Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Zdravlje

Zdravlje Najvažnija stvar na svijetu
Podforumi: Žensko zdravlje, Stomatologija i oralna higijena

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 24.02.2010., 12:12   #201
Quote:
sanjka62 kaže: Pogledaj post
Pozdrav svima na forumu. Pratila sam vas dugo nadajuci se da cu iz iskustva operisanih pacijenata nesto saznati ili da ce Trebor or doc1 negde pomenuti nesto o problemu koji imam. Sad mi nema druge nego pitati.
Operisana sam pre 7 meseci na IKVB Dedinje u Beogradu. Uradjena mi je mitralna valvuloplastika sa ugradnjom prstena. Ceo operativni tok protekao uredno, vec drugi dan sam bila na svojim nogama, sestog dana kuci. Nije bas kao u Clevlendu, ali nije ni daleko od toga. Operaciju uradio fenomenalni dr S. Micovic!
Nakon operacije dolazi svakodnevno do problema sa ocima. Ponekad dodje do potpunog gubitka vida a uglavnom je to kao igranje - skakanje slike. Epizode traju od par sekundi do 40 min i uzasno je, nikad unapred nista ne osetim. Jezivo je sto pocinjem da se osecam kao invalid, treba preci ulicu a ne znam sta je na semaforu, ne sedam za volan da ne bih nekog ubila, na posao ne mogu....
Od doktora do doktora vec mesecima i cini se da sve manje znam. A da razumem
1) Karotide ponovljen color duplex utrasonografija posle op. ( uradjen i MSCT ) Visoko distalno postoji koiling na levoj ACI i kinking dvostruki na desnoj ACI sa prosirenjem od 8.5mm,na drugom kolenu se meri max 220cm/s (koji pre op. nije vidjen)
2) Vantelesni krvotok moze da napravi problem ????
3) Mikroembolusi koji putuju do okcipitalnog reznja, antikoagulant piti dozivotno (posle op. su mi rekli 3-6 meseci a nije bilo bitno ni to sto mi je bilo lose vreme, nije vestacki zalistak pa kao nema veze ? ) Sad kazu - podici vrednost INRa (zakljucili nakon otkazane op karotida kad sam vracana na oralni antikoagulant i vrednost bila 2.75 prvi put od op. 4 dana nisam imala problem sa ocima )?
E sad vi pomozite! Sta mi je i zasto mi je ? Lako cu sve kad znam zasto, tako sam i na op. otisla, dobro iscitala sve sto je trebor detaljno objasnio i krepala od straha! Sutradan sam opet citala. Peti dan mi sve bilo normalno. Otisla na operaciju zasmejavajuci sve oko sebe. Znaci covek, a ja ocigledno se bojim samog straha i straha od nepoznatog. Ovako sam na ivici da poludim.
Na moje pitanje: "pa nije valjda da sam vam ja prvi pacijent sa ovim problemima" odgovor je bio - normalno da niste. I nista dalje!!!
Upomoc - sta mi je?
evo malo sa kašnjenjem da otkomentiram...

Jasno ti je da ovako forumsko nagađanje ne može biti "jače" od liječničkog mišljenja koji bolesnika i njegov status imaju ispred sebe...To uvijek volim naglasiti jer se ljudi ponekad uhavte napisanog na webu ko pijani plota...a to ne može niti u ludilu zamjeniti liječničko mišljenje "live"...

Možda mali ispravak jer ako sam dobro shvatio imaš zamjenjen mitralni zalistak ( MVR - mitral valve replacement ) a to nije "valvuloplastika" što je izraz kojim se opisuje "popravak" vlastitog zalitka bez zamjene odnosno ugradnje novog.
No to nije bitno...

