Natrag   Forum.hr > Društvo > Društvene znanosti > Jezikoslovlje

Jezikoslovlje Za pravopiždžije i jezikolomce

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 23.06.2005., 14:45   #41
Naravno da se nikad nikome ne može sve svidjeti, ali objektivno esperanto neće nikad zaživjeti:

Postoji mogućnost da neće zaživjeti, ali i ona druga da hoće.
No bez obzira na šanse, ideja sama po sebi je dobra, zar ne?
Ako se možeš složiti da je ideja dobra, onda to i reci.
Reci svojim prijateljima i poslušaj njihovu reakciju.
Ako izdržiš, imaš piće od mene.


to neće biti u interesu trenutačno vladajućoj sili

Tako je. Kao niti budućim vladajućim silama.
Ali i mi, obični građani, imamo svoj "ja" i nećemo šutke pustiti da nas te "sile" gnjave sve do kraja povijesti. Esperanto je jedan od naših protesta...


na svjetskoj razini njegova standardizacija meni izgleda neprihvatljiva jer on, objetivno, počiva na europskom tipu jezika

Engleski je tek jedna vrlo uska grana indoeuropskih jezika.
Esperanto je barem dovoljno blizak i ostalim jezicima.
Ionako je nemoguće ugurati baš sve jezike u jedan novi.

Uostalom, zar ti navijaš za Kineze? Lakše će ti biti ako mi Europljani budemo brži pa budeš učio jedan jezik europskog tipa.


Ali da je Zamenhofova ideja hvalevrijedna, svakako. Najveća bi utopija od svih bila da se ljudi nađu i planetarnim koncenzusom iznađu zajednički općeprihvatljivi jezik.

Napominjem (da ne bude zabune) kako nije cilj "da cijeli svijet govori samo esperanto", nego da i dalje govori svatko svoj materinji jezik. Ali onda nam za komunikaciju sa strancima treba naučiti ESPERANTO, budući da materinji jezik ne bi pomagao.
Dakle bi esperanto bio "drugi jezik", tj. "prvi strani jezik".


... to je jednostavno smiješno, isto kao što je smiješno za misliti da će SAD vladati svijetom još 500 godina. Prekrojavanjem političke scene u svijetu doći će, uz izvjesno zakašnjenje, i do prekrojavanja jezične strukture.

Lijepo si to rekao, bolje nego bi znali reći mnogi esperantisti.


Ako tako bude, onda dobro. Ali s obzirom na veliku početnu prednost u broju korisnika engleskog, sumnjam. Ako ipak budeš u pravu, prihvatit ću esperanto kao da sam rođen tamo

Ja već danas poznam nekoliko ljudi koji su "rođeni tamo"!

Samo nije dovoljno čekati da netko taj posao dovrši, pa da se onda svi mi priključimo. Nedostaje ljudi, odnosno raspoloživim ljudima nedostaje vremena i snage, jer imaju i važnijih obaveza u životu.

Zato nam trebaš i TI. I svi ostali.

Dovoljno bi bilo već i to da zaključiš kako je ideja esperanta jako dobra, i da tako govoriš i drugim ljudima. Time bi i ti napravio nešto maleno, ali korisno za budućnost ovog svijeta.

[B]O ideji esperanta pogledajte ovdje.


Čini mi se da je jedan od problema esperanta to što ima tupava slova.

Potraži na google-u "Unicode".


Kriza u EU rezultira 'nepremostivim poteškoćama' i Velika Britanija izlazi iz Unije...

Ovo je bila nečija šala, ali, sada ozbiljno, engleskim jezikom govori mali postotak građana EU. Njime govori Amerika, koja je konkurent EU.


Engleski je sve jaci i nema potrebe za jezikom koji je umjetno stvoren, a morali bi ga uciti svi, pa cak i glupi ameri i englezi-to bi bio kaos

Ne bi bilo potrebe da je esperanto podjednako težak kao i engleski. Ali BITNA je činjenica da je on BITNO LAKŠI OD ENGLESKOG.

