Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca > Dječje zdravlje

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 24.10.2003., 00:07   #1
Autizam

Da li netko od vas, cijenjenih roditelja, i cijenjenih buducih roditelja, kao i cijenjenih onih koji ne zele postati roditeljima, ima bilo kakvoga iskustva s autisticnom djecom?

Djecak od svojih skoro 6 godina. Na prvi pogled kao i svako drugo dijete. Zaokupljen igrackama, prije svega svemirskim brodovima (prije bojlerima), crticima i svim stvarima kojima se djeca bave. U dobi od 2 i nesto godine dijanosticiran mu je autizam jer dijete nije progovorilo. Naime, ponavljalo je samo ono sto je cuo od roditelja. Nista vise. U medjuvremenu se s njim radilo. Roditelji su odbili psihoterapiju jer nisu mogli povjerovati u dijagnozu. No radili su oni, ponajvise djed. Dijete je progovorilo i poprilicno napredovalo. I danas govori, zapitkuje. No, recenicne konstrukcije su sture, monotone, ponavljajuce (perseverira), opsjednut je pojedinim predmetima, identificira se s likom iz crtica (konkretno Jerryem , stovise vjeruje da je on Jerry). Ne moze se koncentrirati. Posao je u vrtic. Teti je odmah upalo u oci njegova nemogucnost koncentracije. Djeca slusaju npr. pjesmicu, on se digne i ode. Ponekada ne reagira kada ga se zove imenom.Ona ima osjecaj da je odsutan, u svojemu svijetu i preporucuje da ga se odvede pedijatru(ona ne zna za dijanozu). Nije zainteresiran za kontakte s drugom djecom. Djevojcica ga pita i moli da se idu zajedno igrati, on samo ode. S roditeljima, kao i s osobama s kojima roditelji dolaze u kontakt je sve u redu. I prica, i smije se.

Kakva je prognoza za ovo dijete? Da li je ono zaista autisticno? Da li ce moci krenuti u skolu kao i sva druga djeca? Kakav ce biti u skoli?

Ima li itko kakvih iskustava?
FFE is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.10.2003., 00:16   #2
Sad ću ja uletit ko padobranac ali....zašto teta u vrtiću ne zna za dijagnozu? Zašto roditelji to nisu rekli? Zar ga se srame?
Po meni bi bilo puno bolje da ona to zna, pa bi mu i drugačije mogla pristupiti i izvlačiti najbolje iz njega, na ovaj način ga može samo unazaditi.
__________________
Dreams
Tija is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.10.2003., 00:19   #3
Oprosti, samo da utvrdim jednu činjenicu jer nisam sigurna da sam dobro razumjela - roditelji nisu htjeli povjerovati u dijagnozu i sami su radili s djetetom, bez pomoći defektologa, bez stručnog tretmana??

Kažeš da dijete normalno kontaktira s poznatim osobama... Uspostavlja li s njima eye-contact?
just Sandy is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.10.2003., 00:25   #4
Nisu rekli zato jer se u medjuvremenu "totalno promijenio" i pomalo se zaboravilo na postavljenu dijagnozu. No, naravno da ce je informirati. (mozda da napomenem da je u vrtic krenuo tek nedavno)
FFE is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.10.2003., 00:27   #5
Quote:
just Sandy kaže:
Oprosti, samo da utvrdim jednu činjenicu jer nisam sigurna da sam dobro razumjela - roditelji nisu htjeli povjerovati u dijagnozu i sami su radili s djetetom, bez pomoći defektologa, bez stručnog tretmana??

Kažeš da dijete normalno kontaktira s poznatim osobama... Uspostavlja li s njima eye-contact?
Da bez pomoci strucne osobe. I normalno kontaktira s poznatim osobama, dok s nepoznatima-onako se kak' ti srami, smijulji se.
FFE is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.10.2003., 00:31   #6
Teškoće povezane s ostalom djecom i odraslima:
- izostanak kontakta očima (kad je osoba direktno ispred autističnog djeteta, ono gleda u bilo kojem pravcu, osim u osobu koja je ispred njega)
- očita distanciranost
- nedostatak zanimanja za ostalu djecu i ono što ostala djeca rade
- izostanak odgovora na verbalne zahtjeve
- bez odgovora kad se zove imenom
- izbjegavanje fizičkog kontakta (čak i s roditeljima, braćom i sestrama)
- ravnodušnost prema drugim osobama koje pate ili boluju



