Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Gastronomija

Gastronomija Za kuhare i kuharice te one koji to žele postati
Podforumi: Eno i ino, Hrana i zdravlje, Kuhinja bez mesa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 09.11.2008., 14:30   #21
Quote:
Donata kaže: Pogledaj post
Za pečenku uzmi dio mesa od leđa prema vratu zajedno s kostima. To ti je dio gdje su kotleti već malo prošarani s crvenijim mesom i masnoćom. Ja sam vrlo odokativna kuharica, pa ti mjere ne znam dati. Suhe šljive operi i namoči u rakiji da nabubre, očisti od koštica ako već nisu očišćene, slobodno u svaku šljivu možeš staviti komadić domaće pancete ako imaš, ako nemaš bolje ništa. Tranžerom napravi rupe po komadu mesa i uguraj šljive tu i tamo. Ako su ti dali pravi komad mesa onda na površini imaš i barem pola cm masnoće i onda na njoj napravi nožem rešetku. Posoli i tako pripremljeno stavi peći. Obično svaku pečenku pečem pod folijom i tek zadnjih 20 minuta ostavim otvoreno da se zapeče.
Prilog od kiselog kupusa radi se tako da u lonac na hladno stavljaš red kupusa, zatim red dinstanog luka, začine po želji rasporedi, lovor, kim, papar, papričica (samo ako voliš šarf) i nakon zadnjeg sloja kiselog kupusa, podlij bijelim vinom i stavi kuhati, kad zavri nastavi kuhati na laganoj vatri tako da ne treba više podlijevati.
Ovo sam jela jednog kod mamine frendice i nikako se sjetit koji je to dio svinjice bio. Kad sam dosla na Maltu htjela sam to raditi ali nikako ne znam na engl objasniti koji je to dio. A tocno znam na sta mislis, dole je meso pa malo masnoce gore i hrskava korica na vrhu.

Sad sam nasla i recept za pasticadu, mislim da cu nahranit pola grada!
Puno vam hvala svima....
__________________
I might be schizophrenic but at least we have each other.
Skattemus is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.11.2008., 18:40   #22
Quote:
Skattemus kaže: Pogledaj post
Ovo sam jela jednog kod mamine frendice i nikako se sjetit koji je to dio svinjice bio. Kad sam dosla na Maltu htjela sam to raditi ali nikako ne znam na engl objasniti koji je to dio. A tocno znam na sta mislis, dole je meso pa malo masnoce gore i hrskava korica na vrhu.

Da ti malo pomognemo

http://www.sfgate.com/cgi-bin/object...AASVB1.DTL&o=0
Juraj2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.11.2008., 21:33   #23
Kompletan rucak - nesto posebno

Uskoro mi stiže manja poslovna delegacija u privatni posjet, i trebamo (zena ) spremiti kompletan rucak. Dakle, od juhe, predjela, glavnog jela i nesto za desert, ukupno za 5 osoba.
Nije bit na kolicini, vec na kvaliteti i mozda na necem sto nije toliko uobicajeno. Svaka cast zagrebackom odresku i slicno, ali ovaj puta treba nesto posebnije, a opet da su namirnice dobavljive u lokalnoj trgovini ili shoping centru.

Poslovni partneri su iz Skandinavije (ako je bitno), dakle treba biti nesto karakteristicno za nase kraje. Stanujem u Zagrebu (ako je bitno zbog nabavke namirnica).

Sto preporucate?

Thnx.
Vatrogasac Sam is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.11.2008., 00:13   #24
HVALA!

