Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest

Povijest Politička, društvena, kulturna, univerzalna povijest.
Podforumi: Vojna povijest i tehnologija, Domovinski rat

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 25.09.2017., 00:00   #41
Quote:
Tigarx kaže: Pogledaj post
Asimilacija je jedno, integracija je drugo iako zbog pojedinaca voljnih se udati za tipa kao sto je Hameda integracija nazalost vodi k asimilaciji. Hamed naravno ne može biti Hrvat u etnickom smislu, jedino moze biti Hrvat u smislu drzavljanstva, posjedovanja putovnice.
Zašto to misliš?
Uz dovoljno vremena njegovi potomci mogu postati origigi Hrvati.
Mislim da imaš u Ulcinju (jug crne gore) potomke robova s arapskih gusarskih brodova iz 10. stoljeća (valjda potonuo brod, ne znam točno priču).
Ljudi su lokalni Crnogorci, samo su "preplanuli".

Imao si u Domovinskom ratu (nasreću rijetko, ali svejedno ih je bilo) Hrvate koji su se borili na četničkoj strani.
Puno bitnija je ideologija svake osobe, po čemu se ona osjeća Hrvatom ili ne, nego njeno/njegovo porijeklo.
Quote:
Tigarx kaže: Pogledaj post
Normalno da je mora dijeliti.
Ma ne mora.
Što ako ti se sin/kćerka proglasi Jedijem i odbija bilo kakvu vezu s kat. crkvom?
Quote:
Tigarx kaže: Pogledaj post
RUSTEM PASHA je bio Hrvat, ali je prestao to biti od onoga trenutka od kojega mu je ispran mozak, od kada je dobio muslimansko ime, vjeru, kulturu.
Složio bi se.
Bio je Hrvat, ali je postao nešto drugo.
Postojali su neki ostaci hrvatskog identiteta, ali to je priča za sebe, s obzirom da je ipak bila riječ i o drugom vremenu.
Quote:
Tigarx kaže: Pogledaj post
Rijeci u izrazu muslimanski Hrvat iskljucuju jednu drugu.
Neću se složiti.
Osoba kojoj je Hrvatska na prvom mjestu je Hrvat bez obzira na vjeru.
To podrazumjeva u ovom konkretnom primjeru da bi ta osoba trebala biti sposobna i ratovati (ili se na neki drugi način boriti) kontra svoje grupe (u ovom slučaju su to Bošnjaci) ako bi to bilo u interesu Hrvatske.
__________________
Hold Infinity in the palm of your hand
And Eternity in an hour
Wikiceha is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.09.2017., 00:02   #42
Quote:
Tigarx kaže: Pogledaj post
Asimilacija je jedno, integracija je drugo iako zbog pojedinaca voljnih se udati za tipa kao sto je Hameda integracija nazalost vodi k asimilaciji. Hamed naravno ne može biti Hrvat u etnickom smislu, jedino moze biti Hrvat u smislu drzavljanstva, posjedovanja putovnice.



Normalno da je mora dijeliti.



RUSTEM PASHA je bio Hrvat, ali je prestao to biti od onoga trenutka od kojega mu je ispran mozak, od kada je dobio muslimansko ime, vjeru, kulturu.

Rijeci u izrazu muslimanski Hrvat iskljucuju jednu drugu.
Koji je onda smisao izjašnjavanja i popisa pučanstva?
Ovo je neozbiljno, zabranio bi...

Poslano sa mog Lenovo A2010-a koristeći Tapatalk
Zlatna planina is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.09.2017., 08:19   #43
Quote:
Tigarx kaže: Pogledaj post
Asimilacija je jedno, integracija je drugo iako zbog pojedinaca voljnih se udati za tipa kao sto je Hameda integracija nazalost vodi k asimilaciji. Hamed naravno ne može biti Hrvat u etnickom smislu, jedino moze biti Hrvat u smislu drzavljanstva, posjedovanja putovnice.



Normalno da je mora dijeliti.



RUSTEM PASHA je bio Hrvat, ali je prestao to biti od onoga trenutka od kojega mu je ispran mozak, od kada je dobio muslimansko ime, vjeru, kulturu.

