Natrag   Forum.hr > Društvo > Filozofija

Filozofija Misaone teme lišene dogme

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 17.02.2004., 17:15   #1
Svemir

Pozdrav...nisam filozof ali me interesuje jedna naizgled nemoguca cinjenica......

....SVEMIR JE OGRANICEN ALI NEMA KRAJA...

dali je moguce..kako bi protumacili taj paradox?
hvala
__________________
I quit therapy because my analyst was trying to help me behind my back.
armix is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.02.2004., 17:23   #2
Re: Svemir

Quote:
armix kaže:
Pozdrav...nisam filozof ali me interesuje jedna naizgled nemoguca cinjenica......

....SVEMIR JE OGRANICEN ALI NEMA KRAJA...

dali je moguce..kako bi protumacili taj paradox?
hvala
Nije baš filozofsko pitanje, ali nema veze.
Nema paradoksa. Zemlja je ograničena, ali nema kraj. Ne možeš doći do kraja planete Zemlje. Ali je ograničena, ima svoj određeni promjer, nije beskonačno velika.
A tvoja je tvrdnja o svemiru ionako posve upitna.
__________________
nitko i ništa is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.02.2004., 20:33   #3
sta je mislio Einstein kada je to rekao ti je u stilu - svemir ima svoju krajnju granicu, ali je ti ne možeš spoznati jer se on širi brzinom svjetlosti u svim smjerovima. Ali njega ne treba uzeti kao dogmu; to je samo lijepo rečeno.

A svmir se širi. Barem zasad
__________________
'Beauty is truth, truth beauty,that is all Ye know on earth, and all ye need to know.' -John Keats

http://www.adbusters.org/jammergroups/
Ilija is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.02.2004., 20:48   #4
Re: Re: Svemir

Quote:
nitko i ništa kaže:
Nije baš filozofsko pitanje, ali nema veze.
Mislim da je za sada pitanje samo filozofsko. Naime, da bi svemir bio ograničen mora ispuniti samo jedan uvjet. Mora biti u nečem.

E sad, da li je ili nije u nečem i što je to ako je, mislim da još dugo nećemo imati pojma.

__________________
Do čitanja
slavko is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.02.2004., 21:58   #5
Armix
ovaj problem je više pitanje logike, nego pitanje filozofije. Ovako.

1. Prostor je beskonačan i vrijeme je beskonačno. To jest, vrijemeprostor je beskonačno. Evo zašto.
Ne može zamisliti prva sekunda prije koje nije bilo vremena, jer bi 'nešto' moralo inicirati prvu sekundu.
To 'nešto' bi egzistiralo u vremenu prije prve sekunde a to je kontradiktornost, pa prema tome ostaje samo vječnost.

2. Točno je (i znanstveno potvrdjeno) da se širi ova naša cjelina u kojoj smo mi.
No, ništa ne govori da se ne širi i hiljadu drugih, ovakvih svemira, toliko udaljenih da se nikakvim instrumentom ne mogu vidjeti.
Shady is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.02.2004., 22:30   #6
Quote:
Shady kaže:
Armix
ovaj problem je više pitanje logike, nego pitanje filozofije. Ovako.

1. Prostor je beskonačan i vrijeme je beskonačno. To jest, vrijemeprostor je beskonačno.
...
Shady, na osnovu koje logike si izveo zaključak da je svemir = beskonačan prostor?

__________________
Do čitanja
slavko is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.02.2004., 22:50   #7
A imaš i teoriju o zakrivljenosti prostora, po kojoj da ideš stalno ravno (a pod preptostavkom da se svemir ne širi) došao bi otkud si krenuo

Jedan je od aksioma fizike da je brzina svjetlosti najveća moguća.

Zamisli da imaš disk koji ima toliki ogroman radijus (red veličine nekoliko galaksija) da kad bi ga zavrtio nekom brzinom, obodna brzina čestica na rubu tog diska bi bila veća od brzine svjetlosti...

s obzirom na veličinu svemira toliki veliki disk je moguće zamisliti i moguće je zamisliti energiju koja bi ga pokrenula

e ali tada tada dolazi do zakrivljenja prostora i ništa od tog velikog diska.

Tako ja vjerujem kad bi išao prema rubu svemira došo bi otkud si se vratio
Mljacko is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.02.2004., 22:52   #8
Re: Re: Svemir

Quote:
nitko i ništa kaže:
Nije baš filozofsko pitanje, ali nema veze.
Nema paradoksa. Zemlja je ograničena, ali nema kraj. Ne možeš doći do kraja planete Zemlje. Ali je ograničena, ima svoj određeni promjer, nije beskonačno velika.
A tvoja je tvrdnja o svemiru ionako posve upitna.
Nije baš dobra usporedba jer Zemlja je u svemiru

I zemlja ima kraj, ima svoje konačne dimenzije

a u čemu je svemir?
Mljacko is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.02.2004., 23:54   #9
Re: Re: Re: Svemir

Quote:
Mljacko kaže:
a u čemu je svemir?
Mislis na cemu?

