Natrag   Forum.hr > Društvo > Život u dvoje

Život u dvoje Prizori iz bračnog i izvanbračnog života.
Podforumi: Vjenčanja, Rastave

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 29.12.2009., 13:05   #41
Quote:
Perl kaže: Pogledaj post
Ne znam da li ću ikada osjetiti onu sigurnost koju osjećaju žene koje žele djecu. A što više razmišljam, meditiram, kontempliram, to sam zbunjenija.
Ne zavaravaj se i ne vjeruj "ultimativnim majkama" koje pričaju da su oduvijek bile potpuno sigurne i imale ovakav i onakav osjećaj.
Trudnoća i dijete su ogroman korak i svaka iole poštena i normalna žena će ti priznati da je itekako imala sumnje, bojazni i preispitivanja same sebe.
__________________
After this we have to rewrite all definitions of what awesome stands for.
Morticia Addams is offline  
Old 29.12.2009., 14:59   #42
Quote:
Cordelia kaže: Pogledaj post
O da može. Ogorčnost i nezadovoljstvo vrlo uspješno s vremenom ubijaju ljubav. Nije to samo tako prestanak ljubavi nego se nezadovoljstvo jednostavno nakuplja. A ako se radi o tome da partner/ica može ali ne želi ostvariti tu žarku želju (u ovom slučaju su to djeca, ali može np. biti i preseljenje zbog posla ili život u zajednici ili neko drugo krupno životno pitanje) javlja se i protiv volje ljutnja na partnera/icu koja se produbljuje kako vrijeme prolazi.

Možda se to nezadovoljstvo može ublažiti i nadoknaditi na neki drugi način...
Ljubav prema djetetu nije ista kao ljubav između dvoje ljudi i ako partner odluči otići samo zato jer pošto poto želi dijete, onda neka ide. Mislim da partner koji želi djecu u oba slučaja, nažalost, gubi, a svako ima pravo izabrati što mu je važnije.
__________________
Baci jučer, pusti sutra, gledaj danas.
tasha* is offline  
Old 29.12.2009., 15:01   #43
Onak tko želi dijete zna da želi dijete. Onaj tko ne zna, ne želi dijete. U oba slučaja je sve super.
Žene koje ne žele imati djecu???? Ne znam što je tu za komentirati. Jednostavno ne žele i točka. Tko su drugi da to sude.
salet is offline  
Old 29.12.2009., 15:20   #44
Quote:
Lord Byron kaže: Pogledaj post
Hm.


Mislim da je nevoljenje svog djeteta (priznajem, tuđu je djecu vrlo lako ne voljeti ) moguće ili u slučaju potpune i opće nesposobnosti voljenja, ili pak u slučaju da se to dijete iz nekih razloga doživljava kao hodajući simbol besmisla, propasti, uništenosti roditeljskog života. U oba slučaja na sceni su ozbiljni emocionalni poremećaji u roditelja.

meni nikada neće biti jasno kako ljudi koji vole djecu i gaje te uzvišene osjećaje ovako hladnokrvno i bez imalo emocija mogu gaditi i omalovažavati one koji ne žele djecu, a sve pod krinkom toga da ljudi koji ne žele djecu nisu normalni/dobri.

Fuj!

dok niti jedna osoba s topica koja ne želi dijete nije ogadila vašu želju/potrebu za djecom vi samo čekate trenutak u kojem ovakvu zloću prosipate po ljudima koji ne misle isto kao i vi



nadam se da tako nećete odgajati svoju djecu
__________________
Hormonella de Rum
atlantis is offline  
Old 29.12.2009., 15:21   #45
Quote:
tasha* kaže: Pogledaj post
Možda se to nezadovoljstvo može ublažiti i nadoknaditi na neki drugi način...
Ljubav prema djetetu nije ista kao ljubav između dvoje ljudi i ako partner odluči otići samo zato jer pošto poto želi dijete, onda neka ide. Mislim da partner koji želi djecu u oba slučaja, nažalost, gubi, a svako ima pravo izabrati što mu je važnije.