Rijeci u izrazu muslimanski Hrvat iskljucuju jednu drugu.
Pa to je posve apsurdno, jer sutra svi Hrvati mogu preći na islam i bit će Hrvati i dalje, neće biti Turci ili Bošnjaci.
Jesu li islamizirani Albanci postali Bošnjaci ili Turci?
Kexx is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.09.2017., 10:28   #44
Jednom je Gadafi izjavio za Muslimane, s velikim M, da je to uvreda, znao je on dobro našu situaciju, tu se školovao i oženio. Meni nije normalno da vjera određuje naciju, Hrvat može biti katolik, protestant, budist, ateist, zašto ne musliman ( ili pravoslavac ili židov).

Sent from my GT-N5100 using Tapatalk
Babajagac is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.09.2017., 11:26   #45
Quote:
Babajagac kaže: Pogledaj post
Jednom je Gadafi izjavio za Muslimane, s velikim M, da je to uvreda, znao je on dobro našu situaciju, tu se školovao i oženio. Meni nije normalno da vjera određuje naciju, Hrvat može biti katolik, protestant, budist, ateist, zašto ne musliman ( ili pravoslavac ili židov).
Sent from my GT-N5100 using Tapatalk
Slažem se.
Kexx je dobro naveo primjer Albanaca.
Kao što u CG postoje Crnogorci islamske vjere, tako i u HR postoje Hrvati islamske vjere.
Tko želi biti Bošnjak, to je njegov izbor, ali ne mogu biti Bošnjaci svi i svuda.
Pogotovo kad počnu drobit s "islamom prije islama"
Zapravo je ideologija Bošnjanstva prilično neprijateljska prema Hrvatima u bilo kakvom obliku.
__________________
Hold Infinity in the palm of your hand
And Eternity in an hour
Wikiceha is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.09.2017., 19:08   #46
Quote:
Tigarx kaže: Pogledaj post
Asimilacija je jedno, integracija je drugo iako zbog pojedinaca voljnih se udati za tipa kao sto je Hameda integracija nazalost vodi k asimilaciji. Hamed naravno ne može biti Hrvat u etnickom smislu, jedino moze biti Hrvat u smislu drzavljanstva, posjedovanja putovnice.



Normalno da je mora dijeliti.



RUSTEM PASHA je bio Hrvat, ali je prestao to biti od onoga trenutka od kojega mu je ispran mozak, od kada je dobio muslimansko ime, vjeru, kulturu.

Rijeci u izrazu muslimanski Hrvat iskljucuju jednu drugu.
Jedini kojem je ispran mozak ovdje si ti. Ti nisi u stanju uočiti razliku između značenja riječi "kršćanin" i riječi "Hrvat". Tebi je to ista stvar.
Essegg is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.09.2017., 20:37   #47
Quote:
Wikiceha kaže: Pogledaj post
Zašto to misliš?
Uz dovoljno vremena njegovi potomci mogu postati origigi Hrvati.
Mislim da imaš u Ulcinju (jug crne gore) potomke robova s arapskih gusarskih brodova iz 10. stoljeća (valjda potonuo brod, ne znam točno priču).
Ljudi su lokalni Crnogorci, samo su "preplanuli".
Nažalost mogu, to očito ne opovrgavam, ali Hamed očito nije etnički Hrvat.

Quote:
Puno bitnija je ideologija svake osobe, po čemu se ona osjeća Hrvatom ili ne, nego njeno/njegovo porijeklo.
Ja samo hoću reći da su kultura i ideologija važni koliko koliko i porijeklo i da je porijeklo važno koliko i kultura i ideologija. Za mene Hrvat koji prijeđe na Islam više nije Hrvat isto kao što ni neki recimo Bošnjak koji prijeđe na katoličanstvo i počne se izjašnjavati Hrvatom nije Hrvat, netko tipa Hasanbegovic.

Quote:
Ma ne mora.
Što ako ti se sin/kćerka proglasi Jedijem i odbija bilo kakvu vezu s kat. crkvom?
Može ona biti i ateist i odbiti bilo kakvu vezu sa Crkvom. Kao što sam rekao kršćanstvo ili ateizam.

