Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija > Teologija i religijska praksa

Teologija i religijska praksa Religije/denominacije, teološka i ostala vjerska pitanja

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 15.05.2014., 09:18   #1
Poimanje džehennema (pakla) u islamu

Na susjednoj temi se (spontano) poveo zanimljiv razgovor o džehennemu (paklu) na osnovu islamskih izvora, mišljenja pojedinih učenjak, ličnog shvatanja kur'anskih ajeta i hadisa koji govore na tu temu i sl.

Razgovor ne pokrenut na temi koja nema tolikog doticaja s paklom i rasprava je krenula u smjeru i s nekim teretom/potrebom da se brani Allahova pravednost.

Dakle interesuje nas vaše mišljenje ispod navedenim stvarima, te šta vas navodi na takvo shvatanje (navedite literaturu, učenjake, izvore, tumačenja i sl.):
1. Šta je džehennem?
2. Da li je džehennem vječan?
3. Da li je boravište u džehennemu vječno ili privremeno?
4. Da li je patnja duhovna ili fizička (i duhovna), onako kako je opisano u islamskim izvorima?
5. Zašto ili kakvog smisla ima vječna kazna za grijeh počinjen u ograničenom vremenskom periodu?
6. Da li je takva kazna pravedna?
7. Kako pomirujete pojmanje Pravednog, Milostivog Boga koji će određene ljude (stvorenja) kažnjavati (trajno ili privremeno) džehennemom (sa svim što on podrazumjeva)?
8. Koje kategorije ljudi, djela - zaslužuju ili vode u džehennemsku kaznu? Kakav bi trebao biti naš stav naspram tih ljudi?
9. Kako na vas djeluje kad čitate/čujete o džehennemu? Da li možda izbjegavate čitati o tome? Smatrate li da vi, jer ste vjernik, ne treba da brinete o džehennemu, da je on namjenjen samo za nevjernike (ili nekog drugog)?
10. Znate li primjere iz prve generacije muslimana kako je pomisao na džehennem uticalo na njih, njihovo ponašanje, djela?


Ako ima nešto što nisam naveo, a rasprava bi se mogla u tom pravcu povesti, navedite i pišite o tome.

Možda ne bi bilo loše radi lakšeg praćenja o čemu ko piše i na šta ko replicira da u naslovu svog upisa ubacite neki od gore ponuđenih naslova, ili da ubacite u vidu citata (odnosi se na one upise koji nisu odgovor na drugi upis).

Eto, nadam se da ćemo nešto novo naučiti jedni od drugih. Budite fini

Zadnje uređivanje Meadow : 11.06.2014. at 02:04. Reason: prebacivanje teksta
Palenholik is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.06.2014., 14:33   #2
Quote:
Zmija 1 kaže: Pogledaj post
Ja sam osobno uvijek bio ljubitelj roštiljanja u društvu.
Ekipa, pivica, miris pečenog mesa.
Stoga me osobito veseli što su nam dragi prijatelji vjernici rezervirali takav tretman.
Eto, nakon malo proučavanja stavova (fundamentalnih) vjernika abrahamskih religija, ispada da su ateisti najgori neprijatelji......gori čak i od onih koji vjeruju u "krivog" boga.
Najprije mi nije bilo jasno zašto.
Ipak, iz kuta vjernika ateizam bi trebao biti neutralniji stav u odnosnu na krivovjerje.
No, kad bolje razmisliš, uopće nije čudno.
Nevjera se ipak teže liječi od krivovjerja.
Ta opasnost je ogromna i velika vatra, koja nije kao vatra koju mi poznajemo, a koja se potpaljuje drvećem i koja se može ugasiti, — to je vatra koja će biti potpaljena ljudskim tijelima i kamenjem od kojeg su pravljeni kipovi i kumiri.
U Kuranu piše o dzehenemskoj vatri---“Kad god im se kože ispeku, zamijenit ćemo ih drugim kožama da osjete pravu patnju.”(En-Nisa’:56)
---------“U njemu (Džehennemu) svježine neće osjetiti, ni pića okusiti...
-----e takva ce biti vatra.
Ateisti i krivovijernici mogu se razlicito nazivati , ali imaju isti zavrsetak--vatra dzehenema -pakla.
Ateisti negiraju sve sto je od boga tj. nepriznaju ga dok krivovijernici cine ŠIRK--prepisuju Allahu druga---uspostavlju nekoga ko je bogu ravan
plavozuti is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.06.2014., 14:59   #3
Quote:
plavozuti kaže: Pogledaj post
Ta opasnost je ogromna i velika vatra, koja nije kao vatra koju mi poznajemo, a koja se potpaljuje drvećem i koja se može ugasiti, — to je vatra koja će biti potpaljena ljudskim tijelima i kamenjem od kojeg su pravljeni kipovi i kumiri.
U Kuranu piše o dzehenemskoj vatri---“Kad god im se kože ispeku, zamijenit ćemo ih drugim kožama da osjete pravu patnju.”(En-Nisa’:56)
---------“U njemu (Džehennemu) svježine neće osjetiti, ni pića okusiti...
-----e takva ce biti vatra.
Ateisti i krivovijernici mogu se razlicito nazivati , ali imaju isti zavrsetak--vatra dzehenema -pakla.
Ateisti negiraju sve sto je od boga tj. nepriznaju ga dok krivovijernici cine ŠIRK--prepisuju Allahu druga---uspostavlju nekoga ko je bogu ravan
Ovako?


Koji sklop u glavi moraš imati da u 21. stoljeću vjeruješ u ovakvo nešto, nikad neću shvatiti.
bolid74 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.06.2014., 15:15   #4
Quote:
bolid74 kaže: Pogledaj post
Ovako?


Koji sklop u glavi moraš imati da u 21. stoljeću vjeruješ u ovakvo nešto, nikad neću shvatiti.
Pa usta ti vijerujes , pa pogledaj se malo ,ruke ,glava, noge zar si ti htio da ovako ljudi izgledaju pa zar si ti htio da se rodis i bas u 21. stoljecu. Sta ako su nasi djedovi zivjeli u 16 i 17 stoljecu su bezpameti i oni su bili kao izgubljeni a mi iz 21 smo In sa ostalim svijetom tek kao sad smo dosli pameti , pa nam danas po zemlji hodaju ljudi koji nevide vise od prsta.
plavozuti is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.06.2014., 17:26   #5
Quote:
plavozuti kaže: Pogledaj post
Pa usta ti vijerujes , pa pogledaj se malo ,ruke ,glava, noge zar si ti htio da ovako ljudi izgledaju pa zar si ti htio da se rodis i bas u 21. stoljecu. Sta ako su nasi djedovi zivjeli u 16 i 17 stoljecu su bezpameti i oni su bili kao izgubljeni a mi iz 21 smo In sa ostalim svijetom tek kao sad smo dosli pameti , pa nam danas po zemlji hodaju ljudi koji nevide vise od prsta.
Ja vjerujem da ni najveći zločinac nije zaslužio da gori VJEČNO. Ajde 1 godinu, 5, 100, ali...vječno? A ti mrtav hladan, ne samo da ti je to prihvatljivo, nego nema problema da tamo idu i obični ljudi čiji je najveći prekršaj taj da, eto, ne vjeruju u tvog boga.

