Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest

Povijest Politička, društvena, kulturna, univerzalna povijest.
Podforumi: Vojna povijest i tehnologija, Domovinski rat

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 27.08.2010., 20:39   #81
Quote:
TIGR kaže: Pogledaj post
Inace, ovo je mađarski pogled na polozaj gyepű pojasa:

http://upload.wikimedia.org/wikipedi..._11th_cent.png

Po njima Slavonija do Save je bila mađarska vec prije Ladislava a juzno od Save do planina bi trebalo biti podrucje koje osvaja Ladislav - a koje je onda imalo (prema boji) polozaj gyepű pojasa.

Ovdje imamo i objasnjenje sto je to gyepű:


To dakle nije marka, pa tako vjerojatno i otpada identifikacija sa markom Dalmatinaca.
to je wiki zar ne?ako želiš za par minuta taj gyepu može postati 37. aerodrom za flotu intergalaktičkog cara Nerona.imaš neki pouzdaniji dokaz ili link?
__________________
Bolje da te Turčin goni mačem nego Nijemac sa perom.
Zagorski Križar is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.08.2010., 20:46   #82
Quote:
Zagorski Križar kaže: Pogledaj post
to je wiki zar ne?ako želiš za par minuta taj gyepu može postati 37. aerodrom za flotu intergalaktičkog cara Nerona.imaš neki pouzdaniji dokaz ili link?
ovo je mađarski pogled ...

TIGR is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.08.2010., 20:56   #83
Quote:
TIGR kaže: Pogledaj post
ovo je mađarski pogled ...


ispričavam se
__________________
Bolje da te Turčin goni mačem nego Nijemac sa perom.
Zagorski Križar is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.08.2010., 21:42   #84
Quote:
TIGR kaže: Pogledaj post
Ovo je malko ishitreno zakljucivanje. Iz dokumenata je ocigledno da je problem mogucih mađarskih provala postojao i u slovenskom posavju. Zato se tamo i grade utvrđenja Reichenburg i Reichenstein, bas na ulasku u suzenu savsku dolinu. Prelaz preko Drave kod Ptuja kontrolira sam Ptuj i utvrđenje Borl. I jedan i drugi put se dakle utvrđivao prema Mađarima sto govori da je opasnost mađarske provale postojala i na jednoj i na drugoj strani.
Zapravo još je Šišić, koliko pamtim, dokazao da nema ama baš nikakve podloge za mađarske tvrdnje da su zaposjeli Slavoniju još u 9. st.. Mađari su preko Celja i Ljubljanje upadali u Italiju ,a arheologija ih, zasad, nije našla u Slavoniji (od Požege zapadno) prije 11. st.. Sve je ovo razriješeno još za prijepora oko Slavonije u 19. i početkom 20. st.. O tome je suvišna rasprava.

Doduše na isti način su i Mađari dokazali da nema nikakvih osnova za to da su isto područje držali Hrvati prije 11. st..

Ispalo je tako da je Slavonija bila u nekakvom limbu do 11. st. kad su je prvo zapasali Mađari, a onda je pripojili Hrvati za PK IV i Zvonimira.
demon is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.08.2010., 22:16   #85
Pa kod nas su poplave i sad kad padne malo kiše...a šta je tek bilo onda ..prije tisuću godina...kada nije bilo kanalske mreže...

To je sve skupa bila jedna velika močvara...

Tek su njemački industrijalci ..kao npr Gutman..s pogonom u belišću malo "raskrčili"teren...

Mora da je to bilo more komaraca...guste šumetine s odvratnim baruštinama koje su se prelijevale punjene vijugavim tokovima Drave,Karašice, vučice ,i Vuke....

Treba pogledati samo zavoje na Dravi..i stare drave...limane i utoke...koji su se utvrđivanjem rijeke osušili ..ili odvojili od rijeke......sve je to nekad plavilo u ravnicu..a ima ih na stotine.....katastrofa..

Tako da me ne čudi da je svako uzvišenje bilo naseljeno i držano ...

a to je sve "oko" slavonije....pecs...požega..ilok...

