Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Gastronomija

Gastronomija Za kuhare i kuharice te one koji to žele postati
Podforumi: Eno i ino, Hrana i zdravlje, Kuhinja bez mesa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 15.05.2006., 15:02   #201
Quote:
Saharun kaže:
...Bučino ulje ...
E griješiš, ovo ulje je izuzetno zdravo, samo što je preskupo za prosječan potrošački džep. Kažu da nema grah šalate, do one spremljene na bučinom ulju
__________________
Zagrebačkim ulicama
crtica is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.05.2006., 15:03   #202
Quote:
crtica kaže:
Stvar je navike.

Kontinentalci imaju velike predrasude prema morskoj kuhinji, pa tako maslinovo ulje "smrdi", lovor u hrani isto, riba ima previše kostiju...No, ako si čovjek dopusti neko vrijeme konzumirati upravo takvu kuhinju, nema više povratka

Mediteranska kuhinja je nešto najzdravije na svijetu. Dokazano.
Evo crtica i ja u mirnijoj atmosferi.... Mediteranska kuhinja se smatra najzdravijom, samo kaj je više nitko ne jede. Riba je skupa (osim kaj ne valja ). Povrće je sve samo ne jeftino, a treba ga dost ak se hočeš najesti. Kažu da u Dalmaciji ima više srčanih bolesti nego kontinentalni dio izuzev Slavonije.
__________________

“Religion was invented when the first con man met the first fool.” Mark Twain
kumek is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.05.2006., 15:09   #203
Quote:
kemik kaže:
jesi probao kad grah-salatu s bucinim uljem?

ni meni ni za sto na svijetu ne valja, osim za grah salatu...
Jesam i nije mi išlo.

Quote:
crtica kaže:
E griješiš, ovo ulje je izuzetno zdravo, samo što je preskupo za prosječan potrošački džep. Kažu da nema grah šalate, do one spremljene na bučinom ulju
Znam da je zdravo, nisam gadljiv i probam svaku spizu, probao sam i bučino ulje, čak sam i jaja na njemu spremao, ali mi ne paše. Jebiga, vidio, probo i ostavio

Btw nije ono ni toliko skupo, ako ga trošiš samo na grah salatu. Ono, traje i po par mj
Saharun is online now  
Odgovori s citatom
Old 15.05.2006., 15:18   #204
Quote:
kumek kaže:
Evo crtica i ja u mirnijoj atmosferi.... Mediteranska kuhinja se smatra najzdravijom, samo kaj je više nitko ne jede. Riba je skupa (osim kaj ne valja ). Povrće je sve samo ne jeftino, a treba ga dost ak se hočeš najesti. Kažu da u Dalmaciji ima više srčanih bolesti nego kontinentalni dio izuzev Slavonije.
Prvi put čujem kako Slavonci stoje bolje jer jedu zdravije od Dalmatinaca
Trebalo bi javiti nutricionistima da prestanu hvaliti mediteransku hranu.

Riba nije sva skupa, to je velika predrasuda. Kad si zadnji put bio u ribarnici kojoj? Srdele se mogu naći po 10 kn/kg. Muzgavci od 25-30 kn/kg. Škampi, oni manji za buzaru budu i po 40 kn, kozice su jeftinije.

Povrće jedeš i uz mesinu, tako da ne kužim argument skupoće...

Osobno, radije ću se odreći neke tehničke kerefeke i sličnih stvari, nego šparati na jelu
__________________
Zagrebačkim ulicama
crtica is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.05.2006., 15:18   #205
Quote:
kumek kaže:
Evo crtica i ja u mirnijoj atmosferi....

Došli ste nam s golf terena, ha?


Da, nažalost je zdrava hrana preskupa. Skupa je i za europski standard, kamoli za nas...
__________________
veslam u prazno
kem is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.05.2006., 15:21   #206
Quote:
crtica kaže:
pa tako maslinovo ulje "smrdi", lovor u hrani isto, riba ima previše kostiju...
ma daj, pa kak skuhat fini grah čušpajz bez lovorovog lista
ne ide to nikak
a i u gulaš ga se mora stavit

ribu obožavam, samo osim što ju je teško frišku kupit radnom narodu mnogima je i preskupa
polly is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.05.2006., 15:22   #207
Quote:
kem kaže:
Da, nažalost je zdrava hrana preskupa. Skupa je i za europski standard, kamoli za nas...
Odem na Mosor ubrat šparoge, trava, uvatit kojeg puža, sidnem na obalu bacit tunju, uvatim koju ribicu, imam par maslina, taman uja za mene

A vi, ljubitelji gradskog asfalta, patite
Saharun is online now  
Odgovori s citatom
Old 15.05.2006., 15:24   #208
Quote:
polly kaže:
ma daj, pa kak skuhat fini grah čušpajz bez lovorovog lista
ne ide to nikak
a i u gulaš ga se mora stavit

ribu obožavam, samo osim što ju je teško frišku kupit radnom narodu mnogima je i preskupa
Stvar organizacije i volje.