Quote:
Neću se složiti.
Osoba kojoj je Hrvatska na prvom mjestu je Hrvat bez obzira na vjeru.
To podrazumjeva u ovom konkretnom primjeru da bi ta osoba trebala biti sposobna i ratovati (ili se na neki drugi način boriti) kontra svoje grupe (u ovom slučaju su to Bošnjaci) ako bi to bilo u interesu Hrvatske.
Definija etniciteta osim porijekla obuhvaća i društveni i kulturni aspekt Očito neki Muhammed, Mirza, Džafer ne podilaze kulturnom i društvenom identitetu Hrvata.

Quote:
Zlatna planina kaže: Pogledaj post
Koji je onda smisao izjašnjavanja i popisa pučanstva?
Ovo je neozbiljno, zabranio bi...
Smisao popisa je popis pučanstva i izjašnjavanja pučanstva.

Quote:
Kexx kaže: Pogledaj post
Pa to je posve apsurdno, jer sutra svi Hrvati mogu preći na islam i bit će Hrvati i dalje, neće biti Turci ili Bošnjaci.
Jesu li islamizirani Albanci postali Bošnjaci ili Turci?
A što ako ovo, što ako ono, sutra mogu ovo, sutra mogu ono. Ako svi kolektivno prijeđemo (što granići sa science fiction) onda ok. Ja samo znam da je identitet Europe i Hrvatske zasnovan na kršćanstvu. Ili kršćanstvo ili ateizam ili nešto treće koje ne obuhvaća Islam, Hinduizam ili što li već.

Quote:
Essegi kaže: Pogledaj post
Jedini kojem je ispran mozak ovdje si ti. Ti nisi u stanju uočiti razliku između značenja riječi "kršćanin" i riječi "Hrvat". Tebi je to ista stvar.
A jedini bez mozga ovdje si ti. Kao što sam rekao da Hasanbegovic postane katolikom i da se počne izjašnjavati katolikom on za mene i dalje ne bi bio Hrvat pa izgleda da je dobro znam razliku između te dvije riječi.
Tigarx is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.09.2017., 20:47   #48
Ne bi trebali svi muslimani biti militaristička sekta, trebali bi biti jednaki ostalim vjerama. Dakle, kao što jedan budist može postati Hrvatom, tako može i musliman...
__________________
Hold Infinity in the palm of your hand
And Eternity in an hour
Wikiceha is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.09.2017., 21:29   #49
Quote:
Tigarx kaže: Pogledaj post
Nažalost mogu, to očito ne opovrgavam, ali Hamed očito nije etnički Hrvat.



Ja samo hoću reći da su kultura i ideologija važni koliko koliko i porijeklo i da je porijeklo važno koliko i kultura i ideologija. Za mene Hrvat koji prijeđe na Islam više nije Hrvat isto kao što ni neki recimo Bošnjak koji prijeđe na katoličanstvo i počne se izjašnjavati Hrvatom nije Hrvat, netko tipa Hasanbegovic.



Može ona biti i ateist i odbiti bilo kakvu vezu sa Crkvom. Kao što sam rekao kršćanstvo ili ateizam.



Definija etniciteta osim porijekla obuhvaća i društveni i kulturni aspekt Očito neki Muhammed, Mirza, Džafer ne podilaze kulturnom i društvenom identitetu Hrvata.



Smisao popisa je popis pučanstva i izjašnjavanja pučanstva.



A što ako ovo, što ako ono, sutra mogu ovo, sutra mogu ono. Ako svi kolektivno prijeđemo (što granići sa science fiction) onda ok. Ja samo znam da je identitet Europe i Hrvatske zasnovan na kršćanstvu. Ili kršćanstvo ili ateizam ili nešto treće koje ne obuhvaća Islam, Hinduizam ili što li već.



