Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija > Teologija i religijska praksa

Teologija i religijska praksa Religije/denominacije, teološka i ostala vjerska pitanja

Pogledaj rezultate ankete: Podržavate li stav da je dužnost katolika angažirati se protiv globalnog zatopljenja?
Nisam katolik, ali podržavam takav angažam 4 50.00%
Nisam katolik i ne podržavam 1 12.50%
Katolik sam i podržavam 2 25.00%
Katolik sam i ne podržavam 1 12.50%
Glasovatelji: 8. Ne možete glasovati u ovoj anketi

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 17.06.2015., 22:46   #1
Exclamation Enciklika pape Franje o klimatskim promjenama

Prije nekoliko dana u javnost je procurio nacrt dugo očekivane papine enciklike o klimatskim promjenama. Službeni Vatikan je ljut zbog curenja i kaže da je to samo nacrt. Ali opći smisao sigurno se neće mijenjati. Objavljivanje konačnog teksta očekuje se sutra.

‘We Are Not God': Pope Francis’ Leaked Encyclical Rails Against Exploitation Of Fossil Fuels

Dokument na talijanskom objavljen je na sajtu talijanskih novina Repubblica.

Naziv enciklike (prema uvodnim riječima) bio bi "Laudato Si", "Hvaljen budi", što je početak citata pjesme Sv. Franje Asiškog, u kojem se spominje "majka Zemlja": »Laudato si’, mi’ Signore, per sora nostra matre Terra, la quale ne sustenta et governa, et produce diversi fructi con coloriti flori et herba.«

»Hvaljen budi, Gospodine moj,
Po sestri i majci nam Zemlji.
Ona nas hrani i nosi, slatke nam plodove,
cvijeće šareno i bilje donosi.«

(vidi prijevod i podatke o pjesmi na: http://franjevci-split.hr/index.php?...=999&Itemid=38 )

U nastavku se kritizira tumačenje biblijske priče o stvaranju na način da čovjek ima pravo po svojoj volji koristiti Zemlju, koju mu je Bog povjerio na upravljanje.

Papin stav dovodi u nepriliku katolike među američkim republikancima, koji su (kao i protestanti) obično u redovima poricatelja klimatskih promjena i zaštitinici interesa industrije fosilnih goriva.

Jeb Bush joins Republican backlash against pope on climate change

Među pretendentima na republikansku kandidaturu za predsjednika SAD petorica su katolici.

Jeb Bush, brat jednog i sin drugog bivšeg američkog predsjednika, prešao je na katolicizam kad se oženio prije 20 godina. Kao guverner Kalifornije, redovno je u govorima spominjao učenje Crkve.

U prvom danu svoje službene kampanja Bush je rekao da u ovom pitanju neće slijediti papu. »Ne dobivam ekonomsku politiku od mojeg biskupa ili mojeg kardinala ili mojeg pape. (...) Mislim da je zadatak religije da nas čini boljim ljudima, a manje da se bavi stvarima koje vode u političko područje.«

Nešto žešći republikanci poručuju papi: »bavi se svojim poslom a mi ćemo se baviti svojim«.
__________________
User:
Đe si ba, šta ima?
ChatGPT:
Dobro sam, hvala na pitanju! Kao AI, nemam roditelje poput ljudi, pa nemam "ba". Kako mogu pomoći?

Zadnje uređivanje Zoran Oštrić : 17.06.2015. at 23:21.
Zoran Oštrić is online now  
Odgovori s citatom
Old 17.06.2015., 23:23   #2
Slivije Tomašević je pisao o tome danas u "Večernjem listu".

http://www.vecernji.hr/svijet/jeb-bu...a-papa-1010930

(Pogrešno piše da je encikliika "o ekologiji". Radi se specifično o klimatskim promjenama. No, shvatljiva nepreciznost za novinara koji te teme inače ne prati.)
__________________
User:
Đe si ba, šta ima?
ChatGPT:
Dobro sam, hvala na pitanju! Kao AI, nemam roditelje poput ljudi, pa nemam "ba". Kako mogu pomoći?
Zoran Oštrić is online now  
Odgovori s citatom
Old 19.06.2015., 08:42   #3
Question katolici ne moraju slušati papu?

Pope Francis' climate change encyclical not binding on Catholics

Na mrežnom sjedištu "Institute of Pubic Affairs", australijske organizacije koja je snažno angažirana u negiranju klimatskih promjena, objavljeno je prioćenje za medije koje potpisuje otac James Grant, vanjski suradnik Instituta. (Navodi se da je katolički svećenik i osnivač "Chaplains Without Borders" i "Catholics in Business".)

On tvrdi da jučer objavljena papina enciklika "Laudato si" »ne treba biti tretirana kao službena katolička doktrina obavezujuća za sve katolike, nego radije kao osobni stav pape«.

On smatra da: »Dok je razložno od pape da koristi svoj moralni autoritet u pitanjima kao što je Trojsvo ili narav Božja, to je posve drugačije ako se katolik ne slaže s papom o pitanjima okoliša.«

(O enciklici vidi na mrežnom sjedištu "Glasa Koncila": http://www.glas-koncila.hr/portal.ht...=2&conID=40507 )

Australijski premijer Tony Abbott je najsnažniji protivnik akcija protiv klimatskih promjena među svjetskim državnicima, a ne samo da je katolik, nego i isusovac, kao i papa Franjo.
__________________
User:
Đe si ba, šta ima?
ChatGPT:
Dobro sam, hvala na pitanju! Kao AI, nemam roditelje poput ljudi, pa nemam "ba". Kako mogu pomoći?
Zoran Oštrić is online now  
Odgovori s citatom
Old 19.06.2015., 11:37   #4
Premjer je isusovac, redovnik? Odakle to?


Je, enciklika je, posebno u americi gdje je u jeku rana faza predjsednicke kampanje, a ovo je vruci krumpir, uzburkala dosta duhova.

Cutao komentar kako su tamosnji konzervativci u problemu jer s jedne strane odbijaju prihvatiti globalno zatopljenje, a s druge su strane ranije modernistima u crkvi spocitavali ne slijedjenje enciklika pa sad ne mogu sami ciniti isto...
Beljki is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.06.2015., 12:32   #5
Quote:
Beljki kaže: Pogledaj post
Premjer je isusovac, redovnik? Odakle to?
S jednog australijskog sajta. Ok, nije zapravo korektno reći "isusovac". Nije redovnik, ali dosta ističu o njemu isusovačko obrazovanje i da je učio za redovnika. Ako guglaš "tony abbott jesuit" dobiješ hrpu linkova - biografije, komentari, videoi.

Quote:
Cutao komentar kako su tamosnji konzervativci u problemu jer s jedne strane odbijaju prihvatiti globalno zatopljenje, a s druge su strane ranije modernistima u crkvi spocitavali ne slijedjenje enciklika pa sad ne mogu sami ciniti isto..
.
Je, meni je to kao ateistu manje poznato, ali naletim povremeno na takve komentare. Kako rekoh - glede mene, dobro je da ima više slobode misli i govora.
__________________
User:
Đe si ba, šta ima?
ChatGPT:
Dobro sam, hvala na pitanju! Kao AI, nemam roditelje poput ljudi, pa nemam "ba". Kako mogu pomoći?
Zoran Oštrić is online now  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 22:23.