I onda su ateisti bez morala

I da, ljudi u 16 i 17 stoljeću su bili bez pameti, na kraju krajeva, palili su vještice.
bolid74 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.06.2014., 19:25   #6
Quote:
bolid74 kaže: Pogledaj post
Ja vjerujem da ni najveći zločinac nije zaslužio da gori VJEČNO. Ajde 1 godinu, 5, 100, ali...vječno? A ti mrtav hladan, ne samo da ti je to prihvatljivo, nego nema problema da tamo idu i obični ljudi čiji je najveći prekršaj taj da, eto, ne vjeruju u tvog boga.

I onda su ateisti bez morala

I da, ljudi u 16 i 17 stoljeću su bili bez pameti, na kraju krajeva, palili su vještice.
Pa to paljenje vijestica je iz krscanske europe odakle je i ateizam....nije slucajno
plavozuti is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.06.2014., 19:50   #7
Quote:
plavozuti kaže: Pogledaj post
Ta opasnost je ogromna i velika vatra, koja nije kao vatra koju mi poznajemo, a koja se potpaljuje drvećem i koja se može ugasiti, — to je vatra koja će biti potpaljena ljudskim tijelima i kamenjem od kojeg su pravljeni kipovi i kumiri.
U Kuranu piše o dzehenemskoj vatri---“Kad god im se kože ispeku, zamijenit ćemo ih drugim kožama da osjete pravu patnju.”(En-Nisa’:56)
---------“U njemu (Džehennemu) svježine neće osjetiti, ni pića okusiti...
-----e takva ce biti vatra.
Ateisti i krivovijernici mogu se razlicito nazivati , ali imaju isti zavrsetak--vatra dzehenema -pakla.
Ateisti negiraju sve sto je od boga tj. nepriznaju ga dok krivovijernici cine ŠIRK--prepisuju Allahu druga---uspostavlju nekoga ko je bogu ravan
A jeli taj Allah egoist na desetu ili šta?Znači on je nas kreirao samo zato da bi vjerovali u njega?A ako nećemo vječno će nam pržiti kožu,pazi vječno!!
maxpayne is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.06.2014., 20:37   #8
Quote:
plavozuti kaže: Pogledaj post
Pa to paljenje vijestica je iz krscanske europe odakle je i ateizam....nije slucajno
Kako si elegantno zaobišao komentar na vječnog palitelja Alaha, s ovom besmislicom. Pitao bih te da to malo objasniš, tu neslučajnost između palitelja vještica i ateista, ali to je manje interesantno od te vječne vatre, jednostavno se moram vratiti na to, toliko sam fasciniran.

Evo, baš si zamišljam neko najstrašnije mjesto mučenja na planetu, i mislim da neću puno pogriješiti ako spomenem Auschwitz, gdje si svaki dan mogao dobiti metak u glavu, završiti kao testni kunić kod dr. Mengelea, ili u plinskoj komori. Pa i takvo mjesto je kao dječja igraonica u usporedbi sa mjestom kojeg je tvoj bog kreirao specijalno za nas nevjernike.

Ja bih pukao na živce kad bih znao 100% da će tebe (iako te ne poznam) ili ikoga VJEČNO paliti, pogotovo dok bih provodio vječnost u raju - a tebi je to više-manje ok? Je li ti vjeruješ uopće u to ili ti je moralni kompas malo u krivom smjeru?

Zadnje uređivanje bolid74 : 02.06.2014. at 20:44.
bolid74 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.06.2014., 22:00   #9
Quote:
bolid74 kaže: Pogledaj post
Kako si elegantno zaobišao komentar na vječnog palitelja Alaha, s ovom besmislicom. Pitao bih te da to malo objasniš, tu neslučajnost između palitelja vještica i ateista, ali to je manje interesantno od te vječne vatre, jednostavno se moram vratiti na to, toliko sam fasciniran.

Evo, baš si zamišljam neko najstrašnije mjesto mučenja na planetu, i mislim da neću puno pogriješiti ako spomenem Auschwitz, gdje si svaki dan mogao dobiti metak u glavu, završiti kao testni kunić kod dr. Mengelea, ili u plinskoj komori. Pa i takvo mjesto je kao dječja igraonica u usporedbi sa mjestom kojeg je tvoj bog kreirao specijalno za nas nevjernike.

Ja bih pukao na živce kad bih znao 100% da će tebe (iako te ne poznam) ili ikoga VJEČNO paliti, pogotovo dok bih provodio vječnost u raju - a tebi je to više-manje ok? Je li ti vjeruješ uopće u to ili ti je moralni kompas malo u krivom smjeru?
Nisam toliko hladan prema tome , u srebrenici vukovaru zvorniku prijedoru i slicno gdje su majke izgubile svoju dijecu , dijeca ostalala jetimi i nakon svega sto su im genocidasi uradili da ih smo tako zaborave---- vijeruj mi oni bi zelili ubicama vise nego vijecno da ostanu u vatri....ali mi mozemo samo razmisljati o njihovom stanju jer fala bogu to nismo dozivili...----O dzehenemskoj vatri sam ti naveo dva dovoljna primjera- ajeta iz kurana....


dozivili.
plavozuti is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.06.2014., 19:36   #10
Quote:
bolid74 kaže: Pogledaj post
Ja vjerujem da ni najveći zločinac nije zaslužio da gori VJEČNO. Ajde 1 godinu, 5, 100, ali...vječno?

Naravno, logika nam govori da je vječna kazna nepravedna.

A Kur'an (4:40) kaže:
"Allah neće nikome ni trunku nepravde učiniti. Dobro djelo On će umnogostručiti i još od Sebe nagradu veliku dati."

Također i (4:49) :
"Allah oslobađa od grijeha onoga koga On hoće, i nikome se neće, ni koliko trun jedan, nepravda učiniti."

Već samo iz ovoga je jasno da je nemoguće da ičija kazna traje vječno.

Nadalje, Kur'an (3:185) kaže:

Svako živo biće će smrt okusiti! I samo na Sudnjem danu dobićete u potpunosti plaće vaše, i ko bude od vatre udaljen i u Džennet uveden - taj je postigao šta je želio; a život na ovome svijetu je samo varljivo naslađivanje.