Čitajući opis tegoba od "ponuđenih" uzroka ja bi najprije rekao da su usko vezane uz navedeni "kinking" i "coiling" na karotidnim arterijama i da u tom smjeru treba odlučiti što i kako. Nije mi mnoram priznati najjasnije da preoperativno to nije viđeno i verificirano.
"Kinkingom" i "coilongom" opisuju se stanja kad je karotidna arterija elongirana (produžena ) zbog nekog razloga. Takva krvna žila može se jednostavno dijelom presaviti ( kinking ) ili se poput kakve cjevčice presaviti ukrug ( coiling ). To nekad ne mora uzrokovati poteškoće u protoku krvi prema mozgu...ali krv se pri protoku vrtloži i rizik za nastanak suženja, plakova i embolusa je veći. Ukoliko postoje neki neurološki ispadi ( a ovi blackouti mi liče na tako nešto ) čini mi se potrebnim konzultirati vaskularnog kirurga. Dok se ne odluči za neku strategiju, koagulacijski parametri bi trebali biti dobro "naštimani" kako bi rizik za stvaranjem plakova i embolusa bio što manji.

To je ono što se meni čini, ali kažem sigurno je da se mora pouzdati u liječnika koji cijeli slučaj i vodi.
Kako god, po napisanom izgleda da je problem sa srcem riješen...pa se valja nadati da će i ovo na ovaj ili onaj način uskoro se uspješno riješiti...
__________________
Ovo je mali korak za čovjeka, a velik za čovječuljka!
trebor is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.02.2010., 12:41   #202
uff, ovako

kao mali, prije skoro 15 godina, sam operiran izvan hrvatske, već tada je bilo govora o drugoj operaciji, ali prilikom odlaska od diječijeg kardiologa stanje je bilo jako dobro, odnosno nitko nije spominjao drugu operaciju, promijenio sam kardiologa i odjednom je počela priča o drugoj operaciji, koja je trenutno neizbježna i u stanju pripravnosti..

dijagnoza: st. post plasticam v. aortalis sec. Trusler a.a. XIII
Insuff. v. aortalis
(iskreno nemam pojma šta to znači)

u daljnjem tekstu: zbog insuficijencije aortalnog, bikuspidnog zalistka učinjena plastika aortalnog zalistka. sada na ultrazvučnom nalazu: EF 55%, aortalni zalistak bikuspidan, lijevi koronarni kuspis ne koaptira. aortalna insuficijencija..

već sam išao po drugo mišljenje, koje se slaže s prvim, i šta reć.. operacija je neizbježna, već sam se ja odavno pomirio s time i nije to šta me muci..
nego, kao mali sam operiran izvan lijepe naše jer, kako i sada kazu, naš dječji odjel za kardiološke operacije nije dovoljno razvijen, otkad znam za sebe, kardiolog mi je uvijek govorio da sam ja "poseban" slučaj i kad god sam dolazio kod njega zvao je studente da "uče zanat" na meni.. pa me zanima, koliko je to česta pojava kod odraslih, da li se naši kirurzi susrecu često s takvim operacijama, kojeg kirurga mi preporučujte...

inače sam na rebru, i ne razmišljam da promijenim bolnicu..

i još.. bilo je govora nešto o tome da nakon operacije imam pravo na toplice.. da li ima tko kakav link o tome, da si malo pročitam.. u kojem vremenskom razdoblju nakon operacije "moram" iskoristit to pravo toplica.. jer siguran sam da će mi odmor od brižne rodbine dobro doc
no_nickname is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.02.2010., 22:45   #203
evo sto pise u otpusnom
lijeva koronarna arterija: deblo distalno stenozirano 30%, LAD proksimalno pokazuje rubne promjene. D1 proksimalno na dva mjesta subtotalno stenozirana. CX proksimalno subtotalno stenozirana. Marginalne grane gracilne.
Desna koronarna arterija: proksimalno stenozirana 70%
PCI ACX : nakon uvođenja katetera u ušče LKA plasira se dilatacijska žica u distalni segment CX. Injicirabo 10000 heparina ic. Nakon toga se primarno implantira stent endeavor resolute 2.5/18m. Krajnji angio rezultat optimalan.
PCI RCA: Nakon uvođenja vodečeg katetera u ušče DKA, plasira se diletacijska žica u distalni segment desne kor. arterije. Potom se primarno implantira stent ProKinetic 3.5/18mm. Krajnji angio rezultat optimalan.

