Natrag   Forum.hr > Društvo > Politika > Blisko politici

Blisko politici Teme povezane s politikom koje ne spadaju pod ostale podforume

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 09.10.2010., 16:44   #1
Question Digitalizacija TV - tko to plaća?

Ovih dana se završava prijelaz s digitalne na analognu televiziju.

Sad, budući nisam puno verziran u televiziji, digitaliji i inim čudesima tehnike, jedina razlika koju ja kao laik vidim je to što ćemo imati malo ljepšu sliku, i moći ćemo on-line prelistati progam - dakle isto što i teletekst. Kojim se ne služim.

Ono što mene muči je koliko to čudo sve skupa košta? Malo sam prelistao internet pa sam došao do zaključka da je podignuto cca 300 novih odašiljača, ali nisam našao ukupnu cijenu. Zatim je tu prelazak na digitalnu metodolgiju slanja podataka između samih odašiljača, pa onda digitalizacija studija, a da ne govorim o cijeni subvencija par stoitna tiusća digitalnih prijemnika. Kako ova zemlja nema izvora prihoda osim (stranih) kredita, ispada da je to sve plaćeno kreditima. Isto tako, kupnja novih digitalnih prijamnika od strane građana je isto tako financirana (stranim) kreditima.

Koliki je iznos investicije, sve skupa? Nemam podataka, pa bih molio da mi netko nađe izvor. Moja procjena je da nije ispod milijardu kuna.

Jedini prihod koji se može očekivati je onaj od najma odašiljača za potrebe komercijalnih televizija, koji je plaćen reklamiranjem, te od
reklama na HRTu, plus pretplata koja baš i nije prihod. Da ne ulazimo u to odakle novac kojim netko plaća reklame.

Sad, budući da su reklame i ovako neizdržive, njihov obujam ne može rasti, osim dodatne dvije licence za RTL i NOVA. Koji nemaju programa. Ispada da se prihod baš i neće povećati te da je netko bacio novac u vjetar. Tcom će naravno naplaćivati MUIX B, a Odašiljači i Veze MUX A, tj HRTu. Pa će HRT biti u gubicima a OiV i Tcom imati ogromne viškove.

Dakle, Republika Hrvatska troši MILIJARDU KUNA zato da bismo imali malo ljepšu sliku? Nije nego.

Jer ja ne vidim nikakvu javnu korist osim toga. Naravno, T-com koji je nositelj posla, masno je omastio brk. Valjda je deal dogovoren onomadne kad je T-com pozajmio Sanaderu 700 milijuna kuna kredita. Da, zaradio je i isporučitelj opreme za odašiljače i digitalizaciju. Vjerojatno neka njemačka tvrtka? Ah, A da nije kredit dala neka njemačka banka, koja je isto masno zaradila? Nije valjda Bayerische Landes Bank?

Kome ove zaista treba? Što ćemo mi zaraditi kao društvo u cjelini, osim milijardi kuna stranih kredita na grbači?

Pa je li moguće da ovu državu vode posvemašnje budale?
ruka-slave is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.10.2010., 16:50   #2
Quote:
Ruka.Slave kaže: Pogledaj post
Ovih dana se završava prijelaz s digitalne na analognu televiziju.

Sad, budući nisam puno verziran u televiziji, digitaliji i inim čudesima tehnike, jedina razlika koju ja kao laik vidim je to što ćemo imati malo ljepšu sliku, i moći ćemo on-line prelistati progam - dakle isto što i teletekst. Kojim se ne služim.

Ono što mene muči je koliko to čudo sve skupa košta? Malo sam prelistao internet pa sam došao do zaključka da je podignuto cca 300 novih odašiljača, ali nisam našao ukupnu cijenu. Zatim je tu prelazak na digitalnu metodolgiju slanja podataka između samih odašiljača, pa onda digitalizacija studija, a da ne govorim o cijeni subvencija par stoitna tiusća digitalnih prijemnika. Kako ova zemlja nema izvora prihoda osim (stranih) kredita, ispada da je to sve plaćeno kreditima. Isto tako, kupnja novih digitalnih prijamnika od strane građana je isto tako financirana (stranim) kreditima.

Koliki je iznos investicije, sve skupa? Nemam podataka, pa bih molio da mi netko nađe izvor. Moja procjena je da nije ispod milijardu kuna.

Jedini prihod koji se može očekivati je onaj od najma odašiljača za potrebe komercijalnih televizija, koji je plaćen reklamiranjem, te od
reklama na HRTu, plus pretplata koja baš i nije prihod. Da ne ulazimo u to odakle novac kojim netko plaća reklame.

Sad, budući da su reklame i ovako neizdržive, njihov obujam ne može rasti, osim dodatne dvije licence za RTL i NOVA. Koji nemaju programa. Ispada da se prihod baš i neće povećati te da je netko bacio novac u vjetar. Tcom će naravno naplaćivati MUIX B, a Odašiljači i Veze MUX A, tj HRTu. Pa će HRT biti u gubicima a OiV i Tcom imati ogromne viškove.

Dakle, Republika Hrvatska troši MILIJARDU KUNA zato da bismo imali malo ljepšu sliku? Nije nego.

Jer ja ne vidim nikakvu javnu korist osim toga. Naravno, T-com koji je nositelj posla, masno je omastio brk. Valjda je deal dogovoren onomadne kad je T-com pozajmio Sanaderu 700 milijuna kuna kredita. Da, zaradio je i isporučitelj opreme za odašiljače i digitalizaciju. Vjerojatno neka njemačka tvrtka? Ah, A da nije kredit dala neka njemačka banka, koja je isto masno zaradila? Nije valjda Bayerische Landes Bank?

Kome ove zaista treba? Što ćemo mi zaraditi kao društvo u cjelini, osim milijardi kuna stranih kredita na grbači?

Pa je li moguće da ovu državu vode posvemašnje budale?
Uzimaš za pretpostavku brojku od milijardu kuna i onda je kasnije podrazumijevaš kao činjenicu. Inače, nije ni blizu toliko koštalo.