Ovo znači da će neki ljudi istrpjeti kaznu koju su si sami navalili na leđa svojim zlim djelima, ali da će naposlijetku biti uvedeni u raj. Svi do jednog.


Vjerodostojni hadisi koji to podupiru:

"Many people will be thrown into the Fire. But by His mercy and grace He will admit them to Heaven, and they will be called Jahannamiyyun " (Sahih al-Bukhari).


Imamo i odgovor na pitanje: što je potrebno napraviti da se iz stanja patnje uđe u stanje milosti?

Narrated Abu Said Al-Khudri:
Allah's Apostle said, "When the people of Paradise have entered Paradise, and the people of the Fire have entered the Fire, Allah will say, ‘Take out (of the Fire) whoever has got faith equal to a mustard seed in his heart.’ They will come out, and by that time they would have burnt and became like coal, and then they will be thrown into the river of Al-Hayyat (life) and they will spring up just as a seed grows on the bank of a rainwater stream." The Prophet said, "Don't you see that the germinating seed comes out yellow and twisted?" (Sahih al-Bukhari, Volume 8, Book 76, Number 565)


Dakle, tko će imati vjere kao što je veliko zrno gorušice, biti će udaljen iz pakla i uveden u raj.

I najzad, potvrda da će se to svima zbiti, o čovjeku koji je zadnji izišao iz pakla i ušao u raj:

It was narrated from ‘Abd-Allaah ibn Mas’ood that the Prophet (peace and blessings of Allaah be upon him) said: “I know the last of the people of Hell to be brought forth, and the last of the people of Paradise to enter therein. It will be a man who will emerge crawling from Hell, and Allaah, may He be blessed and exalted, will say to him: ‘Go and enter Paradise.’ He will come to it and it will appear to him to be full. He will go back and say, ‘O Lord, I found it full.’ Allaah, may He be blessed and exalted, will say to him: ‘Go and enter Paradise.’ He will go to it and it will appear to him to be full. He will go back and say, ‘O Lord, I found it full.’ Allaah, may He be blessed and exalted, will say to him: ‘Go and enter Paradise, and you will have the equivalent of the whole world and ten times as much.’ He will say, ‘Are You mocking me – or laughing at me – when You are the Sovereign?’” He said: And I saw the Messenger of Allaah (S) smile so broadly that his molars appeared. And he said: “That will be the lowest of the people of Paradise in status.”
Narrated by al-Bukhaari (6202) and Muslim (186).

------------------

Dakle, kazna nije vječna.
__________________
Čuvaj ljubav u svom srcu. Život bez ljubavi je kao vrt bez sunca i pun mrtvog cvijeća. - Oscar Wilde
dux pessimus is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.06.2014., 21:15   #11
Quote:
dux pessimus kaže: Pogledaj post
Naravno, logika nam govori da je vječna kazna nepravedna.
/CUT/
Dakle, kazna nije vječna.
Ovo sto si naveo ne govori o tome da li ce ili nece biti ljudi koji ce vjecno boraviti u dzehennemu, vec o minimumu za izlazak iz njega - da nas Bog sacuva od njega.

I onaj hadis o covjeku koji ce "posljednji izaci iz dzehennema" tj. od onih kojima nije oprosteno pa su morali boraviti u njemu zbog svojih grijeha.

Mnogobrojni su ajeti koji govore o tome da ce se vjecno boraviti u dzehennemu - ko vec zasluzi takvu kaznu. A tacno je i navedeno koje su to kategorije ljudi.

A Allah najbolje zna...

EDIT: Mada, sada se sjetih i mislim da medju islamskim ucenjacima postoji polemika oko "vjecnog boravka u dzehennemu". Jedan dio njih na osnovu odredjenih ajeta koji govore o vremenku boravka u dzhennemu u stilu "dok je nebesa i zemlje" i sl. smatraju da ce to biti vremenski ograniceno a ne vjecno. Ne znam sada koliko je jak takav stav.

Zadnje uređivanje Palenholik : 03.06.2014. at 21:24.
Palenholik is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.06.2014., 12:34   #12
Ne može se primjetiti da je glavna preokupiranost ili zabrinutost, a i (kriva) predpostavka ujedno, to da se vjernici (muslimani) raduju tome što će neko goriti u vatri, a to nisu oni sami.

Ovako nešto predpostaviti znači ne poznavati dovoljno čemu islam podučava i šta je islam. Sama pripadnost islamu ne znači 100% spasenje, nego prihvatanje življenja po Božijim odredbama i principima. Vjera u Boga, izvršavanje obaveza, činjenje dobrih dijela, iskrenost i ustrajnost.

Iskrenost, ne činjenje nepravde prema drugom čovjeku su jedni od ključnih stvari, nakon vjerovanja u Boga i izvršavanja obaveza prema Njemu, od kojih će ovisiti da li će čovjek biti strovaljen u džehennemsku kaznu ili spašen.

Neiskrenost
Licemjerstvo (arap. nifak) je jedna od bolesti koja se tiće vjernika. Od nje niko ne može reči da je siguran, i uvijek mora raditi na sebi i svojim postupcima, da ih preispita i da jasno zna u ime koga nešto radi. Da li radi Boga, od kojeg očekuje nagradu za to, ili zarad ljudi ili nečeg drugog.
Od Ebu Hurejre, r.a., se prenosi hadis u kojem stoji da je on čuo Poslanika, sallallahu alejhi ve sellem, kako kaže: ''Na Sudnjem danu prvo će se presuditi trojici ljudi. Čovjeku koji se borio na Allahovom putu sve dok nije poginuo (arap. mudžahid). Bit će doveden i upoznat sa blagodatima koje su mu bile darovane (za života na Zemlji), te će biti upitan kako se prema tim blagodatima odnosio, a on će odgovoriti: ''Gospodaru moj, borio sam se u ime Tebe sve dok nisam poginuo'', a Allah će mu reći: ''Lažeš! Borio si se kako bi drugi o tebi govorili da si hrabar i neustrašiv pa je tako o tebi i bilo pričano'', a zatim će ovaj čovjek biti vučen licem po tlu i strovaljen u Džehennem. Drugi čovjek je onaj koji je učio znanje, druge znanju podučavao i učio Kur'an. Bit će doveden i upoznat sa svojim blagodatima i prepoznat će ih, pa će biti upitan: ''Kako si sa njima postupao?'' On će odgovoriti: ''Allahu moj, učio sam nauku, podučavao sam druge i učio sam Kur'an!'' Allah će reći: ''Lažeš, nauku si učio da bi bilo rečeno da si učenjak, a Kur'an si učio da bi bilo rečeno da si karija (onaj koji recitira, uči Kur'an), pa zar to nije rečeno!?'' Zatim će biti vučen licem po tlu i strovaljen u Džehennem!
Treći je čovjek kome je Allah dao obilje i darovao mu velik i raznovrstan imetak. Bit će doveden i upoznat sa svojim blagodatima i prepoznat će ih, pa će biti upitan: ''Kako si postupao sa njima?'' On će odgovoriti: ''Moj Gospodaru, nisam ostavio niti jedan način na koji Ti voliš da bude dijeljeno, a da nisam udijelio radi Tebe!'' Uzvišeni će reći: ''Lažeš, dijelio si da bi se govorilo da si plemenit, pa to je i rečeno!" Zatim će biti vučen licem po tlu i strovaljen u Džehennem!
(Muslim, hadis br. 1905)
Ima još jedna kategorija licemjerstva koja nije ništa manje niti više devastirajuća od ovog iznad slučaja, ali je u biti podlija i prljavija. To je kad čovjek prihvati vjeru (islam) zarad nekog interesa, i ubraja se, miješa se i živi kao vjernik a u biti to nije. Vjera ga se ne dotiče i prve prilike bi izdao vjernike i okrenuo leđa vjeri. Takvi su gori od nevjernika (po islamskom učenju). Čitava jedna sura u Kur'anu nosi naziv po ovoj kategoriji ljudi Munafikun (munafici, licemjeri).

