Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija

Religija Religija u društvu
Podforum: Teologija i religijska praksa

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 03.06.2008., 13:35   #201
Bog, čovjek i žena

Čovjek čezne za svojim Gospodarom koji je njegovo izvorište, kao što žena žudi za muškarcem.

Bog je učinio da "čovjek čezne za ženom" na isti način kao što On čezne za onim koga je stvorio na Sliku Svoju

Kada čovjek ljubi ženu, on žudi za sjedinjenjem , tj za najsavršenijim sjedinjenjem koje može uopće postojati u ljubavi...Bog je ljubomoran na svoga slugu.On ne trpi da ovaj uživa u nekoj drugoj stvari mimo Njega.On ,naime, čisti svoga slugu(propisanim obrednim pranjem), kako bi se ovaj , u svom duhovnom promatranju, okrenuo prema Onome u kome ,istinski,iščezava, budući da samo On jest.
Čovjekovo kontempliranje(šahada ili mušahada) Boga unutar žene je najpotpunije i najsavršenije , jer ga istodobice kontemplira u aktivnom i pasivnom stanju.
Muhidin Ibn Arabi
_______________________

Čovjek ljubi ženu jer je ona dio njega samoga , i to je ljubi ljubavlju kojom Bog ljubi čovjeka.Ljubeći ženu snagom božanske ljubavi čovjek zapravo ljubi samog Boga.Žena (Al Mar'a) simbolizira najdublje u šta čovjek može da se zaljubljuje , tj. ona simbolizira samu božansku intimu u kojoj jedino čovjek mora usredsrediti svoju čežnju, jer samo taj vid ljubavi Bog priznaje.Ljubiti bilo šta drugo mimo Boga , dakle znaći biti slijep i ne viditi Ljubljenoga , i duhovno umrijeti od silne božanske ljubomore , koja je neizbježan Božiji odgovor onomu koji požudom, a ne čistom ljubavlju ljubi.
Intimni odnošaj (vaskat al Nikah) dakle prestavlja najvišu tačku sufijskog sjedinjenja sa Ljubljenim, dočim čin obrednog pranja (al idztistal) simbolizira najprofinjeniji vid duhovne čistote, jer je plod čiste i ne poročne ljubavi.
_________________________________

....Ali onaj koji (ko za ženama) žudi samo zbog prirodne privlačnosti, taj lišava sebe samoga one spoznaje koja je prirođena rečenoj kontemplaciji(šahadi, mušahadi).Seksualni čin će za njega biti samo forma lišena duha.Duh, razumje se, uvjek ostaje biti imanentan formi kao takvoj, samo što ostaje biti nevidljiv za onoga koji se približuje svojoj ženi (ili bili kojoj drugoj ženi) iz čiste strasti, ne spoznavajući stvarni predmet svoje čežnje.Takav čovjek će biti nepoznanica samome sebi, kao što će ostati nepoznanica i neznancu kojemu se nikada neće otrkiti, kako to neki vele:

"Ljudi dobro znaju da sam ja zaljubljen,
samo što ne znaju u koga..."


To jednako važi i za onoga koji ljubi samo iz strasti, tj koji ljubi samo uporište strasti - ženu;ali ostaje biti nesvjestan duhovnog smisla onoga o čemu je riječ.Kada bi on imao svijest o tomu, on bi znao zbog čega uživa i u čemu uživa, tako da bi (duhovno) bio savršen.

Muhidin Ibn Arabi
masnavi is offline  
Old 04.06.2008., 00:30   #202
Quote:
Raiden kaže: Pogledaj post
Kobi je naveo stav idžme današnje uleme. Ne postoji učenjak niti fetva osim da je haram u zadnjih 5 godina. Prelistaj arhivu Al Azhara i Mekke i Medine. Da ti uštedim vrijeme: Nema je, sve fetve su haram. Uključujući Qardaviju. Hanefijska ulema u Pakistanu i Inidiji isto tako. itd. itd.

Dervišu, malo nefs smiri kada neko kaže nešto što tebi ne paše, ne mora uvijek biti da je to radi toga što je drugog pravca.

Pitaj hfz. Hadžimulića je li haram.
Selam Raidene ,

Da se ne bi dalje kezio i argumentirao, nisam ni sporio IDŽMU, današnje uleme, niti sam se bunio iz razloga što mi nešto ne paše.

Čini mi se da sam pitao čisto i jasno da se navede ajet ili hadis.

Razlog za ton posta na koji si reagovao je (ne)konzistentnost glede našeg odnosa spram savremene uleme, odnosno riječ je o našem selektivnom pozivanju na njihove odluke i mišljenja, kao i to koliko su obvezujuća za nas.

Čini mi se da sam i iznjeo svoj stav naspram pušenja, kao uživalac istog.

Nije mi potrebno da gledam unazad 5 g evo i zašto.

Quote:
Hasan Kaimija je rodom Sarajlija, a prezime mu je bilo Zrinić ili Zrnić. Živio je i djelovao u drugoj polovini XVII stiljeća.

U Sarajevu je bio šejh Sinanove tekije, a i svoju kuću je pretovorio u tekiju. U vrijeme pred sam bečki rat (1683. -1699.) nastala je jedna pobuna u Sarajevu, u kojoj su ubijeni kadija i njegov zamjenik. Posebno poslati inspektor iz Istambula pogubi 12 ljudi, a 56 posla u zatočeništvo, među kojima je bio i Kaimija, koji se bio istakao kao pučki tribun jer je tražio da se od sarajevskih trgovaca špekulanata oduzme žito i radijeli sirotinji.

