Natrag   Forum.hr > Razno > Arhiva > Ex-YU

Ex-YU Teme o bivšoj nam državi

 
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 01.10.2007., 12:49   #1
Opsada Sarajeva (priče i razmišljanja)

U zadnje vrijeme sam se jako zainteresirao za događanja u Sarajevu tijekom rata u Bosni. Sve je počelo tamo prije jedno 5-6 godina kad sam pročitao jednu jako lijepu knjigu "Zlatin dnevnik" u kojem 11-o godišnja djevojčica priča o događajima u Sarajevu za vrijeme opsade.
Pokušavao sam doći do nekih dokumentaraca i pričama o tadašnjim događajima preko interneta ali sam uglavnom ostajao razočaran malim brojem informacija koje sam uspio naći.
Eto, ako ima netko da je proživio sva ta događanja u Sarajevu 1992-1995 nek se javi na ovu temu i ispriča neku svoju priču ili ako netko ima neki dobar link o opsadi Sarajeva na internetu nek ga tu ostavi, a možete i komentirate sve te događaje iz vlastite perspektive
Falcon is offline  
Old 01.10.2007., 12:57   #2
Opsada Sarajeva je, nažalost, bila neizbežna. Prsten oko Sarajeva naseljavaju Srbi tako da sloboda ovih srpskih naselja je značila opkoljavanje grada. Ili: veza Sarajeva sa Centralnom Bosnom značila je okupaciju Srpskih naselja.
aleksije radicevic is offline  
Old 01.10.2007., 13:01   #3
Quote:
aleksije radicevic kaže: Pogledaj post
Opsada Sarajeva je, nažalost, bila neizbežna. Prsten oko Sarajeva naseljavaju Srbi tako da sloboda ovih srpskih naselja je značila opkoljavanje grada. Ili: veza Sarajeva sa Centralnom Bosnom značila je okupaciju Srpskih naselja.
Cista demagogija.Samo sa jedne strane su pretezno zivjeli Srbi,tj. prema Palama i Sokocu.Na drugoj strani su bili hadzici i Vogosca u kojima su Bosnjaci bili vecina,ali veliki je bio udio srpskog stanovnistva.Medutim cetnici su protjerali nesrbe i zaokruzili totalno grad.
zebu is offline  
Old 01.10.2007., 13:14   #4
Quote:
zebu kaže: Pogledaj post
Cista demagogija.Samo sa jedne strane su pretezno zivjeli Srbi,tj. prema Palama i Sokocu.Na drugoj strani su bili hadzici i Vogosca u kojima su Bosnjaci bili vecina,ali veliki je bio udio srpskog stanovnistva.Medutim cetnici su protjerali nesrbe i zaokruzili totalno grad.
Zaboravio si da kažeš da je Ilijaš, sa severne strane, većinski srpsko naselje.
aleksije radicevic is offline  
Old 01.10.2007., 13:20   #5
Quote:
aleksije radicevic kaže: Pogledaj post
Zaboravio si da kažeš da je Ilijaš, sa severne strane, većinski srpsko naselje.
U opstini Ilijas su Srbi bili blaga vecina.To ne mijenja cinjenicu koju sam rekao,a to je da oko Sarajeva nisu naseljeni iskljucivo Srbi,nego uglavnom sa jedne strane.Naravno to nije smetalo SDS-ovcima da umisle da je sve to njihovo,od Sarajeva do Tokija,pa su nasli razna opravdanja za razaranje Sarajeva i ubijanje njegovih stanovnika,isto kao sto ti radis danas.
zebu is offline  
Old 04.10.2007., 18:07   #6
Quote:
zebu kaže: Pogledaj post
Cista demagogija.Samo sa jedne strane su pretezno zivjeli Srbi,tj. prema Palama i Sokocu.Na drugoj strani su bili hadzici i Vogosca u kojima su Bosnjaci bili vecina,ali veliki je bio udio srpskog stanovnistva.Medutim cetnici su protjerali nesrbe i zaokruzili totalno grad.

Srbi su bili vecina i u samoj Vogosci ,Ilidzi,Ilijasu,Rajlovcu i drugim selima koja okruzuju Sarajevo.Nacionalna struktura opstine nije u ovom slucaju bitna jer su jedni vecina u jednom a drugi u drugom dijelu opstine.Sarajevo jeste bilo Muslimanska enklava u srpskom okruzenju
Cika Krlja is offline  
Old 01.10.2007., 13:31   #7
Quote:
aleksije radicevic kaže: Pogledaj post
Opsada Sarajeva je, nažalost, bila neizbežna. Prsten oko Sarajeva naseljavaju Srbi tako da sloboda ovih srpskih naselja je značila opkoljavanje grada. Ili: veza Sarajeva sa Centralnom Bosnom značila je okupaciju Srpskih naselja.
Ti si jedan bolesnik, man. Ti uopce ne poznajes demografiju Sarajeva i okoline.

Hajde pokusaj mi naci gdje je to bio obruc ovdje srpskih naselja.