Licemjeri su, prema Kur'anu, na samom dnu džehennemske vatre i po mnogim islamskim učenjacima ispod nevjernika (u Boga). Naravno, ovo je ako umru ne pokajavši se i ne promijenivši se, nego umru na onome što jesu - licemjerstvu. Kur'an, Žene 4:145-147

Bankrotirani vjernik
Vjernik mora obratiti pažnju na svoj odnos prema Gospodaru, te na svoj odnos prema drugim ljudima. Za svoju grešku u odnosu prema Gospodaru, može učiniti pokajanje i tražiti u svojim dovama (molitvama) oprost od Njega. No za grešku, nepravdu prema drugom čovjeku ne može moliti Boga da mu oprosti taj grijeh, mora prvo od osobe koju je učinio nepravdu, zatražiti da mu oprosti (što nije uvijek lahko).

Postoji kategorija vjernika koji se zaista trude da čine dobra djela gdje god stignu, no drugi ljudi nisu mirni od nihovih ruku i jezika. Zaneseni svojim dobročinstvom, ne vide da čine išta loše i umiru ne tražeći oprosta, ne pokušavši da isprave nanesenu nepravdu prema drugima. Sljedeću hadis, najbolje opisuje njihovo stanje na Sudnjem Danu.
Poslanik s.a.w.s., je rekao: „Znate li ko je muflis? (Ashabi, drugovi Poslanika, alejhi selam) Rekoše: Muflis je onaj koji nema para, niti kakva imetka! Reče: Muflis mog ummeta je onaj ko dođe na Sudnjem danu s namazom, postom i zekatom ali je opsovao i uvrijedio jednog, nepravedno pojeo imetak drugog, prolio krv trećeg, tako da će se svima njima dati od njegovih dobrih djela, pa ako mu ponestane dobrih djela, prije nego li se pravda zadovolji, uzeće se od njihovih loših djela i prebaciti njemu na pleća nakon čega će biti bačen u vatru! (Muslim, hadis br. 2581)
Lično jako malo poznajem ili gotovo nikako ne poznajem vjernike koji s radošću čitaju kur'anske ajete koji govore o džehennemu, zato što se raduju što bi mogao neko drugi, a ne oni, boraviti u njoj.
Iz mog iskustva, i skromnog znjanja, od vjernika (muslimana) se traži da uvijek ostane trijezven, tj. da se ne zavara kako će ga mnoštvo dobrih djela spasiti od vatre i obezbijediti mu boravak u džennetu. Dok je živ na ovom svijetu ne smije biti siguran od Božijeg iskušenja, jer iskrenost je faktor koji varira od situacije do situacije, djela do djela... niko ne može sa 100% sigurnosšću ustvrditi da je nešto uradio čisto zarad Božijeg zadovoljstva, ili da se iz istog razloga sustegao od nečinjenja nečeg (što je Bog naredio da se ne čini).

Koliko puta sam bio očevidac situacije, pogotovo za vrijeme ramazanskih terawih namaza, kako ljudi plaču kad se uče kur'anski ajeti koji govore o džhennemskoj kazni ili vatri (prijevod), o džennetskoj nagradi, o Danu suđenja (prijevod) i sl. Da ljudi u svojim glavam maštaju kako su oni spašeni, i da se raduju kako će tamo neki nevjernici, a ne oni, goriti u vatri, ne bi plakali već bi ciktali od radosti. Ali nije tako.

Zadnje uređivanje Palenholik : 04.06.2014. at 12:41.
Palenholik is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.06.2014., 19:49   #13
Quote:
Palenholik kaže: Pogledaj post
Ovo sto si naveo ne govori o tome da li ce ili nece biti ljudi koji ce vjecno boraviti u dzehennemu, vec o minimumu za izlazak iz njega - da nas Bog sacuva od njega.

I onaj hadis o covjeku koji ce "posljednji izaci iz dzehennema" tj. od onih kojima nije oprosteno pa su morali boraviti u njemu zbog svojih grijeha.

Mnogobrojni su ajeti koji govore o tome da ce se vjecno boraviti u dzehennemu - ko vec zasluzi takvu kaznu. A tacno je i navedeno koje su to kategorije ljudi.

A Allah najbolje zna...

EDIT: Mada, sada se sjetih i mislim da medju islamskim ucenjacima postoji polemika oko "vjecnog boravka u dzehennemu". Jedan dio njih na osnovu odredjenih ajeta koji govore o vremenku boravka u dzhennemu u stilu "dok je nebesa i zemlje" i sl. smatraju da ce to biti vremenski ograniceno a ne vjecno. Ne znam sada koliko je jak takav stav.
Tema je preširoka, i off-topic, pa ću samo spomenuti da tih nekoliko ajeta koji se kod nas prevode sa riječju "vječno" ustvari redovito označavaju neodređeno dug vremenski period, koji (čisto teoretski) može potrajati vječno ali se u praksi to ipak ne događa.

