Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Poduzetništvo, računovodstvo i porezi Pokrećemo poduzetništvo u Hrvatskoj - za računovođe i one koji ih trebaju

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 18.05.2022., 15:17   #1
Otvaranje obrta s ciljem stjecanja radnog staža

Pozdrav,

Koji je najpovoljniji način stjecanja radnog staža?

Dao bih otkaz u firmi gdje radim, namjeravam uzeti neko vrijeme za odmor, ali bih želio da mi ide radni staž tj. uplaćivao bi sam sebi mirovinsko i ostala davanja. Po struci sam dipl. ekonomist, ne znam da li mogu otvoriti obrt bez majstorskog (konzalting i sl.), ali me zanima da li je zakonski moguće uplaćivati mirovinsko, a obrt nema prihode?
Wary is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.05.2022., 14:31   #2
Quote:
Wary kaže: Pogledaj post
Pozdrav,

Koji je najpovoljniji način stjecanja radnog staža?

Dao bih otkaz u firmi gdje radim, namjeravam uzeti neko vrijeme za odmor, ali bih želio da mi ide radni staž tj. uplaćivao bi sam sebi mirovinsko i ostala davanja. Po struci sam dipl. ekonomist, ne znam da li mogu otvoriti obrt bez majstorskog (konzalting i sl.), ali me zanima da li je zakonski moguće uplaćivati mirovinsko, a obrt nema prihode?
Sumnjam da će se država buniti ako još budeš darovao novce. Staž želiš uplaćivati radi uvjeta za mirovinu jel? Ako je tako, onda ti je paušalni obrt vjerojatno najbolja opcija. No imaj na umu da s obzirom da su ti doprinosi mali, da bi ti i jednog dana penzija zbog toga bila manja.
voajer is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.05.2022., 16:13   #3
Nemoj ništa otvarat niti se zajebavat s time. Imaš pravo na produženo mirovinsko osiguranje. U osnovi plaćaš HZMO-u neki iznos te ti na temelju toga ide staž za mirovinu. Minimalna osnovica za uplatu doprinosa ti je jednaka kao kod paušalnog obrta, a možeš uplaćivati i više ako želiš i dodatno si podići vrijednost mirovine.

Kvaka ti je da se moraš javit u roku od 12 mjeseci HZMO-u od dana kad si dao otkaz i to po mogućnosti što ranije jer će ti recimo ako se javiš 3 mjeseca nakon danog otkaza poslat će ti uplatnicu doprinosa za ta 3 mjeseca, a tek od idućeg mjeseca će ti ić one "normalne rate". Također plaćaj to na vrijeme jer ti porezna može zadužit kamate i ovršit te.

Zdravstveno riješiš tako da se u roku od 30 dana javiš svom nadležnom HZZO-u i oni te osiguraju kao nezaposlenog (ne trebaš ništa plaćat osim dopunskog).
DollyK is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.05.2022., 16:19   #4
Hvala, vidim da je naknada 556kn tj. određuje je porezna. U svakom slučaju neusporedivo jednostavnije i jeftinije.
Wary is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 17:59.