KASIDA O DUHANU

Hasan Kaimija


Bujurmišdur[3] gospodar,
Ostante se[4] tutuna,
Kim isterse[5] boži dar,

Nek s' uvede[6] tutuna[7].

Nemojte se po zlu vrijet,
Čujte, što ću vama rijet:
Ko god hoće čisto mrijet,
Nek s' uvede tutuna.

Zločesta je rabota,
Pušit ga j'e sramota,
Jer je vrlo grehota.
Ostante se tutuna.

Nuti muke tvrde,
Sve haljine smrde,
Svakomu se grde.
Ostante se tutuna.

Ko uspuši pako
On je sebe smako
I uvjek je plako.
Ostante se tutuna.

Ko ga pije zlo pati,
Nemojte se trovati,
Lulu, kamiš kopati.
Ostante se tutuna.

Lulom o tle kucuka,
Oko sebe pljuvuka,
Gore negda bljuvuka.
Ostante se tutuna.

Smrdi kano hala[8],
Zarar[9] čini mala[10],
Ostante se belaja.
Ostante se tutuna.

Tutundžija[11] svaki blid,
Iz nosa mu teče jid,
Bio taze[12], bio sid.
Ostante se tutuna.

I mi smo ga pili
I u smradu bili,

Kao Bogomili.
Ostante se tutuna

Zločesto je po vjeru,
Ružno jedni umjeru,
U zemlju se uvjeru.
Ostante se tutuna.



[3] Bujrumšidur – zapovjedio je[4] Ostante se – okanite se[5] Kim isterse –ko hoće[6] Neka se uvede – neka se okani[7] Tutun - duhan8] Hala – zahod, poljski toalet[9] Zarar činiti - štetovati[10] Mal – imanje, bogatstvo[11] Tutundžija - pušač[12] Taze – svjež, mlad[3] Bujrumšidur – zapovjedio je[4] Ostante se – okanite se[5] Kim isterse –ko hoće[6] Neka se uvede – neka se okani[7] Tutun - duhan[8] Hala – zahod, poljski toalet[9] Zarar činiti - štetovati[10] Mal – imanje, bogatstvo[11] Tutundžija - pušač[12] Taze – svjež, mlad[3]
Šta hoću reći, meni je lažno to pozivanje na ulemu, naročito selektivnog, a u svrhu veličanja sebe i svojih nazora.

Više ima utjecaja na mene osobno ova kasida, no ipak pušim, to što me zoveš nazivaš dervišem odkud ti to. I naravno glede tvog pozivanje na hafiza Hadžimulića, nisam pitao o pušnju, ne mislim ni pitati. No kad se već pozivaš i upučuješ me na to, bio sam u tom okruženju, nisam pušio u njegovom prisustvu a pušilo se ! A ako se pušilo to samo govori da je ovo što sam napisao bliže realnosti nego tvoje.

Raidene nemoj meni prodavati mišljenje "savremene" uleme po svojoj potrebi ako se ne vladaš po njoj 24/7 pa je to tvoj svjetonazor. I tada je to čast tebi, za mene ne obavezujuča toliko.

Nekad mi se čini da bi i prestao da nema tolike propagande i veličanja sebe i vrijednosti svoje od strane nepušača, a sve druge dimenzije zadrtosti i ne gledaju kod sebe. Valjda mi nefs od takve japije

A ta mi cigara dodje nekad ko i brifer za ahbaba, jer nešto nisam primjetio da mi iskren prijatelj prigovara na njoj. Što je najinteresantnije kod ahbaba nepušaća natjera me da pušim kad sam mu musafir u kući, a opet kad mi dodje u goste meni se ne puši u njegovom prisustvu da ga ne remetim, da mu je ugodno. Čudno jel de, valjda to ovaj ambijent ili milje naš nekakav, mentalitet.. šta li.


U vjeri nema prisile.

Nisam ti baš za dijaloga, jel de



Nek bude haram ako će ti biti lakše.



A brate mili znam i mnogog doktora i ulemu da puše. i to da ti kažem (aha štaš sad ! )

Selam ti od "haramije"
insaninside is offline  
Old 04.06.2008., 08:16   #203
meni jedan derviš prenese da mu je rekao šejh Brzina.. čini mi se da je on ...
Šejh mu reče ovo :

Ljepše je pušiti nego ne pušiti, ali je bolje nepušiti nego pušiti
__________________
https://mislislam.blogspot.com/ U plodnom predjelu raste bilje voljom Gospodara njegova, a u neplodnom tek s mukom.
Vojnik Gorčin is offline  
Old 04.06.2008., 10:35   #204
Jah .........pušenje.....ah i ima nešto u tome

Za insaninside !

Svaki čovjek je mala pećica a pećica se mora naložiti

selam



Ali da samo znate koga imate na ovom derneku od Mejdana on bi se od te osobe raspao od sreće, a ja vam neću otkriti ko je to, jer vi to znate
__________________
Nastoj koliko god možeš da ne vrijeđaš ničije srce,
jer na životnom putu ima mnogo, mnogo trnja.
Aries is offline  
Old 04.06.2008., 10:39   #205
Quote:
Aries kaže: Pogledaj post
Jah .........pušenje.....ah i ima nešto u tome

Za insaninside !

