Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija

Religija Religija u društvu
Podforum: Teologija i religijska praksa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 08.06.2004., 11:36   #21
ma ja!
Ali eto
nekad se desi da ljudi ne kontaju.

Tim primjerima sam ja neke ljude provaljivao!
__________________
https://mislislam.blogspot.com/ U plodnom predjelu raste bilje voljom Gospodara njegova, a u neplodnom tek s mukom.
Vojnik Gorčin is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.06.2004., 11:18   #22
MAR

U Kur'anu se na mnogim mjestima spominje Zikr (u obliku al-zikru;al-zikra ;azkuru);uglavnom korijen rijeci je zkr (ذكرا ) sto moze da znaci: opomena, dokaz, poruka, velicanje (slavljenje, velicanje Boga).

za nas je zanimljiv Zikr u kontekstu Allahovih najljepsih imena, i tom prilikom sam ti naveo ajet u kome se veli da je sam Allah rekao da Ga spominjemo najljepsim Njegovim imenima(On -hu; ima najljepsa imena....)

Npr.

يَا أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُوا اذْكُرُوا اللَّهَ ذِكْرًا كَثِيرًا
Korkut: O vjernici, često Allaha spominjite i hvalite,
Mlivo: O vi koji vjerujete! Spominjite Allaha zikrom mnogim,
33:41

Hu (misli se na sufijsko Hu) znaci "On", i hu(huw) se koristi na mnogo mjesta u Kur'anu kada se govori o Njemu, iako ova rijec ne mora se odnositi samo na Njega.

Stoga "Hu" , u kontekstu sufizma znaci "On"(Allah), a ovo "On" prestavlja vise jedan "intimniji" ili "neposredniji" nacin spominjanja Njega.

U Kur'anu se na mnogim mjestima spominje da Ga velicamo(zikrimo....zikrullah) stoga velicati , i spominjeti Ga nije zabranjeno , nego je pozeljno jer npr:

عَرَبِيًّا إِنَّمَا الْمُؤْمِنُونَ الَّذِينَ إِذَا ذُكِرَ اللّهُ وَجِلَتْ قُلُوبُهُمْ وَإِذَا تُلِيَتْ عَلَيْهِمْ آيَاتُهُ زَادَتْهُمْ إِيمَانًا وَعَلَى رَبِّهِمْ يَتَوَكَّلُونَ
Korkut: Pravi vjernici su samo oni čija se srca strahom ispune kad se Allah spomene, a kad im se riječi Njegove kazuju, vjerovanje im učvršćuju i samo se na Gospodara svoga oslanjaju,
Mlivo: Vjernici su samo oni čija se srca, kad se spomene Allah, poboje, i kad im se uče ajeti Njegovi, povećavaju njihovo vjerovanje, i (koji) se u Gospodara svog pouzdavaju, (8:2)

وَإِذَا ذُكِرَ اللَّهُ وَحْدَهُ اشْمَأَزَّتْ قُلُوبُ الَّذِينَ لَا يُؤْمِنُونَ بِالْآخِرَةِ وَإِذَا ذُكِرَ الَّذِينَ مِن دُونِهِ إِذَا هُمْ يَسْتَبْشِرُونَ
Korkut: Kad se Allah samo spomene, grče se srca onih koji u onaj svijet ne vjeruju, a kada se spomenu oni kojima se oni pored Njega klanjaju, odjednom ih radost obuzme.
Mlivo: I kad se spomene Allah Jedini On, zgrče se srca onih koji ne vjeruju u Ahiret, a kad se spomenu oni mimo Njega, gle! oni se raduju.


rijec ذُكِرَ (zukira) u ovim ajetima znaci " kad se spomene"

kovanica

ذُكِرَ اللَّهُ znaci zukrallah, (u drugim oblicima je to zikrullah; i ovaj termin se vise koristi u praksi) znaci "Slavite (spominjite) Allaha;slavljenje (spominjanje) Allaha"

Stoga uopste nije 'zabranjeno' spominjati(zikriti) Ga(On- ...Hu)

.....

Sad sam u prolazu pa ti nastavim odgovor drugom prilikom( sa hadisima na ovu temu....pa se vrnem na temu "sektastva")
Adura is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.06.2004., 02:50   #23
Bismillah

Ti ajeti nemaju nikakve veze s sufijskim tzv. " zikrom".

Ko zeli da malo bolje upzona sufije i njihove lazi i iskrivljenja, neka ukuca samo www.search.com ili www.google.com i upisati "upoznaj sufizam da bi ga 'zavolio' ". Bice vam sve jasno, a ja nemam zaista vremena da komentarisem.

