Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija

Religija Religija u društvu
Podforum: Teologija i religijska praksa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 19.04.2010., 11:38   #1
Question zar nije bolji ateizam nego mržnja?

prvo da se razumijemo ja sam katolik i ponosan sam na to ...ali gledao sam film zeitgeist i potakao me na razmišljanje....

neslazem se sa svime sta kazu ali u vezi nekih stvari su vjerojatno u pravu....da neduljim....zar nebi bilo bolje da se svi ljudi žive zajedno u harmoniji bez religija (jer tako nebi bilo razlika ni diskriminacija),uostalom postoji vise od 1000 religija i sve zagovaraju da se nesto cool događa nakon smrti......zasto onda jednostavno neživjeti u harmoniji a nakon smrti vidjeti ko je u pravu??
__________________
Sve gramatičke greške su ubačene namjerno :D
vinskamuha is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.04.2010., 11:46   #2
Taj Zeitgeist je smeće. Film stvoren isključivo za napušene alternativce.
Articles of Faith is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.04.2010., 11:51   #3
Religije postoje zbog manipulativnih i političkih razloga, bilo bi bolje bez toga, ali ovaj svijet bi ionako bio bolji bez mnogočega pa uzalud govoriti.
mobing is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.04.2010., 11:54   #4
Quote:
Articles of Faith kaže: Pogledaj post
Taj Zeitgeist je smeće. Film stvoren isključivo za napušene alternativce.
moguce.....ali imaju dosta istomisljenika....i ja mislim da nezagovaraju nista lose,.....bar nista sta sam ja moga primjetit
__________________
Sve gramatičke greške su ubačene namjerno :D
vinskamuha is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.04.2010., 11:56   #5
Quote:
vinskamuha kaže: Pogledaj post
prvo da se razumijemo ja sam katolik i ponosan sam na to ...ali gledao sam film zeitgeist i potakao me na razmišljanje....

neslazem se sa svime sta kazu ali u vezi nekih stvari su vjerojatno u pravu....da neduljim....zar nebi bilo bolje da se svi ljudi žive zajedno u harmoniji bez religija (jer tako nebi bilo razlika ni diskriminacija),uostalom postoji vise od 1000 religija i sve zagovaraju da se nesto cool događa nakon smrti......zasto onda jednostavno neživjeti u harmoniji a nakon smrti vidjeti ko je u pravu??
Poanta je živjeti u harmoniji unatoč različitostima.

Religije nisu, kako se često hoće imputirati, izvor zla, ali jesu pogrešna i nakaradna tumačenja iste.
Ateizam ne može pokriti područje kojim se uopće ni ne bavi.
__________________
Agni Parthene Despina I believe. Heroji žive vječno. .
Uranija is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.04.2010., 12:00   #6
religija ljudima daje nadu u nesto bolje u ovim teskim vremenima...i to je super....ali također cesto donosi sasobom netolerantnost prema razlicitostima
__________________
Sve gramatičke greške su ubačene namjerno :D
vinskamuha is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.04.2010., 12:12   #7
Quote:
Uranija kaže: Pogledaj post
Poanta je živjeti u harmoniji unatoč različitostima.

Religije nisu, kako se često hoće imputirati, izvor zla, ali jesu pogrešna i nakaradna tumačenja iste.
Ateizam ne može pokriti područje kojim se uopće ni ne bavi.
Slažem se...mržnja opstoji s religijama ili bez nje. Stvar je samo u tome da je lako pronaći jedan izvor i onda uvjeriti samog sebe, i nastojati uvjeriti sve ostale, da će nestankom toga biti riješen velik dio problema. Taman posla.

Ali hipotetski govoreći - kad bi nestanak religija značio prestanak mržnje, bilo bi bolje da ih nema.
__________________
''Life can only be understood backwards; but it must be lived forwards''
WildFox is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.04.2010., 12:21   #8
Quote:
vinskamuha kaže: Pogledaj post
religija ljudima daje nadu u nesto bolje u ovim teskim vremenima...i to je super....ali također cesto donosi sasobom netolerantnost prema razlicitostima
To nije moguće spriječiti - religija može isto tako naučiti čovjeka da prihvaća različitosti, ovisno o tome kakva je religija i ovisno o tome kakve su različitosti (budimo objektivni). No, meni se čini da su korjeni netrpeljivosti malo dublji pa, ako religija naglašava različitost, privući će te netrpeljive, bar na neko vrijeme.Ibnače, jedno je ne-prihvaćanje različitosti, a drugo je stav prema kojemu se ne želi priznati da je taj što drugi radi dobro. Tolerancija ne znači da je sve dobro nego je ona stav prema kojemu se nama neko ponašanje može gaditi do bljuvanja ali, ako nas ili nekog drugog ne oštećuje, mi ćemo osobi koja prakticira to ponašanje dopustiti da se ponaša.

