Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo

Gospodarstvo Novac, profit, blagostanje. Kako doći do toga?
Podforumi: Kriptovalute, Dionice, Ostali oblici investiranja, Banke, osiguranja, krediti, Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 05.12.2017., 10:02   #8161
Quote:
pearljam kaže: Pogledaj post
Koji Feal ima milijardu kn prihoda?



Feal IN je u 2016. imao 2,29 mil kn prihoda, a Feal Hrvatska 149 mil kn.

Feal d.o.o. Siroki brijeg je imao 134 mil. BAM u 2016.
dzizs1 is offline  
Old 21.12.2017., 13:49   #8162
Ne znam kaj da velim...cijene nekretina su nešto narasle u Zagrebu, a najskuplje u prosjeku se prodaju manji stanovi do 40 kvadrata (jasno).
Iz mog nekog iskustva, traže stanovi od 35-40 kvadrata, ako se radi o malim kupcima i to negdje po centru, vjerojatno za dnevni najam, a prihvatljiva cijena za koju se nekretnina brzo proda je 70 000 eura.

Iznad toga, puno teže, a kupaca za novogradnju gdje je 30 kvadrata 120 000 E, izuzetno je malo.

Najbolje mi ja kad vidim neke oglase po njuškalu- frajer prodaje mjesecima stan u centru, 35 kvadrata za 83 000 E, ne proda i onda osvane novi oglas u kojem je cijena 89 000 E.
Ne znam tko tu koga, misli li da su potencijalni kupci glupi pa da ne prate tržiše ili da će mu to proći kod nekoga.
Realno gledano, kupci sa manjim budžetom ionako paze na svaki euro i kupit će najmanji stan (a ne neki veliki luksuz) pa itekako znaju kako se cifre kreću.
Veritas6 is offline  
Old 22.12.2017., 22:01   #8163
istraživanju Njuškala u studenom, provedenom na uzorku od 160 tisuća aktivnih oglasa:

Cijene stanova u Zagrebu su u posljednjih 12 mjeseci rasle za gotovo 8 posto

Prosječna cijena kvadrata stana u Zagrebu iznosi 1.765 eura, no cijene se značajno razlikuju po kvartovima. Tako, primjerice, cijena kvadrata stana na Vrbiku iznosi 1782 eura i u posljednjih godinu dana zabilježila je rast od 2,84 posto.
Za kvadrat stana na Jarunu morat ćete pak prosječno izdvojiti 1768 eura što je gotovo 10 posto više u odnosu na isti mjesec lani.

Prosječne cijene stanova na Laništu su u prošlih 12 mjeseci rasle za 14,37 posto i sada ona iznosi 1695 eura, što je za 75 eura više od prosječne cijene kvadrata stana na Trnju, u kojem je zabilježen pad cijena u posljednjih 12 mjeseci za 3 posto.

Najpovoljnije prosječne cijene stanova kreću se nešto niže od 1.000 eura po kvadratu i nalaze se u kvartovima Kozari put i Brezovica.

Zanimljivo je za usporediti dva susjedna kvarta, Sopot i Siget. Naime, u Sopotu prosječna cijena kvadrata stana iznosi 1430 eura i u posljednjih 12 mjeseci tamo je zabilježen rast za gotovo 7 posto.
U susjednom Sigetu prosječna cijena stana niža je za 87 eura od Sopota i u posljednjih 12 mjeseci bilježi pad od 1,2 posto.

Cijene kvadrata stanova i kuća u Dubrovniku su i dalje najviše u Hrvatskoj. Kvadrat kuće s dvorištem tamo prosječno iznosi 4.590 eura i za 12 posto je rastao u posljednjih 12 mjeseci. Sličan rast bilježe i cijene stanova u Dubrovniku. Naime, tamo je prosječna cijena kvadrata stana 3.164 eura.

Drugi na ljestvici gradova s najvišim cijenama nekretnina nalazi se Split gdje su cijene rasle za gotovo 9 posto u godinu dana. prosječna cijena kvadrata stana iznosi 2.491 euro.

I dalje su Dubrovnik i Split jedini veći gradovi u Hrvatskoj gdje je kvadrat kuće skuplji od kvadrata stana.