Ti ajeti se odnose na zikr kako je naredio Allahov Poslanik a.s a ne kako su ljudi izmislili.
Musliman_Allahov rob is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.06.2004., 09:23   #24
Ma bolan bolje napisi, ko zeli da upozna sufizam najbolje mu je to da ucini preko nekih "selefijskih" (wehabijskih) sajtova i knjiga

Isto tako
Ko zeli da upozna islam najbolje mu je da to ucini preko krscanskih sajtova i knjiga
Fuad is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.06.2004., 23:16   #25
Quote:
Fuad kaže:
Ma bolan bolje napisi, ko zeli da upozna sufizam najbolje mu je to da ucini preko nekih "selefijskih" (wehabijskih) sajtova i knjiga

Isto tako
Ko zeli da upozna islam najbolje mu je da to ucini preko krscanskih sajtova i knjiga
Slažem se ali...

Ne treba biti nikad 100% isključiv.

Islam nas uči da ima deredža, šta ako ima i deredža vjere.

Možda nam Bog daje onaj Islam koji možemo da u potpunosti prihvatimo.

Ljudi na istom putu različito hodaju, neki hodaju sredinom neki malo uz kraj,...
Neki opet trče, a neki hodaju.
Neki dok hodaju misle o stvarima nevezanim za taj put, a neki opet...
Samo se gleda preda se ili se primjećuje materijal kojim je načinjen taj put.
Allah nam je svima dao isto "Svjetlo i Uputu"
Dao nam je i nijjet!

Sunije, šijje, sufije,... dakako mislim na one za koje se ulema složila da ne izlaze iz okvira Islama, su možda samo različite svjetiljke, ali možda sve imaju istu svjetlost.

Ne mogu tvrditi da imaju, ali ne mogu govoriti ni da nemaju!

Selam i pozdrav
__________________
https://mislislam.blogspot.com/ U plodnom predjelu raste bilje voljom Gospodara njegova, a u neplodnom tek s mukom.
Vojnik Gorčin is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.06.2004., 23:43   #26
Quote:
Fuad kaže:
Ma bolan bolje napisi, ko zeli da upozna sufizam najbolje mu je to da ucini preko nekih "selefijskih" (wehabijskih) sajtova i knjiga

Isto tako
Ko zeli da upozna islam najbolje mu je da to ucini preko krscanskih sajtova i knjiga
Ti si s mnom zavrsio, i rekao sam ti ko si ti. Sijje su nevjernici, sufije nisu svi nevjernici, ali nisu na cistom Putu.

Dakako da je islamska ulema rekla da su sijje ( rafidije ) kafiri!

A ko su ti "vehabije" ? Mozes li mi reci, ko to kaze za sebe da je "vehabija" ? Onoga ko kaze za sebe da je taj, ti ga tako zovi, a prestani vise da luptas ahmaku jedan!
Musliman_Allahov rob is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.06.2004., 00:58   #27
Quote:
Musliman_Allahov rob kaže:
Bismillah

Ti ajeti nemaju nikakve veze s sufijskim tzv. " zikrom".

Ko zeli da malo bolje upzona sufije i njihove lazi i iskrivljenja, neka ukuca samo www.search.com ili www.google.com i upisati "upoznaj sufizam da bi ga 'zavolio' ". Bice vam sve jasno, a ja nemam zaista vremena da komentarisem.

Ti ajeti se odnose na zikr kako je naredio Allahov Poslanik a.s a ne kako su ljudi izmislili.
Da imas imalo uvida u temu znao bi da po pitanju zikra ne postoji niti jedan strogo odredjen shart(nacin na koji se vrsi) ->kako je to kod salata(klanjanja) npr., pa je ta stvar varijabilna.Grupni zikr je pohvaljen od strane Poslanika, a da ne govorimo o pojednancnim.

"upoznaj sufizam da bi ga volio" su ciste gluposti na tu temu.

Jesi li procitao iti jedno djelo itijednog sufije?

Dokazi mi hadisom ili ajetom da je Allah , ili Poslanik zabranio zikr.Donesi mi ijedan hadis na temu "kako je Poslanik zikrio".
Adura is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.06.2004., 02:56   #28
Quote:
Adura kaže:
Da imas imalo uvida u temu znao bi da po pitanju zikra ne postoji niti jedan strogo odredjen shart(nacin na koji se vrsi) ->kako je to kod salata(klanjanja) npr., pa je ta stvar varijabilna.Grupni zikr je pohvaljen od strane Poslanika, a da ne govorimo o pojednancnim.

"upoznaj sufizam da bi ga volio" su ciste gluposti na tu temu.

Jesi li procitao iti jedno djelo itijednog sufije?

