Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija > Teologija i religijska praksa

Teologija i religijska praksa Religije/denominacije, teološka i ostala vjerska pitanja

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 22.08.2013., 21:48   #1
Exclamation Izvan crkve nema spasenja

Kiprijan Kartaginski (3 vek AD) je skovao izraz extra Ecclesiam nulla salus, što u prevodu znači "izvan crkve nema spasenja." U to vreme hrišćanska crkva nije bila podeljena na istok i zapad, kasnije i na protestantizam. Svi oni su svojatali ovu izjavu na ovaj ili onaj način, pa me zato još više interesuje stav svih hrišćana - ima li izvan crkve spasenja ili ne?
__________________
Une difficulté est une lumière. Une difficulté insurmontable est un soleil.
Nomen Nescio is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.08.2013., 21:57   #2
Quote:
Nomen Nescio kaže: Pogledaj post
Kiprijan Kartaginski (3 vek AD) je skovao izraz extra Ecclesiam nulla salus, što u prevodu znači "izvan crkve nema spasenja." U to vreme hrišćanska crkva nije bila podeljena na istok i zapad, kasnije i na protestantizam. Svi oni su svojatali ovu izjavu na ovaj ili onaj način, pa me zato još više interesuje stav svih hrišćana - ima li izvan crkve spasenja ili ne?
Isus sam negira tu tezu jer kaže da nije došao zdravima nego bolesnima.
Dakle zdravih je bilo i bez njegova propovjedanja.
Mislim da nije problem iz ovoga shvatiti da van Isus ima spasenja a samim time i crkve koja je posljedica Isusova nekog učenja.
Jel te?

Jedino ako ne misle da bolesni samo se mogu kroz crkvu spasiti a zdravima crkva i ne treba.
EliEliLama is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.08.2013., 06:42   #3
Quote:
Nomen Nescio kaže: Pogledaj post
Kiprijan Kartaginski (3 vek AD) je skovao izraz extra Ecclesiam nulla salus, što u prevodu znači "izvan crkve nema spasenja." U to vreme hrišćanska crkva nije bila podeljena na istok i zapad, kasnije i na protestantizam. Svi oni su svojatali ovu izjavu na ovaj ili onaj način, pa me zato još više interesuje stav svih hrišćana - ima li izvan crkve spasenja ili ne?
Ja idem svaki dan u C, svi me vide kako molim, klečim, plačem,
dajem milodare, .......
a
kada dođem doma tučem ženu djecu, pijem, kurvam se, kradem.
Inače mi je posao - snajperista, pa mjesečno odradim koji poslić.

Jesam li spašen?
---------------

Ja ne idem u niti jednu C.
Na pustom sam otoku.
Svaki dan čitam i proučavam Božju Jahvinu Riječ Bibliju.
Radim sve samo po Bibliji.
NE IDEM U NITI JEDNU C.

Da li sam spašen?
-----------------

Da li je važno ono izbanjsko - ili?
Bog Jahve čita srce!

Ali - najvažnije - Biblija kaže -
JAKO MALO ljudi će biti spašeno.

A - većina ide u C!?
piramida4 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.08.2013., 08:54   #4
Quote:
piramida4 kaže: Pogledaj post
Ja ne idem u niti jednu C.
Na pustom sam otoku.
Svaki dan čitam i proučavam Božju Jahvinu Riječ Bibliju.
Radim sve samo po Bibliji.
NE IDEM U NITI JEDNU C.

Da li je važno ono izbanjsko - ili?
Što misliš da je poučavao Isus dok je sakupljao ljude oko sebe?
Čitajući i poslanice, po čemu bi to neko mogao doći do zaključka da bi krščanska zajednica bila nevažna kao skup ljudi koji vjeruju u istog Boga?
Reci, da li Novi zavjet savjetima podržava skupštine ili savjetuje neka se svi rasprše i obožavaju Boga svak na svojoj udaljenosti i što dalje od zajednice?

