Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija > Teologija i religijska praksa

Teologija i religijska praksa Religije/denominacije, teološka i ostala vjerska pitanja

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 16.09.2013., 19:57   #81
elitizam
__________________
https://bostan11.blogspot.com/
https://soundcloud.com/bostan123/sets/kompozicije
http://kuran.co.ba
Bostan is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.09.2013., 20:11   #82
Quote:
naftali kaže: Pogledaj post
kad sam govorila o elitizmu, uopće nisam mislila na Marciona, nego na tvoju izjavu da je znanje određeno za odabrane...

Marciona sam spomenula s obzirom na njegovu teologiju koju u nekim točkama prepoznajem kada čitam tvoje upise.

Glede njega, samo sam htjela reći da je i ono što je on pisao, jedna od teologija.....koja se ne može dokazati, nego se samo može vjerovati u nju.
Kao u bilo koju.

Je li ti sad jasnije?
Stavila si u isti kontekst jedno s drugim i to odmah jedno nakon drugoga.
Ja pratim tok misli koje su vezane.

Dosta je za danas i previše sam rekao a previše i dobio kao po obićaju,valjda mi je dužnost trpiti etikete ovde od tebe i drugih.
EliEliLama is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.09.2013., 20:14   #83
Quote:
EliEliLama kaže: Pogledaj post
Stavila si u isti kontekst jedno s drugim i to odmah jedno nakon drugoga.
Ja pratim tok misli koje su vezane.

Dosta je za danas i previše sam rekao a previše i dobio kao po obićaju,valjda mi je dužnost trpiti etikete ovde od tebe i drugih.
ništa tebi ja rekla nisam u smislu etiketa da bi se prikazivao žrtvom.
čekat ću tvoje naredne postove s nadom da ćeš otkriti na koji način su Krist i Pavao sjedinjeni....e to me baš zanima.Teologija toga sjedinjenja, ako postoji.

Zadnje uređivanje naftali : 16.09.2013. at 20:15. Reason: sad više nije dušo, nego djevojko...?uhh
naftali is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.09.2013., 20:56   #84
Priče imaju uvod zaplet i rasplet. Strpljivo do kraja!
dominik01 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.09.2013., 21:29   #85
POL aka Isus i hromi hodaju mrtvi ustaju itd


k kako su bili nesložni među sobom, stadoše se razilaziti, kad reče Pavao jednu riječ: "Dobro je rekao Duh Sveti preko proroka Izaije ocima vašim
26 Govoreći: 'Idi k narodu tome i reci: Slušat ćete, a nećete razumjeti; i gledat ćete, a nećete vidjeti.
27 Jer je otvrdnulo srce naroda ovoga, i ušima teško čuju, i oči svoje zatisnuše, da kako ne vide očima, i ušima ne čuju, i srcem ne razumiju, i da se ne obrate, da Ih no ozdravim.'

28 Neka vam je dakle na znanje, da je ovo spasenje Božje poslano neznabošcima, i oni će čuti,"
29 I kad on reče ovo, odoše Židovi žestoko se prepirući među sobom
djela 28






8 U Listri je sjedio jedan čovjek nemoćan u nogama, hrom od utrobe majke svoje, koji nije nikada hodao.
9 Ovaj je slušao Pavla gdje govori. A on pogledavši na njega i vidjevši, da vjeruje, da će ozdraviti,
10 Reče velikim glasom: "Ustani na svoje noge uspravo!" I skoči, i hodao je.
11 A kad vidje narod, što učini Pavao, podigoše glas svoj govoreći likaonski: "Bogovi siđoše k nama u čovječjoj prilici!"
djela 14



9 A Savao, koji se zove i Pavao, pun Duha Svetoga pogledavši na njega
10 Reče: "O puni svakoga lukavstva i svake pakosti, sine đavolski, neprijatelju svake pravde, zar ne prestaješ kvariti pravih putova Gospodnjih?
11 I sad eto ruke Gospodnje na te: "Bit ćeš slijep i nećeš vidjeti sunca za neko vrijeme. I ujedanput pade na njega mrak i tama. Stade pipati naokolo i tražiti, tko da ga povede.
12 Tada namjesnik, kad vidje što bi, vjerova diveći se nauci Gospodnjoj.
13 A kad se Pavao i drugovi njegovi odvezoše iz Pafa, dođoše u Pergu u Pamfiliji. A Ivan se odvoji od njih, i vrati se u Jerusalem
djela 13

