Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca > Dojenčad i predškolci

Dojenčad i predškolci Roditeljstvo korak po korak

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 09.05.2013., 22:47   #1001
Moja cura ima 11 mjeseci i i poprilično je brbljava.. izgovara mama, tata, baba, kuko (pas), koka, daba (žaba), beba, bavo (bravo), daj, pa-pa, nee, plus neke nepoznate riječi na njenom nekom jeziku..da napomenem da razumije ove riječi koje izgovara jer pokazuje u njih ili za bravo pljeska ručicama..
ali moram i ovo napomenuti, mi smo vježbači od njenog 6 mjeseca, dakle malo kasnimo s grubom motorikom, dok je fina motorika odavno fina tek učimo posjedati se a od puzanja još ni p..
baš nam je neuropedijatar spomenuo zadnji put kako se to dešava kod preskakanja faza, dakle mišica je odlučila da je lakše ležati i brbljati nego nešto poduzeti
Ozrenka is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.07.2013., 15:00   #1002
Curke bok!!

Čitam stare postove Nekad sam bila čest gost na ovoj temi.

Baš me zanima kak klinci napreduju...

MIRROTA,Mayabela,Saggita...i ostale koje smo tad tipkale...I isprika ak sam nekome krivo nick napisala.

NL je probrljala prije 2 ročkasa.Imali smo dadilju koja je bila logoped i smirila nas u onom periodu.

Ali neki dan smo sreli u kvartu opet onu logopedicu iz stare škole koja je rekla da nije dobro je ne govorimo slovo L...Iskreno nisam mislila da je sa 3,3 godine to tak zabrinjavajuće.

Pokazala nam je neke vježbice...

Mi smo bili vježbači...i danas sam uvjerena da je taj centar za govor također bio pogođen.
__________________
ALBOOOM...
lunica26 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.07.2013., 23:23   #1003
bok luna..

moja AA je počela s prvim riječim sa 2,2 godine, i malo-pomalo je govorila ali sa jako nepravilnim izgovorom (bacala je sve na h, "hohta" umjesto lopta, "haha" umjesto vtara, i sl.). To je trajalo do 3,5 godina, kada sam tražila termin kod logopedice, čisto da popričamo i da me savjetuje.

Krasna situacija da nema logopeda jer ide na porodiljni, i trenutno ne naručuju do jeseni , jer nemaju zamjenu.

Sva sreća sam doznala za županijsko obiteljsko savjetovalište, gdje s djecom radi gđa logopedica u mirovini, sa dugogodišnjim stažem u bolnici.

E sad, termin smo čekali mjesec dana, i u tih mjesec je moja preokrenula ploču i konačno propričala do kraja. Tako da je log. rekla da je sve ok, malo joj štekaju slova L i V, kao i tvojoj, ali kaže da je to normalno . I da je razlog "mazni" govor kad se sama izražava, za razliku čistijeg govora kad nesvjesno odgovara na pitanja iz radnog programa.

Kontrola najesen, čisto da se vidi u kom smjeru ide.
mayabela is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.07.2013., 08:12   #1004
Joj, vec sam pisala, i moja nikak da kaze to L!
Nisam jos razmisljala o logopedu, moram ju naruciti.
Jedino to joj steka, R govori savrseno, mozda ga cak previse naglasava.

Super mi je sto sad hoce ponoviti sve zamnom kad ju ispravljam, tak da mozemo vjezbati, iako mi treba strucan savjet, ne vidim smisla da ja ponavljam lopta, a ona zamnom vopta!

Nekak sam taj problem s L zanemarila, od sveg onog stresa kad nije pricala...., sad se ne gasi pa sam sretna.
Mirotta is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.07.2013., 09:52   #1005
Quote:
lunica26 kaže: Pogledaj post
Curke bok!!

Čitam stare postove Nekad sam bila čest gost na ovoj temi.

Baš me zanima kak klinci napreduju...

MIRROTA,Mayabela,Saggita...i ostale koje smo tad tipkale...I isprika ak sam nekome krivo nick napisala.

