Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje > Sam svoj majstor

Sam svoj majstor Radionica u kući

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 10.12.2007., 20:18   #81
Quote:
amadeusvk kaže: Pogledaj post
pozdrav! postavljen mi je kombi bojler, VUW SOE, e, sad dal je 242 ili 240/nešto, da li 3 ja mislim da je... Stavljen mi je najobičniji termometar, neki s brojem 30 u imenu. Želim digitalni. Podržava li moj bojler to i kako da to znam, i koji digitalni mi možete preporučiti?
Da podržava! Imaš dva modela jedan je calorMATIC 230 a drugi je 240. Razlika između njih je u napajanju (model 230 ima 230V napajanje, dok 240 24V napajanje). Oba napona dobivaš iz bojlera. Ako kupiš model 230 samo isključi osiguraš za bojler, skini stari termostat i na njegovo mjesto spoji i montiraj digitalni. Znači samo spoji te dvije žice na koje je bio spojen stari termostat na digitalni. Dok ako kupiš model 240 trebat ćeš otvoriti poklopac sa prednje doljnje strane bojlera (odvinuti dva vijka na rubovima bojlera) i prespojiti dvije žice koje idu prema termostatu na stezaljke (kleme) koje su namjenjene za 24V (pogledaj u manualu od bojlera).
mfcc is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.12.2007., 22:15   #82
Quote:
amadeusvk kaže: Pogledaj post
Hvala... Našao sam svoj bojler i sad... Nigdje ne povezuju regulator sa bojlerom. Koja je razlika između "Sobni termostati" i "Atmosferski regulatori"? Postoje dva modela koji se na izgled čine jednakima, ali su u tim dvijema različitim grupama... Malo nejasno meni.
Obzirom da se i ja spremam u etažiranje grijanja, ugradio bi neki napredniji termostat sa dnevnim programima. Shvatio sam da je kod ovih atmosferskih potrebno ugraditi vanjski senzor za temperaturu jer i parametar vanjske temperature nekako utječe na regulaciju, iako mi nije jasno kako. Jel mi može netko to objasnit, tj. zbog čega bi bilo npr. bolje kupit atmosferski umjesto sobnog termostata (osim da pokazuje vanjsku temperaturu ) i da li se to može promatrati sa stanovišta veće uštede plina ? Hvala!
davor508 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.12.2007., 00:14   #83
Hvala na odgovoru... Kupio sam taj, ali display mu ne svjetli i malo je debel. Htio sam kupiti calorMatic 430 ali on je atmosferski i ne paše mi jer ne ide mi na vanjski zid, a cijena mu je skoro 1000 kn, a calorMatic 392 dizajnom je isti ali je nov i navodno ga još nema u prodaji... Neću spajati ja ništa, majstor će... Ovaj moj izgleda kao ovaj gore napisani VRT 230 ali ima baterije u sebi?! Da li će on raditi i na baterije ili će imati stalni napon..? Još jedno pitanje možda glupo; ako nestane struje, da li grijanje radi?
amadeusvk is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.12.2007., 09:43   #84
Quote:
amadeusvk kaže: Pogledaj post
Hvala na odgovoru... Kupio sam taj, ali display mu ne svjetli i malo je debel. Htio sam kupiti calorMatic 430 ali on je atmosferski i ne paše mi jer ne ide mi na vanjski zid, a cijena mu je skoro 1000 kn, a calorMatic 392 dizajnom je isti ali je nov i navodno ga još nema u prodaji... Neću spajati ja ništa, majstor će... Ovaj moj izgleda kao ovaj gore napisani VRT 230 ali ima baterije u sebi?! Da li će on raditi i na baterije ili će imati stalni napon..? Još jedno pitanje možda glupo; ako nestane struje, da li grijanje radi?
baterije mu pokreću unutarnji sat kao backup da se vrijeme ne poremeti kad struje nestane. grijanje ti ziher ne radi kad struje nema.
tj1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.12.2007., 10:32   #85
A meni je neki dan vaillant bojler počeo pištat, užas. Ovi iz servisa su rekli da to nije ništa, al su došli, kao popravili, naplatili 120 kn, da bi jučer pištanje opet počelo. Jel ko imao taj problem? Ne znam kolko je opasno, a i ako nije, nemrem to slušat cijeli dan.
nrd4568 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.12.2007., 12:25   #86
Imam Vaillanta na dimnjak, mislim wuv 20 il tak nešto sličeno. Kad pustim toplu vodu (npr. kod tuširanja) prvo krene topla voda, pa me ohladi, a tek nakon nekog vremena ponovo topla i to postepeno. Jednostavno rečeno, presporo prebacuje sa režima grijanja na režim pripreme tople vode. Jel se to može kako podesiti? (možda na displayu ?) Imaju nekakve šifre, al ne bih želio prčkati da ne smrdam ...
tomislav10 is online now  
Odgovori s citatom
Old 12.12.2007., 16:24   #87
Čuo sam kako se fasadni kombi bojleri smiju potpuno sakriti, jer, navodno, ne uzimaju kisik iz prostorije... Da li je to točno???
Postoji li kakav aluminijski profil koji bih mogao ušarafiti na bojler kako bih sakrio cijevčine ispod njega i one iskrivljene ogavne rozete koje su mi stavili?
S obzirom da se moj bojler nalazi u kupaoni i očekujemo stizanje hrastovih vrata, moram li bušiti vrata i staviti odzračnike nekakve??!
amadeusvk is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.12.2007., 12:22   #88
ja takoder imam vaillantov bojler wuw 28 i takoder mi se cesto desava da kad je grijanje ugaseno da nema tople vode ili da kad pustim toplu vodu upali se oboje iako je grijanje iskljuceno. problem se rjesi kad ugasim/upalim bojler na prekidacu na bojleru ali samo kratkotrajno, iduci put kad pustim toplu vodu opet ista stvar.
e sad kolko sam skuzio problem je u toj skretnici?
kolko bi kostao popravak jer me poprilicno zivcira ovo sto se desava?
IQ500 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.12.2007., 17:08   #89
evo ovako, sad samo malo proucavao sta se tocno desava
izvadio samo van onaj regulator ventila koji odvaja sanitarnu vodu od one za grijanje