Svaki čovjek je mala pećica a pećica se mora naložiti

selam



Ali da samo znate koga imate na ovom derneku od Mejdana on bi se od te osobe raspao od sreće, a ja vam neću otkriti ko je to, jer vi to znate

ne znam ja
de meni reci... makar na PM

Selam lijepi moj
__________________
https://mislislam.blogspot.com/ U plodnom predjelu raste bilje voljom Gospodara njegova, a u neplodnom tek s mukom.
Vojnik Gorčin is offline  
Old 04.06.2008., 10:39   #206
Quote:
Vojnik Gorčin kaže: Pogledaj post
meni jedan derviš prenese da mu je rekao šejh Brzina.. čini mi se da je on ...
Šejh mu reče ovo :

Ljepše je pušiti nego ne pušiti, ali je bolje nepušiti nego pušiti
E svaka ti čast, "skidam ti kapu" za ovu rečenicu iako u suštini nije tvoja.
hajr is offline  
Old 04.06.2008., 10:48   #207
Quote:
hajr kaže: Pogledaj post
E svaka ti čast, "skidam ti kapu" za ovu rečenicu iako u suštini nije tvoja.
Allah mubarek olsun!

NEka je Slava i Čast onom ko je Sveodržitelj, Rahman i Rahim, koji samo kaže "budi!" i ono istog časa biva

no sikirs! nije ništa na tvoj račun, samo izljev ljubavi s Bismullahom prema tebi i svim mojim muslimanima i muslimankama

Čuo sam jednu hikaju o Ibn Arebiju kako je mrzio jednog drugogj šejha jer ovaj nije volio njegovog šejha...

Jedne noći Ibn Arebi usnije Ahmeda Mustafu a.s. i On ga upita da li on mrzi tog i tog čovjeka radi tog i tog, što ibn Arebi i potvrdi...

Tad mu Pejgamber reče: Pa on voli Allaha i Njegovog Poslanika a.s... Zar to nije dovoljno...

Tu ti se Ibn Arebi k.s. probudi i zaplače
__________________
https://mislislam.blogspot.com/ U plodnom predjelu raste bilje voljom Gospodara njegova, a u neplodnom tek s mukom.
Vojnik Gorčin is offline  
Old 04.06.2008., 12:45   #208
[quote=masnavi;14335659]Bog, čovjek i žena

Čovjek čezne za svojim Gospodarom koji je njegovo izvorište, kao što žena žudi za muškarcem.

Ti ovo zaključuješ ko Abdulvehab. On je na hutbi izjavio da Allah dž.š. silazi u zadnjoj trećini noći kao što on (Abdulvehab) silazi sa mimbere, pa je sišao da to i plastično dočara.

Bog je učinio da "čovjek čezne za ženom" na isti način kao što On čezne za onim koga je stvorio na Sliku Svoju Bog ne čezne sa svojim stvorenjima, naprotiv, On ih održava i stvara u svakom djeliću vremena. Nijedan proces se ne održava bez Božje volje, htjenja, poznavanja svrhe i ishoda, i snage koju samo Bog daje. Bog nije ništa stvorio na "sliku svoju" niti je bilo koja slika ili bilo šta sposobno da izrazi osim djelić Božjeg savršenstva. Ovo što si rekao je osnov kršćanske dogme koja je omogućila ideje o obogotvorenju čovjeka, utemeljenje bogočovjeka i sl. Osnovni postulat je da "Bog nije ničemu sličan i ništa nije slično Bogu".

Kada čovjek ljubi ženu, on žudi za sjedinjenjem , tj za najsavršenijim sjedinjenjem koje može uopće postojati u ljubavi...Bog je ljubomoran na svoga slugu. Bogohuljenje. Pridavanje Bogu svojstva stvorenja. Bog je Onaj Koji Sve Posjeduje (el-Gani), a takav nema potrebe i nesvojstvena mu je osobina stvorenja kao ljubomora. Ako je kad pomenuta, pomenuta je u prenesenom smislu.

On ne trpi da ovaj uživa u nekoj drugoj stvari mimo Njega. Nije istina, Bog je stvorio ženu da bude smiraj muškarcu, i obratno, i ustanovio je ljubav i samilost među njima, i da uživaju jedno u drugome. Bog ne trpi ništa, trpiti znači podnositi neko djelovanje. Kko nema djelovanja osim po Božjoj volji, Bog dopušta neke stvari da se dešavaju, uključujući i nevjerstvo. Bog je to zabranio da se radi, a ostavio je mogućnost da se to desi (da bi se razlikovalo vjerovanje od nevjerstva)

On ,naime, čisti svoga slugu(propisanim obrednim pranjem), kako bi se ovaj , u svom duhovnom promatranju, okrenuo prema Onome u kome ,istinski,iščezava, budući da samo On jest. Bog niti te prlja niti te čisti, već ti je dao sredstva da se očistiš. Primjenom tih sredstava (npr. pokajanje) Bog uvažava ili ne uvažava tvoje napore da se očistiš (pokaješ). Kad bi te Bog čistio bez tvoje volje i napora, bio bi neodgovoran za grijehe, a to bi bilo i nepravedno. Isto je sa svakim radom, "Vi radite, Allah će vidjeti vaš trud". Ovo što si rekao je kršćanska dogma o neodgovornosti čovjeka.

Čovjekovo kontempliranje(šahada ili mušahada) Boga unutar žene je najpotpunije i najsavršenije , jer ga istodobice kontemplira u aktivnom i pasivnom stanju. Nema Boga unutar žene. I žena je ljudsko biće, odnosno čovjek, pa ako je Bog unutar žene to je obogotvorenje. Namećeš opet kršćansko učenje. Imaju muškarci i žene koji se boje Boga i koji ga vjeruju i koji su mjesto vjere u Boga. Ima vjera u Boga u ljudima, a nema Bog u ljudima. I kad je rečeno da Boga ništa ne može obuhvatiti osim srca vjernika, misli se na duhovno srce i obuhvatanje vjerovanjem, a ne materijalno ili duhovno obuhvatiti Božje biće koje je neograničeno.