Sam proces digitalizacije je korak naprijed i potreban, druga je priča što su kanali glupo dodijeljeni.
__________________
Guggenheim: Mala, u zapadnom svijetu uglavnom prezirana polubalkanska drzava, izabrala je "ustogljenog" i mirnog predsjednika, koji je najvjerojatnije, po sveukupnom akademskom obrazovanju, najjaci predsjednik na svijetu.
despot is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.10.2010., 18:30   #3
Quote:
despot kaže: Pogledaj post
Uzimaš za pretpostavku brojku od milijardu kuna i onda je kasnije podrazumijevaš kao činjenicu. Inače, nije ni blizu toliko koštalo.
Vidim, vi imate informacije o ukupnoj cijeni koštajna digitalizacije, čim osporavate moju pretpostavku. Može neki podatak?

Ja sam za HR našao samo da je Hr vatska za subvencije (75 kun po prijemniku) ispaltila cca 40 milijuna kuna (cca450.000 pretplatnika je iskoristilo bon od ukupno 1.200.000) , te cca 4 milijuna kuna za propagandnu kampanju.

Znači, ako je svaki prijemnik prosječno koštao 200kn, građanji su potrošili sigurno cca (200-75)*450.000= 56.250.000 - 56 milijuna kuna. Ako su sve prijemnike prebacivali, bez bonova to je još (1.200.000-450.000)*200= 150.000.000 - 150 milijuna kuna!? Dakle, zdrobuili smo kao društvo

40 milijuna kuna za subvencije građanima
4 milijuna kuna na promidžbu
56 milijuna kuna na subevncionirane prijemnike (razlikda do pune cijene)
150 milijuna kuna na nesubvencionirane prijemnike
====
suma = 250 milijuna kuna samo za prijamnike!


A gdje je cijena novih odašiljača? Njih 300? Gdje je cijena zemaljskih digitalnih veza visoke brzine do svake kote na kojoj se nalaze odšiljači? Što je sa podmorskim kablovima do otoka?

Gdje je cijena digitalizacije studija i opreme potrebne za povezivanje linkove na Odašiljače i Veze, što su odvojeni troškovi HRTa i lokaanih gradksih televizija? (komercijalne ne račaunam)

Imate li kakve podatke? Ja baš nikako ne mogu pronaći, osim da su tvrtka "Odašiljači i Veze" imali još određenih troškova. Koja je tvrtka, naravno, u vlasništvu države.

Dakle milijarda kuna troškova bez dodtane zarade, samo da bismo imali - ljepšu sliku na ekranu?

Quote:
despot
Sam proces digitalizacije je korak naprijed i potreban, druga je priča što su kanali glupo dodijeljeni.
Korak naprijed potreban za što? Da bismo imali ljepšu sliku na ekranu, ili da bi neka banka dala Vladi RHkredit, neke tvrtke u Hrvatskoj profitirale, a mi svi skupa vraćali kredit iz poreza?
ruka-slave is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.10.2010., 18:45   #4
Ja to gledam na način da ako već plaćamo pretplatu, ako tehnologija ide naprijed da je bar slijedimo u nekom obilku.
Jedino mi je žao što nisu odmah počeli građane "forsat" ili preporučiti mpeg4 prijemnike zbog budućih full HD prijenosa utakmica i slike. (Dupli trošak kroz par godina)
fulcrum is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.10.2010., 19:06   #5
Quote:
fulcrum kaže: Pogledaj post
Ja to gledam na način da ako već plaćamo pretplatu, ako tehnologija ide naprijed da je bar slijedimo u nekom obilku.
Ma sve 5, ali KAKVA KORIST? Osim ljepše slike? A trošak je milijardu kuna, pobogu.

Daj neka mi netko kaže što smo mi kao društvo zaradili? Kakav posao? Jasno mi je da je zaradila tvrtka koja isporučuje opremu, koja iposurčuju i ukopava kablove, jasno mije da zaradi tvrtka u Kini koja isporučuje digitalne prijemnike, jasno da zaradi i banka koja je dala kredit. Ali MI VRAĆAMO DRŽAVNI KREDIT. Mi svi plaćamo kroz rate kredite, plus moramo plaćati i dodatni prijemnik!

Našao sam analizu Gašpara Gaćine, HAKOM iz 2006 gdje kaže da bi nabavna cijena 1,3 milijuna priejmna iz Kine tada bila 22 eu/kom. To znači da kao društbo moramo platiti barem 200-250 milijuna kuna nabavne cijene, plus marža i radovi, plus PDV. Dakle, brarem 500 mlinun trošvka za kranjeg kupca. Sve pokirveno kojim prihodima ove države?

Što, izvozimo drvene trupce da bismo uvezli šarene slikice? I omogućili nekome drugome da razvija visoku tehnologiju? Jel tu netko lud?

Quote:
fulcrum
Jedino mi je žao što nisu odmah počeli građane "forsat" ili preporučiti mpeg4 prijemnike zbog budućih full HD prijenosa utakmica i slike. (Dupli trošak kroz par godina)
mpeg2 košta 200 do 300 kuna, mpeg2+mpeg4 je znatno skuplji, za HDTV izađe perko 2.000 do 3.000 kuna. Plus moraš imati televizor koji to može izdržati. Znači, cijeli gore uzračunati trošak ptreba pomnožiti sa 10 samo za priejmanike, plus još barem toliko za nove HDTV televizore (koji mogu imati prijemnik u sebi). Mislim, jel nam sav taj trošak baš terba u ova dobda? MOžda da smo tie puste miliajrde uložili u vlastite inženjere i proizvodne pogovne, pa mogli smo sami napraviti takvio nešto davnih dana!!


Našao sam članak od prije godinu i pol dana. Sanader otvara (minorni) radio odašilja u Deanovcu kod Ivanić Grada. Pazite sad, RADIO ODAŠILJAČ!!
http://www.poslovni.hr/vijesti/hrvat...ropi-5198.aspx