__________________
20 god vojske
maystor1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.08.2010., 12:48   #86
Ima tu nešto,mi Vukovarci ni danas ne možemo živjeti od komaraca, mogu misliti pomješano to s ondašnjom higijenom i malarijom
__________________
.
Michael Collins is online now  
Odgovori s citatom
Old 29.08.2010., 14:36   #87
Quote:
demon kaže: Pogledaj post
Zapravo još je Šišić, koliko pamtim, dokazao da nema ama baš nikakve podloge za mađarske tvrdnje da su zaposjeli Slavoniju još u 9. st.. Mađari su preko Celja i Ljubljanje upadali u Italiju ,a arheologija ih, zasad, nije našla u Slavoniji (od Požege zapadno) prije 11. st.. Sve je ovo razriješeno još za prijepora oko Slavonije u 19. i početkom 20. st.. O tome je suvišna rasprava.

Doduše na isti način su i Mađari dokazali da nema nikakvih osnova za to da su isto područje držali Hrvati prije 11. st..

Ispalo je tako da je Slavonija bila u nekakvom limbu do 11. st. kad su je prvo zapasali Mađari, a onda je pripojili Hrvati za PK IV i Zvonimira.
Dobro, zakljucimo dakle da nema povijesnih suvremenih vrela i gotova prica. Bit je dakle u tome da nista nije reseno. I nije. I danas Mađari smatraju da je Slavonija bila njihova. A Hrvati pisu o Tomislavu do Drave.

No,indikativno je da glavni rimski put Petovio - Mursia ide bas juzno od Drave po podrucju koje bi ocigledno moralo spadati u gyepű pojas ako je granica bila na Dravi.

Jos jednom pitam, je li itko u Hrvatskoj nesto napisao u vezi gyepű pojasa?
TIGR is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.08.2010., 15:55   #88
No,indikativno je da glavni rimski put Petovio - Mursia ide bas juzno od Drave po podrucju koje bi ocigledno moralo spadati u gyepű pojas ako je granica bila na Dravi.


Tu je svakako morao ići neki put ,da poveže granicu rimskog carstva.....s one strane dunava su bili pogani....pa dunav ..pa dacia,odnosno trakija......uz Dunav se uglavio meki trbuh barbara......pa je rimljanima bilo bitno održavati granicu na dunavu...s ove strane su doprli čak do današnjeg beča..a s one strane dunava su im pogani bili u današnjoj vojvodini...

http://hr.wikipedia.org/wiki/Dolazak_Gota_na_Balkan

Moje je skromno mišljenje da je to područje svakako bilo pod madžarima..ali oni baš nisu marili za njega ,jer je očigledno bilo teško neprohodno,močvara..

Zato su se tu stvorili uvjeti za opstoj slavenskog življa..a budući da su bili daleko od bilo koje slavenske braće koja bi bila organizirana u neku jaču državu....vjerojatno su im Hrvati sa svojim uređenjem i kraljem bili najbliži...

Mada se po ustroju Hrvatskog i slavonskog kraljevstva vidi da su to dva para čarapa...

Bilo kako bilo...vjerojatno je samova i koceljeva država donijela samobitnost i opći bitak slavena na ovim prostorima..a madžari su kao klin poslije onemogućili neku veću državu....

Tko zna...da Madžara...ili možda avara nije bilo..možda bi danas slavonija bila u sastavu Slovenske,Slovačke,ili Češke države....

http://sl.wikipedia.org/wiki/Slika:Z...e_Panonije.PNG

http://hr.wikipedia.org/wiki/Blatonski_Ko%C5%A1tel

__________________
20 god vojske

Zadnje uređivanje maystor1 : 29.08.2010. at 16:32.
maystor1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.08.2010., 16:36   #89
Quote:
maystor1 kaže: Pogledaj post
Pa kod nas su poplave i sad kad padne malo kiše...a šta je tek bilo onda ..prije tisuću godina...kada nije bilo kanalske mreže...

To je sve skupa bila jedna velika močvara...

Tek su njemački industrijalci ..kao npr Gutman..s pogonom u belišću malo "raskrčili"teren...

Mora da je to bilo more komaraca...guste šumetine s odvratnim baruštinama koje su se prelijevale punjene vijugavim tokovima Drave,Karašice, vučice ,i Vuke....

Treba pogledati samo zavoje na Dravi..i stare drave...limane i utoke...koji su se utvrđivanjem rijeke osušili ..ili odvojili od rijeke......sve je to nekad plavilo u ravnicu..a ima ih na stotine.....katastrofa..

Tako da me ne čudi da je svako uzvišenje bilo naseljeno i držano ...

a to je sve "oko" slavonije....pecs...požega..ilok...