Kad si odgovoriš na ta pitanja, kroz Bibliju, tada ćeš znati što ti je učiniti.
Pravi Život is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.08.2013., 09:53   #5
Quote:
piramida4 kaže: Pogledaj post
Ja idem svaki dan u C, svi me vide kako molim, klečim, plačem,
dajem milodare, .......
a
kada dođem doma tučem ženu djecu, pijem, kurvam se, kradem.
Inače mi je posao - snajperista, pa mjesečno odradim koji poslić.

Jesam li spašen?
---------------

Ja ne idem u niti jednu C.
Na pustom sam otoku.
Svaki dan čitam i proučavam Božju Jahvinu Riječ Bibliju.
Radim sve samo po Bibliji.
NE IDEM U NITI JEDNU C.

Da li sam spašen?
-----------------

Da li je važno ono izbanjsko - ili?
Bog Jahve čita srce!


Ali - najvažnije - Biblija kaže -
JAKO MALO ljudi će biti spašeno.

A - većina ide u C!
?
Ne samo da se kršćanstvo razbilo na nebrojene frakcije,te ljudi napuštaju organizirane religije(uzrok bi bila tema za sebe) već i sama Biblija govori o 144 000 spašenih tj pravednika.
Ako ad hoc uzmemo da je od Krista do sada živjelo(globalno) 20 milijardi ljudi,postotak daje debelo za misliti.
Kako bi svaki pojedinac trebao živjeti,djelovati,misliti i vjerovati,kad mu religijske institucije nude različita pravila i svaka tumači i obećaje nešto drugo?
Pa Krist je zato i bio među nama.
Davao nam znanje,da nebi ostalo samo na 144 000.
Osobno mislim da nije nužno nikakvo pripadanje bilo kojoj organiziranoj religiji,već da svaki pojedinac treba shvatiti i znati osnove ljudskosti,te nastojati po istima živiti i djelovati.
A zato je dovoljno već 10 kršćanskih Božjih zapovijedi.
I vlastita savjest tj Božji glas u nama,ako smo voljni čuti što kaže.

Naša djela i naši osječaji,a njih je nemoguće sakriti pred Bogom,su ta koja će biti odlučujuća.
Naravno izoliranje od ljudi(bilo zatvaranjem u samostane i slično)ili odlaskom u pustinje(figurativno rečeno)te beskonačnim ponavljanjem molitvi nije po mom mišljenju što se od nas očekuje,već da živimo život sa svime što donosi,a da pritom ne živimo samo za sebe,već i za druge i sa drugima.
Bijeg od življenja je bijeg od odgovornosti koju svaki čovjek ima,i utaman mu stalno verglanje molitvi,klečanje pred oltarom odlasci u crkve,ispovijedanje itd.
Na ja,o tome su puno mudriji ljudi od mene puno govorili i pisali..
__________________
Vjeruj u se i u svoje kljuse
amary is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.08.2013., 10:08   #6
Quote:
Nomen Nescio kaže: Pogledaj post
Kiprijan Kartaginski (3 vek AD) je skovao izraz extra Ecclesiam nulla salus, što u prevodu znači "izvan crkve nema spasenja." U to vreme hrišćanska crkva nije bila podeljena na istok i zapad, kasnije i na protestantizam. Svi oni su svojatali ovu izjavu na ovaj ili onaj način, pa me zato još više interesuje stav svih hrišćana - ima li izvan crkve spasenja ili ne?
Mislim da bi za predstojeću raspravu prvo trebalo definirati što je to "crkva".
__________________
"Volim šetati po kiši, jer tada nitko ne primjećuje da plačem."
Rowan Atkinson
sivko5 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.08.2013., 11:05   #7
Quote:
Pravi Život kaže: Pogledaj post
Što misliš da je poučavao Isus dok je sakupljao ljude oko sebe?
Čitajući i poslanice, po čemu bi to neko mogao doći do zaključka da bi krščanska zajednica bila nevažna kao skup ljudi koji vjeruju u istog Boga?
Reci, da li Novi zavjet savjetima podržava skupštine ili savjetuje neka se svi rasprše i obožavaju Boga svak na svojoj udaljenosti i što dalje od zajednice?