Dokazi mi hadisom ili ajetom da je Allah , ili Poslanik zabranio zikr.Donesi mi ijedan hadis na temu "kako je Poslanik zikrio".
Da donesem ti dokaz da je Allah i Njegov Poslanik, alejhisselam zabranio zikr ? Kako cu donijeti dokaz, kad je mnostvo dokaza da je zikr naredio Allah Uviseni u Kur'anu kao i Poslanik a.s ali, ne onako kako to rade sufije danasnje. To je bid'at u vjeri ( bid'at - novotarija ) i to se odbija, kako kaze i Allahov Poslanik a.s " Onaj ko uvede u nasu vjeru ono sto nije od nje, to mu se odbija" i rijeci Uzvisenog Allaha dz.s " Danas sam vam vjeru vasu usavrsio i blagodat prema vama upotpunio i zadovoljan sam da vam Islam bude vjera" sura el-Mai'de, 3 ajet. Ovdje se kaze da je Allah USAVRSIO i UPOTPUNIO vjeru Islam, i nema dodavanja niti oduzimanja.

A sto se tice zikra, kako ga je cinio Allahov Poslanik a.s pa pune su ti Zbirke Muslima i Buharije, kao i drugi kako je Allahov Poslanik cinio zikr. Poslije namaza koliko je puta izgovarao u sebi, la ilahe illa Allah wahdehu la serike leh lehul mulku velehul hamdu we huve ala kuli sejin kadir... nema bozanstva osim Allaha, njemu pripada svaka vlast i hvala, on je Uzviseni i ...

Pa, ucenje Kur'ana je od zikra, pa spominjanje Allaha u dovama, pa spominjanje Allaha da uvijek bude vlazan jezik, ali ne s Hu HU i svi u jedan glas ko u horu. Pa dove koje su prenesene nam u hadisima i sl. Nemam sad vremena, da vise nabrajam, a zikriti ne mozemo onako u horu i s Hu Hu.

A u ibadetu vazi pravilo "sve je zabranjeno dok se ne donese dokaz da je dozvoljeno" dok u drugim stvarima, koje se ne tice ibadeta, vjere, ( vjerovanja i sl. ) vazi pravilo " sve je dozvoljeno dok se ne donese dokaz da je zabranjeno".

A sto se tice teksta " upoznaj sufije da bi ih 'zavolio' ", nista nije glupo. Imam cak i priliku da se s takvima susrecem i pricam, koji vjeruju u ono sto izvodi covjeka iz vjere, da se Allah sastavio s covjekom i da je to sve jedno i dr. bljuvotine na racun Kur'ana i sunneta.
Musliman_Allahov rob is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.06.2004., 03:47   #29
U kratko

Tasavuf je islamska discipnina prociscavanja nafsa(ega) , a zikr je praktican nacin na koji se tasavuf izmedju ostalog cini.

Islamska disciplina tasavufa se razvila kao sve ostale discipline(ukljucujuci i hadisku) i ima svoj izvor direktno iz Kur'ana i sunneta.

Tasavuf rijec se izvodi iz rijeci Tazkijjat an-Nufus(prociscavanje nafsa) i Ihsan (prema hadisu Poslanikovom ovo znaci "obozavati Allaha kao da ga vidis)

tasafuh je ustvari stanje opisano kao prociscavanje nafsa(bolesti srca) i ishana (osjecaja Bozije blizine, ali ne prostorne "blizine")

Ajeti:
هُوَ الَّذِي بَعَثَ فِي الْأُمِّيِّينَ رَسُولًا مِّنْهُمْ يَتْلُو عَلَيْهِمْ آيَاتِهِ وَيُزَكِّيهِمْ وَيُعَلِّمُهُمُ الْكِتَابَ وَالْحِكْمَةَ وَإِن كَانُوا مِن قَبْلُ لَفِي ضَلَالٍ مُّبِينٍ 2
Transk.:
hu al-ladi ba´atha fi al-'ummi-jina rasulana mminhum jatluw alajhim ãjatihi wa-juzakkihim wa-ju´al-limuhumu al-kitaba wa-alhikmata wa-´in kanu min qablu lafi dalalin mmubinin
Korkut: On je nukima poslao Poslanika, jednog između njih, da im ajete Njegove kazuje i da ih očisti i da ih Knjizi i mudrosti nauči, jer su prije bili u očitoj zabludi,
Mlivo:
On je Taj koji je podigao među neuke Poslanika između njih uči im ajete Njegove i čisti ih i poučava ih Knjizi i mudrosti, iako su ranije doista bili u zabludi očitoj


عَرَبِيًّا وَنَفْسٍ وَمَا سَوَّاهَا
Transk.: wanafsin wa-ma sawahaa
Korkut: i duše i Onoga koji je stvori
Mlivo: I duše i Šta je usavrši,

91:8 عَرَبِيًّا فَأَلْهَمَهَا فُجُورَهَا وَتَقْوَاهَا
Transk.: fa'alhamaha fuđuraha wa-taqwahaa
Korkut: pa joj put dobra i put zla shvatljivim ueinio, -
Mlivo: Pa je nadahnu razvratu njenom i bogobojaznosti njenoj:

91:9 عَرَبِيًّا قَدْ أَفْلَحَ مَن زَكَّاهَا
Transk.: qad 'aflaha man zakkahaa
Korkut: uspjeae samo onaj ko je ocisti,
Mlivo:Zaista uspije ko je očisti

Znaci tasavuf je star koliko i islam i bio je poznat prvim generacijama.Zikr je nacin na koji se vrsi tasawuf, a Ishan (koji se spominje u hadisu kada je Melek Dzibril dosao Poslaniku s.a.v.s. da ga upita o :islamu,imanu, o Sudnjem danu i izmedju ostalog o Ishanu"....

