Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Zdravlje

Zdravlje Najvažnija stvar na svijetu
Podforumi: Žensko zdravlje, Stomatologija i oralna higijena

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 04.09.2007., 15:18   #1
Zaklada Ana Rukavina - donacija koštane srži

Htio bih pomoći ali imam veliki strah od igala. Jel ima neko iskustva s doniranjem matičnih stanica?
samoborracer is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.09.2007., 18:05   #2
sa doniranjem nemam, ali prvo ti moraju uzeti krv, to sam obavila, pa te provjeriti, pohraniti, i onda, ako te netko bude trebao, budu te pikali.
nije strašno, možeš to obaviti na stvarci koja izgleda kao aparat za dijalizu- na jednom te mjestu upiknu, krv ide van, odvaja se potrebno, i vraća se natrag u drugu ručicu.
nije ništa strašno. a mogu ti ih vaditi i iz bedrene kosti, ako se ne varam. evo, našla sam ovo, sve ti lijepo piše.

http://www.zaklada-ana-rukavina.hr/c...a/pitanja.aspx

ajde, neće te valjda strah od jedne male igle spriječiti da pomogneš? budu ti dali lizalicu
__________________
"This above all: to thine own self be true, And it must follow, as the night the day, Thou cans't not be false to any man " (Hamlet, ll.78-80)

Bowties are cool.
nephthys is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.09.2007., 18:55   #3
Mogu ti vaditi kako je nephthys rekla. Znaci prikljuce te na aparatic kroz jednu ruku krv van u aparat (tamo se izdvoji sve potrebno) pa onda u drugu ruku nazad unutra. Drugi nacin je da dobijes opcu anesteziju, nase iskustvo je takvo da ti zapiknu iglice u donji dio leda i izvuku ti malo kostane srzi. Budes tipa dan/dva u bolnici i mozes doma. Nije nista strasno, moj 7-godisnji brat je bio donator. Tako da je on prosao taj postupak, tako da ako moze on mogu svi . I neznam dali je to kod svih ili su to samo radili mome braci (jer je malen) ali valjda kad te piknu izgubis malo krvi pa ti je oni vrate nazad kroz infuziju. Znam da njemu nisu htjeli davat neciju drugu krv pa su mu par dana prije izvadili jednu vrecicu njegove i vratili mu je nazad. Mozda zvuci strasno ali nije, kazem ti ako dijete od 7 godina to moze... Iako ne znam za taj strah od igala
__________________
Dok jedem, ne cujem...
Knedla_od_sljiva is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.09.2007., 15:24   #4
Darivanje koštane srži!

Zanima me kakav je to točno proces, koliko traje, jeli bolan?

Naime, razmišljam se to napravit pa da znam šta me čeka...

Bilo kakva iskustva dobro došla...hvala unaprijed!
__________________
Život je čudno neko stanje...što ga više imaš, imaš ga sve manje.
Hannuma is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.09.2007., 15:58   #5
Quote:
Hanna 01 kaže: Pogledaj post
Zanima me kakav je to točno proces, koliko traje, jeli bolan?

Naime, razmišljam se to napravit pa da znam šta me čeka...

Bilo kakva iskustva dobro došla...hvala unaprijed!
Prvo se da krv da se napravi tipizacija tkiva. Stave tvoje podatke u registar podataka i ako se slučajno pojavi netko s kim se podudaraš, a treba mu matična srž, zvati će te da je daš.
Sve ti je ovdje opisano: http://www.zaklada-ana-rukavina.hr/c...a/pitanja.aspx
Ivanicapeca is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.09.2007., 16:05   #6
Quote:
Ivanicapeca kaže: Pogledaj post
Prvo se da krv da se napravi tipizacija tkiva. Stave tvoje podatke u registar podataka i ako se slučajno pojavi netko s kim se podudaraš, a treba mu matična srž, zvati će te da je daš.
Sve ti je ovdje opisano: http://www.zaklada-ana-rukavina.hr/c...a/pitanja.aspx
OK, znam...i mislim se odazvat njihovom pozivu u utorak na cvijetnom.

Zanima me sami proces vađenja, jel opasan, jeli boli, koliko traje...
__________________
Život je čudno neko stanje...što ga više imaš, imaš ga sve manje.
Hannuma is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.09.2007., 17:15   #7
Quote:
Hanna 01 kaže: Pogledaj post
Zanima me sami proces vađenja, jel opasan, jeli boli, koliko traje...
proces vađenja krvi?

da, opasan je, traje oko 4 sata, boli za poludit.

mnogi su podlegli bolovima vađenja krvi.
__________________
Freedom is just another word for nothing left to lose
kemik is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.09.2007., 19:15   #8
Quote:
Hanna 01 kaže: Pogledaj post
OK, znam...i mislim se odazvat njihovom pozivu u utorak na cvijetnom.

Zanima me sami proces vađenja, jel opasan, jeli boli, koliko traje...
Evo pošto nisi sama pogledala na linku koji sam ti stavila, kopipejstam ti da se ne mučiš :

Kako se uzima koštana srž?

Koštana srž se uzima iz kostiju zdjelice. Kako ovaj postupak nije bezbolan, uzimanje koštane srži radi se u općoj anesteziji u operacijskoj dvorani. Potrebno je biti u bolnici tri dana.

