Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija > Teologija i religijska praksa

Teologija i religijska praksa Religije/denominacije, teološka i ostala vjerska pitanja

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 02.12.2013., 18:27   #61
Quote:
Srebrni-medvjed kaže: Pogledaj post
Kako je pravedno da svi ljudi koji su postojali prije Isusa Krista idu u pakao? Što su oni krivi što Isus nije došao prije?
A još pravednije što je potopio cjelu zemlju a od toga pravednije da svi ispaštaju zbog grijeha jednoga




Naravno teologije ko teologije ima raznih neke i koriste a neke i baš ne.
EliEliLama is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.12.2013., 18:32   #62
Quote:
EliEliLama kaže: Pogledaj post
A još pravednije što je potopio cjelu zemlju a od toga pravednije da svi ispaštaju zbog grijeha jednoga




Naravno teologije ko teologije ima raznih neke i koriste a neke i baš ne.
Ma to je stari zavjet, to su pisali židovi, to nije relevantno
__________________
Čovjek nije drvo, i vezanost je njegova nesreća, oduzima mu hrabrost, umanjuje sigurnost. Vežući se za jedno mjesto čovjek prihvata sve uslove, čak i nepovoljne, i sam sebe plaši neizvjesnošću koja ga čeka. Promjena mu liči na napuštanje, na gubitak uloženog, neko drugi će zaposjesti njegov osvojeni prostor, i on ce počinjati iznova. Ukopavanje je pravi početak starenja, jer je čovjek mlad sve dok se ne boji da započinje. Ostajući, čovjek trpi ili napada. Odlazeći, čuva slobodu, spreman je da promijeni mjesto i nametne uslove. Kuda i kako da ode? (Derviš i smrt, Meša Selimović)
Srebrni-medvjed is online now  
Odgovori s citatom
Old 02.12.2013., 18:40   #63
Quote:
Srebrni-medvjed kaže: Pogledaj post
Kako je pravedno da svi ljudi koji su postojali prije Isusa Krista idu u pakao? Što su oni krivi što Isus nije došao prije?
Bili su u "predvorju pakla" oko 1000 godina, pa im je navratio Isus Hristus kada je sišao s križa tri dana i noći, te im propovijedao radosnu vijest. Oni koji su ga tada priznali za Krista, odvedeni su u raj, a oni kojima se njegova propovijed (na koju su čekali 1000 godina nakon općeg davljenja djece) nije svidjela, ošli su u vječiti pakao "svi sretni".

Katolički kreacionizam:

ISUSOVO SPUŠTANJE U PAKAO

"Doista, i Krist jednom za grijehe umrije, pravedan za nepravedne, da vas privede k Bogu - ubijen doduše u tijelu, ali oživljen u duhu. U njemu otiđe i propovijedati duhovima u tamnici koji bijahu nekoć nepokorni, kad ih ono Božja strpljivost iščekivaše, u vrijeme Noino, dok se gradila korablja u kojoj nekolicina, to jest osam duša, bi spašena vodom.
O Isusovom spuštanju u Pakao govori i današnji Katekizam katoličke crkve:
Krist je sašao nad pakao

632. Česte tvrdnje Novog zavjeta po kojima je Isus "uskrsnuo od mrtvih" pretpostavljaju da je on, prije Uskrsnuca, bio u boravistu mrtvih. To je prvotni smisao sto ga je apostolsko propovijedanje dalo boravku Isusovu medju mrtvima: Isus je kao svi ljudi upoznao smrt i stigao je k njima svojom dusom u boraviste mrtvih.
633. Boraviste mrtvih, u koje je umrli Krist sišao, Sveto pismo zove podzemljem, Seolom ili Hadom, jer su oni koji se ondje nalaze liseni gledanja Boga.
"Upravo te svete duse, koje su cekale svog Osloboditelja u Abrahamovu krilu, Isus je oslobodio kad je sisao k mrtvima". Isus nije sasao nad pakao da oslobodi proklete ni da razori pakao prokletstva, nego da oslobodi pravedne koji su mu prethodili.
634. "Zato je i mrtvima navijestao evandjelje" (1Pt 4, 6).
635. Krist je dakle sisao u dubinu smrti, da bi "mrtvi culi glas Sina Bozjega i da bi oni koji su ga culi zivjeli".
Apokrifno "Nikodemovo Evanđelje" detaljnije piše o ovom Isusovom izletu u Pakao, uskrsnuću trećega dana, uzlasku u Nebo zajedno s brojnim svecima i Adamom; o pokušaju Sotone i Princa Pakla da zatvore vratnice pakla pred Njim, kada je, gromovitim glasom uz veliku huku vjetrova rekao:
"Podignite se Vratnice (pakla). Oooo budite podignuta vječna vrata, i Kralj Slave će doći."

