikacije (u tu sobu, šalter). Tamo će Vam napraviti to posebno osiguranje do otvaranja rodiljnog. Tek nakon otvaranja rodiljnog, odjavljujete se sa te posebne osnove, idete na HZZ i eventualno od njih (ako imate kakvih prava) primate naknadu do rođenja djeteta kad se ponovno javljate na HZZO kako bi predali zahtjev za rodiljnu poštedu od rada tj.
da bi primali 1663 kn (naknada za nezaposlene tada miruje). Nikako ne možete u isto vrijeme primati dvije naknade.
Na jednokratnu potporu imate pravo kad se dijete rodi. Uvjeti su: podnositelj zahtjeva mora imati prebivalište u RH ( 1 godinu ili 5- ovisno o osnovi osiguranja), da su roditelj i dijete na istoj adresi, da su roditelj i dijete zdravstveno osigurani. Papiri koji su potrebni uz zahtjev su: prebivalište za podnositelja, prebivalište za dijete i rodni list od djeteta te tekući račun podnositelja. Potpora iznosi 2328,28 kn.
Znači rodiljni se otvara nešto prije termina i onda tih cca mjesec dana manje više sam na Zavodu za zapošljavanje i čim rodim opet idem na HZZO i primam rodiljnu naknadu za nezaposlene koja bude uskoro možda i nešto viša od 2000 kn. Pretpostavljala sam da ne mogu dvije istovremeno naravno ali su me zbunili na poslu oni mi samo govore nek idem na HZZ.. Onda kad dijete navrši godinu dana, ako ne nađem još posao, tek se tada opet javljam na HZZ a do tog perioda ne moram biti prijavljena kod njih već dobivam rodiljnu naknadu za nezaposlene od HZZO-a.
Hvala i na informaciji vezanoj uz papire za jednokratnu potporu..
Hvala puno!
Aria95 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.05.2017., 18:05   #142
Thumbs up

Quote:
Aria95 kaže: Pogledaj post
Hvala na informaciji .



Tako sam i mislila ali su me zbunili u firmi gdje su mi rekli da moram na HZZ... hvala!



Znači rodiljni se otvara nešto prije termina i onda tih cca mjesec dana manje više sam na Zavodu za zapošljavanje i čim rodim opet idem na HZZO i primam rodiljnu naknadu za nezaposlene koja bude uskoro možda i nešto viša od 2000 kn. Pretpostavljala sam da ne mogu dvije istovremeno naravno ali su me zbunili na poslu oni mi samo govore nek idem na HZZ.. Onda kad dijete navrši godinu dana, ako ne nađem još posao, tek se tada opet javljam na HZZ a do tog perioda ne moram biti prijavljena kod njih već dobivam rodiljnu naknadu za nezaposlene od HZZO-a.
Hvala i na informaciji vezanoj uz papire za jednokratnu potporu..
Hvala puno!
Tako je. Na HZZ se javljate kad Vam se otvori rodiljni, ali da li će te primati od njih naknadu do rođenja djeteta, to ne znam. Meni je logično da hoćete, ali zbilja ne znam prava i obveze vezane za HZZ. (možda da ih nazovete i pitate)
U svakom slučaju, što se tice HZZO-a , primate komplikacije do kraja, pa imate rupu do rođenja djeteta pa onda opet po rođenju do 1. godine života djeteta primate rodiljnu naknadu.

I nema na čemu
scopic is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.05.2017., 11:42   #143
Zdravo.Dali nekoj moze da mi dade sovet kade mozam da nabavam Aspirin 81mg, bidejki toj mi go preporaca mojot ginekolog za vreme na bremeneosta. Slusnav deka go imalo samo vo USA.Vi blagodaram.
iad is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.05.2017., 12:27   #144
Pozdrav,
Imam pitanje u vezi naknade! Dakle situacija je sljedeca;
Imam prekid radnog staza od 1.2.2017. do 19.4.2017.
Placu sam imala 4500, a sada imam 3600 neto, kako ce se meni uzimati prosjek ako odem na komplikacije (a nadam se da necu morati, da ce se hematom povuci) i porodiljni?! Koje ce mi mjesece uzeti u obzir ako otvorim komplikacije npr 1.7?!
Uvjete imam, 18 mjeseci staza u protekle dvije godine! Da li se nakon sto mi ginekolog otvori komplikacije mora na komisiju?
Hvala na odgovoru
dtur is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.05.2017., 17:41   #145
Bok imam pitanje.