Na istoku Hrvatske su cijene nekretnina najniže, pa tako prosječna cijena kvadrata stana u Vinkovcima iznosi 723 eura, dok kvadrat kuće s dvorištem tamo prosječno iznosi 511 eura.


https://blog.njuskalo.hr/dom-i-vrt/r...ign=nekretnine

komentar ispod:
stanova ima ko pljeve ali nema kupaca. a cijena koja je na njuskalu je cca 20-30% manja kada se pokaze cash
?! već i 30%?!
__________________

Kupujem kad je skupo, a dajem zabadaf
jelko is offline  
Old 23.12.2017., 09:37   #8164
To i ja pricam da gotovina radi velik popust a tu su nevjerni Tome Razliciti su razlozi za to. Meni osobno, kod prodavanja, nije bilo bitno nit bi zbog toga skidala cijenu. Porez placa kupac, a papiria su cisti. Cekat nekog mjesec dana za kredu, nije problem.

Zakaj se ljudima zuri s gotovinom, pretpostavljam jedino zbog utaje..
Jaya is offline  
Old 23.12.2017., 13:58   #8165
Quote:
jelko kaže: Pogledaj post
istraživanju Njuškala u studenom, provedenom na uzorku od 160 tisuća aktivnih oglasa:



Cijene stanova u Zagrebu su u posljednjih 12 mjeseci rasle za gotovo 8 posto

Htjeli su reći da su oglašene cijene rasle za 8%? Postignute cijene su u prosjeku 20-25% niže od oglašenih. Jednom kad baza eNekeretnine postane javno dostupna bit će jasno kolko su oglašene cijene zapravo napuhane, a što agencije dodatno pumpaju.
dzizs1 is offline  
Old 23.12.2017., 17:19   #8166
Quote:
Jaya kaže: Pogledaj post
To i ja pricam da gotovina radi velik popust a tu su nevjerni Tome Razliciti su razlozi za to. Meni osobno, kod prodavanja, nije bilo bitno nit bi zbog toga skidala cijenu. Porez placa kupac, a papiria su cisti. Cekat nekog mjesec dana za kredu, nije problem.

Zakaj se ljudima zuri s gotovinom, pretpostavljam jedino zbog utaje..
Daj onda navedi te pametne razloge zbog kojih bi netko prodao nešto 30 postp jeftinije jer mu netko donese keš.

Ili možda ljudi nosaju 100 000 eura u novčaniku sa sobom pa im je gušt mahati nekom ispred nosa?

Čak mi dođe da idem izvaditi novce iz banke i kupiti stan koji inače vrijedi 100 000 eura za jednu smeđu samo zato što imam para u novčaniku. Svi se potrgaše da spuste cijenu za 50 posto. Ili 30. Sve lete. Pogotovo kad, kako već par puta napisah, stoje u redu da kupe stan što je slučaj ako stan izgleda na nešto i ima bar otprilike normalan raspored.
pohranjujte is offline  
Old 23.12.2017., 17:27   #8167
Quote:
pohranjujte kaže: Pogledaj post
Daj onda navedi te pametne razloge zbog kojih bi netko prodao nešto 30 postp jeftinije jer mu netko donese keš.

Ili možda ljudi nosaju 100 000 eura u novčaniku sa sobom pa im je gušt mahati nekom ispred nosa?

Čak mi dođe da idem izvaditi novce iz banke i kupiti stan koji inače vrijedi 100 000 eura za jednu smeđu samo zato što imam para u novčaniku. Svi se potrgaše da spuste cijenu za 50 posto. Ili 30. Sve lete. Pogotovo kad, kako već par puta napisah, stoje u redu da kupe stan što je slučaj ako stan izgleda na nešto i ima bar otprilike normalan raspored.
Ja u to isto ne vjerujem.
Vjerujem da ce netko samo kupiti ako može platiti cash dio i ne zeli da se sve prikase tako na racunu. Znaci platilo se 100.000 preko banke i 20.000 U kuverti kada se potpisao predugo U kojemu pise 100.000 umjesto 120.000
__________________
I can't understand - What makes a man -Hate another man -Help me understand -People are people so why should it be -You and I should get along so awfully
MrsGahan is offline  
Old 23.12.2017., 19:24   #8168
Quote:
pohranjujte kaže: Pogledaj post
Daj onda navedi te pametne razloge zbog kojih bi netko prodao nešto 30 postp jeftinije jer mu netko donese keš.

Ili možda ljudi nosaju 100 000 eura u novčaniku sa sobom pa im je gušt mahati nekom ispred nosa?