To, naravno, nije nikakav rezultat kreativna naprezanja, nego opet prepisivačina iz staroga zavjeta: "Podignite, vrata, nadvratnike svoje dižite se, dveri vječne, da uniđe Kralj slave!" (Psalam 24, 9).
Priča je zgodna jer pokazuje ideje u koje su vjerovali rani Kršćani. Silazak u Pakao je dodan Apostolskom vjerovanju tek u trećem stoljeću.
"Tišina! Bog je zaspao! Traži Adama i Evu u okovima"

Katolički katekizam dalje nam otkriva ovo:
(635. ...) Velika tišina sad vlada na zemlji, velika tišina i velika samoća. Velika tišina jer Kralj spava. Zemlja je uzdrhtala i smirila se jer je Bog u tijelu zaspao i otišao probuditi one koji su spavali vjekovima (...). Ide tražiti Adama, našega praoca, izgubljenu ovcu. Želi sići da pohodi sve koji sjede u tmini i u sjeni smrti. Ide od njihove boli osloboditi Adama u okovima i Evu, zarobljenu s njime, on istodobno njihov Bog i njihov Sin (...).
Katolički katekizam (635) = kreacionizam

http://www.intratext.com/IXT/SCR0001/_P2W.HTM


Gospođa Eva i gospodin Adam mora da su bili jako iznenađeni kada im je došao Bog Otac ali i Bog Sin istodobno.

****
Eva i Adam nisu sišli s Noine arke, kako je izjavio onaj naganjač lopte, ali su boravili s potopljenim ljudima 1000 godina. Dobro se upoznaše kroz to vrijeme ....

Jesu li izabrali raj ili pakao?

Zadnje uređivanje Nepoznati : 02.12.2013. at 18:47.
Nepoznati is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.12.2013., 19:00   #64
Quote:
Nepoznati kaže: Pogledaj post
Kako vidimo (Lutnja) čak i ta sofisterijska prenemaganja oko "poželjnog pakla dobroga Boga koji ispunjava naše želje", također ne drže vodu.... A zanimljivo je i pitanje o našim voljenima koje gledamo iz raja u pakao. Valja se odlučiti za Boga (raj), ili najmiliju djecu (u vječnom paklu, gdje ne smiju dati "niti kapljicu vode na jezik onima koji izgaraju u paklenoj vatri).
Oni koji su u raju, toliko dobro uživaju u prisutnosti božjoj da ih njihova djeca u paklu ne brinu. Kako bi i moglo biti brige u raju? Bi li bog dopustio da se po cijele dane ždereš oko toga kaj ti je grešni sin u paklu? Ne bi. Fino te nakljuka svojom kreacijom i sve ti je ravno do druge strane vječnosti. Kakav bi to raj bio kad bi neki zapomagali nad svojim potomcima?

Uostalom, pakao i nije od vatre. Jer je doslovce suprotnost raju. Pakao je nekreacija i sve što takav pojam dovodi sa sobom. Pretpostavljam.
Refulgent_Splendour is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.12.2013., 19:07   #65
Nemam nažalost neki konkretan odgovor na pitanja autora teme, samo mogu reći da si i ja postavljam ta pitanja, i iznijeti vlastite sumnje.

Dakle, pretpostavimo da postoji kršćanski bog. Ovaj život koji živim nisam sama tražila, nego mi je podaren od boga. Isto tako, dana mi je "slobodna volja". Međutim, ukoliko "slobodnom voljom" izaberem nešto što bogu stvoritelju nije po volji, bit ću kažnjena vječnim paklenim mukama. Jel samo meni to prilično...sadistički? Zar nije prilično nepošteno dati nekome slobodnu volju, ali ga onda kažnjavati ako on ne izabere onako kako ti želiš? Koliko je ta slobodna volja uopće slobodna na kraju krajeva?