Iscrpna analiza sa jezičnog stanovišta se nalazi ovdje:

http://quransmessage.com/articles/is...rnal%20FM3.htm

Kao potvrdu, imamo ajete koji nam na fin, diskretan način ukazuju na to kako kazna nije vječna, npr.:

(11:107-109)
I nesretni će u Džehennem, u njemu će teško izdisati i udisati;
dok je nebesa i Zemlje, u njemu će ostati - osim ako drukčije
Gospodar tvoj ne odredi
. Gospodar tvoj, zaista, radi ono što želi.
A sretni će u Džennet; dok je nebesa i Zemlje, u njemu će boraviti -
osim ako drukčije Gospodar tvoj ne odredi; biće to dar koji će neprekidno
trajati.


Primjeti dio "osim ako drukčije Gospodar tvoj ne odredi", što nema smisla ako bi kazna bila vječna. Također primjeti i da se ovo "biće to dar koji neprekidno traje" spominje u vezi raja, ali ne i u vezi pakla.

Također:
(19:77-80)
Zar nisi vidio onoga koji u dokaze naše ne vjeruje i govori: "Zacijelo
će mi biti dato bogatstvo i djeca!"
Ili je on budućnost prozreo ili je od Milostivog obećanje primio?
Nijedno! Mi ćemo ono što on govori zapisati i patnju mu veoma
produžiti
,
a ono što smo mu dali - naslijediti, i sam samcat ća Nam se vratiti.


Koliko god bilo neugodno za čuti da će se nekome kazna produžiti, toliko je u isto vrijeme i dokaz da ona nije vječna. Jer, kako se vječna kazna može produžiti?




A također imamo i sve one hadise koje spominju da će ljudi izlaziti iz pakla nakon što su već ušli u nj, kao recimo ovaj (nemam trenutno pri ruci prevedene verzije) :

It was narrated from Jaabir (may Allaah be pleased with him) that the Messenger of Allaah (peace and blessings of Allaah be upon him) said of the Jahannamiyyoon (those who had been in Hell) that they “would be brought forth from the Fire after having been in it. They will come out as if they are branches of sesame. Then they will go into one of the rivers of Paradise, where they will wash themselves, then they will emerge like sheets of paper.”
(Narrated by al-Bukhaari (6192) and Muslim (184))

Ili pak jednostavno:

Jabir reported that he had heard with his ears the Apostle (may peace be upon him) saying: Allah will bring out people from the Fire and admit them into Paradise.
(Sahih Muslim, Book 001, Number 0368)

Nema smisla da ih sve navodim, jer ih ima podosta, sa eksplicitnim opisima mijenjanja njihove i vanjštine i nutrine (nutrina prethodi, jasno, mora se pojaviti bar mrvica vjere), stoga i po tome znamo da kazna nije vječna.


I najzad:
Bog je toliko milostiv da će najzad pustiti i čovjeka koji nije uradio nijedno (!) dobro djelo:

Narrated Abu Huraira:
Allah's Apostle said, "A man who never did any good deed, said that if he died, his family should burn him and throw half the ashes of his burnt body in the earth and the other half in the sea, for by Allah, if Allah should get hold of him, He would inflict such punishment on him as He would not inflict on anybody among the people. But Allah ordered the sea to collect what was in it (of his ashes) and similarly ordered the earth to collect what was in it (of his ashes). Then Allah said (to the recreated man ), 'Why did you do so?' The man replied, 'For being afraid of You, and You know it (very well).' So Allah forgave him."

(Sahih Bukhari: Volume 9, Book 93, Number 597)


Ako je i njemu oprostio, jasno je da će i drugima.
__________________
Čuvaj ljubav u svom srcu. Život bez ljubavi je kao vrt bez sunca i pun mrtvog cvijeća. - Oscar Wilde

Zadnje uređivanje dux pessimus : 04.06.2014. at 19:58.
dux pessimus is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.06.2014., 08:20   #14
Dakle, bez obzira na to što si zgriješio, da li si lagao, ili silovao, ili si bio masovni ubojica, kazna za to je uvijek roštilj, koja varira u vremenskom rasponu, ovisno o težini grijeha?

Baš si malo razmišljam, jednom sam se gadno opekao kad sam se naslonio dlanom na peć. To su grozni bolovi. Pa si sad zamišljam te bolove po cijelom tijelu, strašno. Ne mogu zamisliti goru smrt od toga da budeš živ spaljen. Jedino stvar spašava što se dosta brzo ugušiš. Ali ako pretpostavimo da se u paklu ne gušiš i da muka traje kontinuirano i nedvojbeni zaključak je da je Alah neopisivo okrutan. Čak i par minuta bi bilo prestrašno, a kamoli danima, godinama ili duže.

Stoga je logički nespojivo da pravedno nadnaravno biće pali svoje grešne podanike, i cijela ta priče više smrdi na plašenje ljudi sa ciljem priklanjanja vlastitoj religiji.

A vi koji si zamišljate takve scenarije i to vam je "ok" ili "razumljivo" ili "pravedno", zapitajte se malo o svojoj psihi.
bolid74 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.06.2014., 09:03   #15
Quote:
bolid74 kaže: Pogledaj post

Stoga je logički nespojivo da pravedno nadnaravno biće pali svoje grešne podanike, i cijela ta priče više smrdi na plašenje ljudi sa ciljem priklanjanja vlastitoj religiji.
Ne "pali" On, ljudi sami sebe dovode u stanje patnje. Slike o vrućem ili hladnom paklu su tu da se na slikovit, živ, plastičan način prezentira kakvo je to stanje odvojenosti od Boga. Jer, ako smo se odvojili od nečega što je izvor ljubavi, i odbijamo tu ljubav, onda nam u srcu ostaje samo mržnja, bol i patnja.

Slično kao da čovjek ide pustinjom, i žedan je. Bog mu nosi vode i stavlja mu preda nj svaku minutu bačvetinu najbolje vode na svijetu. A ovaj čovjek oholo svaki put gurne bačvu vodu da se prolije, i radije je žedan i umire od žeđi negoli da popije vode, i tako godinama.

U ovoj kratkoj slici, voda predstavlja sve dobro na ovom svijetu: ljubav, milost, dobrotu itd. Pa ako netko odbija ljubav - što će reći: ohol je, krade, laže, siluje, ubija, snuje i čini zlo bližnjima... Posljedično i on sam pati. Pa to se već i na ovom svijetu vidi, kako su takve osobe u sebi duboko nesretne, često sa psihičkim poremećajima, manjima ili većima. I to je taj "pakao", ta nesreća, bijeda i jad koja dolazi uslijed spoznaje da smo činili zlo sebi i drugima.
__________________
Čuvaj ljubav u svom srcu. Život bez ljubavi je kao vrt bez sunca i pun mrtvog cvijeća. - Oscar Wilde

Zadnje uređivanje dux pessimus : 05.06.2014. at 09:09.
dux pessimus is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.06.2014., 09:34   #16
Quote:
dux pessimus kaže: Pogledaj post
Ne "pali" On, ljudi sami sebe dovode u stanje patnje. Slike o vrućem ili hladnom paklu su tu da se na slikovit, živ, plastičan način prezentira kakvo je to stanje odvojenosti od Boga. Jer, ako smo se odvojili od nečega što je izvor ljubavi, i odbijamo tu ljubav, onda nam u srcu ostaje samo mržnja, bol i patnja.