Problem je u tome što ta odluka nije -samo zato. Samo zato bi bilo da ode jer ti np. ne voliš nogomet ili jer ne želiš glasovati za istu političku opciju kao on, ili zato što ti se ne sviđa njegov najbolji prijatelj ili tako nešto. Ali ako veza pukne jer je jedno htjelo djecu, a drugo ne to nikako nije-samo zato raspad. To je raspad veze zbog i te kako važne stvari.
Cordelia is offline  
Old 29.12.2009., 15:47   #46
Quote:
atlantis kaže: Pogledaj post
meni nikada neće biti jasno kako ljudi koji vole djecu i gaje te uzvišene osjećaje ovako hladnokrvno i bez imalo emocija mogu gaditi i omalovažavati one koji ne žele djecu, a sve pod krinkom toga da ljudi koji ne žele djecu nisu normalni/dobri.

Fuj!

dok niti jedna osoba s topica koja ne želi dijete nije ogadila vašu želju/potrebu za djecom vi samo čekate trenutak u kojem ovakvu zloću prosipate po ljudima koji ne misle isto kao i vi



nadam se da tako nećete odgajati svoju djecu
ja ću iz vlastitog, tj. iskustva svoje best frendice i jednog starog bračnog para bez djece meni dosta bliskog

ne zelim nikoga pljuvati, omalovažavati ili ne priznati izbor ali moram komentirati:

bračni par koji ne može imati djece nosi teško breme na svojim leđima, dok se vole i poštuju sve je ok, ali kada jedno ili drugo postaju frustrirani nemogućnošću začeća nastaju problemi.

kad prolazis kroz takva iskustva ne željeti imati djecu s osobom koju voliš a koja ih želi je sebično, ne mislim tu na podređenosti samo sebi.....

tad izlazi na površinu sva ljudska dobrota, pozrtvovnost, njihova jačina i čvrstina ljubavi. ne govorim o savršenstvu, ali taj bračni par sa svojih 70-tak godina se i dalje voli i poštuje iako mu ona nije mogla dati djecu, a on ih nije išao traziti dalje. život su posvetili tuđoj djeci.....

s druge strane best frendica koja inače nije ljubitelj djece i nikada nije poželjela svoju, a suprug joj dolazi iz brojne obitelji i htio bi imati svoju djecu, ali nije ih mogao imati je išla godinama na umjetnu oplodnju, prolazila psihoze, bolove da bi nakon osam godina tableta, injekcija, liječenja, odricanja rodila zdravo djete u kojem i ona uziva kao i on.

to su dva primjera sa happy endom i oba iz moje blizine, tko zna koliko ih je s nesretnim krajem, ali ne vjerujem da i jedan od njih ima takav kraj kada je jedan roditelj zelio djecu da su ta djeca zapostavljena ili ostavljena.

@ atlantis-osobno nisam ljubitelj djece, planirala sam jedno, suprug troje, pronašli kompromis na dvoje. naš brak sad završava i djeca nisu garancija ničega, pa ipak sad kad sam sa svojom djecom znam da imam za što zivjeti i da sam ipak, unatoč neuspjehu braka nešto postigla na osobnom nivou.
__________________
.....srce.....duša......tijelo.......sve je njegovo - moje je....
tea_33 is offline  
Old 29.12.2009., 15:48   #47
U usporedbi sa velikom obostranom ljubavi, u mojim očima je "samo zato". Mislim u smislu, da li bi vrijedilo to izgubiti s obzirom da se takva ljubav ne nalazi na svakom uglu.
__________________
Baci jučer, pusti sutra, gledaj danas.
tasha* is offline  
Old 29.12.2009., 15:51   #48
Quote:
Lord Byron kaže: Pogledaj post
Hm.

Najteže je racionalno objasniti nešto što se "podrazumijeva", što "svi znaju", što je "jednostavno, tako". Utoliko je i moj pokušaj, vjerojatno, osuđen na propast.