23 I pošto ih živo izbiše, baciše ih u tamnicu i zapovjediše tamničaru, da ih dobro čuva.
24 Primivši takvu zapovijed on ih baci u najdonju tamnicu i noge im metnu u klade.
25 A u ponoći Pavao i Sila molili su se i slavili pjesmom Boga; a sužnji su ih slušali.
26 A najedanput tako se vrlo potrese zemlja, da se uzdrmaše temelji tamnice. I odmah se otvoriše sva vrata, i svima spadoše okovi
djela 16

9 A sjedio je na prozoru jedan mladić po imenu Eutih, nadvladan od tvrdoga sna; i kad je Pavao govorio dugo, nagnu se u snu i pade dolje s trećega kata, i digoše ga mrtva.
10 A Pavao sišavši pade na njega, i zagrlivši ga reče: "Ne uznemirujte se, jer je duša njegova u njemu!"
11 Onda uzađe, i prelomivši kruh okusi i govorio je još dugo sve do zore, i onda je otputovao.
12 A mladića dovedoše živa, i utješiše se ne malo.
DJELA 20

A kad Pavao skupi svežanj granja i naloži na oganj, izađe zmija od vrućine i ujede ga za ruku.
4 I kad vidješe barbari zmija, gdje visi o ruci njegovoj, počeše govoriti jedan drugome: "Jamačno je ovaj čovjek krvnik, kojega izbavljena od mora pravda ne ostavi da živi."
5 A on otrese zmiju u oganj, i ne bi mu ništa zlo.
6 A oni su čekali, da on oteče, ili ujedanput da padne mrtav. A kad su zadugo čekali i vidjeli, da mu ništa zlo ne bi, promijeniše se i rekoše, da je on bog.
7 A u onoj okolini bilo je imanje poglavara otoka po imenu Publija, koji nas primi i pogosti ljubezno tri dana.
DJELA 28