Slično kao da čovjek ide pustinjom, i žedan je. Bog mu nosi vode i stavlja mu preda nj svaku minutu bačvetinu najbolje vode na svijetu. A ovaj čovjek oholo svaki put gurne bačvu vodu da se prolije, i radije je žedan i umire od žeđi negoli da popije vode, i tako godinama.
U ovoj kratkoj slici, voda predstavlja sve dobro na ovom svijetu: ljubav, milost, dobrotu itd. Pa ako netko odbija ljubav - što će reći: ohol je, krade, laže, siluje, ubija, snuje i čini zlo bližnjima... Posljedično i on sam pati. Pa to se već i na ovom svijetu vidi, kako su takve osobe u sebi duboko nesretne, često sa psihičkim poremećajima, manjima ili većima. I to je taj "pakao", ta nesreća, bijeda i jad koja dolazi uslijed spoznaje da smo činili zlo sebi i drugima.
Dakle, vatra u paklu nije doslovna vatra koja peče? Pazi, rekao si:

Quote:
Vjerodostojni hadisi koji to podupiru:
"Many people will be thrown into the Fire. But by His mercy and grace He will admit them to Heaven, and they will be called Jahannamiyyun " (Sahih al-Bukhari).
Što onda točno biva sa umrlima koji nisu vjernici?
bolid74 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.06.2014., 10:00   #17
Quote:
bolid74 kaže: Pogledaj post
Dakle, vatra u paklu nije doslovna vatra koja peče? Pazi, rekao si:
Govorimo o duhovnim dimenzijama, stanjima. A čim smo na tom polju, jedini način da prezentiramo ta stanja je kroz slikovite opise. Npr. kad je nekoj osobi teško, zna reći da "osjeća kamen na srcu". Kad se problem rješi, kaže da se osjeća "kao da joj je pao kamen sa srca". Jasna stvar da joj nije doslovce pao kamen sa srca, nego je riječ o slikovitom načinu izražavanja. Tako je i sa vatrom u paklu, i ne samo time već i sa paklom kao paklom. Sama riječ održava (ponajprije) stanje duboke boli i patnje koja dolazi uslijed spoznaje o težini nepravde koju smo nanijeli sebi i/ili drugima.

Dokaz više za ovo je činjenica da je cijeli Kur'an pisan tim arapskim "uzvišenim" stilom izražavanja, koji često poseže za pjesničkim figurama, kako bi se na jednostavan i plastičan način prezentiralo neku stvar, stanje ili pojavu.


Quote:
bolid74 kaže: Pogledaj post
Što onda točno biva sa umrlima koji nisu vjernici?
Ovisi o svakom pojedinom čovjeku, nema unificirane formule. Samo Bog zna kome je kakvo srce, i čemu teži. To što je netko na papiru musliman ili nemusliman ne znači baš ništa u Božjim očima.
__________________
Čuvaj ljubav u svom srcu. Život bez ljubavi je kao vrt bez sunca i pun mrtvog cvijeća. - Oscar Wilde
dux pessimus is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.06.2014., 12:02   #18
Quote:
dux pessimus kaže: Pogledaj post
Tako je i sa vatrom u paklu, i ne samo time već i sa paklom kao paklom. Sama riječ održava (ponajprije) stanje duboke boli i patnje koja dolazi uslijed spoznaje o težini nepravde koju smo nanijeli sebi i/ili drugima.
Mora da su jake te boli i patnje kad se to opisuje ovako:

Pakao na Kur'anski način:
One koji ne vjeruju u dokaze Naše Mi ćemo sigurno u vatru baciti; kad im se kože ispeku, zamijenićemo im ih drugim kožama da osjete pravu patnju.
Kur'an, sura 4, ajet 56.

Allah će na Sudnjem danu odvojiti vjernike od jevreja, sabijaca, kršćana, poklonika vatre i mnogobožaca. Allah je, zaista, o svemu obaviješten. ...

Ova dva protivnička tabora spore se oko Gospodara svoga; onima koji ne budu vjerovali biće odijela od vatre skrojena, a ključala voda biće na glave njihove ljevana;
od nje će se istopiti ono što je u trbusima njihovim, i koža,
a gvozdenim maljevima biće mlaćeni
;
kad god pokušaju zbog teškog jada iz nje izići, biće u nju vraćeni: "Iskusite patnju u užasnoj vatri!"
Kur'an, sura 22, ajet 17-23.

Bila simbolika ili ne, opet ti dođe na isto: zastrašivanje ljudi da se prisilno prihvati određena ideologija.
Nepoznati is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.06.2014., 14:03   #19
Quote:
dux pessimus kaže: Pogledaj post
Naravno, logika nam govori da je vječna kazna nepravedna.

A Kur'an (4:40) kaže:
"Allah neće nikome ni trunku nepravde učiniti. Dobro djelo On će umnogostručiti i još od Sebe nagradu veliku dati."

Također i (4:49) :
"Allah oslobađa od grijeha onoga koga On hoće, i nikome se neće, ni koliko trun jedan, nepravda učiniti."

Već samo iz ovoga je jasno da je nemoguće da ičija kazna traje vječno.

...

Dakle, kazna nije vječna.
Ovo što tvrdiš moraš imati "potporu", moraš navesti učenjaka koji tako govori, jer ne valja govoriti po vlastitom shvaćanju ajeta/hadisa da Džehennem(Pakleni oganj) nije vječan, jer stav sljedbenika prakse(ehli-sunneta) je da je Džennet i Džehennem vječan, također se treba znati da je Džehennem u prijevodu Vatra, tj, prvi stupanj kažnjavanja, najblaže kažnjavanje Vatre, jer Džehennem(Vatra) se odnosi i na kabursko kažnjavanje, kabursko kažnjavanje nije vječno, nego se odnosi na određen period, dok je nebesa i zemlje. - ovoga svijeta.