Ajmo pokušati "metodom suprotnoga": ajmo pokušati odstraniti sve one argumente "spontanosti", roditeljsku ljubav koja, jednostavno, "mora" postojati. Čak i u tom slučaju ostaje ti obilje pokretača ljubavi:[B] od prizora elementarne ljepote i nježnosti (a dijete jest i ljepota i nježnost), preko blagodati odziva na apsolutno svaki poticaj koji djetetu uputiš, činjenice da skrbiš, da si odgovoran za nešto slabašno, nejako, pa sve do toga da na neki čudan način sve više i više u tome nekome drugom vidiš sebe.[/B]
Mislim da je nevoljenje svog djeteta (priznajem, tuđu je djecu vrlo lako ne voljeti ) moguće ili u slučaju potpune i opće nesposobnosti voljenja, ili pak u slučaju da se to dijete iz nekih razloga doživljava kao hodajući simbol besmisla, propasti, uništenosti roditeljskog života. U oba slučaja na sceni su ozbiljni emocionalni poremećaji u roditelja.

Ti zapravo govoriš o emocionalnom vezanju koje dolazi s vremenom ili simpatiji koja ti dođe kad vidiš nešto lijepo pa se raznježiš. To shvaćam, to mi je razumljivo . Tako se veže i za partnera, i za prijatelje, i za kućne ljubimce.

No ja pitam - žena ne želi dijete ali ipak rodi. Jel ona emocionalno poremećena ako ne voli to dijete? Nije se uspjela vezati za vrijeme trudnoće. I ako ga nakon poroda ostavi, znači li to da je emocionalno poremećena? Jednostavno ne voli iako bi možda i htjela.
Jer nije se zadržala dovoljno dugo da bi se emocionalno vezala uz tu novu osobu, uz konkretnu osobu koja sad ima lice.
Netko tko želi dijete, odmah osjeća tu ljubav jer ona proizlazi iz same te želje. Ali što kad netko ne želi? Što nije sasvim normalno da ne zavoli nakon toga? Može, ali ne mora. Zar je to stvarno emocionalni poremećaj ili je jednostavno tako?
Scarlett_O_Hara is offline  
Old 29.12.2009., 15:56   #49
Quote:
atlantis kaže: Pogledaj post
meni nikada neće biti jasno kako ljudi koji vole djecu i gaje te uzvišene osjećaje ovako hladnokrvno i bez imalo emocija mogu gaditi i omalovažavati one koji ne žele djecu, a sve pod krinkom toga da ljudi koji ne žele djecu nisu normalni/dobri.

Fuj!

dok niti jedna osoba s topica koja ne želi dijete nije ogadila vašu želju/potrebu za djecom vi samo čekate trenutak u kojem ovakvu zloću prosipate po ljudima koji ne misle isto kao i vi



nadam se da tako nećete odgajati svoju djecu
ajde pročitaj još jednom što je Lord Byron napisao, ne govori o osobama koje ne žele djecu, nego o nesposobnosti voljenja vlastite djece kad se jednom postane roditelj....
marcons is offline  
Old 29.12.2009., 15:59   #50
Po meni je boljei iskrenije priznati da netko jednostavno ne želi djecu ili kaže da misli da ne bi bio dobar roditelj nego da ih ima reda radi. Djeca mogu biti velik izvor nesuglasica, bilo da ih jedna strana želi a druga ne, bilo da se do njih ne može doći, bilo da su tu pa postoje drugi problemi...

Jedino ne mogu shvatiti ljude koji mrze djecu i nazivaju ih odvratnim derištima i sličnim divnim imenima.
__________________
The only problem/with haiku is that you just/get started and then
rh4ps0dy is offline  
Old 29.12.2009., 16:00   #51
Quote:
tea_33 kaže: Pogledaj post
kad prolazis kroz takva iskustva ne željeti imati djecu s osobom koju voliš a koja ih želi je sebično, ne mislim tu na podređenosti samo sebi....
Isto tako možemo reći da je sebično željeti imati djecu s osobom koju voliš, a koja djecu ne želi.