Tasavuf negiraju samo neznalice!
Adura is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.06.2004., 03:50   #30
kad je jasno sada sta znace ovi termini, termin sufi jeste sinonim za "ahl al siffa" , odnosno ljude koji su zivjeli u poslanikovoj dzamiji!

Na njih se odnosi sljedeci ajet:

وَاصْبِرْ نَفْسَكَ مَعَ الَّذِينَ يَدْعُونَ رَبَّهُم بِالْغَدَاةِ وَالْعَشِيِّ يُرِيدُونَ وَجْهَهُ وَلَا تَعْدُ عَيْنَاكَ عَنْهُمْ تُرِيدُ زِينَةَ الْحَيَاةِ الدُّنْيَا وَلَا تُطِعْ مَنْ أَغْفَلْنَا قَلْبَهُ عَن ذِكْرِنَا وَاتَّبَعَ هَوَاهُ وَكَانَ أَمْرُهُ فُرُطًا 28
Transk.: wasbir nafsaka ma´a al-ladina jad´una rabbahum bialghadati wa-al´ašij-i juriduna wa-đhahu wa-la ta´du ´ajnaka ´anhum turidu zinata al-hajati ald-dunja wa-la tuţi´ man 'aghfalna qalbahu ´an dikrina wa-at-taba´a hawahu wa-kana 'amruhu furuţana
Korkut: Budi čvrsto uz one koji se Gospodaru svome mole ujutro i naveče u želji da naklonost Njegovu zasluže, i ne skidaj očiju svojih s njih iz želje za sjajem u životu na ovom svijetu, i ne slušaj onoga čije smo srce nehajnim prema Nama ostavili koji strast
Mlivo: I strpi dušu svoju sa onima koji zazivaju Gospodara svog ujutro i navečer, želeći lice Njegovo; i ne skidaj oči svoje s njih, želeći sjaj života Dunjaa; i ne slušaj onog čije smo srce učinili nemarnim za spominjanje Naše i (koji) slijedi strast svoju, a stvar njegova je zanemarena.
Adura is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.06.2004., 03:56   #31
Neki hadisi o nauci prociscavanja (srca)

Buhari:

"alaa wa inna fil-jassadi mudghattan, idhaa saluhat saluhal-jassadu kulluh wa idha fassadat fassad al-jassadu kulluhu, alaa wa hiya al-qalb."
zaista, postoji jedan dio tijela , ako je on dobar cjelo tijelo je dobro a ako je iskvaren cjelo tijelo je iskvareno, a to(taj dio) je srce.

U Muslimu pise:
"Inn-Allah laa jandhuru ila ajsaadikum wa laa ila suwarikum wa lakin jandhuru ila qulubikum"
Zaista Allah nice gledati u vasa tijela(kako izgledate spolja) niti u vasa lica,nego ce On gledati u vasa srca!


O ciscenju srca postoje mnogi ajeti a ovaj je znacajan:

إِلَّا مَنْ أَتَى اللَّهَ بِقَلْبٍ سَلِيمٍ
Transk.: ´il-la man 'ata Allaha biqalbin salimin
Korkut: samo će onaj koji Allahu srca čista dođe spasen biti."(26:89)
Adura is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.06.2004., 04:01   #32
Zikr je propisan kao nacin prociscavanja srca, iako mu nije data jasna forma(shart) a to govore ajeti kada se kaze(a vec sam ih naveo) da se Allah velica kao sto se velicaju preci(za vrijeme hadza)

Da ponovim


فَإِذَا قَضَيْتُم مَّنَاسِكَكُمْ فَاذْكُرُواْ اللّهَ كَذِكْرِكُمْ آبَاءكُمْ أَوْ أَشَدَّ ذِكْرًا فَمِنَ النَّاسِ مَن يَقُولُ رَبَّنَا آتِنَا فِي الدُّنْيَا وَمَا لَهُ فِي الآخِرَةِ مِنْ خَلاَقٍ

Transk.: fa´ida qadajtum mmanasikakum fadkuru Allaha kadikrikum ãba´kum 'aw 'ašadda dikrana famina aln-nasi man jaqulu rabbana ãtina fi ald-dunja wa-ma lahu fi al-ãkhirati min khalaqin
Korkut: A kad završite obrede vaše, opet spominjite Allaha, kao što spominjete pretke vaše, i još više Ga spominjite! Ima ljudi koji govore: "Daj Ti nama, Gospodaru naš, na ovom svijetu!" Takvi na onom svijetu neće imati ništa.
Mlivo: Pa kad završite obrede svoje tad spominjite Allaha kao vašim spomenom otaca vaših ili jačim spomenom. Ta od ljudi je ko govori: Gospodaru naš! Daj nam na Dunjau, a neće biti za njega na" Ahiretu nikakva udjela.
Adura is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.06.2004., 04:04   #33
Imam Sujuti kaze :nauka o srcu(at-tasawuuf) jeste ona koja poznaje (pored ostalih stanja i ) bolesti srca kao sto je ljubomora, arogancija , ponos...