Muhidin Ibn Arabi
_______________________

Čovjek ljubi ženu jer je ona dio njega samoga , i to je ljubi ljubavlju kojom Bog ljubi čovjeka. Svako biće je samo za sebe i ne ljubi čovjek nikoga božjom ljubavi. Da bi ljubio (volio) božjom ljubavi moraš imati Božje osobine (sifate) a to ima samo Bog. Mi volimo nesavršenom ljubavlju stvorenja, koja istinski može dostići veoma visoke razine.

Ljubeći ženu snagom božanske ljubavi čovjek zapravo ljubi samog Boga. Allah selamet. Šta si ti? Pop?

Žena (Al Mar'a) simbolizira najdublje u šta čovjek može da se zaljubljuje , tj. ona simbolizira samu božansku intimu (žena da simbolizira skrivenost Božjeg zata i savršenog opstojanja? ma hajde)

u kojoj jedino čovjek mora usredsrediti svoju čežnju, jer samo taj vid ljubavi Bog priznaje. Bog priznaje razne vrste ljubavi, ali mu je najdraža ljubav u ime Boga kako se vole vjernici. Svaka istinska ljubav sadrži ruhanijet-duhovnost, a to je Božje nadahnuće. Majčinska ljubav je od te ljubavi, kod ljudi i životinja. Neke osobe, i neke životinje-majke, nisu npr. nadahnute tom ljubavlju pa su to nemarne majke.

Ljubiti bilo šta drugo mimo Boga , dakle znaći biti slijep i ne viditi Ljubljenoga , i duhovno umrijeti od silne božanske ljubomore , koja je neizbježan Božiji odgovor onomu koji požudom, a ne čistom ljubavlju ljubi. Nije istina, majka je mimo Boga pa je to najpoželjnija ljubav poslije ljubavi prema Poslaniku Muhammedu a.s. Smiješ voliti svoju djecu, porodicu, svaki halal, druge poštene ljude, ljepotu, itd. Sve što je dozvoljeno smiješ voliti. Bog je tako odredio jer u svemu dozvoljenom je Božja volja.


Intimni odnošaj (vaskat al Nikah) dakle prestavlja najvišu tačku sufijskog sjedinjenja sa Ljubljenim, dočim čin obrednog pranja (al idztistal) simbolizira najprofinjeniji vid duhovne čistote, jer je plod čiste i ne poročne ljubavi. Glupost kompletna. Intimni odnošaj uspostavlja ljubav i smiraj među supružnicima, a ne sufijama. Najviša tačka sjedinjenja je ljubav izražena je u lahiji šejha Selim Sami ef. On kaže, "Najveća sreća jeste za mene, Ti (o Allah) zadovoljan da si od mene".
Rufaija is offline  
Old 04.06.2008., 13:07   #209
Quote:
masnavi kaže: Pogledaj post
Bog, čovjek i žena

Čovjek čezne za svojim Gospodarom koji je njegovo izvorište, kao što žena žudi za muškarcem.

Ti ovo zaključuješ ko Abdulvehab. On je na hutbi izjavio da Allah dž.š. silazi u zadnjoj trećini noći kao što on (Abdulvehab) silazi sa mimbere, pa je sišao da to i plastično dočara.

Bog je učinio da "čovjek čezne za ženom" na isti način kao što On čezne za onim koga je stvorio na Sliku Svoju Bog ne čezne sa svojim stvorenjima, naprotiv, On ih održava i stvara u svakom djeliću vremena. Nijedan proces se ne održava bez Božje volje, htjenja, poznavanja svrhe i ishoda, i snage koju samo Bog daje. Bog nije ništa stvorio na "sliku svoju" niti je bilo koja slika ili bilo šta sposobno da izrazi osim djelić Božjeg savršenstva. Ovo što si rekao je osnov kršćanske dogme koja je omogućila ideje o obogotvorenju čovjeka, utemeljenje bogočovjeka i sl. Osnovni postulat je da "Bog nije ničemu sličan i ništa nije slično Bogu".

Kada čovjek ljubi ženu, on žudi za sjedinjenjem , tj za najsavršenijim sjedinjenjem koje može uopće postojati u ljubavi...Bog je ljubomoran na svoga slugu. Bogohuljenje. Pridavanje Bogu svojstva stvorenja. Bog je Onaj Koji Sve Posjeduje (el-Gani), a takav nema potrebe i nesvojstvena mu je osobina stvorenja kao ljubomora. Ako je kad pomenuta, pomenuta je u prenesenom smislu.

On ne trpi da ovaj uživa u nekoj drugoj stvari mimo Njega. Nije istina, Bog je stvorio ženu da bude smiraj muškarcu, i obratno, i ustanovio je ljubav i samilost među njima, i da uživaju jedno u drugome. Bog ne trpi ništa, trpiti znači podnositi neko djelovanje. Kko nema djelovanja osim po Božjoj volji, Bog dopušta neke stvari da se dešavaju, uključujući i nevjerstvo. Bog je to zabranio da se radi, a ostavio je mogućnost da se to desi (da bi se razlikovalo vjerovanje od nevjerstva)

On ,naime, čisti svoga slugu(propisanim obrednim pranjem), kako bi se ovaj , u svom duhovnom promatranju, okrenuo prema Onome u kome ,istinski,iščezava, budući da samo On jest. Bog niti te prlja niti te čisti, već ti je dao sredstva da se očistiš. Primjenom tih sredstava (npr. pokajanje) Bog uvažava ili ne uvažava tvoje napore da se očistiš (pokaješ). Kad bi te Bog čistio bez tvoje volje i napora, bio bi neodgovoran za grijehe, a to bi bilo i nepravedno. Isto je sa svakim radom, "Vi radite, Allah će vidjeti vaš trud". Ovo što si rekao je kršćanska dogma o neodgovornosti čovjeka.