čekaj da li ti znaš da je srednjovjekovna Slavonija podrazumijevala Zagorje i Podravinu, a ne današnju Slavoniju?
__________________
Bolje da te Turčin goni mačem nego Nijemac sa perom.
Zagorski Križar is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.08.2010., 17:46   #90
Quote:
Zagorski Križar kaže: Pogledaj post
čekaj da li ti znaš da je srednjovjekovna Slavonija podrazumijevala Zagorje i Podravinu, a ne današnju Slavoniju?
Kolega je zacijelo mislio današnja Slavonija u srednjem vijeku. No to isto je to vrijedilo do isušivanja močvara, krčenja šuma i regulacija tokova rijeka, uglavnom u II. polovici 19. st. Zaista je sve bilo kako čova veli.
__________________
"you don't need a weatherman to know which way the wind blows"
Tuli_Kupferberg is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.08.2010., 17:49   #91
Quote:
Tuli_Kupferberg kaže: Pogledaj post
Kolega je zacijelo mislio današnja Slavonija u srednjem vijeku. No to isto je to vrijedilo do isušivanja močvara, krčenja šuma i regulacija tokova rijeka, uglavnom u II. polovici 19. st. Zaista je sve bilo kako čova veli.
znam na koju je Slavoniju mislio, zato sam ga i pitao
__________________
Bolje da te Turčin goni mačem nego Nijemac sa perom.
Zagorski Križar is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.08.2010., 18:21   #92
Quote:
maystor1 kaže: Pogledaj post
No,indikativno je da glavni rimski put Petovio - Mursia ide bas juzno od Drave po podrucju koje bi ocigledno moralo spadati u gyepű pojas ako je granica bila na Dravi.


Tu je svakako morao ići neki put ,da poveže granicu rimskog carstva.....s one strane dunava su bili pogani....pa dunav ..pa dacia,odnosno trakija......uz Dunav se uglavio meki trbuh barbara......pa je rimljanima bilo bitno održavati granicu na dunavu...s ove strane su doprli čak do današnjeg beča..a s one strane dunava su im pogani bili u današnjoj vojvodini...

http://hr.wikipedia.org/wiki/Dolazak_Gota_na_Balkan

Moje je skromno mišljenje da je to područje svakako bilo pod madžarima..ali oni baš nisu marili za njega ,jer je očigledno bilo teško neprohodno,močvara..

Zato su se tu stvorili uvjeti za opstoj slavenskog življa..a budući da su bili daleko od bilo koje slavenske braće koja bi bila organizirana u neku jaču državu....vjerojatno su im Hrvati sa svojim uređenjem i kraljem bili najbliži...

Mada se po ustroju Hrvatskog i slavonskog kraljevstva vidi da su to dva para čarapa...

Bilo kako bilo...vjerojatno je samova i koceljeva država donijela samobitnost i opći bitak slavena na ovim prostorima..a madžari su kao klin poslije onemogućili neku veću državu....

Tko zna...da Madžara...ili možda avara nije bilo..možda bi danas slavonija bila u sastavu Slovenske,Slovačke,ili Češke države....

http://sl.wikipedia.org/wiki/Slika:Z...e_Panonije.PNG

http://hr.wikipedia.org/wiki/Blatonski_Ko%C5%A1tel

Majstore jedan, pa valjda si primjetio da sam te odavno pročitao, ali eto neću da te diskvalificiraju, pažljivije čitaj moje postove pa bi već zakočio prije nego se zaletiš.
Ne sprdaj se sa Slavonijom, iziđi prošetati svog ćuku kojega nemaš i obriši si malo tu svoju tipkovnicu.
AnteNaš is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.08.2010., 19:05   #93
Quote:
AnteNaš kaže: Pogledaj post
Ne sprdaj se sa Slavonijom.
Ante, gdje je tu sprdanje??? Koji dio?
__________________
"you don't need a weatherman to know which way the wind blows"
Tuli_Kupferberg is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.08.2010., 19:34   #94
Quote:
Tuli_Kupferberg kaže: Pogledaj post
Ante, gdje je tu sprdanje??? Koji dio?
Lik sudjeluje u više tema s različitim nickovima, pa sam skoro siguran da sam ga prepoznao, vjerojatno bi se i sam javio ako sam pogriješio.
Ako je dobronamjeran, mea culpa, očitat će se.
U profilu mu stoji da je moj suborac, a kao takav će se sigurno javiti.
AnteNaš is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.08.2010., 20:49   #95
Quote:
AnteNaš kaže: Pogledaj post
Lik sudjeluje u više tema s različitim nickovima, pa sam skoro siguran da sam ga prepoznao, vjerojatno bi se i sam javio ako sam pogriješio.
Ako je dobronamjeran, mea culpa, očitat će se.
U profilu mu stoji da je moj suborac, a kao takav će se sigurno javiti.
Prvo,nisam lik..živ sam čovjek...