Čisto je druga priča što se danas tolerancija označava kao ''sve je dobro'' i gore ''sve svakome mora biti dobro'' , a u skladu s tim se propagira i mišljenje uskladivo s utrkom u Alisi u zemlji čudesa u kojoj Dodo kaže - svi su pobjedili i svi će dobiti nagradu. To je besmisleno. Pod nagradom ne mislim na Raj, nego na to da se ne može nekoga čije su prakse loše vječito izvlačiti iz gabule koju si sam stvara svojim postupcima.
__________________
''Life can only be understood backwards; but it must be lived forwards''
WildFox is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.04.2010., 12:23   #9
I, da se nadovežem na gornji post - danas se načelno jako cijeni kritičko mišljenje no prevladava totalno nekritički pristup. Zašto? Zato što su ideje i teorije podvrgnute kritikama ali se praksi, djelovanju ne prilazi kritički. To je potpuno suludo.
__________________
''Life can only be understood backwards; but it must be lived forwards''
WildFox is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.04.2010., 12:24   #10
Quote:
WildFox kaže: Pogledaj post
Slažem se...mržnja opstoji s religijama ili bez nje. Stvar je samo u tome da je lako pronaći jedan izvor i onda uvjeriti samog sebe, i nastojati uvjeriti sve ostale, da će nestankom toga biti riješen velik dio problema. Taman posla.

Ali hipotetski govoreći - kad bi nestanak religija značio prestanak mržnje, bilo bi bolje da ih nema.
Jep.
Ali magičnog štapića nema, i uklanjanje svega je linija manjeg otpora. Treba se mijenjati iznutra, a da stablo ostane jednako. Ili tako nešto.
__________________
Agni Parthene Despina I believe. Heroji žive vječno. .
Uranija is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.04.2010., 12:29   #11
nije stvar u religiji, već u ljudima.
punkeri ne podnose melodiozna pop sranja, pa mogu zaključiti da bi bez glazbe ljudi živjeli u toleranciji.
Ljudi oduvijek preferiraju neke opcije u bilo kojem području, više od drugih ljudi, i spremni su braniti to uvjerenje, misleći da je tuđe razlićito uvjerenje napad na njihovo, pa stoga se ponašaju kao ranjene životinji.

Sa religijom je to istaknutije, jer velika je razlika između npr. raja i reinkarnacije, dakle govoreći da je raj konačna destinacija krščani osporavaju "pravo", tj. mišljenje budista da je ono što oni vjeruju istina i rađaju sumnju u budista jeli reinkarnacija postoji ,a velika je stvar život poslije smrti svakom čovjeku, a njegovo stajalište po tom pitanju je "napadnuto".
Zato je tolika netolerancija, jar religije jedna drugu isključuju, za razliku od muzike.
No opet je sve u ljudima.
Clint Eastwood is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.04.2010., 12:36   #12
Quote:
Clint Eastwood kaže: Pogledaj post
nije stvar u religiji, već u ljudima.
punkeri ne podnose melodiozna pop sranja, pa mogu zaključiti da bi bez glazbe ljudi živjeli u toleranciji.
Ljudi oduvijek preferiraju neke opcije u bilo kojem području, više od drugih ljudi, i spremni su braniti to uvjerenje, misleći da je tuđe razlićito uvjerenje napad na njihovo, pa stoga se ponašaju kao ranjene životinji.