Probaj slijediti ove misli: ako bi se jedan jezik mogao naučiti kao engleski, ili čak i bolje, a sve za JEDAN DAN, ond bi se isplatilo uvesti ga umjesto engleskog. Slažeš se? Ako bi, međutim, trebalo TRI dana, opet bi se isplatilo. Jer tu su i naša djeca i unuci i oni koji nisu talentirani za jezike. A i mi sami nismo savršeni u engleskom.

A što ako za taj novi jezik treba 15 DANA? Mislim da se slažemo da bi on i dalje bio vrijedan truda.

E, sada mi reci svoju procjenu: koliko maksimalno daješ da se jedan novi jezik može učiti, a da njegovo uvođenje i dalje bude ekonomski prihvatljivo? Odgovori mi, pa ću ti reći koliko treba za naučiti esperanto...


jebote ameri ne znaju koji je njihov glavni grad i da europa nije zemlja, nego kontinent..a ti bi njima esperanto da nauce

Onda je krajnje vrijeme da počnu nešto učiti, dakle uvalimo im esperanto...


Iritacija nelogičnošću - jer se protiv svake logike i dalje gura nešto što očito nema šanse.

Meni to nije tako očito.
I što znači "šansa"? Guramo dakle engleski zato što "ima šanse", a onda će doći kineski i što ostaje od te šanse????


Iritacija ideološkom dimenzijom - Jer očito da je ono što ga gura ideološko a ne logično - a ja ne volim ideologije.

Čuj, stari, kad nešto želiš pogurati, služiš se svim onime što kod nekih ljudi pomaže.

"Ideologija" je samo utoliko što kažemo da nije u redu da neka velesila nameće svoj nacionalni jezik drugim nacijama. Tj. da čak i uz pomoć JEZIKA jaki vladaju nad slabijima. Zar je taj otpor nasilju neka opasna ideologija koju mi mali narodi moramo izbjegavati?

Lijepo je rekao izumitelj Rudolph Diesel, da on gleda na esperanto sa stajališta inženjerskog, kao na stvar koja štedi vrijeme i energiju. Eto, prihvati možda njegovo stajalište.


Iritacija socijalnom dimenzijom - Danas se čak otvoreno promovira Esperanto kao način da se besplatno prenoći kod dugih esperantista u stranim zemljama - Osim toga to je izgovor za druženje, pa ako netko treba izgovor, neka to bar bude nešto korisno a ne nešto tako bez veze.

Ja sam uvijek mislio da je ovo s noćenjem super argument u korist esperanta. Prvi put čujem da se to nekome gadi.

No nije bitno: to s primanjem gostiju je DOBROVOLJNA ponuda nekih esperantista, koji znaju kako je skupo putovati po svijetu, i ne znati jezik zemlje koju posjećuješ. Ti možeš iskoristiti ili ne iskoristiti njihovu ponudu.


Iritacija iz prve ruke - Prije par godina sam slučajno navratio u FER kad se održavala neka konferencija esperantista

To je bilo u srpnju 2001, bio je redovni godišnji Svjetski kongres esperantista (oko 2.000 ljudi iz 65 zemalja); i ja bijah tamo.

iritantno je djelovalo kad su me neki strani esperantisti nešto pitali na Esperantu, misleći da sam njihov, i kad sam im pokušao odgovoriti na Engleskom, nisu imali pojma, imali su čak očitu reakciju povlačenja - slično kao što bi reagirali članovi neke sekte pred "neprijateljskim" vjerovanjima. Dakle odbijanje stvarnosti i psihologija sekte.

Ljudi su ljudi. Ne znam ni sam kako bih reagirao u toj situaciji.

Prvo, možda baš to pojedinci i ne znaju engleski.
Ja sam u školi učio njemački, i bio slab u engleskom, kad sam prije puno godina išao na esperantske susrete. Danas sam jako dobar, ali razumijem da ga neki ne znaju.

Zatim, ima esperantista početnika koji su komotni pa se ne trude usavršiti u esperantu. Onda oni dođu kao turisti u Zg, a govore unutar svoje grupice materinjim jezikom, a s ostalima pokušavaju engleski. To je iritantno, jer se na Kongres dolazi govoriti esperanto. Kao da se upišeš u košarkaški klub, a onda tamo dođeš i igraš nogomet. Igraj ga vani.