Kako se uzimaju periferne matične stanice?

Periferne matične stanice uzimaju se postupkom leukafereze.

Što je to leukafereza?

Leukafereza je postupak odvajanja perifernih matičnih stanica iz cirkulacije darivatelja. Aparat za leukaferezu sličan je dijalizatoru. Krv darivatelja iz jedne ruke ulazi u aparat, centrifugira se i odvajaju se matične stanice, dok se ostali dio krvi kroz drugu ruku vraća u cirkulaciju darivatelja

Je li potrebna anestezija
kod uzimanja perifernih matičnih stanica?


Ne, postupak je bezbolan i nema potrebe za anestezijom.
Ivanicapeca is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.09.2007., 20:48   #9
da li se doniranje maticnih stanica vrsi samo u zagrebu ili i u drugim bolnicama u hrvatskoj? jel' ti bude jako slabo kad se podvrgnes postupku leukafereze?
__________________
you're so vain - i bet you think this song is about you
sympathy for the devil
*jezebel* is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.09.2007., 02:38   #10
https://www.forum.hr/showthread.php?t=254190

Evo ovdje sam vec nesto napisala.
__________________
Dok jedem, ne cujem...
Knedla_od_sljiva is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.09.2007., 16:29   #11
ja sam bratu dala koštanu srž, ako te zanimaju osobna iskustva mogu ti opisati
vinterica is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.09.2007., 16:32   #12
ne moraš se bojati, tjedan dana prije samog postupka ti izvade oko pola litre krvi koju će ti vratiti za vrijeme vađenja koštane sržo. postupak se izvodi u općoj anesteziji, a kasnije osjetiš dan dva laganu bol tamo gdje su vadili (tipa kao da si se lupio). bila sam donator prije manje od godinu dana pa ako te još nešto zanima pitaj
vinterica is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.09.2007., 22:31   #13
dala sam krv i sada čekam...iako me jako strah bolnica pretpjela bih tu bol jer znam da bi nekome pomogla
__________________
Athletes Row, Everyone Else Just Plays Games
Balkanka is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.09.2007., 22:32   #14
Quote:
vinterica kaže: Pogledaj post
ja sam bratu dala koštanu srž, ako te zanimaju osobna iskustva mogu ti opisati

ajde napiši!
__________________
Athletes Row, Everyone Else Just Plays Games
Balkanka is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.09.2007., 11:00   #15
oko 2 tjedna prije napravili su mi sve moguće pretrage krvi, snimanje pluća srca, ekg i uzeli oko pola litre krvi koju ti vrate za vrijeme vađenja koštane srži.večer prije transplatacije sam došla na rebro, ništa ti ne rade, samo prespavaš. ujutro je transplatacija, sve skupa traje oko sat vremena, ostaješ još jednu noć u bolnici i to je to. nema nikakvih bolnih postupaka, nisam imala nikakvih posljedica. jedino su mi preporučili neko vrijeme prije i poslije transplatacije piti željezo da ne bi došlo do anemije. to je bilo tak prije god. dana, ne vjerujem da se nešto promijenilo.
vinterica is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.09.2007., 22:03   #16
Jesi li se nakon davanja kostane srzi osjecala malaksalo? Koliko dugo? Da li su ti ostali oziljci na kozi iznad zdjelice kroz koju su izvodili ubode? Koliko si dugo bila u bolnici, odnosno na bolovanju?
Koliko ti je trebalo da se osjecas kao prije donacije?
succorosso is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.09.2007., 00:28   #17
Nista se nije promjenilo . Da te pitam otkuda su ti vadili kostanu? Mome bratu iz kraljeznice, zanima me dali su ti ostali kakvi mali oziljkici?
__________________
Dok jedem, ne cujem...
Knedla_od_sljiva is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.09.2007., 12:26   #18
nisam se osjećala malaksalo, imala sam taj dan laganu temperaturu, kažu da je to normalno. drugi dan sam već bila kao nova i išla kući. dakle, ostaješ dvije noći. ožiljak koji ti ostane na mjestu uboda ti je otprilike kao da si imao neki prištić, sada nakon god. dana imam samo tamnije dvije točke koje vidim jedino ja. stvarno se ne moraš ništa bojati, rekao mi je jedan profesor na rebru koji gore radi od kada su počele transplatacije da do sada (a imali su oko 900 transplatacija) nije zabilježen slučaj da je donator imao ikakve posljedice. samo hrabro i budi sretan ako možeš nekome spasiti život. to je prekrasan osjećaj (barem je meni bio).
vinterica is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.09.2007., 14:36   #19
koštana srž se vadi iz zdjeličnih kostiju, (dakle malo iznad guze)
imaš na svakoj strani jedan mali ožiljak od uboda, meni de sad skoro više ni ne vidi. stvarno nije ništa strašno, mislim da bi svi zdravi ljudi trebali biti potencijalni donori jer nekome stvarno mogu spasiti život bez posljedice po njih samih.
vinterica is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.09.2007., 17:21   #20
Da li u Ri postoji mjesto gdje bi se moglo dati krv pa da me "uknjize"za donatora maticnih stanica? Pitala sam pred jedno dva mjeseca na transfuziologiji ali su me gledali kao da sam pala s Marsa.
rudlica is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 10:44.