Dakle, ja trazim Blade Roast ako sam skuzila dobro?
__________________
I might be schizophrenic but at least we have each other.
Skattemus is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.11.2008., 00:38   #25
Quote:
Donata kaže: Pogledaj post
Trebala si ti kuhati na Badnjak i napraviti im nekoliko lijepih jela od ribe, ali kad već mora meso ...
Moj prijedlog od tradicionalno naših jela je pašticada s domaćim njokima ili domaćim širokim rezancima, s pašticadom nemaš puno posla, ionako se mora lagano krčkati. Njoke možeš kuhati ili praviti malo veće pa ih umakati u jaje i mrvice i pržiti, kao hruskavci su apsolutno neodoljivi ili možeš napraviti okruglice od starog kruha uz dodatak sušenih vrganja da budu malo egzotičnije.
Drugi prijedlog je patka ili guska (ako vas je više) na podvarku od kiselog kupusa, a kao prilog pečeni krumpir u pećnici podliven kiselim vrhnjem.
Treći prijedlog je svinjska pečenka punjena suhim šljivama namočenima u domaćoj rakiji, a kao prilog kiseli kupus u bijelom vinu i krumpir u bilo kojoj varijanti.

Od kolača bih ispekla nekoliko suhih koji mogu stajati, a svakako bih poslužila za kraj jednu rožatu ili slatku štrudlu od svježeg sira ili jabuka, a kada bih se baš jako htjela praviti važna dotukla bih ih s međimurskom gibanicom!

PS Svaka čast svima, ali meni je francuska salata sve samo ne blagdansko jelo i nikada ne bih to poslužila na dan kad želim predstaviti hrvatsku kuhinju.
draga donata, ti si carobnica u kuhinji i moram ti dati za sva tvoja jela

ali meni je francuska salata ostala u uspomeni iz djetinjstva jer se ona kod nas doma jela. meni je to bio, i zauvijek ce ostati, blagdansko jelo za taj period. (znala je nekad stajati do stare godine koliko smo puno napravili i onda bismo radili novu za 1.1.). ponosna sam na svoj recept koji sam preuzela od mame i nikad ga se ne bih posramila ni na najsvecaniju prigodu.

eto, samo sam morala ovo reci. oprostite na offtopicu.
__________________
Bože molim cuvaj nase klince
To love and be loved is to feel sun on both sides. D.V.
tough_cookie is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.11.2008., 08:40   #26
Quote:
tough_cookie kaže: Pogledaj post
ali meni je francuska salata ostala u uspomeni iz djetinjstva jer se ona kod nas doma jela. meni je to bio, i zauvijek ce ostati, blagdansko jelo za taj period.
Cookie dušo, imam i ja jela iz djetinjstva koja mi do danas predstavljaju pojam, do te mjere da bih obučena u lonac skočila, ali ipak, nisu za blagdanski stol. Što se francuske tiče, znam da ju mnogi vole i da je neizbježna kod mnogih za blagdan, ali ne predstavlja nacionalnu kuhinju, kao niti litri slatkog vrhnja u jelima danas.
Nisam imala namjeru osporavati nekome gušt u francuskoj salati, ali Skate želi impresionirati Škote nečim našim, a salate prelivene majonezom se, barem ovdje gdje sam ja, u svakom supermarketu mogu kupiti na vagu, u svako doba godine. Kakve su, druga je priča, ali izgledom to ti je to.
__________________
Generation X
Donata is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.11.2008., 09:06   #27
Za predjelo ponudi tipične domaće suhomesnate proizvode, koju šnitu pršuta, kulena, par domaćih maslina (neki stavljaju i sireve, u tom slučaju paški) ponudi uz kukuruzni i raženi kruh.
Juhu napravite neku malo jaču, gustu, nešto poput begove čorbe ili zagrebačkog ajngemahteca.
Dezert nešto jednostavno naše, domaća pita od jabuka i štrukli.
Problem je glavno jelo jer ne znam koje meso biste najradije jeli, ali teleća punjena prsa pečena kao pod pekom zajedno s krumpirima uz miješanu salatu (zelena, crveni radič, celer, mrkva) mi se čini solidan izbor. Ako želite ponuditi izbor između dva glavna jela možete napraviti i pileći ragu u umaku od limuna i bijelog vina uz pržene krokete od riže, a u tom slučaju pečenka ne mora biti teletina, već može i svinjetina. Lijepo djeluju i rolane pečenke, u tom slučaju punjenje može biti i kombinirano s povrćem.
__________________
Generation X
Donata is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.11.2008., 10:27   #28
Slažem se s ovakvim predjelom jer je super a i ne oduzima vremena,
za glavno jelo možda da razmisliš i o pašticadi jer se pripreme mogu obaviti ranije,naravno uz domaće njoke,piti od jabuka bi ja dodala rožatu oko koje nema puno zaj*******.
Možeš i punjeni svinjski kare sa umakom od vrganja,ličke šnicle,puricu s mlincima ...........................
__________________
Kako mi je sladak.Presladak.
mujsapujsa is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.11.2008., 10:49   #29
Quote:
Skattemus kaže: Pogledaj post
Nekidan sam bila gore i jela deep fried haggis