Sa religijom je to istaknutije, jer velika je razlika između npr. raja i reinkarnacije, dakle govoreći da je raj konačna destinacija krščani osporavaju "pravo", tj. mišljenje budista da je ono što oni vjeruju istina i rađaju sumnju u budista jeli reinkarnacija postoji ,a velika je stvar život poslije smrti svakom čovjeku, a njegovo stajalište po tom pitanju je "napadnuto".
Zato je tolika netolerancija, jar religije jedna drugu isključuju, za razliku od muzike.
No opet je sve u ljudima.
Točno da je tu netolerancija uočljivija i ima jači ''impact'' i to upravo zbog toga što religija odgovara na fundamentalna životna pitanja, a odgovori na ta pitanja daju životu neki smjer i smisao. Malo tko će ostati miran ako se pojavi nešto što ti cijeli život i životnu filozofiju dovodi u pitanje. Identitet je vrlo zeznuta stvarm, posebno ako je uspostavljen na rigidnim temeljima. Zato ateisti mogu biti tolerantniji - jer nemaju rigidno postavljene temelje. Međutim, čvrsta vjera također otvara velik prostor toleranciji jer se takav čovjek ne boji. Strah je u korjenu netolerancije, isto kao što je izbjegavanje razmišljanja i linija manjeg otpora nekritička tolerancija, prihvaćanje svega.
__________________
''Life can only be understood backwards; but it must be lived forwards''
WildFox is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.04.2010., 12:39   #13
Quote:
Uranija kaže: Pogledaj post
Jep.
Ali magičnog štapića nema, i uklanjanje svega je linija manjeg otpora. Treba se mijenjati iznutra, a da stablo ostane jednako. Ili tako nešto.
Apsolutno. No problem je u tome što religije imaju pretenziju mijenjati ljude iznutra ali to često ili ne čine ili mijenjaju provizorno ili na temelju općeprihvaćene predodžbe kakav bi vjernik trebao biti - konformist u Crkvi, netolerantan izvan nje.
Naglasio bih da govorim o institucionalnom djelu religije ukoliko nedostaje element duhovnosti.
__________________
''Life can only be understood backwards; but it must be lived forwards''
WildFox is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.04.2010., 12:41   #14
Quote:
vinskamuha kaže: Pogledaj post
prvo da se razumijemo ja sam katolik i ponosan sam na to ...ali gledao sam film zeitgeist i potakao me na razmišljanje....

neslazem se sa svime sta kazu ali u vezi nekih stvari su vjerojatno u pravu....da neduljim....zar nebi bilo bolje da se svi ljudi žive zajedno u harmoniji bez religija (jer tako nebi bilo razlika ni diskriminacija),uostalom postoji vise od 1000 religija i sve zagovaraju da se nesto cool događa nakon smrti......zasto onda jednostavno neživjeti u harmoniji a nakon smrti vidjeti ko je u pravu??
Krivo percipiras... ateisti imaju samo jednu stvar zajednicku... nevjeru u boga...
ateist moze biti kriminalac, vjerovati da postoje dinosauri u amazoni,
ne slagati se sa TE... zasto bi oni bili potvrda harmoniji

Ja na primjer zelim jednu drzavu sa jakim zakonima, koja je sekularna
do kraja i gdje ce se ljudi educirati da sloboda nije gaziti tudja prava,
da svatko ima pravo na svoj izbor...

Sto se tice harmonije, nekako mi to djeluje depresivno... ako nemas
poticaja, razlicitosti u zivotu onda nebi imao smisla ni zasto da zivis
kad je svaki dan isti, harmonija
__________________
-Intelektualac je netko tko je otkrio da postoji nesto zanimljivije od seksa... Aldous Huxley
-Trebali bi razmisliti da li je ovisnost o nikotinu poremecaj... Neki bi ( se ) ubili za cigaretu...
homer11 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.04.2010., 13:17   #15
Quote:
Uranija kaže: Pogledaj post
Ateizam ne može pokriti područje kojim se uopće ni ne bavi.
Ovako smiješnu rečenicu davno nisam pročitao.
Jacob. is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.04.2010., 13:29   #16
Quote:
Jacob. kaže: Pogledaj post
Ovako smiješnu rečenicu davno nisam pročitao.
Naziv topica sam imputira da je ateizam nesto...

"zar nije bolji ateizam nego mržnja"?

Po ovome ispada da je ateistima zajednicko i ne mrznja...
neka me netko ispravi ako grijesim
__________________
-Intelektualac je netko tko je otkrio da postoji nesto zanimljivije od seksa... Aldous Huxley
-Trebali bi razmisliti da li je ovisnost o nikotinu poremecaj... Neki bi ( se ) ubili za cigaretu...
homer11 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.04.2010., 13:31   #17
jebem vam taj zeitgeist i ko vam ga napravio, takve postmoderne ispljuvke bi trebalo kažnjavati radi širenja paranoje i dezinformacija

i nije to uopče svejedno, taj film je rađen kako bi sustavno uzrokovao strah i šokirao neinformiranog gledatelja, pogotovo neke ranjivije segmente društva, kao slabije obrazovane ili mentalno labilne

i još ima tri nastavka

mater im američku
kor-im is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.04.2010., 13:33   #18
Prvo ukinuti religije, pa zatim nogomet, ljude pofarbati u zeleno da se ne razlikuju bojom koše, sve podštucati na metar i pol da nema viših i nižih, uvaliti svima crne kontaktne leće itditd. Nikad se ne može ukinuti sve po ćemu se ljudi mogu razlikovat, a svaka razlika može biti izvor ugnjetavanja i mržnje.
__________________
Ja imam onu pravu, nepatvorenu školu, školu života(Mica T.)
mukotrpak is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.04.2010., 13:39   #19
Quote:
vinskamuha kaže: Pogledaj post
prvo da se razumijemo ja sam katolik i ponosan sam na to ...ali gledao sam film zeitgeist i potakao me na razmišljanje....

