Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Kozmetika > Preparativna kozmetika

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 03.05.2016., 13:18   #1
Menstrualne čašice

Quote:
Elektra kaže: Pogledaj post
Zaboravila sam ovo staviti s prošlom kupovinom... nije baš kozmetika, ali je specifična kupovina - lunette menstrualna čašica. Jedna od pametnijih kupovina posljednjih godina.

Ja imam MeLunu već koji mjesec i isto se preporodih otkad ju imam. Vidim da si pisala o svom iskustvu, da ja podijelim ukratko moje:

Prvo i osnovno - nije tvrda, ova moja MeLuna je jako mekana, imaju neke koje su tvrđe tipa Mooncup, ali MeLuna je baš mekana i savitljiva.
Ne osjeća se u tijelu niti malo.
Što se tiče higijene, nemojte se brinuti, nisu ju radili od svemirskog lišaja, već od medicinskog silikona, na njemu se NE MOGU razviti bakterije pa nema straha od infekcije. Krv koja se u njoj skuplja ne može koagulirati čak ni da se drži maksimalno 12 sati koliko možete ju imati u sebi, tako da nema neugodnih mirisa i sl. popratnih pojava.
S njom spavam, vježbam, istežem se, radim sve kao i kad nemam mengu i nema šanse da se prolije, pukne, sklizne ili što već mislite, jer ju drže čvrsto mišići tijela.
Čišćenje je jednostavno - izvadite, izlijete krv iz nje (to je ipak dio vas, vašeg tijela i najprirodniji pokazatelj vašeg zdravlja i njegove pravilne fukncije, tako da po meni osobno nema tu što gadno, mučno, neugodno ili neobično, jedino ako imate fobiju od krvi.. ako ste biće koje ima menstruaciju, morate se s tim nositi kako-tako) - isperete vodom, vratite unutra i ajdbok.
Tamponi su me uvijek prije lišavali prirodne lubrikacije i zato ih je nekad bilo jako teško mijenati jedan za drugim, a kod čašice nema tog straha, savjetuje se staviti kapljicu lubrikatora na grlo čašice da se spriječi trene i zapinjanje ako inače imate problema s lubrikacijom. I da, na bazi vode svakako.
Otkad ju koristim, nema neugodnih mirisa kao u slučaju uložaka, nema iritacija (jedino je bila na početku kad sam još prokuživala koji preklop djeluje za mene - na kutiji se preporučuje C-fold, meni je najbolji labia-fold ili S-fold), ne curi ništa van (ako i procuri, to je kapljica dvije što nije smak svijeta, opere se...) i definitivno ne mogu sebi doć koliko sam novaca uštedjela i eliminirala otpad u okolišu, što su mi bili najveći motivatori za kupnju čašice.

Moja je S što se preporučuje mladim ženama koje nisu još rodile (tj. one sa jačim "gripom" mišiča i užim kanalima, iako postoje iznimke). MeLuna ima hrpetinu veličina, dok ostale najčešće imaju 2 veličine max. tipa A i B. Ja sam svoju kupila preko curke iz Njemačke koja ju je kupila u dm-u i poslala po frendici u ZG. Došla me 120 kn samo (za usporedbu - Mooncup u bio&bio je 220 kn kad sam zadnji put gledala).

Ako se dobro čuva, čašica traje i cca 10 godina. Zamislite koliko ćete uštedjeti na ulošcima i tamponima u tom periodu i koliko ćete manje otpada lansirati u okoliš. Koliko god prirodne i biorazgradive materijale koristili, svejedno je otpad kojem treba vremena da se razgradi.

Između ciklusa ju dezinficiram 70%-im alkoholom, a tijekom mjesečnice ispirem samo vodom. Neki ju prokuhavaju u vodi, ja ju ne bih izlagala tako visokim temperaturama jer sam čitala da se znalo otopiti nekima koji su predugo držali a nekima se tekstura promijenila.

p.s. na upit o izljevanju - nisu Niagarini slapovi, to je menga. Ne izliva se ništa van, čašicu samo držite uspravno i voila.

Zadnje uređivanje Acid_2 : 03.05.2016. at 13:36.
Acid_2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.05.2016., 14:10   #2
Menstrualne čašice

Iako na Zdravlju postoji tema, odlučile smo otvoriti i ovdje temu za m.čašice. Budem kasnije "pokačila" neke postove vezane za njih koje su bile, ajd, offtopic na drugim temama.
Acid_2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.05.2016., 14:28   #3
odlicna tema! nakon ove tvoje recenzije jos sam vise uvjerenija da cu se ubrzo i ja prebacit na casice.
forzaMILAN is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.05.2016., 14:46   #4
Ja sam baš u potrazi. Htjela sam Melunu, ali imaju puno manji kapacitet nego druge. Treba mi manja veličina, a da ima ok kapacitet jer imam obilne menstruacije i bilo bi idealno da je do nekih 150kn