Kad si odgovoriš na ta pitanja, kroz Bibliju, tada ćeš znati što ti je učiniti.
Ti zastupaš JEDNU vjeru,
a postoji i one druge - za koje smatraš da nisu OK.

Da li mi savjetuješ da odem u TE - koje nisu OK?
Da li ću se SAMO time što ću biti u NEKOJ zajednici - Spasiti?
Jel spasenje i od Lažnog nauka?
--------------------------------------

Pošto ja nisam ustanovio da je tvoja Skupština,
ili bilo koja druga C ispravna,
ne idem u niti jednu,
jer ne želim slušati ne-istine.
piramida4 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.08.2013., 11:23   #8
Quote:
amary kaže: Pogledaj post
Ne samo da se kršćanstvo razbilo na nebrojene frakcije,te ljudi napuštaju organizirane religije(uzrok bi bila tema za sebe) već i sama Biblija govori o 144 000 spašenih tj pravednika.
Ako ad hoc uzmemo da je od Krista do sada živjelo(globalno) 20 milijardi ljudi,postotak daje debelo za misliti.
Kako bi svaki pojedinac trebao živjeti,djelovati,misliti i vjerovati,kad mu religijske institucije nude različita pravila i svaka tumači i obećaje nešto drugo?
Pa Krist je zato i bio među nama.
Davao nam znanje,da nebi ostalo samo na 144 000.
Osobno mislim da nije nužno nikakvo pripadanje bilo kojoj organiziranoj religiji,već da svaki pojedinac treba shvatiti i znati osnove ljudskosti,te nastojati po istima živiti i djelovati.
A zato je dovoljno već 10 kršćanskih Božjih zapovijedi.
I vlastita savjest tj Božji glas u nama,ako smo voljni čuti što kaže.

Naša djela i naši osječaji,a njih je nemoguće sakriti pred Bogom,su ta koja će biti odlučujuća.
Naravno izoliranje od ljudi(bilo zatvaranjem u samostane i slično)ili odlaskom u pustinje(figurativno rečeno)te beskonačnim ponavljanjem molitvi nije po mom mišljenju što se od nas očekuje,već da živimo život sa svime što donosi,a da pritom ne živimo samo za sebe,već i za druge i sa drugima.
Bijeg od življenja je bijeg od odgovornosti koju svaki čovjek ima,i utaman mu stalno verglanje molitvi,klečanje pred oltarom odlasci u crkve,ispovijedanje itd.
Na ja,o tome su puno mudriji ljudi od mene puno govorili i pisali..
144.000 nisu jedini!
Oni su samo Posebno Odabrani.
To su samo oni koji zadovoljavaju neke posebne kriterije.

Ali - i nadalje stoji - jako malo ljudi će se spasiti.
Ako je stanje na Zemlji sad isto kao kada će biti
kada Gospodin Isus dođe drugi puta,
onda ti Otkrivenje kaže Koliko će biti spašenika,
otprilike!

Gospodin Isus će satrti više od 2/3 ZLOGA ljudskoga življa.
Znači - ostat će manje od 1/3.

A stanova IMA!
Puno je zvanih -a malo odabranih.

Nisu svi predodređeni.
Mnogi ne žele popraviti svoje krive puteve.
Mnogi rađe budu u bilo kojoj zajednici,
makar i sa krivim naukom, koji možda i čuju,
nego da su sami.
piramida4 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.08.2013., 19:38   #9
Quote:
piramida4 kaže: Pogledaj post
Ti zastupaš JEDNU vjeru.
Piramida, daj se pliz uozbilji. Pa kolko čovjek istovremeno može vjera zastupati?!

