Natrag   Forum.hr > Društvo > Društvene znanosti > Jezikoslovlje

Jezikoslovlje Za pravopiždžije i jezikolomce

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 13.04.2004., 10:04   #21
Quote:
placebo kaže:


vlasništvo i posjed nisu iste stvari stitch, shvati to.. ili, bolje rečeno, nauči.. čovjek može imati u posjedu neku stvar, odnosno neka stvar može biti u njegovom posjedu, a da on ne bude njezin vlasnik.. u tom slučaju, tvoje značenje riječi "posjedovanje", u smislu potpunog prava raspolaganja kakvo proizlazi iz prava vlasništva ne odgovara istini, pa bi se jadan čovjek koji bi to nekome želio objasniti na način na koji ti navodiš našao u gadnom problemu

što se tiče izraza "u posjedu sam" (neke stvari), takva je formulacija poznata i u npr. engleskom jeziku..
Uh, baš si me dotukla tim argumentom o engleskom jeziku. Pristaje ovoj raspravi kao i kravi sedlo.

A još je bolji onaj kako je neki "mudri" pravnik, ujedno jezični diletant, izveo svoju definiciju "posjeda" i "vlasništva", koja nema veze s hrvatskim jezikom, niti je zabilježena u rječnicima - a koje se vi pravnici slijepo držite, uvjereni da ste pobrali svu pamet ovoga svijeta. I jeste - ali stane vam u žličicu za čaj.
stitch is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.04.2004., 10:07   #22
Quote:
Mljacko kaže:
Da, stich, pričaš gluposti, jesi kad razmislio da bi to mogla biti višeznačnica?

Poosjed u narodu može značiti njiva, zemlja, ali isto vrijedi "posjedovati nešto"... Ti odeš u Ameriku, a ja nemam gdje živjeti, a ti si dušica od čovjeka i dao si mi da spavam u tvom stanu - on je u MOM posjedu, ali si TI i dalje bio i ostao vlasnik.

Isto vrijedi "biti u posjedu nečega"

Ne klizdi. Ako ne znaš čitati - slovkaj. Naveo sam nekoliko značenja te riječi.

A to što si napisao ima smisla onoliko koliko telegrafski stup ima razuma. Dakle, nimalo.
stitch is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.04.2004., 10:08   #23
Re: Re: posjed, posjedovanje... zbrka

Quote:
Flemming kaže:
To je doslovni, hrvatskom neprimjeren, prevod engleske fraze TO BE IN POSSES OF SMTNG...
Hvala Bogu da se u nečemu složim s tobom. Napokon.
stitch is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.04.2004., 10:14   #24
Quote:
Potala kaže:
Ne sjećam se da sam ja ikada bila drska u razgovoru s tobom, a ne mogu baš reći da vrijedi i obratno pa ću si sada dopustiti tu slobodu:
Ne, drzak si zato što si se desetljećima družio samo s knjigama pa si zaboravio kako se kulturno ophodi s ljudima
Vidiš, mogu to i ja, a mogu i (više-manje) svi drugi, ali se trude pokazati barem minimum pristojnosti.
Argumentum ad hominem nije moje oružje u raspravi, što se za tebe ne može reći. Da te podsjetim: ovo je forum, a forum služi za rasprave , a ne za postavljanje pitanja vrhovnim autoritetima i stručnjacima kakvim sebe smatraš, nakon čijeg odgovora prestaje svaka rasprava.

I ja sam over and out s dopisivanjem o posjedu.
I završavam smajlićem po izboru -
Tralala i bapske brbljarije. Rekao sam samo da ono što se tebi čini (ispravnim) nije nikakav argument. Ako ti to nije jasno, nauči kako se vodi rasprava, a ponovi i logiku. S "procjenama" prva si počela ti.

Uostalom, argumentum ad hominem bio bi kada bih napisao, recimo, da to ne misliš ti svojom glavom, nego tvoj PMS. A to nisam učinio. Jer nije uvijek dobro pisati istinu.
stitch is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.04.2004., 19:47   #25
Uostalom, kad mi već brišeš postove i kad treba i kad ne treba, banaj me. Samo, licemjerno je govoriti o civiliziranosti jer ona podrazumijeva (kulturno) objašnjenje za nešto što si učinila, namjerno ili nehotice. Ili moju temu uredi kako valja pa je očisti od svih uvreda, ili se uopće nemoj miješati. Ne podnosim površnost, a ti si u svojim intervencijama upravo takva.
stitch is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.04.2004., 00:12   #26
Quote:
stitch kaže:
Uh, baš si me dotukla tim argumentom o engleskom jeziku. Pristaje ovoj raspravi kao i kravi sedlo.