A jedini bez mozga ovdje si ti. Kao što sam rekao da Hasanbegovic postane katolikom i da se počne izjašnjavati katolikom on za mene i dalje ne bi bio Hrvat pa izgleda da je dobro znam razliku između te dvije riječi.
Za tebe ovo, za tebe ono, nisi mjerilo, uopće nije bitno što bi netko bio ili ne bi bio za tebe pojedinca.
Može neki drugi pojedinac za tebe reći da za njega nisi Hrvat i navede neku izliku, bilo kakvu, kao da je bitno.

Hasanbegović je rođen u HR, smatra se dijelom HR naroda, vrlo moguće da je potomak hrvatskih konvertita, a kulturološki nam je bliži nego kršćanskom bliskoistočnjaku jer je odrastao s nama i dijelio s nama ovaj način života.
Kexx is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.09.2017., 22:53   #50
Quote:
Kexx kaže: Pogledaj post
Za tebe ovo, za tebe ono, nisi mjerilo, uopće nije bitno što bi netko bio ili ne bi bio za tebe pojedinca.
Može neki drugi pojedinac za tebe reći da za njega nisi Hrvat i navede neku izliku, bilo kakvu, kao da je bitno.

Hasanbegović je rođen u HR, smatra se dijelom HR naroda, vrlo moguće da je potomak hrvatskih konvertita, a kulturološki nam je bliži nego kršćanskom bliskoistočnjaku jer je odrastao s nama i dijelio s nama ovaj način života.
Očito da je bliži, ali on će i dalje biti Bošnjak koji se izjašnjava Hrvatom ako se uopće tako izjašnjava jer je to upravo ono što on jest. Jedan od bitnih dijelova hrvatskog (pa i europskog) kulturnog identiteta je zasnovan na kršćanstvu ili u novije vrijeme ateizmu. Da netko bude pripadnik etničke (u ovom slučaju jedne od europske skupine) treba kao što sam naveo zadovoljiti i porijeklovni i kulturni kriterij, a ne samo jedan od njih dva. A sad što u Albaniji postoje etnički albanci kršćanske vjere i etničke albanci muslimanske vjere zna se zašto i to nije nikakav argument protiv onoga što pišem. Ja vjerujem da ti je draže čuti ime Tomislav ili Kristijan nego Muhamed i da ti je draže čuti zvona na Crkvi nego zavijanje hodže u obližnjoj džamiji.

Quote:
Kexx kaže: Pogledaj post
Za tebe ovo, za tebe ono, nisi mjerilo, uopće nije bitno što bi netko bio ili ne bi bio za tebe pojedinca.
Za svakoga tko ima ima išta u glavi.

Btw, u prijašnjem postu sam misli napisati '... i da se počne izjašnjavati Hrvatom', samo da se zna.
Tigarx is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.09.2017., 00:20   #51
Quote:
Tigarx kaže: Pogledaj post
Očito da je bliži, ali on će i dalje biti Bošnjak koji se izjašnjava Hrvatom ako se uopće tako izjašnjava jer je to upravo ono što on jest. Jedan od bitnih dijelova hrvatskog (pa i europskog) kulturnog identiteta je zasnovan na kršćanstvu ili u novije vrijeme ateizmu. Da netko bude pripadnik etničke (u ovom slučaju jedne od europske skupine) treba kao što sam naveo zadovoljiti i porijeklovni i kulturni kriterij, a ne samo jedan od njih dva. A sad što u Albaniji postoje etnički albanci kršćanske vjere i etničke albanci muslimanske vjere zna se zašto i to nije nikakav argument protiv onoga što pišem. Ja vjerujem da ti je draže čuti ime Tomislav ili Kristijan nego Muhamed i da ti je draže čuti zvona na Crkvi nego zavijanje hodže u obližnjoj džamiji.



Za svakoga tko ima ima išta u glavi.

Btw, u prijašnjem postu sam misli napisati '... i da se počne izjašnjavati Hrvatom', samo da se zna.
De facto zabraniti nekome da se izjasni Hrvatom, a to sugeriraš, znači odreći hrvatstvo Vitezoviću, Šenoi, Gaju, Pilaru..
Kome trebaju Hrvati koji tako razmišljaju?
Na žalost dolaze vremena kad će mase navaliti na Europu, pa te sigurno nitko neće konzultirati kod izjašnjavanja. Pitanje je koliko bi u takvoj situaciji ostalo Hrvata, zato moli Boga da ih ima, pa zvali se oni Nahid ili Ante, svejedno.