Evo ti mapa gdje pokazuje naselja sa preko 600 stanovnika. Plava naselja su hrvatska, crvena srpska, a zelena bosnjacka, dok zuta oznacava komuniste ili veliku mjesavinu.
Prolaznik_ is offline  
Old 04.10.2007., 09:45   #8
Quote:
aleksije radicevic kaže: Pogledaj post
Opsada Sarajeva je, nažalost, bila neizbežna. Prsten oko Sarajeva naseljavaju Srbi tako da sloboda ovih srpskih naselja je značila opkoljavanje grada. Ili: veza Sarajeva sa Centralnom Bosnom značila je okupaciju Srpskih naselja.
A snajperi i granatiranje? Jeli i to bilo neizbezno?
Tipi is offline  
Old 04.10.2007., 11:48   #9
Quote:
Tipi kaže: Pogledaj post
A snajperi i granatiranje? Jeli i to bilo neizbezno?

A ubijanje i masakriranje srpskih civila (cak i onih koji su vam sluzili u tzv. Armiji BiH) po Sarajevu? Jeli i to bilo ''neizbezno''?
__________________
Zivot je poput price,nije vazno koliko je dug,vec koliko je dobar!
Tatanka Iyotanka is offline  
Old 04.10.2007., 12:27   #10
Quote:
Tatanka Iyotanka kaže: Pogledaj post
A ubijanje i masakriranje srpskih civila (cak i onih koji su vam sluzili u tzv. Armiji BiH) po Sarajevu? Jeli i to bilo ''neizbezno''?
Cetnici se ne racunaju kao srpski civili. Zna se ko su i sta su i da im je metak najbolja pilula za smirenje.
Cetnicki zlocin ne moze niko da opravda, ni tzv.RS ni bilo ko drugi, pa ni tvoja malenkost. Onaj ko pokusava tako nesto da opravdava, ide u isti kazan kao i "cedimiri".
OraoJaviSe is offline  
Old 04.10.2007., 12:43   #11
Quote:
OraoJaviSe kaže: Pogledaj post
Cetnici se ne racunaju kao srpski civili. Zna se ko su i sta su i da im je metak najbolja pilula za smirenje.
Cetnicki zlocin ne moze niko da opravda, ni tzv.RS ni bilo ko drugi, pa ni tvoja malenkost. Onaj ko pokusava tako nesto da opravdava, ide u isti kazan kao i "cedimiri".
Pa ako ti zoves muslimankse civile koji su ubijeni na podrucju Srebrenice, Istocne Bosne i cijele teritorije RS od strane Cetnika Fundamentalistima onda si u pravu, metak im je najbolja pilula za smirenje
Zlocine Fundamentalista po nekoj tamo fildzan Dzamahiriji (nekih 30% teritorije BiH ako se ne varam) ne moze niko da opravda (vidis da se slazemo), a ti koji opravdavaju trebaju u isti kazan sa tim Fundamentalistima (vidi pa i po ovom pitanju se slazemo) Jos malo pa cemo postati jarani koliko su nam stavovi slicni
__________________
Zivot je poput price,nije vazno koliko je dug,vec koliko je dobar!
Tatanka Iyotanka is offline  
Old 04.10.2007., 15:04   #12
Quote:
Tatanka Iyotanka kaže: Pogledaj post
A ubijanje i masakriranje srpskih civila (cak i onih koji su vam sluzili u tzv. Armiji BiH) po Sarajevu? Jeli i to bilo ''neizbezno''?
Isto se i to pitam, mada mislim da nema mesta za smiley.
Tipi is offline  
Old 08.10.2007., 20:09   #13
Quote:
aleksije radicevic kaže: Pogledaj post
Opsada Sarajeva je, nažalost, bila neizbežna. Prsten oko Sarajeva naseljavaju Srbi tako da sloboda ovih srpskih naselja je značila opkoljavanje grada. Ili: veza Sarajeva sa Centralnom Bosnom značila je okupaciju Srpskih naselja.
Hajde pa ne umri od smjeha na ovakvu tezu...
spiritual beggar is offline  
Old 01.10.2007., 12:59   #14
Mislim da četnik iznad mene zaslužuje ban
split555 is offline  
Old 01.10.2007., 13:22   #15
Quote:
split555 kaže: Pogledaj post
Mislim da četnik iznad mene zaslužuje ban
Ja san inace protiv banovanja ali ovaj njegov post zasluzuje bar samar. Jednostavno njihova tvornica lazi i dalje radi punom parom.
Tuco is offline  
Old 01.10.2007., 13:32   #16
Quote:
Tuco kaže: Pogledaj post
Ja san inace protiv banovanja ali ovaj njegov post zasluzuje bar samar. Jednostavno njihova tvornica lazi i dalje radi punom parom.
Oprosti, molim te. Pročitaj moj post. Napisao sam "nažalost"! Tako i mislim. Opsada je bila neizbežna kao deo ratnih operacija, ali ako razmišljamo uopšte o ratu i nesrećama koje se u njemu dešavaju - naravno da je sve tragično, besmisleno i nepotrebno.
aleksije radicevic is offline  
Old 01.10.2007., 14:24   #17
Quote:
aleksije radicevic kaže: Pogledaj post
Oprosti, molim te. Pročitaj moj post. Napisao sam "nažalost"! Tako i mislim. Opsada je bila neizbežna kao deo ratnih operacija, ali ako razmišljamo uopšte o ratu i nesrećama koje se u njemu dešavaju - naravno da je sve tragično, besmisleno i nepotrebno.
U tome je problem Srpska propaganda neumorno trazi opravdanje za sve. Zasto je onda granatiran Dubrovnik?