Quote:
DEANOVAC/IVANIć GRAD - Predsjednik hrvatske Vlade Ivo Sanader pustio je jučer u pogon srednjovalni odašiljač digitalnoga radijskog signala na objektu Odašiljača i veza u Deanovcu kraj Ivanić Grada. Puštanjem u pogon tog odašiljača Hrvatska je postala prva zemlja srednje i jugoistočne Europe koja je počela emitirati digitalni radiosignal na srednjem valu. Na taj način omogućen je kvalitetan prijam programa Glasa Hrvatske u cijeloj srednjoj i jugoistočnoj Europi na frekvenciji 594 kiloherca te se Hrvatska svrstala u skupinu zemalja kao što su Velika Britanija, Njemačka, Francuska, Luksemburg i Vatikan, koji odašilju digitalni signal na srednjem valu. Puštajući odašiljač u rad, premijer Sanader istaknuo je da je riječ o važnom pothvatu koji Hrvatsku stavlja u red najrazvijenijih svjetskih zemalja na području radiodifuzije. OiV su u modernizaciju objekta u Deanovcu dosad uložili 12 milijuna kuna, a ukupno u modernizaciju radio i TV difuzije u Hrvatskoj 230 milijuna kuna. Opremu za izgradnju odašiljača proizvela je tvrtka RIZ - Odašiljači, a vrijednost investicije je 1,8 milijuna kuna i financirana je iz prihoda tvrtke Odašiljači i veze, čiji su inženjeri izveli projekte instalacije opreme i njezinu montažu.
Dakle, digitalni radio odašiljač za srednji val 500 kHZ:

- modernizacija 12 milijuna kuna
- operma za igradnju odašiljača koju je isporučio RIZ , 1,8 milijuna kuna

Na kaže se koliko je od RIZ opreme uzvezeno izvana - isto kao domaći "proizvođači PCa"

Hej, SREDNJEVALNI RADIO odašiljač, pa je ispalo 12 milijuna kuna!

Odašiljači i Veze inače su imale oko 350 odašiljača, od kojih 16 osnovnih. Koliko je to koštalo?

I to sve mi plaćamo kroz strane kredite. Eto zašto je zemlja u poptunoj gabuli.

Zato što ovu državu vode potpune budale.
ruka-slave is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.10.2010., 19:52   #6
Mislim da pretjeruješ oko cijene. Za 400 kn sam kupio mpeg2+mpeg4+multimedijski player. Full HD TV ima već od 2500kn (Istina da full HD ima smisla tek od 50'', ali Bože moj).
S druge strane bi se moglo reći da nikad u ovoj državi nije vrijeme za išta. Ja bih bio presretan da HTV ima tehničke mogućnosti prenositi nogometne utakmice u HD-u.
fulcrum is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.10.2010., 20:10   #7
Quote:
Ruka.Slave kaže: Pogledaj post
Ma sve 5, ali KAKVA KORIST? Osim ljepše slike? A trošak je milijardu kuna, pobogu.

Daj neka mi netko kaže što smo mi kao društvo zaradili? Kakav posao? Jasno mi je da je zaradila tvrtka koja isporučuje opremu, koja iposurčuju i ukopava kablove, jasno mije da zaradi tvrtka u Kini koja isporučuje digitalne prijemnike, jasno da zaradi i banka koja je dala kredit. Ali MI VRAĆAMO DRŽAVNI KREDIT. Mi svi plaćamo kroz rate kredite, plus moramo plaćati i dodatni prijemnik!

Našao sam analizu Gašpara Gaćine, HAKOM iz 2006 gdje kaže da bi nabavna cijena 1,3 milijuna priejmna iz Kine tada bila 22 eu/kom. To znači da kao društbo moramo platiti barem 200-250 milijuna kuna nabavne cijene, plus marža i radovi, plus PDV. Dakle, brarem 500 mlinun trošvka za kranjeg kupca. Sve pokirveno kojim prihodima ove države?

Što, izvozimo drvene trupce da bismo uvezli šarene slikice? I omogućili nekome drugome da razvija visoku tehnologiju? Jel tu netko lud?



mpeg2 košta 200 do 300 kuna, mpeg2+mpeg4 je znatno skuplji, za HDTV izađe perko 2.000 do 3.000 kuna. Plus moraš imati televizor koji to može izdržati. Znači, cijeli gore uzračunati trošak ptreba pomnožiti sa 10 samo za priejmanike, plus još barem toliko za nove HDTV televizore (koji mogu imati prijemnik u sebi). Mislim, jel nam sav taj trošak baš terba u ova dobda? MOžda da smo tie puste miliajrde uložili u vlastite inženjere i proizvodne pogovne, pa mogli smo sami napraviti takvio nešto davnih dana!!


Našao sam članak od prije godinu i pol dana. Sanader otvara (minorni) radio odašilja u Deanovcu kod Ivanić Grada. Pazite sad, RADIO ODAŠILJAČ!!
http://www.poslovni.hr/vijesti/hrvat...ropi-5198.aspx



Dakle, digitalni radio odašiljač za srednji val 500 kHZ:

- modernizacija 12 milijuna kuna
- operma za igradnju odašiljača koju je isporučio RIZ , 1,8 milijuna kuna

Na kaže se koliko je od RIZ opreme uzvezeno izvana - isto kao domaći "proizvođači PCa"

Hej, SREDNJEVALNI RADIO odašiljač, pa je ispalo 12 milijuna kuna!

Odašiljači i Veze inače su imale oko 350 odašiljača, od kojih 16 osnovnih. Koliko je to koštalo?

I to sve mi plaćamo kroz strane kredite. Eto zašto je zemlja u poptunoj gabuli.

Zato što ovu državu vode potpune budale.
Imaš krivi pogled na stvari. Kao prvo, troškovi nisu ni blizu onima koje si ti naveo i paušalno izračunao. Dalje, svaki trošak države se na kraju može svesti na vanjsko-trgovinsku negativnu bilancu jer se većina stvari - uvozi. Zašto bi isplaćivali bilo kakva socijalna davanja kad ljudi te novce većinom potroše na stranu robu? Zašto bi davali poticaje firmama kad većinu sirovina uvoze?

Nadalje, u većini projekata je dominantan troškovni faktor onaj ljudski, plaće i usluge, samim time je jako veliki postotak tog novca ipak ostao u RH. Posredno je pokrenuta aktivnost brojnih firmi. Nadalje, digitalizacija je proces koji se mora dogoditi, prije ili kasnije, te je samim time besmisleno govoriti o potrebi toga, možemo samo raspravljati o načinu izvedbe. Stvaranje digitalne infrastrukture je jedan od nužnih koraka u stvaranju modernog gospodarstva i preduvjeta za šire korištenje tehnologije. Meni je žao što kad već idemo u cijeli proces, ne idemo puno radikalnije s još naprednijom infrastrukturom, kako za broadband, tako i za ovo.
__________________
Guggenheim: Mala, u zapadnom svijetu uglavnom prezirana polubalkanska drzava, izabrala je "ustogljenog" i mirnog predsjednika, koji je najvjerojatnije, po sveukupnom akademskom obrazovanju, najjaci predsjednik na svijetu.
despot is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.10.2010., 20:31   #8
Quote:
despot kaže: Pogledaj post
...
Nadalje, u većini projekata je dominantan troškovni faktor onaj ljudski, plaće i usluge, samim time je jako veliki postotak tog novca ipak ostao u RH. Posredno je pokrenuta aktivnost brojnih firmi.
...
Ovo je zapravo varianta The broken window fallacy. Novac potrosen na digitalizaciju je prvo oduzet od gradjana na neki nacin. Otprilike koliko ce prihoda vise ostvariti tvrtke koje su to radile, toliko ce prihoda ostali izgubiti.

