Natrag   Forum.hr > Društvo > Svijet oko nas

Svijet oko nas Za one koji poštuju prirodu...
Podforum Poljoprivreda

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 15.03.2010., 19:49   #61
Ja nalazim puno fosila biljaka i lišća , i to nalazim u nekim okruglastim kamenjima koja izgledaju kao neka otvrdnuta glina.Nisam našao nikad do sad nekog puža ili bilo koju životinju.Inače sam iz Dalmacije pa nemam veze sa panonskim morem ali sam morao postat. Dakle vi preporučate traženje u vapnencu?
__________________
ђ
Gunr is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.03.2010., 23:34   #62
Kako sam uspio skužiti, ta stijena je lapor i to vrlo vjerovatno iz eocena.
On je u Dalmaciji čest i i tvori formaciju zvanu "fliš". Probaj proguglati tu riječ i dobiti ćeš dosta podataka o samom materijalu. U njemu ima dosta ostataka.
U Dalmaciji nije bilo Panonskog mora jer se u doba Eocena na području Dalmacije nalazilo plitko toplo rubno more oceana Tethys koji je izgubio kontakt s tadašnjim "Panonskim morem", uslijed izdizanja Dinarida. Zbog toga u području Primorja ali i Dalmacije imaš dosta pješčenjaka u kojima imaš pravo bogatstvo foraminifera no i mekušaca, ježinaca, školjaka.
U vapnencu možeš tražiti, sigurno ćeš naći fosile, samo ih je iz vapnenca, posebno krednih, teže vaditi.

Evo kako to izgleda u pješčenjaku

Komad ljušture



Sloj pješčenjaka s foraminiferama, jednostaničnim organizmima koji su "zaslužni" za izgled dobrog dijela naše obale.



Pogled izbliza...ovo su sve u stijeni one...i pijesak koji se taložio s njima. Zajedno daju čvrstu stijenu.



A ovako to izgleda u većoj slici prirode...dolje su slojevi pješčenjaka a na njima slijede slojevi "fliša"- lokacija- otok Rab


Zadnje uređivanje monty-zg : 21.03.2010. at 23:54.
monty-zg is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.03.2010., 13:03   #63
Lijepe fotografije, monty..

@gnr - Dalmacija je u potpunosti izgrađena od stijena gdje su fosili od litogenetskog značaja - prevedeno - ima ih u gotovo svim stijenama samo ih treba znati prepoznati.

Ne znam gdje živiš, ali evo npr. šetalište u Zadru, ono od pozdrava Suncu pa prema jugu prava je zbirka fosila na otvorenom.
Hallucigenia is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.03.2010., 23:52   #64
Quote:
Hallucigenia kaže: Pogledaj post
Lijepe fotografije, monty..

@gnr - Dalmacija je u potpunosti izgrađena od stijena gdje su fosili od litogenetskog značaja - prevedeno - ima ih u gotovo svim stijenama samo ih treba znati prepoznati.

Ne znam gdje živiš, ali evo npr. šetalište u Zadru, ono od pozdrava Suncu pa prema jugu prava je zbirka fosila na otvorenom.
Živim u Dalm. Zagori
__________________
ђ
Gunr is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.03.2010., 23:55   #65
Spusti se do Dubaca (jugozapadni kraj Biokova, između Gornjih i Donjih Brela ) svašta ima
__________________
štraco retajska šupjaćo najružnija redikulice na modi retaju neodgojiti lajavi peškarušo bracero sa ružnin sisaman. (c) manitusha @forum.hr
Herp is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.03.2010., 00:05   #66
Znan ja di su dubci ali šta ću tamo ,upast u provaliju doli? xD
__________________
ђ
Gunr is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.03.2010., 00:45   #67
Ja bi tamoooooo....mljac, mljac....
monty-zg is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.03.2010., 00:48   #68
Pozdrav,
Našao sam ježinca Clypeaster,jel mi može netko reći otprilike starost?
Unapred hvala