Kazes sta se desilo u Pofalicima. Zasto onda ne pitati sta se desilo na Vracama? Sta se desilo na obroncima starog dijela grada? Sta se desilo u Bijeljini. Postoji li ikakvo opravdanje za ono sto se desilo u Bijeljini.

Problem je sto Srbi jos uvijek nisu rascistili sa svojim zlocinima vec traze opravdanje za iste.

Niko od Hrvata ne tvrdi da Jasenovac nije bio koncetracioni kamp (izuzev mozda par ludaka)

Niko od nas ne pokusava upravdati ubistva nevinih ljudi u Grabovici i Uzdolu onim sto se desilo u Ahmicima ili Stupnom Dolu (Izuzev par ludaka)
Tuco is offline  
Old 01.10.2007., 13:39   #18
Pozdrav Falcon,

Ja sam prozivio skoro citav rat u Sarajevu izasao sam pocetkom 1995. Na samom pocetku, ratna dejstva su bila ogranicena na stari dio grada. Borbe su se vodile na padinama starog grada gdje su cetnici pokusavali da prodru u carsiju i da se posteno napljackaju ali nije im uspjelo zato su se kasnije borbe prosirile na ostatak grada. Pocetkom maja citav grad je bio u plamenu. Inace cetnicka veliko fasiticka agresija je bila veoma dobro pripremljena, prvo su minirali postu pa je tako dio grada ostao bez telefonski veza uglavnom se radilo o telefonima u starom dijelu grada jer ja nkoga od svoje rodbine nisam mogao dobiti na telefon.

Inace Srpska tvornica lazi je non stop propagirala kako su Srbi napadnuti da bi pridobila sto vise cetnika u svoje redove. Ova vrsta lazi imala je kontra ucinak. Naime SDS je podijelila svojim clanovima velike kolicine naoruzanja ali neki od njih su se toliko isprepadali da su poceli bacati to naoruzanje vani. U mom kraju neko je jedan dan pronasao bacen Kalasnjikov na livadi. Neki Srbi su jednostavno na pocetku rata izasli i predali oruzje bez ikakve prinude. Moj susjed vec u aprilu donio Kalasnjikov sa pet okvirova municije i predao ga lokalnom stabu s rijecima da mu je to dao SDS i da on ne zeli da se bori. Tako smo se i naoruzali.

Naravno uskoro ces cuti i ona druga razmisljanja o tome kako su se Srbi samo branili i o tome kako smo mi bacali Srsku nejac lavovima.
Tuco is offline  
Old 01.10.2007., 13:48   #19
Quote:
Tuco kaže: Pogledaj post
Ja san inace protiv banovanja ali ovaj njegov post zasluzuje bar samar. Jednostavno njihova tvornica lazi i dalje radi punom parom.
Slazem se.Zanimljivo da nijedan moderator nije reagirao .Inace,mislim da je Falcon htio topic poput "Bili smo vojnici",tako nesto
__________________
"Publici se nameću trivijalnosti, beznačajnosti, tračevi i to se prodaje kao informacija."
Zrinska is offline  
Old 01.10.2007., 13:09   #20
Quote:
Falcon kaže: Pogledaj post
U zadnje vrijeme sam se jako zainteresirao za događanja u Sarajevu tijekom rata u Bosni. Sve je počelo tamo prije jedno 5-6 godina kad sam pročitao jednu jako lijepu knjigu "Zlatin dnevnik" u kojem 11-o godišnja djevojčica priča o događajima u Sarajevu za vrijeme opsade.
Pokušavao sam doći do nekih dokumentaraca i pričama o tadašnjim događajima preko interneta ali sam uglavnom ostajao razočaran malim brojem informacija koje sam uspio naći.
Eto, ako ima netko da je proživio sva ta događanja u Sarajevu 1992-1995 nek se javi na ovu temu i ispriča neku svoju priču ili ako netko ima neki dobar link o opsadi Sarajeva na internetu nek ga tu ostavi, a možete i komentirate sve te događaje iz vlastite perspektive
Sta te konkretno zanima? Prica o opsadi Sarajeva je previse opsirna pa ne znam uopste gdje da pocnem..
Pogledaj ovo za pocetak:
http://uk.youtube.com/watch?v=3RfwJV...elated&search=
zebu is offline  
 



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 18:17.