Zasad su u užem izboru fleurcup i yuuki, ako netko ima preporuku pišite
__________________
youtubekanal
Sevenstyle is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.05.2016., 14:53   #5
meni bi meluna mogla odgovarati jer mi menstruacije nisu obilne. ono sto mene najvise muci je umetanje, imam poprilicno duge nokte pa me brine dal bi mi to moglo predstavljati problem? i sa umetanjem tampona moram biti fuuul oprezna da se ne oderem negdje
forzaMILAN is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.05.2016., 14:55   #6
Quote:
Sevenstyle kaže: Pogledaj post
Ja sam baš u potrazi. Htjela sam Melunu, ali imaju puno manji kapacitet nego druge. Treba mi manja veličina, a da ima ok kapacitet jer imam obilne menstruacije i bilo bi idealno da je do nekih 150kn

Zasad su u užem izboru fleurcup i yuuki, ako netko ima preporuku pišite
prosjecni volumen menstruacija puno (!) je manji nego sto ljudi misle (35 ml, niti 3 jusne zlice u cijelom ciklusu). ja nemam obilna krvarenja, ali meluna m mi se nikad nije napunika vise od centimetar i pol, a mijenjam je svakih ~10 sati.
leirouh is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.05.2016., 14:59   #7
Da, naravno da mi je odbojno ali me i privlači
Kao prvo, koliko puta je preporučljivo mijenjanje?
Radim 8h i jednostavno ne mogu otići u umivaonik na poslu i izliti mengu, tamo gdje se pije voda i peru šalice od kave...
Što sa upalama? Da li uzrokuju upale?
Timbalandica is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.05.2016., 15:03   #8
Quote:
leirouh kaže: Pogledaj post
prosjecni volumen menstruacija puno (!) je manji nego sto ljudi misle (35 ml, niti 3 jusne zlice u cijelom ciklusu). ja nemam obilna krvarenja, ali meluna m mi se nikad nije napunika vise od centimetar i pol, a mijenjam je svakih ~10 sati.
Meluna S ima kapacitet 15ml, a Flerucup Small ima 20ml. Misliš da bi mi bila dosta meluna onda, stvarno mi je teško procijeniti
Kod Meluna mi je super onaj starter pack, pa bi uzela S+M.
__________________
youtubekanal
Sevenstyle is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.05.2016., 15:07   #9
Quote:
forzaMILAN kaže: Pogledaj post
meni bi meluna mogla odgovarati jer mi menstruacije nisu obilne. ono sto mene najvise muci je umetanje, imam poprilicno duge nokte pa me brine dal bi mi to moglo predstavljati problem? i sa umetanjem tampona moram biti fuuul oprezna da se ne oderem negdje
Ja nemam duge nokte, pa ti ne mogu reći ali mi je jedna čitateljica bloga napisala na FB da ona ima i bez problema stavlja i vadi (ugrabi samo onaj produžetak kad vuče a kad stavlja valjda isto samo dno čašice).

@Timbalandice - nisam te kvotala, sori. Ugl, možeš slobodno ostaviti to unutra 8 sati. Inače može max 12 sati bez problema, ovisno o "punjenju".
Rade se od medicinskog silikona ili gume (ova moja je od silikona, to je isti materijal kao sex igračke koliko sam skužila - nek vas to ne odbija, znači da je sigurno jer se na tom materijalu ne mogu razvijati bakterije i razne gadarije).

Dakle, upale u principu ne uzrokuju, osim mehaničke iritacije ako vučete i stavljate jedno 10 puta kao ja prvi put, ali to je privremeno i nema razloga za brigu na duže staze.

Fora stvar (osim u uštedi novaca i resursa) je što jedna može trajati jako dugo ako se pazi, neke žene su pisale po netu da imaju svoje skoro 10 godina i bez problema rade. Ne nasjedajte na marketinške trikove da bi se trebale zamijeniti svakih par godina, nema smisla kupovati nešto novo ako staro i dalje radi svoj posao bez problema.

Ja svoju dezinficiram 70% alkoholom između mjesečnica a između dana kad krvarim samo operem u vodi i prirodnom sapunu i to je to.
Acid_2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.05.2016., 15:08   #10
Quote:
Sevenstyle kaže: Pogledaj post
Meluna S ima kapacitet 15ml, a Flerucup Small ima 20ml. Misliš da bi mi bila dosta meluna onda, stvarno mi je teško procijeniti
a evo stvarno ne mogu reci... ali casice su svakako nebo i zemlja naspram tampona sto se tice kapaciteta.

potrazi po youtubeu recenzije, sigurno ce se naci netko s obilnom mengom, ja sam ih pogledala valjda pedeset prije nego sam se odlucila koju cu marku i model naruciti

https://www.youtube.com/user/preciousstarspads ova cura ima fantasticne recenzije svega mogucega. neka vas ne zavara koliko je mlada
leirouh is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.05.2016., 15:14   #11
Quote:
leirouh kaže: Pogledaj post
a evo stvarno ne mogu reci... ali casice su svakako nebo i zemlja naspram tampona sto se tice kapaciteta.