That Which is Seen, and That Which is Not Seen...
__________________
“To die hating them, that was freedom.”
somied is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.10.2010., 20:47   #9
Quote:
fulcrum kaže: Pogledaj post
Mislim da pretjeruješ oko cijene. Za 400 kn sam kupio mpeg2+mpeg4+multimedijski player. Full HD TV ima već od 2500kn (Istina da full HD ima smisla tek od 50'', ali Bože moj).
Cijene su od prije 1,5 godine s BUGovog foruma, tema o digitalizaciji, koji sam na brzinu našao na internetu. Nisam verziran, ali opet, cijene su tu negdje. Pretpostavljam da je 400kn donji razred cijena. Isto, i običan PC se može pretvoriti u mpge2+4 prijemnik za svega 100-tinjak kuna....valjda. No ako hoćete HDTV (jel ima SDTV na mpeg4 kod nas?) ond amorate imati mpeg4 i veliki ekran. A to košta....ili će koštati u narednih 5 godina. NIje ni ovaj ulog od (pretpostavljenih) milijardu kn (a vjerotjano i više) samo ova godina, to je u zadnje barem 3 do 4 godine investirano. Dakle, ukupni trošak na HDTV mpeg4 itd je puno veći od 1 milijarde.

Quote:
S druge strane bi se moglo reći da nikad u ovoj državi nije vrijeme za išta. Ja bih bio presretan da HTV ima tehničke mogućnosti prenositi nogometne utakmice u HD-u.
[/quote]

ja bih bio puno sretniji da je milijardu kuna uloženo u razvoj naših stručnjaka i naše pogone, pa da onda mi drugima prodajemo digitalne prijemnike, digitalne odašiljače i HDTV televizore. A onda oni neka gledaju naše nogometaše i plaćaju našem HTVu prava prijenosa.
ruka-slave is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.10.2010., 20:59   #10
Quote:
despot kaže: Pogledaj post
Imaš krivi pogled na stvari. Kao prvo, troškovi nisu ni blizu onima koje si ti naveo i paušalno izračunao.
Troškovi su točno oni koje sam izračunao. Zvanični podaci su tu, a 200kn za prijemnik je niži razred cijena. Podaci o 1.3 milijuna TV prijemnika (tj pretpplatnika) su također oficijelni. Gdje je tu problem s izračunom? Molim VAŠE podatke, jer vidim da ste upućeni.

Isto, molim vaše podatke o cijeni troškova odašiljača i veza s druge strane, te digitalizacije studija s treće.

Quote:
Dalje, svaki trošak države se na kraju može svesti na vanjsko-trgovinsku negativnu bilancu jer se većina stvari - uvozi. Zašto bi isplaćivali bilo kakva socijalna davanja kad ljudi te novce većinom potroše na stranu robu? Zašto bi davali poticaje firmama kad većinu sirovina uvoze?
Evo da pogodim - zato što na vlasti imamo kompletne budaletine?

Quote:
Nadalje, u većini projekata je dominantan troškovni faktor onaj ljudski, plaće i usluge, samim time je jako veliki postotak tog novca ipak ostao u RH. Posredno je pokrenuta aktivnost brojnih firmi.
Taj novac kojim su plaćene plaće nije naš. Mi ništa od te opreme nismo proizveli, mi smo svu tu opermu, milijardu ili par milijardi kuna troška, pozajmili i morati ćemo vraćati skamatama. Što tu nije jasno?

Koju smo to mi djelatnost pokrenuli pomoću ovih miliajrdu ili više kuna kojom ćemo steći prednost na izvoznom tržištu, zato da bismo vratili kredite? Ili ćemo privući više turista HDTVima po hotelima?


Čime ćemo vratiti kredite? Itsa stavr kao s građevinom. Pozajmili smo grdi novac da bimo izradili ceste i napravili nekretniniski bum, i kada se to ispuhalo, štpo je ostalo? Hrpa praznih građevina, pustih cesta, besposlenih radnika i kredita koje treba raditi. Isto nakon ovoga. Imaćemo hrpu šarenih slikica i hrpu kredita. Ništa nismo naučili

Što je još gore, samo smo omogućili drugima da nam prodaju još šarenije slikice pomoću ove tehnologije. Drugim riječima, po našim autocestama će se drugi moćio joša bolje vozati, a a mi ćemo im plaćati benzin i opremu, samo da bismo ih mogli gledati. U slučaju prijenosa trka Formule 1, to je bukvalno istina.

Quote:
Nadalje, digitalizacija je proces koji se mora dogoditi, prije ili kasnije, te je samim time besmisleno govoriti o potrebi toga, možemo samo raspravljati o načinu izvedbe. Stvaranje digitalne infrastrukture je jedan od nužnih koraka u stvaranju modernog gospodarstva i preduvjeta za šire korištenje tehnologije. Meni je žao što kad već idemo u cijeli proces, ne idemo puno radikalnije s još naprednijom infrastrukturom, kako za broadband, tako i za ovo.
Dobro, koje gospodarstvo? Molim navedite jedan proizvod kojeg smo mi proizvodnju usvojili i koji možemo izvesti vani zahvaljujući ovoj skromnoj investiciji? Za koliko se povećala izvozna bilanca RH zahvaljujući ovoj skomrnoj investiciji?. A za koliko izvozna bilanca Njemačke (krediti, odašiljači) ili Kine (receiveri, playeri) ili SADa (nove serije u HDTV formatu, plaćanje patenata, itd)?