Mufesiri kazu da su ljubomora(hasad) , licemjerstvo (an-nifak), mrznja(al-hiqd) lose navike koje je Allah spomenuo u Kur'anu.

7:33
Qul innamaa haramma rabbi al-fawaahisha maa dhahara minha wa maa batan (al-'Aaraf, 33)
Reci: "Gospodar moj zabranjuje razvrat, i javni i potajni, i grijehe, i neopravdanu primjenu sile, i da Allahu smatrate ravnim one za koje On nikakav dokaz objavio nije, i da o Allahu govorite ono što ne znate"

Al-fawahisha ovdje znaci mrznja(hikd),zavist,ljubomora i licemjerstvo.Allah zatim spominje da 'ko god otvori tajnu' ovog dalil-a treba ne samo da ukloni posljedice ovih osobina(vanjsko ocitavanje istih) vec je nuzno da se PROCISTE motivi skriveni u srcu osobe koja ima ove osobine .A te tajne (srca) najbolje zna Allah(stoga On najbolje prociscava ljude od ovih losih navika)

Tasawwuf je nauka(tehnika) i znanje koje su uci sa namjerom da osoba ocisti sebe od loseg uticaja ega(i bolesti ega-nafsa) kao sto je: ljubomora, varanje, strast,ponos,arogancija, bijes , obozavanje bogatstva ...itd itd.

Tasawwuf nije Akaid tako da nema smisla brkati ovo dvoje !

Tasawwuf(to sam vec rekao na pocetku) je tehnika, znanje , umijece kako da covjek ocisti los uticaj svoga ega --> u kratko kako da covjek prepusti svoje srce da ga Allah(koji jedini zna sta je u srcu) ocisti.
Adura is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.06.2004., 04:08   #34
Nauka Tasawwuf-a uci nekoga kako da gleda sebe i da sebe procisti uz pomoc Kur'ana i Sunneta.
A ta nauka uci nekoga kako da usavrsi svoje osobine( as-siffat ul-kamilah ) , uci o vaznosti pokajanja( tewba ), uci kako da se prosiri necija svijest - znanje o Bogu( taqwa ), kako da neko ostane na Ispravnom putu( istikaama ), uci o lijekovitosti istine( sidk ),o iskrenosti(ikhlas ), uci o suzdrzavanju(zuhd ),pobožnosti( war'a ), pouzdanju u Allaha ( tawakkul ), o mirenju sa sudbinom i zadovoljstvu u ma kojoj situaciji da se covjek nadje( ar-ridaa' ),o predanju Allahu( at-taslim ), o dobrim preporucenim navikama-manirima ( al-adab ), o ljubavi ( muhabbat ), o sjecanju i velicanju Stvoritelja (Zikr ), o pazljivosti ( muraqaba ) i josh mnogo cemu sto u ovaj tekst ne moze stati.
Adura is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.06.2004., 04:15   #35
Poslanik je josh i rekao:



"laa yadkhulul-djannata man kana fi qalbihi mithqaala dharratin min kibar."

Niko nece uci u Dzennet(Raj) ako bude imao i zrno (zaratin, nesto sto je najmanje->atom) ponosa(oholosti) u svom srcu!

Sufiji su ti koji su nastojali nafs(ego) spustiti do te mjere da u potpunosti zaborave sebe i predaju se Allahu, pa se zna cesto u njihovoj poeziji naci paradoksalna logika tipa Rumijevih stihova kao npr:

Jedan covjek dođe do vrata Ljubljenog i pokuca.
Glas upita: “Ko je to?”
On odgovori: “Ja sam.”
Glas rece: “Nema mjesta za Tebe i Mene.” Vrata ostaše zatvorena.
Nakon godine samoce i odricanja on se vrati i pokuca.
Glas iznutra upita: “Ko je to?”
Covjek rece: “Ti.” Vrata mu se otvoriše.

.....