Mislim da bih prvo ustanovio da li si sudionik kongresa ili građanin tog grada. U ovom drugom slučaju bih, samo ako imam vremena, otišao s tobom negdje na stranu i pokušao ti reći što te zanima.
Ali na kongresima se često negdje žuri, pa bih te možda i ja morao brzo napustiti.

Znam da to iritira, ali j*** ga... i ja sam čovjek, a ne robot za reklamiranje esperanta.


I konačno, iritacija samim jezikom - Izrazito mi je antipatičan "Španjolski" sonoritet. Španjolski jezik mi je uvijek zvučao dosta bez veze - jezik bezveznjaka, pa tako i Esperanto.

Svaki jezik na svijetu može izgledati loš, samo ako si dovoljno prepotentan.

IPAK, HVALA NA TRUDU, DAO SI MI JEDNU ARGUMENTACIJU, KOJA ĆE MI POMOĆI DA RAZUMIJEM GDJE MI ESPERANTISTI GRIJEŠIMO.
Zimske Radosti is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.06.2005., 10:35   #42
Školski primjer ideološke zasljepljenosti.
__________________
Captain's Blog (Reloaded)
Captain Nemo is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.06.2005., 11:09   #43
Kapetane Nemo,

Ti si školski primjer jedne druge vrste zaslijepljenosti,
one koja se zove "nijedna ideja ne može biti dobra".

Odnosno, "idemo omalovažavati one koji imaju neku ideju, bilo kakvu."

Ja zapravo pretpostavljam da velika većina forumaša ne voli esperanto, i da je to "anti-ljubav na prvi pogled". Pa mislim, hajde da čujem kako im uspijeva osuditi neku stvar bez poznavanja situacije...

Stoga, ako i reagiram kritički, ipak volim da čujem...
Zimske Radosti is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.06.2005., 10:51   #44
Quote:
Zimske Radosti kaže:
Kapetane Nemo,

Ti si školski primjer jedne druge vrste zaslijepljenosti,
one koja se zove "nijedna ideja ne može biti dobra".

Odnosno, "idemo omalovažavati one koji imaju neku ideju, bilo kakvu."
Upravo si dao primjer nelogičnosti koja upravo karakterizira esperantiste.

Naime, ni po kojoj logici nisi mogao zaključiti da meni "nijedna ideja ne može biti dobra". To je zaključak koji se ne bazira na logici. Ni po čemu nisi mogao zaključiti da omalovažavam "bilo kakvu ideju".

Razmisli malo i postat će ti jasno zašto. Razmisli još malo i postat će ti jasno da je ideja esperanta ideja koja nema a ma baš nikakve šanse.
__________________
Captain's Blog (Reloaded)
Captain Nemo is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.06.2005., 12:14   #45
Quote:
Captain Nemo kaže:
Izrazito mi je antipatičan "Španjolski" sonoritet. Španjolski jezik mi je uvijek zvučao dosta bez veze - jezik bezveznjaka, pa tako i Esperanto.
Španjolski ti zvuči dosta bez veze => To je jezik bezveznjaka.

A ovo je primjer kakve logike?

Quote:
Zimske Radosti kaže:
E, sada mi reci svoju procjenu: koliko maksimalno daješ da se jedan novi jezik može učiti, a da njegovo uvođenje i dalje bude ekonomski prihvatljivo? Odgovori mi, pa ću ti reći koliko treba za naučiti esperanto...
Koliko treba?
Potala is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.06.2005., 12:51   #46
Quote:
Potala kaže:
Španjolski ti zvuči dosta bez veze => To je jezik bezveznjaka.

A ovo je primjer kakve logike?
Budući da nema nikavog logičnog zaključka u tom mojem stavu nego je to izraz mojeg dojma o tom jeziku i njegovim govornicima, tvoj komentar o mojoj logici je potpuno promašen.