Poslano sa mog Lenovo A2010-a koristeći Tapatalk
Zlatna planina is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.09.2017., 00:32   #52
Quote:
Zlatna planina kaže: Pogledaj post
De facto zabraniti nekome da se izjasni Hrvatom, a to sugeriraš, znači odreći hrvatstvo Vitezoviću, Šenoi, Gaju, Pilaru..
Kome trebaju Hrvati koji tako razmišljaju?
Na žalost dolaze vremena kad će mase navaliti na Europu, pa te sigurno nitko neće konzultirati kod izjašnjavanja. Pitanje je koliko bi u takvoj situaciji ostalo Hrvata, zato moli Boga da ih ima, pa zvali se oni Nahid ili Ante, svejedno.

Poslano sa mog Lenovo A2010-a koristeći Tapatalk
Kao što napisah pa opet ponavljam nije mi problem prihvatiti te ljude kao Hrvate ako su se tako izjašnjavali jer su europskog porijekla i europskog su kulturnog mentaliteta (kršćani ili ateisti). Ali Bošnjake (ili bilo koga drugoga europljanina sa islamskom prošlošću) ne priznam kao Hrvate makar postali kršćani ili ateisti i izjašnjavali se Hrvatima, kamoli neke ne-europljane bili oni kršćani, nekršćani ili ateisti.

I ne radi se o nikakvom zabranjivanju. Mogu se izjašnjavati kako hoće.
Tigarx is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.09.2017., 00:37   #53
Quote:
Tigarx kaže: Pogledaj post
Očito da je bliži, ali on će i dalje biti Bošnjak koji se izjašnjava Hrvatom ako se uopće tako izjašnjava jer je to upravo ono što on jest. Jedan od bitnih dijelova hrvatskog (pa i europskog) kulturnog identiteta je zasnovan na kršćanstvu ili u novije vrijeme ateizmu. Da netko bude pripadnik etničke (u ovom slučaju jedne od europske skupine) treba kao što sam naveo zadovoljiti i porijeklovni i kulturni kriterij, a ne samo jedan od njih dva. A sad što u Albaniji postoje etnički albanci kršćanske vjere i etničke albanci muslimanske vjere zna se zašto i to nije nikakav argument protiv onoga što pišem. Ja vjerujem da ti je draže čuti ime Tomislav ili Kristijan nego Muhamed i da ti je draže čuti zvona na Crkvi nego zavijanje hodže u obližnjoj džamiji.



Za svakoga tko ima ima išta u glavi.

Btw, u prijašnjem postu sam misli napisati '... i da se počne izjašnjavati Hrvatom', samo da se zna.
Otkud ti ideja da je Bošnjak? Pa ta je nacija nastala 1993.g. na sjednici SDA u sarajevskom hotelu, i to posve slučajno. Još godinama ta odluka nije dospjela do svih kojima je bila namijenjena.
Dakle, kako on može biti Bošnjak?

Kriterije si izmislio. Hrvatski narod je zajednica Hrvata, a ne zajednica katolika ili ateista iz katoličkih obitelji. A i kao zajednica Hrvata jedva da je zajednica, to je tek teoretska zamišljena zajednica.
Kexx is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.09.2017., 00:38   #54
Quote:
Tigarx kaže: Pogledaj post
Kao što napisah pa opet ponavljam nije mi problem prihvatiti te ljude kao Hrvate ako su se tako izjašnjavali jer su europskog porijekla i europskog su kulturnog mentaliteta (kršćani ili ateisti). Ali Bošnjake (ili bilo koga drugoga europljanina sa islamskom prošlošću) ne priznam kao Hrvate makar postali kršćani ili ateisti i izjašnjavali se Hrvatima, kamoli neke ne-europljane bili oni kršćani, nekršćani ili ateisti.