Pa dobro,sarma nije hrvatska ali se jede većinom, samo di ću naći glavicu kupusa, evo na Malti u 6 mj ne mogu nikako naći kiseli kupus.
Deep fried haggis?


Mene čak malo okusom podsjeća na krvavice. (za Regicu koja je pitala kakav je okus) Nikome od moje ekipe se nije svidjelo to jelo, a ja sam uživala.

Kiseli kupus je vani dosta teško naći, bar onaj koji nije narezan.
Gipsyqueen is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.11.2008., 11:31   #30
Ja sam za riblju varijantu:
- pašteta od tunjevine, obogaćena sjeckanim maslinama, kaparima,...
- jakobske kapice
- povrtna juha
- riba pod folijom; prilozi: krumpir s rikolom ili blitva s krumpirom (ili oboje)
- rožata (+ sitni kolačići za grickanje)
- voće
- sir: paški, livanjski,...

- kruh ili pecivo: obavezno neki "grublji", integralni, sa sjemenkama
- pića: vrhunsko vino, prošek, višnjevac, lozovača

Sva predložena jela su super jednostavna i brzo gotova, a dojam (za ljubitelje ribe) - nezaboravan!
__________________
Danas nema Drugoga kao izrabljivača koji nas tjera na rad i iskorištava. Danas sami sebe samovoljno izrabljujemo i pritom vjerujemo da se ostvarujemo. Danas se ostvarujemo na smrt. Optimiziramo se na smrt. U tom kontekstu nikakav otpor ni pobuna, nikakva revolucija nisu mogući.
Byung-Chul Han - filozof, kulturni teoretičar
Špranja is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.11.2008., 12:05   #31
Moj (isprobani prijedlog):
Predjelovježi sir u tri boje (dodaje se sok od iscijeđene cikle,špinata) i hladni odresci junetine iz juhe
Juneća juha
Teletina pečena u pećnici,krumpir,povrće
Torta od sira
Dlapek is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.11.2008., 12:30   #32
o ljudi, hvala vam svima na konstruktivnim prijedlozima!

Ovako na prvu loptu mogu reći da od ponuđenih stvari ne bi se odlučili za riblju varijantu, a ostalo sve dolazi u obzir. Moram provjeriti doma sa zenom pa se javim sto i kako, te svakako sutra javim ako ce biti jos pitanja.

Thnx
Vatrogasac Sam is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.11.2008., 12:38   #33
Ja bih za predjelo isto suhomesnate proizvode sa sirem i vrhnjem i možda koja salatica tipa francuska ili paprika s tijestom, a može i kiselina, ajvar...
Glavno jelo domaća juha s njoklicama, purica s mlincima, salata
Punjeni svinjski lungić pečen u lisnatom tijestu s umakom od gljiva mi je isto super jelo-uz to krumpirove njoke, za salatu svježe ribano zelje sa ribanom mrkvom, a može i malo kukuruza šećerca.
Desert, varijanta je sto-gibanica, baklava, pita od sira/jabuka/višanja, zapečene palačinke od sira i pekmeza, lička pita...
Agata1979 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.11.2008., 13:09   #34
Mislim da kiselog kupusa uglavnom ima u turskim dućanima,ako takvi postoje na Malti.
Ako ne nađeš sastojke za sarmu speci kare u pećnici s krumpirima i skuhaj neku pravu juhu (juneća,kokošja) s noklicama.
pasala bi orahnjača ili makovnjača.
Dlapek is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.11.2008., 13:36   #35
ne razmišlja mi se trenutno o hrani previše, tehnički problemi