A još je bolji onaj kako je neki "mudri" pravnik, ujedno jezični diletant, izveo svoju definiciju "posjeda" i "vlasništva", koja nema veze s hrvatskim jezikom, niti je zabilježena u rječnicima - a koje se vi pravnici slijepo držite, uvjereni da ste pobrali svu pamet ovoga svijeta. I jeste - ali stane vam u žličicu za čaj.
možeš se ti svađati i blatiti sve struke ovoga svijeta koliko god hoćeš, ali pametnije bi ti bilo to vrijeme provesti u učenju..

u to ime, evo ti malo literature
__________________
Some things in life are bad, they can really make you mad. Other things just make you swear and curse...
placebo is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.04.2004., 00:23   #27
Bah, pa kakve to veze ima s hrvatskim jezikom? Uostalom, govori se o "pravu vlasništva", a ne o imbecilnoj jezičnoj konstrukciji zbog koje je nastao cijeli spor.

Na posljetku, ne da mi se tratiti vrijeme na očite (svima samo ne vama) stvari. Kada sam zadnji put u novinama pisao o također "genijalnoj" pravničkoj formulaciji "čovjek je bio smanjeno ubrojiv", dobio sam pohvale i odobravanja kolega iz struke, ali ništa se nije promijenilo. Pojeo vuk magare. Tako i sada. Zato napokon prestajem.

Over & out.
stitch is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.04.2004., 01:30   #28
Quote:
stitch kaže:
Uostalom, kad mi već brišeš postove i kad treba i kad ne treba, banaj me. Samo, licemjerno je govoriti o civiliziranosti jer ona podrazumijeva (kulturno) objašnjenje za nešto što si učinila, namjerno ili nehotice. Ili moju temu uredi kako valja pa je očisti od svih uvreda, ili se uopće nemoj miješati. Ne podnosim površnost, a ti si u svojim intervencijama upravo takva.
A kad sam ja to tebi izbrisala post? Ne sjećam se da sam ti izbrisala ijedan post na ovom forumu, osim možda par tvojih i Nymannovih na onoj davnoj temi koju je Lucija otvorila, na samom početku ovog Foruma.
I koju to "tvoju temu" da uredim? Ova nije tvoja, a ona je bila Lucijina.
Tako da sigurno nisam površna u ovom smislu koji si naveo. "Površno" je možda to što ti uopće nisam brisala postove s uvredama.

Quote:
stitch kaže:
Tralala i bapske brbljarije. Rekao sam samo da ono što se tebi čini (ispravnim) nije nikakav argument. Ako ti to nije jasno, nauči kako se vodi rasprava, a ponovi i logiku. S "procjenama" prva si počela ti.
Ja sam prva počela? Onda mora da sam ja prva ovo napisala:
Quote:
To što se tebi cini uopce nije relevantno.
Quote:
Što sad ti hoceš? Dok se ne udaš, nemaš pravo glasa. Jer sada ništa ne posjeduješ.
Jesam li?
Pa onda, nešto kasnije:
Quote:
Rješenja imaš koliko hoceš, samo trebaš izvaditi glavu iz pijeska.
Quote:
Uh, baš si me dotukla tim argumentom o engleskom jeziku. Pristaje ovoj raspravi kao i kravi sedlo.
Quote:
Ne klizdi. Ako ne znaš citati - slovkaj.
Quote:
A to što si napisao ima smisla onoliko koliko telegrafski stup ima razuma.
Razgovaraj s ljudima, raspravljaj, dijeli savjete, radi što god želiš, ali nemoj vrijeđati ostale diskutante.
Potala is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.04.2004., 01:35   #29
Prvo, a što su napisali ostali diskutanti? To si zaboravila?

Drugo, nemoj miješati britkost stila s uvredama.

Treće, tko moderira ovaj dio foruma ako ne ti, što si i sama istaknula? Govorio sam o odgovorima forumašima na temi o jeziku, koji su izbrisani bez razloga. Provjeri, uostalom, ne služim se lažima.
stitch is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.04.2004., 02:53   #30
Quote:
stitch kaže:
Prvo, a što su napisali ostali diskutanti? To si zaboravila?
Nisam, ali nije stvar u pojedinačnim komentarima, nego u konstantnom spuštanju ljudima.
Quote:
stitch kaže:
Drugo, nemoj miješati britkost stila s uvredama.
Stil ti je prebritak.