Ovdje se ne govori o "utapanju sa Bogom" niti sa "poistovjecivanju sa Bogom"(po pitanju Allahovog Zata ili sifata) >kako to vehabije zele intepretirati, vec o potpunom predavanju Allahu, da ne ostane niti jedno zrno(zaratin) oholosti u covjekovom srcu.Oholost je odlika nafsa(ega)!
Adura is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.06.2004., 04:56   #36
Postoje dvije vrste zirka:unutrasnji(sutnjom), i glasni(govorom)

Zikr govorom(jezikom)


Buhari prenosi da je Ebu Herejra prenio da je Poslanik s.a.v.s. rekao:"Ako Me(Allaha) rob spomene u sebi i Ja cu njega spomenuti u Sebi.Ako Me spomene u grupi, Ja cu ga spomenuti u grupi (josh boljoj grupi ljudi na drugom svijetu).

Iz ovog se jasno govori da je Poslanik s.a.v.s. rekao da je grupno spominjanje Allaha preporuceno!

Buhari prenosi , da je Ibn Abas ra rekao:"U vremenu Poslanika s.a.v.s. ljudi su cineci zikr dizali glasove"

Buhari je u svojoj knjizi pisao da je Ebu Ma'bad ra , oslobodjeni rob Ibn Abasa ra, rekao:" Ibn Abas mi je rekao "u Poslanikovo vrijeme ,bio je obicaj slaviti Allaha glasom , i to nakon zajednicke molitve.Ibn Abas je nastavio "Kada sam bi cuo Zikr, znao bih da je zajednicka molitva zavrsila"

Imam Ahmed, Abu Davud i Tirimzi prenose da je as-Sa'ib ra prenio da je Posolanik s.a.v.s rekao : "Dzibril mi je dolazio i naredio mi i mojim sljedbenicima da podizu glasove u takbiru(zikru)"

Preneseno je od Muslima i Buharija , a spomenuto od Dzalaludina Sujutija, iz njegove zbirke, da je Ali bin Abi Talib ra rekao :Pitao sam Poslanika jednom prilikom, "O Boziji Poslanice, uputi me na najkraci put do Allahova prisustva(do bliskosti Allahu), i najlaksi nacin na koji da obozavam Allaha - Svemoguceg , Uzvisenog."
Poslanik je rekao:"O Ali, ti treba da ucestalo cinis Zikr, u tisini(tiho) ili na glas".
Ja sam odgovorio:"O Poslanice, mnoga ljudska bica cine zikr.Daj mi nesto posebno(specificnije)."
Poslanik je odgovorio:"O, Ali, najbolje od onoga sto ja znam, a i znali su to Poslanici prije mene, jeste reci la ilaha ilallah(nema boga osim Jednoga).Ako bi sva nebesa i svjetovi stali na jednu stranu a la ilaha illellah na drugu, la illaha illallah bi prevagnulo(u tezini).Sudnji Dan nece doci sve dok postoji skupina ljudi na Zemlji koja govori la illaha illelah.
zatim sam ja(Ali) odgovorio:"Da li treba da naricem(recitujem)?"
Poslanik je rekao:"zatvori oci i slusaj recitiranje la illahe illelah tri puta.Zatim ih reci tri puta (da bih onda ja tebe mogao slusati) i ponavljaj to glasom"

....

toliko o grupnom zikru , i zikru koji se uci na glas.(Hu = On, to sam vec rekao)
Adura is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.06.2004., 05:15   #37
Zikr u sutnji

U suri Araf 205 Allah veli:


وَاذْكُر رَّبَّكَ فِي نَفْسِكَ تَضَرُّعاً وَخِيفَةً وَدُونَ الْجَهْرِ مِنَ الْقَوْلِ بِالْغُدُوِّ وَالآصَالِ وَلاَ تَكُن مِّنَ الْغَافِلِينَ 205
Transk.: wadkur rrabbaka fi nafsika tadarru´an wa-khifatan wa-duna al-đahri mina al-qawli bialghudu-wi wa-alãsali wa-la takun mmina al-ghafilina
Korkut: I spominji Gospodara svoga ujutro i naveče u sebi, ponizno i sa strahopoštovanjem i ne podižući jako glas, i ne budi nemaran, -
Mlivo: I sjećaj se Gospodara svog u duši svojoj skrušeno i sa strahom i ne glasno u govoru, jutrom i navečer, i ne budi od nehajnih


Imam Ahmed govori:Abu Hurejra je prenio da je Poslanik s.a.v.s. rekao (hadis kudsi ->hadisi u kojima Allah govori svojim govorom, ovi hadisi nisu objava mada su veoma cjenjeni) "Ja(Allah) sam sa svojim robom kada god se On mene sjeti i kada se njegovim sjecanjem pokrecu njegove usne(u izgovoru).
Komentirajuci hadis imam Navavi veli:
"Allah je sa onima koji se sjecaju Njega u svojim srcima, i dozivaju ga(zikre) jezikom, ali mi moramo shvatiti da je zikr srca cisci-savrseniji (jer je u tajnosti).Onaj koji se sjeca Allaha cineci zikr jezikom to cini kako bi odrazio svoje stanje srca(unutrasnji-suteci zikr).kada ljubav prema Allahu i sjecanju na Njega toliko ispuni srce(prelije ga) i duh, jazik se mice i tragac biva podignut(na vidi visi tesbiha)