NL je probrljala prije 2 ročkasa.Imali smo dadilju koja je bila logoped i smirila nas u onom periodu.

Ali neki dan smo sreli u kvartu opet onu logopedicu iz stare škole koja je rekla da nije dobro je ne govorimo slovo L...Iskreno nisam mislila da je sa 3,3 godine to tak zabrinjavajuće.

Pokazala nam je neke vježbice...

Mi smo bili vježbači...i danas sam uvjerena da je taj centar za govor također bio pogođen.
hej, moja nosorozica totalno brblja
ne gasi se, zna napamet hrpe dijaloga iz crtica, audio cedeja, fino raspravlja kad nesto nece ili hoce, izmislja scenarije kada se igra.....

ona sve glasove pravilno izgovara, jos uvijek neke rijeci krivo kaze, al to su uglavnom neke rijeci koje su nama simpa, pa ih i mi tako krivo govorimo. i nije da me to brine, jer s druge strane zna ponovit neku kompliciranu rijec zamnom, bez greske....
totalno mi je SF da ona nije nikad govorila, da je do 23mjeseca samo prstima pokazivala i onda pocela govoriti recenice.

kod nas je, ja sam i dalje sigurna, jako puno doprinjeo vrtic
a isto tako, ona sve sto radi, radi tek kad je sigurna da moze to izvest....od hodanja, pricanja,pa sad i plivanja.

od vjezbica ne moze biti nis lose, ako se izvode dobro i kontrolirano
ak imas povjerenja u osobu koja ti ih je pokazala, radi ih sa malom lunicom
__________________
Ako postoji nešto što želimo promijeniti kod djeteta, trebamo vidjeti nije li to nešto što bismo prvo trebali promijeniti u nama samima
Monstera is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.07.2013., 23:55   #1006
Do kad bi klinci trebali svladati slovo R i postoje li kakve vježbe za to koje mogu sama raditi s njom doma
Moja će sad napuniti tri godine, slovo L je odmah svladala, ali R nikako. Umjesto R kaže L...moLe, Liba, kukuLuz i tako to..
Mogu li to s njom nekako vježbati?
extreme is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.08.2013., 12:00   #1007
Slučajno svratih na ovu temu pa vidim da nas ima sa sličnim ''problemom''. Mali ima 3 god. i 3 mj. rano je počeo pričati, sve štima u izgovoru osim slova L. Nikako ga izgovorit i umjesto L ubacuje V (Veo-Leo, vovan-volan, bovi-boli...)
Je li problem što u toj dobi ne zna izgovoriti slovo L?
ančica11 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.08.2013., 17:22   #1008
Evo i mene opet

Kažu da se slovo r treba savladati do 4.godine,a neki logopedi čak i do 4,5 godine,kada bi se svi glasovi trebali pravino izgovarati.

Kod slova L je bitno "razvježbati" prvo jezik...

Kad sam ugooglala vježbe za izgovor slova L,svašta zgodno mi je izbacilo.

Ne mogu stavit link,al ako uspijem,stavit ću.
__________________
ALBOOOM...
lunica26 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.08.2013., 00:15   #1009
i nas muci slovo R.
ima 3,5 godine i prica odavno, nikad nije imala problema, no slovo R joj je oduvijek J (jiba, papij, joleta).

sad vjezbamo i hr slova jer sam u biti tek nedavno primijetila da govori lulacka umjesto ljuljačka, donosno da sve prebacuje na "mekšu" varijantu. i kad je ispravim, uz malo truda dobro izgovori, ali R jos ne.