Pavao je lijepo pojašnjavao da se teško opstaje van zajednice, prosto je tolko teško da je kao nemoguća misija. Stoga, prouči o čem je to zapravo pričao, i ne tek on, i drugi apostoli, starješine...i tako to, sve dobro prouči, stvarno je korisno čovjeku za naobrazbu.
Pravi Život is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.08.2013., 20:12   #10
Quote:
Pravi Život kaže: Pogledaj post
Piramida, daj se pliz uozbilji. Pa kolko čovjek istovremeno može vjera zastupati?!

Pavao je lijepo pojašnjavao da se teško opstaje van zajednice, prosto je tolko teško da je kao nemoguća misija. Stoga, prouči o čem je to zapravo pričao, i ne tek on, i drugi apostoli, starješine...i tako to, sve dobro prouči, stvarno je korisno čovjeku za naobrazbu.
Ponovno te pitam -
pošto tvrdiš da treba biti u zajednici
u koju da idem?
U Katoličku?
U Pravoslavnu?
U Adventističku?
U Pentekostalnu? - izbaciše me.
U JS?

U koju?
Nema niti jedne ispravne.
Zar da dođem kod nekih i da me kljucaju neistinom?

Ja nisam sam - kako ti misliš.
Ja sam sa Bogom Ocem Jahvom,
sa Njegovim Sinom Isusom,
sa Jahvinim SD.

Nisam sam - nego sam u NAJ Istinitijoj Zajednici.
Ja nisam u svijetu.

Ja ne idem po gradu, po disco klubovima, ili narodnačkim,
ne idem po kafićima, ....

Ja sam stalno sa Božjom Jahvinom rječju - Biblijom,
u prirodi Jahvinoj,
jednom rječju - uživam!
piramida4 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.08.2013., 21:04   #11
Quote:
piramida4 kaže: Pogledaj post
U koju?
Nema niti jedne ispravne.
Zar da dođem kod nekih i da me kljucaju neistinom?
Ili nema ni jedne ispravne, ili ti nisi ispravan. Nešto od ta dva jeste. Teško je priznati ovo drugo, priznajem, zato je lakše reći ono prvo. Bog je uspostavio Crkvu, pa koja god da je, ali On ima svoju Crkvu, kojoj je Hristos Glava.

Inače, ja zagovaram tezu da izvan crkve ipak nema spasenja.
__________________
Une difficulté est une lumière. Une difficulté insurmontable est un soleil.
Nomen Nescio is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.08.2013., 21:20   #12
Quote:
Nomen Nescio kaže: Pogledaj post
Kiprijan Kartaginski (3 vek AD) je skovao izraz extra Ecclesiam nulla salus, što u prevodu znači "izvan crkve nema spasenja." U to vreme hrišćanska crkva nije bila podeljena na istok i zapad, kasnije i na protestantizam. Svi oni su svojatali ovu izjavu na ovaj ili onaj način, pa me zato još više interesuje stav svih hrišćana - ima li izvan crkve spasenja ili ne?
Katolici drže da nema. Svako spasenje dolazi od Krista-Glave po Crkvi koja je njegovo Tijelo.
__________________
Kasno sam te uzljubio, ljepoto tako stara i tako nova, kasno sam te uzljubio! (sv. Augustin)
danijel12 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.08.2013., 21:42   #13
Quote:
danijel12 kaže: Pogledaj post
Katolici drže da nema. Svako spasenje dolazi od Krista-Glave po Crkvi koja je njegovo Tijelo.
Teoretski, nakon II Vatikanskon koncila, u praksi mislim da je malo drugačije. Šta je sa deklaracijom Dominus Iesus, koja je malo izazvala reakcije?
__________________
Une difficulté est une lumière. Une difficulté insurmontable est un soleil.
Nomen Nescio is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.08.2013., 22:52   #14
Quote:
Nomen Nescio kaže: Pogledaj post
Teoretski, nakon II Vatikanskon koncila, u praksi mislim da je malo drugačije. Šta je sa deklaracijom Dominus Iesus, koja je malo izazvala reakcije?
Nauk je onakav kakav jest, a koliko se pojedinci toga praktično drže druga je stvar.