Možda ipak i nije? Jesu li tražili i druga mišljenja budući da se kod većine autistične djece poremećaj prepozna kasnije u djetinjstvu, a težina ovisi najviše o kvocijentu inteligencije.
__________________
Dreams
Tija is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.10.2003., 00:36   #7
Tija, znam svu tu simptomatologiju, i zato je cudno, jer ima simptoma autizma /npr. ponavljanje rijeci u recenici itd., stereotipne recenice i pokreti, ne prevelika zainetresiranost za djecu itd./, ali on opet nije totalno nezainetesiran, jer teta veli da se u vrticu igra s drugom djecom, da prica, ali da je cesto "u svojemu svijetu". No, ne znam, nsiu li mnoga djeca u toj dobi u "djecjem svijetu"?

I da ima poremecaj koncentracije. Dok drugi mirno slusaju, on se digne i ode igrati s igrackama.
FFE is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.10.2003., 00:51   #8
Quote:
FFE kaže:
Dok drugi mirno slusaju, on se digne i ode igrati s igrackama.
Ovo radi i moj.
Naprimjer, uče pjesmicu, on se ode igrati s autićima a meni doma otpjeva cijelu tu pjesmicu
Ili...prvi tjedan su igrali igru pokrivanja s lancunom...sva su djeca okrenuta, teta uzme jedno i pokrije ga a ostali moraju naći ko fali i kako se taj zove. Teta je rekla da s njim to ne mogu igrati jer on odmah zna U prvom tjednu je znao imena cijelog vrtića, većinu djece (iz svih grupa), sve tete, kuharice, čak i barbu koji im dovozi ručak.....memorija mu je ludilo a guzicu ne zna sam obrisat. Imam sreću da ima dobre tete pa mu i pristupaju drugačije, ako ne želi ne mora, one ga ne sile.

Zato i mislim da ti roditelji moraju reći teti da sumljaju na autizam, ako je ona dobar pedagog, zna pristup i zna kako doprijeti do malca a oni opet neka traže drugo i treće mišljenje, ja znam da meni jedno ne bi bilo dovoljno.

Sori na dužini
__________________
Dreams
Tija is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.10.2003., 08:55   #9
da nije

hiperaktivan?
i introvertan istovremeno?

inače simptomi liče na blagi autizam, ili početak razvoja..

slučajno poznajem jednog čovu, koji ima autističnog sina.
i on je bio kao djete ok mali lumen, sve zna itd.. i onda oko 5-6 god mali se počeo povlačit' u sebe itd.. danas ima oko 20 god..
i tipičan ja autist..

ponašanje roditelja je razumljivo.. odbijanje jer teško je prihvatiti takvu dijagnozu.

teta u vrtiću - možda ne zna a možda neće da kaže roditeljima..
to je sada nebitno.

kad je već liječnik dijagnosticirao - treba dalje ići u suradnji s liječnikom, roditelji trebaju dosta radit' s djetetom, reći onoj teti u vrtiću.. samo pitanje je koliko još dugo on može biti u vrtiću s drugom djecom.
i treba kontaktirati center za autizam.
tamo ćeš dobiti prave informacije.
 
Odgovori s citatom
Old 24.10.2003., 09:31   #10
O autističnoj djeci ne znam gotovo ništa.

Vjerojatno ta djeca žive neki svoj unutrašnji život o čijem bogatstvu mi ne znamo ništa, jer ne komuniciraju.

Međutim, ovo dijete mi nekako ne nalikuje na autistično dijete. Sigurno je da ima određenih poteškoća, ali nitko ne kaže da ono ne može imati lijep i ispunjen život. Treba mu pomoći. Treba angažirati dječje psihologe, logopede i ostale stručnjake koji će mu omogućiti da uživa život.
Zlica od Opaka is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.10.2003., 10:33   #11
Re: da nije

Quote:
nn-st kaže:
hiperaktivan?
i introvertan istovremeno?

inače simptomi liče na blagi autizam, ili početak razvoja..

Nije hiperaktivan, nikako. Mozda imas dojam jer ima poremecaj koncentracije, pa se dijete digne i ode si on nesto delati, dok druga djeca slusaju npr. pjesmicu.