Čovjekovo kontempliranje(šahada ili mušahada) Boga unutar žene je najpotpunije i najsavršenije , jer ga istodobice kontemplira u aktivnom i pasivnom stanju. Nema Boga unutar žene. I žena je ljudsko biće, odnosno čovjek, pa ako je Bog unutar žene to je obogotvorenje. Namećeš opet kršćansko učenje. Imaju muškarci i žene koji se boje Boga i koji ga vjeruju i koji su mjesto vjere u Boga. Ima vjera u Boga u ljudima, a nema Bog u ljudima. I kad je rečeno da Boga ništa ne može obuhvatiti osim srca vjernika, misli se na duhovno srce i obuhvatanje vjerovanjem, a ne materijalno ili duhovno obuhvatiti Božje biće koje je neograničeno.

Muhidin Ibn Arabi
_______________________

Čovjek ljubi ženu jer je ona dio njega samoga , i to je ljubi ljubavlju kojom Bog ljubi čovjeka. Svako biće je samo za sebe i ne ljubi čovjek nikoga božjom ljubavi. Da bi ljubio (volio) božjom ljubavi moraš imati Božje osobine (sifate) a to ima samo Bog. Mi volimo nesavršenom ljubavlju stvorenja, koja istinski može dostići veoma visoke razine.

Ljubeći ženu snagom božanske ljubavi čovjek zapravo ljubi samog Boga. Allah selamet. Šta si ti? Pop?

Žena (Al Mar'a) simbolizira najdublje u šta čovjek može da se zaljubljuje , tj. ona simbolizira samu božansku intimu (žena da simbolizira skrivenost Božjeg zata i savršenog opstojanja? ma hajde)

u kojoj jedino čovjek mora usredsrediti svoju čežnju, jer samo taj vid ljubavi Bog priznaje. Bog priznaje razne vrste ljubavi, ali mu je najdraža ljubav u ime Boga kako se vole vjernici. Svaka istinska ljubav sadrži ruhanijet-duhovnost, a to je Božje nadahnuće. Majčinska ljubav je od te ljubavi, kod ljudi i životinja. Neke osobe, i neke životinje-majke, nisu npr. nadahnute tom ljubavlju pa su to nemarne majke.

Ljubiti bilo šta drugo mimo Boga , dakle znaći biti slijep i ne viditi Ljubljenoga , i duhovno umrijeti od silne božanske ljubomore , koja je neizbježan Božiji odgovor onomu koji požudom, a ne čistom ljubavlju ljubi. Nije istina, majka je mimo Boga pa je to najpoželjnija ljubav poslije ljubavi prema Poslaniku Muhammedu a.s. Smiješ voliti svoju djecu, porodicu, svaki halal, druge poštene ljude, ljepotu, itd. Sve što je dozvoljeno smiješ voliti. Bog je tako odredio jer u svemu dozvoljenom je Božja volja.


Intimni odnošaj (vaskat al Nikah) dakle prestavlja najvišu tačku sufijskog sjedinjenja sa Ljubljenim, dočim čin obrednog pranja (al idztistal) simbolizira najprofinjeniji vid duhovne čistote, jer je plod čiste i ne poročne ljubavi. Glupost kompletna. Intimni odnošaj uspostavlja ljubav i smiraj među supružnicima, a ne sufijama. Najviša tačka sjedinjenja je ljubav izražena je u lahiji šejha Selim Sami ef. On kaže, "Najveća sreća jeste za mene, Ti (o Allah) zadovoljan da si od mene".
...
Rufaija is offline  
Old 04.06.2008., 13:24   #210
Rufaia, dobar ti je post, samo ga brate malo dotjeraj po ovim forumskim standardima jer je ovako malo zakučito za skontat šta je citirano a šta je tvoja replika, ovo onako najdobronamjernije.

I sam kad sam čitao masnavijev post nako mi bilo , al eto kontam kad navodi da je Ibn Arebi, more bit ne mogu skontat nekad je i do prevoda pa se nisam ni zadubljivao, al je zanimljivo kako si argumentirao svoje neslaganje.

U svom postu ti(Rufai) kažeš " Ti ovo zaključuješ kao Abdulvehab...." pa ne bi bilo zgoreg da masnavi navede kitab iz kojeg je ovo uzeo.

btw.

Bilo jednom... neki chat ili nešto tako sa nekom Hajrom na internetu i sad ona kaže da čita "Vrtove milovanja" i pita jesil čitao, rekoh jesam prije nekih 10-15 godina, tek kad je izašla, ne sjećam se, zaboravio, nisam ni čitavu pročitao, nešta ono ko Džennet je kontinuirani oragazam il tako nešto jel to ? Kaže pa dobro se ne sjećaš jest to.

A ovo navodim mene baš maltretiralo to, tako neka interpretacija i tumačenja, nikad nisam pročitao tu knjigu i dao sam je nekom čak čini mi se, pa sam i ovo što je masnavi napisao nekako tako ko tretirao.

nejse nako sve ovo tipkam

selam
insaninside is offline  
Old 04.06.2008., 17:31   #211
Quote:
insaninside kaže: Pogledaj post
Rufaia, dobar ti je post, samo ga brate malo dotjeraj po ovim forumskim standardima jer je ovako malo zakučito za skontat šta je citirano a šta je tvoja replika, ovo onako najdobronamjernije.