neslazem se sa svime sta kazu ali u vezi nekih stvari su vjerojatno u pravu....da neduljim....zar nebi bilo bolje da se svi ljudi žive zajedno u harmoniji bez religija (jer tako nebi bilo razlika ni diskriminacija),uostalom postoji vise od 1000 religija i sve zagovaraju da se nesto cool događa nakon smrti......zasto onda jednostavno neživjeti u harmoniji a nakon smrti vidjeti ko je u pravu??
pa ako si ponosan katolik, zašto se prodaješ bezveze tamo nekom zeitgeistu koji je dokazano lažan... imaš na jubitou mali milijun antizeitgeist filmića, pogledaj...

ima bit da si vrlo mlada osoba kad tako razmišljaš... nije situacija crnobijela, neke religije jesu loše, neke vrlo loše, a neke su dobre...

no, ateizam se u više formi pokazao lošim... imaš ruski primjer, a slavljena francuska revolucija je počela genocidom nad vjernicima-katolicima...

svako pretjerivanje nije dobro, treba pustiti ljude da vjeruju u što žele, bez pritisaka... no, čini se da ljudi za to nisu sposobni već se klatno uvijek njiše iz krajnosti u krajnost... šteta...
__________________
“We are going to have the most diverse and inclusive civilizational collapse in history” — Oilfield Rando on “X”
Basta is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.04.2010., 13:47   #20
Ovo sam napisao na temi zeitgeist u topicu FILM pa da ovdje isto stavim, a dotiče se kršćanstva

Zašto je napravljena kršćanska vjera??
Da bi putevi vodili u rim tj. svi novci.
A kako rim sada pripada talijanima nastao je Vatikan (koji je još uvijek u rimu)

zašto postoje velike količine zlata u vatikanu kad su protiv siromaštva?
Zašto u srednjem vijeku svi slikari i kipari su MORALI raditi za crkvu?
Postoji puno pitanja iz prošlosti
Čak sam i o tome razz sa jednim svećenikom (mladjim da se zna) ali on je svega toga svjestan i svejedno vjeruje
To ja zovem pravim pranjem mozgova

Ono što ne valja je to što se u filmu provlače (slučajno ili namjerno) neke pogreške. Film navodi da su se mnogi spomenuti bogovi rađali 25.12. no, to nije točno. Za neke ne znamo kada su rođeni, Horus je prema nekim navodima i izračunima rođen 15.11. Horus je imao 4 sljedbenika, u nekim varijantama 16, upitno je njegovo «hodanje po vodi», rođen je u močvari, i tome sl.

No, ni Isus nije rođen 25.12. Biblija nigdje ne navodi vrijeme rođenja, ali prema nekim izračunima rođen je najvjerojatnije u 9. mjesecu i to 4 -7 godina prije Krista (zvuči li vam ovo čudno, onda trebate znati da baš ništa što obilježavate kao nešto vrlo važno Isusovo, s njim nema gotovo nikakve veze. Uskrs, Božić, nova era – ništa).
Datum 25.12. car Konstantin je preuzeo iz rimskih svetkovina boga Mitre - nepobjedivog Sunca.

Ljudi su od uvijek promatrali i tumačili svijet oko sebe, a najobožavanije je oduvijek bilo upravo Sunce.

Ono je to koje se čudesno rađa, donosi svjetlost svijetu, dolazi iza oblaka, čak "hoda po vodi", donosi kruh i vino, ima i krunu od trnja, umire i uskrsava.

Zato ne čudi da su se u gotovo svim kulturama najviše svetkovina održavalo upravo u vrijeme bitnih Sunčevih faza u odnosu na Zemlju – solsticija i ekvinocija.

No bogovi Sunca nisu jedini.

Imamo tisuće različitih bogova - mora, vina, vremena, ljubavi, božice rata, ljepote, spolnosti, lova – personifikacija svega što jesmo i što nas okružuje.

Sljedeće što dovodi do velike zabune jest termin – "bezgrešno začeće" i "rođen od djevice". Većina bogorodica nisu bile djevice. Ono što je zajedničko gotovo svim bogovima jest – čudesno začeće. Neke su zanijele od kapi znoja koje im je palo u oko, neke od pahulje koja je pala na njih, nekima je dijete skočilo iz lista, nekima iz boka, neke je zasjenio duh sveti, neke mjesec…i tome sl. Izida nije bila djevica, samo je Horusa čudesno začela, s mrtvim mužem.
Ni Devaki nije bila djevica.