Prije 3 godine je bilo puno, puno gore jer dijete nije komuniciralo s okolinom, samo je ponavljalo ono sto je culo kada mu je netko nesto rekao. Do danas nisu simptomi progredirali vec obrnuto, on je progredirao u svojemu razvoju. Hm, ima opet neke tipicne simptome autista, a opet i nema. Da, trebalo bi opet kontaktirati strucnu osobu. Ocito je ovo blagi oblik s puno boljom prognozom nego oni teski oblici koji se kasnije otkriju.
FFE is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.10.2003., 10:35   #12
Re: da nije

Quote:
nn-st kaže:

i on je bio kao djete ok mali lumen, sve zna itd.. i onda oko 5-6 god mali se počeo povlačit' u sebe itd.. danas ima oko 20 god..
i tipičan ja autist..


Da, ovdje je obrnuto. S 2 god. se povlacio u sebe, ali sada ne ih rekla bas da se povlaci. Voli biti sam, ali voli i sa starcima, i onima koji kontaktiraju s njima.
FFE is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.10.2003., 10:41   #13
?

"Da, ovdje je obrnuto. S 2 god. se povlacio u sebe, ali sada ne ih rekla bas da se povlaci. Voli biti sam, ali voli i sa starcima, i onima koji kontaktiraju s njima."

pitanje:
dali on voli biti s njima i šuti ili priča s njima?
 
Odgovori s citatom
Old 24.10.2003., 10:46   #14
Re: ?

Quote:
nn-st kaže:


pitanje:
dali on voli biti s njima i šuti ili priča s njima?

Voli biti, i to je bas cudno, jer autisticna djeca odlaze u svoj svijet i kada su u pitanju roditelji (koliko mi je pak poznato). I kada je sa starcima onda prica, npr. zapitkuje zakja ovo, zakaj ono. No, ima tendenciju da zna ponavljati poitanja iako mu je vec objasnjeno.I cesto perseverira, npr. ponovi pitanje dva puta, pita zakaj dva puta ....
FFE is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.10.2003., 10:46   #15
Autistično dijete i okolina - zamislite da je između jednog i drugog debeli stakleni zid...
Jako je teško prihvatiti takvu dijagnozu Za razliku od mentalno retardirane djece koja znaju biti prava sunčeva zraka, čista radost i ljubav svojim roditeljima, ova kao da ništa ne daju...u svom hermetičnom svijetu..
maristella69 is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.10.2003., 10:52   #16
greška u koracima

"Roditelji su odbili psihoterapiju jer nisu mogli povjerovati u dijagnozu. No radili su oni, ponajvise djed."

ovo je razumljivo, jako teško je to prihvatit'. neki roditelji znaju i odbaciti takvo dijete..
tu ipak treba stručna pomoć, dobar djed nije dosta, treba educirati roditelje i užu okolinu. pa stručna pomoć.
neznam gdje si, ako si u većem gradu onda tamo sigurno ima centar ili udruga za autistučnu djecu.
(možda će biti dosta savjetovanje s njihovim psiholozima, ne znaći da se mora i ostaviti djete tamo, ako se toga bojiš)
ovako nabadat' preko neta - mala ti je pomoć.
 
Odgovori s citatom
Old 24.10.2003., 11:05   #17
Ne vjerujete valjda da netko misli na ovaj nachin neshto rjeshiti?

FFE samo razmjenjuje iskustva s nama
magic is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.10.2003., 11:31   #18
mislim

da se ovdje radi o dvoumljenju u prihvaćanja dijagnoze.
je ili nije autist?
simptomi su preblagi?
(treba li čekati teže?)
kako u ovom slučaju vrijeme radi protiv (ako se ništa ne poduzme!) - treba ići na pretpostavku najgoreg.
pa prema tome povući i najteže oružje..
dakle specijalizirana pomoć.

daleko je najlakše ako se pokaže - da je bila lažna uzbuna..
 
Odgovori s citatom
Old 24.10.2003., 11:33   #19
Jedno laičko pitanje. Jesu li tražili drugo mišljenje?
sis is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.10.2003., 11:44   #20
Quote:
magic kaže:
Ne vjerujete valjda da netko misli na ovaj nachin neshto rjeshiti?

FFE samo razmjenjuje iskustva s nama
Naravno da razmjenjujem iskustva. Ne ocekujem da ce laik na netu postaviti dijagnozu, hehe, pa to bi bilo suludo.
Zanima me samo da li netko u blizini ima kakvo autisticno dijete, njegove simptome, njegov razvoj i slicno.
FFE is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 00:25.