http://yfrog.com/iyslika1202j
goran333 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.03.2010., 10:00   #69
Quote:
goran333 kaže: Pogledaj post
Pozdrav,
Našao sam ježinca Clypeaster,jel mi može netko reći otprilike starost?
Unapred hvala
http://yfrog.com/iyslika1202j
Na koliko si ti mjesta postavio ovo pitanje..? Starost geološkog materijala izražava se u vremenskim intervalima kako sam ti rekao - jer u godinu ne znamo niti ćemo ikad znati. Znači ovo tvoje između 12 i 16 milijuna godina za takve slučajeve iz Hr.

Ja te bio pitao di si ga našao a ti kažeš u nekom kanjonu u nekom potoku. Znam da ne rastu na trešnji. A to te nisam bezveze pitao. Ako si to kupio u Madridu na placu onda može biti star i preko 30 mil. god., a u Kalabriji ih ima mlađih od 10.

Ne vrijedi ništ btw, osim znanstvene vrijednosti. Ništ od tvojih prvih milijun baksa. Svatko tko se tim bavi zna di ih može iskopat na kile.

Zadnje uređivanje Hallucigenia : 23.03.2010. at 10:16.
Hallucigenia is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.03.2010., 10:13   #70
Quote:
Herp kaže: Pogledaj post
Spusti se do Dubaca (jugozapadni kraj Biokova, između Gornjih i Donjih Brela ) svašta ima
Cijeli potez od Trogira do skoro do Ploča je mjesto gdje paleogenski fliš tvori priobalno područje i gdje se intenzivno ispire morem a kako je redovito bogat fosilima može se tamo svašta naći. Stijene su to koje izgledaju kako je monty fotografirao gore, no ima i drugih.

@Gnr - a di si u Zagori? (ja radim tamo još 3,5 god. )
Hallucigenia is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.03.2010., 18:56   #71
Quote:
goran333 kaže: Pogledaj post
Pozdrav,
Našao sam ježinca Clypeaster,jel mi može netko reći otprilike starost?
Unapred hvala



http://yfrog.com/iyslika1202j
Lijepi nalaz i jako dobro sačuvan, pogotovo ako si ga našao u potoku.
Ali dobro ti veli Hallucigenia...reci nam bar približnu lokaciju (ist. Medvednica, potok Ludvić, Pokupsko...) da ti možemo reći točnije. Sličan je relativno čestim primjercima iz Bizeka, ali...uvijek može biti plus/minus.
monty-zg is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.03.2010., 22:08   #72
Našao sam ga u Hrv. Kostajnici,45km južno od Siska,uz granicu s BiH.
Cijena me ne zanima,pitao sam iz radoznalosti inače se ne razumijem u fosile,a kasnije sam vidio da ih ima jako puno po hr.
Evo još neke koje sam pronašao
Hvala na odgovorima

http://img693.imageshack.us/g/slika1223s.jpg/
goran333 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.03.2010., 22:50   #73
Super nalazi i mora se priznati da imaš strpljenja s čišćenjem fosila. Jer onu kamenicu nije lako onako očistiti..

Mislim da je riječ o srednjem miocenu, znači nekih 15-tak miliona godina. Definitivno ostatak iz starog dobrog Panonskog mora.