Kad si već spomenuo deklaraciju Dominus Iesus, njome se u suštini nije reklo ništa novo. Navest ću samo par citata iz te deklaracije (ovdje je prijevod deklaracije na hrvatski):

Gospodin Isus, jedini Spasitelj, nije osnovao jednostavnu zajednicu učenika, već je ustanovio Crkvu kao otajstvo spasenja; on sam je u Crkvi i Crkva je u njemu (usp. Iv 15,1 sl.; Gal 3,28; Ef 4,15); zato, punina Kristova otajstva spasenja pripada također Crkvi, nerazdruživo vezanoj uz njezina Gospodina. Isus Krist trajno je prisutan i nastavlja svoje djelo spasenja u Crkvi i po Crkvi (usp. Kol 1, 24-27), koja je njegovo Tijelo (usp. 1 Kor 12,12 - 13,27; Kol 1,18)...

Zbog toga, zajedno s jedincatošću i univerzalnošću spasenjskog posredovanja Isusa Krista, mora se čvrsto vjerovati kao istinu katoličke vjere jedincatost Crkve koju je on ustanovio. Kao što je samo jedan Krist, tako postoji samo jedno njegovo Tijelo, samo jedna njegova Zaručnica: "Jedna katolička i apostolska Crkva"...

Vjernici su dužni vjerovati da postoji povijesni kontinuitet - ukorijenjen u apostolskom nasljedstvu - između Crkve koju je Krist ustanovio i Katoličke Crkve: "Ovo je jedina Kristova Crkva [...], koju je naš Spasitelj, poslije svoga uskrsnuća predao Petru da je pase (usp. Iv 21,17) i povjerio njemu i ostalim Apostolima da je šire i njome upravljaju (usp. Mt 28,18 sl.), i postavio je zauvijek kao 'stup i uporište istine' (1 Tim 3,15). Ova Crkva, ustanovljena i uređena na ovom svijetu kao društvo, nalazi se [subsistit in] u Katoličkoj Crkvi, kojom upravljaju nasljednik sv. Petra i biskupi sjedinjeni s njime." Izrazom "subsistit in" Drugi vatikanski koncil želio je uskladiti dvije doktrinarne tvrdnje: s jedne strane da se postojanje Kristove Crkve, unatoč podjelama medu kršćanima, nastavlja u punini samo u Katoličkoj Crkvi, i s druge strane da se i "izvan njezina organizma nalaze mnogi elementi posvećenja i istine", tj. u Crkvama i crkvenim zajednicama koje još uvijek nisu u punom jedinstvu s Katoličkom Crkvom. Međutim, u odnosu na ove posljednje, treba reći da njihova "snaga dotječe iz same punine milosti i istine što je povjerena Katoličkoj Crkvi".
(DI, 16)

Nadasve se mora "čvrsto vjerovati da je ova putujuća Crkva potrebna za spasenje. Jedino je naime Krist Posrednik i put spasenja, prisutan među nama u svome tijelu, koje je Crkva, a On naglašavajući izričito potrebu vjere i krštenja (usp. Mt 16,6; Iv 3,5), potvrdio je time i potrebu Crkve, u koju ljudi ulaze po krštenju kao kroz vrata". To se učenje ne smije postavljati nasuprot sveopćoj Božjoj spasenjskoj volji (usp. 1 Tim 2,4); zato je "nužno promatrati povezano te dvije istine, to jest stvarnu mogućnost spasenja u Kristu za sve ljude i nužnost Crkve za to spasenje".