A dogodi se, da je otac Publijev ležao od groznice i od srdobolje. K njemu uđe Pavao, pomoli se, stavi ruke na njega i ozdravi ga.
9 A kad to bi, dolazili su i drugi, koji su bili bolesni na otoku, i iscjeljivali se.
10 I počastili su nas mnogim častima, i kad smo odlazili, spremiše nam, što nam je trebalo
DJELA 28
EliEliLama is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.09.2013., 23:33   #86
Quote:
dominik01 kaže: Pogledaj post
mislim da će se ekipa skupiti. Doduše, ko rakova djeca. Dok netko malo prolista knjigu, razmisli. Neki pak muža uspavaju,...itd
ajde reci kaj misliš jel tijelo jel duh jel vrag jel ovo jel ono, jel pepeljara?
pa tako svi redom da vidimo kolko mišljenja ima i ko će pogoditi
peruana is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.09.2013., 23:44   #87
Quote:
peruana kaže: Pogledaj post
ajde reci kaj misliš jel tijelo jel duh jel vrag jel ovo jel ono, jel pepeljara?
pa tako svi redom da vidimo kolko mišljenja ima i ko će pogoditi
dvojim između vraga i pepeljare. Subjektivnost na djelu. Pušim na sve strane i pitam se koji mi je vrag...zalijepilo se to za mene.
dominik01 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.09.2013., 23:59   #88
Quote:
dominik01 kaže: Pogledaj post
dvojim između vraga i pepeljare. Subjektivnost na djelu. Pušim na sve strane i pitam se koji mi je vrag...zalijepilo se to za mene.
ha ha ha, sad bez zahebancije, da vidimo jel to ista osoba koja je umrla pa se reinkarnirala ili čak osto u svom tijelu, il je to bio drugi lik kojeg je obuzeo duh prvog prosvjetljenog, ili ili..
ja kažem prvi se je reinkarnirao, u prvoj inkarnaciji prosvjetlio se došao do spoznaja, al nije imao potrebu napravit od toga neku svjetsku religiju, onda kad se ponovno inkarnirao reko ma ajmo sad podijelit znanje svima..pa osnovao kršćanstvo
peruana is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.09.2013., 00:11   #89
Quote:
peruana kaže: Pogledaj post
ha ha ha, sad bez zahebancije, da vidimo jel to ista osoba koja je umrla pa se reinkarnirala ili čak osto u svom tijelu, il je to bio drugi lik kojeg je obuzeo duh prvog prosvjetljenog, ili ili..
ja kažem prvi se je reinkarnirao, u prvoj inkarnaciji prosvjetlio se došao do spoznaja, al nije imao potrebu napravit od toga neku svjetsku religiju, onda kad se ponovno inkarnirao reko ma ajmo sad podijelit znanje svima..pa osnovao kršćanstvo
Ja kažem, a to je bitno, nije umro. Napravio je jednu misiju, dio, zatim krenuo dalje jer sve ima svoj proces. I kod boga prirode, čovjeka, znanosti...ako si zainteresirana mogu još navoditi...
dominik01 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.09.2013., 00:14   #90
...Privid materijalnog bivstva čovjeka Nazarećanina je bio da postoji produkt uzvišene misije za otvaranje uma i očiju onih koji tumaraju u tami. Kroz Pavla (Isus/Krist) djeluje kroz Božanski princip i Paul nastavlja misiju sa širenjem na ostale ne-židovske entitete. Krist se nastanjuje u Pavlovoj misiji a privid tijela Isusa ostaje neokrnjen, te se vraća Ocu. Paul je učenik koji postaje učitelj onima "preko bare". Jesam li ja to dobro povezao milorde EEL? Jel to ono što si pokušao da napišeš?
__________________
Σύμφωνα με τον Ιησού Χριστό, τον Ηλία
barmen jitro is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.09.2013., 00:15   #91
Quote:
dominik01 kaže: Pogledaj post
Ja kažem, a to je bitno, nije umro. Napravio je jednu misiju, dio, zatim krenuo dalje jer sve ima svoj proces. I kod boga prirode, čovjeka, znanosti...ako si zainteresirana mogu još navoditi...
ajde reci nije umro nego..zamro ili..kasnije šta se desilo?? kakve sve to veze ima danas?
peruana is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.09.2013., 00:26   #92
Quote:
peruana kaže: Pogledaj post
ajde reci nije umro nego..zamro ili..kasnije šta se desilo?? kakve sve to veze ima danas?
neznam. Ja često zamirem,... Neznamo kako bi danas izgledalo da juče nije bilo toga. Zato bi čovječanstvo trebalo razmišljati o sutra naše djece... Ubi pohlepa i taština. Plaćat će novi, kao što i mi nosimo terete prošlosti.,.itd,itd...trebali bi sjest na kavu dvije, da se dobro ispričamo
dominik01 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.09.2013., 00:36   #93
Quote:
dominik01 kaže: Pogledaj post
neznam. Ja često zamirem,... Neznamo kako bi danas izgledalo da juče nije bilo toga. Zato bi čovječanstvo trebalo razmišljati o sutra naše djece... Ubi pohlepa i taština. Plaćat će novi, kao što i mi nosimo terete prošlosti.,.itd,itd...trebali bi sjest na kavu dvije, da se dobro ispričamo
ako je došao donjeti radosnu vijest, bolji svijet- to nije uspjelo
dal je znao ili nije znao da svijet neće biti bolje?
pretpostavimo da je znao, jer prosvjetljeni mora znati, ako nije znao nije bio prosvjetljen?
zašto je išao nositi tu dobru vijest, ako je znao da neće biti bolji svijet?
zašto je došao drugim narodima ako je znao da oni imaju svoja učenja?
ako su sva učenja u suštini ista, a znao je da jesu, zašto je donosio svoje?

ti to mene na kavu pozivaš?
peruana is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.09.2013., 01:32   #94
Quote:
barmen jitro kaže: Pogledaj post
...Privid materijalnog bivstva čovjeka Nazarećanina je bio da postoji produkt uzvišene misije za otvaranje uma i očiju onih koji tumaraju u tami. Kroz Pavla (Isus/Krist) djeluje kroz Božanski princip i Paul nastavlja misiju sa širenjem na ostale ne-židovske entitete. Krist se nastanjuje u Pavlovoj misiji a privid tijela Isusa ostaje neokrnjen, te se vraća Ocu. Paul je učenik koji postaje učitelj onima "preko bare". Jesam li ja to dobro povezao milorde EEL? Jel to ono što si pokušao da napišeš?
Što će tjelo zemaljsko ocu Barmene ili te krivo shvatio?

Oli skuplje tjelesa gore u neku ruznicu poradi experimentiranja?