Koja korist NAMA?
ruka-slave is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.10.2010., 21:13   #11
Quote:
despot kaže: Pogledaj post
...
Nadalje, u većini projekata je dominantan troškovni faktor onaj ljudski, plaće i usluge, samim time je jako veliki postotak tog novca ipak ostao u RH. Posredno je pokrenuta aktivnost brojnih firmi.
Quote:
somied kaže: Pogledaj post
Ovo je zapravo varianta The broken window fallacy. Novac potrosen na digitalizaciju je prvo oduzet od gradjana na neki nacin. Otprilike koliko ce prihoda vise ostvariti tvrtke koje su to radile, toliko ce prihoda ostali izgubiti.

That Which is Seen, and That Which is Not Seen...
Sav novac kojim su izrađeni odašiljači i veze je došao od nekuda. Ako pretposatvimo da je je investitor poduzeće OiV u državnom vlasništvu novac izvdojio iz svoje zarade, onda pogledajmo dakle ta zarada. Pa od HRTa, naravno, i nešto od komercijalnih televizija. Koje prikazuju 100% stranog programa (znači opet sve moraju plaćati vani), a zarada im dolazi samo od reklama, znači do domaćih poduzeća koja većinu stvari koje reklamiraju uvoze iz vanka. Tu je i pretplata. Teško je izračunati, ali ako uzmemo u obzir da je 90% minutaže reklama za strane proizvode, nije teško izračunati otkuda novac. A sav taj novac dolazi zapravo od kredita, uključujući i pertplatu (jer dobar dio plaća kojima se plaća pretplata financira se kreditima)

Ispada da nama strane banke daju kredite da bismo mi tim kreditima kupovali nečiju visokosofisticiranu tehnološku robu, na toj opremi gledali njihove licencirane gluposti tipa "AMerican Pie" što opet plaćamo uzimamanje kredita od istih, a sve to plaćamo izvozom trupaca i rasprodajom nekretnina. A što ne uspijemo platiti, uzimamo na dug koji stalno raste.

Banke vjerojatno kredite daju i drugoj strani (proizvođačima) zato da bi ovi mogli pokrenuti proizvodnju i izvesti nama svoju robu, i pri tome im vlade vjerojatno daju i poticaje. Jer oni moraju plaćati SADu patente za svoju visokotehnološku robu....

Nije čudo da nam je prosjek IQ=90.

PS: Upravo sam saznao da he T-com odustao od gradnje optičke mreže u Hrvatskoj. NIje li ono nasilno odvajanje poduzeća Odašiljači i Veze 2001 bilo koincidirano s ishitrenom kupnjom Telekoma do strane DTa? Jel to slučajno ima veze?
ruka-slave is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.10.2010., 21:43   #12
Quote:
Ruka.Slave kaže: Pogledaj post
Ma sve 5, ali KAKVA KORIST? Osim ljepše slike? A trošak je milijardu kuna, pobogu.
Korist je u obliku digitalne dividende, uz zauzeće iste količine frekvencija je moguće odašiljati mnogo više programa, za koje država naplati dodatne koncesijske naknade.

Digitalno kodiranje omogućava i naplatu od korisnika, zemaljsku Pay TV, isporuku istog sadržaja u različitoj kvaliteti po različitoj cijeni...npr. višekanalni zvuk, hrvatsku sinhronizaciju, titlove na više jezika, dodatne podatke slike za bolji rad upscalera u Full HD prijemniku ili onog tumača za gluhe i sl, uz naplatu tih dodatnih TV usluga putem dekoderskih kartica, a sve upakirano u jedan programski tok koji u sebi sadrži i obični free program.

Hrvatska tu nije imala mnogo izbora, jer frekvencije ne dijeli ona nego Europa.
Da je htjela ostati izvan toga trebala bi smanjiti snagu odašiljača da ne smeta okolnim zemljama, a tada ni analogne televizije ne bi bilo na dobrom dijelu teritorija..
zgubydan is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.10.2010., 22:35   #13
Talking

Quote:
zgubydan
Korist je u obliku digitalne dividende, uz zauzeće iste količine frekvencija je moguće odašiljati mnogo više programa, za koje
država naplati dodatne koncesijske naknade.
Mnogo više? 6 je mnogo više od 4? Od kojih su dva državna, a 4 privatna, i zapravo samo 2 (dva) nova? Uh, dozvolte samo da predahnem od iznenađenja količinom novca koja će se tako prikupiti. Plus ti će biti na MUX B, gdje se manje plaća prijenos (pa pvaljda i koncesija). Kolika koncesija i plaćanje prijenosa terba biti da bi se u npr 10 gpodišnjem roku koliki je vijek trajanja opreme (vjerujem) otplatila početna investicija od par milijardi kuna i troškovi održavanja pogona (tipično 15% godinje od poltene investicije), te zaradilo dovoljno za slijedeći ciklus investiranja (znači opet par milijardi?)

Da izračunamo?

Quote:
zgubydan
Digitalno kodiranje omogućava i naplatu od korisnika, zemaljsku Pay TV, isporuku istog sadržaja u različitoj kvaliteti po različitoj cijeni...npr. višekanalni zvuk, hrvatsku sinhronizaciju, titlove na više jezika, dodatne podatke slike za bolji rad upscalera u Full HD prijemniku ili onog tumača za gluhe i sl, uz naplatu tih dodatnih TV usluga putem dekoderskih kartica, a sve upakirano u jedan programski tok koji u sebi sadrži i obični free program.
Znači sada ćemo moći, uz ekstra nadoplatu, gledati "American Pie" ili "Dadilju" i u varijanti za gluhe? MIslim da će to drastično povećati potrošnju u Hrvatskoj.

No, opet, tko to plaća, sve te ekstra drangulije, od kojih polovinu nemam pojma što znače, a za drugu polovinu nemam pojma koji će mi klinac. Dakle, to sve plaća onaj isti pretplatnik koji je već kroz pretplatu HRTu i poreze državi financirao izgradnju te velebne infrastruktuer. Dakle, isti taj koji zahvaljujući kreditima dobiva plaću. Pa će, dabi mogao sva ta šarena čudesa gledati, morati tražiti povećanje plaće da bi ih mogao platiti. Što znači još veće zaduženje.

jer mi od toga nismo ušićarili ništa. Baš ništa mi nikome izvan Hrvatske nismo i nećemo prodati zarad silnoga napretka koji smo ostvarili digitalizacijom. Ali netko drugi bogme jeste. Oni koji imaju pametnije vlade i IQ > cipele.