Po ovome što pišeš ispada da su ljudi koji žele imati djecu nužno nesebični i dobri, a ovi koji djecu ne žele su sebični i loši (?)
Gle, ljudi se za djecu odlučuju zbog tisuću razloga, a među kojima su i imati dijete da ti spasi brak, popravi odnos, da te spasi od samotne starosti, da ti ispuni prazninu...a to su, po meni, najsebičniji i najpogrešniji razlozi za imanje djeteta.
__________________
...We sail tonight for Singapore
We're all as mad as hatters here...

Tom Waits, Singapore
Tupelo is offline  
Old 29.12.2009., 16:00   #52
Quote:
Scarlett_O_Hara kaže: Pogledaj post
Ti zapravo govoriš o emocionalnom vezanju koje dolazi s vremenom ili simpatiji koja ti dođe kad vidiš nešto lijepo pa se raznježiš. To shvaćam, to mi je razumljivo . Tako se veže i za partnera, i za prijatelje, i za kućne ljubimce.

No ja pitam - žena ne želi dijete ali ipak rodi. Jel ona emocionalno poremećena ako ne voli to dijete? Nije se uspjela vezati za vrijeme trudnoće. I ako ga nakon poroda ostavi, znači li to da je emocionalno poremećena? Jednostavno ne voli iako bi možda i htjela.
Jer nije se zadržala dovoljno dugo da bi se emocionalno vezala uz tu novu osobu, uz konkretnu osobu koja sad ima lice.
Netko tko želi dijete, odmah osjeća tu ljubav jer ona proizlazi iz same te želje. Ali što kad netko ne želi? Što nije sasvim normalno da ne zavoli nakon toga? Može, ali ne mora. Zar je to stvarno emocionalni poremećaj ili je jednostavno tako?
Ako netko ne želi, ne znam zašto se igra sa svojim, a posebno tuđim životom. Problematična je već sama ideja ne želim, al eto imat ću! WTF?!
__________________
Leben lässt sich nur rückwärts verstehen, muss aber vorwärts gelebt werden...S.A. Kierkegaard
Engelchen00012 is offline  
Old 29.12.2009., 16:07   #53
Quote:
tea_33 kaže: Pogledaj post
kad prolazis kroz takva iskustva ne željeti imati djecu s osobom koju voliš a koja ih želi je sebično, ne mislim tu na podređenosti samo sebi.....

tad izlazi na površinu sva ljudska dobrota, pozrtvovnost, njihova jačina i čvrstina ljubavi. ne govorim o savršenstvu, ali taj bračni par sa svojih 70-tak godina se i dalje voli i poštuje iako mu ona nije mogla dati djecu, a on ih nije išao traziti dalje. život su posvetili tuđoj djeci.....
Ma nemoj? Zašto bi bilo sebično? Ne možeš se prisiliti osjećati što ne osjećaš! Sebično je također željeti djecu ako ih druga osoba ne želi, zar ne? Tvojom logikom, naravno. Sama želja, sama po sebi, nije sebična. Ti imaš pravo osjećati što osjećaš. S druge strane, opet, u neku ruku jest sebična(je, zbrkano je) jer koju god želju da si ispunjavaš činiš to iz sebičnih razloga. Ali nije ništa manje sebično željeti djecu od ne željeti djecu. Sve je to radi nas samih.

Isto tako, mislim da primjeri u kojima jedan partner ne može imati djecu ali ih oboje žele, nisu ekvivalent primjeru gdje jedan partner ne želi imati djecu,a može.
Netko tko ostavi svog partnera zato jer ne može imati djecu je jadno, moram to reći. Tu nema ljubavi. Onaj tko ostavi partnera jer ovaj ne želi djecu je ipak drugačije. Razlika je u željama i stilovima života.
Ostaviti nekog jer je bolestan je odvratno, posebno nakon što si se zakleo na ljubav do kraja života. Ostaviti nekog jer vam se želje razilaze - nažalost, razumljivo je jer niste kompatibilni iako je moje osobno mišljenje da ni to nije prava ljubav, da ljubav prema partneru treba biti prioritet pred željom za djecom i da imati djecu ima smisla samo s osobom koju voliš, a ne samo imati djecu.. Drugim riječima, ako partner neće ipak ostaješ s njim jer je on bitniji i jer nisu bitna djeca sama po sebi nego djeca s tom osobom, život s tom osobom.
Scarlett_O_Hara is offline  
Old 29.12.2009., 16:08   #54
Može li netko da odgovori na pitanje :
Zašto ne želim djecu?!
A da dgovor nije zbog zdravstvenih razloga,koji je meni možda jedini razumljiv razlog zašto ne?
Ako nešto ne želimo znamo zašto je to tako?