DIJAGNOZA..
infarctus myocardi acutus- stemi(I21.1)
PCI ACX cum impl. stenti(2.5/18) et PCI RCA cum impl. (3.5/18)(Z95.8)
St. post NSTEMI aa I.(I25.2)
Hypertensio arterialis (I11.9)
još ima i neki grafički prikaz srca i zila na kojima se vidi da je zila koja je proširena sa stentom 2.5x18 bila sužena 99% , a 3.5x18 stent je stavljen na zilu koja je bila suzena 70%. još neke zile skroz desno su 99% zacepljene- kraj njih stoji oznaka DIAG. prijašnja kooronarografija koja je radjena prije godinu i 6 mjeseci je bila 40% na zili gdje je prije par dana bilo 70%, a 70% je bila zila koja je sad bila 99%. ove zile diag sto su sad bile 99% su onda bile 90%.
evo i ultrazvuka koji se radio dan dva prije koronarografije:
Ao 3,02 LAD 4.26 LVIDd 6.06 LVIDs 4.34 IVSd 1.601 IVSs 1.77 LVPWd 1.76 LVPWs 1.93 Mitralni zalistak jačih odjeka uz insuficijenciju do I stupnja Aortalni zalistak trokuspisan rubno jačih odjeka bez značajnog sistoličnog gradijenta Hipokinezija anterolateralna i srednje i proksimalne trecine prednje stijenke. Perikard slobodan
Preporuka... Pigrel 75 mg 2x1 tbl/mjesec dana potom 1x1 tbl, concor 2.5 mg 1,0,0, cardiopirin 100mg 0,1,0, sortis 40 mg 0,0,1. kontrola kod nadležnog kardiologa za 3 mjeseca

eto volio bih da mi prokomentirate nalaze i da li je potrebno nositi holter ekg-a i da li ergometrija moze ukazati na ugrusak na stentovima ako nikada nije ukazala na suzenja zila. p.s. otac je napravio u zadnjih godinu i pol desetke ergometrija i sve su bile super iako je ocito stanje zila bilo lose.

Hvala puno i oprostite na opširnosti.... puno toga sam i izbacio pozz
popajoliva30 is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.02.2010., 22:55   #204
mega omega

evo samo još da vas pitam za mega omega kapsule kod niskog hdl-a i visokog ldl-a da li je preporučljivo uzimati ako uzmemo u obzir sveukupnu gore napisanu terapiju... ako te ne valjaju mozete li mi preporucit neke druge za kolesterol a da nece bit nekih međudjelovanja sa primarnom terapijom hvala i svako dobro...
popajoliva30 is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.02.2010., 19:50   #205
dijafragmalni infarkt

evo samo jos da napomenem da je ovaj drugi infarkt bio dijafragmalni i da su u 2 navrata oca reanimirali zbog vertikularne fibliracije. ali od te prve veceri pratili su ga sto na monitor sto sa holterom i nije bilo poremecaja ritma. a nakon ultrazvuku su se pokazala neznatna oštećenja
popajoliva30 is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.02.2010., 22:00   #206
Quote:
popajoliva30 kaže: Pogledaj post
eto volio bih da mi prokomentirate nalaze i da li je potrebno nositi holter ekg-a i da li ergometrija moze ukazati na ugrusak na stentovima ako nikada nije ukazala na suzenja zila. p.s. otac je napravio u zadnjih godinu i pol desetke ergometrija i sve su bile super iako je ocito stanje zila bilo lose.

Hvala puno i oprostite na opširnosti.... puno toga sam i izbacio pozz
Vidim da opetovano spominješ Holter. Ne opterećuj se time treba li on ili ne. To je obično dijagnostičko pomagalo koje ima svoju indikaciju. KAd treba onda će se koristiti...ako ne treba onda se neće.... simple...
24-satni Holter se pretežno koristi kod promatranja poremećaja srčanog ritma gdje je teško u samo jednom snimanju na pregledu kod kardiologa uhvatiti neku promjenu u EKGu. Za procjenu stanja na stentovima puno je važnija anamneza tj razgovor liječnika sa bolesnikom u smislu javljanja anginoznih tegoba ili zaduha...Ako se nešto od toga javlja + određena odstupanja u EKG-u ( ne Holteru!), može se indicirati ergometrija ili u krajnjem slučaju nova koronarografija.