No zanimljivo gledište ako gore ima labosa...

Ne nije to što želim da kažem a ono što želim da kažem reći će se samo od sebe ja pišem pod inspiracijom a trenutno stražarim na tvrdoj stolici vrlo neudobnoj a i gladan sam kao vuk no u svakom slučaju drago mi vas je vidjeti kako se nešto raspravlja a ne da se reži jedni na druge ,čudo božije da nema grabljivica ovde dosta dugo.

Sutra ću nešto napisati...Pozdrav svima

Cheers
EliEliLama is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.09.2013., 03:03   #95
Lightbulb There never could be a better moment than this one, this one... Did you ever take me in your arms...

Quote:
EliEliLama kaže: Pogledaj post
To upravo želim da kažem da Krist je mogao biti u tjelu bilo kojeg pojedinca u različitim vremenskim periodama.

U ovoj periodi koje opisuje novi zavjet to je osoba kodna imena Paul i POL skraćenica od ....
Misliš dakle da je napisana neka verzija fluffy hinduističko-reinkarnacijske verzije biblijskoga teksta.
Nemoguće jer poruka i semantičko-semiotička osnova Biblije su jasni: duhovna emancipacija prevaziđene hebrejske vjere.
Stoga se i nazivala dugo Hebrejskom Biblijom jer su joj Hebreji dali bitnu povijesnu i kulturološku aromatičnost: da Hebreji nisu postojali u svojoj divnoj tradicionalnosti i filozofičnosti koju i danas baštine Izraelci, Biblija ne bi bila tako duboko milostiva i kršćanska kakva jeste.
U toj cijeloj priči najvažniji je Isus, a u cijeloj Novoj Knjizi karakterologija mu se gradi na dvije osnove: a) Isusa iz Nazareta ili Isusa Nazarećanina, kao čovječno-materijalnoj ravni; b) Isusa Krista kao nositelja univerzalne svijesti u njenoj najvišoj manifestaciji svjesnosti, a zbog čega i jeste Pomazanik jer je slučajno odabran da primi Božansku milost i prenese je čovječanstvu, čime slučajnost ne treba shvatiti u formi svakodnevne slučajnosti, nego Božije milosti da primi i individualnu milost i milost koju može prenijeti drugima.
Zbog čega je nakon toga ispletena čitava galerija likova: a) kao oponenti Isusove veličanstvenosti, b) kao poklonici i parcijalni prenositelji Njegove poruke čovječanstvu i svakoj individui.
Spomenuto može jedino upućivati na to da neki drugi likovi i nisu morali biti autentični, ako se već želi biti zloban, ali Krist je svakako bio autentičan.
A sve napisano ovdje ukazuje na zaključak da je teza o utemeljenju samo jednoga lika Isusa, koji bi onda bio transponiran ili transformiran kroz različite imenima likove, krajnje neutemeljena jer takvi ni historiografski ni religijski zapisi u to vrijeme, na tom ili nekom širem području, nisu bili pisani.
Teza da je takav stilski biblijski prikaz mogao biti importiran u Judeju također otpada jer se decidirano potencira njegova jasnost, bilo u pogledu antagoniziranja sa negativnim društvenim modelom, bilo u smislu uspostavljanja pravih duhovnih vrijednosti.
new life is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.09.2013., 03:21   #96
Lightbulb Guru!

Quote:
EliEliLama kaže: Pogledaj post
Marcion je bio najveći dobrotvor toga doba i oko sebe je skupljao sirotinju i ostale ljude na marginama koje je hranio i pomagao tako da ne znaš što pričaš djevojko bubaš bezveze o nekom elitizmu napamet.

Marcionov otac je bio najbogatiji brodovlasnik koji je sve njemu ostavio djevojko i koji je sve dao drugima da pomogne i na kraju ta tvoja crkva koje nije volila taj stil da daje sirotinji nego samo njima da ostane unutar crkve njega je izbacila na silu poslije a Marcion skoro nije za glavna Biskupa izabran ili za Papu u to doba a nije jer nije im odgovarao vezano za dobrotvorstvo prema sirotinji....