Naime rekao sam : "Izrazito mi je antipatičan "Španjolski" sonoritet. Španjolski jezik mi je uvijek zvučao dosta bez veze - jezik bezveznjaka"

Dakle nigdje nisam izvlačio "logičan" zaključak o tome da je to jezik bezveznjaka ZATO što mi jezik zvuči bez veze, nego je to izražavanje skupnog dojma, čisto subjektivnog, što je potpuno jasno iz navedenih rečenica. Samo osoba bez trunke logike može to interpretirati kao logički argument.
__________________
Captain's Blog (Reloaded)
Captain Nemo is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.06.2005., 14:59   #47
A subjektivno = nelogično?
Tvoj subjektivni dojam na temelju slušanja španjolskog jezika je da su oni bezveznjaci? :klap:

Tako se može reći da nije ni Zimske Radosti izvlačio "logički" zaključak iz nekih premisa o tome kakav si ti, nego da je naprosto dao subjektivan dojam da si ti tip osobe kojoj "ni jedna ideja ne može biti dobra".

Tvoje vrste argumenata, izgleda, vrijede samo kad ih ti dijeliš. Po potrebi su logički, po potrebi subjektivni.

A ja sam osoba bez trunke logike? To si zaključio na temelju jedne izjave? Je li to logički zaključak ili subjektivno izražavanje dojma?

Ti si prvi potegnuo argument logike, a znaš onu - Tko se mača laća...
Potala is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.06.2005., 09:38   #48
Dobro, ostavimo logiku.

Neka mi samo Nemo objasni gdje on to vidi moju ideološku zaslijepljenost. I to još ŠKOLSKI primjer...
Zimske Radosti is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.06.2005., 10:14   #49
Quote:
Potala kaže:
A subjektivno = nelogično?
Tvoj subjektivni dojam na temelju slušanja španjolskog jezika je da su oni bezveznjaci? :klap:

Tako se može reći da nije ni Zimske Radosti izvlačio "logički" zaključak iz nekih premisa o tome kakav si ti, nego da je naprosto dao subjektivan dojam da si ti tip osobe kojoj "ni jedna ideja ne može biti dobra".

Ne može se reći. Zato što ja nisam tvrdio da su bezveznjaci nego baš da se moj dojam bezveznosti jezika prelijeva na dojam o bezveznosti govornika, ali to ne znači da ja u isto vrijeme zaista mislim na da su bezveznjaci. Ja sam govorio o mojoj primarnoj reakciji na sonoritet jezika, a ne tvrdio da su španjolski govornici doista bezveznjaci. To su razlike koje su očito presuptilne za slabašne umove.

Kod Zimskih radosti se pak radi, ne o iznošenju neke subjektivne impresije nego o izričitoj tvrdnji da sam ja doista takav i takav.

E, moj jadni Potala, o logici moraš još puno učiti.
__________________
Captain's Blog (Reloaded)
Captain Nemo is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.06.2005., 10:21   #50
Quote:
Zimske Radosti kaže:
Dobro, ostavimo logiku.

Neka mi samo Nemo objasni gdje on to vidi moju ideološku zaslijepljenost. I to još ŠKOLSKI primjer...
Pa zar to nisam već jasno izrekao. U činjenici da i dalje guraš nešto što je svakome s pola mozga jasno da nema nikakve šanse, i to iz razloga koji nemaju veze sa realnom procjenom.

Ja nisam rekao da čovjek ne može imati svoje subjektivne preferencije ili odbojnosti, ali je problem kada takvi stavovi pomute razum.

Npr. možda ni meni nije drago što je Engleski suvremena "lingua franca". Odat ću ti tajnu, daleko bi mi bilo draže da je to Hrvatski.

Ali to što bih ja više volio da je Hrvatski a ne Engleski, ne znači da sam izgubio svaki osjećaj za realnost pa da pokušavam progurati projekt koji očito ne bi imao nikakve šanse.
__________________
Captain's Blog (Reloaded)
Captain Nemo is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.06.2005., 11:08   #51
Dakle, ipak reagiraš vrlo emotivno:

- ja koji "guram" esperanto imam manje od pola mozga
- pomućen mi je razum
- izgubio sam osjećaj za realnost
- "ideologija" me je zaslijepila

A za španjolski jezik, koji je materinji stotinama milijuna ljudi, rekao si da ti ostavlja dojam bezveznog jezika. Pa onda da ti stoga i njegovi govornici ostavljaju dojam bezveznosti (jer ga govore). Ali to je samo dojam, a ne da to stvarno misliš.