Čak mi dođe da idem izvaditi novce iz banke i kupiti stan koji inače vrijedi 100 000 eura za jednu smeđu samo zato što imam para u novčaniku. Svi se potrgaše da spuste cijenu za 50 posto. Ili 30. Sve lete. Pogotovo kad, kako već par puta napisah, stoje u redu da kupe stan što je slučaj ako stan izgleda na nešto i ima bar otprilike normalan raspored.
Ima nekretnina kojima papiri nisu sredjeni pa je kes jedina mogucnost, ima ih koji zele utajit novac da ne vidi porezna, ima ih koji zinu na kes pa zele odmah, oni kojima se zuri jer im gori pod petama.. Kazem, ja nisam radi toga spustala ali znam da ima onih koji jesu. E sad bas za 30%, brijem da je to i tak bila nabrijana cijena i dugo se prodavalo. Ne znam drugi razlog za tak spustit.
Jaya is offline  
Old 23.12.2017., 23:23   #8169
Prosle godina jednu nekretninu prodao i dvije kupio i u sva tri slucaja je bilo spustanje max 3-4% od trazene cijene.
Moj kupac trazio manji ugovor ali mu porezna nije prihvatila i odredila porez na osnovicu visu nego je platio.
Moji prodavaci nisu pristali spustiti niti mrvicu jer im treba legalna lova, tako da , nije bas tako kako ekipa misli
mu da is offline  
Old 24.12.2017., 00:03   #8170
cijene su narasle i nastaviti ce s polagnim i blagim rastom iz razloga jer cijela drzava osim ZGa se prazni, a u ZGu se (iz raznih razloga) ne gradi dovoljno, dodajte tu još turiste ne stranu potražnje i imamo ovo što imamo...
__________________
Rutherford B. Hayes (11 March 1888).
lee_chan is offline  
Old 24.12.2017., 00:04   #8171
Quote:
dzizs1 kaže: Pogledaj post
Htjeli su reći da su oglašene cijene rasle za 8%? Postignute cijene su u prosjeku 20-25% niže od oglašenih. Jednom kad baza eNekeretnine postane javno dostupna bit će jasno kolko su oglašene cijene zapravo napuhane, a što agencije dodatno pumpaju.
Zašto se ti podaci još uvijek taje ?
__________________
Rutherford B. Hayes (11 March 1888).
lee_chan is offline  
Old 24.12.2017., 07:01   #8172
Netko na njuskalu bi napokon trebao objaviti statistiku kolika je bila prosjecna cijena nekretnine u trenutku kad je oglas skinut s njega (ali ne zbog isteka), dobili bi puno vjerodostojniji podatak (ne kazem da ni taj nema puno mana ali je neusporedivo bolji od onog o oglasenim cijenama).
proab is offline  
Old 24.12.2017., 09:31   #8173
A ni to nije realno, nitko ne zna za koliko su se dogovorili. Mozda porezna koja dobije cifre iz ugovora. Mada i to se obicno spusta. Ali je otprilike procjenjena vrijednost.
Jaya is offline  
Old 24.12.2017., 09:58   #8174
Quote:
Jaya kaže: Pogledaj post
A ni to nije realno, nitko ne zna za koliko su se dogovorili. Mozda porezna koja dobije cifre iz ugovora. Mada i to se obicno spusta. Ali je otprilike procjenjena vrijednost.
Sto je bila realna cijena znaju najcesce samo prodavatelj i kupac, ni porezna ni registar ni itko drugi. Napisala sam da bi to bila puno kvalitetnija informacija od prosjecne u koju recimo ulazi 7 oglasa za istu precijenjenu kucu koja stoji u oglasniku dvije godine a ostace jos koju jer ocito se nece prodati po toj cijeni a ima brojem oglasa statisticki znacajni utjecaj na prosjecnu oglasenu cijenu jer u kvartu ukupno se prodaje 30 kuca u 50 oglasa od kojih se velika vecina prodaje 2+ godine po fikcionalnim cijenama. One koje se pojave s relativno realnijom cijenom nestanu iz oglasnika za par mjeseci maks. S tim da su neke prethodno imale nerealne cijene pa su u oglasniku ipak malo dulje...