potrazi po youtubeu recenzije, sigurno ce se naci netko s obilnom mengom, ja sam ih pogledala valjda pedeset prije nego sam se odlucila koju cu marku i model naruciti

https://www.youtube.com/user/preciousstarspads ova cura ima fantasticne recenzije svega mogucega. neka vas ne zavara koliko je mlada
Gladala sam baš jučer njena videa, odlične ima recenzije
Da, cure su pisale da meluna ima manji kapacitet pa da ne preporučuju nju, pa sam onda otišla tražit dalje. Ništa hvala ti, nastavit ću još istraživat
__________________
youtubekanal
Sevenstyle is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.05.2016., 15:16   #12
i sama sam razmisljala o menstrualnoj casici jer imam i obilnu i bolnu i dugu menstruaciju koju ne mogu zadrzati ni najveci nocni ulosci. procurim svaki ciklus cak i tokom dana (blazena bila moja najdraza crna boja, i duple gacice) i plahte u stilu japanske zastave su mi standardna pojava. tamponi su mi uzasno neugodni, jednom sam ih probala i nikad vise. znam da ne zulja kad ga se pravilno stavi, ali umetanje i vadenje mi je bilo toliko neugodno da jednostavno nije toga vrijedno.
samo, od probavanja me na kraju odgovorio niz ovakvih clanaka: http://hellogiggles.com/tried-period-cup/
__________________
Nero come la notte, profondo come l'oceano.
Suzi MiOko is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.05.2016., 15:27   #13
cura je ocito uzela prekratku casicu za svoj visoki cerviks. mislim:

I picked the perfect one: a light blue little cup that came in a cute flowery case

vjerojatno je casica imala ravnu peteljku s premalo trenja, cura se istresirala, misici se jos vise stisnuli i voila!
leirouh is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.05.2016., 15:31   #14
Da se i ja pridružim..
Ja eto već imam dulje vrijeme Diva cup.. Jako sam zadovoljna sa tim načinom. Naravno veliki + za uštedu, manje smeća ali i jednostavnost..
Izliješ.. opereš, staviš.. Ja izdržim i do 12h bez problema (s vremenom sam skužila koji dan se napuni koliko ml i super je što ima mjericu), naravno na početku sam praznila uz svaki odlazak na wc ali nakon skoro 2 godine sad ne znam kako bez nje. Moram priznati da su mi se i bolovi smanjili i sama mjesečnica je nekako lakša za preživjeti. E da, ja svoju prokuhavam obavezno!
princess_leia is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.05.2016., 15:32   #15
Kako funkcionira u kombinaciji sa spiralom , kod stavljanja tampona moram isto paziti na onaj končić pa ne znam kako ide s tim. Uvjek me strah da kod vađenja ne povučem i nju van
sobarica is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.05.2016., 15:48   #16
Quote:
sobarica kaže: Pogledaj post
Kako funkcionira u kombinaciji sa spiralom , kod stavljanja tampona moram isto paziti na onaj končić pa ne znam kako ide s tim. Uvjek me strah da kod vađenja ne povučem i nju van
Za spiralu, barem kod moje lunette, stoji upozorenje da se treba savjetovati s ginekologom oko korištenja čašice.
__________________
x
Elektra is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.05.2016., 15:50   #17
hmmm..treba prvo skužiti koja odgovara
Imam "zavaljenu" maternicu i brijem da to ne bi trebalo imati veze, ili? ok, vjerujem da vas nema puno s takvim problemom.
Nemam obilne niti bolne mjesečnice ali bi se jako jako voljela riješiti uložaka.
Timbalandica is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.05.2016., 16:02   #18
Eo da se i ovdje prijavim, imam 2 čašice - Mooncup B i Ruby cup medium.

Prezadovoljna sam sa svim, posebno jer imam brutala menge i napokon se ponašam ko normalna osoba kad dobijem, a ne da se omotajem sa duplim gaćicama, tamponom, noćnim uloškom i još na to sve se omotam pokrivačem kad idem spavat. Sad je uz čašicu dovoljan dnevni uložak i jedne gaćice

Za cure sa jakim mengama od srca preporučujem Ruby, al treba imat na umu da radi jači vakum nego Mooncup, što je super kad je menga jaka (imam osjećaj da sva krv brže izađe), al kad su oni slabiji dani onda malo osjećam taj vakum ko lagani pritisak na cerviks. Ništa strašno, al mi je ipak udobnije nosit tada Mooncup.

Ima na netu jedan test koji predloži prema odgovorima koja čašica bi odgovarala, meni je npr pogodilo sa Ruby, tako da nije zgorega baciti pogled:
http://putacupinit.com/quiz/
sally_1211 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.05.2016., 16:10   #19
meni je test izbacio lunette.
forzaMILAN is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.05.2016., 17:46   #20
Meni Lunette, Diva Cup, or Lena Cup .
__________________
youtubekanal
Sevenstyle is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 16:26.