Ne znam kako se to dojam o jeziku prenosi na ljude, ali po kompliciranosti argumentacije mislim da bi ti mogao biti vrlo uspješan političar...

Ostavimo i sonoritet i pređimo na realitet.

- Realitet je da je engleski jezik najjači, ali da je esperanto isplativije i pravednije rješenje.

-Realitet je i da ničija sila nije do vječnosti. Pa ni engleskoga.

-Realitet je i da se ne biraju prijatelji samo po tome koliko su bogati i moćni. Tj. nije sve samo u moći i snazi.
Zimske Radosti is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.06.2005., 12:40   #52
Quote:
Zimske Radosti kaže:

Dakle, ipak reagiraš vrlo emotivno:

- ja koji "guram" esperanto imam manje od pola mozga
- pomućen mi je razum
- izgubio sam osjećaj za realnost
- "ideologija" me je zaslijepila
Ne vidim što je bilo emotivno u tim izjavama. Vjeruj mi da sam ih napisao bez trunke emocije.

Quote:
Zimske Radosti kaže:A za španjolski jezik, koji je materinji stotinama milijuna ljudi, rekao si da ti ostavlja dojam bezveznog jezika. Pa onda da ti stoga i njegovi govornici ostavljaju dojam bezveznosti (jer ga govore). Ali to je samo dojam, a ne da to stvarno misliš.

Ne znam kako se to dojam o jeziku prenosi na ljude, ali po kompliciranosti argumentacije mislim da bi ti mogao biti vrlo uspješan političar...
Za nekoga je nešto jednostavno što je za drugog komplicirano. Inteligencija?

Quote:
Zimske Radosti kaže:Ostavimo i sonoritet i pređimo na realitet.

- Realitet je da je engleski jezik najjači, ali da je esperanto isplativije i pravednije rješenje.

-Realitet je i da ničija sila nije do vječnosti. Pa ni engleskoga.

-Realitet je i da se ne biraju prijatelji samo po tome koliko su bogati i moćni. Tj. nije sve samo u moći i snazi.
Realitet je da Esperanto nema šanse postati jezik svjetske komunikacije, pa prema tome je isplativost njegova učenja ravna nuli.

A Engleski će se posve sigurno održati kao Lingua Franca čak i ako SAD izgube svoj primat u svijetu.
Moment je jednostavno prevelik.
Engleski odavno više nije jezik koji pripada Englezima ili Amerikancima. On je uistinu postao svjetski, i uočeno je da neki trendovi u tom jeziku uopće više ne dolaze niti iz UK-a niti iz USA-a.
U Indiji se npr. Engleski smatra domaćim jezikom i gotovo ga svi govore. Sve više Kineza ga govori.
Dok SAD izgube svoj primat u svijetu, moment inercije Engleskog će biti toliko veliki da ga eventualna sudbina SAD-a uopće neće moći poremetiti.
Ako Kina i postane prva svjetska sila, Kineski ipak neće postati svjetska Lingua Franca. O Esperantu niti da ne govorimo.
__________________
Captain's Blog (Reloaded)
Captain Nemo is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.06.2005., 13:54   #53
Quote:
Captain Nemo kaže:
E, moj jadni Potala, o logici moraš još puno učiti.

Ali dobro, bar ste se vratili na temu.

Kapetane, sjaši s trona. Ako ti se razgovara o temi, ok, samo probaj bez vrijeđanja.
Potala is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.06.2005., 13:59   #54
Zimske Radosti kaže:

Dakle, ipak reagiraš vrlo emotivno:
- ja koji "guram" esperanto imam manje od pola mozga
- pomućen mi je razum
- izgubio sam osjećaj za realnost
- "ideologija" me je zaslijepila
--------------------------------------------------------------------------------
Nemo:
Ne vidim što je bilo emotivno u tim izjavama. Vjeruj mi da sam ih napisao bez trunke emocije.