da trazim neke vjezbice za to "razvjezbavanje" jezika ili bi uskoro trebalo doci samo od sebe?
__________________
02-2010, 12-2012
tina is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.08.2013., 15:17   #1010
Jel tko ima iskustva s tim da klinci pricaju za sebe u trecem licu? Moj malisan (2 god i 3 mj) samo tako prica. Ali ne samo za sebe, nego i mene i mm. Npr. "Sto to mama radi?" umjesto "mama, sto radis?" i sl.
Maritoma is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.08.2013., 16:27   #1011
Quote:
Maritoma kaže: Pogledaj post
Jel tko ima iskustva s tim da klinci pricaju za sebe u trecem licu? Moj malisan (2 god i 3 mj) samo tako prica. Ali ne samo za sebe, nego i mene i mm. Npr. "Sto to mama radi?" umjesto "mama, sto radis?" i sl.
A jeste mu vi tako govorili? Npr. mama će te uzeti, dođi mami, ide [ime] papati i sl?
__________________
M
RenataAL is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.08.2013., 18:53   #1012
Pa da. Sad vise tako ne govorimo, ali on ne kuzi tko je "ti", a tko je "ja". Valjda ce s vremenom poloviti. Znam da smo mi to zeznuli.
Maritoma is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.08.2013., 18:57   #1013
Quote:
Maritoma kaže: Pogledaj post
Pa da. Sad vise tako ne govorimo, ali on ne kuzi tko je "ti", a tko je "ja". Valjda ce s vremenom poloviti. Znam da smo mi to zeznuli.
ja baš proučavam to kako djeca usvajaju govor (pišem doktorat o tome) i jedna od hipoteza mi je to da ako roditelji tako govore da će i dijete pa zato pitam.

to da dijete ne kuži zamjenicu "ti" je najnormalnije i to će zadnje shvatiti. Jer svi se obraćamo nekome s ti pa onda dijete teže shvati da mu "ti" nije kao ime.

A normalno, shvatit će i ostale odnose. Sada kada mu "normalno" pričate prije će to i shvatiti.
Ne trebaš brinuti.
__________________
M
RenataAL is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.08.2013., 09:42   #1014
Quote:
RenataAL kaže: Pogledaj post
ja baš proučavam to kako djeca usvajaju govor (pišem doktorat o tome) i jedna od hipoteza mi je to da ako roditelji tako govore da će i dijete pa zato pitam.
da, meni se isto čini da je stvar u tome što se ljudi djeci obraćaju u trećem licu, i za sebe ("mama će ti dodati") i za dijete ("a kako je Maja velika cura").

mi to nismo radili, mali je ispravno korisitio lica od kad je progovorio, nikad nije imao fazu da o sebi govori u trećem licu.




extreme, V je od nedavno počeo pravilno izgovarati R (ali i dalje je dosta "mekano").
ranije je umjesto njega imao nekoliko glasova (tamo gdje je R nositelj sloga je imao dugo I : vit umjesto vrt, zatim klasično L, i još par varijacija kojih se ne mogu sjetiti).

tvoja još nema pune 3, mislim da je 3-4 uobičajena dob kad se R počinje izgovarati pravilno.
što se tiče vježbi, za dijete koje nema nekih problema s govorom, mislim da je jedina "vjažba" slučati odrasle kako ispravno izgovaraju
__________________
Where all think alike, no one thinks very much.
miss daisy is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.08.2013., 09:51   #1015
Inače kad vam dijete nešto krivo izgovori, pa i slova, nemojte nikada reći: Ne kaže se tako, nego ovako. Tako se nepotreban stres djeci nabija, nego roditelji trebaju samo pionoviti što je dijete reklo i onda će dijete na taj način i naučiti.
To se tako može raditi s bilo kakvim problemom.
Što se tiče slova r, ja ga nisam nikako mogla izgovoriti kad sam bila mala, a ni sada ga ne izgovaram pravilno tako da tu nekog savjeta nemam, a i nisam logoped.
Sjećam se da je meni mama sastavljala rečenice u kojima je bilo puno slova r (a i ime mi počinje sa r) pa sam ja opet tako kroz igru to učila. Ali to je rješenje samo kod djece koja znaju čitati. Ja sam čitala s 4 godine (ne jer su me forsirali i tjerali nego sam tražila da me nauče).
Mislim da se izgovor slova poput palatala, ili glasova poput r može i u školi naučiti, tj. nije obavezno da ga djeca svladaju do polaska u školu.
Ali eto, za to nisam stručna pa se možda neki logoped javi.
__________________
M
RenataAL is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.08.2013., 11:01   #1016
Quote:
Maritoma kaže: Pogledaj post
Jel tko ima iskustva s tim da klinci pricaju za sebe u trecem licu? Moj malisan (2 god i 3 mj) samo tako prica. Ali ne samo za sebe, nego i mene i mm. Npr. "Sto to mama radi?" umjesto "mama, sto radis?" i sl.
Moja je govorila u početku upravo tako: "A hoće keks..", "A ide u bazen.." i sve na taj način, dobrih 6-7 mjeseci. Iako je išla u jaslice i družila se s djecom. Onda je sama od sebe prestala i počela koristiti "ja" jednom zauvijek.
To je koristila samo za sebe, za druge je govorila normalno.