Quote:
popajoliva30 kaže: Pogledaj post
evo samo još da vas pitam za mega omega kapsule kod niskog hdl-a i visokog ldl-a da li je preporučljivo uzimati ako uzmemo u obzir sveukupnu gore napisanu terapiju... ako te ne valjaju mozete li mi preporucit neke druge za kolesterol a da nece bit nekih međudjelovanja sa primarnom terapijom hvala i svako dobro...
Osobno sve te "protumasne" kapsule/tablete smatram više manje bezveznim stvarima. Puno važnijim po tom pitanju smatram režim prehrane i optimalne fizičke aktivnosti.
I da...nikakve "kapsule" ili "čudotvorne ljekarije" ne trpati u sebe bez dogovora sa liječnikom.
__________________
Ovo je mali korak za čovjeka, a velik za čovječuljka!
trebor is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.02.2010., 00:18   #207
Moja sestra ima 27 godina, išla je na ultrazvuk srca, preporuka je kirurška rekonstrukcija mitralnog zaliska (stupanj preporuke 2B) razmatra se potreba eventualne ugradnje elektrostimulatora srca zbog SA bloka.
U djetinjstvu je dijagnosticiran šum srca, sada se stanje pogoršalo, nema nikakvih simptoma, u roku tri godine (preporuka doktora) će trebati operirati.. da li nam tko može dati više inforamcija o ovom zahvatu, rizičnost, posljedice nakon operacije i sl...
Silloh is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.02.2010., 01:17   #208
Pozdrav,
otac mi je preživio infarkt miokarda 19.01. bio je 5 dana na intezivnoj koronarnoj u Splitu, sve pohvale odjelu, odnosno Ljudima.
Ugrađen mu je stent. Prije tri godine je imao operaciju žila u nozi i tu mu je napravljena premosnica.

Da li on treba na rehabilitaciju u toplice, ima li pravo preko HZZO-a?
keka is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.02.2010., 15:50   #209
Quote:
trebor kaže: Pogledaj post
evo malo sa kašnjenjem da otkomentiram...

Jasno ti je da ovako forumsko nagađanje ne može biti "jače" od liječničkog mišljenja koji bolesnika i njegov status imaju ispred sebe...To uvijek volim naglasiti jer se ljudi ponekad uhavte napisanog na webu ko pijani plota...a to ne može niti u ludilu zamjeniti liječničko mišljenje "live"...

Možda mali ispravak jer ako sam dobro shvatio imaš zamjenjen mitralni zalistak ( MVR - mitral valve replacement ) a to nije "valvuloplastika" što je izraz kojim se opisuje "popravak" vlastitog zalitka bez zamjene odnosno ugradnje novog.
No to nije bitno...

Čitajući opis tegoba od "ponuđenih" uzroka ja bi najprije rekao da su usko vezane uz navedeni "kinking" i "coiling" na karotidnim arterijama i da u tom smjeru treba odlučiti što i kako. Nije mi mnoram priznati najjasnije da preoperativno to nije viđeno i verificirano.
"Kinkingom" i "coilongom" opisuju se stanja kad je karotidna arterija elongirana (produžena ) zbog nekog razloga. Takva krvna žila može se jednostavno dijelom presaviti ( kinking ) ili se poput kakve cjevčice presaviti ukrug ( coiling ). To nekad ne mora uzrokovati poteškoće u protoku krvi prema mozgu...ali krv se pri protoku vrtloži i rizik za nastanak suženja, plakova i embolusa je veći. Ukoliko postoje neki neurološki ispadi ( a ovi blackouti mi liče na tako nešto ) čini mi se potrebnim konzultirati vaskularnog kirurga. Dok se ne odluči za neku strategiju, koagulacijski parametri bi trebali biti dobro "naštimani" kako bi rizik za stvaranjem plakova i embolusa bio što manji.