Ovakve se stvari u svakodnevnom životu govore drugim ljudima kad si na njih ljut (=emocije). Ako to netko kaže hladnokrvno, znači da je prepotentan. Ja sam pretpostavio (po defaultu) ovu prvu varijantu, koja je za tebe povoljnija...


Zimske Radosti kaže:A za španjolski jezik, koji je materinji stotinama milijuna ljudi, rekao si da ti ostavlja dojam bezveznog jezika. Pa onda da ti stoga i njegovi govornici ostavljaju dojam bezveznosti (jer ga govore). Ali to je samo dojam, a ne da to stvarno misliš.

Ne znam kako se to dojam o jeziku prenosi na ljude, ali po kompliciranosti argumentacije mislim da bi ti mogao biti vrlo uspješan političar...
--------------------------------------------------------------------------------
Nemo:
Za nekoga je nešto jednostavno što je za drugog komplicirano. Inteligencija?


Svejedno. Uzalud inteligencija ako je s njom arogancija i prepotencija. Najbolje da si to sa Španjolcima prešutio.


Realitet je da Esperanto nema šanse postati jezik svjetske komunikacije, pa prema tome je isplativost njegova učenja ravna nuli.

Bolje je reći da su mu šanse male.
A da je isplativost ravna nuli, to iz toga ne slijedi.
Ni hrvatski nije jezik svjetske komunikacije, ali opet njegova isplativost nije ravna nuli.


A Engleski će se posve sigurno održati kao Lingua Franca čak i ako SAD izgube svoj primat u svijetu.
Moment je jednostavno prevelik.
Engleski odavno više nije jezik koji pripada Englezima ili Amerikancima. Dok SAD izgube svoj primat u svijetu, moment inercije Engleskog će biti toliko veliki da ga eventualna sudbina SAD-a uopće neće moći poremetiti.


Jesi li to Gospod Bog da znaš da će budućnost biti upravo takva?
Ta u cijeloj povijesti i puno pametniji ljudi od nas dvojice nisu mogli znati kamo ovaj svijet ide.

P.S. Bio sam u Kini nedavno i mogu reći da s njihovim znanjem engleskog možeš si obrisati ****.
Zimske Radosti is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.06.2005., 07:18   #55
Za sve one koji misle kako su engleski i kineski najrasireniji jezici u svijetu:

rang-lista materinjih jezika:
1. Kineski 1 300 milijuna
2. Spanjolski 352 milijuna
3. Engleski 340 milijuna
4. Hindu 241 milijun
5. Arapski 206 milijuna
6. Portugalski 177 milijuna
7. Bengali 171 milijun
8. Ruski 145 milijuna
9. Japanski 122 milijuna
10. Njemacki 95 milijuna
__________________
The only way of finding the limits of the possible is by going beyond them into the impossible. (A. Clarke)

Obnovljeni astronomski blog
El Tomo is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.06.2005., 07:19   #56
BTW boravio sam u juznoj i centralnoj americi, i tamo u vecini slucajeva engleski je od koristi koliko i hrvatski jezik. Srecom, govorim spanjolski....
__________________
The only way of finding the limits of the possible is by going beyond them into the impossible. (A. Clarke)

Obnovljeni astronomski blog
El Tomo is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.06.2005., 10:02   #57
Dakle, neki ljudi uzimaju kao sigurnu premisu da će engleski postati, ako već nije, jedini svjetski "lingua franca" iliti jezik za međunarodno sporazumijevanje. Iz toga oni izvode zaključak da o esperantu ne treba niti sekunde razmišljati. Dapače, da je to glupost. I druge aspekte esperanta ni ne dotiču.

I pri tome ti ljudi, vjerojatno Hrvati, kao da su sretni što mogu argumentirati u korist engleskog.


www.esperanto.hr
Zimske Radosti is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.06.2005., 10:24   #58
Kako je moj prethodni šaljivi post zabavio samo mene - ne da bih potcjenio taj učinak, dapače - pokušat ću malo ozbiljnije.
Dakle, ne vjerujem da je realno da bi esperanto ikad mogao postati globalni jezik. (Ali ne vjerujem niti da je izvjesno da će to biti engleski.) Zato je promicati esperanto kao nadu za globalni jezik vjerojatno promašeno .
Ali i bez šale mislim da esperanto ima realnu (doduše prilično malu) šansu postati europski jezik, odnosno jezik EU. Naime, ne kao još jedan jezik uz tridesetak već službenih jezika, nego kao privilegirani, zajednički jezik. Mislim da bi povezivanje ideje esperanta s idejom Europe esperanto zadobio puno više zagovornika, a i govornika.