Quote:
zgubydan
Hrvatska tu nije imala mnogo izbora, jer frekvencije ne dijeli ona nego Europa.
Da je htjela ostati izvan toga trebala bi smanjiti snagu odašiljača da ne smeta okolnim zemljama, a tada ni analogne televizije ne bi bilo na dobrom dijelu teritorija..
Pa i ovako se opseg pokrivanja mroao smanjiti. I? Par vukojebina sa ukupno 10.000 stanovnika bi ostalo bez mogućnosti da pogleda "American Pie". Ili ne daj bože trku "Formule 1", to bi već bilo ozbiljno. A možda bi se natalite podigao jer ljudi ne bi imali šta drugo raditi. A u svakom slučaju mogu to pogledati i na internetu. Formulu 1, ne podizanje nataliteta



Poanta cijele priče: opet su Hrvati kroz kredite financirali tuđe privrede, tuđi razvoj, tuđu pamet, tuđi standard, a zauzvart su dobili samo mogućnost daljeg zaglupljivanja.

A budući da su Odašiljači i Veze državno poduzeće, koje je sada prešlo na novu modernu tehnologiju, zna se što slijedi. Isto kai za T com nakon što je država o svom trošku isfinancirala podizanje digitalnih veza između HT čvorišta.

PRIVATIZACIJA!!!!!Navali narode, opet dionice na IPO ponudi!!! Dam da prodam!!!

Pa će onda oni isti koji su kroz kredite isfinancirali cijelu tu infrastrukturu, opet podići kredite zato da bi kupili IPO dionice kojima će omdah pasti vrijednost, pa će zatim podizati kredite da bi mogli platiti ekstra drangulije koje su sami sebi namontirali.

Dobro, hoće li HRT ikada, kao jedna javna televizija, u jednom terminu u 19:30 svojim gledateljima objasniti kolikim ih rade magarcima? Valjda je to funkcija HRTa.
ruka-slave is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.10.2010., 23:28   #14
Quote:
Ruka.Slave kaže: Pogledaj post
Cijene su od prije 1,5 godine s BUGovog foruma, tema o digitalizaciji, koji sam na brzinu našao na internetu. Nisam verziran, ali opet, cijene su tu negdje. Pretpostavljam da je 400kn donji razred cijena. Isto, i običan PC se može pretvoriti u mpge2+4 prijemnik za svega 100-tinjak kuna....valjda. No ako hoćete HDTV (jel ima SDTV na mpeg4 kod nas?) ond amorate imati mpeg4 i veliki ekran. A to košta....ili će koštati u narednih 5 godina. NIje ni ovaj ulog od (pretpostavljenih) milijardu kn (a vjerotjano i više) samo ova godina, to je u zadnje barem 3 do 4 godine investirano. Dakle, ukupni trošak na HDTV mpeg4 itd je puno veći od 1 milijarde.

ja bih bio puno sretniji da je milijardu kuna uloženo u razvoj naših stručnjaka i naše pogone, pa da onda mi drugima prodajemo digitalne prijemnike, digitalne odašiljače i HDTV televizore. A onda oni neka gledaju naše nogometaše i plaćaju našem HTVu prava prijenosa.[/QUOTE]

Rekao bih da većini starijeg stanovništva ne treba PC. DVB-t u najskupljem obliku ne košta više od nekih 700-800kn. U najjeftinijem košta oko 150kn (mpeg2), oko 250kn (mpeg4).
Ali ta ideja da "netko" razvije stručnjake i neke pogone mi jednostavno više ne hoda. Takvu usporedbu onda možeš povući s autoindustrijom, zrakoplovstvom, računalnom tehnologijom i svemu ostalom.

Ja ću se složiti tu s jednim kolegom, a to je da se možda ne gleda dalje u budućnost. DSL bi trebao biti standard, a pristup internetu zagarantirano pravo, a ne da HT broji koliko parica ima. HT mreža je napravljena za ovo što sad radi (ne mislim na mobilnu) od našeg novca prije 30 godina. Nisu kune uložili, nego su samo posrkali dobit. Isto tako mislim da ako se je sad radilo nešto, da se je trebalo napraviti da podržava standard i za 20 godina.
fulcrum is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.10.2010., 23:48   #15
Quote:
Ruka.Slave kaže: Pogledaj post
Mnogo više? 6 je mnogo više od 4? Od kojih su dva državna, a 4 privatna, i zapravo samo 2 (dva) nova? Uh, dozvolte samo da predahnem od iznenađenja količinom novca koja će se tako prikupiti.
Nije samo televizija, oslobođene frekvencije se mogu koristiti i za mobilne usluge 4. generacije, a desetljeća koja dolaze će pokazati što još.
Dio frekvencijskog spektra kojeg je zauzimala televizija je bio sav zauzet i trebalo ga je osloboditi i nakon digitalizacije postojećih TV kanala će velik dio ostat slobodan. To je glavni cilj, a ne slika ili drangulije u vidu titlova koje možeš isključiti i sl. (analogna slika je ionako bila bolja, pogotovo pokretne scene).

Quote:
No, opet, tko to plaća, sve te ekstra drangulije, od kojih polovinu nemam pojma što znače, a za drugu polovinu nemam pojma koji će mi klinac.
Da, postoje ljudi u Europi koji ne vjeruju u opstanak/isplativost zemaljske digitalne TV kao stacionarne kućne TV, eventualno za prijemnike u pokretu.