To je ono što se meni čini, ali kažem sigurno je da se mora pouzdati u liječnika koji cijeli slučaj i vodi.
Kako god, po napisanom izgleda da je problem sa srcem riješen...pa se valja nadati da će i ovo na ovaj ili onaj način uskoro se uspješno riješiti...
Mnogo ti hvala na odgovoru. I ne brini, ne spadam u grupu " pijan - plota", zato i pitam i tragam.
Ajmo na pocetak. Op srca je:SUTURA CUSPIDIS POSTERIORIS REG. P2-P3 ET ANNULOPLASTICA V. MITRALIS CUM RING ST JUDE No30. Tako da bih rekla da spada u ono MVP.
Karotide su radjene preoperativno i radila mi je ista dr kao i sad i seca me se jer je zvala druge da vide "koiling"koji je kao trostruka spirala i tad je rekla da svi znaju da postoji ali retko kad imaju mogucnost da vide. I tvrdi da na desnoj nije bio kinkinga, samo je postojao nalaz elongirane ACI. Odakle se pojavio dvostruki kinking i prosirenje od 8.5 nije mi jasno?Ima li to veze sa onom centralom koja nam bude u vratu i kroz koju nam aplikuju sve lekove tokom op i u sok sobi?
Vaskularni je prvo bio za op. a onda odustao jer je to visoko i pri samom mozgu. U medjuvremenu se videlo da je i verterbralna arterija sa kinkingom na C3. A onda je jos krenula prica i sa embolusima i kaze da bi u tom slucaju bilo jos rizicnije operisati.
Ono sto mi nikako nije jasno je kako da nisam imala nikakav problem do op. srca. Obozavam sport, bavim se Yogom, omiljeni polozaj mi je stoj na glavi (bio svako jutro).Ako je to urodjeno desavalo bi se ranije verovatno. Zasto sad? Cak i da se videlo pre op. sta bi bilo drugacije?
I opet hvala, tagajuci mozda i nadjemo sta cu. Za sada pijem antikoagulant, proveravam vreme, mada sam i juce imala taj ispad a INR je bio 2.60. Ali su se proredili, nije bas svaki dan, tako da mi je lakse ziveti.
sanjka62 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.03.2010., 22:17   #210
Pozdrav.... evo još jedno pitanje, da li tanke žile koje se na grafičkom prikazu koronarografije označavaju sa diag mogu prouzročiti infarkt? budući da su mome ocu začepljene 99% i tako ostavljene , a ova jedna šira koja je 70% začepljena stavljen je stent. zanima me još da li se aed defibrilatori mogu imati u kući... privatno... naravno ako osoba prođe obuku... i da li se može kupiti nekakav jednostavni ekg uređaj sa automatskom interpretacijom.... još jedno pitanje ...što se podrazumjeva pod pojmom nježne krvne žile..... hvala