Super!
monty-zg is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.03.2010., 23:49   #74
Ništa nisam čistio,takve sam našao
goran333 is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.03.2010., 11:19   #75
Quote:
goran333 kaže: Pogledaj post
Našao sam ga u Hrv. Kostajnici,45km južno od Siska,uz granicu s BiH.
Cijena me ne zanima,pitao sam iz radoznalosti inače se ne razumijem u fosile,a kasnije sam vidio da ih ima jako puno po hr.
Evo još neke koje sam pronašao
Hvala na odgovorima

http://img693.imageshack.us/g/slika1223s.jpg/
Pohvala na zbirci..
Par crtica iz paleontologije.. ..ovo na fotki 1222 je sesilni rak sličan današnjim balanidima pričvršćen na ježinca, a na 1223 imaš predation marks od zubi riba koje vole razlomiti ježince da se dokopaju njihovih finih masnih iznutrica. Napadaju uvijek na ambulakri (respiratorni sustav) jer je ježinac tamo najranjiviji. Prva pojava je moguća isključivo na krepanoj ljušturi a druga se događa uglavnom živim primjercima.

Vrlo vjerojatno sam bio na tom tvom nalazištu 2005. Preko Une i prema Dvoru imaš cijelu zonu sličnih naslaga pa možeš očekivati još toga.
Hallucigenia is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.03.2010., 11:33   #76
Evo jedan zgodan sajt http://fosili.si/ di se može vidjet fosila identičnih kao i u našim krajevima, a uglavnom su iz 'Panonskog mora'.

Je, slovenski je kao i hrpa drugih takvih jer nitko u Hrvatskoj, od ovih koji to svaki dan rade, su lijeni napraviti nešto takvo. Uključujući i mene. Ali budem
Hallucigenia is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.03.2010., 11:47   #77
Quote:
Hallucigenia kaže: Pogledaj post
Cijeli potez od Trogira do skoro do Ploča je mjesto gdje paleogenski fliš tvori priobalno područje i gdje se intenzivno ispire morem a kako je redovito bogat fosilima može se tamo svašta naći. Stijene su to koje izgledaju kako je monty fotografirao gore, no ima i drugih.

@Gnr - a di si u Zagori? (ja radim tamo još 3,5 god. )
Imocki ,ovih dana cu uslikat svoju zbirku pa postat
__________________
ђ
Gunr is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.03.2010., 12:14   #78
Quote:
@Gnr kaže: Pogledaj post
Imocki ,ovih dana cu uslikat svoju zbirku pa postat
imaš pm!
Hallucigenia is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.03.2010., 20:48   #79
Quote:
Hallucigenia kaže: Pogledaj post
Pohvala na zbirci..
Par crtica iz paleontologije.. ..ovo na fotki 1222 je sesilni rak sličan današnjim balanidima pričvršćen na ježinca, a na 1223 imaš predation marks od zubi riba koje vole razlomiti ježince da se dokopaju njihovih finih masnih iznutrica. Napadaju uvijek na ambulakri (respiratorni sustav) jer je ježinac tamo najranjiviji. Prva pojava je moguća isključivo na krepanoj ljušturi a druga se događa uglavnom živim primjercima.

Vrlo vjerojatno sam bio na tom tvom nalazištu 2005. Preko Une i prema Dvoru imaš cijelu zonu sličnih naslaga pa možeš očekivati još toga.
Možda smo bili na istom mjestu,kod restorana "ĐENADIJA"
goran333 is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.03.2010., 11:52   #80
A ne znam ti ovak po restačima, pokraj milijun sam ih prošao, ne znam ime ni onoga ispred svoje kuće
Otkad je gps-a, ni kartu ne koristim, ustvari dovoljna je bolja autokarta samo prepišem one brojkice, to kolega nekako uvali u neki softver i sve fino stoji u prostoru kak treba

Evo jedan, meni osobno najljepši fosil iz Panonskog mora (tak mi je lijepo pisati to 'Panonsko more', al to smijem samo na forumu )

http://www.stromboidea.de/bilder/Per...rger_klein.jpg

Pužić Pereiraia iz srednjeg miocena Šentjerneja u Sloveniji. Vremenski je tu negdje s montyevim i goran333ovim ježincima. U živo izgleda još puno bolje, sjaje se često kao da su od opala.

Zadnje uređivanje Hallucigenia : 25.03.2010. at 12:07.
Hallucigenia is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 13:20.