Da li je zbog toga recimo što djeca mogu prestavljati napor,obavezu,maksimalan trud oko vaspitanja,živce i sve to izgleda preteško?
Da li


Quote:
Lord Byron kaže: Pogledaj post

Mislim da je nevoljenje svog djeteta (priznajem, tuđu je djecu vrlo lako ne voljeti ) moguće ili u slučaju potpune i opće nesposobnosti voljenja, ili pak u slučaju da se to dijete iz nekih razloga doživljava kao hodajući simbol besmisla, propasti, uništenosti roditeljskog života. U oba slučaja na sceni su ozbiljni emocionalni poremećaji u roditelja.
Točno je ovo,možda zvuči surovo ženama koje ne žele djecu,no u pozadini odgovora ne želim djete stoji strah,strah da neće pružiti dovoljno ljubavi, da neće znati da prenese ljubav i sl.Problem je u emocijama roditelja,roditelj koji ne zavoli djete koje rodi je problem emocionalne prirode,a profil je zapravo djete koje u prvim god.svog života nije upoznalo ljubav i pažnju pa isto i nezna da prenese.
snezana mk is offline  
Old 29.12.2009., 16:09   #55
Quote:
marcons kaže: Pogledaj post
ajde pročitaj još jednom što je Lord Byron napisao, ne govori o osobama koje ne žele djecu, nego o nesposobnosti voljenja vlastite djece kad se jednom postane roditelj....
pa tko uopće ide raditi djecu ako ih u startu ne voli/želi?

tko može biti toliko neodgovoran prema donošenju jednog živog bića na svijet, a da nije siguran da će uz to biće biti uvijek srcem i dušom?
strašno

to je problem, a ne činjenica da se nakon rođenja odjednom ne pojavi osjećaj ljubavi
__________________
Hormonella de Rum
atlantis is offline  
Old 29.12.2009., 16:10   #56
Quote:
Engelchen00012 kaže: Pogledaj post
Ako netko ne želi, ne znam zašto se igra sa svojim, a posebno tuđim životom. Problematična je već sama ideja ne želim, al eto imat ću! WTF?!
Ako to napravi proračunato, prema savjetima tipa koji su se mogli čuti na ovom forumu "neka rodi, već će ga zavoljeti/već će dobiti želju" i sl. jasno je da je to problem.
No ja mislim na hipotetski slučaj kad žena ostane trudna slučajno i rodi, iz nekog razloga, ne znam - ne vjeruje u pobačaj, prekasno je shvatila da je trudna ili nešto tako. Zašto se podrazumijeva da svaka žena, samim rođenjem djeteta, mora to isto dijete voljeti?
Scarlett_O_Hara is offline  
Old 29.12.2009., 16:10   #57
Quote:
Scarlett_O_Hara kaže: Pogledaj post