Nego, zanima me uči li se negdje na sveučilištima esperanto, postoji li negdje nekakav 'odsjek za esperantistiku'? To bi bilo vrlo važno. Kako je naš ministar Primorac otvoren za bizarne zamisli - kako čujem, pripremaju se kolegiji astronomija i briđ (dž?) - možda je njegov mandat prava prigoda i za esperantiste?
__________________
nitko i ništa is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.06.2005., 12:35   #59
Re: Gdje raste opasnost, raste i ono spasonosno.

Quote:
nitko i ništa kaže:
Vijesti iz 2006.

Nova nada. Povratak na svijetlu stranu.
May the (UNPRO) Force be with you, Luke!
__________________
All you have is what you are
and what you give.
adriatic is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.06.2005., 12:59   #60
Dakle, ne vjerujem da je realno da bi esperanto ikad mogao postati globalni jezik. (Ali ne vjerujem niti da je izvjesno da će to biti engleski.) Zato je promicati esperanto kao nadu za globalni jezik vjerojatno promašeno .

Dakle, možda engleski neće biti taj globalni jezik.
A možda će i biti jedno vrijeme, dok ne dođe neki drugi, treći...
Sve je jedno veliko "možda".

Meni se nakon ovoga čini da uopće nije loša ideja "uzeti stavr u svoje ruke" i krenuti s novim neutralnim jezikom. Tu se otvara čak i prilika da taj jezik bude sistematski, planski građen i puno lakši od dosadašnjih "prirodnih" jezika.

Kad tako gledam, ne izgleda mi promašeno. Samo treba čekati 100-200 godina da se veliki svjetski jezici izmore, da ljudima dosadi stalno nadmetanje velikih, da vide i dožive opadanje moći engleskog (tj. da vide ono što im izgleda nemoguće). Ja bih samo volio da to brže prođe, kad već mora proći. Zato "guram" esperanto. (Bože, silnog li "guranja"!)

Ali i bez šale mislim da esperanto ima realnu (doduše prilično malu) šansu postati europski jezik, odnosno jezik EU. Naime, ne kao još jedan jezik uz tridesetak već službenih jezika, nego kao privilegirani, zajednički jezik.

I tu esperantisti nešto rade, ali i tu nailaze na vješto smišljene negativne odgovore. I tu mora proći puno vremena.

Nego, zanima me uči li se negdje na sveučilištima esperanto, postoji li negdje nekakav 'odsjek za esperantistiku'?

U Hrvatskoj ne. U Mađarskoj je bilo prije rata. Međunarodna akademija u San Marinu (s podružnicama u više zemalja) ima esperanto kao jedan od službenih jezika, na kojima se vrše i predavanja iz nekih struka. To su ipak tek počeci nečega.
Sam esperanto se može učiti i preko Hrvatskog saveza za esperanto, 01/4617-550, Kneza Mislava 11, Zagreb ili preko njihovog udžbenika kao samouk, odnosno preko Interneta na www.esperanto.hr/eo/index.html

To bi bilo vrlo važno. Kako je naš ministar Primorac otvoren za bizarne zamisli - kako čujem, pripremaju se kolegiji astronomija i briđ (dž?) - možda je njegov mandat prava prigoda i za esperantiste?

Da, kada bi nas bilo dovoljno da logistički podržavamo taj studij.

Bilo bi nas možda, kad ne bi vladalo mišljenje kako je esperanto "promašen". Ljudi se dosta ravnaju po tome kako misli njhiva sredina. Ponetko bi se i zainteresirao za taj jezik kad bi zavladalo mišljenje da "možda od esperanta nekad nešto i bude".
Zimske Radosti is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 12:34.