Crkva je "sveopći sakramenat spasenja" jer je na otajstven način trajno sjedinjena s Isusom kristom Spasiteljem, svojom Glavom, i njemu podređena, i u Božjem je naumu nužno povezana sa spasenjem svakoga čovjeka. Za one koji formalno i vidljivo nisu članovi Crkve "Kristovo je spasenje dostupno snagom milosti koja ih, iako je s Crkvom u tajanstvenoj povezanosti, u nju formalno ne uvodi, ali ih prosvjetljuje primjereno njihovom unutrašnjem stanju i prilikama vremena. Ta milost dolazi od Krista, plod je njegove žrtve i udjeljuje se po Duhu Svetomu«. Ona je povezana s Crkvom, koja »potječe od slanja Sin i slanja Duha Svetoga po odluci Boga Oca".
(DI, 20)
__________________
Kasno sam te uzljubio, ljepoto tako stara i tako nova, kasno sam te uzljubio! (sv. Augustin)
danijel12 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.08.2013., 22:56   #15
Quote:
Nomen Nescio kaže: Pogledaj post
Kiprijan Kartaginski (3 vek AD) je skovao izraz extra Ecclesiam nulla salus, što u prevodu znači "izvan crkve nema spasenja." U to vreme hrišćanska crkva nije bila podeljena na istok i zapad, kasnije i na protestantizam. Svi oni su svojatali ovu izjavu na ovaj ili onaj način, pa me zato još više interesuje stav svih hrišćana - ima li izvan crkve spasenja ili ne?
Netocno. Spasenje je samo i jedino u Isusu Kristu. Crkva je tijelo Kristovo na zemlji, ono nije nuzno vidljivo, nije ograniceno na 4 zida niti na vise gradjevina, a niti se pripadnost Kristu stjece potpisom na papiru!
Spasenje se dobiva vjerom u Isusa Krista, vjerom srca i priznanjem usta, to nam kaze Rimljanima 9,10.
Petar u svojoj poslanici kaze da nema spasenja ni u jednom drugom imenu. Dakle je spasenje u Imenu Isusa Krista. 1 Timotej 2,5 se s ovim slaze, sa Djelima 4,10: "Neka bude znano svima vama i svemu narodu Izraelovu: po imenu Isusa Krista Nazarećanina, kojega ste vi raspeli, a kojega Bog uskrisi od mrtvih! Po njemu ovaj stoji pred vama zdrav! On je onaj kamen koji vi graditelji odbaciste, ali koji postade kamen zaglavni. I nema ni u kome drugom spasenja. Nema uistinu pod nebom drugoga imena dana ljudima po kojemu se možemo spasiti."
Spasavamo se jedino i samo vjerom u Isusovu zrtvu na krizu, time postajemo dio Kristove crkve, a samo on zna svoju crkvu i tko ju sacinjava. Pa zar ne znas da ima i svecenika i pastora koji cijeli zivot propovijedaju a onda nakon 20 godina sluzbe shvate da sami nisu spaseni. To se dogadja u npr. crkvama evandjeoske tradicije kada je djed bio pastor, pa je otac pastor pa i sin postane pastor, generacijski krscani, jednostavno rade ono sto misle da bi trebali, a da nikad osobno vjeru nisu prihvatili u svoj zivot. Jer vjera nije ici u crkve i primanje nekakvih "sakramenata" kao u rimokatolickoj crkvi, vec je vjera zivi odnos s Bogom te vjera u njegovu zrtvu na krizu, prije svega spoznaja da smo gresni i da trebamo spasitelja, zazvati Isusa kao svog Spasitelja u svoj zivot, to je pocetak. Od toga pa nadalje slijedi zajednistvo i hod s Bogom, osobni hod s Bogom i vjera. To mora biti osobno.
Neki ispovijedaju usnama al ne vjeruju u srcu. Tako to moze najbolje znati Bog tko mu pripada a tko ne. Niposto to ne moze znati crkva ni nekakav popis.