Zadnje uređivanje popajoliva30 : 02.03.2010. at 22:47.
popajoliva30 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.03.2010., 22:33   #211
zanima me i to zašto se prekordijalni udarac preporučuje samo za zdravstvene dijelatnike, ako je obitelj ta koja najčešće svjedoči kardijalnom arestu... pozdrav
popajoliva30 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.03.2010., 00:32   #212
Quote:
popajoliva30 kaže: Pogledaj post
zanima me i to zašto se prekordijalni udarac preporučuje samo za zdravstvene dijelatnike, ako je obitelj ta koja najčešće svjedoči kardijalnom arestu... pozdrav
Ali za zdravstvene radnike koji se nalaze neposredno uz bolesnika koji je stalno monitoriran i nazoče incidentu tako da mogu istog trena reagirati.
__________________
"Blaženi bili oni koji nemaju što reći,a ipak šute"
dr_pelo is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.03.2010., 00:11   #213
da...ali ako netko od ukućana vidi da se netko srusio tko inace ima povijest srcanih problema.... zasto onda ne pokusati unutar 10 sekundi sa prekordijalnim udarcem... ima li neki razlog zasto ne.... i ono prvo pitanje za aed defiblirator.... da li je pametno to imat doma ako netko od ukucana ima srcanih problema....pozz
popajoliva30 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.03.2010., 00:57   #214
Quote:
popajoliva30 kaže: Pogledaj post
da...ali ako netko od ukućana vidi da se netko srusio tko inace ima povijest srcanih problema.... zasto onda ne pokusati unutar 10 sekundi sa prekordijalnim udarcem... ima li neki razlog zasto ne.... i ono prvo pitanje za aed defiblirator.... da li je pametno to imat doma ako netko od ukucana ima srcanih problema....pozz
Prekordijalni udarac kod ventrikularne fibrilacije možda uspije defibrilirati srce i vratiti ga u neki zadovoljavajući ritam, no međutim isto tako prekordijalni udarac može kod zdravog srca izazvati ventrikularnu fibrilaciju i srčani zastoj. To su one fore iz borilačkih vještina koje imaju uporište u fiziologiji.
Znači ako nije sa sigurnošću dokazana ventrikularna fibrilacija ne izvodi se prekordijalni udarac. Pretpostavljam da nitko ne hoda po kući prikopčan na EKG. Što se tiče AED moje mišljenje je da, ako si ga možete priuštiti nema razloga da ga ne kupite. Zamolite kardiologa da Vas poduči najosnovnijem i najvažnijem i možete ga , zlu ne trebalo, koristiti.
__________________
"Blaženi bili oni koji nemaju što reći,a ipak šute"
dr_pelo is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.03.2010., 10:07   #215
Pozdrav svim forumašima
Posebno treboru i doc-u
Ja sam u fazi prijeoperacijskih pretraga,čekam nalaze MSCT64 koronarografije koji sam radila u poliklinici Sunce,pa ću s tim do dr.Gašparovića,kod kojeg sam već bila i smatra da postoji indikacija za zamjenom korijena aorte....
Sad imam jedno pitanje....CIRKULACIJSKI AREST... u prvoj operaciji je trajao 17 min...
molila bih vas da mi malo to onak približite, kužim ja što je to, ali što može biti kao posljedica poslije....hmmm..pretpostavlja se da će se morati ići u cirkulacijski arest i u drugoj op.
"Laganog hoda,ja s osmjehom pozdravim sunčano jutro...Možda ipak, jutro donese dio radosti nama"
s osmjehom u nove bitke....
izidaela is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.03.2010., 18:19   #216
Quote:
Silloh kaže: Pogledaj post
Moja sestra ima 27 godina, išla je na ultrazvuk srca, preporuka je kirurška rekonstrukcija mitralnog zaliska (stupanj preporuke 2B) razmatra se potreba eventualne ugradnje elektrostimulatora srca zbog SA bloka.
U djetinjstvu je dijagnosticiran šum srca, sada se stanje pogoršalo, nema nikakvih simptoma, u roku tri godine (preporuka doktora) će trebati operirati.. da li nam tko može dati više inforamcija o ovom zahvatu, rizičnost, posljedice nakon operacije i sl...
Nebrojeno puta je na ovom pdf-u naglašeno da svaka operacija nosi sa sobom određeni stupanj rizika. Niti kardijalna kirurgija nije u tom izuzetak.
Čini mi se nepotrebnim nabrajati što se može desiti tijekom ili nakon operacije...samo se čovjek poplaši a ništa se na kraju ne mora dogoditi.
Što se kardijalne kirurgije tiče, sve vezano uz operaciju i neposredno nakon operacije srca razmotrite sa kardiokirurgom ili sa kardioanesteziologom. Moje sad već prilično iskustvo je da s konkretnim pitanjima oko operacije i rizicima nikako ne idete bistriti kod kardiologa! Istina da je to paradoks al je to tako kod nas.
Znači, pitanja oko operacije na srcu - kirurg i anesteziolog, ne kardiolog!

Stoga i u konkretnom slučaju, da ovdje ne pišemo forumske traktate koji vas samo mogu uplašiti...hodite se posavjetovati sa kirurgom i on vam je dužan sasvim konkretno reći sve o zahvatu, izračunati rizike u konkretnom slučaju i reći što se može očekivati.
__________________
Ovo je mali korak za čovjeka, a velik za čovječuljka!
trebor is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.03.2010., 18:20   #217
Quote:
keka kaže: Pogledaj post
Pozdrav,
otac mi je preživio infarkt miokarda 19.01. bio je 5 dana na intezivnoj koronarnoj u Splitu, sve pohvale odjelu, odnosno Ljudima.
Ugrađen mu je stent. Prije tri godine je imao operaciju žila u nozi i tu mu je napravljena premosnica.

Da li on treba na rehabilitaciju u toplice, ima li pravo preko HZZO-a?
To mora preporučiti kardiolog. Ako preporuči onda ima, ako ne preporuči onda nema.
__________________
Ovo je mali korak za čovjeka, a velik za čovječuljka!
trebor is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.03.2010., 14:08   #218
Quote:
trebor kaže: Pogledaj post
Znači, pitanja oko operacije na srcu - kirurg i anesteziolog, ne kardiolog!