"Allah neće nikome ni trunku nepravde učiniti. Dobro djelo On će umnogostručiti i još od Sebe nagradu veliku dati."

komentar skracene verzije od Ibn Kesira:
Allah Uzvišeni saopćava da On nikome nepravdu neće učiniti ni koliko zrno gorušice, niti koliko trunku, nego će za sve naknadu dati i - ako bude dobro djelo, to umnogostručiti, kao što kaže na drugom mjestu: : "I terezije pravedne ćemo postaviti!" (I21:47) U dva Sahiha navodi se predabhe od Ebu-Seida el-Hudrija, koji prenosi dugi hadis o šef'atu(zagovoru) od Allahovog Poslanika, sallallahu alejhi we sellem, u kojem stoji /722/ da će Allah Uzvišeni reći: "Vratite se pa kod koga u srcu nađete vjere koliko zrno gorušice, izvedite ga iz Vatre!" U drugoj verziji stoji: "Najmanje, najmanje, makar i koliko trunku vjere, izvedite ga iz Vatre!" Tako će oni izvesti mnoge ljude!

Radi se o ljudima koji imaju imalo vjere islama za koji su čuli islam, a minimum vjere je jednoća Boga i posljednji Poslanik, sallallahu alejhi we sellem,

ima pojašnjenje tih ajeta skraćeni tefsir Qur'ana od ibn Kesira na 249, 284, 285.
Te govor i dokaz mnogih islamskih učenjaka ehli-sunneta(sljedbenika prakse)

------------

maloljetni(vjerski) i maloumni(invalidi) su po šerijatu oslobođeni presude(vječnog kažnjavanja) i po osnovi su muslimani, bez obzira u kojoj su vjeri odgojeni, a od neznalica, samo Allah zna tko je stvarna neznalica i koliko je netko znao i čuo o islamu i islamskim propisima, i prema tome će mu se suditi, što više čuje i više zna o islamu veči teret ima je na leđima zbog kojeg će odgovarati(nagrađen ili kažnjen)

"licemjeri će na samom dnu Džehennema biti i ti im neceš zaštitnika naci”(An-Nisa, 145.)"
"A oni koji dokaze Naše budu poricali, i od njih se budu oholo okretali, bit će stanovnici u vatri, u njoj će vječno ostati. (El-Earaf, 36) "
"A zar Džehennem neće biti boravište oholih. (Ez-Zumer, 60)"

...

Od Jezida b. Ebi Malika El-Hemedanija se pripovijeda da je rekao: “Džehennem ima sedam slojeva vatre, svaki sloj gleda u onaj ispod sebe i strahuje da ga ne proguta.”

Ibn Džurejdž je za kur'anski ajet "On ce (Džehenem) sedam kapija imati" (Al-Higr, 44.) rekao: "Prvi sloj je Džehennem (Vatra), drugi je Leza (Buktinje), treci je Hutameh (razbuktana Vatra), cetvrti je Es-Seir (bijesna Vatra), peti je Sekar (paklena Vatra), šesti je Džehim (duboka Vatra) i sedmi je EI-Havijeh (vatreni ponor) u kojem se kažnjava Ebu Džehl."



Quote:
Palenholik kaže: Pogledaj post
Ovo sto si naveo ne govori o tome da li ce ili nece biti ljudi koji ce vjecno boraviti u dzehennemu, vec o minimumu za izlazak iz njega - da nas Bog sacuva od njega.

I onaj hadis o covjeku koji ce "posljednji izaci iz dzehennema" tj. od onih kojima nije oprosteno pa su morali boraviti u njemu zbog svojih grijeha.

Mnogobrojni su ajeti koji govore o tome da ce se vjecno boraviti u dzehennemu - ko vec zasluzi takvu kaznu. A tacno je i navedeno koje su to kategorije ljudi.

A Allah najbolje zna...

EDIT: Mada, sada se sjetih i mislim da medju islamskim ucenjacima postoji polemika oko "vjecnog boravka u dzehennemu". Jedan dio njih na osnovu odredjenih ajeta koji govore o vremenku boravka u dzhennemu u stilu "dok je nebesa i zemlje" i sl. smatraju da ce to biti vremenski ograniceno a ne vjecno. Ne znam sada koliko je jak takav stav.

Ako učenjaci sve četiri pravne škole, te njihovi učenici i sljedbenici kažu da je Džehennem vječan, dok učenjaci poput Ibnu Tejmijje i ibnu Qajima imaju mišljenje tko će ostati i tko izaći iz Vatre od nemuslimana(poput Ebu Taliba) i druge stvari po tom pitanju, jer u Džehennemu će biti džinni i ljudi, a i u Džennetu i nova stvorenja, ali zastupaju mišljenje da Džehennema neće nestati, da je vječan, a u ostalom ako na prvom mjestu Allah Uzvišeni kaže u Qur'anu da je Džehennem vječan, onda nema tog čovjeka da to opovrgne, iako možda ima učenjaka koji tako kažu, na temelju slabih i nejasnih dokaza(hadisa) bez analogije hadisa, iako čak ima i "modernih" učenjaka "ehli-sunneta" koji pričaju svašta i prilagođavaju se nemuslimanskom društvu, pa da ih "privuku" s izjavama ("da hidžab nije obavezan, da nije obavezno klanjati peticu, može trica ili "jedinica"(džuma), svi će u Raj ...itd").

imam Kurtubi kaže: "Onaj ko smatra da će stanovnici Džehennema iz njega izaći, da će on ostati potpuno prazan i da će ga nestati, suprotstavlja se zdravom razumu,"


Ne znam zašto se prilagođavati i umiljavati nemuslimanima s izjavama da će svi u Džennet(Vrtove uživanja - Raj), meni je to nepravedno, svako ima razum, više-manje, neka razmišlja i filozofira o svemu, shvatit će kroz duboku filozofiju mnoge stvari. Vjera treba biti laka za shvatiti na jeziku i srcu, la ilahe ilAllah, usne se ne trebaju niti dodirnuti niti mozak opteretiti da čovjek bude "spašen" koji nije čuo o islamu, kad bi se pojašnjavalo čovjeku koji je izvan civilizacije, dovoljno je samo posvjedoči srcem i jezikom, da je jedan Bog i može Boga dozivati na svome jeziku od bilo kojih najljepših imena, Veliki, Jedini, Mudri, Skriveni, Gospodaru, ...

Što se tiče velikih oholnika i licemjernika koji su znali o islamu za njih nema spasa, oni će najgore proći u kažnjavanju.
- da ne bude nesporazuma oko oholnika i licemjernika, neke od osobina oholosti ili licemjerja kod neke osobe ne smatra se u osnovi oholnikom ili licemjernikom, npr, neke od osobina licemjerstva da osoba nikako ne ide klanjati sabah namaz u džamiju (važi za onoga kome je to obavezno) ili da jedno govori drugo radi, ili da nešto obeća, a ne ispuni to, to su osobine licemjerstva i odgovarat će zbog te osobine, ali ta osoba u osnovi nije licemjernik, jer licemjernik se smatra kad ima mnogo osobina licemjerstva, a Allah najbolje zna tko je licemjernik i oholnik, eto, ukratko pojašnjenje oko toga.