Dakle crkva ne spasava, spasava jedino i samo osobna vjera u Isusa Krista i njegovu zrtvu na krizu, zatim se po toj vjeri zivi upoznavanjem Boga u koga si povjerovao proucavajuci njegovu Rijec odnosno njegovu volju. Ako izadjes iz crkve a ispovjedio si Krista za svog Spasitelja i u njega vjerujes, i dalje si spasen, i dalje je Bog tvoj Otac po Isusu Kristu. Ne postoji samo 1 institucija, postoji njih mnostvo kao sto rece piramida, Crkva sa velikim C je samo jedna, ona nevidljiva, koja obuhvaca sve spasene ljude, oni su Zarucnica Kristova i ona ide s Kristom kad se on vrati. Ima ih u svakoj crkvi. No tu se ne treba previse relativizirati, u nekima ima vise spasenih ljudi u nekima manje, a tako je jer neke vise a neke manje propovijedaju Evandjelje po kojem se ljudima treba spasiti. Evandjelje je Radosna vijest, da se rodio Spasitelj, da je umro bio pokopan i uskrsnuo plativsi pritom moj vlastiti grijeh. Neke crkve propovijedaju neko drugo evandjelje pa prema tome ljudi ne poznaju Istinu te im je put do Boga zaprijecen time. Nadji pravu crkvu koja propovijeda Bibliju i bit ces dobro.
tkototamopjeva is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.08.2013., 23:00   #16
Quote:
tkototamopjeva kaže: Pogledaj post
Netocno. Spasenje je samo i jedino u Isusu Kristu. Crkva je tijelo Kristovo na zemlji, ono nije nuzno vidljivo, nije ograniceno na 4 zida niti na vise gradjevina, a niti se pripadnost Kristu stjece potpisom na papiru!
Spasenje se dobiva vjerom u Isusa Krista, vjerom srca i priznanjem usta, to nam kaze Rimljanima 9,10.
Petar u svojoj poslanici kaze da nema spasenja ni u jednom drugom imenu. Dakle je spasenje u Imenu Isusa Krista. 1 Timotej 2,5 se s ovim slaze, sa Djelima 4,10: "Neka bude znano svima vama i svemu narodu Izraelovu: po imenu Isusa Krista Nazarećanina, kojega ste vi raspeli, a kojega Bog uskrisi od mrtvih! Po njemu ovaj stoji pred vama zdrav! On je onaj kamen koji vi graditelji odbaciste, ali koji postade kamen zaglavni. I nema ni u kome drugom spasenja. Nema uistinu pod nebom drugoga imena dana ljudima po kojemu se možemo spasiti."
Spasavamo se jedino i samo vjerom u Isusovu zrtvu na krizu, time postajemo dio Kristove crkve, a samo on zna svoju crkvu i tko ju sacinjava. Pa zar ne znas da ima i svecenika i pastora koji cijeli zivot propovijedaju a onda nakon 20 godina sluzbe shvate da sami nisu spaseni. To se dogadja u npr. crkvama evandjeoske tradicije kada je djed bio pastor, pa je otac pastor pa i sin postane pastor, generacijski krscani, jednostavno rade ono sto misle da bi trebali, a da nikad osobno vjeru nisu prihvatili u svoj zivot. Jer vjera nije ici u crkve i primanje nekakvih "sakramenata" kao u rimokatolickoj crkvi, vec je vjera zivi odnos s Bogom te vjera u njegovu zrtvu na krizu, prije svega spoznaja da smo gresni i da trebamo spasitelja, zazvati Isusa kao svog Spasitelja u svoj zivot, to je pocetak. Od toga pa nadalje slijedi zajednistvo i hod s Bogom, osobni hod s Bogom i vjera. To mora biti osobno.
Neki ispovijedaju usnama al ne vjeruju u srcu. Tako to moze najbolje znati Bog tko mu pripada a tko ne. Niposto to ne moze znati crkva ni nekakav popis.
Dakle crkva ne spasava, spasava jedino i samo osobna vjera u Isusa Krista i njegovu zrtvu na krizu, zatim se po toj vjeri zivi upoznavanjem Boga u koga si povjerovao proucavajuci njegovu Rijec odnosno njegovu volju. Ako izadjes iz crkve a ispovjedio si Krista za svog Spasitelja i u njega vjerujes, i dalje si spasen, i dalje je Bog tvoj Otac po Isusu Kristu. Ne postoji samo 1 institucija, postoji njih mnostvo kao sto rece piramida, Crkva sa velikim C je samo jedna, ona nevidljiva, koja obuhvaca sve spasene ljude, oni su Zarucnica Kristova i ona ide s Kristom kad se on vrati. Ima ih u svakoj crkvi. No tu se ne treba previse relativizirati, u nekima ima vise spasenih ljudi u nekima manje, a tako je jer neke vise a neke manje propovijedaju Evandjelje po kojem se ljudima treba spasiti. Evandjelje je Radosna vijest, da se rodio Spasitelj, da je umro bio pokopan i uskrsnuo plativsi pritom moj vlastiti grijeh. Neke crkve propovijedaju neko drugo evandjelje pa prema tome ljudi ne poznaju Istinu te im je put do Boga zaprijecen time. Nadji pravu crkvu koja propovijeda Bibliju i bit ces dobro.
Netočno.

