Natrag   Forum.hr > Društvo > Psihologija

Psihologija Vodič kroz um i ponašanje za entuzijaste. Podforum: Psihokauč

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 08.04.2013., 11:38   #141
mrzim skrtice takva je bila jedna ex- frendica jako skrta bila...znala je uvijek cekati da netko drugi plati ona rijetko... i nikad nije ostavljala trinkgeld kao kaze da joj je zao dat 2-3 kn il nikad nije znala reci prva npr. idemo na kokteli jer zna da su malo skuplje a ja i druga frendice smo znali placati i za nju, kad smo zvali konobara da platimo racune, i ona otisla u wc i sve to namjerno radila da ne bi platila
sarah80 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.04.2013., 11:01   #142
Ovo ne kužim. Neka osoba piše na forumu o nekoj drugoj osobi-o njenoj štedljivosti tj. škrtosti (iza čega se može osjetiti mrva ljubomore) i svi redom sad pljuju po ljudima koji se ne razbacuju novcima? A da kupuje sestri parfem za 1000 kn onda bi bila tema tipa kako ljudi ne znaju štediti. Ne znam...
Kikkolina is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.04.2013., 14:16   #143
nema se tu što puno raspravljati!
1. Nije poželjno biti škrt, poželjno je biti štedljiv (razlika je ogromna)
2. Najviše kukaju oni koji najviše imaju.. jer, hellou-da su darežljivi prema drugima i da vole počastiti društvo a ne zgrćati samo sebi - ne bi imali to sve što imaju. Dobro svi znamo kako PROSJEČAN čovjek u RH živi
Daisy5 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.05.2013., 02:35   #144
Uh, ta skrtost, to nije osobina-to je bolest koja lagano ali sigurno unistava covjekovu dusu!

Poznajem nekoliko skrtih osoba, u manjoj i vecoj mjeri i kako me ta njihova osobina izuje iz cipela, nastojim imati sto manje kontakta sa takvim ljudima

Navodim jedan primjer (u pitanju su skrte sestre)...

- izbjegavaju bilo kakvo druzenje, zabavu, drustveni dogadjaj, socijalni kontakt- sto ima za posljedicu da moraju otvoriti novcanik (a imaju odlicna primanja i lagodan zivot, nikakve kredite niti posebne rashode). Ali uzivaju u njima kad neko drugi placa To jedva cekaju!
- nikakvi darovi drugima, pa makar simbolicni, ne dolaze u obzir, iako se njima poklanja, nikad ne osjecaju potrebu da to nekad "vrate"... samo daruju kada bas bas bas moraju i to bude nesto najjeftinije a kada se njima daruje, zele sve najbolje a i sebi kupuju sve najskuplje i najbolje...a drugima daju sve najgore...i to "prijateljima"
- od njih nikad ne ocukuj poziv, sms... nego samo poruka na fejs/mail...pa cak i odgoda dogovora, kojeg ne vidis jer nisi stalno online, pa nisi mogao vidjeti na fejsu da su odgodile sastanak pola sata ranije a ti dosao na dogovoreno mjesto
- solo su, vjecito, jer ne izlaze-to je ogromni trosak, veza je trosak a zele ljubav a kako pronaci partnera i imati vezu kad si non stop doma? a i cemu skupe i lijepe materijalne stvari kad nikuda ne izlazis? kad samo stoje u ormaru?
- itd itd...ima jos masa primjera...

I dobro je neko napisao, nije u pitanju samo skrtost koja se manifestuje u novcima, skrti ljudi su hladni, egoisticni i skrtare na svemu ostalome, na vremenu, na emocijama...
Samazza is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.05.2013., 08:51   #145
Quote:
Victora kaže: Pogledaj post
Tu dolazimo do toga da škrtost nije jedina manifestacija nečije osobnosti. Naime, ne znam nikog tko je škrt, a da je inače i OK osoba (nikad nisam upoznala nasmijanog, društvenog, širokogrudnog, dobrog...kao god - škrtca - osim ako se pravi takvim, ali to je ionako prozirno). Svi škrtci koje znam su redom jako neugodne osobe, što naravno ne znači da su svi ne-škrtci dobre/ugodne.