za potpun uspjeh mislim da bi se jelovnik trebao bazirati na nečem što tvoja žena (i ti ) zna jako dobro pripremiti, naukovanja i eksperimenti u zadnji čas jako često pođu po zlu

peseban a tradicionalan ručak bi mogao biti:
hladno predjelo: sir s vrhnjem (nasjeckani luk poslužen odvojeno), par domaćih sireva (pni sušeni stošci, škripavac,..) narezane kobase, kulen i šunka
juha: zagorska (sušeno, dimljeno meso, suhi vrganji, krumpir i vrhnje) ili ajngemahtes (ali sa telećim ili bijelim pilećim narezanim na kockice, ne stavljat noge i krila, da se gosti ne splaše)
glavno jelo: patka/guska/pura sa mlincima/heljdom, pisanica "stubica" (jako elegantno jelo sa dugom povijesti) sa šufnudlama, neka divljač sa šufnudlama ili knedlama od kruha ili diganog tijesta, spomenuta pašticada
salata: matovilac, grah s bučinim uljem, mješavina lisnatica (endivija, kristalka, rikola, crveni radić, matovilac)
kolači: zapečene slatke palačinke sa sirom, zapečeni slani štrukli, bučnica, digani kolači (orehnjača, makovnjača, sirnica) kaj je malo zeznuto jer se sve to mora taj dan pripremati, ajd palačinke se mogu dan ranije ispeć, ali ostalo nije tak fino drugi dan kak je kad je friško
međimurska gibanica, kremasti kolači, kolači sa kestenom (sezona je)

vjerojatno će mi pamet bolje raditi navečer kaj se izbora tiče

za aperitiv nabaviti par finih domaćih rakija i likera


a na kraju priče
nije grijeh niti sve to organizirati iz nekog dobrog restorana ukoliko vam nakuhavanje baš i ne ide savršeno
puno bolje i to nego imati neuspjelo jelo i slom živaca
polly is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.11.2008., 02:38   #36
Quote:
polly kaže: Pogledaj post
...
Bem ti miša kaj mi je to trebalo sad usred noći ić čitat, sad moram ić složit nešto za omastit brk.
__________________
Danas nema Drugoga kao izrabljivača koji nas tjera na rad i iskorištava. Danas sami sebe samovoljno izrabljujemo i pritom vjerujemo da se ostvarujemo. Danas se ostvarujemo na smrt. Optimiziramo se na smrt. U tom kontekstu nikakav otpor ni pobuna, nikakva revolucija nisu mogući.
Byung-Chul Han - filozof, kulturni teoretičar
Špranja is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.11.2008., 10:26   #37
evo ti nešto za nadoknadu kaj si morala pred jutro ić jest
polly is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.11.2008., 13:38   #38
Quote:
polly kaže: Pogledaj post
evo ti nešto za nadoknadu kaj si morala pred jutro ić jest
knjigica gospona Ante mi je jedna od dražih
__________________
Kako mi je sladak.Presladak.
mujsapujsa is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.11.2008., 19:22   #39
Evo javljam da cemo se odluciti za neku od jacih juha (zagorska ili sl), desert s prsutom i domacom salamom, te domacim sirom, za rucak nesto od mesa sto ste nabrojali (moramo jos tocno odrediti), te za desert domaca bucnica.
Thnx
Vatrogasac Sam is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.11.2008., 19:35   #40
par prijedloga za predjelo: obicna plata (prsut, livanjski/paski sir, masline, pomidori), bilo vino (Zlahtina, Grasevina Krauthaker, jamnica), salata od hobotnice...

toplo predjelo, krem juha od skampi, hmmm, spageti sa plodovima mora?

glavno jelo: pecena teletina sa kumpirima, jednostavno a uvik ukusno
crno vino-Postup ili Dingac

desert: palacinke sa sladoledom
aperitiv- domaci orahovac
__________________
more
marko356 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 20:54.