U svakom slučaju lakše je komad mesa spremit, kojeg kupiš na veće količine u mesnici i smrzneš, nego ići svaki tjedan na ribarnicu i jesti ono čega tamo ima
__________________
Zagrebačkim ulicama
crtica is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.05.2006., 15:24   #209
Quote:
crtica kaže:
Prvi put čujem kako Slavonci stoje bolje jer jedu zdravije od Dalmatinaca


Riba nije sva skupa, to je velika predrasuda. Kad si zadnji put bio u ribarnici kojoj? Srdele se mogu naći po 10 kn/kg. Muzgavci od 25-30 kn/kg. Škampi, oni manji za buzaru budu i po 40 kn, kozice su jeftinije.
prvi podatak je nedavno objavljen, možeš ga lako provjeriti

meni je riba radnim danom nedostupna jer vremena za plac nemam
a da i odem u 6 na plac di da držim tu ribu?
srdele fine friške dugo nisam vidjela po 10 kuna, ribu koja nije super svježa ne kupujem pa da je djele i za badav
ne vole svi muzgavce i škampe
osim toga ovi mali nisu se za najest nego za kruh tunkat u saft
polly is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.05.2006., 15:24   #210
Quote:
crtica kaže:
Prvi put čujem kako Slavonci stoje bolje jer jedu zdravije od Dalmatinaca
Trebalo bi javiti nutricionistima da prestanu hvaliti mediteransku hranu.

Riba nije sva skupa, to je velika predrasuda. Kad si zadnji put bio u ribarnici kojoj? Srdele se mogu naći po 10 kn/kg. Muzgavci od 25-30 kn/kg. Škampi, oni manji za buzaru budu i po 40 kn, kozice su jeftinije.

Povrće jedeš i uz mesinu, tako da ne kužim argument skupoće...

Osobno, radije ću se odreći neke tehničke kerefeke i sličnih stvari, nego šparati na jelu
Crtice, katkad se pitam.......? Mislim da se ne kužimo niti tu niti tam. Mediteranska prehrana jest zdravija (to sam i napisao) ali post je bio u smislu kako se u Dalmaciji ne jede previše mediteranski. Slavonija stoji lošije od Dalmacije, kontinentalni dio (bez slavonije) stoji bolje. Svi zajedno stojimo loše. Ježi ga srdele su OK, škampi za 40 kuna nisu škampi nego sitniji pauci gdi nema ničeg. Muzgavci su žilavi za popizdit. Buzar služi za najest se kruha i safta a ne ono malo kaj ima na rakovima.
Kaj se tiče mesa i povrća. Kila mesa je dosta za 3-4 i košta 40 kn u prosjeku. Kila ribe nije niti za dvojicu i košta najmanje duplo.
__________________

“Religion was invented when the first con man met the first fool.” Mark Twain
kumek is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.05.2006., 15:25   #211
Quote:
Saharun kaže:
Odem na Mosor ubrat šparoge, trava, uvatit kojeg puža, sidnem na obalu bacit tunju, uvatim koju ribicu, imam par maslina, taman uja za mene

A vi, ljubitelji gradskog asfalta, patite

Ja bih vrlo rado živjela negdje drugdje, bez puno asfalta. Nažalost, ne mogu si to priuštiti. Zasad. A ne znam ni ribu lovit'. Ovisna sam o ribarnici.
__________________
veslam u prazno
kem is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.05.2006., 15:27   #212
Quote:
polly kaže:
ma daj, pa kak skuhat fini grah čušpajz bez lovorovog lista
ne ide to nikak
a i u gulaš ga se mora stavit

ribu obožavam, samo osim što ju je teško frišku kupit radnom narodu mnogima je i preskupa
Grah, gulaš i ostala "stara" kuhinja, nije imala na početku lovor, on je došao karavanama sa istoka i stajao ko sv. Petra kajgana. Tek se u novije doba upotrebljava. To je vremenom obogatilo gastronomsku raznolikost i dovelo grah do savršenstva.


Btw na lovor se možete naviknut, a na maslinovo ulje ne.
Saharun is online now  
Odgovori s citatom
Old 15.05.2006., 15:28   #213
Quote:
crtica kaže:
Stvar organizacije i volje.

U svakom slučaju lakše je komad mesa spremit, kojeg kupiš na veće količine u mesnici i smrzneš, nego ići svaki tjedan na ribarnicu i jesti ono čega tamo ima
ajd mi objasni tu organizaciju, prosim te
s tim da molim te imaš u vidu da moj dan završava iza 1 u noći pa dizanje u 4 zbog ribe ne dolazi u obzir

ne smrzavam meso, ali mi je dostupnije u dućanima
polly is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.05.2006., 15:30   #214
Quote:
polly kaže:
ajd mi objasni tu organizaciju, prosim te
s tim da molim te imaš u vidu da moj dan završava iza 1 u noći pa dizanje u 4 zbog ribe ne dolazi u obzir

ne smrzavam meso, ali mi je dostupnije u dućanima
A jedanput na plac valjda ideš i tad si kupiš, pored svega i ribe za jest. To je ta "organizacija" o kojoj pričam
Nemojmo pretjerivati...
__________________
Zagrebačkim ulicama
crtica is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.05.2006., 15:31   #215
Quote:
Saharun kaže:
Grah, gulaš i ostala "stara" kuhinja, nije imala na početku lovor, on je došao karavanama sa istoka i stajao ko sv. Petra kajgana. Tek se u novije doba upotrebljava. To je vremenom obogatilo gastronomsku raznolikost i dovelo grah do savršenstva.