Pa nekako nisam mislila da treba to tak detaljno napisati. No, sad uviđam da sam trebala - naravno da inače nije bila dobra majka, baka i slično. Nije. Bila je užasna. Uz to je bila i škrta. Pa kad se sve zbroji....
Tocno ovo. Rekla bih da je patološka škrtost samo jedan od simptoma izopačene osobnosti nekog pojedinca. Znam nekoliko škrtaca i svi su zaista neka patologijica dubljih razmjera (narcisi, paranoici, histrioni...)
Anirul is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.05.2013., 13:40   #146
Da. Upravo tako
Takodjer ne znam za slucaj gdje je skrta osoba inace sasvim OK!
To su jako nesretne osobe, koje drustvo odbacuje (a i oni drustvo-jer je drustvo trosak). Oni su sami sebi dovoljni (na pocetku) a kasnije, kada to uzme maha, depresija i anksioznost je neminovna pojava. Tako da znam za jedan slucaj iz svoje okoline gdje trenutno jedna skrta djevojka posjecuje psihologa jer joj jako nedostaje drustveni zivot. Nema nikoga, usamljena je i sada joj je psihic kao prijatelj. Kojeg placa 50 eura po satu. A prije, nije htjela izdvojiti 1 euro za kafu sa kolegama I kako god okrenes, opet je na gubitku. Skrti ljudi su uvijek na gubitku. Kad-tad!
Isto tako, kada je neko skrt u ranoj mladosti, to ne znaci da se moze promijeniti. Znam za primjer jedne djevojke, koja je kao studentica bila dosta skrte prirode. Mislila sam da je u pitanju ograniceni studentski budzet sa kojim raspolaze, pa sam kao imala razumijevanja za to. A kasnije, kad je zavrsila studij i zaposlila se, postala je 10 puta skrtija Sto ima vise para-to je vise skrta
Samazza is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.06.2013., 01:24   #147
što kažete na ovo:
ne kupuju se salvete ili ubrusi već se poslije ručka briše s rukom
kupuju se listići wc papira -ne wc papir
ne kupe se zavjese već se dan i noć imaju spuštene rolete (da susjedi ne vide u stan)
dobiveni pokloni se ne otvaraju već proslijeđuju dalje da se ne bi moralo trošiti na kupnju
brašno se kupuje po 5 ili 10 kg pa se svaki dan jede burek ili pita
zimi se nikad ne smiju otvoriti prozori i prozračiti stan da se ne izgubi toplina od grijanja (koje je centralno )
goste se poslužuje u starim prastarim čašama dok nove stoje u ormaru i čekaju novog vlasnika

što bi rekli? šparnost ili škrtost ?
anagora25 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.06.2013., 12:25   #148
Listici wc papira su takodjer wc papir
Anirul is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.06.2013., 23:26   #149
Quote:
Kikkolina kaže: Pogledaj post
Ovo ne kužim. Neka osoba piše na forumu o nekoj drugoj osobi-o njenoj štedljivosti tj. škrtosti (iza čega se može osjetiti mrva ljubomore) i svi redom sad pljuju po ljudima koji se ne razbacuju novcima? A da kupuje sestri parfem za 1000 kn onda bi bila tema tipa kako ljudi ne znaju štediti. Ne znam...
Razlika između škrtosti i štedljivosti: Vozimo se zajedno na posao u autu nekog kolege s posla. Svi ravnomjerno dijelimo troškove prijevoza, jedino se jedan izvlači jer kao ionako se svi voze pa se i on prikrpa. Ili se nađemo na kavi, ja platim 5 puta za redom, onom drugom ne padne na pamet da bi možda i on jednom mogao platiti. Ili meni najbolje - tip ima mobitel i dođe ljudima u goste, treba nekog nazvat na kućni i zove sa njihovog kućnog jer je jeftinije (njemu) sa kućnog na kućni
Kod škrtaca je problem u tome što žele imati korist od nekog drugog, a štedljivci ne uključuju i ne iskorištavaju nekog trećeg.
Zlatorepa is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.06.2013., 13:09   #150
mislim da postoje dvoje vrste skrtih osoba

- oni koji su skrti prema sebi i drugima
- oni koji su skrti prema drugima da bi za sebe imali vise

e sad sta je gore ..ne znam jos
kockasta is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.06.2013., 22:32   #151
Ako nešto ne podnosim onda je to škrtost. Moja majka je jedna od najvelikodušnijih osoba, sve će podijeliti, a gledajući nju budem tako ponosna. Takve osobe što uzimaju samo sebi i škrti su ja ne razumijem, pa zar nije ljepše ako nešto imaš da to i podijeliš? Ja kad dijelim osjećam se bolje, niti jedan novac to ne može nadomjestiti. Grozno mi je kad netko uzima samo sebi, ne daj bože da podijeli s nekim. Uvijek si mislim koliko su oni zapravo jadni, kad doslovno skrivaju da ne bi slučjano morali dijeliti.
__________________
Dok god ima mraka, biće i svanuća.