Quote:
stitch kaže:Treće, tko moderira ovaj dio foruma ako ne ti, što si i sama istaknula? Govorio sam o odgovorima forumašima na temi o jeziku, koji su izbrisani bez razloga. Provjeri, uostalom, ne služim se lažima.
Ne znam gdje sam to "sama istaknula" i ne znam zašto bih s obzirom da lijepo piše. I ne moderiram samo ja, nego i Adriatic, a mogu moderirati i supermoderatori i administratori.
I nisam ništa brisala,a ako je brisao netko drugi, valjda je imao neki razlog.
Potala is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.04.2004., 09:12   #31
Quote:
Potala kaže:

Stil ti je prebritak.

Iznenadila bi se kad bi znala koliko me ljudi voli čitati - upravo zbog toga.

No, kako god bilo, moja ponuda stoji: prebacite mi temu na Književnost, pa više neću dolaziti ovdje. Samo, to će imati dalekosežne posljedice. Zaviri malo u forumsku statistiku, što kao moderatorica možeš. Ja sam duša ovog podforuma.

Ako se to ne može izvesti, zatvori je, pa ću sam otvoriti nastavak.
stitch is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.04.2004., 11:38   #32
Quote:
Potala kaže:
... osim možda par tvojih i Nymannovih na onoj davnoj temi koju je Lucija otvorila, na samom početku ovog Foruma.
I još neke koje sam ja tražio da obrišeš.
Nymann is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.04.2004., 19:38   #33
Quote:
stitch kaže:
Ne klizdi. Ako ne znaš čitati - slovkaj. Naveo sam nekoliko značenja te riječi.
A to što si naveo ima smisla kolko telegrafski stup razuma - dakle, nimalo.



Mljacko is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.04.2004., 19:53   #34
I tko mi to kaže? Čovjek nadaleko poznat po znanju, jasnoći postova, suvisloj argumentaciji i smislenim obrazloženjima.

I bukva je, sinko, bistrija od tebe.
stitch is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.04.2004., 22:56   #35
Quote:
stitch kaže:
I tko mi to kaže? Čovjek nadaleko poznat po znanju, jasnoći postova, suvisloj argumentaciji i smislenim obrazloženjima.

I bukva je, sinko, bistrija od tebe.
Objasni mi zašto trošiš reči na gluposti i budale?
Nymann is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.04.2004., 22:58   #36
Quote:
stitch kaže:
I tko mi to kaže? Čovjek nadaleko poznat po znanju, jasnoći postova, suvisloj argumentaciji i smislenim obrazloženjima.

I bukva je, sinko, bistrija od tebe.
A to što si naveo ima smisla kolko telegrafski stup razuma - dakle, nimalo.
Mljacko is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.04.2004., 23:04   #37
Quote:
Nymann kaže:
Objasni mi zašto trošiš reči na gluposti i budale?
Jednostavno, hoću da Potala napokon dobije razlog za prigovaranje.

Ne mogu pobjeći od svoje kavalirske prirode.
stitch is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.04.2004., 01:23   #38
Quote:
stitch kaže:
No, kako god bilo, moja ponuda stoji: prebacite mi temu na Književnost, pa više neću dolaziti ovdje. Samo, to će imati dalekosežne posljedice. Zaviri malo u forumsku statistiku, što kao moderatorica možeš. Ja sam duša ovog podforuma.

Ako se to ne može izvesti, zatvori je, pa ću sam otvoriti nastavak.
Zašto bismo ti prebacivali lingvističku temu na Književnost? Ili je zatvarali? Nema razloga. Da ne želim da dolaziš ovdje, lakše bi mi bilo zbanat te.

I ne, nisi duša ovog podforuma. Eventualno "duša" lingvističkih tema.
Nije sve u statistici. Po toj logici Slafko bi bio duša Foruma jer ima najviše postova

Ok, zachatali smo temu, ali nema sad veze jer sumnjam da itko ima još išta za reći. Svejedno, molim vas da se prestanete vrijeđati i prepucavati. Za to postoji pm
Potala is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.04.2004., 01:34   #39
Zašto biste je prebacili? Zato što svoj način pisanja i komunikacije neću mijenjati ni zbog koga. Ako kome smeta dim, neka ne pali vatru.

Sad kad smo to raščistili, možemo dalje. Bez nepotrebnih upadica.
stitch is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.04.2004., 01:34   #40
E jesi i ti Potala optimistična, ko ja kad Secundusa idem uvjeravat da nije dobro vrijeđat ljude
Mljacko is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 15:56.