Kad je termostat upaljen (grijanje radi):
Topla voda pustena - regulator izbaci onu svoju jezgru koja preusmjeri vodu prema onom izmjenjivacu topline i ima tople vode
Topla voda zatvorena - regulator uvuce to svoje i preusmjeri vodu u radijatore

Kad je termostat ugasen (grijanje iskljuceno)
Topla voda pustena - plamenik se pali ali regulator NE preusmjeri veltil na prema izmjenjivacu topline nego ostane teci prema radijatorima
Topla voda zatvorena - plamenik ne radi, regulator u istom polozaju (prema radijetorima)


e sad, kad je termostat iskljucen i kad ugasim i upalim grijanje na njegovom prekidacu regulator prebaci s grijanja na toplu vodu i tada radi

znaci problem se javlja kad grijanje radi pa ga termostat ugasi i kad ja onda pustim toplu vodu umjesto da imam toplu vodu on mi pocne grijat radijatore

e sad se samo nadam da je problem u tom regulatoru ventila, jer ako je problem u elektronici bojlera onda se mogu j....

i da, termostat je VRT 240, onaj sa ON/OFF regulacijom
IQ500 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.12.2007., 21:37   #90
Moje odokativno mišljenje:
"Oženio" te je monter bojlera u nestručnom spajanju električnih vodova.
Pa umjesto da imaš uvijek grijanje potrošne tople vode čim ju pustiš na slavini,
čime se automatski prekida rad radijatorskog kruga, tebi je spojeno tko zna kako.
Sobni termostat samo daje impuls za uključivanje i isključivanje kruga radijatorskog grijanja.
Zato obični sobni termostat nema nikakve ni veze ni utjecaja na grijanje potrošne tople vode.
Dakako, sve ovo vrijedi kod kombi bojlera.
Kod cirko bojlera je nešto drugačije. Ali je načelo rada sa sobnim termostatom isto.
Shwake is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.12.2007., 22:18   #91
struju i termostat sam spajao ja i tu nema baš nikakve filozofije, nema šanse da je nešto krivo spojeno, tu treba samo spojit napajanje bojlera i termostat a ostalo bojelr sam radi

probao sam spojit i modulacijski termostat (da, prebacio sam žice u bojleru i stavio onu briku) al opet ista stvar

također sam probao i stavit regulator ventila sa drugog istog takvog bojlera al opet ista stvar! i regulator i ventil su u redu

znači ipak je ono čega sam se najviše bojao, otišla j..... elektronika, nevidim šta bi drugo moglo bit...

@Shwake da si pročito post iznad vidio bi da kad je termostat upaljen i kad onda pustim toplu vodu sve radi normalno, a problem se javlja kad termostat ugasi grijanje i kad nakon toga pustim vodu, onda on registrira protjecanje vode, i na dijagnostici čak piše da je preklopni ventil na položaju za toplu vodu a nije, nego meni curi hladna voda bezveze a griju radijatori, umjesto obrnuto

a kad ugasim i upalim bojler vrati se na normalno sve dok idući put termostat ne ugasi grijanje
IQ500 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.12.2007., 20:58   #92
Trust me, I know what I was meaning.

Kod mene je bio sličan slučaj. Majstor je sve spojio i stvari nisu nikako hodale. Tek u konzultacijama s tehničkom potporom iz tima proizvođača bojlera ustanovili smo da tvornički nije bio spojen priključni kabel s motora prekretnog ventila na upravljačku automatiku, nego je isti bio zametnut (zavuzlan) i neprimjetan u slogu ostalih žica automatike bojera iza upravljačke ploče. Kad smo to sve ispitali i umetnuli gdje što treba, sve je potom profunkcioniralo kako treba. Hoću reći da na oči nismo dvojica vidjeli očito jer takvu banalnost ni u primislima nismo očekivali.