Što se tiče elitizma djevojko meti u svom dvorištu i smorila si me s tim prejudiciranjima više....
Marcion Sinopski bio je lutajući guru koji je na kraju ispunio svoju želju: dobio je učenike proglasivši se episkopom kršćanske zajednice koju niko, osim njega, nije priznavao.
Umislio je da je gnostik, iako ga ni jedna relevantna, kršćanska ili nekršćanska, gnostička zajednica toga vremena nije prihvatila, niti ga u svojoj historiografiji ili sampradayi spominje, što se odnosi i na njegov stil asketizma.
Ni tadašnja Crkva u Rimu ga ne spominje kao relevantnu figuru, bilo gnostičku bilo kršćansku, osim što joj je po dolasku u Rim dao ogromnu svotu, ne svog nego očevog, novca čime je proglašen uglednim kršćaninom, ali pošto je umislio sebi da je Papa, jer je izgleda osim gnosticizma pucao i na visok hijerarhijsko-crkveni položaj, Papa ga nije otjerao nego samo isključio iz crkvene zajednice, dozvoljavajući mu prešutno da narodski okuplja kršćane kao svoju privatnu sljedbu, koju će kasnije odvesti u Malu Aziju, kako bi im tamo, gdje mu niko neće narušiti ambijentalni rahatluk, maksimalno komandovao.
new life is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.09.2013., 11:54   #97
Quote:
new life kaže: Pogledaj post
Marcion Sinopski bio je lutajući guru koji je na kraju ispunio svoju želju: dobio je učenike proglasivši se episkopom kršćanske zajednice koju niko, osim njega, nije priznavao.
Umislio je da je gnostik, iako ga ni jedna relevantna, kršćanska ili nekršćanska, gnostička zajednica toga vremena nije prihvatila, niti ga u svojoj historiografiji ili sampradayi spominje, što se odnosi i na njegov stil asketizma.
Ni tadašnja Crkva u Rimu ga ne spominje kao relevantnu figuru, bilo gnostičku bilo kršćansku, osim što joj je po dolasku u Rim dao ogromnu svotu, ne svog nego očevog, novca čime je proglašen uglednim kršćaninom, ali pošto je umislio sebi da je Papa, jer je izgleda osim gnosticizma pucao i na visok hijerarhijsko-crkveni položaj, Papa ga nije otjerao nego samo isključio iz crkvene zajednice, dozvoljavajući mu prešutno da narodski okuplja kršćane kao svoju privatnu sljedbu, koju će kasnije odvesti u Malu Aziju, kako bi im tamo, gdje mu niko neće narušiti ambijentalni rahatluk, maksimalno komandovao.
MA crna ovca izrod tako je.

Sirotinjo i bogu si teška osim DOBROM MARCIONU.
EliEliLama is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.09.2013., 15:01   #98
Paul i osljepljen proganjatelj ?



BAR JESU ŽIDOV PROROK lažan???



Quote:
6 Oni prođoše sav otok do Pafa. Tamo nađoše nekog čovjeka vračara, lažna proroka, Židova, kome je bilo ime Barjesu
7 On je bio s namjesnikom Sergijem Pavlom, čovjekom razumnim. Ovaj dozva Barnabu i Savla i zaiska, da čuje riječ Božju.
8 Ali Elimas vračar - jer to znači ime njegovo - protivio im se i gledao je da odvrati namjesnika a od vjere.
9 A Savao, koji se zove i Pavao, pun Duha Svetoga pogledavši na njega
10 Reče: "O puni svakoga lukavstva i svake pakosti, sine đavolski, neprijatelju svake pravde, zar ne prestaješ kvariti pravih putova Gospodnjih?
11 I sad eto ruke Gospodnje na te: "Bit ćeš slijep i nećeš vidjeti sunca za neko vrijeme. I ujedanput pade na njega mrak i tama. Stade pipati naokolo i tražiti, tko da ga povede.
12 Tada namjesnik, kad vidje što bi, vjerova diveći se nauci Gospodnjoj
DJELA 11
EliEliLama is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.09.2013., 16:05   #99
Quote:
EliEliLama kaže: Pogledaj post
Paul i osljepljen proganjatelj ?

BAR JESU ŽIDOV PROROK lažan???
prevedi to na hrvatski i meni dosta....
Nazirej888 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.09.2013., 03:40   #100
Quote:
EliEliLama kaže: Pogledaj post
....
BAR JESU ŽIDOV PROROK lažan???
A ?
Kako gornje shvatit', preneseno (neko skriveno značenje), doslovno, šta ?
antilles is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 18:26.