Quote:
Poanta cijele priče: opet su Hrvati kroz kredite financirali tuđe privrede, tuđi razvoj, tuđu pamet, tuđi standard, a zauzvart su dobili samo mogućnost daljeg zaglupljivanja.
Upravo tako, tek da vidiš kak će nas odrati na Obnovljivim izvorima energije, pročistaćima voda, opremi za eu-spremne farme itd. Sve te stvari koje pod mus moramo kupiti do tog-i-tog datuma, a euro-trgovac je već na vratima (a euro-konzultant u hrvatskom ministarstvu već priprema natječajnu dokumentaciju tako da posao može dobiti samo firma iz njegove zemlje), dok hrvatima ostaje staviti potpis na kredit.
Kina to radi pametnije, Europljani u zadnjih 5 godina Kini nisu prodali ni jednu vjetroturbinu, a Kina je lani postavila valjda više vjetroelektrana nego EU.
Ne guraju Europljani Kini prst u oko s ovom nobelovom nagradom tek tako.
Ali, Kina ima moć, i zna da nema rasta na tuđoj moći nego svojoj.
zgubydan is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.10.2010., 00:02   #16
krečem od toga jeli to trebalo bakici iz grubišnog polja. nije.
tko je želio imati digitalno, lako je mogao odabrat neki od ovih modernih tv paketa.
bakica kada slučajno stisne GAME na daljincu ostat će u čudu kakve to sad kockice na ekranu za vrijeme serije.

ajd, tam za 10 god. kada bi i penetracija interneta i računala bila veča...

ali ovo čudo ovisi o anteni. znači reklamna kampanja je zapravo bila lažna.

ali ajde. bar smo u nečem u centru svijetske pažnje - iz krize izlazimo brzinom tađikistana. možda baš zato što smo digitalni u analognoj pokrajni.
Glavni frajer kaže: is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.10.2010., 00:21   #17
Quote:
fulcrum kaže: Pogledaj post

Rekao bih da većini starijeg stanovništva ne treba PC. DVB-t u najskupljem obliku ne košta više od nekih 700-800kn. U najjeftinijem košta oko 150kn (mpeg2), oko 250kn (mpeg4).
Dobor, ne činipuno na stavri. 250 milijuna kuna za najjeftinije, 800 za najskuplje. Plus televizori.

Quote:
Ali ta ideja da "netko" razvije stručnjake i neke pogone mi jednostavno više ne hoda. Takvu usporedbu onda možeš povući s autoindustrijom, zrakoplovstvom, računalnom tehnologijom i svemu ostalom.
Pa, upravo zbog toga što tako razmišljamo - lakše je uvesti tuđu pamet - i nemamo ništa za izvesti. Pa valjda je netko uposlio mozak kada je izmišljao HDTV, ili PC, li ABS ili Eurofighter...a ovo bar nije neka velika znanost. Ali zato jeste puno novca kada dođe na naplatu.


Quote:
Ja ću se složiti tu s jednim kolegom, a to je da se možda ne gleda dalje u budućnost. DSL bi trebao biti standard, a pristup internetu zagarantirano pravo, a ne da HT broji koliko parica ima. HT mreža je napravljena za ovo što sad radi (ne mislim na mobilnu) od našeg novca prije 30 godina. Nisu kune uložili, nego su samo posrkali dobit. Isto tako mislim da ako se je sad radilo nešto, da se je trebalo napraviti da podržava standard i za 20 godina.
Ha, sve vodi od iskonskoga grijeha - privatizacije Telekoma. Naime, time im je omogućeno da se nasele na DTK, i da pokupe postojeći bakar, da diktiraju tehnologiju pristupa internetu, i tehnologiju telefonije.

Primjerice, nakon što im je država isifiancirala komletnu informatizaciju i digitalizaciju linkova za neku skromnu svotu koja nije bila manja od ove koju plaćamo za DTV.

Prvi je korak bio da je HT uveo ISDN. Koji je već data bio zastarjela tehnologija i počinjala se napuštati, pa je stoga bio zgodan da se iz njega na prighlupom tržištu poput Hrvatske iscijedi još koja kap.

Pa smo dobili hrpu poluispravnog smeća koju su skidali iz Njemačke, a koju smo većim dijelom najvećim morali mi plaćati.

Pa onda način obračuna impulsa, sjećamo se - minuta, sekkuna, započeti razgovor...

Pa onda čudesni dialer crvi koji su nabijali račune na ISDN uređajima, sjećamo li se toga?

Pa onda pristup internetu, skup i spor do bola?

Pa onda međuoperaterske tarife? (fiskna, gsm telefonija)

Pa onda uvodđenje ADSLa 10 gdoina nakon što je originalno uveden?

Pa tuča oko DTMa, rezanje kablova drugim operaterima, i onda čudesno odustajanje Vlade RH baš kad joj je trebao novac za kredite?

Pa onda ADSL2, ADSL2+....

Pa uvođenje optike, na kojoj je Metronet praktički bankrotirao, HŽ upravo ima aferu da Slovencima provajda nezakonski usluge optike koje je proveo za svoje opterbe, a u igri je još par, npr.HEP, HAC, ...što je s njima?

Pa onda T-com preopterećuje bakrenu infrastrukture ADSLA tjerajući MaxTV sa svim problemima i zastarjelim uređajima koje je pokupio drugdje, jer je postojeći bakar previše loš u 90% slučajeva za stabilne brzine potrebne za dobru i pouzdanu sliku na TVu? I time onemogućavajući druge operatere da koristi tu bakrenu infrastrukturu za vlasitti ADSL?


I sada upravo u trenutku kada Hrvatska uvodi digitalnu TV, T-com odustaje od uvođenja optičke infrastrukture do svakog kućanstva, jer je to ultimativni medij koji bi za barem 10 do 15 gdoina riješio sve probleme s prijenososm, ali je trošak izvođenja enorman? Je li to slučajno?

Da je digitalna TV zakasnila recimo jedno 5 gdoina, onda bi možda T-com morao investirati barem dio od tih 15 milijardi (procjena) za optičku infrastrukturu? A ovako postaje jedna od dva privdera kojim će moći raditi isto ono što radi s MaxTV?

A za to vrijeme je o našem trošku kroz MaxTV razvio svu pozadinsku logistiku nužnu za nabavu, emitiranje i naplatu TV programa?

Jel to sve slučajno?

Jeste li svjesni koliko je "uspjeh" Deutche Telekoma" koštao ovu jadnu državu?


Poanta je da nitko u ovoj državi nema blage veze što i kako treba raditi, i onda od nas razni svjetski hohštapleri rade magarce.

Umjesto da se osmislio plan još 1995 i odna radilo po njemu, ovako ad hoc izmišljamo toplu vodu vsaki puta iznova. I svaki puta nam netko proda rog za svijeću i na tome masno zaradi.