Prijavljena sam od 01.11.2016. u jednoj firmi, i od 01.02.2017. sam u toj firmi stavljena na pola radnog vremena, te u drugoj na još pola. Plaća mi je do 01.02. 2017. Bila 2800 kn,'a od 01.02.2017. 4000 kn(zajedno u obje firme) .

Ukoliko ja sljedeći mjesec otvorim komplikacije, kolika će mi biti naknada? Termin mi je 20. 11. , i onda cu imati 12 mjeseci radnog staža. Po kojem prosjeku mi onda ide porodiljna?

Nadam se da me shvaćate.
MachGunKelly is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.05.2017., 18:42   #146
jesi li tek od 1.11.2016. u radnom odnosu ili imaš još nekog staža?
ako nemaš staža od prije, primat ćeš minimalne naknade za sve - na komplikacijama 831,50 kn, a na porodiljnom 1.663,00 kn (prema sadašnjem zakonu).
porodiljni se otvara 45 do 28 dana prije termina i nećeš do tada skupiti 12 mjeseci neprekinutog radnog odnosa, ako nemaš staža od prije.
možeš primati veću naknadu (2.660,80 kn prema sadašnjem zakonu) od djetetovih navršenih 6 mjeseci jer ćeš do tada skupiti 12 mjeseci staža.
jojo21 is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.05.2017., 22:03   #147
Da, u radnom odnosu sam tek od 1.11.2016.

Mogu li ja kako otvoriti porodiljni tek kad rodim?

Recimo, ne biti na komplikacijama zadnji mjesec prije poroda ili nešto slično. U staž se ubraja i ovaj dio koji provodim na komplikacijama?
MachGunKelly is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.05.2017., 22:55   #148
ne možeš, porodiljni se obavezno otvara 28 dana prije termina.
vidi još sve točno sa svojim ginekologom i u HZZO-u, ali mislim da je već bilo situacija kad je curama falilo nekoliko dana staža i dobivale su minimalnu naknadu.
za punu plaću na komplikacijama moraš imati 9 mjeseci neprekinutog staža pa njih možeš otvoriti tamo početkom 8. mjeseca ako bude potrebno.
da, staž ti normalno teče i na komplikacijama i na prodiljnom.
jojo21 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.06.2017., 11:21   #149
Imam pitanje i bila bih jako zahvalna na odgovoru jer dobivam svakave informacije. Znaci, ako ja sada otvorim komplikacije u trudnoci dobim maksimalno 4000 i nesto kuna? Napominjem da je moja placa znacajno visa od toga. Teoretski mi se vise onda isplati otvoriti obicno bolovanje gdje dobivam 80% place? Plus ako sam dobro shvatila, ako zatvaram komplikacije onda bi mi taj period od recimo 2mj na komplikacijama znacajno rusio prosjek porodiljne naknade.. Ovo mi nema nikakvog smisla.
Olivi is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.06.2017., 11:23   #150
Aha, sad vidim da se spominje ako je napunjeno 9mj staza (imam visestruko vise ) onda je puna placa na komplikacijama? Zbunjuje me jer mi se cini da sam na stranicama hzzo procitala drugacije
Olivi is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.06.2017., 11:28   #151
Ako si trudna, ne možeš na obično bolovanje. Baš zbog razloga i trajanja bolovanja, ne ide to tako.
Ako nakon otvaranja komplikacija više njih ne zatvaraš, ne ruši ti se porodiljnih prvih 6 mj jer ne trebaš nositi novu platnu listu, nego se koristi ona koju doneseš za komplikacije

Na komplikacijma dobiješ punu plaću ako je ona manja od 4250 kn. Ako je plaća veća, taj iznos je maksimalan.
28-45 dana pred termin otvara se porodiljni i tad dobivaš već svoju plaću, kolika god bila, dok beba navrši 6 mj
Snow Fairy is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.06.2017., 11:33   #152
Aha, kuzim. Ali ako u meduvremenu zatvorim komplikacije i vratim se na posao to mi rusi prosjek jer ponovo nosim platne liste u koje je ukljucena i ova manja placa dok sam na komplikacijama?
Znaci to je to. Ili na posao kako znam i umijem ili otvarati i vise ne zatvarati. Cini mi se da ova mjera potice nerad
Olivi is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.06.2017., 11:52   #153
Da točno tako