Isus je samo bolesnima došao a zdravi ne trebaju ga sam reče on u evandjelju.Dakle Isus nije potreban svima i prema tome nije on jedino spasenje.
EliEliLama is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.08.2013., 23:58   #17
Quote:
EliEliLama kaže: Pogledaj post
Netočno.

Isus je samo bolesnima došao a zdravi ne trebaju ga sam reče on u evandjelju.Dakle Isus nije potreban svima i prema tome nije on jedino spasenje.
Koji su to "zdravi" po tebi?
__________________
"Volim šetati po kiši, jer tada nitko ne primjećuje da plačem."
Rowan Atkinson
sivko5 is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.08.2013., 00:04   #18
O Bože!

Svi pravite neku svoju teologiju oko "extra Ecclesiam nulla salus", sv. Ciprijan je mislio samo i isključivo na one koje su bili dio Katoličke Crkve i od nje se odvojili zbog hereza. Kao npr. nestorijanci, arijanci i dr.
To se nije odnosilo na ljude koji nikada nisu ni bili dio KC!
BoleynAnne is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.08.2013., 00:59   #19
Quote:
BoleynAnne kaže: Pogledaj post
O Bože!

Svi pravite neku svoju teologiju oko "extra Ecclesiam nulla salus", sv. Ciprijan je mislio samo i isključivo na one koje su bili dio Katoličke Crkve i od nje se odvojili zbog hereza. Kao npr. nestorijanci, arijanci i dr.
To se nije odnosilo na ljude koji nikada nisu ni bili dio KC!
Nije problem u toj Kiprijanovoj izjavi, već u tome što se ona vekovima citirala od strane mnogih. Tako da, itekako možemo da raspravljamo na temu da li izvan crkve (ne)ima spasenja!
__________________
Une difficulté est une lumière. Une difficulté insurmontable est un soleil.
Nomen Nescio is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.08.2013., 01:06   #20
Quote:
sivko5 kaže: Pogledaj post
Koji su to "zdravi" po tebi?
Nije to moje da sudim ali bitno je da Isus rekao da ih bilo i da ne treba njima uopće nego bolesnima.

Prema tome mnoge kršćanske vjere su na laži bazirane na ultimatumu koji je manipulatorski i monopolistički..
EliEliLama is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 07:53.