No ja pitam - žena ne želi dijete ali ipak rodi. Jel ona emocionalno poremećena ako ne voli to dijete? Nije se uspjela vezati za vrijeme trudnoće. I ako ga nakon poroda ostavi, znači li to da je emocionalno poremećena? Jednostavno ne voli iako bi možda i htjela.
Jer nije se zadržala dovoljno dugo da bi se emocionalno vezala uz tu novu osobu, uz konkretnu osobu koja sad ima lice.
Netko tko želi dijete, odmah osjeća tu ljubav jer ona proizlazi iz same te želje. Ali što kad netko ne želi? Što nije sasvim normalno da ne zavoli nakon toga? Može, ali ne mora. Zar je to stvarno emocionalni poremećaj ili je jednostavno tako?
Da li je emocionalni poremećaj, rekao bih da nije. A da li normalno ponašanje, da ga nakon poroda ostavi, samo zato jer ga ne voli, e pa nije normalno. Nije dijete poklon koji eto, vraćaš u trgovinu jer ti se ne sviđa, ti si ga probala i ne odgovara ti i sad bi povratak na staro.
marcons is offline  
Old 29.12.2009., 16:13   #58
Quote:
snezana mk kaže: Pogledaj post
Može li netko da odgovori na pitanje :
Zašto ne želim djecu?!
A da dgovor nije zbog zdravstvenih razloga,koji je meni možda jedini razumljiv razlog zašto ne?
Ako nešto ne želimo znamo zašto je to tako?

Da li je zbog toga recimo što djeca mogu prestavljati napor,obavezu,maksimalan trud oko vaspitanja,živce i sve to izgleda preteško?
Da li
Prvo ti odgovori na pitanje - zašto želiš djecu?
Scarlett_O_Hara is offline  
Old 29.12.2009., 16:14   #59
Quote:
Scarlett_O_Hara kaže: Pogledaj post
Ma nemoj? Zašto bi bilo sebično? Ne možeš se prisiliti osjećati što ne osjećaš! Sebično je također željeti djecu ako ih druga osoba ne želi, zar ne? Tvojom logikom, naravno. Sama želja, sama po sebi, nije sebična. Ti imaš pravo osjećati što osjećaš. S druge strane, opet, u neku ruku jest sebična(je, zbrkano je) jer koju god želju da si ispunjavaš činiš to iz sebičnih razloga. Ali nije ništa manje sebično željeti djecu od ne željeti djecu. Sve je to radi nas samih.

Isto tako, mislim da primjeri u kojima jedan partner ne može imati djecu ali ih oboje žele, nisu ekvivalent primjeru gdje jedan partner ne želi imati djecu,a može.
Netko tko ostavi svog partnera zato jer ne može imati djecu je jadno, moram to reći. Tu nema ljubavi. Onaj tko ostavi partnera jer ovaj ne želi djecu je ipak drugačije. Razlika je u željama i stilovima života.
Ostaviti nekog jer je bolestan je odvratno, posebno nakon što si se zakleo na ljubav do kraja života. Ostaviti nekog jer vam se želje razilaze - nažalost, razumljivo je jer niste kompatibilni iako je moje osobno mišljenje da ni to nije prava ljubav, da ljubav prema partneru treba biti prioritet pred željom za djecom i da imati djecu ima smisla samo s osobom koju voliš, a ne samo imati djecu.. Drugim riječima, ako partner neće ipak ostaješ s njim jer je on bitniji i jer nisu bitna djeca sama po sebi nego djeca s tom osobom, život s tom osobom.
I nevjerojatno, ali ima ljudi koji tako funkcioniraju. Strašno...Naravno da ljubavi tu nema. To je više nego jasno.
__________________
Leben lässt sich nur rückwärts verstehen, muss aber vorwärts gelebt werden...S.A. Kierkegaard
Engelchen00012 is offline  
Old 29.12.2009., 16:15   #60
Quote:
marcons kaže: Pogledaj post
Da li je emocionalni poremećaj, rekao bih da nije. A da li normalno ponašanje, da ga nakon poroda ostavi, samo zato jer ga ne voli, e pa nije normalno. Nije dijete poklon koji eto, vraćaš u trgovinu jer ti se ne sviđa, ti si ga probala i ne odgovara ti i sad bi povratak na staro.

Znači, ti misliš da bi ga trebala zadržati i odgajati računajući na to da će ga možda zavoljeti? Što nije onda ipak bolje da ga da na posvojenje i da završi kod nekog tko će mu uz običnu brigu koju mu je i ona mogla pružiti, dati i ljubav?
Scarlett_O_Hara is offline  
Zatvorena tema


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 13:14.