Isto tako, ako je duša vječna, i ako ćemo svi mi egzistirati vječno u nekakvom obliku, čini mi se užasno nepošteno dati nam 80tak godina života na Zemlji koje će odrediti sudbinu naše duše u vječnosti. Pa ljudski život je toliko mizerno kratak i nebitan u odnosu na vječnost. Ja osobno ne mogu zamisliti grijeh koji bi zaslužio vječnu kaznu. Vječnu.

Inače, malo offtopic, ali mene stvarno užasava pomisao da bih mogla vječno egzistirati.
Pitam se, u kakvom bih to stanju trebala egzistirati da mi to bude prihvatljivo.
__________________
"Ja jesam produkt ove civilizacije, ali ne i njezin sljedbenik." I.Č.
stupified is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.12.2013., 19:18   #66
i mene je puno toga mučilo kod kršćanstva najviše MM kad sam to malo pročitao reko tu nije nešto u redu...teokracija u tome je glavni problem, umjesto te teokracije imamo dvije stvari ono što su izmislili britanci i francuzi taj oblik liberalne demokracije ili srednovječni mrak, ja mislim da je ovo dvoje bolje za većinu ljudi u društvu, na taj naćin probati izgraditi bolje društvo, vi ako imate bolji prijedlog slobodno dajte
hoodloon is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.12.2013., 20:36   #67
Quote:
Refulgent_Splendour kaže: Pogledaj post
Oni koji su u raju, toliko dobro uživaju u prisutnosti božjoj da ih njihova djeca u paklu ne brinu. Kako bi i moglo biti brige u raju? Bi li bog dopustio da se po cijele dane ždereš oko toga kaj ti je grešni sin u paklu? Ne bi. Fino te nakljuka (cut)
Znači Bog me liši u raju moje ljudskosti, i napravi od mene nasmiješena Borga. To je vječno sretan Borg. Ja bih radije da me nema nego da sam pretvoren u sretnog Borga cijelu vječnost, bez mogućnosti prestanka toga obožavanja Isusa Krista ko fikus.

Quote:
Uostalom, pakao i nije od vatre. Jer je doslovce suprotnost raju. Pakao je nekreacija i sve što takav pojam dovodi sa sobom. Pretpostavljam.
Zašto bi netko želio ostati vječno u nekreaciji? Zašto nas Bog odmah nije "nakljukao blaženstvom" kreirajući nas iz savršenoga Sebe, nego je napravio uvjete (neki ruski rulet) da će neki vječno prebivati škripeći zubima, a neki drugi, lišeni ičega ljudskoga, vječno imati na svom licu osmjeh tipa Markićka?

To je sve totalna nebuloza. Mi smo smrtna bića. Vratit ćemo se u "Ovo Oko Nas", iz čega smo i proistekli.
Nepoznati is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.12.2013., 20:52   #68
Quote:
Nepoznati kaže: Pogledaj post
To je sve totalna nebuloza. Mi smo smrtna bića. Vratit ćemo se u "Ovo Oko Nas", iz čega smo i proistekli.
Pa to je zanimljiva vijest. Ti ćeš se npr pretvoriti u zemlju, iz nje će izniknut kava, ja volim piti kave, popiću tvoju prošlost i tvoja sjećanja sa malo mlijeka? (haha)
__________________
Σύμφωνα με τον Ιησού Χριστό, τον Ηλία
barmen jitro is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.12.2013., 20:55   #69
Quote:
Nepoznati kaže: Pogledaj post
Znači Bog me liši u raju moje ljudskosti, i napravi od mene nasmiješena Borga.
Pa da, tvoja duša nisi ti sam.

Mislim da nam ovdje treba neki školovani teolog da nam razjasni neke stvari.
Nikad mi nije bilo jasno koliko mojeg identiteta preostaje u duši kad umrem i odem na drugi svijet. Sjećam se da smo to jednom pitali lika kaj nam je držao vjeronauk - odgovor je bio da je prekomplicirano odgovoriti na to. Meh.