Shaik Amin Al Kurdi veli u "Svejtlosti srca"(Tanwir al-Qulub)
"Zikr jezikom , koji postaje kombinacija zvukova i slova, nije lahko izvoditi cijelo vrijeme, jer ta aktivnost moze ljude odvatiti od trgovine i drugih aktivnosti.na suprot ovome sasvim je ispravno reci da je zikr srcom, koji je oslobodjen forme govora i slova, je podesniji.Na taj nacin(unutrasnjim zikrom) nista covjeka ne ometa od uobicajenog zivota, a i stihovi govore:

"sa sjecanjem Allaha srcem, tajno od svega sto je stvareno, ovosvjetsko i zvucno"


Iz ovoga razloga mnogi redovi u sufizmu radije biraju zikr u tisini(srcem).na dalje srce je mjesto u koje gleda Onaj koji prasta, u njemu je sjeme vjerovanja, u njemu su tajne koje se spoznaju, i njemu je izvor svjetla.Ako je (zikr) glasan, cjelo tijelo je glasno, ako je necujan, cjelo tijelo je necujno; kako je to sam poslanik s.a.v.s. naglasio.

Aisha ra ja prenijela: "Zikr koji ne mogu cuti Meleci je sedamdeset puta vrijedniji od onog koji se cuje"


------
toliko o zikru srca
Adura is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.06.2004., 05:30   #38
http://www.naqshbandi.net/haqqani/

stranica poznatog (i priznatog) sufijskog reda
Adura is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.06.2004., 04:21   #39
Bismillah

Ne znam Adura da li si zavrsio ? Zavrsio da ili ne, ja cu da ti kazem, da ti dokazi jasni, nemaju nista s sufijskim tzv. "zikrom".

Zikromo onako kako je Allahov Poslanik a.s radio i kako su radile najbolje generacije koje su nama uzor u zivotu, njih treba da slijedimo.

Dokaza nema za "hu hu", za zikrenje u horu u glas, za zmirenje dok se "zikri" kao sto rade sufije, i onda misle na "sejha" a on upucuje dove Allahu, kao posrednik i sl. novotarije i cak i sirk ( sirk-pripisivanje druga Allahu ). Jer, posrednik izmedju covjeka i Allaha nema, a ko uzima kao posrednika nekoga izmedju sebe i Allaha, kao sto to rade neki iz sufijskih redova, je sirk i kufr.
Musliman_Allahov rob is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.06.2004., 05:11   #40
Quote:
Musliman_Allahov rob kaže:
Bismillah

Ne znam Adura da li si zavrsio ? Zavrsio da ili ne, ja cu da ti kazem, da ti dokazi jasni, nemaju nista s sufijskim tzv. "zikrom".

Zikromo onako kako je Allahov Poslanik a.s radio i kako su radile najbolje generacije koje su nama uzor u zivotu, njih treba da slijedimo.

Dokaza nema za "hu hu", za zikrenje u horu u glas, za zmirenje dok se "zikri" kao sto rade sufije, i onda misle na "sejha" a on upucuje dove Allahu, kao posrednik i sl. novotarije i cak i sirk ( sirk-pripisivanje druga Allahu ). Jer, posrednik izmedju covjeka i Allaha nema, a ko uzima kao posrednika nekoga izmedju sebe i Allaha, kao sto to rade neki iz sufijskih redova, je sirk i kufr.

U gornjim tekstovima sam ti pokazao da je
-tasawuf islamska disciplina,
-zatim sam ti donio ajete i hadise o dijelu tasavufa koji se bavi zirkom,
- zatim sa ti objasnio "hu",
-zatim sam ti donio hadise o grupnom zikru
-zatim sam ti obajasnio da i sam nafs (ego) sufije nastoje umanjiti do krajnjih granica, nebili se priblizili Allahu i ocistili se od bilo koje vrste oholosti.Kad je nafs(ego) shvacen kao smetnja ,kako li su tek shvaceni "posrednici"?Nigdje sufije ne misle na "shejha" , niti im "shejh" upucuje ikakvu molitvu(ovo si pobrkao sa keshfom, i sa shafatom valija na onom svijetu).
-zatim sam ti pojasnio da tasavuf nema veze sa akidom

Sufije tako nemaju veze sa ovim sto ti pricas.Pokusaj argumentovati bilo cime svoje stavove(ja sam neke dao, cik obori ih.,...josh mi nisi rekao kako je to Poslanik propisao da se cini zikr?)

Postoje extremni sufijski redovi , postoji i u tim redovima svakojakih devijacija(posebno danas) , samo sto ni to nije izolovan slucaj.

Pogresan akaid je razlog njihova skretanja.

Npr. kada su prave sufije rekle "Allah je svugdje" ovo bi bez poznavanja akaida mnogi pogresno shvatili.Zato se veli da je sherijat kapija za tasavuf, jer se mogu stvari pogresno shvatiti.