Dakako, ne kažem da je kod tebe isti slučaj.
Naveo sam to kao eventualni problem.

A kao što veliš, ukoliko baš nemaš sreće, možda je i feler u automatici.
Shwake is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.12.2007., 21:59   #93
Quote:
amadeusvk kaže: Pogledaj post
Čuo sam kako se fasadni kombi bojleri smiju potpuno sakriti, jer, navodno, ne uzimaju kisik iz prostorije... Da li je to točno???
Postoji li kakav aluminijski profil koji bih mogao ušarafiti na bojler kako bih sakrio cijevčine ispod njega i one iskrivljene ogavne rozete koje su mi stavili?
S obzirom da se moj bojler nalazi u kupaoni i očekujemo stizanje hrastovih vrata, moram li bušiti vrata i staviti odzračnike nekakve??!
Kisik uzimaju iz zraka kojega sami dobavljaju iz vanjskog prostora.
Sakriti bojler da, maltretirati bojler metalnim dodatcima ne.
Kupaonicu nisi opisao pa je nepoznato je li prirodno prozračna ili nije.
Za bušotine u profiliranu hrastovinu upitati kakvog stolara.
Shwake is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.12.2007., 00:13   #94
Quote:
Shwake kaže: Pogledaj post
Kisik uzimaju iz zraka kojega sami dobavljaju iz vanjskog prostora.
Sakriti bojler da, maltretirati bojler metalnim dodatcima ne.
Kupaonicu nisi opisao pa je nepoznato je li prirodno prozračna ili nije.
Za bušotine u profiliranu hrastovinu upitati kakvog stolara.
što znači prirodno prozračna?
ima prozor koji se može otvorit 60*60
i to je to...
vrata će biti sa pragom...
amadeusvk is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.12.2007., 07:01   #95
Quote:
amadeusvk kaže: Pogledaj post
što znači prirodno prozračna?
ima prozor koji se može otvorit 60*60
i to je to...
vrata će biti sa pragom...
Prirodno prozračna? O Bozi, ... hajd' evo :
Upravo to što si konačno naveo - da ima otvorivi prozor ili općenito otvor u vanjski prostor,
kroz koji će moći prirodno izmjenjivati zrak s vanjskim prostorom.
Zbog postojanja otvorivog prozora ti zato ne treba nikakva bušotina u vratima (ni neprovidna rešetka).
Shwake is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.01.2008., 11:55   #96
Plinski kombi bojler - pao pritisak!

Pozdrav,
Molim nekog ko se kuzi u plinska kombi bojlere za pomoc/savjet.
Imam u stanu Junkers plinski kombi bojler i tlak je pao ispod 1 bar (normalno je od 1 do mislim 3 bar-a).
Jel mogu kak to sam postelat ili moram zvat majstora? Probal sam odzracit na radijatorima, al onda tlak jos vise pada.
Hvala.
__________________
...al inace sam dobro...
vixana is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.01.2008., 12:12   #97
Quote:
vixana kaže: Pogledaj post
Pozdrav,
Molim nekog ko se kuzi u plinska kombi bojlere za pomoc/savjet.
Imam u stanu Junkers plinski kombi bojler i tlak je pao ispod 1 bar (normalno je od 1 do mislim 3 bar-a).
Jel mogu kak to sam postelat ili moram zvat majstora? Probal sam odzracit na radijatorima, al onda tlak jos vise pada.
Hvala.
Zovi majstora
Fermion is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.01.2008., 12:27   #98
ne trebas jos zvati majstora
smanjila ti se kolicina vode u sistemu, zato ti je odzracivanjem jos vise pao tlak
moras dolit vode u sistem
ispod aparata jedna cijev sa vodom vodi u aparat i na sebi ima ventil
odvrni malo ventil i cuti ces vodu kako tece u sistem, ulij koliko treba da se kazaljka digne na optimalno i onda zatvori

nakon toga ce sve biti ok

ako vec nakon par dana tlak opet padne, onda zovi majstora jer ti negdje curka ili iz cijevi ili na ventilu od radijatora ili iz samog radijatora
ako ovako ostane do kraja zime onda je sve ok
undercover is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.01.2008., 14:36   #99
s time da ti je normala između 1,5-1,8 i prilikom grijanja nikako nesmije preći 2 bara a kamoli 3.
Vincent V is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.01.2008., 14:37   #100
Vaillant - sporo prebacuje s grijanja na toplu vodu

Dakle, imam kombi bojler vaillant (wuv 20, mislim) i prilikom puštanja tople vode na pipi prvo; sporo prebacuje iz režima grijanja u režim pripreme tople vode, i drugo; voda često bude mlaka, a ponekad je uopće ne zagrije (voda hladna ko led) iako na displayu uredno svijetli zelena i treperi žuta žaruljica, te pokazuje temperaturu polazne sanitarne vode od cca 60 stupnjeva !!!??? Tad resetiram bojler i stvar (u pravilu) dovedem u red!!! U čemu je problem???
tomislav10 is online now  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 15:03.