Brijem da svemir ne mora biti u nicemu da bi bio. Anyway, sve to vec spada u metafiziku.
illegale is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.02.2004., 23:57   #10
Re: Re: Re: Re: Svemir

Quote:
illegale kaže:
Brijem da svemir ne mora biti u nicemu da bi bio.
Ja bih još dalje: nemoguće je da je svemir u nečemu
Mljacko is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.02.2004., 00:21   #11
Re: Re: Re: Re: Re: Svemir

Quote:
Mljacko kaže:
Ja bih još dalje: nemoguće je da je svemir u nečemu
Dokazi
illegale is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.02.2004., 01:09   #12
Re: Re: Re: Re: Re: Re: Svemir

Quote:
illegale kaže:
Dokazi
prostor u prostoru. zvuči smisleno, jelda?
Mljacko is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.02.2004., 01:11   #13
Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Svemir

Quote:
Mljacko kaže:
prostor u prostoru. zvuči smisleno, jelda?
Ne.
illegale is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.02.2004., 01:55   #14
U svkom slučaju, najjača mi je teorija koju sam nekad gledo na jednom dokmentarcu a ta je da se svemir nalazi u - pazi sad - antiprostoru.

nije da sam skužio 2% što bi trebao biti antiprostor i kako je taj majstor došo do te ideje, ali zvuči u najmanju ruku intrigantno
Mljacko is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.02.2004., 02:26   #15
Quote:
Mljacko kaže:
U svkom slučaju, najjača mi je teorija koju sam nekad gledo na jednom dokmentarcu a ta je da se svemir nalazi u - pazi sad - antiprostoru.

nije da sam skužio 2% što bi trebao biti antiprostor i kako je taj majstor došo do te ideje, ali zvuči u najmanju ruku intrigantno
Pa logicno. Zamisli sad balon. I umjesto da ga napuses, ti ga usisavas. Eto. To ti je antiprostor
illegale is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.02.2004., 04:16   #16
Quote:
slavko kaže: "Shady, na osnovu koje logike si izveo zaključak da je svemir = beskonačan prostor?"
Slavko, objasnio sam gore na osnovu koje logike, pod br. 1.
To je ono što si kvotirao, pa onda nakon te tri točke... evo da ponovim, da ne tražiš.
Quote:
Ne može zamisliti prva sekunda prije koje nije bilo vremena, jer bi 'nešto' moralo inicirati prvu sekundu.
To 'nešto' bi egzistiralo u vremenu prije prve sekunde a to je kontradiktornost, pa prema tome ostaje samo vječnost.
To je to. Inače, vrijeme i prostor se posmatraju skupa (dakle: vrijemprostor) pa vječnost vremena implicira i vječitost prostora.
Shady is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.02.2004., 07:59   #17
Quote:
Shady kaže:
Armix
ovaj problem je više pitanje logike, nego pitanje filozofije. Ovako.

1. Prostor je beskonačan i vrijeme je beskonačno. To jest, vrijemeprostor je beskonačno. Evo zašto.
Ne može zamisliti prva sekunda prije koje nije bilo vremena, jer bi 'nešto' moralo inicirati prvu sekundu.
To 'nešto' bi egzistiralo u vremenu prije prve sekunde a to je kontradiktornost, pa prema tome ostaje samo vječnost.

2. Točno je (i znanstveno potvrdjeno) da se širi ova naša cjelina u kojoj smo mi.
No, ništa ne govori da se ne širi i hiljadu drugih, ovakvih svemira, toliko udaljenih da se nikakvim instrumentom ne mogu vidjeti.
Ajme gluposti.
matematicar is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.02.2004., 09:01   #18
ospori.
Shady is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.02.2004., 09:11   #19
c:\brain\understand Universe <enter>
...
c:\brain\error message 9999 "Cannot compute" - Not enough memory or/and process power. Upgrade to continue. Please contact your sysadmin
seti is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.02.2004., 14:10   #20
paradoks? pa čak niti u fizikalnom smislu ne mora biti paradoks. jer ako se svemir (kako kažu) širi brzinom svjetlosti, a mi ne možemo doseći tu brzinu, dakle - svemir je ograničen, ali nama su te granice nedostižne baš kao i da pokušamo trčeći uloviti vlak koji juri 300 km/h... on je za nas konačno daleko - ali je svejedno nedostižan kao da je i u beskonačnosti.

a ima li svemir granica, kakve su one, što je iza te granice itd.... kaj ja znam. mislim da se ne zamaram time... imam nekih bližih problema
djidjimidji is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 07:11.