I sam kad sam čitao masnavijev post nako mi bilo , al eto kontam kad navodi da je Ibn Arebi, more bit ne mogu skontat nekad je i do prevoda pa se nisam ni zadubljivao, al je zanimljivo kako si argumentirao svoje neslaganje.

U svom postu ti(Rufai) kažeš " Ti ovo zaključuješ kao Abdulvehab...." pa ne bi bilo zgoreg da masnavi navede kitab iz kojeg je ovo uzeo.

btw.

Bilo jednom... neki chat ili nešto tako sa nekom Hajrom na internetu i sad ona kaže da čita "Vrtove milovanja" i pita jesil čitao, rekoh jesam prije nekih 10-15 godina, tek kad je izašla, ne sjećam se, zaboravio, nisam ni čitavu pročitao, nešta ono ko Džennet je kontinuirani oragazam il tako nešto jel to ? Kaže pa dobro se ne sjećaš jest to.

A ovo navodim mene baš maltretiralo to, tako neka interpretacija i tumačenja, nikad nisam pročitao tu knjigu i dao sam je nekom čak čini mi se, pa sam i ovo što je masnavi napisao nekako tako ko tretirao.

nejse nako sve ovo tipkam

selam

Stani ba.

Ova Rufaijina kritika skroz bezveze.

Kao prvo, ne slažem se s objavljivanjem Ibn Arebije na forumu, al to je nešto drugo.

I ne bih se niti osvrnuo na ovu kritiku da to piše Kobi ili neko ko nije tesavvufa omirisao.

Prije svega, ovaj insan (masnavi) ne zaključuje ništa. Samo donio prevod, uspješan ili ne, treba biti znalac pa suditi.

Ali Rufaijin replay, tek da se nešto s visine kaže i nauči ljude pameti, šupljikat žešći, pun kontradikcija i nerazumijevanja svojstvenom čitaocu koji nikad nije čitao ništa od tesavvufa.

Eto, npr.na tekst koji donosi Masnavi, a u kojem se kaže

Quote:
Kada čovjek ljubi ženu, on žudi za sjedinjenjem , tj za najsavršenijim sjedinjenjem koje može uopće postojati u ljubavi...Bog je ljubomoran na svoga slugu
Rufaija odgovara

Quote:
Bogohuljenje. Pridavanje Bogu svojstva stvorenja.
Koja glupost. A što onda on radi (Rufaija) kada kaže (citirajući bejt iz ilahije koja govori o oprostu, nema veze s nikakvim sjedinjenjem, mada je nebitno za kontekst, pa neću korigirati) Selim Sami ef.:

Quote:
Najviša tačka sjedinjenja je ljubav izražena je u lahiji šejha Selim Sami ef. On kaže, "Najveća sreća jeste za mene, Ti (o Allah) zadovoljan da si od mene".
I ljubomoran i zadovoljan su pridavanje Bogu svojstva stvorenja. Kako je onda Bogohuljenje kad to radi Ibn Arebi, a nije kad radi Rufaija?

Osim toga, mnogo, mnogo, sufijskih autora koristi isto, npr. Hz Mevlana pjeva

Ja volim Habiba
i On zamnom čezne
naš sastanak je smrt
a ona nije draga robu.

I tako, za svaki komentar Rufaijin mogo bih naći adekvatnu paralelu. Sve u svemu šega mi malo da rufaijski Šejh ne konta nimalo Ibn Arebiju.

Ovaj tekst govori o sasvim drugim stvarima. Naravno, u alegorijama i na način svojstven samo Ibn Arebiju.

U pojavi prvog bitka svijeta žena je nastala od dijela čovjeka. Tako je potrebno upoznati prvo sebe, pa onda Allaha, što nikako ne znači da je čovjek važniji od Allaha dž š.

Svemogući Allah je udahnuo svoj dio ruha u čovjeka, on voli taj svoj dio u čovjeku. Taj dah zove se nefese-rahman. Sve Rufaijine opservacije da je to kršćanski pogled su proistekle iz nepoznavanja ove činjenice.

Da bi olakšao insanu boravak na zemlji Allah mu je stvorio družicu, čime je Ademu došao lezet za životom. Znači, bilo je troje: Allah, čovjek i žena. Kad se čovjek približi ženi u momentu spajanja gubi razum i zaboravi na Stvoritelja. Zato nam je naredjen gusul, da bi nas Stvoritelj ponovo pogledao. Do tog momenta ne pada na čovjeka Allahov rahmet, sve dok se ne okupa. Na ovo se odnosi dio komentara o čovjekovom kontempliranju. Ovo može samo sa ženom jelde? A treba i orgazam, il je i to haram i kršćanski?

Valjalo bi rufaija da potražiš svog Šejha (al prvo vidi šta ti piše u hilafetnami, jel šejh ima šejha il je samostalan) da ti ovo malo pojasni.

Mislim, po Ibn Arebiju pljuvali su mnogi. Al ja još nisam nikad vidio da to radi netko tko za sebe kaže da je šejh.

Ako pak kažeš da ne pljuješ po Ibn Arebiju nego po foumašu masnaviju, onda ću ti reći da čak i dijete vidi da je čovjek donio PREVOD.

Ako pak prevod ne valja (a men se čini da valja), ti sigurno znaš kako treba da bude korektan, pa nam donesi i (obavezno) rastabiri.

Selam Alejkum.
forget-me-not is offline  
Old 04.06.2008., 17:49   #212
Quote:
insaninside kaže: Pogledaj post
Selam Raidene ,

Da se ne bi dalje kezio i argumentirao, nisam ni sporio IDŽMU, današnje uleme, niti sam se bunio iz razloga što mi nešto ne paše.