Neke sufije, i sufijski redovi, nepoznavajuci akaid sufija(npr. Ibn Arabija ili Rumija) su u intepretacijama (a posebno i pjesnickim iskazima) vidjeli da je "Bog doslovno svugdje" i tako su postali pentaisti, pa i skrenuli sa akaida Ahl As-Sunna val-Dzama'ah.

No i njihovi protivnici, druga krajnosti (kojoj tvoja grupa pripada) je pogresno shvatajuci isti ajet isla u drugu krajnost.Prvo sto su uradili jeste da su opet pobrkali akaid i tasavuf(tasavuf vi negirate u potpunosti).Rekli ste da "Allah nije svugdje" vec je na "Arhu"(nebu, pretstolju) , opet doslovno(prostorno) shvatajuci te ajete(vi ustvari negirate i mutashabihat - metaforicne ajete, pa cak uzimate i ahad predaje u akaid...toliko o akaidu).
I opet ste Allahovo prisustvo shvatili u doslovnom smislu, i Allahu pripisali pravac,mjesto, i da Ga nesto obuzima i 'drzi' (da se doslovno "smjestio na Arsh").Da ne duljim dalje, i vi ste ne shvatajuci tasavuf skrenuli od akaida Ahl As-Sunna val-Dzama'ah.

Zajednicko i vama(vehabijama) i extremnim sufijskim redovima jeste da ste doslovno shvatili ono sto niti jedan sufija , niti ma koji pripadnik Ahl As-Sunna val-Dzama'aha nije shvatio doslovno.Drugim rijecima i vi i extremne sufije grijesite u akaidu.Sufije extemi grijese zbog pentaizma, a vi grijesite zbog antropomorfizma.Tako da su te dvije grupe(koje se inace ne mogu organski) razlicita strana iste medalje:zanemarivanja akaidskih tema, odnosno potpuna razlicitost od akaida Ahl As-Sunna val-Dzama'ah.

Vi sebe volite nazvati selefima(prve generacije u islamu) pripisujuci sebi osobine da "slijedite prve generacije", medjutim akaid prvih generacija muslimana uopste nije na onome na cemu ste vi, jer je to akaid Ahl As-Sunna val-Dzama'aha.

zatim sebi volite pripisati termin Ahl As-Sunna val-Dzama'ah, odnosno (Ibn Tajmijinom greskom) taj termin smatrate da se odnosi na "selefe".Medjutim ovaj termin je historijski nastao tek iza prvih generacije(selefa) i oni ga uopste nisu poznavali.(termin je usko vezan za vecinsko misljenje, stajaliste oko kojega su se okupile i sporazumile cetiri mezhebeske skole:hanefijska, malikijska, hanbelijska, shafijska....i dvije akaidske skole :asharijska i maturidijska).Ove pravne i akaidske skole su Ahl As-Sunna val-Dzama'ah, a vi i extremne sufije (koje skrecu od ovoga) niste na onome na camu je Ahl As-Sunna val-Dzama'ah.
Kao prvo ovaj termin se ne odnosi na ono sto vi smatrate, kao drugo vi ne pripadate toj kategoriji (sa najvecim brojem pripadnika islama), cak sto vise smatrate ih devijantnim(posebice hanefije medju mezhebskim, i asharije medju akaidskim)

Znaci VI NISTE NA ONOME NA CEMU JE Ahl As-Sunna val-Dzama'ah.

Na dalje Ibn Arabi.Rumi , imam Navavi, Imam Gazali (i da ne nabrajam mnoge iz samog vrha ovog prelijepog dina) su Ahl As-Sunna val-Dzama'ah, odnosno pripadali su nekoj od pravnih skola, kao i nekom akaidskom pravcu.


Uglavnom tako ste dobili neki 'hibrid' a ne "generaciju selefa", pogresno shvatajuci i prekrajajuci klasicare(tradicionaliste klasicare),Taj hibrid ima razlicit i akaid, i sve ostalo(cesto mjesate mezhebe po potrebi) i taj hibrid stoji iza faraonskog fahdovog rezima u Arabiji(koji je i nastao na konto vaseg hibrida)....Ne postoji razlika izmedju "zivih"(fahd) i mrtvih idola...a hibrid izgleda to ne vidi...cak sto vise sluzi tom zivom idolu u pozlacenim stolicama dok ummet gladuje u siromastvu!Sramota!
Kad god vam se to kaze vi se 'ljutite' odjednom!

Toliko o vama i extremnim sufijskim redovima.

Vise o sufizmu iz pera Ahl As-Sunna val-Dzama'aha moze se naci

http://www.ummah.net/Al_adaab/ilm_ul..._tasawwuf.html


(cjel sajt je u sustini baziran na tradicionalnoj,klasicnoj skoli u islamu)
Adura is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 01:34.