Vjerujem da se teolozi vole zabavljati metafizičkim aspektima božje dobrote i kak je lucifer tužan solo u paklu, ali ovakva jednostavna pitanja ne znaju razjasniti.
Refulgent_Splendour is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.12.2013., 20:55   #70
Quote:
Srebrni-medvjed kaže: Pogledaj post
Kako je pravedno da svi ljudi koji su postojali prije Isusa Krista idu u pakao? Što su oni krivi što Isus nije došao prije?
Pravednici su bili u Limbu. A zločesti u paklu. Ispada da je raj do prije 2013 godina bio potpuno prazan. Čak je i Mojsije čamio u Limbu čekajući spasitelja !?

http://www.cabuna.hr/index.php?optio...d=49&Itemid=73

9. OCI U LIMBU PJEVAŠE

KAD TE GLASE SLUŠAŠE

DA BOG ROĐEN BIJAŠE

OD DJEVICE MARIJE.


ili

Oci u Limbu bijahu,/
Kad te glase slušahu;/
Od veselja uzigrahu/
Slaveći djevu Mariju!

http://www.jutarnji.hr/papa-ukida-limb/157377/
krena is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.12.2013., 21:04   #71
Quote:
stupified kaže: Pogledaj post
Ja osobno ne mogu zamisliti grijeh koji bi zaslužio vječnu kaznu. Vječnu.
Bog, kad bi bio apsolutno dobar, isto tako ne bi mogao zamisliti takav grijeh. Mi ljudi to možemo bez problema: sjeti se pedofila, nacista i slično.
Refulgent_Splendour is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.12.2013., 21:07   #72
Quote:
barmen jitro kaže: Pogledaj post
Pa to je zanimljiva vijest. Ti ćeš se npr pretvoriti u zemlju, iz nje će izniknut kava, ja volim piti kave, popiću tvoju prošlost i tvoja sjećanja sa malo mlijeka? (haha)
Pa to i sada činiš (s našim pretcima). Što misliš odakle svo to bilje i ostala hrana? I poneki moj prhut.
Nepoznati is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.12.2013., 21:11   #73
Quote:
Refulgent_Splendour kaže: Pogledaj post
Sjećam se da smo to jednom pitali lika kaj nam je držao vjeronauk - odgovor je bio da je prekomplicirano odgovoriti na to. Meh.
Sve se svodi na to da ne znaju, tj. pojma nemaju. Ali moraju od nečega živjet bez mnogo truda, a i crkvena hijerarhija opstaje na njihovim kemijanjima, iako u biti ne znaju ništa.

Ateizam je jednostavniji. Kaže da ne znamo krajnje odgovore. Teolog veli, "ne pitaj me za detalje, ali napisali smo brdo knjiga o tome pa proučavaj ili nam vjeruj da šuplje nije prazno nego Punina", A imamo i odgovor koliko anđela stane na vrhu igle.
Nepoznati is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.12.2013., 21:16   #74
Quote:
krena kaže: Pogledaj post
Pravednici su bili u Limbu. A zločesti u paklu. Ispada da je raj do prije 2013 godina bio potpuno prazan.
Pa da. Dok Isus nije otvorio vrata raja i pakla, svu su bili u Limbu. Da se nije žrtvovao, onda bi svi pravednici skupa s Hitlerima završili u paklu.

Quote:
Čak je i Mojsije čamio u Limbu čekajući spasitelja !?
Mojsije i Adam i Eva i Noa, i svi židovski proroci.....

Quote:
9. OCI U LIMBU PJEVAŠE
KAD TE GLASE SLUŠAŠE
DA BOG ROĐEN BIJAŠE
OD DJEVICE MARIJE.

ili

Oci u Limbu bijahu,/
Kad te glase slušahu;/
Od veselja uzigrahu/
Slaveći djevu Mariju!