Čini mi se da sam pitao čisto i jasno da se navede ajet ili hadis.

Razlog za ton posta na koji si reagovao je (ne)konzistentnost glede našeg odnosa spram savremene uleme, odnosno riječ je o našem selektivnom pozivanju na njihove odluke i mišljenja, kao i to koliko su obvezujuća za nas.

Čini mi se da sam i iznjeo svoj stav naspram pušenja, kao uživalac istog.

Nije mi potrebno da gledam unazad 5 g evo i zašto.



Šta hoću reći, meni je lažno to pozivanje na ulemu, naročito selektivnog, a u svrhu veličanja sebe i svojih nazora.

Više ima utjecaja na mene osobno ova kasida, no ipak pušim, to što me zoveš nazivaš dervišem odkud ti to. I naravno glede tvog pozivanje na hafiza Hadžimulića, nisam pitao o pušnju, ne mislim ni pitati. No kad se već pozivaš i upučuješ me na to, bio sam u tom okruženju, nisam pušio u njegovom prisustvu a pušilo se ! A ako se pušilo to samo govori da je ovo što sam napisao bliže realnosti nego tvoje.

Raidene nemoj meni prodavati mišljenje "savremene" uleme po svojoj potrebi ako se ne vladaš po njoj 24/7 pa je to tvoj svjetonazor. I tada je to čast tebi, za mene ne obavezujuča toliko.

Nekad mi se čini da bi i prestao da nema tolike propagande i veličanja sebe i vrijednosti svoje od strane nepušača, a sve druge dimenzije zadrtosti i ne gledaju kod sebe. Valjda mi nefs od takve japije

A ta mi cigara dodje nekad ko i brifer za ahbaba, jer nešto nisam primjetio da mi iskren prijatelj prigovara na njoj. Što je najinteresantnije kod ahbaba nepušaća natjera me da pušim kad sam mu musafir u kući, a opet kad mi dodje u goste meni se ne puši u njegovom prisustvu da ga ne remetim, da mu je ugodno. Čudno jel de, valjda to ovaj ambijent ili milje naš nekakav, mentalitet.. šta li.


U vjeri nema prisile.

Nisam ti baš za dijaloga, jel de



Nek bude haram ako će ti biti lakše.



A brate mili znam i mnogog doktora i ulemu da puše. i to da ti kažem (aha štaš sad ! )

Selam ti od "haramije"
Ma pusti to bolan insaninside. Samo ti puši, nemaj ni habera na ove priče.

Nije nužno haram sve što je štetno. Da je tako bila bi i masna pita haram. A nije.

Ako opet kažeš da si pušio pred Hafizom Hadžimulićem (iako ne vidim što je on bitan za ovo pitanje), eto podržao bih te, da govoriš istinu, Vallahi jesam i ja mnogo, mnogo puta. Ne smijem tvrdit da bi me on (nužno) ružio i da sumnja da je haram, al smijem da on ne bi sjedio dže se radi haram, najmanje bi otišo odatle. Ako je hafiz ipak negdje reko da jest (što ja ne mogu sigurno znat da nije), onda je do njega, nije do mene. A isto vrijedi i za Reisa i za Ljevakovića. Što se to onda normalno puši u prostorijama IVZ i vakufskim zadužbinama?

Eh da mi je doći na stepen da u mojoj duši ne uzgajam mnoge gore duhane od duhana.

Al kod muslima vazda poremećeni prioriteti. Hajmo sad malo pričat jel pušenje haram i najlon čarape, da se slučajno ne dosjetimo atomske bombe il nečeg sličnog. Malo mi to sve smješno dodje.
forget-me-not is offline  
Old 04.06.2008., 18:24   #213
Ma halali ti meni forget-me-not ako ja tebe dovede u situaciju da malo razmisliš zašto pušiš i koju korist imaš od tog. Eto tebi to glupo pa šta da ti ja na to kažem?...
Mene osobno ponukalo to što sam gledala na tv-u jednu emisiju o štetnosti pušenja pa reko do pitam što to ulema ne nazove haramom ako je svima štetno toliko.
Ja sam nepušač što je očito pa smatram da ljudi koji puše nepoznaju sebe dovoljno pošto kroz cigare bježe iz neke realnosti. Postaju ovisnici.
Samo što nijedan ovisnik neće raći da je ovisnik već će imat hiljadu komentara da nije.
Eto htjela malo hajra napravit zato se tako i nazvah ali džaba kad tebi to glupo.
Pa eto ti i dalje puši i uživaj u svakom dimu kojeg povučeš i traži sebi teme koje ti odgovaraju pr.Prconjića već kako se zove. selam
hajr is offline  
Old 04.06.2008., 18:54   #214
Quote:
hajr kaže: Pogledaj post
Ma halali ti meni forget-me-not ako ja tebe dovede u situaciju da malo razmisliš zašto pušiš i koju korist imaš od tog. Eto tebi to glupo pa šta da ti ja na to kažem?...
Mene osobno ponukalo to što sam gledala na tv-u jednu emisiju o štetnosti pušenja pa reko do pitam što to ulema ne nazove haramom ako je svima štetno toliko.
Ja sam nepušač što je očito pa smatram da ljudi koji puše nepoznaju sebe dovoljno pošto kroz cigare bježe iz neke realnosti. Postaju ovisnici.
Samo što nijedan ovisnik neće raći da je ovisnik već će imat hiljadu komentara da nije.
Eto htjela malo hajra napravit zato se tako i nazvah ali džaba kad tebi to glupo.
Pa eto ti i dalje puši i uživaj u svakom dimu kojeg povučeš i traži sebi teme koje ti odgovaraju pr.Prconjića već kako se zove. selam
Draga moja hajr

za ovakav stav i mene je osobno isto ponukala jedna emisija na TV o štetnosti pušenja.