Drugo ne sudjelujem u mnogo tema...povijest,politika,automobili..i ponekad informatika......i to sve s jednim nickom....jer jednostavno ga nemam potrebe falšati..

Treće znao sam da će se javiti neki branitelj vječnih ognjišta....

Ovo je tema povijesti...ne obrana nacionalnih interesa....od prije 1000 god..

Neki nisu svjesni kolika gomila naroda je protutnjala područjem koje se danas naziva Slavonija.......neke stvari normalan čovjek gleda neutralno..čisto znanstveno i povijesno....

Treba smoći snage i izdići se iz današnjeg vremena te sagledati povijest kao mnoštvo događaja i naroda u njemu..

Za tvoju informaciju ovdje su nekada bili i Goti...Kelti..Dorani.....(oni koji su se odselili u Grčku,odnosno od kojih su nastali Grci..grubo rečeno)..Turci...madžari..avari...pa ti vidi tko sve onda polaže pravo na Slavoniju po tvojim shvaćanjima...

Ne kužim ..tebe valjda smeta što je glavni grad Slavonije ..oko 800-te godine bio Blatnograd?...

Ili što sam rekao da je Slavonija bila močvara?...

To su samo povijesne i zemljopisne činjenice ...kojih ima i pozitivnih i negativnih..ali treba biti kadar pa ih apsolvirati..

Znaš li da su Rimljani iz te močvare...baš zato jer je bila močvara .pa su imali plovni put...iz spačvanskih šuma,koja je sada samo djelomično pod vodom, a onda je bila cijela.. rušili hrastove i Dunavom ih vukli čak do crnog mora i svog istočnog carstva?..

oladi malo...

Btw...svi podaci iz mog profila su 100% točni...
__________________
20 god vojske

Zadnje uređivanje maystor1 : 29.08.2010. at 21:49.
maystor1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.08.2010., 23:18   #96
Quote:
maystor1 kaže: Pogledaj post
No,indikativno je da glavni rimski put Petovio - Mursia ide bas juzno od Drave po podrucju koje bi ocigledno moralo spadati u gyepű pojas ako je granica bila na Dravi.


Tu je svakako morao ići neki put ,da poveže granicu rimskog carstva.....s one strane dunava su bili pogani....pa dunav ..pa dacia,odnosno trakija......uz Dunav se uglavio meki trbuh barbara......pa je rimljanima bilo bitno održavati granicu na dunavu...s ove strane su doprli čak do današnjeg beča..a s one strane dunava su im pogani bili u današnjoj vojvodini...

http://hr.wikipedia.org/wiki/Dolazak_Gota_na_Balkan

Moje je skromno mišljenje da je to područje svakako bilo pod madžarima..ali oni baš nisu marili za njega ,jer je očigledno bilo teško neprohodno,močvara..

Zato su se tu stvorili uvjeti za opstoj slavenskog življa..a budući da su bili daleko od bilo koje slavenske braće koja bi bila organizirana u neku jaču državu....vjerojatno su im Hrvati sa svojim uređenjem i kraljem bili najbliži...

Mada se po ustroju Hrvatskog i slavonskog kraljevstva vidi da su to dva para čarapa...

Bilo kako bilo...vjerojatno je samova i koceljeva država donijela samobitnost i opći bitak slavena na ovim prostorima..a madžari su kao klin poslije onemogućili neku veću državu....