Židovski proroci su u Limbu pjevali pjesme djevici Mariji i Isusu....
Nepoznati is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.12.2013., 08:19   #75
Quote:
krena kaže: Pogledaj post
Sta je to neki mix iz ezoterike i krscanstva!?
gorango is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.12.2013., 12:26   #76
Quote:
gorango kaže: Pogledaj post
Sta je to neki mix iz ezoterike i krscanstva!?
Ja samo pišem ono u što ljudi vjeruju. Ali sa kritičke strane.

Uzimajući u obzir sve sukobljene strane.
krena is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.12.2013., 15:28   #77
Quote:
krena kaže: Pogledaj post
Ja samo pišem ono u što ljudi vjeruju. Ali sa kritičke strane.

Uzimajući u obzir sve sukobljene strane.
Baš pročitah "Slučaj Marinele". Specifično a opet sveljudski.
Sa "Happy Endom".
Nepoznati is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.12.2013., 18:31   #78
Quote:
Nepoznati kaže: Pogledaj post
PMojsije i Adam i Eva i Noa, i svi židovski proroci.....
I to je zanimljivo. Kak nema kineza ili indijaca proroka u Bibliji, to je izgleda samo židovska ekskluziva
__________________
Čovjek nije drvo, i vezanost je njegova nesreća, oduzima mu hrabrost, umanjuje sigurnost. Vežući se za jedno mjesto čovjek prihvata sve uslove, čak i nepovoljne, i sam sebe plaši neizvjesnošću koja ga čeka. Promjena mu liči na napuštanje, na gubitak uloženog, neko drugi će zaposjesti njegov osvojeni prostor, i on ce počinjati iznova. Ukopavanje je pravi početak starenja, jer je čovjek mlad sve dok se ne boji da započinje. Ostajući, čovjek trpi ili napada. Odlazeći, čuva slobodu, spreman je da promijeni mjesto i nametne uslove. Kuda i kako da ode? (Derviš i smrt, Meša Selimović)
Srebrni-medvjed is online now  
Odgovori s citatom
Old 08.12.2013., 18:50   #79
Quote:
Lutnja kaže: Pogledaj post
Ti samo ponavljaš naučene parole. Mislim da je bilo jasno ono što sam rekla, ovo što ti kažeš nije nikakav odgovor, nego jednostavno puštanje automatske sekretarice. Tu nema smisla dalje odgovarati. Pozdrav.
Ako tu već nema smisla dalje odgovarati, onda možda možemo na tvom blogu (vidim da si me i tamo počela spominjati).

Ovo što sam rekao zaista jest odgovor (druga je stvar što se ti s time ne slažeš ili nemaš neki protuargument...). Po meni čovjek zaista može imati želju biti vječno bez Boga, tj. bez zajedništva s Bogom. Po definiciji pakao je stanje samo-isključenja iz zajedništva s Bogom. Ako se čovjek sam isključuje iz tog zajedništva, to čini po svojoj volji, tj. svojim voljnim činom.

Imati želju biti u nebu, a voljno izabrati ne biti u nebu - je li to moguće? Ja trenutno ne vidim baš neko smisleno objašnjenje za to. Možda mi nešto i promiče (ipak sam spor u shvaćanju, zar ne? ), ali u tvojim riječima ja nisam našao odgovor na to. Ja se ne slažem s tim da biti u paklu znači da ti Bog nije ispunio niti jednu želju. Po meni, nije ti ispunio puno želja, ali ovu da budeš bez zajedništva s Bogom u vječnosti jest.
__________________
Kasno sam te uzljubio, ljepoto tako stara i tako nova, kasno sam te uzljubio! (sv. Augustin)
danijel12 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.12.2013., 19:02   #80
Quote:
Srebrni-medvjed kaže: Pogledaj post
Ma to je stari zavjet, to su pisali židovi, to nije relevantno
36 A onoga dana i onoga časa ne zna nitko, ni anđeli na nebu, nego samo Otac.

37 Kao u dane Noine, tako će biti kod dolaska, Sina čovječjega.

38 U dane pred potopom gostili su se i pili, ženili su se i udavali do onoga dana, kad Noa uđe u kovčeg;

39 I nijesu došli do uviđavnosti, dok nije provalio potop i sve pograbio. Upravo će tako biti i kod dolaska Sina čovječjega
MATEJ 24
EliEliLama is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 08:03.