Bio gost onaj momo kapor.

I puno njih još bilo tu. Sve neki pametni i doktori i mr. i dr, šta ti ja znam.

I kažu ovi uvaženi kako je pušenje štetno. Izmedju ostalog utiče na potenciju.

A onaj momo (da izvineš na izrazu) lijepo i logično zaključi: jebo te sex, ako poslije ne mogu zapalit cigaru.

Može se iz TV emisija svašta naučit. Eto ti korist od pušenja - ne bi mi sex ništa značio da nije toga. Ne znam kod tebe, al kod mene je ovako.
forget-me-not is offline  
Old 04.06.2008., 19:02   #215
A šta da ti ja radim kad neznaš uživati u životu.
Samo sam ti htjela ukazati na to da paziš šta pišeš pošto iza ovih postova ima i dragih i dobrih ljudi a ti ko da te ko napada da prestaneš puštiti. Priznaj sam sebi ko što i jesi da si ovisnik i da to nevalja a ne razglabaj okolo kako je to ok i kako bi ti da je to jedini grijeh. ha ha ha
Ima tu možda i djece kojoj treba ukazati na neke stvari.
Opet kažem halali nova sam možda pretjerivam.
hajr is offline  
Old 04.06.2008., 19:10   #216
Quote:
hajr kaže: Pogledaj post
A šta da ti ja radim kad neznaš uživati u životu.
Samo sam ti htjela ukazati na to da paziš šta pišeš pošto iza ovih postova ima i dragih i dobrih ljudi a ti ko da te ko napada da prestaneš puštiti. Priznaj sam sebi ko što i jesi da si ovisnik i da to nevalja a ne razglabaj okolo kako je to ok i kako bi ti da je to jedini grijeh. ha ha ha
Ima tu možda i djece kojoj treba ukazati na neke stvari.
Opet kažem halali nova sam možda pretjerivam.
Ma nismo svi isti...netko zna, a netko....jok

A ovisnik jesam. I nisam nigdje reko da je to ok. Samo da nije haram.

Razmisli i ti malo što muslimanske države (npr. turska, 99% muslima) kopiraju one druge (judeokršćanske) provinijencije, pa zabranjuju pušenje? A ne zabranjuju kreditnu karticu (eklatantan primjer harama) ili pivu ili šta ti ja znam?

U čemu je fol, reci mi...
forget-me-not is offline  
Old 04.06.2008., 19:16   #217
Quote:
forget-me-not kaže: Pogledaj post
Ma nismo svi isti...netko zna, a netko....jok

A ovisnik jesam. I nisam nigdje reko da je to ok. Samo da nije haram.

Razmisli i ti malo što muslimanske države (npr. turska, 99% muslima) kopiraju one druge (judeokršćanske) provinijencije, pa zabranjuju pušenje? A ne zabranjuju kreditnu karticu (eklatantan primjer harama) ili pivu ili šta ti ja znam?

U čemu je fol, reci mi...
Eto sad nisi ni reko da je to ok, ja neznam ko tebi onda piše te postove biće neko od tvojih. šala mala.
Ja neznam što radi pr jedna Turska koja mi u životu niša neznači al eto kaži mi ti.
hajr is offline  
Old 04.06.2008., 19:23   #218
Quote:
hajr kaže: Pogledaj post
Eto sad nisi ni reko da je to ok, ja neznam ko tebi onda piše te postove biće neko od tvojih. šala mala.
A gdje to piše, zahmetile, citiraj

Quote:
Ja neznam što radi pr jedna Turska koja mi u životu niša neznači al eto kaži mi ti.
Turska radi....radi....radi....igra kako sviraju drugi što oće nametnut svoj sistem vrijednosti, i u dobru i u zlu. Da se normalan millet raspameti.
forget-me-not is offline  
Old 04.06.2008., 19:28   #219
Quote:
forget-me-not kaže: Pogledaj post
Ako opet kažeš da si pušio pred Hafizom Hadžimulićem ....
selam

nisam rek'o da sam pušio pred, ne znam jesil se kad susreo sa insanima što ne puše pred roditeljima ne da se sakriju nego eto nako ... u stvari evo da ti kažem ovako.

U Meki ima kupit cigara, može se i zapaliti al nije mi bilo do toga ono ko zapaliti i seiriti Kabu , pušo sam tamo u hotelu gdje smo smješteni, a merak mi je zapaliti i seiriti dunjaluk.

Bejtullah !

Quote:
......
Veliki poslanik je srce nazvao Božijom kućom.
I u tome je ponos svijeta otkrio mnoge tajne, ....

Šejh Abdurrahman Sirrija
Bejtullah gledati i ćutiti pojiti se i opajati....


Pa tako i u toj sobici kad je izašao zapalih, i nije ovo ko nešto o kvaliteti svojoj u odnosu na druge, nego na takvom mjestu insan bude urijetko pa mu zabremedet.

U tim haremima insan se oseća bezbjedno,
i razbijaju mu se sumnje,
nevjerice o sebi,
povećavaju nade i sigurnost u Allahovu milost,
u blizini bejtullaha.....

bude insan radostan

Pa mu nije do cigara



selam alejkum svima od mašrika do magriba
insaninside is offline  
Old 04.06.2008., 19:34   #220
citiram "samo ti puši nemaj ni habera na ove priče
zar to neznači da je po tvom to ok il ja umišljam
hajr is offline  
Zatvorena tema



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 18:55.