Tko zna...da Madžara...ili možda avara nije bilo..možda bi danas slavonija bila u sastavu Slovenske,Slovačke,ili Češke države....

http://sl.wikipedia.org/wiki/Slika:Z...e_Panonije.PNG

http://hr.wikipedia.org/wiki/Blatonski_Ko%C5%A1tel

Ja sam gotovo posve siguran da u tom scenariju ne bi postojala niti Češka niti Slovačka, već bi i Slavonija i Češka i Slovačka bile pokrajine u sastavu Moravske...Zapravo je taj uklin Madžara bio prava katastrofa slična upadu Turaka.
cxiril is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.08.2010., 23:40   #97
Quote:
cxiril kaže: Pogledaj post
Ja sam gotovo posve siguran da u tom scenariju ne bi postojala niti Češka niti Slovačka, već bi i Slavonija i Češka i Slovačka bile pokrajine u sastavu Moravske...Zapravo je taj uklin Madžara bio prava katastrofa slična upadu Turaka.
Da nije bilo Madžara Moravska bi se raspala sama od sebe
nima is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.08.2010., 00:21   #98
Quote:
maystor1 kaže: Pogledaj post
Prvo,nisam lik..živ sam čovjek...

Drugo ne sudjelujem u mnogo tema...povijest,politika,automobili..i ponekad informatika......i to sve s jednim nickom....jer jednostavno ga nemam potrebe falšati..

Treće znao sam da će se javiti neki branitelj vječnih ognjišta....

Ovo je tema povijesti...ne obrana nacionalnih interesa....od prije 1000 god..

Neki nisu svjesni kolika gomila naroda je protutnjala područjem koje se danas naziva Slavonija.......neke stvari normalan čovjek gleda neutralno..čisto znanstveno i povijesno....

Treba smoći snage i izdići se iz današnjeg vremena te sagledati povijest kao mnoštvo događaja i naroda u njemu..

Za tvoju informaciju ovdje su nekada bili i Goti...Kelti..Dorani.....(oni koji su se odselili u Grčku,odnosno od kojih su nastali Grci..grubo rečeno)..Turci...madžari..avari...pa ti vidi tko sve onda polaže pravo na Slavoniju po tvojim shvaćanjima...

Ne kužim ..tebe valjda smeta što je glavni grad Slavonije ..oko 800-te godine bio Blatnograd?...

Ili što sam rekao da je Slavonija bila močvara?...

To su samo povijesne i zemljopisne činjenice ...kojih ima i pozitivnih i negativnih..ali treba biti kadar pa ih apsolvirati..

Znaš li da su Rimljani iz te močvare...baš zato jer je bila močvara .pa su imali plovni put...iz spačvanskih šuma,koja je sada samo djelomično pod vodom, a onda je bila cijela.. rušili hrastove i Dunavom ih vukli čak do crnog mora i svog istočnog carstva?..

oladi malo...

Btw...svi podaci iz mog profila su 100% točni...
lijepo rečeno, trezveno i objektivno
nit su Hrvati od postanka svijeta u Slavoniji nit će biti do sudnjega dana

da se nadovežem, što se tiče močvarne Slavonije,srednjovjekovni izvori kažu kako se narod Ljudevita Posavskog (za trajanja ustanka) sklonio pred Francima u šume i močvare, a rimski izvori opisuju Slavoniju kao šumovit i močvaran, nezdrav kraj (to e odnosi na "otkrivanje" Slavonije i uspostavljanje uporišta u Sisciji)- iz tih močvara i gustiša često su imali problema sa lokalnim plemenima uz Savu koja su upadala na rimski teren
žalac_1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.08.2010., 01:19   #99
Quote:
žalac_1 kaže: Pogledaj post
lijepo rečeno, trezveno i objektivno
nit su Hrvati od postanka svijeta u Slavoniji nit će biti do sudnjega dana

da se nadovežem, što se tiče močvarne Slavonije,srednjovjekovni izvori kažu kako se narod Ljudevita Posavskog (za trajanja ustanka) sklonio pred Francima u šume i močvare, a rimski izvori opisuju Slavoniju kao šumovit i močvaran, nezdrav kraj (to e odnosi na "otkrivanje" Slavonije i uspostavljanje uporišta u Sisciji)- iz tih močvara i gustiša često su imali problema sa lokalnim plemenima uz Savu koja su upadala na rimski teren
Ma, takav je krajobraz ovdje prevladavao (kažem ovdje jer sam Slavonac) do u razmjwrno nedavnu povijest. Tko se bavi ekohistorijom imao bi o čemu pisati.
__________________
"you don't need a weatherman to know which way the wind blows"
Tuli_Kupferberg is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.08.2010., 01:20   #100
Quote:
nima kaže: Pogledaj post
Da nije bilo Madžara Moravska bi se raspala sama od sebe
A tko zna
__________________
"you don't need a weatherman to know which way the wind blows"
Tuli_Kupferberg is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 19:12.