I ne, mi nismo govorili tako, govorili smo joj normalno kao odrasli, bez tepanja i ispravljanja.
mayabela is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.08.2013., 16:57   #1017
Quote:
Maritoma kaže: Pogledaj post
Jel tko ima iskustva s tim da klinci pricaju za sebe u trecem licu? Moj malisan (2 god i 3 mj) samo tako prica. Ali ne samo za sebe, nego i mene i mm. Npr. "Sto to mama radi?" umjesto "mama, sto radis?" i sl.
jooooj, mi smo imali, i to je trajalo i trajalo...
moj senior je jako rano puno pričao, od nekih 1.5g u proširenim rečenicama, a to govorenje u 3. licu je trajalo sve do nekih 3g.
mi smo mu svi govorili u 3. licu, onda sam ja počela paziti na to i govoriti drugima iz obitelji da paze, ali nije pomagalo baš.
i prije je riješio obraćanje drugima, nego govorenje u prvom licu.
s druge strane imam juniora koji je kasno progovorio (22mj negdje), i sad s 2.5g je još uvijek to dosta oskudan repertoar, ali uredno otpočetka govori za sebe ja - uglavnom ja bi
iako i pogriješi, jer kad složi puzzle kaže - sve si složio mama, ili kad popije vodu - sve si popio, mama.
zapravo ponavlja za nama.
i bake i djedovi i dalje sa svim svojim unucima razgovaraju u 3. licu, iako u manjem opsegu nego sa seniorom, ne može se to iskorijeniti.

što se tiče izgovora, moj senior i tu ima dosta problema.
R zna reći, ali kad ga ispravimo ili kad se skoncentrira baš na to, L isto zna reći iako u određenim riječima kaže R umjesto L (npr dRaka, sRadoled i sl ), i dosta šuška u govoru s glasovima S, Š, C, Č, Ć.
pedica nam je na cijepljenju s 3.5g rekla da ako to potraje i nakon 4. rođendana da dođemo po uputnicu za logopeda.
tisi is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.08.2013., 17:38   #1018
Pisala sam na dječjem zdravlju o tome, ali budući da me to jako opterećuje, a ovdje vidim ima onih koji se kuže, ponovit ću priču. Moja curica ima 2 godine i 3 mj. Ima fond od 10-ak riječi (i to mama, tata, ne, da, moje, neće). Ne imenuje stvari (tipa pas, maca), ne oponaša zvukove životinja, ne slaže rečenice. Inače sve kuži od toga da sve zna pokazat u slikovnicama, do toga da kuži kad joj kažeš npr.: "odi u sobu i donesi papuče" i sl. Ali pričat - ništa. Čitamo s njom slikovnice, pričamo, pokazujemo stvati i imenujemo ih, ali nema šanse da ponovi. Par puta sam je čula da je rekla neku riječ: npr. kakao, ovca (ali ih poslije nikad više nije upotrijebila). Kad nešto hoće, pokaže prstom i kaže mh, mh ih neki zvuk prema tome, a kad ju pitam što hoće u stanju je radije poživčanit i urlat nego reć.
Zbog moje zabrinutosti i težeg poroda (apgar 6/8) dr. nas je poslala audiologu i logopedu. Preglede smo obavili i sve je ok, tj. čuje normalno, a logoped je rekao da to je usporen razvoj govora (ako sam dobro zapamtila neki 8.stupanj je spominjala), ali da se za sada tu ništa ne može osim doma ju poticati na govor (to i radimo) i da dođemo za 6 mj ako se ništa ne promijeni.
Uglavnom smo okruženi djecom njene dobi i ne mogu ne uspoređivat, ali ona zbilja puno zaostaje u tom govornom smislu.
Ima li tko sličnog iskustva? Što bi eventualno još mogli napraviti da ubrzamo razvoj govora? Postoje li šanse da ona ipak u jednom trenutko dostigne razvoj svojih vršnjaka ili će i dalje imati govornih problema?
__________________
What do you mean, "I don't believe in God"?I talk to him every day.What do you mean, "I ain't kind"?I'm just not your kind.
Ereshkigal is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.08.2013., 19:42   #1019
Quote:
Ereshkigal kaže: Pogledaj post
Pisala sam na dječjem zdravlju o tome, ali budući da me to jako opterećuje, a ovdje vidim ima onih koji se kuže, ponovit ću priču. Moja curica ima 2 godine i 3 mj. Ima fond od 10-ak riječi (i to mama, tata, ne, da, moje, neće). Ne imenuje stvari (tipa pas, maca), ne oponaša zvukove životinja, ne slaže rečenice.