Ain't Got No... I Got Life.
Jess22 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.06.2013., 02:58   #152
ah,škrtost...i mene su tatini sinovi često nazivali škrtim jer jednostavno nisam imao novaca pa se nisam okolo razbacivao kao oni.Kad su ti svi u obitelji nezaposleni i kad živiš od tisuću i nešto kuna mjesečno nije ti do razbacivanja...evo primjer:jedan momak od nekih 18-19 godina (moj poznanik) kojemu stari svaki dan daje barem 200-300 kn da troši na gluposti (kladionica,aparati uglavnom) me je nazvao škrtim jer mu nisam dao drugu cigaretu (tj.jednu sam mu dao,al kad je pitao drugu popušio je odjeb).Tad sam bio u najgorem financijskom stanju u životu i jedna kutija cigara mi je trajala 4-5 dana iako inače pušim dosta više.Nije da ne bih dao nekom poštenom dečku cigaretu,ali živcira da mi cigaru prosi lik kojemu su starci bogatuni i koji dnevno u aparate i kladionicu ubacuje više novaca negoli ja mjesečno potrošim na cigare.

Takvi balavci uopće ne cijene novce jer ih nisu ni zaradili i misle da svak ima ako oni imaju,misle da svi mi možemo dnevno trošiti po 200-300 kn na aparate,klađenje i slične stvari...ima među nama i dosta siromašnih ljudi kojima je svaka kuna važna,tako da nemojte svakoga ko naruči malu kavu umjesto nekakvog koktelčića nazivati škrtcem,možda čovjek jednostavno nema...
chago1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.06.2013., 10:01   #153
Ja sam imala poznanika koji preko ljeta nije imao upaljen frižider da ne troši struju Štedi čovjek
Pretpostavljam i to što živi sam je isto oblik štednje Trebalo bi ženu hranit...
chaterica40 is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.06.2013., 13:40   #154
Škrtost mi ide na živce, čak i kad nije prema meni, nego te osobe prema sebi samoj. Jednostavno je takav čovjek neugodno društvo. Jer, na primjer, idemo na izlet, idemo na ručak, a on neće ni kavu platiti, ali se prikrpa u restoranu s nama za stol,a bez srama ne naruči ni piće. Ok, jede on svoj sendvič koji je donio od kuće, ali meni bude neugodno, a konobaru isto, ali ga na konto nas drugih ne izbaci van. Što bi recimo trebao i imao pravo jer ništa ne konzumira u njihovu objektu.
chaterica40 is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.06.2013., 00:14   #155
Vec dugo godina imam jednog prijatelja koji je neznam, cudan. Nebi ga htio proglasiti odma skrticom, ali navesti cu par primjera. Ja i on se druzimo godinama, od malih nogu, ja sam kod njega jeo 2x u zivotu, a on kod mene vjerojatno 2000x..dalje, kada npr narucujemo nesta za jest, njegov odgovor na pitanje hoces jesti je uvijek: meni svejedno. Ali uvijek i jede, a nikad ne plati. Valjda je to taktika. Posto financijski malo bolje stojim od njega meni u proslosti nije bio problem platiti i svoje i njegovo, taj omjer je bio otprilike 8:1 za mene, mozda i vise, necu pretjerivati.
U svakom slucaju, skuzio sam da je on prema ljudima koje tek upoznaje, ili s njima nije na nekoj velikoj razini prijateljstva ili to tek treba postati, sasvim OK. Placa sve kao i drugi, a kada je npr s nama u drustvu uvijek plati najmanju rundu, ili uopce neplati, ili je izgubio novce itd. Najgore mi je kada ga povedem negdje, a hrana nije onakva kakvu je on ocekivao, onda postane neugodan i prema konobarima cak, sta bi bilo tek da on placa :/
Uglavnom, odkad sam to sve skupa skuzio, njegovu spiku kako on prvi npr spomene ajmo naruciti neku hranu, ja kazem ajde jel hocemo?on kaze meni svejedno, i tako sve dok ga ja kao "nenagovorim" pa ispadne da sam ja to htio pa da ja moram platiti !?
Prestao sam placati, a isto tako smo se prestali druziti kao prije, nekako imam osjecaj da uopce vise ni nemamo o cemu pricati, a on se netrudi to prijateljstvo odrzavati, pa se ni ja bas vise netrudim. Ispada da sam bio super dok sam ga castio, sada vise nisam super


Sent from my iPhone using Tapatalk
rai_5 is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.06.2013., 00:57   #156
Dok je para bi'će i drugara.
Loui is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.06.2013., 10:01   #157
Lightbulb