Procjene banaka su pak posebno nerealna kategorija osobno imam za istu nekretninu dvije procjene koje se razlikuju za 30keur
proab is offline  
Old 24.12.2017., 10:03   #8175
Kako se to spušta cijena u ugovoru? Opet po tebi svi hodaju sa 150 000 eura u kešu i mašu ljudima pred nosom a ovi im daju popust od bar 60 posto? Ili misliš da banka voli kad joj senu ugovor napiše jedno a onda se dogovore i isplate ti drugo i to ovjere kod bilježnika što isto treba platiti. Znaš li da ima dosta majm, ovaj genijalaca koji nisu imali ni za solemnizaciju a uzimali kredite na 30 godina? Svi su im bili krivi kad je porasla kamata ili tečaj pa smo im to opet svi mi platili.
pohranjujte is offline  
Old 24.12.2017., 14:02   #8176
A ti pricas ko da si s Marsa pao/la. Dizes kredu kolko ti treba, banku se ne tice tvoj ugovor ukoliko garantiras s dovoljnim iznosom. Biljeznik ovjerava potpis a ne sadrzaj ugovora. Porezna gleda iznos i usporedjuje sa svojom procijenom da bi ti lupila 4%.
Cijenu koju isplacujes prodavatelju znate samo vas dvoje.
A to s kolko kesa tko raspolaze, nije tvoja briga. Ljudi kupuju i prodaju, neko se igra s kesom a neko zaduzuje u banci. Svakom njegovo veselje.
Jaya is offline  
Old 24.12.2017., 14:18   #8177
OK, ja sam pao s Marsa a ti baljezgaš tek toliko da nije u tebi.

Ajmo redom.

Banku se jako tiče tvoj ugovor jer u ugovor o kreditu upisuje sve ono iz ugovora o kupoprodaji. Uzeo sam kredit ali ne na cjelokupni iznos. Misliš da se nisam sjetio da smanjim cijenu stana u ugovoru? Osim toga, tko bi pametan od prodavatelja pristao na tako nešto? Ti odustaneš pa se tužite a kad ono, piše da ste se dovovorili za 100 umjesto 150 i šta ti sad tužiš, imaš duplu kaparu koja opet nije kako ste isplatili nego kako ste se dogovorili. Sve je to super ako se super završi ali ako ne ide tako onda je to puno prevelik rizik.

Bilježnik ne ovjerava potpis ako ide kredit. Zato ti se zove solemnizacija i platiš to to 4 000 kuna recimo (ovisno o cifri kredita). Zato napisah da mjogi nisu imali ni za taj trošak ali su uredno išli uzeti stan na kredit od 150 000 eura ili CHF (stranoj valuti u kojoj ne primaju plaću) bez da su okom trepnuli.

Za solemnizaciju je potreban i prodavatelj koji dozvoljava da se upiše hipoteka na njegovu nekretninu do isplate novaca. Vidiš, puno toga ne znaš ali baljezgaš.

Što se tiče keša opet ću ti napisati da si blesava ako misliš da ljudi hodaju sa 150 000 eura u rukama. Jedan od razloga je i taj što se te pare treba tegliti jer nije to baš ni lagano ako baš nisu one od 500 eura. Da meni dođeš na vrata s toliko para bi te potjerao u materinu jer mi navlačiš majmune na vrat. Konačno, kuda bi s tim parama? Držao u sefu umjesto u banci? Da dođem u banku sać toliko para u rukama, što bi mi rekli?
Imaš temu gdje se ljudi žale jer ih ispituju za parsto kuna zbog terorizma a ti bi ušetala s tolikom parom u banku na dobar dan.
pohranjujte is offline  
Old 25.12.2017., 01:06   #8178
A ti nikad nisi cuo da kes imas na racunu i prebacis ga kad zelis?!? Jebote ko da zivis na divljem zapadu pa nosas eure u vrecici.

Solemiziras iznos kredita, da. Zato postoji predugovor u kojem pise stvarna prodajna cijena. Popricaj malo s agentima ak te zanima, necu ti ja savjete davati.
Jaya is offline  
Old 25.12.2017., 02:13   #8179
150 000€ stane u školski ruksak
nosio par puta i nije to ništa tako golemo kak se misli

i u banci pitaju od kud novci samo pro forme, kažeš nasljedstvo/ zaradio vani, oni to zabilježe i valjda proslijede poreznoj
prije 7-8 g. nije nitko iz porezne pitao za takve uplate nanadno me više ništa, i prije 4 isto
KILLERDOG is offline  
Old 25.12.2017., 07:57   #8180
150.000 = 300x500 i to stane u DIN A4 kuvertu (onu malo deblju) .
__________________
I can't understand - What makes a man -Hate another man -Help me understand -People are people so why should it be -You and I should get along so awfully
MrsGahan is offline  
Zatvorena tema



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 06:00.