...hodite se posavjetovati sa kirurgom i on vam je dužan sasvim konkretno reći sve o zahvatu, izračunati rizike u konkretnom slučaju i reći što se može očekivati.
Samo bih još dodao da prije razgovora s kardiokirurgom i anesteziologom sjednete kod kuće sami sa sobom i sa svojom obitelji te da PISMENO sastavite listu pitanja koje želite postaviti. Primjerice koju vrstu operacije će raditi? Kako će je raditi? Koliko dugo traj? Ima li možda mogućnosti to napraviti na drugačiji, lakši, ali jednakovrijedan način? Koje su moguće komplikacije i rizici te vrste operacije i to općenite komplikacije i komplikacije s obzirom na pojedinne organske sustave ( neurološke i psihološke funkcije, funkciju pluća, bubrega, crijeva, jetre, seksualnu funkciju). Zatim koja je mogućnost pogoršanja već postojeće nesrčane bolesti i njezin utjecaj na dužinu oporavka i kvalitetu života nakon operacije (primjerice kod dijabetičara koji uzimaju tablete za snižavanje šećera moguće je toliko pogoršanje bolesti da moraju preći na inzulin. Oni s graničnom bubrežnom funkcijom mogu završiti na dijalizi i slično).
Isto tako probajte s kirurgom raspraviti o tome što bi Vama operacija donijela s obzirom na opće zdravstveno stanje i stil života koji vodite.
S takvom jednom listom pitanja dođite na razgovor s kardiokirurgom i toplo preporučujem da dođete u pratnji svojih najbližih koji će slušati Vaš razgovor i na taj način također steći uvid u cjelokupno stanje stvari. Mišljenje kako oni to ne trebaju znati da se ne stresiraju, je iz dosadašnjeg iskustva, krajnje kontraproduktivno jer ako nešto krene poo zlu, a oni nisu upoznati s tom mogućnošću za njih je ko grom iz vedra neba.
Kad dobijete sve tražene odgovore uzmite popis i opet sjedite sami sa sobom i svojom obiitelji i odlučite što ćete dalje. Hoćete li na operaciju ili nećete.
I ZAPAMTITE ! Ne dajte se nagovoriti od kojekakvih likova jer uvijek je lagano tuđim k..... glog mlatit.
__________________
"Blaženi bili oni koji nemaju što reći,a ipak šute"
dr_pelo is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.03.2010., 18:36   #219
Quote:
dragona1 kaže: Pogledaj post
Ne znam jesam li na pravom mjestu, ali na topicu multipla ne javlja se niti jedan dr pa evo me ovdje. Dakle prošle godine se u svijetu pojavila teorija i počelo istraživanje MS kao vaskularne bolesti tj.posljedice suženja jugularnih vena.
U svijetu je već napravljeno nekoliko desetaka (možda i stotina) ugrađivanja stenta ili širenja balonom.
Poremećaj je dr.Zamboni koji ga je i uočio nazvao CCSVI pa bi molila ako je netko od prisutnih čuo, a nevezano za MS da se kod suženja jugularnih vena ugrađivao stent ili provodila ikakva procedura da napiše.

Trenutno se u RH u javnim glasilima ni jedna riječ o CCSVI nije čula, a možda pomogne mnogima oboljelima od MS. O tome znaju samo oni koji koriste ineternet.
ovdje sam kao nevidljiva pa da ponovim gornji post, još uvijek imam isto pitanje
dragona1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.03.2010., 19:23   #220
Quote:
dragona1 kaže: Pogledaj post
ovdje sam kao nevidljiva pa da ponovim gornji post, još uvijek imam isto pitanje
sorry...mal smo te "promašili" izgleda...

Osobno nisam čuo za ikakve operacije na jugularnim venama u smislu stavljanja stenta ili balon dilatacije. Zbilja ne znam......karotide i ine arterije - to da. A ovo mi je nepoznato.
Možda doc1 ili dr_pelo znaju više...
__________________
Ovo je mali korak za čovjeka, a velik za čovječuljka!
trebor is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 11:30.