Quote:
dzoni dzins kaže: Pogledaj post
Ovo sto vi navodite kao primjere skrtosti je meni smijesno. Ja znam jednu osobu koja recimo ne pali svijetla u stanu ako bas ne mora, takodje pali samo jedno svjetlo, ne daj Boze da 2 svijetla gore. TV ne gleda skoro nikad po danu, vec samo navece, sve kako bi ustedjela na struji. Tako isto i sa ostalim racunima. Vodu cuva kao oci u glavi, proizvode kupuje iskljucivo najjeftinije moguce, bez obzira na kvalitetu, a o poklonima za druge ne treba ni pricati, jednostavno ne moze dozvoliti sebi da nekom nesto kupi, a ako bas bas mora, to je najjeftinije. Naravno gleda s druge strane samo da dobije od nekoga nesto. Ne stedi dakle samo na drugima nego i na sebi, na svakom koraku. Nije imucna, ali nije nije ni siromasna. Koliko znam ne skuplja novce nizasta nego jednostavno ne moze preci preko toga da nesto potrosi ako bas ne mora, ali nije samo u pitanju novac. Sto kupi za te pare, gleda da iskoristi 100%, ne daj Boze da nesto baci. Tako da mislim da tu nije u pitanju samo skrtost, to je cini mi se vise od toga.
Ovo je amater kakav ja slučaj znam, na jednom otoku u vrijeme Juge živio je samac u kamenoj kući sa zemljanim podom bez struje spavao na slami , radio je kao šljaker i svaku plaću je ostavljao na Jugobanci Beograd nije skoro niš trošio čak je dobio nagradu kao najbolji štediša , za hranu je popodne kopao kod drugih i radio druge fizičke poslove za ručak, na kraju je imao milione na banci i živio kako klošar i kad je Juga prdnula banka je prolala i ostao je bez milijuna ,40 godina je radio i otišao u penziju i nastavio štedit u nekoj Hr banci i opet gomila lovu i živi kao klošar i niš ne troši, ja mislim da je i danas živ i tak životinjski živi ,nije se nikad ženio (a i ko bi ga) kuću je nasljedio od roditelja koji su davnu umrli. Znači taj kreten nikad u životu nije kunu potrošio sve je stavljao na banku imao je vrtal pa bi si tu nekaj ubrao za jesti osim kaj bi se najeo kod drugih di je kičmao z motikom i sjekirom pilom i kosom tak da je ovo najškrći degenerik za kojeg sam ja čuo , a ove babe kaj nedaju upalit tv i svjetlo , su male mace za ovog debila taj nikad nije ni čuo za svjetlo i televizor a milijunaš je
Loui is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.06.2013., 11:28   #158
Quote:
Anirul kaže: Pogledaj post
Tocno ovo. Rekla bih da je patološka škrtost samo jedan od simptoma izopačene osobnosti nekog pojedinca. Znam nekoliko škrtaca i svi su zaista neka patologijica dubljih razmjera (narcisi, paranoici, histrioni...)
meni je njih zao, ne volim biti u njihovoj blizini,ali ih kuzim. npr bazna sirotinja efekt, mislim da u knjizi otrovni roditelji pise i o tome. kad ljudi imaju para ali im nesto u njima ne da da uzivaju u trosenju novca, uvjek ta griznja. moj bivsi je imao novaca, ali ko mali je bio gladan, zivjeli su siromasno i on je kao odrsla osoba stalno opterecen sa stvarima, moraju zauvjek biti ko nove, boji se. materjalno je vaznije od svega, drhti nad stvarrima. tezak je to zivot. nije htio ukljuciti perilicu da ju ne trosi, i sl.
nikad se neide van potrositi, restoran, more, iako ima novaca jednostavno boli ga trositi ako nije neophodno. ne moze se opustiti jer su u mladosti bili jako siromasni.
__________________
And although my eyes were open wide
They might have just as well been closed..
Kymatica is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.06.2013., 13:31   #159
Ova zadnja 3-4 primjera su ustvari primjer teške bolesti, koju bi trebalo liječiti psihoterapijom. Meni je to strašno i strašno mi je da netko ne potraži neku pomoć, jer nije da NEMA, nego ima milijune možda a boji se trošiti. Jebeno

Ovaj moj što sam ga spomenula, ima sve živo, kuću, auto, IT opremu kao sve po P.S. -u, ali auto ne vozi da se ne troši (ide javnim prjievozom), opremu baš ne pali i nema internet kući (ima na poslu, šta će trošit), a dugo je spavao samo u boravku jer nije imao namještaja u drugim sobama. Iako je u nekim stvarima O.K. čovjek, ta njegova osobina mi sve više ide na živce i ne mogu se više družiti s njime kao prije...iako mene osobno nikad nije iskorištavao niti iskoristio...ali mi zna predbaciti kad si ja kupim treći sladoled taj dan i slično i to me nervira...i kako netko reče NE VOLIŠ BITI U BLIZINI TAKVIH LJUDI...jednostavno ih počneš izbjegavati...pa svi vi koji ste se prepoznali u primjerima razmislite o tome!
chaterica40 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.06.2013., 19:30   #160
Najgore mi je sto imam uvijek osjecaj da bi od drugih dusu iscupao da moze, a svoje cuva i pazi - onako sve po PS-u


Sent from my iPhone using Tapatalk
rai_5 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 04:03.