Primejerice, jedna od uslugha DTva podrazumijeva neku vrstu povratne informacije koja se mora vratiti emiteru. Što mislite kako će se to raditi? Dimnim signalima? Malim odašiljačima u svakom televizoru? Ili jednostavno običnim modemom na bakranom priključku? Inače se takav način rada kod kablovskih operatera zove asimetrični prijenos.....i sad će se netko sjetiti u OiV da se i to može napraviti. A oni su slučajno zakupili WiMax.....
ruka-slave is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.10.2010., 00:24   #18
Najgluplja je ona propagada "siđite s krovova".
Digitalna televizija isto treba antenu,osjetljivija je na smetnje i jakost signala.
Kad je kod analogne televizije malo slabiji signal na slici se pojavi malo snijega i malo šuma u zvuku ali se i dalje može pratiti program dok kod digitalne televizije čim je malo slabiji signal slika se pretvori u kvadratiće a zvuk u klokotanje ili se potpuno zamrzne.

Zadnje uređivanje mau123 : 10.10.2010. at 00:44.
mau123 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.10.2010., 00:39   #19
Quote:
Ruka.Slave kaže: Pogledaj post
Mnogo više? 6 je mnogo više od 4? Od kojih su dva državna, a 4 privatna, i zapravo samo 2 (dva) nova? Uh, dozvolte samo da predahnem od iznenađenja količinom novca koja će se tako prikupiti.
Quote:
zgubydan
Nije samo televizija, oslobođene frekvencije se mogu koristiti i za mobilne usluge 4. generacije, a desetljeća koja dolaze će pokazati što još.

Dio frekvencijskog spektra kojeg je zauzimala televizija je bio sav zauzet i trebalo ga je osloboditi i nakon digitalizacije postojećih TV kanala će velik dio ostat slobodan. To je glavni cilj, a ne slika ili drangulije u vidu titlova koje možeš isključiti i sl. (analogna slika je ionako bila bolja, pogotovo pokretne scene).
Pa, slažem se. Inače oslobađaju ju se kanali negdje oko sadašnjeg 65-tog, ali budimo realni. MI smo platili zato da bi privatna firma profitiala sada, i onda će profitirati još jednom kada uvedu 4 generaciju (HSDPA?)., ami imamo novac samo od zakupa koncesija? Gdje je kalkulacija troškova,s kupa s doržavanjem tokom 10 godina? Zašto država nije građanima kupila kompletana receiver, a ne samo 75 kuna? Zašto im receive rnije kupila privatan firma koja emitira program?

E, jer je skupo i neisplativo. Zato nama raste državni dug eksponencijalno, a "neke" privatne firme imaju enorman rast profita. Eksponencijalan. Da su privatne firme morale uvoditi digitalnu televiziju, to ne bi išlo prije 2020-te. Al onda ne bi rast BDPa u Njemačkoj ove godine bio 4-5% a takvu situaciju ne smijemo dozvoliti.

Quote:
Ruka.Slave
No, opet, tko to plaća, sve te ekstra drangulije, od kojih polovinu nemam pojma što znače, a za drugu polovinu nemam pojma koji će mi klinac.
Quote:
zgubydan
Da, postoje ljudi u Europi koji ne vjeruju u opstanak/isplativost zemaljske digitalne TV kao stacionarne kućne TV, eventualno za prijemnike u pokretu.
Naravno, jer isti klinac samo bolje radi i mreža 4 generacije. Na koncu ćemo za 10 godina opet plaćati demontažu i montažu novih uređaja. Ili će biti IPO rasprodaja. Dakle, bacili smo par milijarid kuna u vjetar. Bravo mi. Nitko nema što Hrvat imade, dvi rupe u glavi i malo vitra šta međ' njima svira.

Quote:
Ruka.Slave
Poanta cijele priče: opet su Hrvati kroz kredite financirali tuđe privrede, tuđi razvoj, tuđu pamet, tuđi standard, a zauzvart su dobili samo mogućnost daljeg zaglupljivanja.
Quote:
zgubydan
Upravo tako, tek da vidiš kak će nas odrati na Obnovljivim izvorima energije, pročistaćima voda, opremi za eu-spremne farme itd. Sve te stvari koje pod mus moramo kupiti do tog-i-tog datuma, a euro-trgovac je već na vratima (a euro-konzultant u hrvatskom ministarstvu već priprema natječajnu dokumentaciju tako da posao može dobiti samo firma iz njegove zemlje), dok hrvatima ostaje staviti potpis na kredit.
I da pogodim, sve to piše u pristupnim pregovorima u nekom jedva malo uvijenom obliku, kao što je pisalo i za sir i vrhnje?

Pametni ti naši pregovarači. Ček da i Drobnjak uhvati malo vitra, ko što je i Šimonović, koji je počinjao pregovore.


Quote:
zgubydan
Kina to radi pametnije, Europljani u zadnjih 5 godina Kini nisu prodali ni jednu vjetroturbinu, a Kina je lani postavila valjda više vjetroelektrana nego EU.
Ne guraju Europljani Kini prst u oko s ovom nobelovom nagradom tek tako.
Ali, Kina ima moć, i zna da nema rasta na tuđoj moći nego svojoj.
Imaš pravo, mogli bi mi početi preuzimati neke stavri od Kineza.

Recimo, za početak, javne egzekucije metkom u potilja na stadionima. Tu već imamo razrađenu tehnologiju i know-how, pa neće biiti problem za kreditiranje početne investicije, ima bogme dosta potencijalnih korisnika, a bogme zahvaljujući dititalnoj televiziji i u najdaljem kutku Lijepe naše gledatalji neće biti uskraćeni za sve pojedinsti. Moći će čak korištenjem dodatnih featurea digitalne TV (koji se nadoplaćuju, molim lijepo) direktno upravljati egzekucijom, birati osuđenika, glasovati o tehničkoj kvaliteti izvedbe, umjetničkom efektu...koje su to mogućnosti. A i organa ostaje za rasprodaju.
ruka-slave is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.10.2010., 00:43   #20
Quote:
mau123 kaže: Pogledaj post
Naj gluplje je ona propagada "siđite s krovova".
Digitalna televizija isto treba antenu,osjetljivija je na smetnje i jakost signala.
Kad je kod analogne televizije malo slabiji signal na slici se pojavi malo snijega i malo šuma u zvuku ali se i dalje može pratiti program dok kod digitalne televizije čim je malo slabiji signal slika se pretvori u kvadratiće a zvuk u klokotanje ili se potpuno zamrzne.
Što, za-----li su nas za par milijardi kuna? Nešto znači novo?

Ali, poslije j----a nema kajanja.
ruka-slave is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 06:36.