Ima li tko sličnog iskustva? Što bi eventualno još mogli napraviti da ubrzamo razvoj govora? Postoje li šanse da ona ipak u jednom trenutko dostigne razvoj svojih vršnjaka ili će i dalje imati govornih problema?
Nisam strucnjak, pa odgovor nemoj dozivjeti u tom svjetlu. Kada su problemi prisutni samo rijec strucnjaka vrijedi, pa tako...ako nema pomaka za 6 mjeseci, znas sto treba.
Ja cu ti samo reci da je uz moju curu koja je pricala i prije prve godine, njen "prijatelj" s kojim smo provodili setnje, park i dr. bio sa svojh dvije godine - bez ijedne rijeci. (s druge strane, motoricki je bio puno napredniji, tako to obicno biva)
Mislim da je mama rekla da kaze nesto kao baba, mama i mozda jos nesto...ali uglavnom nista. Naravno da je mamo bilo koma, pogotovo kad je usporedjivala s mojom brbljavicom.
Negdje nakon druge godine, decko je progovorio...i brzo napredovao.
Nikavih problema nije bilo.
Tako da...jasno da sve moze biti super. A moze biti super, cak i ako se otkrije odredjeni problem, ali na vrijeme odete logopedu ...problem rijesite.
A moze se ispostaviti i da je problem veci i da ce trebati vise truda, vjezbanja i zalaganja...
No, sada, sa 2g i 3m ipak se ne bi trebala previse opterecivati, nego vjezbati, puno pricati, komentirati...itd.
Ali i voditi brigu, pa ako nema napretka...pravac logoped.
kajpa is online now  
Odgovori s citatom
Old 10.08.2013., 21:26   #1020
Edukativni film CIME SE SVE VOZIMO za pomoc pri govoru

Pozdrav svima,

Uradjen je novi film namenjen mladjoj deci sa sporijim razvojem govora. Film je takodje dobar i za decu (od 1 do 3 godine) bez smetnji u govoru i moze sluziti kao edukativni film o vozilim i prevoznim sredstvima.
Ovog puta ceo film je animiran, nema drugih klipova kao u predhodnom ABECEDA ZIVOTINJA.

Posto imam dvojcu blizanaca sa ovim problemem, film je vise namanjen decacima, ali sledeci koji planiram da uradim ce biti za devojcice. Bavice se hranom koju jedemo i bojama.

Link do filma : http://youtu.be/EDPy2w4ski8

Sve najbolje vam zelim,
Mirko Jovanovic
bubimil10 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 21:03.