Musliman ne smije biti siguran da će biti spašen, jer će biti kažnjen zbog toga, niti smije biti siguran da će biti kažnjen jer je to još veći grijeh ako smatra da je njegov grijeh veći od Allahove milosti.
Musliman treba biti na srednjem Putu, da pomišlja da može biti kažnjen i da može biti nagrađen, da se nada Allahovoj milosti, jer nadati se Alalhovoj milosti bez obzira na grijeh koji čini a da ga ne izvodi iz vjere ga može spasiti bez kazne. Allah je uistinu Milostiv i Onaj koji mnogo prašta.
__________________
DA'WA...
savjeti...
MUHAMMED, SALLALLAHU 'ALEJHI WE SELLEM

Zadnje uređivanje Fussilat : 05.06.2014. at 14:10.
Fussilat is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.06.2014., 14:37   #20
Da ne pišem sada u drugoj temi, pa ću se nadovezati uz svoj prethodan post i uz učestalu izjavu forumaša Nepoznatoog po izjavama na drugim temama da su večina stanovnika u Džehennemu(Vatri) žene. a ne bi bilo loše imati posebnu temu o Džehennemu(Vatrenom ognjištu - Paklu), ako već postoji da moderatori to srede, prebace na odgovarajuće mjesto.

Problem je u prijevodu i shvaćanju tog prijevoda, kako će Poslanik, sallallahu alejhi we sellem, vidjeti nešto gdje nitko nije dospio od ljudi i džina, nema logike da je trenutno ima nekoga u Paklu ili Raju, to je stav islama,kršćanstva i judeizma, iako je vidio Džennet(Vrt uživanja-Raj) i Džehennem(Vatru-Pakao), tj, predočena mu je budučnost, nije vidio trenutno da ima nekoga, jer nije bio Sud, a Sud se očekuje u monoteističkim vjerama, to je period kad će se svima suditi, ako netko danas umre, ne može ići u Pakao jer nije bio sudnji Dan, to je kontradiktorno, ali o Džehennemu(Vatrenom ognjištu - Pakao) tj, , kao "najblažoj" Vatri se govori na onome svijetu, ali zanemaruje se Vatra(Džehennem) u kaburu, trenutno kažnjavanje u grobu, jer je to isto gajb, nevidljivo i nepojmljivo i to je trenutno kažnjavanje/uživanje u posebnim vremenima, pred izlazak i zalazak Sunca, dok se čeka smak Svijeta, a najstrožije i najače kažnjavanje u grobu je neusporedivo s kažnjavanjem u Džehennemu kao konačnom odredištu - vječnosti, jer najstrožiju i najaču kaznu u kaburu je "bolje" nego osjetiti džehennemski zadah, tj, vručinu i smrad za koju će osoba koja to doživi smatrati da je to najgora kazna koja može biti, a zapravo je najblaža.

Duga priča za pojasniti oko kaburskog kažnjavanja, jer u to vjeruju muslimani i jevreji, za kršćane ne znam po tom pitanju, ali trebalo bi biti isto, moguće je da osoba doživi kabursku kaznu da se očisti grijeha, kršćani to zovu "čistilište", i na Sudnjem danu je moguće da direktno ide u vrtove uživanja(Raj). kao što ima kabursko uživanje, kao da si u Raju(u jednom od rajskih vrtova), isto tako ima i kabursko kažnjavanje, kao da si u Paklu - to je stanje išćekivanja kazne ili nagrade do konačnog suđenja i iskrene molitve vjernika mogu pomoći i utjecati na kaznu/nagradu, - što se tiče molitve smatram samo za muslimane(m/ž) da molitva može pomoći.

Oni koji ne vjeruju u to(ateisti), jedan od dokaza je duše živih osoba koje spavaju koje se mogu sastati sa dušama koje su umrle, pa to izgleda poput sna, pa neki izjave - sjeća se prošlog života, a to je sve san, istinit ili lažan san, ne znam, razgovaranje duša živih i umrlih, pa se saznaju mnoge stvari,(budučnost/prošlost) treba pročitati knjigu o duši(1 i 2 dio) ili knjigu o čudesnom svijetu snova pa će netko shvatiti bolje.


---------


Ako Nepoznati navodi sahih hadis(vjerodostojnu predaju) nema potrebe nešto izvrtati i pravdati se nije tako, jeste tako je kako piše u vjerodostojnoj predaji, ako se pogleda današnje stanje žena i kako se povećava broj žena koje nazaduju u svemu, kako u moralu, tako i u vjeri, krenuvši od reklama(jumbo plakati, internet, ...), pa do svega, a u nevidljivom svjetu je možda gore od vidljivog svijeta, ne znam, ali ipak ima tu mudrosti koje se ne može u potpunosti shvatiti, to je kao i opomena, da se žena muslimanka uplaši i da shvati, jer je to opomena za muslimanku, ali kad se govori za žene, tu je opći pojam naveden, žene kao ljudi i džini, dali će više biti žena(džinn-demon) ili žena(čovjek) to samo Allah zna, iako po svemu sudeći veća je vjerovatnost po analogiji hadisa, da su općenito džinni manje inteligentni i pretežito žive na nečistim mjestima, da se mnogo razmnožavaju, a džinni nemuslimani su manje pametni i moralni nego ljudi nemuslimani, također važi i za džinne(duhovna nevidljiva bića - demoni) muslimane, njihov životni vjek je puno duži nego život čovjeka, te ih ima tri vrste(putnici kao ljudi, letači i pod vodom) a njihova inteligencija je manja od inteligencije čovjeka, iako ima pametnih džinna, čak pametnijih od čovjeka, ali govorim u općem smislu, općenito su manje inteligentniji.
Tako da većina u džehennemu su žene, a tko je u džehennemu, može provest će određeni dio vremena i bit će smješteni u džennet- inšaAllah, kao što će najblažu kaznu imati Ebu Talib(mnogobožac) i slični njemu - dovoljno govori da će i jako pravedni i moralni nemusliman završiti kad tad u Džennetu(rajskom Vrtu) ako Gospodar odluči, on će iz kažnjavanja spasiti koga On hoće.

ukratko je rečeno, to je široka i teška tema za objasniti mnoge stvari o Allahovom stvorenju koje vidi i govori - Džehennemu(Vatri)
__________________
DA'WA...
savjeti...
MUHAMMED, SALLALLAHU 'ALEJHI WE SELLEM

Zadnje uređivanje Fussilat : 05.06.2014. at 14:51.
Fussilat is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 16:03.