Btw na lovor se možete naviknut, a na maslinovo ulje ne.
Pa nisam baš sigurna u ovo. Imam staru rimsku kuharicu, a tamo ima dosta jela s lovorom, kao na pr. kaše od "zaboravljenih" žitarica (slanutak, ječam, pir..). Postoji i nekoliko recepata za beskvasne kruhove koji se peku na lovorovom lišću. Mislim da je lovor ostao u kuhinji iz tih vremena.
d@d@ is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.05.2006., 15:34   #216
Quote:
Saharun kaže:
Grah, gulaš i ostala "stara" kuhinja, nije imala na početku lovor, on je došao karavanama sa istoka i stajao ko sv. Petra kajgana. Tek se u novije doba upotrebljava. To je vremenom obogatilo gastronomsku raznolikost i dovelo grah do savršenstva.


Btw na lovor se možete naviknut, a na maslinovo ulje ne.
nije ti palo na pamet da nije stvar navike vech okusa?

lovor mi je fin, fino mi mirisi

ulje mi smrdi i ne odgovara mi okus
__________________
Hormonella de Rum
atlantis is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.05.2006., 15:38   #217
Quote:
kumek kaže:
Crtice, katkad se pitam.......? Mislim da se ne kužimo niti tu niti tam. Mediteranska prehrana jest zdravija (to sam i napisao) ali post je bio u smislu kako se u Dalmaciji ne jede previše mediteranski. Slavonija stoji lošije od Dalmacije, kontinentalni dio (bez slavonije) stoji bolje. Svi zajedno stojimo loše. Ježi ga srdele su OK, škampi za 40 kuna nisu škampi nego sitniji pauci gdi nema ničeg. Muzgavci su žilavi za popizdit. Buzar služi za najest se kruha i safta a ne ono malo kaj ima na rakovima.
Kaj se tiče mesa i povrća. Kila mesa je dosta za 3-4 i košta 40 kn u prosjeku. Kila ribe nije niti za dvojicu i košta najmanje duplo.
Ne mora se jesti samo morska riba, upravo u toj Slavoniji imaš ribu iz uzgajališta. Uvijek se nađe i pastrva koja ide ispod 40 kn po kili. E sad ako se od nje čovjek ne može najesti, to je ipak samo mesna fama koja u nas vlada

Apropos toga da se u Dalmaciji ne jede riba, u nju ti se ubraja i zaleđe koje ima gotovo kontinentalnu prehranu, pa i to treba uvažit.

I nije tu ribu tako teško i komplicirano raditi samo se treba odvažit.

I ne govorimo sad o najsiromašnijem sloju ljudi, koji si ništa ne može priuštiti, nego o nekakvom srednjem, koji, a to vidim u brojnim primjerima oko sebe, najlakše štedi na hrani. To je nekakav kvazi njemački i austrijski princip.
__________________
Zagrebačkim ulicama
crtica is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.05.2006., 15:43   #218
Quote:
crtica kaže:
Ne mora se jesti samo morska riba, upravo u toj Slavoniji imaš ribu iz uzgajališta. Uvijek se nađe i pastrva koja ide ispod 40 kn po kili. E sad ako se od nje čovjek ne može najesti, to je ipak samo mesna fama koja u nas vlada

Rekla bih da nikad nisi jela ribu iz uzgajališta.

Mislim da bi mogla malo popustiti s pametovanjem. Nisi ti jedina koja zna nešto o hrani. A svi sudionici rasprave su odrasli i znaju izabrati što im odgovara.
__________________
veslam u prazno
kem is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.05.2006., 15:46   #219
Quote:
kem kaže:

Rekla bih da nikad nisi jela ribu iz uzgajališta.

Mislim da bi mogla malo popustiti s pametovanjem. Nisi ti jedina koja zna nešto o hrani. A svi sudionici rasprave su odrasli i znaju izabrati što im odgovara.
Nema beda...prepuštam topić stručnjacima
__________________
Zagrebačkim ulicama
crtica is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.05.2006., 16:09   #220
Quote:
crtica kaže:
A jedanput na plac valjda ideš i tad si kupiš, pored svega i ribe za jest. To je ta "organizacija" o kojoj pričam
Nemojmo pretjerivati...
ajmo još jednom
ribu kupujem isključivo kad je sasvim svježa
što ne mora biti svaki put kad dođem do ribarnice
a osim toga ne jedem svu, npr skuša ne može ni zalutat u moju kuhinju (preteška za tibicu pa je poslije polly zlo)
polly is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 11:07.