Termin "bezgrešno začeće" se u kršćanstvu uopće ne odnosi na fizički način oplodnje, već na začeće bez – istočnog grijeha – bez grijeha - bezgrešno.

I kao takvo je rezervirano u prvom redu za Mariju. Ona je papinskim proglasom, naredbom, dogmom, 1854. g. proglašena bezgrešno začetom.Kleru se jednostavno nije sviđala ideja da bi majka božja, majka Isusova mogla biti obična žena, već rođenjem okaljana istočnim grijehom kao svi ostali smrtnici, pa su je proglasom učinili bezgrešnom već po začeću.

Nakon nje i Isus je rođen bez istočnog grijeha – bezgrešan.

Na zidovima Hrama u Luksoru postoje slike i opis stari tri i pol tisuće godina: Amenhotep III daje nacrtati svoju suprugu kao Neith, koja je bila majka Ra, kralja neba (čita se s lijeva udesno), na kojoj Toth sa ibisovom glavom navješćuje Neth, primordijalnim vodama, da će zatrudnjeti sa Ra (novim kraljem neba). Na sljedećoj slici, začeće Neith je ostvareno uz pomoć Kneph (lijevo od nje) i Hator (desno), prinoseći ankh (egipatski križ) i tako ostavljajući Neith "trajno čistom djevicom". Desno su slike rođenja preko cigle za rađanje Ra-a (koji predstavlja Anatona), kao i hvalospjev djetetu od dvorjana i božanstava sa dvora Neith. Oblik Ra je u tom trenutku bio Ra-Amun, koji je postao identificiran kao Horus.
Grci su također pozajmili tu legendu, pa imamo sličan mit o rođenju Aleksandra i sl. (za sliku klinuti ovdje i ovdje - ZIB, a tamo ćete naći i opširnijie analize raznih prilagodbi)

Nadalje, mnogi bogovi su mučki umirali i uskrsavali. No nisu svi bili razapeti specijalno na križ niti tri dana mrtvi. Simbol mrtvog boga na drvetu se pojavljuje u mnogim mitovima, no ne doslovno kako je navedeno u filmu. Oziris je bio namamljen u škrinju, zatvoren u nju i bačen u rijeku. Na mjestu gdje je škrinja stala izraslo je drvo, a Izida je tražeći muža našla škrinju u krošnji tog drveta.

Krišnu su zakucali sa strelicama za stablo, astetski bog Quetzalcoatl se sam razapeo na drveni križ i tako dalje.

Sličnosti među solarnim bogovima jesu velike, ali ne u toliko detalja kako film prikazuje. Da bi dokazali da je i Isus jedan od njih, a ne povijesna osoba – bogočovjek, čak ne moramo ići tako daleko kao što je drveni Egipat. Dovoljno je zaviriti u Stari Zavjet.

Bez obzira na neke krive navode, u svojoj biti bogovi, mitovi, simboli zaista se prenose, dorađuju, tumače iz kulture u kulturu, iz vremena u vrijeme.

Zato mislim da je film svejedno dobro pogledati, jer je dobar poticaj za promišljanje i kao impuls za početak vlastitog istraživanja i traganja za – istinom.

Činjenica 1.: kršćanstvo je religija u prvoj verziji uvezena s Bliskog Istoka.
Činjenica 2.: europski narodi imaju (još je rano reći ‘imali su’) svoje religije.
Činjenica 3.: kršćanstvo se širilo propovijedanjem, nasiljem ali i asimilacijom stare religije.
Činjenica 4.: zečevi u Palestini nikad nisu nosili šarena jaja u proljeće.
Činjenica 5.: kršćanska crkva nastajala je iz više škola mišljenja, koje su se znale i sukobljavati, pa i fizički.
Činjenica 6.: kršćanska crkva raspala se na više denominacija, koje se znaju sukobljavati, pa i fizički.
Činjenica 7.: denominacije kršćanske crkve su pravni subjekti tj. imaju imovinu, kojom samostalno upravljaju, vode poslove kao i sve druge firme.

Sasvim dovoljno početnih činjenica za jednu malu zgodnu debatu, prije svega o tome kako je moguće da netko uopće pokušava gurnuti glavu u pijesak pred činjenicama da je kršćanstvo u svom nastajanju ugradilo u sebe veliku količinu prethodno postojećih religija, te da je danas daleko više usmjereno na posao nego na vjeru.
Duhpravde is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 01:38.