Poslano sa mog SM-G800F koristeći Tapatalk
Verbena is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.06.2017., 18:17   #154
Quote:
Olivi kaže: Pogledaj post
Aha, kuzim. Ali ako u meduvremenu zatvorim komplikacije i vratim se na posao to mi rusi prosjek jer ponovo nosim platne liste u koje je ukljucena i ova manja placa dok sam na komplikacijama?
Znaci to je to. Ili na posao kako znam i umijem ili otvarati i vise ne zatvarati. Cini mi se da ova mjera potice nerad
nije baš tako! ako otvorite komplikacije,pa zatvorite i onda otvorite rodiljni, donosite novu potvrdu o plaći u kojoj je bitno da imate dvije isplate za rad. naknada za komplikacije Vam se ne računa u prosjek, jer to nije plaća.

probati ću Vam to na primjeru objasniti.

01.06. otvorite komplikacije i one Vam traju do npr. 31.08. Nakon toga se vratite na posao i u 11. mjesecu otvarate rodiljni dopust i donosite novu potvrdu o plaću koja će izgledati ovako: (ako placu primate retroaktivno)

Podaci o iznosima plaće u periodu od 01.05. - 31.10.2017.

4.mj. plaća
5.mj. plaća
6.mj. 0
7.mj. 0
8.mj. 0
9.mj. plaća

dakle imate 3 isplate. One će se zbrojiti i podijeliti sa radnim satima 4., 5.,9. mj. i dobit će se Vaša satnica. Ništa ne gubite.

Ali da ste npr. u tih 6 mjeseci na komplikacijama bili od 4- 8 mj. e onda bi imali samo 1 isplatu i pali bi na osnovicu od 2300 kn.

scopic is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.06.2017., 18:53   #155
Znaci zapravo je bitno da u 6mj prije otvaranja porodiljnog imam barem 2 isplacene place? Super, to mi puno bolje odgovara jer bi uzela samo par tjedana koliko mi treba... Hvala!
Olivi is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.06.2017., 18:57   #156
Quote:
Olivi kaže: Pogledaj post
Znaci zapravo je bitno da u 6mj prije otvaranja porodiljnog imam barem 2 isplacene place? Super, to mi puno bolje odgovara jer bi uzela samo par tjedana koliko mi treba... Hvala!
Tako je, bitno da u tih 6 mjeseci imate minimalno dvije isplate za rad.
Čak ne moraju biti isplate za puni mjesec. Dovoljno je da imate 1 dan rada u 2 mjeseca.

Nema na čemu!
scopic is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.06.2017., 13:21   #157
Pozdrav! Ne znam spada li moje pitanje pod ovaj topic, ali najbliži mi je toj temi koji uočih ovdje.
Zanima me što se sve računa kad moram na obavezni porodiljni (onih 28 ili 45 dada prije termina); da li se računaju svi dani od termina unazad uključujući praznike subote i nedjelje ili?

Hvala!
Ricerca is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.06.2017., 15:31   #158
Quote:
Ricerca kaže: Pogledaj post
Pozdrav! Ne znam spada li moje pitanje pod ovaj topic, ali najbliži mi je toj temi koji uočih ovdje.
Zanima me što se sve računa kad moram na obavezni porodiljni (onih 28 ili 45 dada prije termina); da li se računaju svi dani od termina unazad uključujući praznike subote i nedjelje ili?

Hvala!
kolko ja znam svi dani, bar sam ja sebi tako izračunala

mene zanima ako netko zna jel mogu papire za porodiljni predat na hzzo tipa tjedan prije nego mi počinje teći porodiljni? pretpostavljam da nitko ne predaje papire na taj dan
__________________
“...If you can make a girl laugh - you can make her do anything...”
Plavusa_ZG is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.06.2017., 15:33   #159
Mozes bilo kad predati, cim dobijes doznaku i skupis ostalo (ako nisi bila na komplikacijama pa ne trebas nista osim doznake)
Snow Fairy is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.06.2017., 15:44   #160
Kako nam se računa iznos za porodiljni ako smo zaposleni na dva mjesta:
18 sati sa prosjekom plaće 4820,00 kn zadnjih 6 mjeseci
+ 4 sata sa prosjekom plaće 400,00 kn zadnjih 6 mjeseci.

Hvala
MADUKATURA is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 07:52.