I ne radi se o nikakvom zabranjivanju. Mogu se izjašnjavati kako hoće.
Nije bitno što ti priznaš, relevantno kao preklanjski snijeg. Tebe se ne pita.
Kexx is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.09.2017., 00:43   #55
Quote:
Kexx kaže: Pogledaj post
Nije bitno što ti priznaš, relevantno kao preklanjski snijeg. Tebe se ne pita.
Onda ukratko, to ne znači odreći se hrvatska Vitezovića, Šenoe, Gaja, Pilara...

Tigarx is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.09.2017., 00:44   #56
Quote:
Tigarx kaže: Pogledaj post
Kao što napisah pa opet ponavljam nije mi problem prihvatiti te ljude kao Hrvate ako su se tako izjašnjavali jer su europskog porijekla i europskog su kulturnog mentaliteta (kršćani ili ateisti). Ali Bošnjake (ili bilo koga drugoga europljanina sa islamskom prošlošću) ne priznam kao Hrvate makar postali kršćani ili ateisti i izjašnjavali se Hrvatima, kamoli neke ne-europljane bili oni kršćani, nekršćani ili ateisti.

I ne radi se o nikakvom zabranjivanju. Mogu se izjašnjavati kako hoće.
Razumio sam. Ipak, što time činimo prema preko 2000 muslimana poginulih u HV? Uvjeren sam da se većina osjećala Hrvatima.

Reći ćemo im: žao mi je dečki, jednostavno se ne uklapate u moje kriterije?

Poslano sa mog Lenovo A2010-a koristeći Tapatalk
Zlatna planina is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.09.2017., 00:46   #57
Quote:
Kexx kaže: Pogledaj post
Otkud ti ideja da je Bošnjak? Pa ta je nacija nastala 1993.g. na sjednici SDA u sarajevskom hotelu, i to posve slučajno. Još godinama ta odluka nije dospjela do svih kojima je bila namijenjena.
Dakle, kako on može biti Bošnjak?

Kriterije si izmislio. Hrvatski narod je zajednica Hrvata, a ne zajednica katolika ili ateista iz katoličkih obitelji. A i kao zajednica Hrvata jedva da je zajednica, to je tek teoretska zamišljena zajednica.
Pitaj par milijuna Bošnjaka kako su oni Bošnjaci.
Tigarx is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.09.2017., 00:49   #58
Quote:
Zlatna planina kaže: Pogledaj post
Razumio sam. Ipak, što time činimo prema preko 2000 muslimana poginulih u HV? Uvjeren sam da se većina osjećala Hrvatima.

Reći ćemo im: žao mi je dečki, jednostavno se ne uklapate u moje kriterije?

Poslano sa mog Lenovo A2010-a koristeći Tapatalk
Dići im počast i vječnu hvalu, ali što mi možemo zašto je 2 i 2 četiri, a ne 5.
Tigarx is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.09.2017., 00:49   #59
Quote:
Tigarx kaže: Pogledaj post
Pitaj par milijuna Bošnjaka kako su oni Bošnjaci.
Na kojem ih je to popisu par milijuna?
I kakve veze to ima sa nebošnjacima poput npr. Hasanbegovića?
Kexx is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.09.2017., 01:01   #60
Quote:
Kexx kaže: Pogledaj post
Na kojem ih je to popisu par milijuna?
https://bs.wikipedia.org/wiki/Popis_...rcegovini_2013.

Quote:
I kakve veze to ima sa nebošnjacima poput npr. Hasanbegovića?
Pa Hasanbegovic je porijekom Bošnjak. Njegovi su porijeklom iz Gračanice i Gradiške
https://en.wikipedia.org/wiki/Gra%C4...nd_Herzegovina
https://en.wikipedia.org/wiki/Gradi%...nd_Herzegovina

Nemoj mi sada reći da njegovi roditelji Zumreta i Ibrahim (rvatine i pol lololo) s tih popisa nisu Bošnjaci već su eto baš Hrvati koji su u tim gradovima btw sića i to su da stvar još bude znanstveno fantastična baš Hrvati muslimanske vjere.
Tigarx is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 01:38.